Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak621 FtBenzin árak608 FtEUR408.83 FtUSD385.8 FtCHF437.06 FtGBP489.24 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz termelo #12247. hozzászólásáraLehet valamit rosszul írtam.
Nem a fejlődésről beszéltem,az nem harácsolás.
Számomra a másik dolog azt jelenti hogy legyen rengeteg pénzem,eltaposni mindenkit.
Bocs az offért
Elnézést kérek.
Válasz Koczka József #12244. hozzászólásáraEnnyire zuhannak az árak?
6300 tak 6500 euro hallottam legutóbb.
Learattuk a búzát Mv Nádor 72 mázsa lett euró.
1,5 mázsa 8:24:24el NS, Pétisó, Wuxal Grano stb...
Haveromnak Gabrio volt, takarmány 1 tonnát rá tett, 82 mázsa lett neki, komplex nélkül, csak pétisó de az 5,5 mázsa 2-3 részletben...keserűső,mikramid..
Egyelőre nem adom el, bízom jobb árban....Ki mit gondol?
Itt a nagy cégek sem adnak el betárolnak...
Én a fenntartható fejlődésben hiszek de így nincs is a párnacihában felesleges
Ha az gáz, hogy az ember nem azért él, hogy egy régi szar traktorral mennyen nyugdíjba akkor lehet én is egy kapzsi kis disznó vagyok. De én nem így érzem...
Válasz termelo #12245. hozzászólásáraEbben igazad van.
Minek harácsolni!
Annyi legyen hogy ne keljen kölcsön kérni, ami kell az majd lassan meglesz.
Élni kellene mindenkinek.
Sosem vágytam nagy vagyonra én sem.
Az a pénz ami csak úgy ott van a párnában vagy a bankba és nem veszek belőle semmit azért kár volt hajtani.
Élvezni kellene azt a pénzt amiért megdolgozunk .
Ha valaki "nagy" gépekkel dolgozik sokkal kevesebb órát tölt 1 hektáron mint amit itt írtatok.
Az teljesen mindegy, hogy közben szánt-e vagy nem.
Azt meg végképp nem értem h az unokák száma és az egyéni boldogság hogy függ össze.
Az unokáid léte vagy nem léte nem a te érdemed csak a te szerencséd.
Apámnak is van 3 unokája akiket nem láthat mert elhagyta anno anyámat.
Lehet hogy ez végett most nem boldog de ha nem így cselekszik akkor meg régen nem lett volna az.
Az, hogy valaki nem nagyravágyó mint Poke a mai világban igen ritka erény!
Válasz Rabó001 #12241. hozzászólásáraSzia mint írtam ő elég sokat no till - ben csinál arra sok. Én is kB ugyan annyit csinálok és nem no till ben és nekem se jön össze 350 üó-ra.
Válasz kulakman #12239. hozzászólásáraSzia szerencse vagy sem nállunk is esett bőven a tavasziakra jó az őszire sok volt. Búzából 30 ha ki vitt 10 ha ősziárpából 10 ha kivitt 6 ha. És ahogy írod körbe a víz nyomásos részen is gyenge, én szerdán aratok ha minden jól megy.
Válasz Koczka József #12229. hozzászólásáraÉn eszerint az elv szerint élek régóta, volt 2 hektár őszi árpám, mindenki lenéz ,hogy "csak" 45 mázsa lett, de igaz nem adtam el mert van ami megegye, a fiamtól kérdezte egy ismerős , "na milyen lett az árpa" válasz, ahhoz képest ,hogy mennyit költöttünk rá jó, ez a helyes válasz mondta!
a búzámat kis híján elvitte a csapadékos ősz meg a tavasz , , ha visszaolvastok , én mindig a sok vízre panaszkodok , ritkán a kevésre, na szóval most is látszott, ültem a kombájnban , és volt 2 olyan folt ahol kivitte pár száz vagy ezer m2 -en , na annak mellette is gyenge volt , pár méteren , ezt a búzát nem etettem semmivel, ez van, most kiválóan néznek ki a naprák , de a kukorica is , de a kuk pl megnevelte a nagy szártömeget , de cső még nincs kész , a napra az szerintem aug 20-ra aratható lesz deszikkálás , meg mindenféle hókuszpók nélkül is!
Válasz Pont #12235. hozzászólásáraLehet a domboldal eróziója is.
Vannak náluk is olyan területek amikben gyengében muzsikál. Viszont más növény jobban szereti!
