Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak651 FtBenzin árak635 FtEUR412.2 FtUSD400.32 FtCHF438.4 FtGBP488.28 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Tom250 #1169. hozzászólásáraÉn is kaptam,.
"Az Egységes kérelem rendeletben foglaltaknak megfelelően felszólítom, hogy jelen végzésben megjelölt területekre vonatkozóan az
igényléseinek felülvizsgálatát követően az Ön terület-hasznosításának megfelelő valós területadatokkal kitöltött "W0235 számú
Egységes kérelem Adatváltozás 2023" elnevezésű elektronikus nyomtatványt (az Egységes kérelem adatváltozás menüpont
segítségével) az Egységes kérelem rendelet 2. § (1) bekezdés a) pontja, a (2) bekezdés a)-b) pontja, valamint a (3) bekezdése 3-5
és 7-20. pontjában található intézkedések tekintetében a jelen végzés kézhezvételétől számított 9 napon belül , az Egységes
kérelem rendelet 2. § (1) bekezdése b)-g) pontja és a (3) bekezdés 1-2, valamint 6) pontja szerinti jogcímek/intézkedések
tekintetében az Egységes kérelem rendelet 20. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően, legkésőbb 2023. szeptember 29-ig
elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül küldje meg a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár) részére."
Szerintem ez azt jelenti, hogy szeptember 29-ig be kell jelenteni a kijuttatást.
Mivel a terv szeptember 7, így nálam rendben lesz.
Szerintem vedd egy emlékeztetőnek, hogy mit kell még csinálnod.
Válasz Rabó001 #1171. hozzászólásáraJa és az is beleirhato hogy a vevő legkorábban jan 1-el lép birtokba, mert ez és ez van. Mint a bérlettel terhelt területnel, megveszed és még mondjuk 4 évig bérbe van adva.
Válasz Hali Laci #1168. hozzászólásáraKöszi szépen,azt hiszem ez így elég világos,akkor ,ha szabályszerű akar lenni az ember ,akkor a bérlő csere január 1-el történik.
Föld eladással kapcsolatban szeretném kérni a segítségüket.
Sajnos el kell adni egy földterületet, melyre 2023.évben támogatás lett igényelve, és AÖP Forgatás nélküli talajművelés támogatás is lett igényelve.
A területre az adásvételi szerződés ezután lesz még csak megkötve.
1. kérdésem, hogy eladható-e így a területet, hogy 2023-ban támogatás lett rá kérve.
2. kérdésem, hogy mivel vállalva van rá az AÖP Forgatás nélküli talajművelés, és ez december 31-ig tart, a vevőnek vállalni kell ezt a vállalást december 31-ig?
3. kérdésem kinek kell majd jelenteni az ezzel kapcsolatos talajmunkákat,miután eladásra kerül a terület?
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
AÖP támogatás egy választható támogatási forma. Abban az esetben igényelhető, ha a gazdálkodó tudja teljesíteni a követelményeket, a kötelezettségvállalás egy év, tehát a kérelmet beadó személy egész évre vállalja a gyakorlatokat. Az AÖP támogatás vonatkozásában kötelezettség vállalás december 31-ig tart, nincs lehetőség a hasznosító személyében történő változásra.
szerintetek,ha év közben haszonbérlő váltás van,akkor az AÖP vállalás miatt az mikor következhet be?az AÖP vállalás dec 31-ig szól vagy nincs ilyen akadály már akár szept. 1 -el is létrejöhet a bérlő csere?
Válasz Málna #1163. hozzászólásáraKöszi!
Igen forgatásnélkülit választottam. Még tarló van így nem késtem le semmit csak azt nem tudtam Szept.30 után is fel kell-e vinni. De akkor felviszek majd mindent. Ide is meg a Gzadálkodási naplóba is.
Több az adminisztrációs munka már mint a mezőgazdasági :)
Válasz berenyil2 #1162. hozzászólásáraHa az E-kérelemben az AÖP vállalásodban a forgatásnélkülit választottad, akkor valamennyi talajmunkát ott kell bejelentened, 15 napon belül.
