Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak648 FtBenzin árak634 FtEUR407.83 FtUSD393.55 FtCHF432.15 FtGBP488.04 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz .Fecó. #2339. hozzászólásáraEgy dolgot felejtettél leírni. Tenyészidőben mennyi csapadék volt ezen a kisérleti táblán mert biztos nem 50-100mm amivel nekünk kell beérni.
Ha van eső műtrágya mindenn nélkül megcsináljuk itt az alföldön is a 100-120q át.... Nem nagy kaland.
Ez pont olyan mint a nagy NO-TILL hozzák a különböző példákat, és mégis én nem tudok működő gazdaságról akinél Magyarországon bevállt a notill....
Válasz Csavarkulcs #2333. hozzászólásáraIgen, csak azt felejted el, hogy ha a kályhától indulunk, és minden felmerülő kérdésre azt mondjuk, hogy "dehát ha úgysem esik, akkor mindegy, mert nem lesz semmi!", akkor mindig ott maradunk ahol a part szakad, nem alkalmazkodunk semmihez, nem teszünk meg semmit, és ha mar lesz a vége akkor megvonjuk a vállunkat, és azzal mentegetik magunkat, hogy "dehát nem esett...".
Voltam a Monsanto szárazságot kutató kutatóközpontjában, és ott volt egy nagyon érdekes kísérlet. Egymás mellett voltak kisparcellás kísérletek, amelyekben szándékosan technológiai hibákat követtek el, és azt vizsgálták, hogy ha a termelő valamit elront, az milyen hatással van a hozamra. A sor egyik végén az a parcella volt, amin mindet elrontottak, a túlsó végén amin mindent maximálisan jól csináltak. Közte az átmenetek: volt amin a gyomirtás volt jó, volt amin csak az volt rossz, volt ahol szárazságtűrő fajta volt, volt ahol elavult régi fajta, volt ahol kiegyensúlyozott és sok részre elosztott tápanyagpótlás, és volt ahol egy adagban kirakott műtrágya vagy épp semmi. A lényeg, hogy év végén megkaphattuk a kisérleti eredményeket. A mindenelrontott parcella hozama 4,3 tonna volt, a minden tökéletesé pedig 19 tonna. Nem volt öntözés, nem volt érdemi különbség a talajban, és teljesen ugyanannyi csapadékot kapott (a tábla két széle között max 400m volt). Magyarán ugyanazzal a csapadékkal a termelő döntései és választásai között 15 tonna terméskülönbség van!!!
A kérdés megfordítható: ahogy elkezdenek romlani a körülmények, az, hogy mennyi lesz a tényleges kiesés az sokkal nagyobb mértékben függ a termelő döntéseitől, mint az éppen hiányzó csapadéktól.
Egy esetleges differenciált vetés, differenciált tápanyagpótlás, foltkezelés permetezéskor, vagy mondjuk egy csökkentett műveletszámú vetés mind-mind a jobb alkalmazkodást, ezáltal a vízmegőrzést jelent, vagyis kevésbé fogja észre venni a csapadékhiányt és az aszályt.
Válasz Csavarkulcs #2336. hozzászólásáraÉn nem probléma kereséssel hanem megoldás kereséssel foglalkozok de te az említett példád alapján miért nem veszel akkor régi JD-vetőgépet?
A régi JD vetőgép bármilyen régi is egy utólagos e-Set-tel 99%-ra vet.
Az AgTalkon-ha utána olvasol a kinti farmerek ugyanebben a dilemmában vannak.
Minek fejleszteni a 99%-ról felfelé?
de
Ne felejtsük el, hogy a többi No-till problémát már kivesézték.
Az, hogy a világon az egyik legnagyobb kukorica termesztő területtel rendelkező ország hány százalékát öntözik meg vicc.
Válasz MrPoke #2323. hozzászólásáraNem tudunk a nálunk olcsóbban előálított mennyiséggel versenyezni. Minőséget kell csinálni. Idén lépett elő a javító kukorica fogalma...pl.
Válasz termelo #2335. hozzászólásáraBammeg ott is aratnak 17 tonnát táblaszinten...hol tavasszal kitépi a szártust..és meghúzza egy mára szögbe állított vertikális tárcsával. Jahhh megy felette a lineár. Na annak magyarázd a vetést. Egy gyári jd vetőgéppel..semmi extra pp opció pluszba. Eljutottunk arra a pontra..hogy minden kütyübe kapaszkodunk...mert azt hisszük az kompenzálja az elkerülhetetlent . Lesz ahol egyszerűen gazdaságtalan lesz a hagyományos mezőgazdálkodás. Aki ezt belátta időben..az a jó földekből hozza ki a legtöbbet. A gyenge földeken legelő erdő...pl. A precíz megoldások és a csökkentet menet sz számok ellenére (10 éve csináljuk).már most látszik. Lesz ojan terület mit nem éri meg csinálni. Vagy kertészeti kultúra kell bele. Magyarul..az ország eggyes részein eljutottak a falig.