Egy drónfelvétel amikor megnézed a csupasz földet kiderül.
De a műholdfelvételen látszik.
Énis aztmondtam homogén a tábla. De nem.
Sokterületnél ezért jo a prega.
Nincs pocséklás nincs alultáplátság.
Válasz Rabó001 #12234. hozzászólásáraSzia arra a területre amit írt az sok főleg úgy ahogy ő gazdálkodik, már mint amennyi müveletet végez. Én is ugyan akkora területen dolgozom sokkal több művelettel és max 350 üó
Válasz rtamas76 #12231. hozzászólásáraAdott két 4hekis tábla egy 5 méteres út köztük. Ugyan akkor vetve, ugyan azzal a maggal, műtrágya, vegyszer, művelések ugyan az. A dombtetőn 8 tonna, ami meg ledől egy tóra az 5,5 t.......
Válasz Kémlelő #12228. hozzászólásáraAz nem sok amit írt. Aki traktoroskent dolgozik annal van hogy egy hónapban dolgozik 300 órát, vagy még felette is.
Személyeskedni nemtudom minek kell.
Válasz rtamas76 #12231. hozzászólásáraSzia Tamás, ezt fejtegetjük hogy hol érdemes és milyen magra költeni 100 ezreket. Mikor érdemes minimalizálni a költséget.
Válasz Koczka József #12229. hozzászólásáraHa a termespotenciál bennevan a magban.
És a termőhelyi adotságok megvannak akkor ez borul!
Ha nemtudok 5-6t/ha tól többet lehozni egy területről hiaba fogok +költséget ráteni.
Hiaba fogok intenzív fajtákat vetni ha az extenzívnek felelmeg az adotság!
Szerintem.
De azis hülye aki ezeket az adotsággal nemél!
Vagy feleslegesen költrá!
Válasz kulakman #12226. hozzászólásáraSzia, szerintem is az a fontos hogy nyereséges legyen. Hiába lesz valakinek 7 tonna buzája ha 20 ezer a nyeresége míg egy 5 tonnás buzán meg van 70 ezer nyeresége.
Azt a búzát-bármilyen veteményt- amit majdnem kivitt a belvíz nem etetjük, és 50 mázsa, majd ha jól néz ki , meg jó árak lesznek etetek, én nyereséget nézek, és egyenlőre úgy néz ki van!
átlag 14 ak-szántókon!
Válasz Egy erdész fortyogó epéje #12224. hozzászólásáraNagyobb területen gazdálkodnak, több fajtát vetnek. Árpából jakubus volt nekem, nekik is volt olyan is, búzából pontosan nem tudom milyet vetettek. De azért 30q gabonában már nem hiszem, hogy csak fajtakülönbség. Sok összetevős a dolog de ezek 20 aranykorona alatti heterogén talajok, önerőből nem fog teremni.
Válasz SzikiSzokeveny #12223. hozzászólásáraNa ennek az összehasonlításnak aztán végképp nincs semmi értelme, és semmilyen következtetést nem lehet belőle levonni. Ennél azért sokkal bonyolultabb, komplexebb a mezőgazdaság, és sokkal több tényezőn áll, vagy bukik a dolog. Én pl. rendre megverek szinte minden helyi gazdálkodót, pedig én nem sokat akarok termelni, csak jövedelmezően gazdálkodni, profitot maximalizálni. Akik szoktam hozzám jönni aratni, már áttértek azokra a fajtákra, amiket én vetek, mert mindig csodálkoztak, hogy másokéhoz képest mennyivel jobban adja, pedig annak ilyen jó volt a technológiája, amaz meg ezt és ezt adott neki, és mégsem lett jó a termés. Nagyon sok múlik azon, hogy a helyi viszonyok között, adottságok mellett melyik fajta mit tud, én ezeket már kitapasztaltam.
Válasz rtamas76 #12219. hozzászólására
Ez felénk most eléggé kibukott. Mi se szórtunk sok műtrágyát, árpa 2q dap és 2,5 can, búza 2q dap és 2q can, a másik búza 3q npk és 2q can, de minden táblánk 70q felett adott. A szomszéd alig szórt műtrágyát, átlagban 50q sincs a termése. Nem lehet örökké fejni egy tehenet, ha sosem adsz neki enni.
Válasz skorgamor #12220. hozzászólásáraÉves szinten 300-400 üzemórát töltök traktorban. Utálok traktorozni. És bőven marad a megélhetésre mindenem megvan....
