Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak647 FtBenzin árak628 FtEUR415.28 FtUSD400.96 FtCHF441.5 FtGBP501 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Szerintem meddő vitát folytattok, a hazai búzatermesztés problematikáját már igen sokan fejtegették a nagyjaink közül is, nekik sem sikerült megoldást találni és szerintem országos szinten nincs is ilyen....
Találja meg mindenki a saját termelési célját a lehetőségei és a pénztárcája szerint úgy, hogy gazdaságos legyen, de attól, hogy nincs 9 tonnás üzemi átlaga, még nem feltétlenül hülye, bár mindig van lehetőség a fejlődésre és keresni kell.
Feco belőtte a lényeget,
1: csinálj egyedit, mert akkor az ár kompenzálja az esetleges alacsonyabb termést: igaz a piac igénye is változott, de pl a kanadai vígan elvan az alacsony átlagokkal, a minőséget megfizetik...
2: csinálj sokat, és nem számít más, mert a tömeg az egységártól függetlenül hozza az árbevételt. Na ezt tudják tőlünk nyugatabbra.
Mi meg úgy nagyjából a két szék között vágódunk be a pad alá....
Az 1. ponthoz annyit fűznék hozzá, hogy nemegyszer fordult elő, hogy a mi búzánkat átpapírozták osztráknak valahol útközben olaszország felé....
Válasz Pont #5765. hozzászólásáraMi hosszú idő után, pár éve áttértünk a minőségiről a mennyiségire. (Nem szakszerű a fogalmazás, de mindenki érti.)
A minőségit rendszerint csak augusztus körül tudtuk elvitetni, épphofy a szotyi, meg a kukorica előtt, és max. 2-300 Ft-tal drágábban a takarmánynál. És persze valamivel alacsonyabb terméseket is produkált.
Szerintem Fecó mondja a frankót.
Válasz Wilde #5769. hozzászólásáraA számok sajnos makacs dolgok. Nyilván ha a sivatagban levő ausztraliaval, a búzát gyakorlatilag nem is termelő kinaval vagy a tundran elő oroszokkal hasonlitgatod magad akkor jók a számok. Én is legyoznek futoversenyen egy csomó gyereket meg rokkantkocsist de a saját ligában játszva sajnos alul maradnék.
Ha nem az exportőröket nézed hanem a termelést, tehát figyelembe veszed azokat az országokat amelyek nem onellatoak de velünk egy piacon vannak sajnos látszik hol a valódi helyünk!
Belgák, hollandok, írek, dánok, franciák, németek, angolok, de meg a horvátok is meg előznek minket! És itt átlagokrol van szó, a belgák és hollandok termeszintje nemhogy országos átlagkent de meg tábla átlagonként is elérhetetlen sok termelőnel!
Alapvetően meg ezzel sincs baj, csak ne áltassuk már magunkat azzal hogy mi termeljük a világ legfaxabb buzajat mert ez egyszerűen nem igaz!
És sok esetben ennek a ténynek az elfogadása elég lenne ahhoz hogy egy-egy termelő leüljön és elgondolkozom hogy lehetne jobb! Tudomásul kellene venni hogy a 7-8 tonnás hozamok nem jók! De mindegy, az ember jó szándékkal segiteni akar, és nem az a kérdés hogy akkor mi a jó hanem hogy ez biztosan nem így van mert igenis jó a magyar.. hat ez tényleg igazi magyar hozzáállás! Ezért tartunk ott amúgy ahol tartunk!
Na most gondoljatok bele, hogy mi lenne, ha az orosz 10-20 éven belül csúcstechnikával termelne búzát. Vagy mégis rákényszerülnének a GMO bevezetésre. Az 200%-os növekedés lenne körülbelül. 1,8tonna/hektárt még jobban lehet überelni, mintha a Német és Francia +5%-ot generál a csúcstechnikája csúcsosításával. De kell is, mert a világ népessége folyton nő, az időjárás meg a termések ellen dolgozik egyre jobban.
2004?-ben talán, mikor nálunk nagyon fuzáriumosak voltak a búzák (Talán előtte nem is volt sok helyen alap a gombás permetezés) kimentek a szakembereink németbe, hogy ott mit csináltak a búzával. A gond az volt, hogy semmivel se tartalmazott akkor kevesebb fuzáriumot a búza mint nálunk. Egyszerűen csak tettek rá! És ami nincs a TV-be híresztelve az nincs is a köztudatban, szintén mint ma.
Ennyi!
Néha mint ha lóval imádkozna az ember!S aki gúnyosan szajkózza,hogy mások gúsba kötve a saját nyomorukba buknak bele,meg a saját téves eszméjükön nem képesek változtatni,meg milyen szar a szinvonal idehaza,közben ugyanolyan gépekkel gazdálkodik,mint a franciák,az inkább maradjon csendben...
Aztán aki emögé még a ner lovagokat is belekeveri,na az kész...
Válasz Wilde #5767. hozzászólásáramármint az az érdekes,hogy kényszeresen mindenkit kioktatni vágyók hosszúra nyúlt irományainak nem sok valóságalapja van.pedig milyen hihetően hangzik.de hát ahogy mondják :sok beszédnek sok az alja
Válasz Erdőjaro #5764. hozzászólásáraNyugaton évszázadok óta kialakult birtok struktúra van mi pedig azzal küzdünk, hogy építjük ezt folyamatosan, földet veszünk, infrastruktúrát hozunk létre, gépesítünk, adósságba verjük a fejünket...sorolhatnám. ez a valós lemaradás nyugattal szemben!!!
Kicsi a tőke, vagy nincs is. Hitelkeretet annyit adnak termeltetésben, hogy épen ne legyél intenzív ha meg nem tudsz mellé tenni akkor ennyivel kifújt a technológia...
Természetesen ha van lehetőség fejlődni, akkor el kell sajátítani az új technológiákat, de azért a miheztartás végett itt egy táblázat a valóban piacra is került búza termésátlagokról.
A Mo-i 5,4 tonnás átlaggal talán csak a Németeket és a Franciákat irigyelhetjük, de némileg árnyalja a képet a minőségbeli különbség. Igaz, hogy nem fizetik meg a minőséget, de inkább azt keresik, előbb elviszik, egy viszonylag kicsi tétel esetében, Ha Mo-n csak hibridbúzát termelnének, ránk se nyitná senki az ajtót, olyat tudnak venni tengeri kikötős, egységes tételeket előállító országokban is.
