Hirdetés
Fórum
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Poénok új
- Milyen traktort érdemes venni? új
- S.O.S. új
- Csapágyak, láncok a mezőgazdaságban új
- AKG támogatás új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- Kinek milyen a repce, illetve a búza? új
- Mezőgazdasági támogatások, agrárpályázatok új
- Zetor traktorok új
Cikkajánló
Hirdetés
Sokakat vonz a kihívás, amit úgy hívnak: agrárium +VIDEÓ
AgroVIRTUS: Praktikus, gyakorlatias tudást kaptak a résztvevők.
Támogatott tartalom
2282 hozzászólás
Válasz Sk Laci #2181. hozzászólásáraVan belőle ugyanolyan magas mint a hagyományos S rugó. Itt kisiparos kombinátornál lehet olyannal is kérni, sőt azt hiszem az új kongskildét is. Sőt Bánátban még a rögtörőket is leszedik róluk és csak a keréken tartatva húzzák a vizesben.
Válasz mtz1221 #2169. hozzászólásáraTudom melyik rugókra gondolsz, de ezeknél alacsony lenne a "hasmagasság". Hamar tömődnek, ezeket csak hagynám a klaszikus szántás elmüvelésére.
Ami nekem van kombinátor oda csak 1 fajta eredeti gyári rugókat lehet felszerelni, ezekre a rugókra vannak rajta kialakítva tartófülek 14,2 cm osztásal odaheggesztve. Kicsit macerás lenne átcsinálni, de megvalósítható.
Válasz barazdabetyar. #2178. hozzászólásáraEzt már semminek itt csak végig mentem egyszer hazafelé...bár hozzátenném amit először csináltam tavasszal egy őszi 3 cm Rt után az se nagyon volt szárassabba tavalyi kukoricák után!
Válasz Traktoros30 #2168. hozzászólására150 mm szélessek vannak fent! Nem gond ugye barázda meg hantok stb nincsennek! Traktor meg ebbe a sekélyművelésű földnél nem igazán sülyed meg!
Válasz Gazda12 #2164. hozzászólásáraEzt a talajt minek piszkálni?
Válasz Radocz #2176. hozzászólásáramindig vannak újdonságok, bár az én szakterületem jobbára az erdészet és szőlészet, abból a szegmensből eléggé kevés kiállító szokott lenni.
Válasz JOSEY #2175. hozzászólásáraAkkor azért nem kaptam még ingyenes belépőt?
Igazából okosodni megyek.
És mindig van mit.
Mostantól a mesterséges intelligencia érdekel.
Az egyetemen már vizsgáztam belőle.
Az okostelefon meg már hallgatózik.
Én meg már megint nem gázzal fű tök.
Válasz Radocz #2174. hozzászólásáralesz kiállitás?
Válasz JOSEY #2172. hozzászólásáraEz már majdnem berena. (borona).
Melyik nap jössz a kiállításra?
Válasz Radocz #2064. hozzászólásáraA képen látható területem (3 ha) szeretném, szerettem volna No-till ként művelni.
Az elmúlt napok hozzászólásai teljesen elbizonytalanitottak.
Szerdán a KITE standon futok egy kört, hogy mikor nézhetem meg a kísérleti parcellát.
Azt tudom, hogy az egyik nem lett értékelhető.
Válasz mtz1221 #2169. hozzászólásáraGerminàtorra gondoltâl?
Válasz Radocz #2170. hozzászólásáraPontosítom: inkább vegyszerrel javaslom a megsemmisítést.
Válasz olasz_kapo #2162. hozzászólásáraÉn úgy tanultam, hogy a takaró növényt tavasszal (ölom) érdemes vegyszerrel, vagy vassal megsemmisíteni.
Válasz Sk Laci #2167. hozzászólásáraItt az olyan földet a nagyok könnyű kombinátorral( kongskilde vagy fop) simítják de nem hagyományos S rugókkal, hanem ahol a kések majdnem derékszögben állnak a földre.
Válasz Gazda12 #2164. hozzászólásáraKöszike! Akkor most lúdtalp kapák vannak rajta? Milyen osztásközűek a kapák? Nem probléma, hogy hiányzik a símítólap róla?
Válasz .Feco. #2166. hozzászólásáraNehézfogas 4 kg/szög az árvíz által összeált földön elsiklik akár a betonon, de ahol nem volt víz ott szépen dolgozik.
Kicsit megszikkad, és egyben elegyenesít lazítózás után, mert a lazítóról le kellett vennem a fogas hengert / nem tudom megmondani a pontos nevét, de nektek is van az Artiglión/, mert betapadt volna ősszel. Multban jártam így.
