Hirdetés
Fórum
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Fiat 180-90-es traktorok új
- Grubber új
- Milyen gépek a JUMZ traktorok? új
- Talajművelés gépei - tárcsa választás: Horsch, Amazone vagy Väderstad? új
- Hol vannak a régi fórumosok? új
- Búza termény felvásárlási árak új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Agrártámogatások kifizetése új
- S.O.S. új
Cikkajánló
Sajtóközlemény
1752 hozzászólás
Válasz Tom250 #1151. hozzászólásáraSzerintem akkor bejelentek egy sekély grúbert, meg lehengerezem azt biztos szabad, aztán meg nem mondják, hogy mi volt vele csinálva, meg bízok az esőben
Válasz Senkialfonz #1150. hozzászólásáraKözbe megnéztem én is.
Lazítózni nem lehetett volna, ahelyett jelents be valamilyen más műveletet.
A tárcsa az oké.
Válasz Tom250 #1148. hozzászólásáraÉn úgy tudom így van, hogy harminc napon belül valamivel vetni kell, vagy csak szeptember 30 után bolygathatod, addig csak sekély tárcsa.
Válasz Senkialfonz #1146. hozzászólására""meg van tárcsázva és lazítózva ami ugye be lesz jelentve mert repce lenne""
Ha még nem jelentetted be, akkor csak a tárcsázást jelentsd be, a lazítózást ne! A lazító helyett írjál be valamilyen sekély műveletet!
Válasz Senkialfonz #1146. hozzászólásáraHol van ilyen leírva?
Mert én ilyennel nem találkoztam.
Válasz Senkialfonz #1146. hozzászólásáraA jogszabály szerint bukod a vállalást. Akik ezt a rendszert kitalálták, azoknak fix állásuk és fix fizetésük van, nem sok közük van változó körülmények közötti vállalkozáshoz, csapongó időjárási feltételek mellett.
Olyan vállalást kell tenni ebben a kreténségben, amit időjárástól függetlenül meg tudsz valósítani.
Sziasztok, és akkor mi a helyzet ha például, bevállaltuk a forgatás nélkülit, meg van tárcsázva és lazítózva ami ugye be lesz jelentve mert repce lenne, eddig oké. A szabályban az van, hogy akkor harminc napon belül be kell vetni, de mi van ha nem lesz valamire való csapadék és nem érdemes elvetni és majd napraforgó lesz? Vagy csak papíron jó legyen?
Válasz berenyil2 #1144. hozzászólásáraIgen, minden agrotecnikai műveletet 15 napon belül be kell jelenteni, így a tarlóhántást is!
(Hogy hogy azt ne kérdezd, mert nekem ezt a falugazdász csinálja)
Maga a forgatás nélküli vállalás január 1 és december 31 közötti időszakra szól, az ebben az időszakban történt talajműveleteket kell jelenteni!
Válasz Tom250 #1125. hozzászólásáraSzia!
Mi is forgatásnélküliséget vállaltunk a búza területeinkre. Be is jelöltem még a májusi beadásnál, hogy tavaly október végén volt gruberezve.
Most aratás után a tarlóhántást is fel kellene venni ugyanúgy agrotechnikaként, hogy sekély tarlóhántás vagy tárcsázás, mint tábla módosítás?
Napraforgó lesz benne jövőre.
Össze vagyok zavarodva.
Válasz Pont #1142. hozzászólásáraZolditest is vethet, de nem kötelező. Ja értem, te lazítás után írod a zolditest, hogy azzal meglesz a talajtakaras. De akkor december 31.-ig meg kell őrizni a zoldtragya vetest.
Búza vetesnel nincs gond szerintem. Kicsit sakkozni kell, de azért be lehet tartani. Épp most olvastam szinte ugyanezt a kérdést a fb agroinfom csoportban is. Írta is vki rá hogy lazítás után megszaladod rovidtarcsaval és mondja meg vki hogy lazítás volt.
14. § (1) Fenn kell tartani a minimális talajborítást a nyári és őszi betakarítású kultúrák lekerülése után
a) őszi kultúra – beleértve a legalább december 31-ig a területen tartott másodvetést – vetésével, amit az előző kultúra lekerülése után az agronómiailag indokolt időn belül el kell vetni,
-------------------
Az őszi kultúra vetese önmagában elég. Tarcsazni tarcsazhatsz.
