Hirdetés
Fórum
Erdőgazdálkodás, szakirányítás
Létrehozta: Quercus erdész , 2020-11-09 06:16:13
Kedvencekhez
Segítség
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Munkabérek a mezőgazdaságban új
- Gazdálkodási napló/táblatörzskönyv új
- Haszonbérleti szerződés új
- De gáz a gáz!!!!!!! új
- Poénok új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Kukorica gyomirtása új
- New Holland traktorok új
- Zene, ami boldoggá tesz... új
Cikkajánló
Sajtóközlemény
1249 hozzászólás
Válasz Erdőjaro #948. hozzászólásárarájöttek, hogy iszonyatos veszteséget termeltek maguknak politikai okokból....drága dolog a lustaságot finanszírozni....
Visszavonták a hatósági áras tüzifa rendeletet.
https://fataj.hu/2023/06/tuzifa-rendelet-hatalyon-kivul-helyezese/
Üdvözlök Mindenkit!
Új vagyok az oldalon és azért kérnék segítséget, mert egy ismerősömnek segítek. Nincs otthon az internet világában. Erdőt szeretne vásárolni és nem tudom hogy hol lehet az erdő vásárlás menetét megtudni. Milyen végzettséggel kell rendelkeznie, stb. Előre is köszönöm ha valaki segítene. Köszönöm
Csak szólok.
Fásításban nyilvántartott földrészletekre, alrészletekre csak erdőgazdálkodásra jogosult szakirányító vállalkozás köthet haszonbérleti szerződést.
Moderálási elveink miatt törölve: 2023-06-20 09:48:37
Moderálási elveink miatt törölve: 2023-06-20 09:48:46
Nem igazán értettem a Magosz képviselőjének azon felvetését, miszerint a gazdák folyamatosan keresik őket azzal, nincs kihez fordulni az erdőket érintő problémákkal.
Milyen problémákkal? Én itt a fórumon az elmúlt években még nem találkoztam ilyen felvetéssel, pár apróságtól eltekintve.
A magán erdőgazdálkodásban minden a legnagyobb rendben van....
Abban tévedtek az urak a tegnaapi nakos tanácskozáson, hogy a magán erdőgazdálkodással problémák vannak. Nincsenek. Minden a legnagyobb rendben van.
Válasz rongyos #940. hozzászólásáraCsak a szokásos. A földhivatalok szarnak a törvényre. Azt nem tudom, hogy az osztóprogram hozza-é még az aranykoronát, az idén erdőt még nem csináltam. De ha hozza is, akkor is meg tudja szopatni a többség a kisebbséget.
Az is tény, hogy az erdőket ki kellene venni mind a Földforgalmi-, mind az osztatlan felszámolását szabályozó törvény hatálya alól.
De azok, akiknek erre lehetősége lenne, még mindig nem értenek az erdőhöz.
Válasz lex domini #938. hozzászólására"Miután az erdőknek jan. 1-től nincs AK értékük, így azokat csak tulajdoni hányad/terület alapján lehet megosztani. "
Ez csak arra az erdőre vonatkozik, ami alrészletként tartozik pl. egy szántóhoz??
Mert én 2 napja kértem le egy tul. lapot egyik erdőmről...ott még van AK feltüntetve.
Erre a mai NAK-os fórumra kár volt az időt pocsékolni.
Marad a régi jól bevált módszer. Mindenki sütögesse a saját pecsenyéjét......
Nemrégiben ismét elküldtem egy csokor kérdést jogértelmezésre az agrárminisztériumba. Természetesen hozták a szokásos formát, úgy csináltak, mint akik nem értik a kérdést, mellébeszéltek. Illetve megint azt tanácsolták, forduljak jogvégzett emberhez. Ezen mindig felröhögök.
De a lényeg.