Pl. olyanhoz, hogy egy telemagtartályos vetőgép agyonnyomja a földet és ezért nem lehet hagyományos módszerrel bezárni a magárkot úgy hogy ne legyen buborékos a vetés, stb.
Válasz termelo #2330. hozzászólásáraPersze.....ami lemaradt csapadék..tápanyag..hő összeg. Ez nincs kuka irányába viszi az évet. Vetünk már változó tőszámmal..autó force megoldásokkal. Lezáró variánsokkal. Majd a csapadék nem jött. Laptopon kiszerkeztett tábla műveletekkel...stb. Túlvagyunk már azon is. Eső nem jött
Precíziós szolgáltatások eső nem jött. Ha beüt á gebasz...egy mozdulattal lesöpri a precíziós megoldásokat is . Lásd 2022...2024. Megáll a gép adeblue. Szervíz. Még áll a vetőgép...szerviz.. laptop. Azon a napon jó ha 10 hektár lett elvetve... Én abba nőttem fel és élek félig belőle. Hogy szépen működik a tervezett avulás. Azért figyelem az Amcsi kis és közepes farmokat. Nem egy hejen az új traki húzza az öreg jd max emergie vetőgépet. Öntözés...vagy jókor kapja a csapadékot. És ha nem szégyenlős..megmutatja az aktuális hozamtérképet. Sokan kibékülnénk vele. Nem vagyok ellene mert felhasználó is vagyok. De ismerem az üzletpolitikát mire épülnek ezek a megoldások. Lényeg nem kell annyira túlértékelni. A ráépülő szolgáltatásokkon szépet lehet keresni. A többet bevétel nem garantált. Csak ha ideális az év. A szolgáltatás viszont viszi a magáét. Ki lett ez találva.
Válasz Csavarkulcs #2329. hozzászólásáraNem is arról van szó hogy érdekel-e vagy sem hanem arról, hogy ők fejlesztenek és ha az ember utána tud olvasni a fejlesztési irányoknak akkor lesz elképzelése esetleg fel tud tenni kérdéseket.
Ezeket a kérdéseket bármely gyártó terméke esetében fel lehet tenni vagy figyelemmel kísérni mit tett a gyártó a problémák orvoslására.
Általában semmit!
Maga a PrecisionPlanting abból él hogy a nagy nevű gyártók szar termékeit hozza elfogadható szintre és nem fordítva.
Arról beszélünk hogy de qurva jó a Tempó Furrow Force-al és nem fordítva
Válasz MrPoke #2323. hozzászólásáraHasonlóképpen gondolkodunk.
50ha on gazdálkodunk a családdal.
Mások az adotságaink. Itt jó talajmunka és az input optimalizálásával országos átlag legalább 2szerese várható.
Itt kellrá költeni de meghálálja.
Szorítom a talajmunkát vissza. De amit megkell azt megkell csinálni.
No-till nálunk nemműködik. Sokkalkissebb az átlag így mint a hagyományos és a min-till keverékével.
"A legtöbb fejlesztés a témában tudomásom szerint a PP-nél van."
+
Ha téged érdekelne érdemben a direktvetés akkor az ezzel kapcsolatos problémákról már olvashattál volna és tudnál feltenni kérdéseket amiket nem én hanem a közösség esetleg megválaszolhatna.
Válasz .Fecó. #2317. hozzászólására10ből 8-9 alkalmatlan ez tény!
Nálunk volt üresedés.
2napon belül 8an jelentkeztek.
Volt alkesz, buta, nagyképű, tolvaj.
Egy fiatal srác lett a befutó.
Olyan helyről jött ahol a gazdi csicskáztatta az öregek nemtanították semmire.
Nyáron lessz 3 éve nálunkvan.
A csapattal megtmutattunk neki mindent és mindent csináltattam vele.
Ő a leghálásabb azért mert mindent rábízunk!
Vasárnap nagyonritkán, szombaton is csak akkor dolgozunk ha halaszthatatlan.
Pénz, megbecsülés megvan.
Így ember is van.
Dolgoztam énis olyanhelyen ahol havi 430óra volt. Elégvolt. Üljönbele a gépbe a gazdája még az orravére elnemcseppen.
Ha kell a lóvi neki!
Egy vicc ez nem lehet életcél...
Szerintem meg vessünk mindent is direktbe a legolcsóbb géppel, öreg fapados gépekkel amit saját magad meg tudsz javítani.
Néha lazítózni kell és kész.
Igaz nem lesznek rekord termések, csak a környék átlaga. De nincs is költség. Igaz nem éltetjük így a gazdaságot, és nem pörgetjük a nagy számokat de kit érdekel.....
Válasz .Fecó. #2315. hozzászólásáraSzerintem meg inkább arra kellene erőt fektetni, hogy a terület homogénen tudjon teljesíteni.
Az a baj az időjárásra nincs felkészítve ez a rendszer. Pl jól megtolod műtrágyával a jó részeket, aztán jön egy meleg, és pont azok fognak kisülni.