Válasz Rabó001 #1141. hozzászólásáraÍgy van. Aki meg nem repcét vet, az meg valami zöldítéses vetőmagkeveréknek látszó akármivel is teljesítheti, ha már most fellazította, bár azt hiszem, azt min. dec 31-ig fenn kell hagyni. Én majd csak szeptember elején lazítom, ami búzával lesz elvetve, a többit meg majd szept 30 után.....Mondjuk az is jó kérdés, hogy mi van ha én szept 15.-én lazítok gondolván az okt eleji vetésre, de lesz egy két-három hét eső ami miatt nem lehet vetni, akkor ugrott a támogatás?
Válasz Pont #1140. hozzászólásáraElolvastam. Úgy van ahogy írtad, nincs benne a lazítás.
Viszont ha utána ősszel elveted (ez már nincs a szövegben) akkor szerintem lehet lazítani, csak a lazítás után legkésőbb 30 nappal el kell vetni. Tehát ha augusztus 21-en repcet vetsz, akkor vissza 30 nappal már lehet lazítani. Ezt a 30 napot ezt valahol máshol láttam.
Válasz Rabó001 #1139. hozzászólásárahttps://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a2300014.am
Válasz Pont #1138. hozzászólásáraDe a tárcsazást jól írtam. Minden további nélkül lehet, és be se kell jelenteni. Valahol itt kapcsolódtam be, ez volt a felvetés.
Való igaz hogy én nem törvényből ideztem, hanem valami idei szakcikkbol, azt direkt neztem nehogy tavalyi legyen.
Belinkelhetnéd az ide vonatkozó törvényt, akkor elolvasom majd.
Válasz Rabó001 #1134. hozzászólásáraAz a baj, hogy a törvénybe szó szerint ez került.:
"c) * növény vagy tarló szeptember 30-áig történő megőrzésével, azzal, hogy tarlóval borított területen legfeljebb sekély tarlóhántás és -ápolás végezhető."
Az általad is idézett korábban terjengő szöveg, már nem él. Annak a bizonyos "ápolás"-nak nem feltétlenül felel meg pl. a mély-lazítás, sikerült úgy pontosítani a törvényt, hogy félreértelmezhető legyen.....
Válasz trikolor5 #1136. hozzászólásáraFeltéve, ha a vetést 30 napon belül megcsinálod.
Válasz Rabó001 #1134. hozzászólásáraSőt itt a "vagy" szó miatt akár nyári betakarítás után is szánthatunk egyből csak őszi kultúrát kell majd vetni.
Forgatásnélkülit is vállaltam.
A tarlók 6-7 centiben letárcsázva, e-kérelembe (15 napon belül) le lett jelentve.
A következő munkamenetek: lazító, gruber, kultivátor. Majd valamikor.
Válasz tomi91 #1130. hozzászólásáraNa, azért, ez nem teljesen így van. Mellesleg az idén tízszer biztos előkerült a téma valamelyik topikban. Ellenőrizhetnek műholdrol is, de most nem ez a lényeg.
Így szól a vonatkozó szöveg, úgy másoltam ki:
Fenn kell tartani a minimális talajborítást a nyári és őszi betakarítású kultúrák lekerülése után,
őszi kultúra vetésével vagy
a tarló szeptember 30-ig történő megőrzésével vagy legfeljebb sekély tarlóhántás és ápolás, illetve középmély vagy mély talajlazítás elvégzésével.
-----‐-----------------
"vagy" és ez a lényeg.
Magyarul: sekély tarlohantast lehet csinálni a tarlón, akár azonnal is a kombájn után.
Meg lazítani is lehet, ugyanígy.
A leszántás az nem felel meg ennek. Illetve szerintem azt is lehet, csak annaljon be a 30 nap, hogy 30 napon belül el kell vetni.
Válasz tomi91 #1130. hozzászólásáraEgyébként is, sekély tarlóhántást (tárcsázás esetén 10cm-nél nem mélyebben) szept 31 előtt is lehet, vagyis akár aratás után közvetlen!
