Hirdetés
Fórum
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- AKG támogatás új
- Zetor traktorok új
- Eke minden mennyiségben új
- Portálfejlesztés / Gépház / Fórum használat új
- Szántóföldi permetezőgépek új
- Claas traktorok új
- Diófa betegségének megállapítása, kezelése új
- Vizszintes tengelyű szárzúzó új
- Fűtési rendszerek új
Cikkajánló
Évelő napraforgóval kísérleteznek. Így akarják hasznosítani
Argentin és amerikai kutatók is vizsgálják a növényt.
Sajtóközlemény
1752 hozzászólás
Azért lassan jó lenne egy jogszabályt látni mert eddig megjelent brossúrák nem igazán egyértelműek.
Válasz Zoli 63 #246. hozzászólásáraA NAK kiadvány szerint 2023 évben nem kell a 3 +4 %-ot alkalmazni.
Válasz Nagy Péter 40 #248. hozzászólásáraszója és kukorica nem lehet.
Válasz Traktoros30 #245. hozzászólásáraNekünk azt mondták hogy sekély tarlóhántást is lehet csinálni.
Fennt van valahol az a lista hogy mely élelmiszer célú növényeket lehet termeszteni idén a HMKÁ 8 keretében parlagon hagyott területeken amit a minisztérium elfogad?
Válasz Zoli 63 #246. hozzászólásárahelló, köszi....
Te melyik megyében gazdálkodsz?
Szaktanácsadóm körlevele >>> I. Az egységes kérelem beadásához kérem, a következő kérdésekre keressen választ az Agro-Ökológiai Program vonatkozásában:
1. Részt kíván-e venni az Agro-Ökológiai Program támogatásban?
2. Amennyiben igen, akkor földhasználatonkénti (szántó, ültetvény, egyéb gyep, Natura 2000 gyep) bontásban melyik gyakorlatot kívánja választani?
3. Az adott gyakorlatot melyik táblákra kívánja választani?
Az egységes kérelem beadásához szükséges, hogy Ön már tudja, hogy
1. melyik táblára melyik gyakorlato(ka)t választja,
2. szántó esetében:
· melyik táblára melyik gyakorlato(ka)t választja,
· a takarónövény tervezett vetését, és az elvetni kívánt növényfajt vagy magkeverék összetételét
· a kijuttatott mikrobiológiai készítmények pontos megnevezését és kijuttatásának időpontját.
· a talaj- és növénykondicionálószer pontos megnevezését és kijuttatásának időpontját
3. gyep esetében:
· melyik táblára melyik gyakorlato(ka)t választja,
· a gyakorlat teljesítésébe bevont táblánként a legeltetés tervezett típusát, valamint a legeltetni tervezett állatfajt
· a kaszálás tervezett időpontját
4. ültetvények esetében:
· melyik táblára melyik gyakorlato(ka)t választja,
· a termesztés során alkalmazott biológiai ágensek használatát
· a kijuttatott mikrobiológiai készítmények pontos megnevezését és kijuttatásának időpontját
· a talaj- és növénykondicionálószer pontos megnevezését és kijuttatásának időpontját
· a sorköztakarás módját (mulcsozással vagy egyéves növények termesztése), továbbá egynyári növény esetén az elvetett sorköztakaró növényt, valamint a tényleges vetési és betakarítási, talajba forgatási vagy talajba dolgozási időpontját
· a sorköztakarás módját (évelő kultúra vagy gyep), továbbá évelő kultúra esetén a sorköztakaró növényt vagy a magkeverék összetevőit, valamint vetési és betakarítási, talajba forgatási vagy talajba dolgozási időpontját
Ezúton kívánom felhívni a figyelmét, hogy ha az Agro-Ökológiai Programban való részvételt választja, akkor egyes gyakorlatok esetében szükséges évközben az agrotechnikai műveletek határidőn belüli bejelentése is.
II. Az egységes kérelem beadásához szükséges, hogy a vetésterv kialakításakor (parlag, ökológiai jelentőségű másodvetés, nitrogénmegkötő növények) figyelembe vegye a feltételesség HMKÁ 8. előírásait, mint a támogatások kötelező előírásrendszerét. Továbbá tisztában legyen a mezőgazdasági területeken található nem termelő területekkel vagy tájképi elemekkel, amelyeket az egységes kérelemben jelölnünk kell.