Ez esetleg öntözéssel lehetne kompenzálni, de jelnlegi csapadék helyzett melett itt az alföldön éves 300mm öntözésre van szükség. Annyit meg senki nem fog adni a terményért.
Csemege piac halott, magas termést senki nem fizeti meg.
Válasz MTZ1221.3 #2313. hozzászólásáraNekem is 750 van, a Horsch tanulhatna "deréktól" lefelé a John Deere-tól az meg a magadagolást és a tartálykialakítást a Horsch-tól...
A megfelelő és a tökéletes egy maximalistának nem összetévesztendő.
Válasz rtamas1976 #2309. hozzászólásáramert nemhogy +1 ember nincs, hanem kb senki. A mai dolgozók túlnyomó többsége alkalmatlan az önálló mezőgazdasági munkára.
Válasz termelo #2305. hozzászólásáraEz teljesen így van a gazdák 90%-ánál. Van ahol az dönt, hogy ki viszi a főnököt és a titkárnőt nyaralni, van ahol 20 Ft árkülönbség dönt, és van aki találomra vesz mindent össze vissza... Amit meg megvesznek azt sem tudja micsoda... Itt van olyan cég, aki megvette a precíziós pályázatból az új csilivili 8R370 JD, és ugyanazzal az 5 fejes váltvafogató ekével szánt amit az előző 8300-as húzott 20 évig, mert "így szoktuk". megveszik az E23 váltóval, aztán berakja ugyanúgy 9.-be mint a 8300-as régebben, mert "így szoktuk"... Megveszik a direktvetőgépet és 20 évig 5-6 lépésben előmunkál, mert így szép szerinte...
Válasz MrPoke #2307. hozzászólásáraEz egyszerűen nem igaz. Vannak olyan gazdagok, ahol homogén földek vannak és ideális körülmények, és elveti a kukoricát egy tőszámmal aztán aratja a 10 tonnákat... Meg van ahol ilyen földből van többszáz hektár, és itt vagy egy középértéket választasz ami sehova sem jó, vagy változó kijuttatást használsz mindenben, és a tábla 99%-a terem.
Válasz szanberg #2283. hozzászólásáraNekem tetszik a munkája, meg tetszik hogy nagyon jól beállítható, és hogy a egy sorban vannak a vetőkocsik, meg hogy 3 tartály van rajta, amit bárhogy variálhatok. Sajnos a 9m CTF eléggé behatárolja a lehetőségeket, ami tetszene még, az a JD 750A, amiből nincs 9m, illetve a JD 1990CCS, amit nem hoznak európába.
Nagyon száraz körülmények között el tudom képzelni, hogy nem teszi bele, vagy nem zárja vissza, de olyan körülmények között ritkán kell dolgozni vele. Amikor olyan száraz a föld, hogy nem teszi bele a gép, akkor jellemzően nem is fog kikelni sem, mert ha 5mm esik rá akkor nem kel ki, ha meg 30 akkor összemossa és azért nem kel ki..
Válasz termelo #2290. hozzászólásáraA JD 750 alap koncepcioban a vetőkocsik teren alig alig valtozott 30 ev alatt. Bar az irany jo lehet, ha egyre tobb direkt vetogep gyartot az ihlet meg.
Válasz rtamas1976 #2309. hozzászólásáraTisztelet a kivételnek..de a fiatalok zömét addig érdekli a szakma. Még gyakorlaton a kereskedő térkövezett telepén lehet az új gépekkel szórakozni. A valóság ha nem megy vagy nincs robotkormány a gépbe valamint a hétvége nem szabad. Az állás interjú véget is ér. Ott hagy az asztalnál. Közben ojan bérleti díjakkal jönnek ki a tőkeerős cégek. Sokan a gépek felbakolásán és a földek kiadásán gondolkoznak. Magas költségek...szakember hiány. Ezek mellet csak korszerű nagyteljesítményű gépekkel lehet hatékonyan versenyben maradni.
Válasz MrPoke #2307. hozzászólásáraÉn azt nemértem mikor sokan elköltenek sokszázmilliót azért ,hogy nekeljen 1+embernek munkátadni.
Többszázmilcsit nemsajnálnak, csak 1ember munkabérét amiből lehet 1 család él!
Tudom, demagóg vagyok.
A lényeg nem a f@szméregetés!
A lényeg az év zárásakor mimarad a zsebben!
Nemaz, hogy amit megtermeltem elköltöttem gépekre és inputanyagra.
A matek a lényeg!
Válasz termelo #2305. hozzászólásáraTe pedig túlértékeled az új technológiák értékét.... Ezek már csak parasztvakításnak jók nem ezen lehet megmenteni egy gazdaságot.
Válasz Csavarkulcs #2294. hozzászólásáraHitelrontás? Olyan nincs.. Mindenki azt ír le amit csak akar, őszintén el lehet mondani a véleményt. Semmiféle jogi következmény nem származhat belőle.
Horsh is ugynaz mint a többi, főleg minimál művelésben. 10-15 pontosságotl az öszes gabona vetőgép tudja.
Ha neked a nagy tartály volt a fontos akkor legyen az. Cserébe van egy irtózatos talaj taposásod, ami másholl jön vissza.