Így azért durva a felület.
Ha egyenesen a kombinátort húznám az durvábra dolgozna és egyből szaggatná fel a nyers talajt, hiába lenne 6-7 cm közt beállítani. /Tavaszig még változhat a körülményekhez képest/.
Nehézkombinátor /4200 kg/8m/ a vízfoltokban is felszedi a megülepedett földet, de csak óvatosan, ott ne maradjak........
Válasz Sk Laci #2165. hozzászólásáramiért kell mindkettő?
Válasz .Feco. #2160. hozzászólásáraHa a körülmények engedik, akkor első menetben fogasborona, majd kombinátor kb 6-7 cm mélyen az is lándzsás késekkel, nem lúdtalpkapával, mert az felhozzná a gyurmát.
Ma voltam is megrendelni a lándzsás késeket. Jövőhét kedjén már meg kellene jönnie Csehországból. HA egy kicsit jobb idő lessz, felujítom a szezonig.
Válasz Traktoros30 #2159. hozzászólásáraMunkahengernél az eredeti váz vége!
Válasz olasz_kapo #2162. hozzászólásáraOszt eső volt-e? Kelet- vagy Nyugat-Magyarország?
Sziasztok! 2021ben aszályban dombtetőn zöldítés után,vadkáral,korai kuki:5t/ha.Dekalb
Nem voltam el csügedve.
Idén igaz mélyfekvésű területen:7,5t/ha. Spcvel vetve zöldítés után,ősszel zőldítés rtvel bedolgozva és tavaszal rtvel magágykészítés vetés:dkalb 4391, -1q mütrágya sor mellé és 10kl TrikaExpert sorba., Valaki kiváncsi rá,hogy idén hova vetek kukoricát jöjjön el szivesen meg mutattom neki,még a lószar is el gúrúl nem ám a gyogyszerem.Bízom a notillben és a mintillben.
Válasz .Feco. #2160. hozzászólásárapre-post, köcsög helyesíráskorrektor...
Válasz Sk Laci #2155. hozzászólásáraHát amit mi művelünk az a folyószabályozás előtti korokban volt ártér, de a többi passzol...
Tavaszra általában omlós szokott lenni, szóval amikor már járható akkor a lehető legsekélyebb talajművelés amit csak lehet, majd vetés úgy, hogy a vetőgépen a talajművelő tárcsák pontosan a vetésmélységben, hogy legyen magágy a sorok fölött. Ha korai a tavaszodás, akkor ekkorra már általában kizöldül, szóval vetés után 2-3 nappal lehet csinálni egy per-post gyomirtást...
Válasz Gazda12 #2137. hozzászólásáraKeped van a kombinátorról?
Válasz #bandi #2156. hozzászólásáraVan-e fotó, hogy milyen lent?
Nekem nincs, de tervezek egyet.
Válasz MTZ1221.3 #2098. hozzászólásáraSzerintem senki nem erőltet semmi újat.
Egyesek inkább a szántás folytatása mellett kardoskodnak.
Válasz 72 #2148. hozzászólásáraNincs mit visszafordítani, ez mindig is ilyen volt lenn. Valódi humuszanyagokat nem tartalmazó, nehéz agyag.
Válasz .Feco. #2151. hozzászólásáraFecó, ti is müveltek olyan talajt, ami ártéri kötött fekete föld, ami úgy viselkedik, mint a gyurma?
Nekem van ilyen, tettem is fel idénről is képet, ahogyan el van öntve vízzel /nem csak pocsolyák, hanem egységes vízfelület hektárokon, akár egy tó árvíz miatt/.
Ilyen földet miként dolgoznál be tavasszal napraforgó elé?
35-40 cm mély lazítással /Maschio Attila 7/3m/ ment a télbe.
40 cm-nél mélyebb lazítás nem lehetséges a kavics miatt, ami a termőréteg alatt van. Így is foltokban rettenetesen köves a kavicsdarabok miatt. nem ritka a 30 cm átmérőjü kődarab.
Válasz .Feco. #2153. hozzászólásáraHát akkor legyen....
Válasz MrPoke #2152. hozzászólásáraHát azért 60%-ban de....
Válasz .Feco. #2151. hozzászólásáraDe nem is 40-50cm es termőrétegen, 10-15aranykoronás földeken gazdálkodsz.
Van tartalék amit kimerítsetek. Az meg, hogy a felső 0-30 ban emelkedi a szervesanyag az egy dolog ....