Miután az erdőknek jan. 1-től nincs AK értékük, így azokat csak tulajdoni hányad/terület alapján lehet megosztani. Ugyan akkor a Törvény a következő képpen rendelkezik:
"6/A. § * Erdőnek minősülő ingatlan esetében a 6. § (6) bekezdésének alkalmazása során figyelembe kell venni a földön található faállomány fatérfogatát is"
Ez azért lett beiktatva, mert ha egy földrészleten több erdőrészlet is van, akkor a többség megszopathatja a kisebbséget pl. úgy hogy rásóz egy letermelt, felújítási kötelezettséggel terhelt erdőrészletet. Ehhez a módosításhoz a következő miniszteri indokolás lett fűzve:
"Erdők esetében igazságtalan megosztáshoz vezetne, ha pusztán az erdőtalaj aranykorona értéke alapján kapnák meg a tulajdonostársak a tulajdoni hányaduk alapján őket megillető részt. Figyelemmel arra, hogy a földtől elválasztatlan faállomány osztja a föld jogi sorsát, így az érték meghatározása során a fatérfogat mennyiségét is figyelembe kell venni."
Ezek után rékérdeztem az agrárminisztériumban, hogyan lehet ezt a gyakorlatban megoldani. A következő választ kaptam:
"Tájékoztatom továbbá, hogy fatérfogat alapján nem lehet földrészletet megosztani"
Ez így igaz, erre az osztóprogram nem alkalmas. De akkor miről szól a miniszteri indokolás?
Gondoltan egyet, megkérdeztem az NFK-t is. A válasz:
"Mindebből eredően 2023. január 1-jéig erdők esetében az AK-érték (és a minőségi osztály), valamint a földön található faállomány fatérfogat-értékének együttes figyelembevétele volt szükséges a megosztás során. Az erdők aranykorona-értékének, illetőleg minőségi osztályának fentebb hivatkozott eltörlését követően azonban a föld Foktftv. szerinti megosztása során kizárólag a földön található faállomány fatérfogat-értéke vehető figyelembe. Következésképpen az Foktftv. 6. § (6) bekezdésében foglalt elv akként érvényesül, hogy az osztatlan közös tulajdon megszüntetése során egyik tulajdonosnak sem juthat a megosztás alapjául szolgáló ingatlanban fennálló tulajdoni hányada alapján a földön található faállomány fatérfogata szerint számított értékűnél kisebb értékű ingatlan, kivéve, ha abba az egyezség részeként kifejezetten beleegyezik."
Lehet, meg kellene kérdezni Natáliát is......
Válasz rongyos #933. hozzászólásáraJa, és majd természetesen megint olyanok fogják "megoldani" a problémákat, akiknek lövése nincs arról, mik azok.....
Mert 3 éve, hogy "feltalálták", ki bérelhetnek, kezelhetnek erdőt, de a dolog az istennek sem akar működni.
Kitalálták az osztatlanok felszámolását, de ez sem működik.
A miértre azonban nem kiváncsiak.....Na de majd Natália elmondja nekik.....
Válasz csontii #934. hozzászólásáraIgen. Majd küldök pár kérdést Andrékának, örülni fog neki.......
Válasz rongyos #933. hozzászólásáraAz osztatlan megszüntetéséről azt tud értékelhetó információt szolgáltatni, aki már legalább egy tucatot megcsinált. Azért, mert az osztóprogram működését csak ő ismeri. Ezért nem tudnak semmilyen tájékoztatást adni erről sem a földhivatalok, sem az ügyvédek. És ehhez még hozzá jönnek a közben felmerült problémák, illetve a földhivatalok töketlenkedése.. ...
Válasz lex domini #930. hozzászólásáraBejelentkeztél rá?
Válasz lex domini #932. hozzászólásáraEmlékszem a storyra..itt is folyt a csata. De ha esetleg lenne néhány referenciamunkája, sikeresebben lehetne azt is kommunikálni. Borzalmas nehézkes az erdészeti közigazgatás....egyáltalán miért is foglalkozunk olyan dologgal ami csak ólomcipőben jár? Magam sem értem...
Válasz rongyos #931. hozzászólásáraA nak honlapján van meghirdetve, lehet jelentkezni, persze ha jól értem, csak a délutáni "szabadprogramra".
Ennek a Balogh Natáliának van blogja. Pár éve bátorkodtam párszor ellentmondani neki. Azóta nincs poszt, vagy ha mégis, nem lehet kommentelni. Most országos roadshow-ra indult, az erdőket érintő osztatlan közös tulajdonok felszámolásáról tart előadásokat. Ezt reklámozza a blogján, és hozzá is lehet szólni, persze csak előzetes cenzúrázás után.