Nem védeni akarok senkit,de ugyanaz a technika nagyon sok termelőnél elérhető itt,mint nyugaton,ugyanazok a hatóanyagok,tápanyagok is elérhetőek,fajtából is van szortiment.Szóval aki ezekkel rendelkezik,de nem képes tudás birtokában világszintű termésre,ott más gond van.Talán finanszirozási.Az pedig valóban piaci árak miatt is lehet.
Az előtt meg meghajolok,aki hagyományos technológiával "mtz"vel meg stb is tud 8-10tonnás búzákat,mert van ám ilyen is.
Tudod mi van itt győrben? Nemzeti ünnepeknél előre egy elektronikus felületen jelezni lehet haningyen szükséged van magyar zászlóra amit a házadra kitehetsz.(ez ugyan az a szisztéma mint anni a fidesz kokárda kisajáritása magának) és a sok barom a zászló osztogatás napján a városháza előtt kigyózó sorokban sorba áll a zászloért erről mészáros kisalföldje fótót is közöl. És aki jó hazafi és kiteszi a zászlót arrol tudják jó elvtárs(modorn sarga csillagozás a falon) aztán akinek kint a zászlo a z ha nincsen fa a kaud előtt tuti kap ingyen egyet amin rajta egy hányinger propaganda szöveg. Hát itt tartunk most...
Válasz Rabó001 #5758. hozzászólásáraBocs, visszaolvastam az eredeti hozzászólásom, amire válaszoltál. A második harmadik bekezdésem vedd semmisnek, kitörölni nem tudom utólag. Bocs. Már este van, megyek.
Válasz Matyi50 #5757. hozzászólásáraHivatkozni mindig fognak valamire, tőzsdei ár, magyarországi termésátlag, USA termésátlag, ukrán termésátlag, olajár, hurrikán...nem folytatom.
Nem értetted meg amit írtam. Az ár adott, mindegy hogy a kereskedő diktálja, de adott, vagy elfogadod, vagy nem. De attól még ugyanannyiért veszi meg a terményedet akkor is ha 2 tonnád termett hektáronként, meg ha 5 is, vagy akkor is ha 10.
Akkor a te logikád szerint az lenne a jó, ha Magyarországon országos szinten minél alacsonyabbak lennének a termésátlagok, mert akkor a kereskedők magasabb árat adnának a terményekért.
Tegyük fel egy éven mondjuk a Kisalföldön kiemelkedő termésátlag lenne búzából, az ország többi részén meg fele sem. Akkor se vennék külön áron a 2 országrészben, hogy akinek csak kevesebb termett annak többet fizetnének érte.
Válasz Rabó001 #5753. hozzászólásáraNo akkor majd ezt mondd el a kereskedőknek is,akik adott esetben a magas termésátlagokra hivatkozva nyomják le az árakat..
Válasz Szabi. #5755. hozzászólásáraGratulálok! Mi hazafiasság van abban,hogy nem fikázom az ágazatot,hanem tisztelem azokat,akik értenek is hozzá,és közben nem azonosulok a hozzád hasonló provakátorokkal? Szánni tudlak csak,már megbocsáss...
Válasz Vinkó 75 #5750. hozzászólásáraA "mi" tsz-ünk is termelt a 80-as években 6-7 tonnás búzákat, üzemi átlagban, meg a 90-es években is. Az utóda még létezik, én már nem dolgozom ott, de ismerősökkel-rokonokkal tartom a kapcsolatot akik ott dolgoznak, pár éve volt csak olyan, hogy meghaladták a valamikori rekordtermést cég átlagban.
Válasz Matyi50 #5751. hozzászólásáraMagyarország gabonatermése a világpiacon nem meghatározó, nem attól függenek az árak. Az ország termése is rengeteg fajta, nehezen jön össze 1 hajóra való azonos fajta, talán Kanadát hozták fel példának valahol, hogy ott jelentős mennyiségben 3 fajtát termelnek.
Az hogy a kereskedő mire fogja az árat az egy más dolog. De ha a piaci ár mondjuk 50000Ft/t, akkor is annyiért adod el ha 5t/ha termésed volt, meg ha 8 akkor is.
Válasz Rabó001 #5740. hozzászólásáraNo akkor lennének gondok,ha az átlag búza termés verné a 10-12tonnát. Sokszor az 5 tonnás országos átlaggal sem tud a piac mit kezdeni,hát még a 10tonnás búzával mit kezdene.. Persze a nagyokos megmondó emberek erre is mondanának valami tutit,de a termésfelesleg ha most is gondot jelent,mi lenne akkor...
Válasz Rabó001 #5747. hozzászólásáraTermészetesen ...nem cáfolni akarom az akkori időket. (Tapasztalat) 1994-95-öt írunk, egy közel 4 ezer hektáros cég. Látva a piaci helyzetet...és elvárásokat. Valamint hogy a "hanyatló nyugat"...elhúz mellettünk. Már akkor malmiba becsúszó Német gabonát kezdett termelni. Egyéb vonalon hozzá került alapanyagból. Üzemi szinten 7 tonnás átlaggal....90-es évek közepe. A 1188-as őzike estére ki is rántotta a tankot. Így lehetett előre menni...nemzetközi piacra termelni. Miközben a hazai nemesítők fajtái akkor ott kullogtak a 4-5 tonna környékén.(igaz kalács minőség,de ez az árán nem dobott nagyot). Na ott látszott hogy nem egész egy évtized alatt. Hova sikerült lecsúsznunk a 90-es évek közepére. Sajnos sok kicsi ott is maradt. Előttem már leírták milyen gondolkodás mód által vezérelve. Ma már a drágább életvitel miatt, nem kérdés, 7 tonna alatti termés átlag..(tökön szúrás). Sajnos ezt dobta a gép.Alap esetben jelenlegi árakon 5-6 tonna csak az önköltség.
Válasz Rabó001 #5747. hozzászólásáraLehettünk az élbojban, de most nem vagyunk. Nekik nagyobbat nőtt azóta a termésátlaguk, így lemaradtunk. Ez olyan mint az 5%-os gdp növekedés. Könnyű úgy ha van honnan. Egy komolyan teljesítő gazdaság sosem fog ekkorát nőni, mert eleve magas a bázis. Ha egy csöves egy helyett két cigit tud tarhálni, akkor már megduplázta a hatékonyságát, pedig valójában senkit nem hat meg a világban.