Ebben az előírásban a gazdaság összes szántóterületének méretéhez viszonyítva két lehetőség választható:
1. a szántóterületek legalább 4%-a kifejezetten nem termelő területnek vagy tájképi elemnek kell lennie, beleértve a parlagon hagyott földterületeket is,
VAGY
2. a szántóterület legalább 7%-a nem termelő terület vagy tájképi elem, beleértve a parlagon hagyott földterületeket továbbá a növényvédő szerek használata nélkül termesztett ökológiai jelentőségű másodvetés (zöldtrágya/takarónövény) vagy nitrogénmegkötő növényeket.
Amennyiben a gazdálkodó a 7%-os mértéket választotta, akkor annak úgy kell megoszlania a gazdaság teljes szántóterületéhez viszonyítva, hogy a 7%-ból:
• legalább 3%-ban valósít meg parlagon hagyott földterületet vagy nem termelő tájképi elemet, és
• legfeljebb 4%-nak megfelelő területen pedig nem termelő tájképi elemnek vagy parlagnak vagy növényvédő szerek használata nélkül termesztett ökológiai másodvetésnek vagy nitrogénmegkötő növényeknek kell lennie (vagyis megengedett a termelési célú használat is).
Előírás alóli kivételek:
A HMKÁ 8 nem termelő tájképi elemek és területek minimális arányára vonatkozó előírása alól mentesülnek azok a gazdaságok, amelyek:
1. 10 hektárnál kevesebb szántót művelnek,
2. a támogatható mezőgazdasági területük több mint 75%-a állandó gyepterület;
3. a szántóterület több mint 75%-át
• gyep, vagy
• egyéb egynyári takarmánynövény, vagy
• parlagon hagyott földterület, vagy
• hüvelyes növények (kivéve szója), vagy
• ezek kombinációjának termesztésére használnak.
III. Amennyiben AKG, ÖKO támogatásban vesz részt, továbbá ha az Agro-Ökológiai Program keretében szántó és ültetvény földhasználatnál a Méhekre veszélyes szerek használati tilalma, beporzó rovarok védelme gyakorlatot kívánja választani, akkor kérem, a permetezési napló vezetésével kapcsolatban keresse meg a növényvédelmi szakirányítóját és egyeztessen vele az előírásoknak megfelelő növényvédőszerek használatáról és a permetezési napló naprakész vezetéséről.
2023. január 1-jétől a 10 hektárnál nagyobb összterületen gazdálkodóknak naprakész nyilvántartást, elektronikus permetezési naplót kell vezetniük a szántóföldi kultúrában végzett rovarölő szeres kezelésekről.
Minden más esetben éves adatszolgáltatást ír elő a rendelet. Ennek értelmében minden gazdálkodónak a 2023. évben végzett növényvédelmi kezeléseit 2024. január 31-ig be kell küldenie.
A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara a hatályos előírások értelmében azt az ajánlást fogalmazta meg a gazdálkodók számára, hogy lehetőség szerint a permetezési naplót naprakészen a NÉBIH online felületén vezessék, így a permetezési napló 2024-től esedékes januári rögzítése már jóval kisebb adminisztrációt jelent.
IV. Fel kívánom hívni a figyelmet, hogy nemcsak az AKG, ÖKO, NATURA 2000 gyeptámogatáshoz, hanem az Agro-Ökológiai Program esetében is gazdálkodási naplót kell vezetni és a gazdálkodási napló adatokat be kell küldeni.
Előreláthatólag az egységes kérelemben nyilatkoznia kell arról, hogy a gazdálkodási naplót milyen formában kívánja a gazdálkodó vezetni.
Lehetőségek:
- papíron tollal kitöltve
- excel táblázatban
- online programmal (ARASZ, TAR-féle gazdálkodási napló, stb.): külön díja van
- NÉBIH elektronikus gazdálkodási napló
Az elektronikus naplóvezetés ösztönzése figyelhető meg, amely történhet online programmal (ARASZ, TAR-féle gazdálkodási napló, stb) vagy a NÉBIH elektronikus gazdálkodási naplója.