Válasz MrPoke #2147. hozzászólásáraAlapvetően nem az a baj, hogy oxigént juttat a talajba, ott alapból is van oxigén, és bizonyos mennyiségre szükség is van, a baktériumok és gombák egyes csoportjai aerob élőlények, és elsősorban ezek felelnek a humuszképződésért (pl. ezért forgatják a komposztot is mikor érlelik), az tény, hogy belenyúlnak a szerkezetbe, megrepesztik az aggregátumokat, és bekeverik a szármaradványokat, amelyek a talaj alsóbb részeiben a szerkezetjavulást, tápanyagkészletet, humuszosodást hoznak, és tápanyaggal látják el a mikroorganizmusokat is. A nagyon kötött talajokon, nagy szármaradványt hagyó kultúrák után pl. mi elsősorban a 70-30 szabályt tartjuk szem előtt, azaz minden művelet után az éppen ott lévő növényi maradványok 70%-a maradjon fent, és 30%-ot dolgozzunk be. Ez 18 év alatt 2-2,5%os szervesanyagnövekedést hozott, és azt, hogy minden évben művelhetőek a talajok, megszűntek a belvizek, vízállások, illetve kb megkétszereződtek a hozamok...
Válasz #bandi #2145. hozzászólásáraÉs ki mondta, hogy az nem termőtalaj? Érdekes mód nállam az a sárga föld ami 40cm től van az is átvan szőve gyökerekkel.
A gabona gyökere is lemegy 1-2 m re...
Válasz 72 #2148. hozzászólásáraNem, azt akarja mondani, hogy a speciálisabb talajok sokkal szűkebb teret engednek a kísérletezésre és sokkal hamarabb és jobban megbosszulják a hibákat. A kolléga lentebb azt állítottak, hogy egy jó szántás nem csinál nagy kárt, míg mi többen azt állítjuk, hogy de...
Válasz #bandi #2145. hozzászólásáraAkkor ezzel azt akarod mondani, hogy nálatok már visszafordídhatatlan a talaj regenerálása, és lassan művelhetetlen lesz?
Válasz #bandi #2139. hozzászólásáraAz ekével eggyet értünk de ez nem is volt kérdés.
Véső eke viszon még mélyebben juttat oxigént a talajba ami szintén káros, a kialakult kapillárisokat rombolja, és pont az ami miatt sokaknak tetszik aprózza a talaj agregátumokat. Szóval igen is káros a talajra.
Én is használtam 5 évig. Első évben csodákat művelt sosem volt olyan jó termésem. Mivel a talajban lévő szervesanyag eléget az oxigéntől, így rengeteg tápanyag feltáródot. De ez 2-3 év után kifulladt és elkezdett visszaesni a termés.
Az viszont vitathatattlan, hogy a szántáshoz legközelebbi talajt hagy maga után ezért kedvelik a kezdő gazdák. De ahogy egyre jobban képesek átállni a tavaszi szármaradvány kezelésére úgy szépen lassan el kell hagyni a használatát.
Válasz #bandi #2139. hozzászólására"Egy vésőeke felemeli a talajt, kever is rajta, de azért többnyire minden ugyanoda kerül vissza mint előtte, nem áll fel a feje tetejére az egész talajszelvény."
Ezzel az a gond, hogy rombolja a talajszerkezetet, "porosít". A lehulló csapadék meg beiszapolja, ezért a műveléskor jaj de jól néz ki talaj, betömörödik.
Válasz MTZ1221.3 #2143. hozzászólásáraA középmény lazítottnál kiszedte a talajt, hogy 50 centinél már biogén szerkezet van. A szántottnál ezt 70 centinél találta meg.
Nálunk 70 centinél már nemigazán beszélhetünk termőtalajról.
Tehát ott, ahol a szelvényben van bő 1 méter talaj, ott lehet kisérletezni. De ahol max 50 centi ott már nem sokra megyünk a 70 centin lévő dolgokkal.
Válasz DDT #2142. hozzászólásáraTehát abban segítettetek ki, hogy a vésőeke igenis javítja a talajt? Vagy miben?
Mert ahogy olvastam a hozzászólásaitokat a talaj fejlesztésére nem sok hangsúlyt fektettek, sőt egyeseknél egyre nehezebb a lazítás.
Nálam meg egyre könnyebb, igaz én nem vésőekézek, de még lazítózni sem szoktam. De 100%, hogy ti csináljátok jól, azért nehezebb a művelés mindig. Mert akkor szerintetek minél jobban összetömörödik évente annál jobban él a talaj? Tehát akkor így?