Rákérdeztem, eddig hány ilyen megosztást csinált, mert én még nem találkoztam a nevével.
Izgatottan várom a választ.
Válasz lex domini #930. hozzászólásáraIstennek legyen hála, akkor már nyugodtan alszom....hol lesz ez a rendezvény?
Válasz rongyos #926. hozzászólásáraViszont a jövő héten összeülnek nagyjaink, hogy irányt mutassanak a magán erdőgazdálkodásnak. Ott lesz a mindenki aki számít, így a nemzet erdőjogásza, Balogh Natália is.
Meg leszünk mentve........
Válasz rongyos #928. hozzászólásáraA magán erdőgazdálkodásban nagyon kevés naprakész, releváns tudással rendelkező szakirányító van. Az egy más kérdés, hogy igény sincs ilyenekre. Az erdőgazdálkodók elsöprő többségét egy dolog érdekli, mikor lehet fát vágni.
Válasz lex domini #927. hozzászólásárasajnos ezt alá tudom támasztani, olyan mintha direkt blokkolnák azt a kevés elhivatott embert ( erdészt, erdőgazdálkodót, erdészeti vállalkozót stb. ) akik kalandvágyból itthon maradtak szívni...mondva csinált ürügyekkel.
Válasz rongyos #926. hozzászólásáraA vasazás nem szűnik meg, csak az átvevőhelyekből lesz kevesebb.
A magyar erdőgazdálkodás meg kb. 30 éve haldoklik, hála a dilettáns, hozzá nem értő minisztériumi munkatársaknak, és a gagyi jogszabályi háttérnek. Az egy más kérdés, ha azért kapunk támogatást, hogy ne termeljünk, azzal semmi gond. De az erdőgazdálkodás nem csak a fahasználatból áll.
Válasz lex domini #925. hozzászólásáraOlcsó fára lesz igény...de semmi gond, úgyis megszűnik a vasazás...a tesók meg majd letarolnak mindent, mert rabszolgákkal dolgoztatnak.
Az idén már én sem fogok termelni sokat, úgyis rohadt drága a munkadíj, anyag, egyéb költség...
Válasz rongyos #922. hozzászólásáraÉs a tűzifa piac is visszaáll a régi kerékvágásba. Egyértelműen nincs igény.
Válasz Sylva #921. hozzászólásáraMár régen át kellett volna szervezni az állami erdőgazdaságokat. Sokkal kvesebb kerület, sokkal kevesebb erdész, tisztességes fizetések.
Válasz Sylva #921. hozzászólására Központosított hatalom milyen kár hogy elhitük 30 -pár éve hogy lehet azt másképpen is
Válasz Sylva #921. hozzászólásáraMagyarul hagyni kell mindent szépen erdőrezervátumnak..mondjuk hiába van erdész, ha favágók nincsnek...
Válasz Erdőjaro #919. hozzászólásáraAzért az iromány végére csak le merték írni a lényeget: Egyetlen erdészeti holding :D . Nemzeti Erdőgazdaság Zrt NEZ vagy valami hasonló. Mehet egy csomó erdész az akkugyárba műszakba dolgozni
Üdv! Kiderült, az egyik legelőmön erdő is van. Lehet, hogy érdemes lenne erdőgazdálkodónak bejelentkezni, de zömében fűzfa van rajta, nem tudom lehet-e azzal valamit kezdeni. El lehet adni tűzifának, és mennyiért?
Kösz a segítséget.
https://kormany.hu/hirek/kozeppontban-az-erdogazdalkodas-jovoje?
Na ebből mi lesz...
A parlament előtt fekvő törvénymódosítás gyakorlatilag ellehetetleníti az erdőterv módosítás lehetőségét. Addig érdemes "szétnézni a portán" nagyon gyorsan, van-é lehetőség pl. fahasználatra, amit erdőterv módosítással előre lehet hozni.
A törvény pár esetben ad erre lehetőséget. Lehet haszonvételi gyérítést tervezni, az átmeneti erdők véghasználatát előre hozni, és ha arra a Vhr. lehetőséget ad, más természetességi állapotú erdők esetében is előre lehet hozni a véghasználat megkezdését, de lehet az erdőfelújítás célállományt és a felújítás módját is módosítani. Bár ez utóbbira szerintem továbbra is lesz lehetőség.