Válasz Vinkó 75 #5746. hozzászólásáraOrszágos búza termésátlagban a 80-as években volt idő hogy a franciák és az angolok után Mo. a 3.volt. Kukoricából az USA után a 2. Erről adatok vannak, persze nem kötelező elhinni semmit. Üzenem belül persze kozmetikáztak én is tudom. Jövedelmezőségben már nem volt ilyen jó a helyzet, bár az árak is el voltak szakadva a vilagpiactol.
Nem védem az akkori rendszert, de nem volt általános hogy még aug.20-an is arattak volna az egész országban. Nálunk egyszer tartott aug.19-ig az aratás, de akkor extrém esős volt az idő végig. A többi éven augusztus első napjaiban végeztünk, de Péter Pál előtt sose kezdtük el, az őszi árpát sem.
Szerintem ma több kombájn van az országban, darabra is, és összkapacitásra is. Az akkori géppark jobban ki volt használva.
Válasz Matyi50 #5731. hozzászólásáraNem volt a világ színvonalú országosan. Mikor a viszonylag "nagy számú". Géppark ellenére is aug 20-dikán még dörzsölték a szinte fekete gabonát. Igaz ügyeltünk a szem szórásra,mivel gyök kettővel mentek a kombájnok egész nyáron. Viszont elment a minőség. De nem volt gond mivel kaptunk érte szép piros MTZ-t. Egy frászt volt gazdaságosan világszínvonalú. A gyenge területekre IFA szám hordták a műtrágyát, mégsem tudtak (csak papíron jót teremni). Elárulom...a kóser gabona ma vagonszám hagyja el az országot, mivel a malom addig sakkozik. Még a külföldi elviszi a szeme elől. Gyakorlatilag vegyészeink bármiből csinálnak kenyérnek látszó valamit.
látom megy az adok kapok....mára ki komolyan neki áll gabonát termelni az tisztában van vele hogy...bizony a fajtaválasztás mellet...és megfelelő talajállapot létrehozása mellett.Nem utolsó sorban a növény védelem betartása mellett. Bizony nyomnia kell neki a kakaót. Egy magas termés hozamú árpának is oda van rakva a 200kiló hatóanyag nitrogénből. Nem hogy a búzának. Plusz az őszi....Már szójából elértük itt ott az 5T/h...de a 6 T/h felé kacsingatunk..ezért itt délen is nyilván lecserélődnek az eddigi favorizált fajták. Jahh a szója is igényli a növény védelmet-kártevő védelmet. Sok kicsiből áll össze a kép. Nincsenek nagy csodák...országos átlagban igencsak gyengén muzsikálunk termésátlagban.
Válasz .Feco. #5741. hozzászólásáraA jövedelem termeléssel van nagy gond. Nagyon sok kis gazdaság még csak inputot meg gázolajat számol. Fogalmuk nincs mennyibe van nekik egy hektár. Sok helyen korszerűtlen géppark, pazarlás van.
Válasz .Feco. #5741. hozzászólásáraA jövedelem termeléssel van nagy gond. Nagyon sok kis gazdaság még csak inputot meg gázolajat számol. Fogalmuk nincs mennyibe van nekik egy hektár. Sok helyen korszerűtlen géppark, pazarlás van.
Válasz Matyi50 #5738. hozzászólásáraNekem nagy az arcom? Mert kimondom az igazságot? Nincs ma olyan mezőgazdasági szakágazat amiben Magyarország az élmezőnybe tartozna! Ezt fogadd el! Van nagyon sok szakember és nagyon sok gazdaság amelyek eredményei szépek, különösen magyar viszonylatban!
De összeségében az ágazat teljesítménye nem jó, pláne nem világszínvonalú!
Óvodában szokás megdicsérni azt is aki sokadik lett a futoversenyen...
Válasz .Feco. #5737. hozzászólásáraBocs,de kicsit nagy az arc...... bőven van a magyar gabonatermesztésben olyan szakember és gazdaság,akinek nem kell szégyenkeznie sem minőség,sem mennyiség,sem pedig szakértelem tekintetében... Attól mert esetleg Te külföldi tanulmányutakon jársz,nem hinném,hogy a véleményed megállná a helyét..sőt. Vitát ezennel veled befejeztem.
Válasz Matyi50 #5734. hozzászólására1. persze, biztosan igazad van, csak mert nem akarsz egy téynt tudomásul venni biztosan atqurunk mindenkit aki bejön hozzánk terményt venni, mert ugye ez a hosszú üzleti kapcsolat záloga...
2. Még mindig nem modtad el hogy akkor mégis mitől világszinvonalú a magyar búzatermesztés? mert mennyisgben nem. minőségben sem. jüvedelmezőségben sem. nincs semmi olyan speckó árunk, ami megkülönböztetne minket más országok termelésétől, mint van pl. Saskatchewan esetében. Vagy valami olyan fullos biotermelésünk mint az osztrákoknak meg a szlovénoknak. Szóval? mit tud a magyar jobban mint más? panaszkodni meg károgni kb...
amigo olyan ez mint a magyar foci. Olyan szépen játszottak a fiúk! kikapnak ugyan egy két faluból álló szigettől is ahol a saját szállodájuk recepciósa a kapus, de szépen passzoltak...
Válasz Matyi50 #5735. hozzászólásáraÉn azt mondom vallom... vagy minimal vagy fullos...a fullos nyilvan nem futóhomokon...de homokos vályogon mar mehet.
1.Méritek? Na és azt is mértétek bizonyíthatóan,hogy 14tonnát adó táblából van? Kétlem
Te miből gondolod,hogy nem láttam ?
2. Hanem? Ugye ezt nem gondolod komolyan,hogy neked a mennyiségi termelés jelenti a világszinvonalat?
De kár erről vitát nyitni...
Véleményem szerint nem 15 tonnás búza felé kell elmenni,hogy ne legyen deficites a termesztés,hanem más oldalról kell ezt szabályozni. Ilyen alapon ha 10év mulva tovább emelkednek a termesztési,energia és input költségek,akkor már 30tonnás termés kellene?
Válasz Matyi50 #5731. hozzászólására10 tonnát többször szedtem én is mar es megfelelt a magyar malomnak is a malmi2nek...siman még a hibrid is. Attól hogy nagyit terem valami meg nem hizzos hogy rossz a beltartalom. Sőt hogy ilyen nagy termeszint legyen nagyon komoly mennyiseg kell neki mikro makro es egyeb tapelemekből. Sokkal precizebb meló egy 10tonnas buza malmi2vel mint 5 tonnas malmi1.