Köszönöm, én azt hittem, hogy minél jobban fejlődik a talaj annál könnyebb, vagy annál jobban nem kell vele csinálni semmit. Nekem most is az összes terület be van vetve takarónövénnyel, de tuti, hogy én csinálom rosszul. Kíváncsian várom majd a tanításotokat majd itt ebba a topikban a direktvetésről, mert tuti, hogy a mély művelés segít a szerkezeten, legalábbis szerintetek.
Sok sikert! Várom majd az infókat és a pozitív beszámlóitokat!
Válasz #bandi #2139. hozzászólásáraEbbol le lehet vonni a konkluziot. Szerintem lehet szepen is szantani, nem mindig kell a vegletekben gondolkodni.
En nem akarlak semmirol meggyozni.
Válasz #bandi #2139. hozzászólásáraA kolléga megint lyukra futott, de pont ezért vagyunk itt, hogy kisegítsük a másikat.
Válasz #bandi #2139. hozzászólására
Válasz #bandi #2139. hozzászólására
Válasz MTZ1221.3 #2113. hozzászólásáraDebizony, sok szempontból nagyobb bűnt követ el.
Most tekintsünk el azoktól a talajoktól, amelyek szantás után úgy néznek ki, mintha meg lenne tárcsázva.
Hanem igazi hantos szántást nézzél, ami az ország túlnyomó részében van, még jókörülmények között is.
Tehàt eleve a nagy felület, amin párologtat, aztán ottvan a rengeteg felszínre fordított mikroorganizmus ami jobban érezte magát 25 centi mélyen mint a napon. Meg a teljes parcella alatt van a szántásmélységben egy elkent réteg, ami még semmi ahoz a tényhez képest, hogy egy három fejes eke esetében rendelkezni fogsz egy 30 centi mélységben lévő keréknyommal, ami a lágy földet frankón megtaposta, a teljes területed 1/3-án. Persze dobott rá az eke egy kis lazább réteget, de az azért nem tünt el onnan. Pont ott, ahol a gyökereknek vígan menni kéne mindenfelé. Satöbbi.
Egy vésőeke felemeli a talajt, kever is rajta, de azért többnyire minden ugyanoda kerül vissza mint előtte, nem áll fel a feje tetejére az egész talajszelvény.
Válasz Traktoros30 #2134. hozzászólásáraAmit évek óta forgatás nélkül művelünk ott inkább az szokott a baj lenni, hogy túl gyors a vegyszerek lebomlása, és nincs elegendő talajhatás... Amiről te írsz az elsősorban ott gond, ahol alapból szántanak, és gyér a talajélet...
Válasz Traktoros30 #2136. hozzászólásáraSzétvágtuk a satex kombinátort,és megnöveltük a sorok között a távolságot 55-60 cmre ahogy a váznál kijött,4sorosból lett 5soros kapaosztás meg lecseréltem a gyári kacsatalpat a széles sorközi művelésnél hasznátakra! Gyakorlatilag ha nincs méteres szármaradvány akkor mehet a kukorica tarlón is minden gond nélkül! Volt olyan föld amit avval lehúztam ősszel 3 cmn (rt-t is ennyin húzzúk) és úgy ment a télbe!Nagyon hasznos szerszám lett igy a kombinátor de kötött földeken ez nyilvan nem a legcélszerűbb szerszám alapművelésre!
Válasz Gazda12 #2135. hozzászólásáraMit jelent az átalakított kombinátor? Tavasszal pont mi is a kombinátorral küzdünk a szármaradvány miatt.
Válasz Traktoros30 #2134. hozzászólásáraSemmi baja nincs nyugi! 2017-óta nem szántunk (lemken Variopalt már el is adtam..)!!Sőt igazából már 95 százalékban csak rt,vagy az átalakított kombinátor megy a földeken! Én inkább mindig arra igyekszek törekedni minnél nagybb mulcsot hagyjak..és az addig takarjon ameddig csak tud! Nem okoz gondot a szármaradvány csak a munkagép tudja kezelni...(Cél a teljes no till) Takarónövényeket is használunk!
Válasz .Feco. #2133. hozzászólásáraSzia! Egyik ismerősömnek kukoricája volt az idén és szerette volna csak lazítani napra elé, de a bérvállalkozó ennek ellenére felszántotta, mert a növényorvosa szerint az idei aszály miatt a szermaradványok negatívan érintenék a napraforgót. Ti tapasztalatok ilyet a forgatás nélküliben?
Válasz Sk Laci #2132. hozzászólásáraNekünk is 20 év kellett, hogy itt tartsunk, nem kell minden egyből, bár én a helyedben a vetőgépet előrevettem volna. Egy jó vetőgép kis túlzással bármilyen talajba tudna vetni, a talajművelő gépeket viszont van, hogy évekig fel sem akasztjuk, mert másra van szükség...