Elvárt lesz a gazdálkodási napló adatainak naprakész vezetése, amely a munkaművelet elvégzését követő 15 vagy 30 napon belüli elektronikus adatrögzítést jelent. Tehát nem biztos, hogy megoldható lesz évvégén minden munkaművelet egyszerre történő elektronikus rögzítése, hanem a folyamatos napló adatok rögzítésére kell törekednie a gazdálkodónak.
Kérem, a lehetőségeket mérlegelje az egységes kérelem beadásához.
Amennyiben a döntéshez segítségre van szüksége, kérem, keressen meg.
2023. évtől, akinek én vezetem a gazdálkodási naplóját, kérem, a 2022. évi egységes kérelemben levő táblák szerint táblánként napi rendszerességgel jegyezze fel az elvégzett munkaműveleteket és 2023. júliusától rendszeresen kérem, a munkaműveletekre vonatkozó adatokat a gazdálkodási napló készítéséhez. A gazdálkodási napló azon adatokat, munkaműveleteket fogja tartalmazni, amelyeket Ön megad.
V. A Sentinel műhold 2023. évtől 5 naponta készít felvételeket a mezőgazdasági területekről. Ennek következtében kérem, kint a mezőgazdasági területeken is az előírások pontos betartását, akár a feltételesség, akár az Agro-Ökológiai Program választott gyakorlatáról, akár az AKG, ÖKO támogatás vagy a NATURA 2000 gyepterületek előírásairól van szó.
Kiemelten kívánom felhívni a figyelmet az istállótrágyázás, műtrágyázás időpontjára, a kaszálás időpontjára és a kaszálatlan terület meghagyására, AKG-ban résztvevő ültetvények kivágásának és visszatelepítésének időpontjára, az egybeművelés elkerülése miatti elválasztó sávok meghagyására, stb.
A tarló fenthagyásnál lehet ősszel lazítani? Mert ilyenről nem ír..
Válasz trikolor5 #243. hozzászólásáraEltérő növénykultúra.
Válasz Jules75 #242. hozzászólásáraAzt tudom
Válasz trikolor5 #241. hozzászólásáraKülön faj.
Diverzifikációnál ha van árpa, búza, tritikálé meg napraforgó akkor az 4 növény? Vagy csak 2 mert 3ebből kalászos?
Válasz Drisa #237. hozzászólásáraA másik meg, hogy nincs benne a szerlistában a borsó sem, édeskömény sem.... Szóval csak azokat lehet termelni ami a listában van?
Válasz Drisa #237. hozzászólásáraAz össz terület 50% án kell vállalnod a forgatás nélkülit.. Szerintem úgysem fújod minden évben az összes területet glyfosattal... Azokat a területeket kell bevenni az 50% ba amit nem totálisozol. Meg hadd ne részletezzem már itt.... :D
Válasz Pumás. #236. hozzászólásáraSzia
Úgy érzem ezt írtam le én is csak egyszerűbben, mert AKG-ről volt szó.
Drisa 1. Az AKG-ről volt a kérdés
2.a közlönyben még nem jelent még meg úgyhogy változhat/változni is fog! 3. A 23 As év úgy is csak a főpróba lesz
Válasz Pumás. #236. hozzászólásáraEz a teljeskörű normális használata szerintem, ebben nem érzek korlátozást. De itt erről szó nincs, csak nincs benne a szerlistaban, ergo nem használhatod. Találgatni lehet, de annak nem sok értelme van. Erre alapozni nem lehet. Marad más úton pontok vállalása.
Válasz Drisa #233. hozzászólásáraAKG-ban ezt írja a glifóra: Kalászosok 1: Kizárólag vetés előtt vagy vetés után - kelés előtt, és tarlókezelésre használható.
Kukorica, Ipari növenyek 4: Kizárólag vetés előtt vagy vetés után - kelés előtt, és állományszárításra, hidas traktorral kijuttatva használható.
Válasz KovácsBalázs #234. hozzászólásáraŐsze vissza beszéltek, előtted azt írták állományban nem szabad csak tarlóra, vagy vetésre kelés előtt. Akkor most mi van??? AKG ről beszélünk onnan a hasonlóság.
Válasz Drisa #233. hozzászólásáraLeegyszerűsítve csak búzában nem használhatod állományban...