Ha az AÖP-ben mást, vagy mást is vállaltál, akkor azt is az E-kérelemben kell bejelenteni.
Az AÖP-s vállalások jan. 1.től dec. 31-ig tartanak, tehát így kell jelenteni is.
Válasz Málna #1157. hozzászólásáraSzia!
Ez így teljesen tiszta,
Azt nem tudod esetleg, hogy Szeptember 30 után is ugyanúgy fel kell vinni az Egységes kérelembe a talajműveleteket, vagy akkor már nem nagyon lehet mert elkezdik a feldolgozást.
Válasz Pont #1159. hozzászólásáraNem azt vállaltam, hanem a talajbacit, de alapból sem lehet 10 ha felett az összes növény egyforma, nem? Vagy rosszul tudom?
Válasz Ganajos #1158. hozzászólásáraKülön növény, de ha az AÖP-ben vállaltál terménydiverzifikációt, ott 10-30 hektár közt 3 növény kell. A csak sima feltételesség meg nem ír elő diverzifikációt, pl. lehet mind a 15 búza két évig, aztán váltás.
Vetésváltás szabályánál az őszi búza meg az őszi árpa különböző növénynek számít?
Tehát ha van tegyük fel ha van 15 hektárom 2 darabban, akkor vethetek úgy, hogy 10 ha őszi búza meg 5 ha őszi árpa?
Köszi
Ha forgatás nélkülit vállaltál, akkor ott az e-kérelemben ahol az elvégzett műveletet kell 15 napon belül beírni a felugró műveleti listából, ott csak olyan munkaműveletek szerepelnek ami nem minősül forgatásos művelésnek. Ezt kell tartani december 31-ig. (Január 2-án szánthatsz.)
A HMKÁ6 szerint szeptember 30 után mindenki azt csinál amit akar, előtte csak akkor, ha a szántás után 30 napon belül elveted valamivel. Bármikor lehet:
"Lazítani, próbálj meg lazítani.
Nem győzlek tanítani, hogyan csináld!"
Válasz Tom250 #1154. hozzászólásáraMert a mezőgazdasághoz nem ért aki válaszolt, csak bemasolt a jogszabálybol egy részt.
Tehát szerintük a 10centinel mélyebb tárcsázás az már forgatás. Oké.
Válasz Tom250 #1151. hozzászólásáraSzerintem akkor bejelentek egy sekély grúbert, meg lehengerezem azt biztos szabad, aztán meg nem mondják, hogy mi volt vele csinálva, meg bízok az esőben
Válasz Tom250 #1148. hozzászólásáraÉn úgy tudom így van, hogy harminc napon belül valamivel vetni kell, vagy csak szeptember 30 után bolygathatod, addig csak sekély tárcsa.
Válasz Senkialfonz #1146. hozzászólásáraA jogszabály szerint bukod a vállalást. Akik ezt a rendszert kitalálták, azoknak fix állásuk és fix fizetésük van, nem sok közük van változó körülmények közötti vállalkozáshoz, csapongó időjárási feltételek mellett.
Olyan vállalást kell tenni ebben a kreténségben, amit időjárástól függetlenül meg tudsz valósítani.
Sziasztok, és akkor mi a helyzet ha például, bevállaltuk a forgatás nélkülit, meg van tárcsázva és lazítózva ami ugye be lesz jelentve mert repce lenne, eddig oké. A szabályban az van, hogy akkor harminc napon belül be kell vetni, de mi van ha nem lesz valamire való csapadék és nem érdemes elvetni és majd napraforgó lesz? Vagy csak papíron jó legyen?
Válasz berenyil2 #1144. hozzászólásáraIgen, minden agrotecnikai műveletet 15 napon belül be kell jelenteni, így a tarlóhántást is!
(Hogy hogy azt ne kérdezd, mert nekem ezt a falugazdász csinálja)
Maga a forgatás nélküli vállalás január 1 és december 31 közötti időszakra szól, az ebben az időszakban történt talajműveleteket kell jelenteni!