Válasz MrPoke #12215. hozzászólására Gondolom,hogy kétszer is kifőzöd a teafiltert mert akkor azon is spóroltál. Ne sajnáld magadtól az életet. Túl rövid ahhoz,hogy csak azért dolgozzunk,költsük a pénzt,hogy még többet dolgozhassunk. Van élet a traktor ablakán túl is........
Válasz ..,-:) #12212. hozzászólásáraNincs ezzel baj!
Csak mikor eltelik a2.-3.év
És rájössz visszaesik a termés és elkezded pumpalni a pénzt bele.
Énis szoktam húzni 1-1évet szűkebbre veszek de utána muszàj tolni ha nemakarsz visszaesni.
Nekem a tavaji és idei kevésbé inenzív volt.
De ősztől muszáj fakítani mert látványos a külömbség!
A létszám csökkenés nem jelent semmit. Ha ugyanazt a munkát kevesebben is kényelmesen megcsináljátok. De szerintem kár általánosítani a ti gazdaságotokra.
Én is látok hanyatló és feltörekvő cégeket is ugyanazzal az adotsággal.
Át kell szervezni a cégedet elengedni ami viszi a pénzt és ráerősíteni ami jól megy.
Válasz MrPoke #12215. hozzászólásáraPont ezt mondtam, ha egy 100 milliós árbevételű cég 10 milliót költ beruházásra, az nem fejlődés mert a többe eszközértéke meg annyival csökken, tehát max vegetál. Egyébként sok helyen a négy év alatt megduplázódott bérköltségek viszik el a hasznot, pedig nálunk is folyamatosan csökken a létszám 2017-ben még 7 voltunk most 4-en, aligha nevezhető ez fejlődésnek......
Válasz MrPoke #12215. hozzászólásáraHullámvölgyek tarkították az ágazatot..sokan igyekeztek másba beletolni a pénzt. Onnan pedig még nem jön-vagy most kezd csorogni. Van hol ezért lassult le a fejlesztés. Vannak olyan mezőgazdászok kik az építőiparba-ingatlanba tolták a pénzüket..pl. De van olyan is ki mindent eladott és irány a drónozás.
Az Olasznak ismét kell a Magyar búza.Az Orosznál kiviteli stopp van kilátásba. Készletek állítólag leürültek. 70-30% arány az utóbbi a malmi búza itthon. Idén korán arattunk mi lassan két hete befejeztük az aratást. Észak európában még talán el sem kezdték.Horvát országban..már a napraforgó aratással kacérkodnak. Igaz ott Április elején már a földben van. USA a gazdák morognak bagóértnem adják a gabonát. Amint látom a nagyobb integrátorok itt is kivárnak.
Válasz MrPoke #12209. hozzászólásáraAz úgy egy kényelmes, de az igazságtól nagyon messze lévő számadás. A bérmunkák ára sokkal inkább az amennyiért megveszik annyiért lehet eladni kategória mint hajszálpontos számolás. Ha valaki már úgyis vett egy gépet, jól jön egy kis plusz pénz még ha nem is fedezi a gépkopást, de ha mindent beleszámolna olyan magas ár jönne ki, amiért meg a bérbevevőnek nem érné meg termelni. Voltak jó évek akkor fejlődhettek a gazdaságok, most inkább visszafejlődnek, mert ha nem tudod szinten tartani az eszközparkot az bizony visszafejlődés. Tehát ha 10% amortizációval számolsz, az azt jelenti, hogy egy 200 milliós eszközparkban minden évben 20 millióért kellene új gépet venni a szinten tartáshoz, ettől kurva messze vagyunk, mint mondtam a korábbi éveket éljük fel most. Mi pl. az első nyugati gépet 2000ben vettük 115LE Steyr, 2002 ben 9540 JD kombájn, 2003-ban 90LE JD traki, 2006, ban 310LE Magnum, mindent egy összegben hitel nélkül. Ehhez képest 2019 óta 5 éve nem tudtunk venni semmit, de valóban még élünk, csak a valós kép érzékeltetéséhez írtam, hogy viszonyításképp milyen volt akkor és milyen most .
Válasz Egy erdész fortyogó epéje #12210. hozzászólásáraIdei évben költöttem a legkevesebb pénzt/ha a kalászosokra, kb ugyan annyit termett, mint mikor locsoltam rá az “aprót”……Tavaly elhatároztam, hogy hozzám nem kell jönni semmilyen kereskedőnek !