Válasz Matyi50 #5731. hozzászólására1, én tudom mi van benne, mert merjük. Meg a vevőink is, akik simán fizetik érte a malmi arat. Arra lennék inkább kiváncsi te mire alapozod hogy milyen, mert hogy látni meg biztosan nem láttad...
Válasz .Feco. #5727. hozzászólásáraBuzatermesztes a 70-es 80-as években volt világszínvonalú azóta az akkori termesszintet sem érjük el, a világ meg szepen fellepkedett az akkori 6-7 tonnáról 12-14 tonna körülre.
Bocs,de ez akkora hülyeség,hogy ordító...
1.Nézd már meg a beltartalmi ,sütőipari értékét annak a 14tonnás,istenített francia búzának
2.Szerinted a csillagászati mennyiségig tornázott termésszint miatt lehet csak világszinvonalu egy technológia? Tévedés...
Szerintem ez lenne a kívánatos:
- a kiemelkedő teljesítményt elért gazdák megosztják eredményeiket.
- a gyengén és éppen közepesen gazdálkodók figyelnek és hallgatnak.
- a két szélsőérték közöttiek pedig diskurálnak, hogy közösen haladjanak a maximumok felé.
Közben meg mit tapasztalunk? A középszerű, átlag alatti, gyenge képességű gazdálkodók rendszeresen okoskodnak, ostobaságokkal tarktálják a nagyérdeműt... Hülye egy kárpát-medencei szokás ez.
"Rosling könyvében tíz okot azonosított, amelyek miatt az emberek tendenciózusan tévednek a világról alkotott képükben, és amelyek miatt rosszabbul teljesítenének a majmoknál a felmérő teszten. Ezekre az okokra pedig megoldásokat is kínál. Amint elmondta, azt szeretné, ha az emberiség pesszimizmus vagy optimizmus helyett inkább az előttünk álló lehetőségekre összpontosítana. Ehhez elsősorban tényekre, megfelelő oktatásra, szellemi eszköztárra és kritikai gondolkodásra van szükség. Ebben pedig nem csak az adatok, de az adatok vizualizációja is sokat segíthet. Ha ugyanis az emberek rájönnek, mennyi mindenben tévednek, mindjárt könnyebb velük ideológiák nélkül beszélgetni."
Válasz .Feco. #5727. hozzászólásáraA Bábolnai Állami Gazdaságnak Burgert előtt aki az igazgatója volt, annak az volt a véleménye, hogy Bábolna talaja és éghajlata mindenféle szántóföldi növény termelésére alkalmatlan, be kell az egészet füvesíteni és a lovak legelésszenek rajta. Aztán meg lehet nézni hogy később milyen mintaszerű kukoricatermesztést csináltak Bábolnán a jól megszervezett és betartott technológiával.
Egyébként a baromfiról ugyanaz volt a véleménye, a lóhoz szokott bábolnai ember semmibe nézte a kis kétlábú kapirgálókat, aztán világszínvonalú tartást és tenyésztést csináltak abból is. (időben a baromfi program volt előbb)
Válasz Cafi #5708. hozzászólásáraAzért kar bele állni az ilyen vitákba mert ha valaki meg van arról győződve hogy valamit nem lehet akkor ebből nem tudod kimozdítani úgysem! Te meg nem tudsz róla hogy nem lehet és megcsinalod...
Ugyanez igaz a termés eredményekre, szántás-nemszantas kérdésre, külföldi fajtákat, vagy akar a “kell-e Lada Niva egy gazdaság a vagy sem...” kérdéskörre.
A legtöbben amúgy saját magukat kötik gúzsba azzal, hogy elfogadnak néhány tévhitet:
1. A magyar buzatermesztes világszínvonalú mind mennyiségben mind minőségben. - hat nem. A magyar buzatermesztes a 70-es 80-as években volt világszínvonalú azóta az akkori termesszintet sem érjük el, a világ meg szepen fellepkedett az akkori 6-7 tonnáról 12-14 tonna körülre. A francia és a nemet termesatlagok már évekkel ezelőtt is 8-9 tonnak voltak nem tábla szinten de országos átlagban! Mű hol is vagyunk? 5?
2. A búza termesztése veszteséges, annyi kell egy vetésforgóba ami kell a zolditeshez majd annak a költséget elviszi a kukorica. - ahogy mondani szoktak nemakarasnak nyögés a vége. Aki muszájbol termel valamit persze hogy nem ért hozza, nem is lesz jó sosem.
3. A búza úgysem tud 5-6 tonnátol többet akkor meg minek rá költeni. Elég annak egy kis n, egy gyomirtás és gombaoles meg egy rovaroles aztan annyi. Nyilván amire nem költenek az nem fog teremni sem szóval ez ilyen önmagát be teljesítő jóslat! Ha nem ad neki lofaxt sem nyilván termés sem lesz és már meg is magyarázta hogy igaza volt...
Tábla szinten volt már olyan buzank hogy kukoricatermésnek sem hinne el senki...
Válasz Matyi50 #5725. hozzászólásáraNekem is van nitrát érzékeny és sima is a simával azért így elbírja... akinek csak nitrát érzékeny van hátt..... az már nehezebb ügy lesz, de akkor pedig 0% szilárd és csak nitrosol...Bár lehet jövőre már én is csak nitrosolozom mindig. 170kg N hatóanyag mondjuk úgy lenne jó ha a komplex nem számítana bele.. de agy azért nem ollan sok.
12425 hozzászólás
Szerintem meddő vitát folytattok, a hazai búzatermesztés problematikáját már igen sokan fejtegették a nagyjaink közül is, nekik sem sikerült megoldást találni és szerintem országos szinten nincs is ilyen....
Találja meg mindenki a saját termelési célját a lehetőségei és a pénztárcája szerint úgy, hogy gazdaságos legyen, de attól, hogy nincs 9 tonnás üzemi átlaga, még nem feltétlenül hülye, bár mindig van lehetőség a fejlődésre és keresni kell.
Feco belőtte a lényeget,
1: csinálj egyedit, mert akkor az ár kompenzálja az esetleges alacsonyabb termést: igaz a piac igénye is változott, de pl a kanadai vígan elvan az alacsony átlagokkal, a minőséget megfizetik...
2: csinálj sokat, és nem számít más, mert a tömeg az egységártól függetlenül hozza az árbevételt. Na ezt tudják tőlünk nyugatabbra.
Mi meg úgy nagyjából a két szék között vágódunk be a pad alá....
Az 1. ponthoz annyit fűznék hozzá, hogy nemegyszer fordult elő, hogy a mi búzánkat átpapírozták osztráknak valahol útközben olaszország felé....