Mi is forgatásnélküliséget vállaltunk a búza területeinkre. Be is jelöltem még a májusi beadásnál, hogy tavaly október végén volt gruberezve.
Most aratás után a tarlóhántást is fel kellene venni ugyanúgy agrotechnikaként, hogy sekély tarlóhántás vagy tárcsázás, mint tábla módosítás?
Napraforgó lesz benne jövőre.
Össze vagyok zavarodva.
Válasz Pont #1142. hozzászólásáraZolditest is vethet, de nem kötelező. Ja értem, te lazítás után írod a zolditest, hogy azzal meglesz a talajtakaras. De akkor december 31.-ig meg kell őrizni a zoldtragya vetest.
Búza vetesnel nincs gond szerintem. Kicsit sakkozni kell, de azért be lehet tartani. Épp most olvastam szinte ugyanezt a kérdést a fb agroinfom csoportban is. Írta is vki rá hogy lazítás után megszaladod rovidtarcsaval és mondja meg vki hogy lazítás volt.
14. § (1) Fenn kell tartani a minimális talajborítást a nyári és őszi betakarítású kultúrák lekerülése után
a) őszi kultúra – beleértve a legalább december 31-ig a területen tartott másodvetést – vetésével, amit az előző kultúra lekerülése után az agronómiailag indokolt időn belül el kell vetni,
-------------------
Az őszi kultúra vetese önmagában elég. Tarcsazni tarcsazhatsz.
Válasz Rabó001 #1141. hozzászólásáraÍgy van. Aki meg nem repcét vet, az meg valami zöldítéses vetőmagkeveréknek látszó akármivel is teljesítheti, ha már most fellazította, bár azt hiszem, azt min. dec 31-ig fenn kell hagyni. Én majd csak szeptember elején lazítom, ami búzával lesz elvetve, a többit meg majd szept 30 után.....Mondjuk az is jó kérdés, hogy mi van ha én szept 15.-én lazítok gondolván az okt eleji vetésre, de lesz egy két-három hét eső ami miatt nem lehet vetni, akkor ugrott a támogatás?
Viszont ha utána ősszel elveted (ez már nincs a szövegben) akkor szerintem lehet lazítani, csak a lazítás után legkésőbb 30 nappal el kell vetni. Tehát ha augusztus 21-en repcet vetsz, akkor vissza 30 nappal már lehet lazítani. Ezt a 30 napot ezt valahol máshol láttam.
Válasz Pont #1138. hozzászólásáraDe a tárcsazást jól írtam. Minden további nélkül lehet, és be se kell jelenteni. Valahol itt kapcsolódtam be, ez volt a felvetés.
Való igaz hogy én nem törvényből ideztem, hanem valami idei szakcikkbol, azt direkt neztem nehogy tavalyi legyen.
Belinkelhetnéd az ide vonatkozó törvényt, akkor elolvasom majd.
"c) * növény vagy tarló szeptember 30-áig történő megőrzésével, azzal, hogy tarlóval borított területen legfeljebb sekély tarlóhántás és -ápolás végezhető."
Az általad is idézett korábban terjengő szöveg, már nem él. Annak a bizonyos "ápolás"-nak nem feltétlenül felel meg pl. a mély-lazítás, sikerült úgy pontosítani a törvényt, hogy félreértelmezhető legyen.....
Forgatásnélkülit is vállaltam.
A tarlók 6-7 centiben letárcsázva, e-kérelembe (15 napon belül) le lett jelentve.
A következő munkamenetek: lazító, gruber, kultivátor. Majd valamikor.
Válasz tomi91 #1130. hozzászólásáraNa, azért, ez nem teljesen így van. Mellesleg az idén tízszer biztos előkerült a téma valamelyik topikban. Ellenőrizhetnek műholdrol is, de most nem ez a lényeg.