Nincs rájuk szükség a gazdaságok szépen nőnek és minden évben jelentősen csökken a mezőgazdaságban dolgozók, és ez fokozódni fog. Jönnek a robotok, 2050re nem kellenek már traktor vezetők, gyümölcs szedők, stb...
Válasz Pont #12207. hozzászólásáraNem érted a lényeget, ez a történet arról szólt, hogy teljesen felesleges a búzára még mondjuk 100.000 Ft többletköltséget elkölteni, mert legjobb esetben is csak visszajön az a pénz. Én nem fogok azért gürizni, hogy az input kereskedők, gyártók jól éljenek belőlem, nem fogom azért kidolgozni a belemet, több tőkét beforgatni, hogy mások keressenek rajtam zéró kockázatvállalás mellett, azok az idők elmúltak.
Intenzív technológiával, több inputtal, magasabb költségekkel, sokkal optimálisabb időjárási körülmények mellett is nálunk a búzának a plafon kb. 8 tonna volt üzemi szinten, kisparcellában már előfordult 9 tonnás hozam is, de nem jellemző. Na most ezért költsek én sokkal többet a búzára, hogy hektáronként 1 tonnával több lejöjjön, hektáronként 60.000 Ft többlet bevételért???
Válasz Pont #12207. hozzászólásáraBérminka költségen számolunk mindent. Így ebben benne van a munka, amortizáció stb.
Ha a telep fenttartása drágább mintha bérmunkát, gépet bérelnél. Akkor fel kell számolni a gépparkot részben vagy egészben.
Válasz Egy erdész fortyogó epéje #12190. hozzászólásáraAzért ehhez, hozzá kell adni kb. 120 000-et bérleti díj, vagy saját földnél ami kamatot nem kapsz a föld áráért. Meg üzemmérettől függően 50-100 000 munkabér. Ha van telephely, tároló, szárító, hídmérleg, ugyan úgy annak a törlesztője, stb.. Szóval nem olyan nagy biznisz ez, pedig akkor felétek ez egy jó év volt.....
Válasz ttetudod #12204. hozzászólásáradehogy akarnak a fiatalok jönni...arra már ré sem mer senki kérdezni, hogy itt a forumon..mennyi lehet az átlagos életkor?
Válasz Egy erdész fortyogó epéje #12190. hozzászólásáraEz sem korrekt számítás. Legalábbis nem lehet általánosítani.
1. Nem inkubátorban termelünk.
2. Mások az adottságok mindenhol.
3. Ugyanott is 5-10 év átlagát kell nézni mert más az időjárás évente.
4.A munkadíjaknál ne csak az üzemanyagot vagy a leamortizált MTZ-t számoljuk hanem új gépet miből fogunk venni ha a régi elkopott?
5. Minden évben 70-90 q/ha termésetek van?
6. máshol ennyi imputtal átlagos évben 40q terem.
Akkor lesz megfizetve a munkánk ha a fiatalok úgy akarnak jönni gazdálkodni mint az informatikai , bank vagy egyéb ágazatokba.
12403 hozzászólás
Válasz kulakman #12239. hozzászólásáraAz a lényeg, a végén mi marad a zsebbe.
Ahogy meg papám mondta mindig, a jóisten gazdálkodik a gazda zsebében.
Okosak lehetünk, előrelátók nem.
Nem kell ide lottó, a mezőgazdaság az igazi szerencsejáték
Válasz mjj #12242. hozzászólásáraGof 6500 nettó.
Válasz Koczka József #12243. hozzászólásáraÉs gondolom nem mutragyazol, nem vegyszerezel, nem szallitasz semmit.
Válasz termelo #12247. hozzászólásáraLehet valamit rosszul írtam.
Nem a fejlődésről beszéltem,az nem harácsolás.
Számomra a másik dolog azt jelenti hogy legyen rengeteg pénzem,eltaposni mindenkit.
Bocs az offért
Elnézést kérek.
Válasz Koczka József #12244. hozzászólásáraMa kérdeztem kite tak.6000 euro 6500, kukorica 5900, HO napra 16900
Válasz Koczka József #12244. hozzászólásáraEnnyire zuhannak az árak?
6300 tak 6500 euro hallottam legutóbb.
Learattuk a búzát Mv Nádor 72 mázsa lett euró.
1,5 mázsa 8:24:24el NS, Pétisó, Wuxal Grano stb...
Haveromnak Gabrio volt, takarmány 1 tonnát rá tett, 82 mázsa lett neki, komplex nélkül, csak pétisó de az 5,5 mázsa 2-3 részletben...keserűső,mikramid..