Válasz tomi91 #1130. hozzászólásáraValamint a HMK6-nak semmi köze az AÖP höz. Az az alap támogatás része, így nem csak az AÖP egy részét kockáztatod.
Válasz tomi91 #1130. hozzászólásáraMűholddal. És kimennek... Kérik a gazdálkodási naplót aminek papíron naprakészen vezetve kell lennie.
Jövőre online kell vezetni. Ha nincs beírva a talajmunka azért megy a bünti, ha be van írva akkor meg saját magadnak csináltál bizonyítékot.
Válasz Tom250 #1125. hozzászólásáraDe akkor a HMKA 6 feltètelessèg előírást, miszerint a tarló feltörèse után legfeljebb 30 napon belül el kell vetni az ősz növènyt (repce) hogyan ellenőrzik annak aki nem jelenti?
Válasz K__K #1126. hozzászólásáraSzerintem:
Alaptámogatás: 147
+10ha-ig: 80
+11-150ha-ig: 60-105 (tervezet szerint) (szerintem 70-80 körül)
+fiatal gazda: 157
+szója 233
Válasz Bigyófelügyelő #1127. hozzászólásáraForintban....
Válasz K__K #1126. hozzászólásáraSzerintem 90 fölött...Az alap 60-70 között, ehhez jön hektárig +30, a 10 hektár fölötti részre 15, + AÖP kb sztem 20.....a 10 hektár alattiak ha vállaltak AÖP öt szerintem 100-110 között kaphatnak
Azt lehet tudni, hogy sacc/kb mennyi euro a BISS+CISS+AÖP /ha?
Válasz tomi91 #1124. hozzászólásáraCsak a forgatás nélküli vállalásnál kell jelenteni a talajművelést, egyébként nem
Sziasztok!
Búza tarló sekèly tarlóhántást kap, repce lesz bele vetve. Kell-e jelenteni a tárcsázást ha a terület AÖP-ös, de nem lett vállalva a forgatás nélküli művelès?
Válasz Traktoros30 #1121. hozzászólásáraElvileg néhány órát, ha nem kemény az UV meg nincs 35 fok, jah meg ordító szél.
Válasz Traktoros30 #1119. hozzászólására Szia!
Általában a mikrobiológiai cuccokat valóban 1-2 órán belül javasolják bedolgozni.
Én is szántóföldivel juttatom ki, majd a másik géppel közvetlen utána bedolgozom vagy kombinátorral
a vetés előttit, vagy rt-val a tarlóbontót. Egyébként a nedves talaj kedvezőbb neki, esetleg esőben fújva nyerhetsz
kis időt.
Tarlóbontónál nézzél rá esetleg a BiogeN termékre, ennél 10 napot írnak a bedolgozásra.
Válasz A.I. #1120. hozzászólásáraBírják ezek valameddig? Úgy is jobban kukitarlóra fújnám majd szeptemberben :)
Válasz Traktoros30 #1119. hozzászólásáraFújd ki, dolgozd be rögtön (értem ezt úgy, hogy kifújsz egy tartállyal, aztán vasat neki.).
Ne tűző napsütésben, 8as uvval, meg 35 fokban.
Sziasztok!
Az AÖP keretein belül a szárbontó készítményeket választottam és lassan aktuális lesz a kijuttatási feladat. Jelenleg csak normális permetezőgép van a gazdaságban amivel ezeket ki lehetne juttatni. Szerintetek érdemes így kínlódni vele, vagy valamit be kellene szerezni a tárcsára? 70 hektárról lenne szó. Nézegettem ilyen kijuttatókat, de a legalapabb is 400 ezertől kezdőik, ami számomra túl drága, mivel csak erről az évről lenne szó és jövőre ha lehetséges messzire elkerülném ezeket a kenceficéket. Valakinek valamilyen megoldása 100-200 ezer forint között? Köszönöm :)
Válasz pate #1112. hozzászólásáraA jet tartályban a napfény sem bántja nagyon, meg le sem ül mivel lötyög a traktoron eleget, szóval attól hogy felvizezted még semmi baja nem lesz. Vagy ha gondolod akkor osszad ketté, vigyed ki kannában a cuccot, meg a vizet, aztán délután bekevered a másik felét. De szerintem nincs értelme, kibírja az a napot.