Így szól a vonatkozó szöveg, úgy másoltam ki:
Fenn kell tartani a minimális talajborítást a nyári és őszi betakarítású kultúrák lekerülése után,
őszi kultúra vetésével vagy
a tarló szeptember 30-ig történő megőrzésével vagy legfeljebb sekély tarlóhántás és ápolás, illetve középmély vagy mély talajlazítás elvégzésével.
-----‐-----------------
"vagy" és ez a lényeg.
Magyarul: sekély tarlohantast lehet csinálni a tarlón, akár azonnal is a kombájn után.
Meg lazítani is lehet, ugyanígy.
A leszántás az nem felel meg ennek. Illetve szerintem azt is lehet, csak annaljon be a 30 nap, hogy 30 napon belül el kell vetni.
Válasz tomi91 #1130. hozzászólásáraEgyébként is, sekély tarlóhántást (tárcsázás esetén 10cm-nél nem mélyebben) szept 31 előtt is lehet, vagyis akár aratás után közvetlen!
Válasz tomi91 #1130. hozzászólásáraMűholddal. És kimennek... Kérik a gazdálkodási naplót aminek papíron naprakészen vezetve kell lennie.
Jövőre online kell vezetni. Ha nincs beírva a talajmunka azért megy a bünti, ha be van írva akkor meg saját magadnak csináltál bizonyítékot.
Válasz Tom250 #1125. hozzászólásáraDe akkor a HMKA 6 feltètelessèg előírást, miszerint a tarló feltörèse után legfeljebb 30 napon belül el kell vetni az ősz növènyt (repce) hogyan ellenőrzik annak aki nem jelenti?
Válasz K__K #1126. hozzászólásáraSzerintem 90 fölött...Az alap 60-70 között, ehhez jön hektárig +30, a 10 hektár fölötti részre 15, + AÖP kb sztem 20.....a 10 hektár alattiak ha vállaltak AÖP öt szerintem 100-110 között kaphatnak
Sziasztok!
Búza tarló sekèly tarlóhántást kap, repce lesz bele vetve. Kell-e jelenteni a tárcsázást ha a terület AÖP-ös, de nem lett vállalva a forgatás nélküli művelès?
1773 hozzászólás
Válasz Tom250 #1169. hozzászólásáraÉn is kaptam,.
"Az Egységes kérelem rendeletben foglaltaknak megfelelően felszólítom, hogy jelen végzésben megjelölt területekre vonatkozóan az
igényléseinek felülvizsgálatát követően az Ön terület-hasznosításának megfelelő valós területadatokkal kitöltött "W0235 számú
Egységes kérelem Adatváltozás 2023" elnevezésű elektronikus nyomtatványt (az Egységes kérelem adatváltozás menüpont
segítségével) az Egységes kérelem rendelet 2. § (1) bekezdés a) pontja, a (2) bekezdés a)-b) pontja, valamint a (3) bekezdése 3-5
és 7-20. pontjában található intézkedések tekintetében a jelen végzés kézhezvételétől számított 9 napon belül , az Egységes
kérelem rendelet 2. § (1) bekezdése b)-g) pontja és a (3) bekezdés 1-2, valamint 6) pontja szerinti jogcímek/intézkedések
tekintetében az Egységes kérelem rendelet 20. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően, legkésőbb 2023. szeptember 29-ig
elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül küldje meg a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár) részére."
Szerintem ez azt jelenti, hogy szeptember 29-ig be kell jelenteni a kijuttatást.
Mivel a terv szeptember 7, így nálam rendben lesz.
Szerintem vedd egy emlékeztetőnek, hogy mit kell még csinálnod.
Válasz Rabó001 #1171. hozzászólásáraJa és az is beleirhato hogy a vevő legkorábban jan 1-el lép birtokba, mert ez és ez van. Mint a bérlettel terhelt területnel, megveszed és még mondjuk 4 évig bérbe van adva.
Válasz Hali Laci #1168. hozzászólásáraSimán lehet hogy dec 31-ig meg a te neveden lesz, ha normál eljárással megy az adas-vetel.