Egyelőre nem adom el, bízom jobb árban....Ki mit gondol?
Itt a nagy cégek sem adnak el betárolnak...
Válasz csabahegeszt #12246. hozzászólásáraAzért ez részemről ettől bonyolultabb.
Én a fenntartható fejlődésben hiszek de így nincs is a párnacihában felesleges
Ha az gáz, hogy az ember nem azért él, hogy egy régi szar traktorral mennyen nyugdíjba akkor lehet én is egy kapzsi kis disznó vagyok. De én nem így érzem...
Válasz termelo #12245. hozzászólásáraEbben igazad van.
Minek harácsolni!
Annyi legyen hogy ne keljen kölcsön kérni, ami kell az majd lassan meglesz.
Élni kellene mindenkinek.
Sosem vágytam nagy vagyonra én sem.
Az a pénz ami csak úgy ott van a párnában vagy a bankba és nem veszek belőle semmit azért kár volt hajtani.
Élvezni kellene azt a pénzt amiért megdolgozunk .
Válasz Kémlelő #12228. hozzászólásáraEzek nem építő jellegű kérdések inkább számon kérőek.
Ha valaki "nagy" gépekkel dolgozik sokkal kevesebb órát tölt 1 hektáron mint amit itt írtatok.
Az teljesen mindegy, hogy közben szánt-e vagy nem.
Azt meg végképp nem értem h az unokák száma és az egyéni boldogság hogy függ össze.
Az unokáid léte vagy nem léte nem a te érdemed csak a te szerencséd.
Apámnak is van 3 unokája akiket nem láthat mert elhagyta anno anyámat.
Lehet hogy ez végett most nem boldog de ha nem így cselekszik akkor meg régen nem lett volna az.
Az, hogy valaki nem nagyravágyó mint Poke a mai világban igen ritka erény!
Válasz mjj #12242. hozzászólásáraKite tak :5800 euró :6000
Válasz Rabó001 #12241. hozzászólásáraSzia mint írtam ő elég sokat no till - ben csinál arra sok. Én is kB ugyan annyit csinálok és nem no till ben és nekem se jön össze 350 üó-ra.
Friss árat tud valaki?
Válasz Koczka József #12236. hozzászólásáraA területre nem is figyeltem, de mist hogy írod, asszem 80 hektárt irt. Arra se sok a 300-400 óra egész évre.
Válasz kulakman #12239. hozzászólásáraSzia szerencse vagy sem nállunk is esett bőven a tavasziakra jó az őszire sok volt. Búzából 30 ha ki vitt 10 ha ősziárpából 10 ha kivitt 6 ha. És ahogy írod körbe a víz nyomásos részen is gyenge, én szerdán aratok ha minden jól megy.
Válasz Koczka József #12229. hozzászólásáraÉn eszerint az elv szerint élek régóta, volt 2 hektár őszi árpám, mindenki lenéz ,hogy "csak" 45 mázsa lett, de igaz nem adtam el mert van ami megegye, a fiamtól kérdezte egy ismerős , "na milyen lett az árpa" válasz, ahhoz képest ,hogy mennyit költöttünk rá jó, ez a helyes válasz mondta!
a búzámat kis híján elvitte a csapadékos ősz meg a tavasz , , ha visszaolvastok , én mindig a sok vízre panaszkodok , ritkán a kevésre, na szóval most is látszott, ültem a kombájnban , és volt 2 olyan folt ahol kivitte pár száz vagy ezer m2 -en , na annak mellette is gyenge volt , pár méteren , ezt a búzát nem etettem semmivel, ez van, most kiválóan néznek ki a naprák , de a kukorica is , de a kuk pl megnevelte a nagy szártömeget , de cső még nincs kész , a napra az szerintem aug 20-ra aratható lesz deszikkálás , meg mindenféle hókuszpók nélkül is!
Válasz Pont #12235. hozzászólásáraLehet a domboldal eróziója is.
Vannak náluk is olyan területek amikben gyengében muzsikál. Viszont más növény jobban szereti!
Egy drónfelvétel amikor megnézed a csupasz földet kiderül.
De a műholdfelvételen látszik.
Énis aztmondtam homogén a tábla. De nem.
Sokterületnél ezért jo a prega.
Nincs pocséklás nincs alultáplátság.
Válasz én 11 #12230. hozzászólására59ért adtam el pár napja. Meglepően jó, ahhoz képest, hogy a környéken 60 a takarmánybúza.