Válasz szanberg #2295. hozzászólásáraAz emberek képességeit meghaladta, hogy a szemenkénti vetőgépek által kínált műszaki tartalmakat érdemben megítéljék.
"Jó nagy műtrágya és mikró van rajta. Ez volt talán a legfőbb szempont."
___________________________________________________________________________________________
Általában fogalma sincs a parasztnak mit vesz és arról sincs fogalma, hogy kell beállítani egy gépet hiszen azt sem tudja milyen lehetőségek vannak.
Ha tudná azok alapján választhatna új gépet de ez nem számít.
Ha elmondanád neked miről van fogalmad akkor lehetne csak erre válaszolni.
Válasz termelo #2290. hozzászólásáraÉn az idén egy Accord rendszerű gabona vetőgéppel fogom vetni a napraforgót.... Jó lesz az is.. :D Ha nem viszi el a sároshátú akkor 30q simán..
manapság szinte semmit nem befolyásol a talajművelés, vetőgép stb.. max 10-15% minden azon múlik mennyi a víz. És abból jelenleg nem igen van... 40cm+ on száraz a föld.
Válasz Csavarkulcs #2294. hozzászólására"Nem fogok hitelrontásba belemenni. Teszten volt olyan gép. Mi változó tőszámmal vetett össze -vissza. Pedig az az opció nem is volt használva."
Egy teszt alkalmával, hogy tudod megállapítani a változó tőszám esetén a megfelelőséget?
Erre qurvára kíváncsi lennék?
Úgy, hogy ez az opció nem is volt használva mint írtad
Válasz Csavarkulcs #2299. hozzászólásáraNekem az éven is volt 12.5t kukorica spcvel vetve. Semmivel nemvolt gyengébb mint a tizenmilliós gépek után. Pedig ittis volt 60nap esőnélkül 37-38c⁰ Felbaszták az agyam, sokév után elővettem az spcét.
Ilyen a prontóval vetet búzám és repcém.
Válasz rtamas1976 #2298. hozzászólásáraMikor jó évek voltak a Mascar vetőgép után is arattam közel 17 tonnás kukoricát. Ott még sokat kellet vödrözni a kis tartályba.
Válasz Csavarkulcs #2294. hozzászólásáraPersze jó a technika. Lehetvele spórolni is.
Abban is megegyezhetünk nemolcsó a fenntartása. És olyan év nincs , hogy valami nelegyen vele.
Szerintem a kettőt összevetnénk nemtudom ér e anyit mint amennyit meglehet spórolni.
Hapedig összevtjük egy "hagyományos " gép árával akkor?
Maradjunk annyiba sokszázhektár kell a megtérülésre.
De biztos csak énvagyok maradi!
Válasz termelo #2290. hozzászólásáraBeszélsz össze vissza mint tehen a góréba...
Nem ezt kérdeztem, ne vissza kérdezz hanem írd meg akkor melyik a jó!!!!?
Ha mindegyik xar
2544 hozzászólás
Válasz .Fecó. #2339. hozzászólásáraEgy dolgot felejtettél leírni. Tenyészidőben mennyi csapadék volt ezen a kisérleti táblán mert biztos nem 50-100mm amivel nekünk kell beérni.
Ha van eső műtrágya mindenn nélkül megcsináljuk itt az alföldön is a 100-120q át.... Nem nagy kaland.
Ez pont olyan mint a nagy NO-TILL hozzák a különböző példákat, és mégis én nem tudok működő gazdaságról akinél Magyarországon bevállt a notill....
Válasz Csavarkulcs #2337. hozzászólásáraMinőséget?
Javító kukorica? Itt a helyi sertéstelep nem is mérte a toxint... Ígyis úgyis nyomják a toxinkötőt a kukoricába...
Ugyanez a helyzet a lisztel is... Van az a lisztjavító szer mennyiség amiből a tömegek táplálására alklmas alapanyag meglesz...
És sajnos igen is az olcsón termelőkkel kell versenyezned. De mivel megemelkedtek a szállíltási költségek így picit jobb a helyzet.
2 év és lesz itt ismét 4eFt os gabona árak. Amiből meg kell élni.
Válasz rtamas1976 #2300. hozzászólásáraMegfelelően művelt talajon nem jelentkeznek olyan problémák amin az spc fennakadna.
Szerintem nem véletlen nem találom azt a videót amint a singularitás volt vesézve anno. Akkor agyon volt hájpolva hogy ez a vetőgép lelke...
A Pioneer szerint:
https://assets.corteva.com/is/image/Corteva/corn-planting-grain-yields?wid=650&hei=621
Nem jelentős az ebből adódó veszteség ha nincs kihagyás.
Régen nem így publikákták de mindegy.
Úgy érzem korrektnek, hogy megosztom még ha "magam ellen" is beszélek vele...
Válasz .Fecó. #2339. hozzászólásáraEzen én nem vitatkozo...főleg a vízmegőrzésben.