Válasz Hali Laci #1168. hozzászólásáraKöszi szépen,azt hiszem ez így elég világos,akkor ,ha szabályszerű akar lenni az ember ,akkor a bérlő csere január 1-el történik.
Válasz csferri #1167. hozzászólásáraNem volt még kijuttatás!
Háromból kettő tábla szója! ott leghamarabb csak ősszel tudom kijuttatni.
A szövegből nekem az jön ki hogy a "tényleges megvalósítás" maradt el.
Válasz pamko #1165. hozzászólásáraHasonlót kérdeztem az mvhtól csak eladás miatt.
Tisztelt Ügyfélszolgálat!
Föld eladással kapcsolatban szeretném kérni a segítségüket.
Sajnos el kell adni egy földterületet, melyre 2023.évben támogatás lett igényelve, és AÖP Forgatás nélküli talajművelés támogatás is lett igényelve.
A területre az adásvételi szerződés ezután lesz még csak megkötve.
1. kérdésem, hogy eladható-e így a területet, hogy 2023-ban támogatás lett rá kérve.
2. kérdésem, hogy mivel vállalva van rá az AÖP Forgatás nélküli talajművelés, és ez december 31-ig tart, a vevőnek vállalni kell ezt a vállalást december 31-ig?
3. kérdésem kinek kell majd jelenteni az ezzel kapcsolatos talajmunkákat,miután eladásra kerül a terület?
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
AÖP támogatás egy választható támogatási forma. Abban az esetben igényelhető, ha a gazdálkodó tudja teljesíteni a követelményeket, a kötelezettségvállalás egy év, tehát a kérelmet beadó személy egész évre vállalja a gyakorlatokat. Az AÖP támogatás vonatkozásában kötelezettség vállalás december 31-ig tart, nincs lehetőség a hasznosító személyében történő változásra.
Üdvözlettel:
Magyar Államkincstár
Válasz Tom250 #1166. hozzászólásáraAz hogy elmaradt a kijuttatás bejelentése 15napon belül.
kezdődik....
Más is kapott adategyeztetési felszólítást AÖP-ben vállalt mikrobiológiai készítmény kijuttatásával kapcsolatban?
Ergo most arra akarnak kilyukadni hogy tavasszal is kellett volna használni?!?!
Ráadásul este 10-kor küldik, azt így aludjon az ember nyugodtan.....
szerintetek,ha év közben haszonbérlő váltás van,akkor az AÖP vállalás miatt az mikor következhet be?az AÖP vállalás dec 31-ig szól vagy nincs ilyen akadály már akár szept. 1 -el is létrejöhet a bérlő csere?
Válasz Málna #1163. hozzászólásáraKöszi!
Igen forgatásnélkülit választottam. Még tarló van így nem késtem le semmit csak azt nem tudtam Szept.30 után is fel kell-e vinni. De akkor felviszek majd mindent. Ide is meg a Gzadálkodási naplóba is.
Több az adminisztrációs munka már mint a mezőgazdasági :)
Válasz berenyil2 #1162. hozzászólásáraHa az E-kérelemben az AÖP vállalásodban a forgatásnélkülit választottad, akkor valamennyi talajmunkát ott kell bejelentened, 15 napon belül.
Ha az AÖP-ben mást, vagy mást is vállaltál, akkor azt is az E-kérelemben kell bejelenteni.
Az AÖP-s vállalások jan. 1.től dec. 31-ig tartanak, tehát így kell jelenteni is.
Válasz Málna #1157. hozzászólásáraSzia!
Ez így teljesen tiszta,
Azt nem tudod esetleg, hogy Szeptember 30 után is ugyanúgy fel kell vinni az Egységes kérelembe a talajműveleteket, vagy akkor már nem nagyon lehet mert elkezdik a feldolgozást.
Üdv,
Laci
Válasz Ganajos #1158. hozzászólásáraIgen . Ez megfelel a vetésforgó előírásának .
Válasz Pont #1159. hozzászólásáraNem azt vállaltam, hanem a talajbacit, de alapból sem lehet 10 ha felett az összes növény egyforma, nem? Vagy rosszul tudom?