Válasz Rabó001 #12234. hozzászólásáraSzia arra a területre amit írt az sok főleg úgy ahogy ő gazdálkodik, már mint amennyi müveletet végez. Én is ugyan akkora területen dolgozom sokkal több művelettel és max 350 üó
Válasz rtamas76 #12231. hozzászólásáraAdott két 4hekis tábla egy 5 méteres út köztük. Ugyan akkor vetve, ugyan azzal a maggal, műtrágya, vegyszer, művelések ugyan az. A dombtetőn 8 tonna, ami meg ledől egy tóra az 5,5 t.......
Válasz Kémlelő #12228. hozzászólásáraAz nem sok amit írt. Aki traktoroskent dolgozik annal van hogy egy hónapban dolgozik 300 órát, vagy még felette is.
Személyeskedni nemtudom minek kell.
Válasz rtamas76 #12231. hozzászólásáraSzia Tamás, ezt fejtegetjük hogy hol érdemes és milyen magra költeni 100 ezreket. Mikor érdemes minimalizálni a költséget.
Válasz én 11 #12230. hozzászólásáraSzia én 4600 Ft hallottam borsod vagy kérdezd meg a PÉTI nitrogént ők is vesznek.
Válasz Koczka József #12229. hozzászólásáraHa a termespotenciál bennevan a magban.
És a termőhelyi adotságok megvannak akkor ez borul!
Ha nemtudok 5-6t/ha tól többet lehozni egy területről hiaba fogok +költséget ráteni.
Hiaba fogok intenzív fajtákat vetni ha az extenzívnek felelmeg az adotság!
Szerintem.
De azis hülye aki ezeket az adotsággal nemél!
Vagy feleslegesen költrá!
Valaki esetleg tritikálé átvételi árat tud?
Válasz kulakman #12226. hozzászólásáraSzia, szerintem is az a fontos hogy nyereséges legyen. Hiába lesz valakinek 7 tonna buzája ha 20 ezer a nyeresége míg egy 5 tonnás buzán meg van 70 ezer nyeresége.
Válasz MrPoke #12222. hozzászólásáraHa szeretnél traktorozni, akkor mennyit ülnél?
Mi lenne veled, ha szántanál?
Ha mindened meg van az jó. Az nagyon jó?
Kaja pia nők.
Hány unokád van, vagy hány várható?
Válasz kulakman #12226. hozzászólásáraNekem is lessz nyereség, viszont etette vastag végével. Természetesen ápolgattam is.
Azt a búzát-bármilyen veteményt- amit majdnem kivitt a belvíz nem etetjük, és 50 mázsa, majd ha jól néz ki , meg jó árak lesznek etetek, én nyereséget nézek, és egyenlőre úgy néz ki van!
átlag 14 ak-szántókon!
Válasz Egy erdész fortyogó epéje #12224. hozzászólásáraNagyobb területen gazdálkodnak, több fajtát vetnek. Árpából jakubus volt nekem, nekik is volt olyan is, búzából pontosan nem tudom milyet vetettek. De azért 30q gabonában már nem hiszem, hogy csak fajtakülönbség. Sok összetevős a dolog de ezek 20 aranykorona alatti heterogén talajok, önerőből nem fog teremni.
Válasz SzikiSzokeveny #12223. hozzászólásáraNa ennek az összehasonlításnak aztán végképp nincs semmi értelme, és semmilyen következtetést nem lehet belőle levonni. Ennél azért sokkal bonyolultabb, komplexebb a mezőgazdaság, és sokkal több tényezőn áll, vagy bukik a dolog. Én pl. rendre megverek szinte minden helyi gazdálkodót, pedig én nem sokat akarok termelni, csak jövedelmezően gazdálkodni, profitot maximalizálni. Akik szoktam hozzám jönni aratni, már áttértek azokra a fajtákra, amiket én vetek, mert mindig csodálkoztak, hogy másokéhoz képest mennyivel jobban adja, pedig annak ilyen jó volt a technológiája, amaz meg ezt és ezt adott neki, és mégsem lett jó a termés. Nagyon sok múlik azon, hogy a helyi viszonyok között, adottságok mellett melyik fajta mit tud, én ezeket már kitapasztaltam.
Válasz rtamas76 #12219. hozzászólására
Ez felénk most eléggé kibukott. Mi se szórtunk sok műtrágyát, árpa 2q dap és 2,5 can, búza 2q dap és 2q can, a másik búza 3q npk és 2q can, de minden táblánk 70q felett adott. A szomszéd alig szórt műtrágyát, átlagban 50q sincs a termése. Nem lehet örökké fejni egy tehenet, ha sosem adsz neki enni.