Szálas fehérje támogatásnál(lucernánál),AÖP esetén julius 1-ig megvolt a 2x kaszálás.
Ezt be kellett jelenteni 15 napon belül,vagy elég a gazdálkodási naplóba felvinni január 31-ig?
Válasz Radocz #1115. hozzászólásáraAnnál kevesebbel szórom
Válasz pate #1114. hozzászólásáraNekem úgy tanították, hogy a nyomás ne legyen több mint 3 bár
Válasz t.romsics #1113. hozzászólásáraSzórni akarom egyből , de azt mondták 5 ór án belül szórjam ki, Kite jetel szórnám tárcsával bekeverve egyből de kb 8 óra mire kiszórok egy tartályal.
Válasz pate #1112. hozzászólásáraSoha nem szórtam még, de rögtön szórni kell, és az állandó kevertetés is ajánlott.
Sziasztok, azt tudja esetleg valaki hogy szárbontó baktériumot mennyi időn belül kell kiszórni ha bekevertük a kijutató tartályba?
Válasz Batka #1110. hozzászólásáraKöszi, az kemény.
Válasz mocsencsi1 #1109. hozzászólásáraForgatásnélküli vállalásnál nem használható glifozát.
AÖP forgatásnélkülibe mehet-e a glifozát és hányszor?
Válasz Zoli 63 #1104. hozzászólásáraKöszi a sok infót, jó ez így egyben. Ott tartunk, hogy már nem mertek kimenni bármit is csinálni, mert előtte át kell néznem az összes szabályt, hogy mikor mit lehet csinálni. Tiszta vicc amúgy az egész. Már nem a körülményekhez és az időjáráshoz kell leginkább igazodni, hanem a sok megkötés dátumaihoz.
Válasz info1064 #1106. hozzászólásáraSzaktanácsadónk pár hetenként ( vagy sűrűbben az aktuális intézendőkre figyelmeztet ) kör emailt küld Hírek címmel , azokból másolom ide ami több embert is érinthet , van ahol NAK aláírással jön az infó , ennél ez van benne > " MÁK jelenlegi álláspontja szerint a középmély lazítás " stb .
Válasz Zoli 63 #1104. hozzászólásáraKedves Zoli !
A közzétett anyag szerintem jól összefoglalja a feltételesség követelményrendszerét.
Egy dolgot azonban még szeretnék kérdezni: Mi a forrása a
" A talajfedettség megszűnésével jár a MÁK jelenlegi álláspontja szerint a középmély lazítás, a melléktermék leforgatás/bedolgozás, az istállótrágya és zöldtrágya leforgatás/bedolgozás, a mikrobiológiai készítmény talajba dolgozása."
információnak.
Tisztelettel:
Szabó László
Válasz Zoli 63 #1104. hozzászólására " Aki a teljes gazdaságával belépett az AKG programba, és nincs zöldugar vagy méhlegelő területe, 2024-re három lehetőség közül választhat:
a mellékelt listában szereplő kultúra vetésével
területének legalább 4%-át visszavonja az AKG-ból " >>> csatolmányként kaptam a listát , ezek vannak benne ! >>>>>
Fehérvirágú édes csillagfürt
Fehérvirágú édes csillagfürt (takarmány célra)
Fehérvirágú édes csillagfürt (zöldtrágyázásra)
Sárgavirágú édes csillagfürt
Sárgavirágú édes csillagfürt (takarmány célra)
Sárgavirágú édes csillagfürt (zöldtrágyázásra)
Kékvirágú édes csillagfürt
Kékvirágú édes csillagfürt (takarmány célra)
Kékvirágú édes csillagfürt (zöldtrágyázásra)
Takarmánybükköny (Tavaszi bükköny)
Szöszösbükköny
Pannonbükköny
Lucerna
Lucerna erjesztett takarmány
Lucerna zöldtakarmány
Komlós lucerna
Sárkerep lucerna
Tarkavirágú lucerna
Vöröshere
Bíborhere
Fehérhere
Korcshere (svédhere)
Perzsahere (fonákhere)
Alexandriai here
Lódi lóhere
Sárgavirágú somkóró (orvosi somkóró)
Fehérvirágú somkóró
Takarmánybaltacim
Szarvaskerep
Nyúlszapuka
Szeradella
Koronás baltavirág
Réparepce
Tifon
Tarlórépa
Takarmányrépa
Csicsóka
Murokrépa
Tarka koronafürt
Keleti kecskeruta
Mézontófű (Facélia)
Füves lucerna
Füves here
Takarmánymályva
Lósóska
Ideiglenes gyep (legeltetett)
Ideiglenes gyep (kaszált)
Keverék kultúra
Füves mezsgye
Méhlegelő
Zöldugar kultúra
Ebtippan
Óriás tippan
Fehér tippan
Cérnatippan
Francia perje
Csenkeszperje
Olasz perje (szálkás perje)
Angol perje
Hibrid perje
Ligeti perje
Réti perje
Mocsári perje
Sovány perje
Magyar rozsnok
Zöld Pántlikafű
Csomós ebír
Nádképű csenkesz
Juhcsenkesz
Réti csenkesz
Vörös csenkesz
Veresnadrág csenkesz
Gumós komócsin
Réti komócsin
Tarló "
Ide hozom, mert aki AKG-t vállalt , az AÖP-ben is benne van ! >>> " Tisztelt Gazdálkodók!