Válasz Pont #5765. hozzászólásáraMi hosszú idő után, pár éve áttértünk a minőségiről a mennyiségire. (Nem szakszerű a fogalmazás, de mindenki érti.)
A minőségit rendszerint csak augusztus körül tudtuk elvitetni, épphofy a szotyi, meg a kukorica előtt, és max. 2-300 Ft-tal drágábban a takarmánynál. És persze valamivel alacsonyabb terméseket is produkált.
Szerintem Fecó mondja a frankót.
Tavalyi statisztikák.
Válasz Wilde #5769. hozzászólásáraA számok sajnos makacs dolgok. Nyilván ha a sivatagban levő ausztraliaval, a búzát gyakorlatilag nem is termelő kinaval vagy a tundran elő oroszokkal hasonlitgatod magad akkor jók a számok. Én is legyoznek futoversenyen egy csomó gyereket meg rokkantkocsist de a saját ligában játszva sajnos alul maradnék.
Ha nem az exportőröket nézed hanem a termelést, tehát figyelembe veszed azokat az országokat amelyek nem onellatoak de velünk egy piacon vannak sajnos látszik hol a valódi helyünk!
https://www.nationmaster.com/country-info/stats/Agriculture/Cereal-yield/Kg-per-hectare
Belgák, hollandok, írek, dánok, franciák, németek, angolok, de meg a horvátok is meg előznek minket! És itt átlagokrol van szó, a belgák és hollandok termeszintje nemhogy országos átlagkent de meg tábla átlagonként is elérhetetlen sok termelőnel!
Alapvetően meg ezzel sincs baj, csak ne áltassuk már magunkat azzal hogy mi termeljük a világ legfaxabb buzajat mert ez egyszerűen nem igaz!
És sok esetben ennek a ténynek az elfogadása elég lenne ahhoz hogy egy-egy termelő leüljön és elgondolkozom hogy lehetne jobb! Tudomásul kellene venni hogy a 7-8 tonnás hozamok nem jók! De mindegy, az ember jó szándékkal segiteni akar, és nem az a kérdés hogy akkor mi a jó hanem hogy ez biztosan nem így van mert igenis jó a magyar.. hat ez tényleg igazi magyar hozzáállás! Ezért tartunk ott amúgy ahol tartunk!
Válasz Pont #5765. hozzászólásáraEz jó táblázat lett!
Na most gondoljatok bele, hogy mi lenne, ha az orosz 10-20 éven belül csúcstechnikával termelne búzát. Vagy mégis rákényszerülnének a GMO bevezetésre. Az 200%-os növekedés lenne körülbelül. 1,8tonna/hektárt még jobban lehet überelni, mintha a Német és Francia +5%-ot generál a csúcstechnikája csúcsosításával. De kell is, mert a világ népessége folyton nő, az időjárás meg a termések ellen dolgozik egyre jobban.
2004?-ben talán, mikor nálunk nagyon fuzáriumosak voltak a búzák (Talán előtte nem is volt sok helyen alap a gombás permetezés) kimentek a szakembereink németbe, hogy ott mit csináltak a búzával. A gond az volt, hogy semmivel se tartalmazott akkor kevesebb fuzáriumot a búza mint nálunk. Egyszerűen csak tettek rá! És ami nincs a TV-be híresztelve az nincs is a köztudatban, szintén mint ma.
Válasz Pont #5765. hozzászólására
Ennyi!
Néha mint ha lóval imádkozna az ember!S aki gúnyosan szajkózza,hogy mások gúsba kötve a saját nyomorukba buknak bele,meg a saját téves eszméjükön nem képesek változtatni,meg milyen szar a szinvonal idehaza,közben ugyanolyan gépekkel gazdálkodik,mint a franciák,az inkább maradjon csendben...
Aztán aki emögé még a ner lovagokat is belekeveri,na az kész...
Válasz Wilde #5767. hozzászólásáramármint az az érdekes,hogy kényszeresen mindenkit kioktatni vágyók hosszúra nyúlt irományainak nem sok valóságalapja van.pedig milyen hihetően hangzik.de hát ahogy mondják :sok beszédnek sok az alja
Válasz szanberg #5766. hozzászólásáraévszázadok óta?
Válasz Pont #5765. hozzászólásáramilyen érdekes.
Válasz Erdőjaro #5764. hozzászólásáraNyugaton évszázadok óta kialakult birtok struktúra van mi pedig azzal küzdünk, hogy építjük ezt folyamatosan, földet veszünk, infrastruktúrát hozunk létre, gépesítünk, adósságba verjük a fejünket...sorolhatnám. ez a valós lemaradás nyugattal szemben!!!
Kicsi a tőke, vagy nincs is. Hitelkeretet annyit adnak termeltetésben, hogy épen ne legyél intenzív ha meg nem tudsz mellé tenni akkor ennyivel kifújt a technológia...
Természetesen ha van lehetőség fejlődni, akkor el kell sajátítani az új technológiákat, de azért a miheztartás végett itt egy táblázat a valóban piacra is került búza termésátlagokról.
A Mo-i 5,4 tonnás átlaggal talán csak a Németeket és a Franciákat irigyelhetjük, de némileg árnyalja a képet a minőségbeli különbség. Igaz, hogy nem fizetik meg a minőséget, de inkább azt keresik, előbb elviszik, egy viszonylag kicsi tétel esetében, Ha Mo-n csak hibridbúzát termelnének, ránk se nyitná senki az ajtót, olyat tudnak venni tengeri kikötős, egységes tételeket előállító országokban is.
Nem védeni akarok senkit,de ugyanaz a technika nagyon sok termelőnél elérhető itt,mint nyugaton,ugyanazok a hatóanyagok,tápanyagok is elérhetőek,fajtából is van szortiment.Szóval aki ezekkel rendelkezik,de nem képes tudás birtokában világszintű termésre,ott más gond van.Talán finanszirozási.Az pedig valóban piaci árak miatt is lehet.
Az előtt meg meghajolok,aki hagyományos technológiával "mtz"vel meg stb is tud 8-10tonnás búzákat,mert van ám ilyen is.
Válasz szanberg #5761. hozzászólásáraSzerintem csak azért szánt rá egy bruttó 45 percet mert ő a kerítéses ember
Válasz J.D. Borda #5760. hozzászólásáraEnnyi !
Legalább ez is legyen világszínvonalú !