Válasz skorgamor #12220. hozzászólásáraÉves szinten 300-400 üzemórát töltök traktorban. Utálok traktorozni. És bőven marad a megélhetésre mindenem megvan....
Válasz Csavarkulcs #12216. hozzászólásáraDrónozás? Ne viccelj már, én dolgoztam már eleget mostmár nem akarok. :D
Válasz MrPoke #12215. hozzászólására Gondolom,hogy kétszer is kifőzöd a teafiltert mert akkor azon is spóroltál. Ne sajnáld magadtól az életet. Túl rövid ahhoz,hogy csak azért dolgozzunk,költsük a pénzt,hogy még többet dolgozhassunk. Van élet a traktor ablakán túl is........
Válasz ..,-:) #12212. hozzászólásáraNincs ezzel baj!
Csak mikor eltelik a2.-3.év
És rájössz visszaesik a termés és elkezded pumpalni a pénzt bele.
Énis szoktam húzni 1-1évet szűkebbre veszek de utána muszàj tolni ha nemakarsz visszaesni.
Nekem a tavaji és idei kevésbé inenzív volt.
De ősztől muszáj fakítani mert látványos a külömbség!
Válasz Pont #12217. hozzászólásáraNekem 80ha om van... Jó ha 15millió árbevételem van...
A létszám csökkenés nem jelent semmit. Ha ugyanazt a munkát kevesebben is kényelmesen megcsináljátok. De szerintem kár általánosítani a ti gazdaságotokra.
Én is látok hanyatló és feltörekvő cégeket is ugyanazzal az adotsággal.
Át kell szervezni a cégedet elengedni ami viszi a pénzt és ráerősíteni ami jól megy.
Válasz MrPoke #12215. hozzászólásáraPont ezt mondtam, ha egy 100 milliós árbevételű cég 10 milliót költ beruházásra, az nem fejlődés mert a többe eszközértéke meg annyival csökken, tehát max vegetál. Egyébként sok helyen a négy év alatt megduplázódott bérköltségek viszik el a hasznot, pedig nálunk is folyamatosan csökken a létszám 2017-ben még 7 voltunk most 4-en, aligha nevezhető ez fejlődésnek......
Válasz MrPoke #12215. hozzászólásáraHullámvölgyek tarkították az ágazatot..sokan igyekeztek másba beletolni a pénzt. Onnan pedig még nem jön-vagy most kezd csorogni. Van hol ezért lassult le a fejlesztés. Vannak olyan mezőgazdászok kik az építőiparba-ingatlanba tolták a pénzüket..pl. De van olyan is ki mindent eladott és irány a drónozás.
Válasz Pont #12213. hozzászólásáraHitel nélkül nagy értékű gépet venni pénzkidobás. Jelenleg alacsonyabbak a támogatott kamatok mint az amortizáció.
Hát nem tudom, nekem 80 ha földem van és idén, tavaly is jut 10-10 millió fejlesztésre. Szóval nem értem sok gazdánál mi a gond.
Az Olasznak ismét kell a Magyar búza.Az Orosznál kiviteli stopp van kilátásba. Készletek állítólag leürültek. 70-30% arány az utóbbi a malmi búza itthon. Idén korán arattunk mi lassan két hete befejeztük az aratást. Észak európában még talán el sem kezdték.Horvát országban..már a napraforgó aratással kacérkodnak. Igaz ott Április elején már a földben van. USA a gazdák morognak bagóértnem adják a gabonát. Amint látom a nagyobb integrátorok itt is kivárnak.
Válasz MrPoke #12209. hozzászólásáraAz úgy egy kényelmes, de az igazságtól nagyon messze lévő számadás. A bérmunkák ára sokkal inkább az amennyiért megveszik annyiért lehet eladni kategória mint hajszálpontos számolás. Ha valaki már úgyis vett egy gépet, jól jön egy kis plusz pénz még ha nem is fedezi a gépkopást, de ha mindent beleszámolna olyan magas ár jönne ki, amiért meg a bérbevevőnek nem érné meg termelni. Voltak jó évek akkor fejlődhettek a gazdaságok, most inkább visszafejlődnek, mert ha nem tudod szinten tartani az eszközparkot az bizony visszafejlődés. Tehát ha 10% amortizációval számolsz, az azt jelenti, hogy egy 200 milliós eszközparkban minden évben 20 millióért kellene új gépet venni a szinten tartáshoz, ettől kurva messze vagyunk, mint mondtam a korábbi éveket éljük fel most. Mi pl. az első nyugati gépet 2000ben vettük 115LE Steyr, 2002 ben 9540 JD kombájn, 2003-ban 90LE JD traki, 2006, ban 310LE Magnum, mindent egy összegben hitel nélkül. Ehhez képest 2019 óta 5 éve nem tudtunk venni semmit, de valóban még élünk, csak a valós kép érzékeltetéséhez írtam, hogy viszonyításképp milyen volt akkor és milyen most .