Szeretném néhány aktuális vagy hamarosan azzá váló témára felhívni a figyelmüket!
A. Feltételesség HMKÁ4 - a felszíni vizek mentén vízvédelmi sávok kialakítása:
A MePAR-ban lehatárolt vízvédelmi sávokon előírt növényvédőszer, műtrágya és szervestrágya kijuttatási tilalom a bármilyen növényvédő szerrel csávázott vetőmagok vetésére is vonatkozik! Mivel most már a csávázószert is fel kell tüntetni a permetezési naplóban, ezért erre fokozottan figyelni kell! (Megoldás lehet pl. a vízvédelmi sávokon a nem termelő területként elszámolható táblák kialakítása).
B. Feltételesség HMKÁ6 - minimális talajborítás fenntartása:
Az idei támogatási évtől kezdődően fokozottan figyelni kell a megfelelő talajfedettség biztosítására.
Ez a következő módokon valósítható meg:
1. Tarló vagy élőnövény borítás megőrzése szeptember 30-ig. Ebbe belefér a sekély tarlóhántás, -ápolás és a vegyszeres gyomirtás (AÖP forgatás nélküli művelés előírással érintett táblák esetében azonban a glifozát használata tilos!) A szeptember 30-án lábon álló kultúra a 14/2023. AM rendelet legutóbbi módosítása értelmében megfelel ennek az előírásnak főnövény és másodvetés esetén is.
2. A tarló szeptember 30-át megelőző feltörése esetén a feltöréstől számított maximum 30 napon belül történő vetéssel. Ez lehet másodvetés, illetve a következő évi főnövény is.
A másodvetést AKG zöldtrágya és ökológiai másodvetés esetén minimum 60 napig kell fennhagyni. Ha a vetésszerkezeti előírások teljesítése céljából vetünk másodvetést a monokultúra megtörésére, azt legalább december 31-ig fenn kell hagyni. AÖP talajfedettség biztosítása február 28-ig előírás vállalása esetén pedig - amennyiben ezt másodvetéssel oldjuk meg - értelemszerűen legalább február 28-ig kell fenntartani azt.
3. A 12% feletti lejtésű területeken elhelyezkedő ültetvényeken legalább mulcsozással vagy egynyári növények vetésével gondoskodni kell a sorköztakarásról.
4. Lejtőszögtől függetlenül ültetvény kivágása esetén a kivágás és az újratelepítés között gondoskodni kell a talajtakarásról – mely lehet spontán kialakuló zöld növényi borítottság is, figyelemmel annak megfelelő gondozására - az előkészítő munkálatok elvégzéséhez szükséges időszakon kívül.
Másodvetés: a tárgyévre az egységes kérelemben bejelentett főnövény betakarítása után a következő év első főnövénye vetéséig betakarított vagy zöldtrágya-növényként talajba forgatott vagy bedolgozott növénykultúra, ahol mind az első főnövény lekerülését követő, mind a második főnövény vetését megelőző talajmunkákra az agronómiailag indokolt időt figyelembe kell venni, és a másodvetésnek a megelőző főnövénytől különböző növénykultúrához kell tartoznia, azzal, hogy a Brassica napus (takarmányrepce), Sinapis alba (fehérmustár), Raphanus sativus (retek) fajhoz tartozó növények egymás után még keverékben sem vethetőek.