Válasz Ganajos #1158. hozzászólásáraKülön növény, de ha az AÖP-ben vállaltál terménydiverzifikációt, ott 10-30 hektár közt 3 növény kell. A csak sima feltételesség meg nem ír elő diverzifikációt, pl. lehet mind a 15 búza két évig, aztán váltás.
Üdv!
Vetésváltás szabályánál az őszi búza meg az őszi árpa különböző növénynek számít?
Tehát ha van tegyük fel ha van 15 hektárom 2 darabban, akkor vethetek úgy, hogy 10 ha őszi búza meg 5 ha őszi árpa?
Köszi
Nem értem mit nem lehet ezen érteni!
Ha forgatás nélkülit vállaltál, akkor ott az e-kérelemben ahol az elvégzett műveletet kell 15 napon belül beírni a felugró műveleti listából, ott csak olyan munkaműveletek szerepelnek ami nem minősül forgatásos művelésnek. Ezt kell tartani december 31-ig. (Január 2-án szánthatsz.)
A HMKÁ6 szerint szeptember 30 után mindenki azt csinál amit akar, előtte csak akkor, ha a szántás után 30 napon belül elveted valamivel. Bármikor lehet:
"Lazítani, próbálj meg lazítani.
Nem győzlek tanítani, hogyan csináld!"
Válasz Tom250 #1154. hozzászólásáraIgen, de a jogszabály szövege a mérvadó. A #1064 hozzászólásban bemásoltam a jogszabály szövegét.
Válasz Tom250 #1154. hozzászólásáraMert a mezőgazdasághoz nem ért aki válaszolt, csak bemasolt a jogszabálybol egy részt.
Tehát szerintük a 10centinel mélyebb tárcsázás az már forgatás. Oké.
Válasz Praetor #1153. hozzászólásáraÉrdekes hogy a válaszban nem említik a lazítót, pedig benne van a kérdésben....
Válasz Tom250 #1151. hozzászólásáraLehet lazítózni, ha a talajtakarást nem szünteti meg (pl fralaz, agrisem...).
Válasz Tom250 #1151. hozzászólásáraSzerintem akkor bejelentek egy sekély grúbert, meg lehengerezem azt biztos szabad, aztán meg nem mondják, hogy mi volt vele csinálva, meg bízok az esőben
Válasz Senkialfonz #1150. hozzászólásáraKözbe megnéztem én is.
Lazítózni nem lehetett volna, ahelyett jelents be valamilyen más műveletet.
A tárcsa az oké.
Válasz Tom250 #1148. hozzászólásáraÉn úgy tudom így van, hogy harminc napon belül valamivel vetni kell, vagy csak szeptember 30 után bolygathatod, addig csak sekély tárcsa.
Válasz Senkialfonz #1146. hozzászólására""meg van tárcsázva és lazítózva ami ugye be lesz jelentve mert repce lenne""
Ha még nem jelentetted be, akkor csak a tárcsázást jelentsd be, a lazítózást ne! A lazító helyett írjál be valamilyen sekély műveletet!
Válasz Senkialfonz #1146. hozzászólásáraHol van ilyen leírva?
Mert én ilyennel nem találkoztam.
Válasz Senkialfonz #1146. hozzászólásáraA jogszabály szerint bukod a vállalást. Akik ezt a rendszert kitalálták, azoknak fix állásuk és fix fizetésük van, nem sok közük van változó körülmények közötti vállalkozáshoz, csapongó időjárási feltételek mellett.
Olyan vállalást kell tenni ebben a kreténségben, amit időjárástól függetlenül meg tudsz valósítani.
Sziasztok, és akkor mi a helyzet ha például, bevállaltuk a forgatás nélkülit, meg van tárcsázva és lazítózva ami ugye be lesz jelentve mert repce lenne, eddig oké. A szabályban az van, hogy akkor harminc napon belül be kell vetni, de mi van ha nem lesz valamire való csapadék és nem érdemes elvetni és majd napraforgó lesz? Vagy csak papíron jó legyen?