Válasz Egy erdész fortyogó epéje #12210. hozzászólásáraIdei évben költöttem a legkevesebb pénzt/ha a kalászosokra, kb ugyan annyit termett, mint mikor locsoltam rá az “aprót”……Tavaly elhatároztam, hogy hozzám nem kell jönni semmilyen kereskedőnek !
Válasz ttetudod #12204. hozzászólásáraNagy részt eggyet értek, kivéve a fiatalokkal.
Nincs rájuk szükség a gazdaságok szépen nőnek és minden évben jelentősen csökken a mezőgazdaságban dolgozók, és ez fokozódni fog. Jönnek a robotok, 2050re nem kellenek már traktor vezetők, gyümölcs szedők, stb...
Válasz Pont #12207. hozzászólásáraNem érted a lényeget, ez a történet arról szólt, hogy teljesen felesleges a búzára még mondjuk 100.000 Ft többletköltséget elkölteni, mert legjobb esetben is csak visszajön az a pénz. Én nem fogok azért gürizni, hogy az input kereskedők, gyártók jól éljenek belőlem, nem fogom azért kidolgozni a belemet, több tőkét beforgatni, hogy mások keressenek rajtam zéró kockázatvállalás mellett, azok az idők elmúltak.
Intenzív technológiával, több inputtal, magasabb költségekkel, sokkal optimálisabb időjárási körülmények mellett is nálunk a búzának a plafon kb. 8 tonna volt üzemi szinten, kisparcellában már előfordult 9 tonnás hozam is, de nem jellemző. Na most ezért költsek én sokkal többet a búzára, hogy hektáronként 1 tonnával több lejöjjön, hektáronként 60.000 Ft többlet bevételért???
Válasz Pont #12207. hozzászólásáraBérminka költségen számolunk mindent. Így ebben benne van a munka, amortizáció stb.
Ha a telep fenttartása drágább mintha bérmunkát, gépet bérelnél. Akkor fel kell számolni a gépparkot részben vagy egészben.
Én is leírom már.
Borsó elővetemény.
Direktbe 170kg MV Nádor
Tavasszal 2q NS
Gyomírtás Grandstar Super 1 flakon 5ha
Aratás
Tarlóhántás
50q euro
Sajnos a kelés nem lett az igazi, kellet volna 1 rövidtárcsa.
Válasz Egy erdész fortyogó epéje #12190. hozzászólásáraAzért ehhez, hozzá kell adni kb. 120 000-et bérleti díj, vagy saját földnél ami kamatot nem kapsz a föld áráért. Meg üzemmérettől függően 50-100 000 munkabér. Ha van telephely, tároló, szárító, hídmérleg, ugyan úgy annak a törlesztője, stb.. Szóval nem olyan nagy biznisz ez, pedig akkor felétek ez egy jó év volt.....
63 - 72 között minőség függvénye.
Válasz ttetudod #12204. hozzászólásáradehogy akarnak a fiatalok jönni...arra már ré sem mer senki kérdezni, hogy itt a forumon..mennyi lehet az átlagos életkor?
Válasz Egy erdész fortyogó epéje #12190. hozzászólásáraEz sem korrekt számítás. Legalábbis nem lehet általánosítani.
1. Nem inkubátorban termelünk.
2. Mások az adottságok mindenhol.
3. Ugyanott is 5-10 év átlagát kell nézni mert más az időjárás évente.
4.A munkadíjaknál ne csak az üzemanyagot vagy a leamortizált MTZ-t számoljuk hanem új gépet miből fogunk venni ha a régi elkopott?
5. Minden évben 70-90 q/ha termésetek van?
6. máshol ennyi imputtal átlagos évben 40q terem.
Akkor lesz megfizetve a munkánk ha a fiatalok úgy akarnak jönni gazdálkodni mint az informatikai , bank vagy egyéb ágazatokba.