Válasz termelo #2338. hozzászólásáraMert megfelel az elvárásoknak.
Válasz Csavarkulcs #2333. hozzászólásáraIgen, csak azt felejted el, hogy ha a kályhától indulunk, és minden felmerülő kérdésre azt mondjuk, hogy "dehát ha úgysem esik, akkor mindegy, mert nem lesz semmi!", akkor mindig ott maradunk ahol a part szakad, nem alkalmazkodunk semmihez, nem teszünk meg semmit, és ha mar lesz a vége akkor megvonjuk a vállunkat, és azzal mentegetik magunkat, hogy "dehát nem esett...".
Voltam a Monsanto szárazságot kutató kutatóközpontjában, és ott volt egy nagyon érdekes kísérlet. Egymás mellett voltak kisparcellás kísérletek, amelyekben szándékosan technológiai hibákat követtek el, és azt vizsgálták, hogy ha a termelő valamit elront, az milyen hatással van a hozamra. A sor egyik végén az a parcella volt, amin mindet elrontottak, a túlsó végén amin mindent maximálisan jól csináltak. Közte az átmenetek: volt amin a gyomirtás volt jó, volt amin csak az volt rossz, volt ahol szárazságtűrő fajta volt, volt ahol elavult régi fajta, volt ahol kiegyensúlyozott és sok részre elosztott tápanyagpótlás, és volt ahol egy adagban kirakott műtrágya vagy épp semmi. A lényeg, hogy év végén megkaphattuk a kisérleti eredményeket. A mindenelrontott parcella hozama 4,3 tonna volt, a minden tökéletesé pedig 19 tonna. Nem volt öntözés, nem volt érdemi különbség a talajban, és teljesen ugyanannyi csapadékot kapott (a tábla két széle között max 400m volt). Magyarán ugyanazzal a csapadékkal a termelő döntései és választásai között 15 tonna terméskülönbség van!!!
A kérdés megfordítható: ahogy elkezdenek romlani a körülmények, az, hogy mennyi lesz a tényleges kiesés az sokkal nagyobb mértékben függ a termelő döntéseitől, mint az éppen hiányzó csapadéktól.
Egy esetleges differenciált vetés, differenciált tápanyagpótlás, foltkezelés permetezéskor, vagy mondjuk egy csökkentett műveletszámú vetés mind-mind a jobb alkalmazkodást, ezáltal a vízmegőrzést jelent, vagyis kevésbé fogja észre venni a csapadékhiányt és az aszályt.
Válasz Csavarkulcs #2336. hozzászólásáraÉn nem probléma kereséssel hanem megoldás kereséssel foglalkozok de te az említett példád alapján miért nem veszel akkor régi JD-vetőgépet?
A régi JD vetőgép bármilyen régi is egy utólagos e-Set-tel 99%-ra vet.
Az AgTalkon-ha utána olvasol a kinti farmerek ugyanebben a dilemmában vannak.
Minek fejleszteni a 99%-ról felfelé?
de
Ne felejtsük el, hogy a többi No-till problémát már kivesézték.
Az, hogy a világon az egyik legnagyobb kukorica termesztő területtel rendelkező ország hány százalékát öntözik meg vicc.
Válasz MrPoke #2323. hozzászólásáraNem tudunk a nálunk olcsóbban előálított mennyiséggel versenyezni. Minőséget kell csinálni. Idén lépett elő a javító kukorica fogalma...pl.
Válasz termelo #2335. hozzászólásáraBammeg ott is aratnak 17 tonnát táblaszinten...hol tavasszal kitépi a szártust..és meghúzza egy mára szögbe állított vertikális tárcsával. Jahhh megy felette a lineár. Na annak magyarázd a vetést. Egy gyári jd vetőgéppel..semmi extra pp opció pluszba. Eljutottunk arra a pontra..hogy minden kütyübe kapaszkodunk...mert azt hisszük az kompenzálja az elkerülhetetlent . Lesz ahol egyszerűen gazdaságtalan lesz a hagyományos mezőgazdálkodás. Aki ezt belátta időben..az a jó földekből hozza ki a legtöbbet. A gyenge földeken legelő erdő...pl. A precíz megoldások és a csökkentet menet sz számok ellenére (10 éve csináljuk).már most látszik. Lesz ojan terület mit nem éri meg csinálni. Vagy kertészeti kultúra kell bele. Magyarul..az ország eggyes részein eljutottak a falig.
Válasz Csavarkulcs #2333. hozzászólásáraMi köze ennek a direktvetés problematikájához?
Pl. olyanhoz, hogy egy telemagtartályos vetőgép agyonnyomja a földet és ezért nem lehet hagyományos módszerrel bezárni a magárkot úgy hogy ne legyen buborékos a vetés, stb.
Válasz termelo #2332. hozzászólásáraTempó egy katasztrófa. Tapasztalat mondja. Ezért lett elengedve a vétele.