Válasz Pumás. #229. hozzászólásáraAKG - ban van szerlista amiben nincs benne glifozat? De vétesen kívül lehet szórni?
Válasz GREVEN #231. hozzászólásáraIgen, felhasználható szerek vannak a felsorolásban.
Válasz GREVEN #230. hozzászólásáraVagy hirtelenségemben benéztem és a listában szereplőket lehet használni az engedélyokiratban foglaltak alapján?
Válasz MrPoke #212. hozzászólásáraA legelső kérdésem. Napraforgó gyomirtását mivel oldom meg csökkentett AÖP listával?????
Úgy látom a nyeles gyomirtón kívül semmi sincs.
Kukorica dettó.
Ezt ép eszű ember be nem vállalja max ha bioba csinálja.
Válasz Drisa #227. hozzászólásáraAKG-ból következtettem, de amíg nem végleges a lista addig nem tudjuk meg
Válasz szöcske76 #225. hozzászólásáraÉn Is így értelmeztem. A naplóban mindig szerepel valami kultúra vagy már learatott vagy a következő.
Válasz Pumás. #224. hozzászólásáraEz hol van leírva?
Válasz szöcske76 #225. hozzászólásáraElvileg meg nem végleges a lista..
Válasz Pumás. #224. hozzászólásáraSzerintem mivel ezek a felhasználható hatóanyagok listája, és a gazdálkodási év Jan 1-dec 31 között tart, így az egyáltalán nem használható kategória a glifozát.
Válasz Drisa #222. hozzászólásáraTarlokezelesre illetve vetes elott,vetes utan, keles elott siman mehet..
Válasz Drisa #222. hozzászólására Semmilyen kultúrában nincs engedélyezve állomány kezelésre, ez csak ennyit jelent.
Válasz MrPoke #212. hozzászólásáraForgatás nélküliben kiesett a glifozát :(
Amúgy ki milyen kultúrára vállalja be a ,,méhekre veszélyes szerek tilalmát”?
Gondolom repcések nem nagyon, de kalászosra maradt olyan szer, ami ér is valamit?
Válasz Mrx5 #219. hozzászólásáraNekem azt mondta a falugazdász, hogy a simából elég 1x 3 liter/ha azt már elfogadják.
Ha 3 szor kéne 3 litert fújni úgy már több lenne a költség mint az aöp támogatás
Válasz Ganajos #217. hozzászólásáraArra lennék kiváncsi Ti hogy értelmezitek a sima Amalgerol engedély okiratát mert nekem nem teljesen egyértelmű, hogy mi a minimum mennyiség.
“ levélkezelésre a tenyészidőszak folyamán 3-4 alkalommal 3-5 l/ha mennyiségben, legfeljebb 1%-os töménységben kijuttatva”
Nekem ebből az jön le, hogy úgy fogadják el AÖP-ben hogy 9l/ha-t juttatok ki míg Amalgerol Essence 2l/ha-ral ugyan ezt teljesítem.
Válasz trikolor5 #185. hozzászólásáraMost akkor 2 út van...1. hozzámarkoljuk a kb. 1oo EURO-t a költségvetésünkhöz és bohóckodunk, vagy 2. elfelejtjük az egészet és akkor a piac szívat minket - ukrán gabona, import árú stb - meg az időjárás...melyik ujjamat harapjam meg?
Igen valóban benne van megtaláltam, köszönöm
Válasz Ganajos #214. hozzászólásáraOtt van az. Keress rá a dokumentumban. Még az Amalgerol starter is benne van.
Üdv
Válasz Ganajos #214. hozzászólásáraOtt van az lejjebb a 23. oldalon
Üdv!
Azt jól láttam, hogy a sima amalgerolt nem fogadják el az aöp-ben, csak az amalgerol essence-t meg a wg-t?
Legalábbis én nem látom a listában
Köszi
Válasz Rabó001 #211. hozzászólásáraIgazad van, jogilag semmi köze hozzá, de a korábbi időszakban mi számtalan olyan adategyeztetést kaptunk, ahol a blokkon belül azonos növényt vetett 4-5 gazdálkodó egymás mellett, aztán kijött a felszólítás, hogy egyeztessünk, mert szerintük az adott kultúra területe a blokkban x hektár, a 4-5 igénylő meg x+1-et igényelt. Mivel műholdképről ellenőrizte ezért lazán egybeműveltként kezelte, pedig mindenki önállóan használta, földről nézve egyértelműen elkülönítve. Szóval kérdés, hogy mit ért táblaméret alatt. megelégszik-e parcellarajz méretével?