Válasz berenyil2 #1144. hozzászólásáraIgen, minden agrotecnikai műveletet 15 napon belül be kell jelenteni, így a tarlóhántást is!
(Hogy hogy azt ne kérdezd, mert nekem ezt a falugazdász csinálja)
Maga a forgatás nélküli vállalás január 1 és december 31 közötti időszakra szól, az ebben az időszakban történt talajműveleteket kell jelenteni!
Válasz Tom250 #1125. hozzászólásáraSzia!
Mi is forgatásnélküliséget vállaltunk a búza területeinkre. Be is jelöltem még a májusi beadásnál, hogy tavaly október végén volt gruberezve.
Most aratás után a tarlóhántást is fel kellene venni ugyanúgy agrotechnikaként, hogy sekély tarlóhántás vagy tárcsázás, mint tábla módosítás?
Napraforgó lesz benne jövőre.
Össze vagyok zavarodva.
Válasz Pont #1142. hozzászólásáraZolditest is vethet, de nem kötelező. Ja értem, te lazítás után írod a zolditest, hogy azzal meglesz a talajtakaras. De akkor december 31.-ig meg kell őrizni a zoldtragya vetest.
Búza vetesnel nincs gond szerintem. Kicsit sakkozni kell, de azért be lehet tartani. Épp most olvastam szinte ugyanezt a kérdést a fb agroinfom csoportban is. Írta is vki rá hogy lazítás után megszaladod rovidtarcsaval és mondja meg vki hogy lazítás volt.
14. § (1) Fenn kell tartani a minimális talajborítást a nyári és őszi betakarítású kultúrák lekerülése után
a) őszi kultúra – beleértve a legalább december 31-ig a területen tartott másodvetést – vetésével, amit az előző kultúra lekerülése után az agronómiailag indokolt időn belül el kell vetni,
-------------------
Az őszi kultúra vetese önmagában elég. Tarcsazni tarcsazhatsz.
Válasz Rabó001 #1141. hozzászólásáraÍgy van. Aki meg nem repcét vet, az meg valami zöldítéses vetőmagkeveréknek látszó akármivel is teljesítheti, ha már most fellazította, bár azt hiszem, azt min. dec 31-ig fenn kell hagyni. Én majd csak szeptember elején lazítom, ami búzával lesz elvetve, a többit meg majd szept 30 után.....Mondjuk az is jó kérdés, hogy mi van ha én szept 15.-én lazítok gondolván az okt eleji vetésre, de lesz egy két-három hét eső ami miatt nem lehet vetni, akkor ugrott a támogatás?
Válasz Pont #1140. hozzászólásáraElolvastam. Úgy van ahogy írtad, nincs benne a lazítás.
Viszont ha utána ősszel elveted (ez már nincs a szövegben) akkor szerintem lehet lazítani, csak a lazítás után legkésőbb 30 nappal el kell vetni. Tehát ha augusztus 21-en repcet vetsz, akkor vissza 30 nappal már lehet lazítani. Ezt a 30 napot ezt valahol máshol láttam.
Válasz Rabó001 #1139. hozzászólásárahttps://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a2300014.am
Válasz Pont #1138. hozzászólásáraDe a tárcsazást jól írtam. Minden további nélkül lehet, és be se kell jelenteni. Valahol itt kapcsolódtam be, ez volt a felvetés.
Való igaz hogy én nem törvényből ideztem, hanem valami idei szakcikkbol, azt direkt neztem nehogy tavalyi legyen.
Belinkelhetnéd az ide vonatkozó törvényt, akkor elolvasom majd.
Válasz Rabó001 #1134. hozzászólásáraAz a baj, hogy a törvénybe szó szerint ez került.:
"c) * növény vagy tarló szeptember 30-áig történő megőrzésével, azzal, hogy tarlóval borított területen legfeljebb sekély tarlóhántás és -ápolás végezhető."