Válasz termelo #2330. hozzászólásáraPersze.....ami lemaradt csapadék..tápanyag..hő összeg. Ez nincs kuka irányába viszi az évet. Vetünk már változó tőszámmal..autó force megoldásokkal. Lezáró variánsokkal. Majd a csapadék nem jött. Laptopon kiszerkeztett tábla műveletekkel...stb. Túlvagyunk már azon is. Eső nem jött
Precíziós szolgáltatások eső nem jött. Ha beüt á gebasz...egy mozdulattal lesöpri a precíziós megoldásokat is . Lásd 2022...2024. Megáll a gép adeblue. Szervíz. Még áll a vetőgép...szerviz.. laptop. Azon a napon jó ha 10 hektár lett elvetve... Én abba nőttem fel és élek félig belőle. Hogy szépen működik a tervezett avulás. Azért figyelem az Amcsi kis és közepes farmokat. Nem egy hejen az új traki húzza az öreg jd max emergie vetőgépet. Öntözés...vagy jókor kapja a csapadékot. És ha nem szégyenlős..megmutatja az aktuális hozamtérképet. Sokan kibékülnénk vele. Nem vagyok ellene mert felhasználó is vagyok. De ismerem az üzletpolitikát mire épülnek ezek a megoldások. Lényeg nem kell annyira túlértékelni. A ráépülő szolgáltatásokkon szépet lehet keresni. A többet bevétel nem garantált. Csak ha ideális az év. A szolgáltatás viszont viszi a magáét. Ki lett ez találva.
Válasz Csavarkulcs #2329. hozzászólásáraNem is arról van szó hogy érdekel-e vagy sem hanem arról, hogy ők fejlesztenek és ha az ember utána tud olvasni a fejlesztési irányoknak akkor lesz elképzelése esetleg fel tud tenni kérdéseket.
Ezeket a kérdéseket bármely gyártó terméke esetében fel lehet tenni vagy figyelemmel kísérni mit tett a gyártó a problémák orvoslására.
Általában semmit!
Maga a PrecisionPlanting abból él hogy a nagy nevű gyártók szar termékeit hozza elfogadható szintre és nem fordítva.
Arról beszélünk hogy de qurva jó a Tempó Furrow Force-al és nem fordítva
Válasz MrPoke #2323. hozzászólásáraHasonlóképpen gondolkodunk.
50ha on gazdálkodunk a családdal.
Mások az adotságaink. Itt jó talajmunka és az input optimalizálásával országos átlag legalább 2szerese várható.
Itt kellrá költeni de meghálálja.
Szorítom a talajmunkát vissza. De amit megkell azt megkell csinálni.
No-till nálunk nemműködik. Sokkalkissebb az átlag így mint a hagyományos és a min-till keverékével.
Nem találom a kedvenc videóm de ilyesmiből indul ki:
https://www.youtube.com/watch?v=3GKDXWntF7c
Válasz termelo #2328. hozzászólásáraNem érdekel a PP.
Válasz Csavarkulcs #2326. hozzászólásáraÉn leírtam egy lehetséges kiinduló pontot:
"A legtöbb fejlesztés a témában tudomásom szerint a PP-nél van."
+
Ha téged érdekelne érdemben a direktvetés akkor az ezzel kapcsolatos problémákról már olvashattál volna és tudnál feltenni kérdéseket amiket nem én hanem a közösség esetleg megválaszolhatna.
Válasz .Fecó. #2317. hozzászólására10ből 8-9 alkalmatlan ez tény!
Nálunk volt üresedés.
2napon belül 8an jelentkeztek.
Volt alkesz, buta, nagyképű, tolvaj.
Egy fiatal srác lett a befutó.
Olyan helyről jött ahol a gazdi csicskáztatta az öregek nemtanították semmire.
Nyáron lessz 3 éve nálunkvan.
A csapattal megtmutattunk neki mindent és mindent csináltattam vele.
Ő a leghálásabb azért mert mindent rábízunk!
Vasárnap nagyonritkán, szombaton is csak akkor dolgozunk ha halaszthatatlan.
Pénz, megbecsülés megvan.
Így ember is van.
Dolgoztam énis olyanhelyen ahol havi 430óra volt. Elégvolt. Üljönbele a gépbe a gazdája még az orravére elnemcseppen.
Ha kell a lóvi neki!
Válasz termelo #2325. hozzászólásáraJólvan legóz tovább. Az arrogancián kívül tőled itt nem sokat tanulni.
Válasz Csavarkulcs #2324. hozzászólásáraAkinek ennyi elképzelése van erről azzal nincs miről beszélgetni.
Válasz termelo #2320. hozzászólásáraAz egy Horsh maestrónak mért macerás ?
Válasz termelo #2322. hozzászólásáraJa ami megen pénz.... Kültsünk még többet, hogy megvehessük a még drágább játékszert... :D
Egy vicc ez nem lehet életcél...
Szerintem meg vessünk mindent is direktbe a legolcsóbb géppel, öreg fapados gépekkel amit saját magad meg tudsz javítani.
Néha lazítózni kell és kész.
Igaz nem lesznek rekord termések, csak a környék átlaga. De nincs is költség. Igaz nem éltetjük így a gazdaságot, és nem pörgetjük a nagy számokat de kit érdekel.....