Válasz J.D. Borda #5760. hozzászólásáraViktor Trump-al haver, ámerikában meg ez megy, haza(f)i zászló
Válasz Szabi. #5755. hozzászólásáraFujj micsoda mag,arellenes vagy ..meg ner lovag micsoda szavak...
Tudod mi van itt győrben? Nemzeti ünnepeknél előre egy elektronikus felületen jelezni lehet haningyen szükséged van magyar zászlóra amit a házadra kitehetsz.(ez ugyan az a szisztéma mint anni a fidesz kokárda kisajáritása magának) és a sok barom a zászló osztogatás napján a városháza előtt kigyózó sorokban sorba áll a zászloért erről mészáros kisalföldje fótót is közöl. És aki jó hazafi és kiteszi a zászlót arrol tudják jó elvtárs(modorn sarga csillagozás a falon) aztán akinek kint a zászlo a z ha nincsen fa a kaud előtt tuti kap ingyen egyet amin rajta egy hányinger propaganda szöveg. Hát itt tartunk most...
Válasz Rabó001 #5758. hozzászólásáraBocs, visszaolvastam az eredeti hozzászólásom, amire válaszoltál. A második harmadik bekezdésem vedd semmisnek, kitörölni nem tudom utólag. Bocs. Már este van, megyek.
Válasz Matyi50 #5757. hozzászólásáraHivatkozni mindig fognak valamire, tőzsdei ár, magyarországi termésátlag, USA termésátlag, ukrán termésátlag, olajár, hurrikán...nem folytatom.
Nem értetted meg amit írtam. Az ár adott, mindegy hogy a kereskedő diktálja, de adott, vagy elfogadod, vagy nem. De attól még ugyanannyiért veszi meg a terményedet akkor is ha 2 tonnád termett hektáronként, meg ha 5 is, vagy akkor is ha 10.
Akkor a te logikád szerint az lenne a jó, ha Magyarországon országos szinten minél alacsonyabbak lennének a termésátlagok, mert akkor a kereskedők magasabb árat adnának a terményekért.
Tegyük fel egy éven mondjuk a Kisalföldön kiemelkedő termésátlag lenne búzából, az ország többi részén meg fele sem. Akkor se vennék külön áron a 2 országrészben, hogy akinek csak kevesebb termett annak többet fizetnének érte.
Válasz Rabó001 #5753. hozzászólásáraNo akkor majd ezt mondd el a kereskedőknek is,akik adott esetben a magas termésátlagokra hivatkozva nyomják le az árakat..
Válasz Szabi. #5755. hozzászólásáraGratulálok! Mi hazafiasság van abban,hogy nem fikázom az ágazatot,hanem tisztelem azokat,akik értenek is hozzá,és közben nem azonosulok a hozzád hasonló provakátorokkal? Szánni tudlak csak,már megbocsáss...
Válasz Matyi50 #5752. hozzászólásáraAbból az agymosott hazafiságodból
Akkor már csak NER lovag lehetsz
Válasz Vinkó 75 #5750. hozzászólásáraA "mi" tsz-ünk is termelt a 80-as években 6-7 tonnás búzákat, üzemi átlagban, meg a 90-es években is. Az utóda még létezik, én már nem dolgozom ott, de ismerősökkel-rokonokkal tartom a kapcsolatot akik ott dolgoznak, pár éve volt csak olyan, hogy meghaladták a valamikori rekordtermést cég átlagban.
Válasz Matyi50 #5751. hozzászólásáraMagyarország gabonatermése a világpiacon nem meghatározó, nem attól függenek az árak. Az ország termése is rengeteg fajta, nehezen jön össze 1 hajóra való azonos fajta, talán Kanadát hozták fel példának valahol, hogy ott jelentős mennyiségben 3 fajtát termelnek.
Az hogy a kereskedő mire fogja az árat az egy más dolog. De ha a piaci ár mondjuk 50000Ft/t, akkor is annyiért adod el ha 5t/ha termésed volt, meg ha 8 akkor is.
Válasz Szabi. #5739. hozzászólásáraEzt miből szűrted le?
Válasz Rabó001 #5740. hozzászólásáraNo akkor lennének gondok,ha az átlag búza termés verné a 10-12tonnát. Sokszor az 5 tonnás országos átlaggal sem tud a piac mit kezdeni,hát még a 10tonnás búzával mit kezdene.. Persze a nagyokos megmondó emberek erre is mondanának valami tutit,de a termésfelesleg ha most is gondot jelent,mi lenne akkor...
Válasz Rabó001 #5747. hozzászólásáraTermészetesen ...nem cáfolni akarom az akkori időket. (Tapasztalat) 1994-95-öt írunk, egy közel 4 ezer hektáros cég. Látva a piaci helyzetet...és elvárásokat. Valamint hogy a "hanyatló nyugat"...elhúz mellettünk. Már akkor malmiba becsúszó Német gabonát kezdett termelni. Egyéb vonalon hozzá került alapanyagból. Üzemi szinten 7 tonnás átlaggal....90-es évek közepe. A 1188-as őzike estére ki is rántotta a tankot. Így lehetett előre menni...nemzetközi piacra termelni. Miközben a hazai nemesítők fajtái akkor ott kullogtak a 4-5 tonna környékén.(igaz kalács minőség,de ez az árán nem dobott nagyot). Na ott látszott hogy nem egész egy évtized alatt. Hova sikerült lecsúsznunk a 90-es évek közepére. Sajnos sok kicsi ott is maradt. Előttem már leírták milyen gondolkodás mód által vezérelve. Ma már a drágább életvitel miatt, nem kérdés, 7 tonna alatti termés átlag..(tökön szúrás). Sajnos ezt dobta a gép.Alap esetben jelenlegi árakon 5-6 tonna csak az önköltség.
Válasz bandigh #5748. hozzászólásáraÉn se azt írtam, hogy az élbojban vagyunk!
Amúgy egyetértek.
Jah, mint hogy 10 év múlva utolérjük Ausztriát fejlettségben, csak azt nem teszik hozzá hogy ők sem állnak meg 10 évre.
Válasz Rabó001 #5747. hozzászólásáraLehettünk az élbojban, de most nem vagyunk. Nekik nagyobbat nőtt azóta a termésátlaguk, így lemaradtunk. Ez olyan mint az 5%-os gdp növekedés. Könnyű úgy ha van honnan. Egy komolyan teljesítő gazdaság sosem fog ekkorát nőni, mert eleve magas a bázis. Ha egy csöves egy helyett két cigit tud tarhálni, akkor már megduplázta a hatékonyságát, pedig valójában senkit nem hat meg a világban.