Az általad is idézett korábban terjengő szöveg, már nem él. Annak a bizonyos "ápolás"-nak nem feltétlenül felel meg pl. a mély-lazítás, sikerült úgy pontosítani a törvényt, hogy félreértelmezhető legyen.....
Válasz trikolor5 #1136. hozzászólásáraFeltéve, ha a vetést 30 napon belül megcsinálod.
Válasz Rabó001 #1134. hozzászólásáraSőt itt a "vagy" szó miatt akár nyári betakarítás után is szánthatunk egyből csak őszi kultúrát kell majd vetni.
Forgatásnélkülit is vállaltam.
A tarlók 6-7 centiben letárcsázva, e-kérelembe (15 napon belül) le lett jelentve.
A következő munkamenetek: lazító, gruber, kultivátor. Majd valamikor.
Válasz tomi91 #1130. hozzászólásáraNa, azért, ez nem teljesen így van. Mellesleg az idén tízszer biztos előkerült a téma valamelyik topikban. Ellenőrizhetnek műholdrol is, de most nem ez a lényeg.
Így szól a vonatkozó szöveg, úgy másoltam ki:
Fenn kell tartani a minimális talajborítást a nyári és őszi betakarítású kultúrák lekerülése után,
őszi kultúra vetésével vagy
a tarló szeptember 30-ig történő megőrzésével vagy legfeljebb sekély tarlóhántás és ápolás, illetve középmély vagy mély talajlazítás elvégzésével.
-----‐-----------------
"vagy" és ez a lényeg.
Magyarul: sekély tarlohantast lehet csinálni a tarlón, akár azonnal is a kombájn után.
Meg lazítani is lehet, ugyanígy.
A leszántás az nem felel meg ennek. Illetve szerintem azt is lehet, csak annaljon be a 30 nap, hogy 30 napon belül el kell vetni.
Válasz tomi91 #1130. hozzászólásáraEgyébként is, sekély tarlóhántást (tárcsázás esetén 10cm-nél nem mélyebben) szept 31 előtt is lehet, vagyis akár aratás után közvetlen!
Válasz tomi91 #1130. hozzászólásáraValamint a HMK6-nak semmi köze az AÖP höz. Az az alap támogatás része, így nem csak az AÖP egy részét kockáztatod.
Válasz tomi91 #1130. hozzászólásáraMűholddal. És kimennek... Kérik a gazdálkodási naplót aminek papíron naprakészen vezetve kell lennie.
Jövőre online kell vezetni. Ha nincs beírva a talajmunka azért megy a bünti, ha be van írva akkor meg saját magadnak csináltál bizonyítékot.
Válasz Tom250 #1125. hozzászólásáraDe akkor a HMKA 6 feltètelessèg előírást, miszerint a tarló feltörèse után legfeljebb 30 napon belül el kell vetni az ősz növènyt (repce) hogyan ellenőrzik annak aki nem jelenti?
Válasz K__K #1126. hozzászólásáraSzerintem:
Alaptámogatás: 147
+10ha-ig: 80
+11-150ha-ig: 60-105 (tervezet szerint) (szerintem 70-80 körül)
+fiatal gazda: 157
+szója 233
Válasz Bigyófelügyelő #1127. hozzászólásáraForintban....
Válasz K__K #1126. hozzászólásáraSzerintem 90 fölött...Az alap 60-70 között, ehhez jön hektárig +30, a 10 hektár fölötti részre 15, + AÖP kb sztem 20.....a 10 hektár alattiak ha vállaltak AÖP öt szerintem 100-110 között kaphatnak
Azt lehet tudni, hogy sacc/kb mennyi euro a BISS+CISS+AÖP /ha?
Válasz tomi91 #1124. hozzászólásáraCsak a forgatás nélküli vállalásnál kell jelenteni a talajművelést, egyébként nem
Sziasztok!
Búza tarló sekèly tarlóhántást kap, repce lesz bele vetve. Kell-e jelenteni a tárcsázást ha a terület AÖP-ös, de nem lett vállalva a forgatás nélküli művelès?