Válasz MrPoke #2319. hozzászólásáraA John Deere már fejleszt időjárási anomáliákra...
Válasz .Fecó. #2317. hozzászólására
Válasz Csavarkulcs #2310. hozzászólásáraNem, mert érdemben direkt-vetésről lenne szó ami problémás és tanulhatnánk egymástól.
Engem nem lehet színnel meggyőzni mert színtévesztő vagyok
Amikor megállapították azt mondták hogy vörös és zöld.
de
Tévedtek
vörös-szőke
Válasz .Fecó. #2315. hozzászólásáraSzerintem meg inkább arra kellene erőt fektetni, hogy a terület homogénen tudjon teljesíteni.
Az a baj az időjárásra nincs felkészítve ez a rendszer. Pl jól megtolod műtrágyával a jó részeket, aztán jön egy meleg, és pont azok fognak kisülni.
Ez esetleg öntözéssel lehetne kompenzálni, de jelnlegi csapadék helyzett melett itt az alföldön éves 300mm öntözésre van szükség. Annyit meg senki nem fog adni a terményért.
Csemege piac halott, magas termést senki nem fizeti meg.
Válasz MTZ1221.3 #2313. hozzászólásáraNekem is 750 van, a Horsch tanulhatna "deréktól" lefelé a John Deere-tól az meg a magadagolást és a tartálykialakítást a Horsch-tól...
A megfelelő és a tökéletes egy maximalistának nem összetévesztendő.
Válasz rtamas1976 #2309. hozzászólásáramert nemhogy +1 ember nincs, hanem kb senki. A mai dolgozók túlnyomó többsége alkalmatlan az önálló mezőgazdasági munkára.
Válasz termelo #2305. hozzászólásáraEz teljesen így van a gazdák 90%-ánál. Van ahol az dönt, hogy ki viszi a főnököt és a titkárnőt nyaralni, van ahol 20 Ft árkülönbség dönt, és van aki találomra vesz mindent össze vissza... Amit meg megvesznek azt sem tudja micsoda... Itt van olyan cég, aki megvette a precíziós pályázatból az új csilivili 8R370 JD, és ugyanazzal az 5 fejes váltvafogató ekével szánt amit az előző 8300-as húzott 20 évig, mert "így szoktuk". megveszik az E23 váltóval, aztán berakja ugyanúgy 9.-be mint a 8300-as régebben, mert "így szoktuk"... Megveszik a direktvetőgépet és 20 évig 5-6 lépésben előmunkál, mert így szép szerinte...
Válasz MrPoke #2307. hozzászólásáraEz egyszerűen nem igaz. Vannak olyan gazdagok, ahol homogén földek vannak és ideális körülmények, és elveti a kukoricát egy tőszámmal aztán aratja a 10 tonnákat... Meg van ahol ilyen földből van többszáz hektár, és itt vagy egy középértéket választasz ami sehova sem jó, vagy változó kijuttatást használsz mindenben, és a tábla 99%-a terem.
Válasz szanberg #2283. hozzászólásáraNekem tetszik a munkája, meg tetszik hogy nagyon jól beállítható, és hogy a egy sorban vannak a vetőkocsik, meg hogy 3 tartály van rajta, amit bárhogy variálhatok. Sajnos a 9m CTF eléggé behatárolja a lehetőségeket, ami tetszene még, az a JD 750A, amiből nincs 9m, illetve a JD 1990CCS, amit nem hoznak európába.
Nagyon száraz körülmények között el tudom képzelni, hogy nem teszi bele, vagy nem zárja vissza, de olyan körülmények között ritkán kell dolgozni vele. Amikor olyan száraz a föld, hogy nem teszi bele a gép, akkor jellemzően nem is fog kikelni sem, mert ha 5mm esik rá akkor nem kel ki, ha meg 30 akkor összemossa és azért nem kel ki..
Válasz termelo #2290. hozzászólásáraA JD 750 alap koncepcioban a vetőkocsik teren alig alig valtozott 30 ev alatt. Bar az irany jo lehet, ha egyre tobb direkt vetogep gyartot az ihlet meg.
Válasz rtamas1976 #2309. hozzászólásáraTisztelet a kivételnek..de a fiatalok zömét addig érdekli a szakma. Még gyakorlaton a kereskedő térkövezett telepén lehet az új gépekkel szórakozni. A valóság ha nem megy vagy nincs robotkormány a gépbe valamint a hétvége nem szabad. Az állás interjú véget is ér. Ott hagy az asztalnál. Közben ojan bérleti díjakkal jönnek ki a tőkeerős cégek. Sokan a gépek felbakolásán és a földek kiadásán gondolkoznak. Magas költségek...szakember hiány. Ezek mellet csak korszerű nagyteljesítményű gépekkel lehet hatékonyan versenyben maradni.
Válasz MrPoke #2306. hozzászólásáraBelefér....Ikerketekes kukoricavetőgépről van szó
Válasz termelo #2305. hozzászólásáraNeked nem mindegy?