Listák...
https://kap.mnvh.eu/news/2023-03-10/094132/elerhetoek-az-agro-okologiai-programhoz-tartozo-szerlistak
Válasz Batka #208. hozzászólásáraAz a szép benne, hogy a szomszéd Zrt-nek konkrétan semmi köze hozzá. Meg a szomszéd KFT-nek se, meg a szomszéd magángazdának, őstermelőnek, ÖCSG tagnak se.
Válasz Rabó001 #209. hozzászólásáraAzért az is megérne egy misét, hogy melyik barom találta ki ezeket a kondíciókat, és vállalta a k*cs*g unió felé. No meg a többi miért nem verte agyon. Főleg az egymást kizáró feltételekért, de egyébként az egész úgy baromság, ahogy van.
Válasz Pont #207. hozzászólásáraArra válaszoltam, illetve arra is.
Szerintem ez úgy működne, hogy ha én vállalom hogy csinálom ezt, a szomszéd meg nem, és ugyanaz a növényünk, akkor a sajátombol hagyom le az elválasztó sávot. Én vállaltam és én akarok érte pénzt kapni, ha egy hektáros parcellarol van szó, akkor arról hagyom le az elválasztó sávot.
Válasz Pont #207. hozzászólásáraEbben az a szép, hogy ha valaki bevállalja úgy hogy egyébként sincs egy parcellája se határon felül, viszont a szomszéd zrt ugyanazt veti a mellette lévő területbe, akkor már szívás van az " egybeművelés " miatt.
....
Válasz Rabó001 #206. hozzászólásáraA kérdés, az volt: mi van, ha nincs együtt sem 30 Ha, vagy külön külön mennyi lehet, pl. egyik választja ezt a korlátot a másik nem, stb....
Válasz potc10 #203. hozzászólásáraPedig ez egyértelmű. Ha ugyanaz a növény van két területen, akkor el kell választani 3 méter szélesség sávval. Természetesen csak az AÖP ezen pontjának választása esetén.
Válasz potc10 #203. hozzászólásáraAmíg nincs jogszabály, addig erre sincs tuti válasz. De szerintem itt csak a szokásos slendeián megfogalmazás visz félre, azaz csak azonos kultúráknál lesz szempont az egybeművelés.
Szerintem(!)
Mint ahogy a lentebbi vegyszerlista sem végleges és teljes, ezt írják is.
Toldozás-foltozás, szuttyogás, ...
Válasz Vén cigány #196. hozzászólásáraKlartan 24 EW
A nemrég megjelent NAK-os AÖP kiadványban a "Táblaméret korlátozás, biológiai sokféleség védelme" vállalásra vonatkozóan ti hogy értelmezitek az ide kapcsolódó részt?
Az tiszta sor ha szomszéddal (aki ugyanazt a kultúrát vetette) együtt átlépitek a 30 hektáros tábla méretet, akkor ez nem vállalható. De az alábbi szövegből én azt veszem ki, hogy egyáltalán nem engedélyezett a szomszéddal való egybeművelés vagy 30 hektárig mehet ?
Itt a szöveg:
Amennyiben két szomszédos táblán – beleértve a különböző mezőgazdasági termelők
által művelt táblákat is – ugyanazon növényfaj vagy magkeverék vetése történik, a táblák
elkülönítése érdekében legalább 3 méter szélességű bevetetlen vagy legfeljebb fűfélékkel
vagy méhlegelő keverékkel a helyes mezőgazdasági gyakorlatnak megfelelően bevetett
területet kell biztosítani a parcellák között.
A gyakorlat nem teljesítésének számít, ha:
• a tábla mérete meghaladja a 30 hektárt
• a tábla egybeművelésben vesz részt
• ugyanazon növénykultúrák között nem kerül kialakításra 3 méter
széles elkülönítő sáv
• a szántóterület mérete együttesen nem haladja meg az 50 hektárt
• abban az esetben, ha a gazdálkodó AKG keretein belül a táblaméret
korlátozásra irányuló vállalást tett