Válasz Vinkó 75 #5746. hozzászólásáraOrszágos búza termésátlagban a 80-as években volt idő hogy a franciák és az angolok után Mo. a 3.volt. Kukoricából az USA után a 2. Erről adatok vannak, persze nem kötelező elhinni semmit. Üzenem belül persze kozmetikáztak én is tudom. Jövedelmezőségben már nem volt ilyen jó a helyzet, bár az árak is el voltak szakadva a vilagpiactol.
Nem védem az akkori rendszert, de nem volt általános hogy még aug.20-an is arattak volna az egész országban. Nálunk egyszer tartott aug.19-ig az aratás, de akkor extrém esős volt az idő végig. A többi éven augusztus első napjaiban végeztünk, de Péter Pál előtt sose kezdtük el, az őszi árpát sem.
Szerintem ma több kombájn van az országban, darabra is, és összkapacitásra is. Az akkori géppark jobban ki volt használva.
Válasz Matyi50 #5731. hozzászólásáraNem volt a világ színvonalú országosan. Mikor a viszonylag "nagy számú". Géppark ellenére is aug 20-dikán még dörzsölték a szinte fekete gabonát. Igaz ügyeltünk a szem szórásra,mivel gyök kettővel mentek a kombájnok egész nyáron. Viszont elment a minőség. De nem volt gond mivel kaptunk érte szép piros MTZ-t. Egy frászt volt gazdaságosan világszínvonalú. A gyenge területekre IFA szám hordták a műtrágyát, mégsem tudtak (csak papíron jót teremni). Elárulom...a kóser gabona ma vagonszám hagyja el az országot, mivel a malom addig sakkozik. Még a külföldi elviszi a szeme elől. Gyakorlatilag vegyészeink bármiből csinálnak kenyérnek látszó valamit.
látom megy az adok kapok....mára ki komolyan neki áll gabonát termelni az tisztában van vele hogy...bizony a fajtaválasztás mellet...és megfelelő talajállapot létrehozása mellett.Nem utolsó sorban a növény védelem betartása mellett. Bizony nyomnia kell neki a kakaót. Egy magas termés hozamú árpának is oda van rakva a 200kiló hatóanyag nitrogénből. Nem hogy a búzának. Plusz az őszi....Már szójából elértük itt ott az 5T/h...de a 6 T/h felé kacsingatunk..ezért itt délen is nyilván lecserélődnek az eddigi favorizált fajták. Jahh a szója is igényli a növény védelmet-kártevő védelmet. Sok kicsiből áll össze a kép. Nincsenek nagy csodák...országos átlagban igencsak gyengén muzsikálunk termésátlagban.
Válasz .Feco. #5741. hozzászólásáraA jövedelem termeléssel van nagy gond. Nagyon sok kis gazdaság még csak inputot meg gázolajat számol. Fogalmuk nincs mennyibe van nekik egy hektár. Sok helyen korszerűtlen géppark, pazarlás van.
Válasz .Feco. #5741. hozzászólásáraA jövedelem termeléssel van nagy gond. Nagyon sok kis gazdaság még csak inputot meg gázolajat számol. Fogalmuk nincs mennyibe van nekik egy hektár. Sok helyen korszerűtlen géppark, pazarlás van.
Azt ne felejtsétek el,hogy a franciák pl meg vannak becsülve,hiába unió,teljesen más módon vannak támogatva.Jóhogy tudnak potenciált felmutatni.
Válasz Matyi50 #5738. hozzászólásáraNekem nagy az arcom? Mert kimondom az igazságot? Nincs ma olyan mezőgazdasági szakágazat amiben Magyarország az élmezőnybe tartozna! Ezt fogadd el! Van nagyon sok szakember és nagyon sok gazdaság amelyek eredményei szépek, különösen magyar viszonylatban!
De összeségében az ágazat teljesítménye nem jó, pláne nem világszínvonalú!
Óvodában szokás megdicsérni azt is aki sokadik lett a futoversenyen...
Válasz Matyi50 #5734. hozzászólásáraVéleményed szerint mit jelent a világszínvonalú mezőgazdasági termelés? Mondjuk búzából, vagy akár bármi másból.
Válasz Matyi50 #5738. hozzászólásáraMelyik nemesítő/kutató háztól vagy !???
Válasz .Feco. #5737. hozzászólásáraBocs,de kicsit nagy az arc...... bőven van a magyar gabonatermesztésben olyan szakember és gazdaság,akinek nem kell szégyenkeznie sem minőség,sem mennyiség,sem pedig szakértelem tekintetében... Attól mert esetleg Te külföldi tanulmányutakon jársz,nem hinném,hogy a véleményed megállná a helyét..sőt. Vitát ezennel veled befejeztem.
Válasz Matyi50 #5734. hozzászólására1. persze, biztosan igazad van, csak mert nem akarsz egy téynt tudomásul venni biztosan atqurunk mindenkit aki bejön hozzánk terményt venni, mert ugye ez a hosszú üzleti kapcsolat záloga...
2. Még mindig nem modtad el hogy akkor mégis mitől világszinvonalú a magyar búzatermesztés? mert mennyisgben nem. minőségben sem. jüvedelmezőségben sem. nincs semmi olyan speckó árunk, ami megkülönböztetne minket más országok termelésétől, mint van pl. Saskatchewan esetében. Vagy valami olyan fullos biotermelésünk mint az osztrákoknak meg a szlovénoknak. Szóval? mit tud a magyar jobban mint más? panaszkodni meg károgni kb...
amigo olyan ez mint a magyar foci. Olyan szépen játszottak a fiúk! kikapnak ugyan egy két faluból álló szigettől is ahol a saját szállodájuk recepciósa a kapus, de szépen passzoltak...
Válasz Matyi50 #5735. hozzászólásáraÉn azt mondom vallom... vagy minimal vagy fullos...a fullos nyilvan nem futóhomokon...de homokos vályogon mar mehet.
Válasz J.D. Borda #5733. hozzászólásáraEbben egyet értünk. Ahogy a kockázat is arányosan nagyobb.
Válasz .Feco. #5732. hozzászólására
1.Méritek? Na és azt is mértétek bizonyíthatóan,hogy 14tonnát adó táblából van? Kétlem
Te miből gondolod,hogy nem láttam ?
2. Hanem? Ugye ezt nem gondolod komolyan,hogy neked a mennyiségi termelés jelenti a világszinvonalat?
De kár erről vitát nyitni...