A talajfedettség megszűnésével jár a MÁK jelenlegi álláspontja szerint a középmély lazítás, a melléktermék leforgatás/bedolgozás, az istállótrágya és zöldtrágya leforgatás/bedolgozás, a mikrobiológiai készítmény talajba dolgozása.
C. Feltételesség HMKÁ7 - vetésváltás a szántóterületeken:
2024. évben előreláthatólag nem vonatkozik majd derogáció a vetésváltás előírásra. Ez azt jelenti, hogy minden tábla esetén teljesülnie kell annak, hogy három év alatt kétszer lehet ugyanazt a kultúrát vetni, kivéve az önmaguk után nem vethető növényeket (burgonya, cukorrépa, napraforgó, repce, szója, olajtök, dinnye), illetve a vetőmag célú hibrid kukoricát, ami négy évig vethető ugyanazon területen. 2024-ben tehát figyelembe fogják venni a 2022., 2023., 2024. éveket ezen előírás teljesülésének vizsgálatakor. Kérem, ennek figyelembevételével tervezzék meg a 2023. évi őszi és a 2024. évi tavaszi vetéseket, másodvetéseket.
D. Feltételesség HMKÁ8 - biológiai sokféleség megőrzése
A jelenlegi információk szerint 2024-től várhatóan nem lesz lehetőség derogációval élni a HMKÁ8 biológiai sokféleség megőrzése előírás teljesítése kapcsán. Ezért már most érdemes elkezdeni tervezni a 4% nem termelő terület vagy 3% nem termelő terület + 4% ökológiai másodvetés vagy nitrogénmegkötő növénnyel bevetett területek tervezését (mivel azoknak 2024.01.01-től rendelkezésre kell állniuk).
A nem termelő területek közé 2023-tól új hasznosítási kóddal bekerült a talajtakarásos parlag (TAR10). Ez a 2024-es évben úgy valósítható meg, hogy a 2023-as évi kultúra tarlóját fenn hagyjuk legalább 2024. augusztus 31-ig. Ezen időszak alatt a MÁK nem javasolja semmilyen talajmunka végzését, mivel a teljesítésnek ez a módja akkor elfogadott, ha az érintett táblán a tarlómaradványok 2024. augusztus 31-ig felismerhetőek. Továbbá ezeken a területeken 2024.01.01-2024.08.21. között csak kaszálás, szárzúzás, tisztító legeltetés végezhető (vetés, bálázás, kaszálék lehordás nem végezhető!)
A 4% nem termelő terület megoldható a mellékelt fajlistában szereplő kultúra 2023-ban történő vetésével, melyet szintén legalább 2024.08.31-ig fenn kell tartani. A táblázatban zölddel kiemelten láthatóak az engedélyezett kultúrák, azonban egy-egy faj kiválasztásánál meg kell nézni a táblázat többi oszlopát is az egyéb előírások, tiltások tekintetében. Ezekből a fajokból természetesen keveréket is össze lehet állítani. Évelő kultúra is lehet, ez esetben 5 év után sem fog a tervek szerint pl. állandó gyeppé válni (ahogy a zöldítés esetében is működött).
AKG zöldugar (UGA03), méhlegelő (MEH01) a feltételességben elszámolható nem termelő tájkép elemként, de ezeken a területeken 2024.01.01-2024.08.21. között csak kaszálás, szárzúzás, tisztító legeltetés végezhető (vetés, bálázás, kaszálék lehordás nem végezhető!)
Aki a teljes gazdaságával belépett az AKG programba, és nincs zöldugar vagy méhlegelő területe, 2024-re három lehetőség közül választhat:
a mellékelt listában szereplő kultúra vetésével
területének legalább 4%-át visszavonja az AKG-ból
területének legalább 4%-ára nem igényel AKG kifizetést 2024-ben (a kötelezettségvállalás 3 éve alatt ez egy alkalommal lehetséges kizárás nélkül, de természetesen ebben az esetben AKG kifizetés nem jár a nem igényelt területre).