Válasz MrPoke #2307. hozzászólásáraÉn azt nemértem mikor sokan elköltenek sokszázmilliót azért ,hogy nekeljen 1+embernek munkátadni.
Többszázmilcsit nemsajnálnak, csak 1ember munkabérét amiből lehet 1 család él!
Tudom, demagóg vagyok.
A lényeg nem a f@szméregetés!
A lényeg az év zárásakor mimarad a zsebben!
Nemaz, hogy amit megtermeltem elköltöttem gépekre és inputanyagra.
A matek a lényeg!
Válasz termelo #2305. hozzászólásáraTe pedig túlértékeled az új technológiák értékét.... Ezek már csak parasztvakításnak jók nem ezen lehet megmenteni egy gazdaságot.
Válasz Csavarkulcs #2294. hozzászólásáraHitelrontás? Olyan nincs.. Mindenki azt ír le amit csak akar, őszintén el lehet mondani a véleményt. Semmiféle jogi következmény nem származhat belőle.
Horsh is ugynaz mint a többi, főleg minimál művelésben. 10-15 pontosságotl az öszes gabona vetőgép tudja.
Ha neked a nagy tartály volt a fontos akkor legyen az. Cserébe van egy irtózatos talaj taposásod, ami másholl jön vissza.
Válasz szanberg #2295. hozzászólásáraAz emberek képességeit meghaladta, hogy a szemenkénti vetőgépek által kínált műszaki tartalmakat érdemben megítéljék.
Ezért inkább szín alapján választanak.
Pl. most írták:
Csavarkulcs#2297 Csavarkulcs 2025-01-10 13:48:21
Válasz rtamas1976 #2296. hozzászólására
"Jó nagy műtrágya és mikró van rajta. Ez volt talán a legfőbb szempont."
___________________________________________________________________________________________
Általában fogalma sincs a parasztnak mit vesz és arról sincs fogalma, hogy kell beállítani egy gépet hiszen azt sem tudja milyen lehetőségek vannak.
Ha tudná azok alapján választhatna új gépet de ez nem számít.
Ha elmondanád neked miről van fogalmad akkor lehetne csak erre válaszolni.
Válasz termelo #2290. hozzászólásáraÉn az idén egy Accord rendszerű gabona vetőgéppel fogom vetni a napraforgót.... Jó lesz az is.. :D Ha nem viszi el a sároshátú akkor 30q simán..
manapság szinte semmit nem befolyásol a talajművelés, vetőgép stb.. max 10-15% minden azon múlik mennyi a víz. És abból jelenleg nem igen van... 40cm+ on száraz a föld.
Válasz termelo #2302. hozzászólásáraNe foglalkozz vele. Ebben az a szép mindenki úgy csinálja ahogy akarja.
Válasz Csavarkulcs #2294. hozzászólására"Nem fogok hitelrontásba belemenni. Teszten volt olyan gép. Mi változó tőszámmal vetett össze -vissza. Pedig az az opció nem is volt használva."
Egy teszt alkalmával, hogy tudod megállapítani a változó tőszám esetén a megfelelőséget?
Erre qurvára kíváncsi lennék?
Úgy, hogy ez az opció nem is volt használva mint írtad
Válasz rtamas1976 #2292. hozzászólásáraEz ide vonatkozólag értelmes kérdés volt?
Mert szerinted azért használnak láncost mert több terem?
Válasz Csavarkulcs #2299. hozzászólásáraNekem az éven is volt 12.5t kukorica spcvel vetve. Semmivel nemvolt gyengébb mint a tizenmilliós gépek után. Pedig ittis volt 60nap esőnélkül 37-38c⁰ Felbaszták az agyam, sokév után elővettem az spcét.
Ilyen a prontóval vetet búzám és repcém.
Válasz rtamas1976 #2298. hozzászólásáraMikor jó évek voltak a Mascar vetőgép után is arattam közel 17 tonnás kukoricát. Ott még sokat kellet vödrözni a kis tartályba.
Válasz Csavarkulcs #2297. hozzászólásáraAz biztos!
Egyébként a környéken a horsch vetése a legjobb! Szerintem a legszebb!
Válasz rtamas1976 #2296. hozzászólásáraJó nagy műtrágya és mikró van rajta. Ez volt talán a legfőbb szempont.
Válasz Csavarkulcs #2294. hozzászólásáraPersze jó a technika. Lehetvele spórolni is.
Abban is megegyezhetünk nemolcsó a fenntartása. És olyan év nincs , hogy valami nelegyen vele.
Szerintem a kettőt összevetnénk nemtudom ér e anyit mint amennyit meglehet spórolni.
Hapedig összevtjük egy "hagyományos " gép árával akkor?
Maradjunk annyiba sokszázhektár kell a megtérülésre.
De biztos csak énvagyok maradi!
Válasz termelo #2290. hozzászólásáraBeszélsz össze vissza mint tehen a góréba...
Nem ezt kérdeztem, ne vissza kérdezz hanem írd meg akkor melyik a jó!!!!?
Ha mindegyik xar