Véleményem szerint nem 15 tonnás búza felé kell elmenni,hogy ne legyen deficites a termesztés,hanem más oldalról kell ezt szabályozni. Ilyen alapon ha 10év mulva tovább emelkednek a termesztési,energia és input költségek,akkor már 30tonnás termés kellene?
Válasz Matyi50 #5731. hozzászólására10 tonnát többször szedtem én is mar es megfelelt a magyar malomnak is a malmi2nek...siman még a hibrid is. Attól hogy nagyit terem valami meg nem hizzos hogy rossz a beltartalom. Sőt hogy ilyen nagy termeszint legyen nagyon komoly mennyiseg kell neki mikro makro es egyeb tapelemekből. Sokkal precizebb meló egy 10tonnas buza malmi2vel mint 5 tonnas malmi1.
Válasz Matyi50 #5731. hozzászólására1, én tudom mi van benne, mert merjük. Meg a vevőink is, akik simán fizetik érte a malmi arat. Arra lennék inkább kiváncsi te mire alapozod hogy milyen, mert hogy látni meg biztosan nem láttad...
2. Hanem?
Válasz .Feco. #5727. hozzászólásáraBuzatermesztes a 70-es 80-as években volt világszínvonalú azóta az akkori termesszintet sem érjük el, a világ meg szepen fellepkedett az akkori 6-7 tonnáról 12-14 tonna körülre.
Bocs,de ez akkora hülyeség,hogy ordító...
1.Nézd már meg a beltartalmi ,sütőipari értékét annak a 14tonnás,istenített francia búzának
2.Szerinted a csillagászati mennyiségig tornázott termésszint miatt lehet csak világszinvonalu egy technológia? Tévedés...
Válasz .Feco. #5727. hozzászólásáraÉn elhiszem, bátran osszad meg, kíváncsi vagyok rá!
Szerintem ez lenne a kívánatos:
- a kiemelkedő teljesítményt elért gazdák megosztják eredményeiket.
- a gyengén és éppen közepesen gazdálkodók figyelnek és hallgatnak.
- a két szélsőérték közöttiek pedig diskurálnak, hogy közösen haladjanak a maximumok felé.
Közben meg mit tapasztalunk? A középszerű, átlag alatti, gyenge képességű gazdálkodók rendszeresen okoskodnak, ostobaságokkal tarktálják a nagyérdeműt... Hülye egy kárpát-medencei szokás ez.
jó könyv lehet, érdekes:
https://portfolio.hu/gazdasag/alig-tudunk-valamit-a-vilagrol-es-abban-is-tevedunk.324397.html
"Rosling könyvében tíz okot azonosított, amelyek miatt az emberek tendenciózusan tévednek a világról alkotott képükben, és amelyek miatt rosszabbul teljesítenének a majmoknál a felmérő teszten. Ezekre az okokra pedig megoldásokat is kínál. Amint elmondta, azt szeretné, ha az emberiség pesszimizmus vagy optimizmus helyett inkább az előttünk álló lehetőségekre összpontosítana. Ehhez elsősorban tényekre, megfelelő oktatásra, szellemi eszköztárra és kritikai gondolkodásra van szükség. Ebben pedig nem csak az adatok, de az adatok vizualizációja is sokat segíthet. Ha ugyanis az emberek rájönnek, mennyi mindenben tévednek, mindjárt könnyebb velük ideológiák nélkül beszélgetni."
Válasz .Feco. #5727. hozzászólásáraA Bábolnai Állami Gazdaságnak Burgert előtt aki az igazgatója volt, annak az volt a véleménye, hogy Bábolna talaja és éghajlata mindenféle szántóföldi növény termelésére alkalmatlan, be kell az egészet füvesíteni és a lovak legelésszenek rajta. Aztán meg lehet nézni hogy később milyen mintaszerű kukoricatermesztést csináltak Bábolnán a jól megszervezett és betartott technológiával.
Egyébként a baromfiról ugyanaz volt a véleménye, a lóhoz szokott bábolnai ember semmibe nézte a kis kétlábú kapirgálókat, aztán világszínvonalú tartást és tenyésztést csináltak abból is. (időben a baromfi program volt előbb)
Válasz .Feco. #5727. hozzászólására
Válasz Cafi #5708. hozzászólásáraAzért kar bele állni az ilyen vitákba mert ha valaki meg van arról győződve hogy valamit nem lehet akkor ebből nem tudod kimozdítani úgysem! Te meg nem tudsz róla hogy nem lehet és megcsinalod...
Ugyanez igaz a termés eredményekre, szántás-nemszantas kérdésre, külföldi fajtákat, vagy akar a “kell-e Lada Niva egy gazdaság a vagy sem...” kérdéskörre.
A legtöbben amúgy saját magukat kötik gúzsba azzal, hogy elfogadnak néhány tévhitet:
1. A magyar buzatermesztes világszínvonalú mind mennyiségben mind minőségben. - hat nem. A magyar buzatermesztes a 70-es 80-as években volt világszínvonalú azóta az akkori termesszintet sem érjük el, a világ meg szepen fellepkedett az akkori 6-7 tonnáról 12-14 tonna körülre. A francia és a nemet termesatlagok már évekkel ezelőtt is 8-9 tonnak voltak nem tábla szinten de országos átlagban! Mű hol is vagyunk? 5?
2. A búza termesztése veszteséges, annyi kell egy vetésforgóba ami kell a zolditeshez majd annak a költséget elviszi a kukorica. - ahogy mondani szoktak nemakarasnak nyögés a vége. Aki muszájbol termel valamit persze hogy nem ért hozza, nem is lesz jó sosem.
3. A búza úgysem tud 5-6 tonnátol többet akkor meg minek rá költeni. Elég annak egy kis n, egy gyomirtás és gombaoles meg egy rovaroles aztan annyi. Nyilván amire nem költenek az nem fog teremni sem szóval ez ilyen önmagát be teljesítő jóslat! Ha nem ad neki lofaxt sem nyilván termés sem lesz és már meg is magyarázta hogy igaza volt...
Tábla szinten volt már olyan buzank hogy kukoricatermésnek sem hinne el senki...
Válasz Matyi50 #5725. hozzászólásáraNekem is van nitrát érzékeny és sima is a simával azért így elbírja... akinek csak nitrát érzékeny van hátt..... az már nehezebb ügy lesz, de akkor pedig 0% szilárd és csak nitrosol...Bár lehet jövőre már én is csak nitrosolozom mindig. 170kg N hatóanyag mondjuk úgy lenne jó ha a komplex nem számítana bele.. de agy azért nem ollan sok.