E. AKG, AÖP bejelentési határidők:
Az AKG, AÖP támogatások kapcsán az elvégzett agrotechnikai műveleteket (AKG: középmély lazítás, melléktermék leforgatás, másodvetések elvetése, beforgatása, istállótrágyázás, AÖP: mikrobiológiai készítmények és növénykondicionálók kijuttatása, kaszálás, másodvetések elvetése, beforgatása) az elvégzéstől számított 15 napon belül be kell jelenteni az Egységes kérelem - Adatváltozás bizonylaton.
AÖP esetében a kijuttatott készítményekről számlával és a felhasznált mennyiséget és a felhasználhatósági időt igazoló kísérő dokumentumok másolatával vagy göngyöleggel kell rendelkezni! Az AÖP-ben minden szerhasználathoz kötött gyakorlat esetében az előírás szabályai között szerepel, hogy a készítményt az engedélyokiratával összhangban kell kijuttatni.
A kizárólag alternáló kasza használata gyakorlat esetében a kaszálás dátumának bejelentéséhez csatolni szükséges a mobilGazda alkalmazás segítségével a tevékenységgel érintett területek egyikén készített, legalább egy georeferált fényképet, amelyen a kaszálóeszköz és annak vágófelülete is szerepel.
AKG esetében mindenki gondolja át, hogy 2023. évben milyen előírást kell még teljesítenie.
F. Termeléshez kötött támogatások:
Szemes fehérjenövény támogatás esetén a betakarítást követő 15 napon belül erősen javasolt a hozamigazolás (gazdálkodási napló, tárolási napló, számla vagy felvásárlási jegy) benyújtása a Kincstár felé.
G. Mobilgazda alkalmazás
Már az idei keresztellenőrzés során is találkozhattunk a Mobilgazda alkalmazással készített georeferált fénykép készítésre történő javaslattal. Ez az alternáló kasza alkalmazása előírás esetében már nem javaslat, hanem előírás, és erre kell számítani a jövő évtől kezdődően több, vagy akár valamennyi jogcím esetén is. Érdemes már most elkezdeni ismerkedni az alkalmazással (nagyon sok egyéb funkciója is van), ne akkor kezdjük el, mikor rövid határidővel kell egy kötelező előírást teljesíteni a segítségével.
H. Gazdálkodási napló
Kérem, a gazdálkodási naplóhoz rendszeres gyűjtsék, vezessék az elvégzett műveleteket, adatokat minden táblára vonatkozóan.
Felhívom a figyelmüket, hogy a fent leírtak a jelenleg hatályos jogszabályok és hivatali álláspontok alapján kerültek összeállításra! "
" 1. Megkezdődtek a 2023. évi Egységes kérelmekhez kapcsolódó Egyeztetések
Kezdetét vette a 2023. évi EK-hoz kapcsolódó támogatások kapcsán az Egyeztetés, melyre a Magyar Államkincstártól érkeznek az Egyeztetésre felszólító végzések az érintettek ügyfélkapujára.
A felszólításban szereplő határidők könnyebb beazonosítása érdekében összegyűjtöttük, hogy melyik határidő melyik intézkedésre vonatkozik.
· A végzés kézhezvételétől számított 9 napon belül van csak lehetőség a szankciómentes javításokra az Egységes kérelem rendelet 2. § (1) bekezdés a) pontja, a (2) bekezdés a)-b) pontja, valamint a (3) bekezdése 3-5 és 7-20. pontjában található intézkedések tekintetében, azaz:
o NVT erdősítés (132/2004. (IX. 11.) FVM rendelet),
o EMVA mezőgazdasági területek erdősítéséhez,
o EMVA erdő-környezetvédelmi intézkedésekhez,
o VP5–8.1.1–16 Erdősítés támogatása,
o VP4–4.4.1–16 Élőhelyfejlesztési célú nem termelő beruházások,
o VP4–4.4.2.2–16 Vízvédelmi célú nem termelő beruházások: vízvédelmi és vizes élőhely létrehozása, fejlesztése,
o VP3–14.1.1–16 A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás,
o VP4–10.2.1.2–17 Védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának ex situ vagy in vitro megőrzése, továbbá a genetikai beszűkülést megelőző tanácsadói tevékenységek támogatása,
o VP4–10.2.1.1–21 A védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzése,
o VP5–8.4.1–16 Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok helyreállítása,
o VP4–12.1.1–16 Natura 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációs kifizetések,
o VP4–12.2.1–16 Natura 2000 erdőterületeknek nyújtott kompenzációs kifizetések,
o VP3–17.1.1–16 Mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás,
o VP4–15.1.1–17 Erdő-környezetvédelmi kifizetések,
o VP5–8.2.1–16 Agrár-erdészeti rendszerek létrehozása,
o VP5–8.3.1–17 Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok megelőzése,
o VP5–8.5.1–17 Az erdei ökoszisztémák ellenálló képességének és környezeti értékének növelését célzó beruházások,
o VP3–14.1.3–22 Kiskérődző állatjóléti támogatás,
o VP3–14.1.2–22 Méh állatjóléti támogatás,
o VP3–14.1.4–22 Baromfi állatjóléti támogatás.
· Legkésőbb 2023. szeptember 29-ig az Egységes kérelem rendelet 2. § (1) bekezdése b)-g) pontja és a (3) bekezdés 1-2, valamint 6) pontja szerinti jogcímek/intézkedések tekintetében az Egységes kérelem rendelet 20. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően kell az egyeztetést végrehajtani, azaz:
o EMGA fenntarthatóságot elősegítő alapszintű-jövedelemtámogatás, az ahhoz kapcsolódó átmeneti nemzeti támogatás, valamint a fenntarthatóságot elősegítő, átcsoportosítással nyújtható kiegészítő jövedelemtámogatás (16/2023. (IV. 19.) AM rendelet), alaptámogatás,
o az Alapszintű-jövedelemtámogatási rendelet szerinti újraelosztó támogatás,
o a termeléshez kötött közvetlen támogatások igénybevételének szabályairól szóló 17/2023. (IV. 19.) AM rendelet szerinti támogatások, (kivéve: Termeléshez kötött anyatehéntartás támogatás esetén az igénylés kijavítása, részleges vagy teljes visszavonása tárgyév december 20-ig lehetséges),
o az Agro-ökológiai Programhoz kapcsolódó támogatás igénybevételének részletes szabályairól szóló 15/2023. (IV. 19.) AM rendelet szerinti támogatás,
o a fiatal mezőgazdasági termelők támogatásáról szóló 19/2023. (IV. 19.) AM rendelet szerinti támogatás,
o az Alapszintű-jövedelemtámogatási rendelet szerinti átmeneti nemzeti támogatások,
o VP4–10.1.1–21 Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés,
o VP4–11.1.1–11.2.1–21 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása,
o VP4–11.1.1–11.2.1–18 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása.
Ez utóbbi csoport esetében az egyeztetésre felszólító végzésekben foglaltak teljesítési határidejét még a helyszíni ellenőrzés befolyásolhatja, mert ha időközben helyszíni ellenőrzésről kap értestést az adott intézkedésben akkor attól a dátumtól kezdve már nem élhet a szeptember 29-ei (tk. anyatehéntartás esetén a tárgyév december 20-i) határidővel.
Fontos, hogy az ügyfélkapun keresztül elektronikus úton kézbesített irat az átvétel napján kézbesítettnek minősül, ha a központi elektronikus szolgáltató rendszer az irat kézhezvételét igazolja vissza. Amennyiben az irat átvétele hét napon belül nem kerül visszaigazolásra, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv az iratot ismételten megküldi az ügyfél értesítési tárhelyére. Ebben az esetben az elektronikus úton kézbesített hatósági irat vonatkozásában a kézbesítési vélelem az iratnak az értesítési tárhelyen történő ismételt elhelyezésétől számított hetedik napot követő napon áll be.
Az egyeztetést minden esetben elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül kell megküldeni a Magyar Államkincstár (MÁK) részére.
A végzésben a MÁK felhívja a figyelmet arra, hogy amennyiben a megjelölt határidőben nincs válasz, úgy az Egységes kérelem rendelet 29. § (6) bekezdése alapján jogszerű földhasználat vizsgálat lefolytatása várható.
NAK / Sztahura Erzsébet "