Erdőgazdálkodással kapcsolatos szaktanácsadás a hirdetések szaktanácsadás rovatában.
Üdvözletem a tisztelt kolléga uraknak!
A kérdésem röviden az, hogy tud-e valaki küldeni nekem, egy többlethasználati szerződést, vagy megállapodást? Olyant ami működött is?
Válasz Erdőjaro #914. hozzászólásáraDélelőtt írtam egy hosszabb választ, de mkior elküldtem, épp nem volt net.
Szóval röviden. Szerintem meg kell várni a törvényt, mert a bizottságok még ezerszer át fogják szabni a javaslatot.
Az kétségtelen, hogy egyrészről a tulajdonosokat nagyon "előveszik" - miközben a lehetőségeik gyakorlatilag a nullával egyenlőek -, továbbá csavarnak egyet az erdőgazdálkodókon is. Ez viszont teljesen jogos. Egyrészről ha már nincsenek egy szakirányítóhoz kötve, akkor válasszanak olyan erdészt - akár minden feladatra mást-mást -, aki érti is a dolgát, másrészről, ha már a tulajdonos mellett gyakorlatilag csak szakirányító vállalkozások lehetnek erdőgazdálkodók.....na azok meg legyen a topon.
Válasz (csaba) #913. hozzászólásáraKöszi!
59-eddig kérelmezni kellett az erdőrészlet megosztást,viszont ezután a megállapodás alapján bejegyzik,ha jól olvasom használati megosztásnál.
61-Felújítás lehet sarj vagy sarj és mag vegyesen minden fafajnál.
62-Kultúrerdőnél nem lesz felújítási biztosíték,ha az az 5hektárt nem éri el?
magánerdőnél a tulajdonos is kötelezhető lesz innentől rá ha nincs erdőgazdálkodó
106-ha a magánerdőgazdálkodó nem teljesít,kényszergazdálkodót rendelnek ki amibe most már belekerült a fásítás és a szabadrendelkezésű erdő is,ahol a tulajdonoson is behajtható legmagasabb szolgáltatási árral,magyarán pofátlanul sokat el lehet érte kérni és behajtani már a tulajdonoson is erdőgazdálkodó hiányában.
106A- a szakirányító vállalkozás listából bárkit kijelölhet ajánlattételre a hatóság a kényszergazdálkodáshoz
106c-a kényszergazdálkodó adhat is el fát belőle ha fahasználat van
70- szálalásban a kézi pótlás határideje április 15ről május 15re módosul
Válasz Erdőjaro #912. hozzászólásárahttps://www.parlament.hu/irom42/03768/03768.pdf
Válasz (csaba) #911. hozzászólásáraHol érhető el a tervezet?
Módosítani fogják az Erdőtörvényt. Sokan nem fognak ennek örülni. Főleg azok a tulajdonosok, akiknek az erdeje erdőfelújítási kötelezettség alatt áll, de nincs erdőgazdálkodó.
Na meg az erdőgazdálkodók sem, mert az erdőterv módosítási lehetőségek keményen meg lesznek nyirbálva.
Április 15-el megsazünt az "orbánfa".
Moderálási elveink miatt törölve: 2023-04-11 18:53:49
Moderálási elveink miatt törölve: 2023-04-11 19:02:21
Válasz Erdőjaro #906. hozzászólásáraÉn azok figyelmét próbáltam fölhívni a lehetőségre, ahol az idén kezdődik az erdőtervezés.
Válasz §§§ #903. hozzászólásáraEzzel mind tisztában vagyok, arra szerettem volna rávilágítani,hogy sok megyében,még csak most jönnek a tervezések
Válasz csabahegeszt #904. hozzászólásáraMár nem küldik vissza záradékolva, mert spórolni kell a papírral, meg a postaköltséggel. He nem jött visszajelzés, legyen nálad a saját példányod, a tértivevény, vagy a másolata, és termelhetsz. Ha nem naturás egyébként sem lenne korlátozás.
Válasz §§§ #900. hozzászólásáraJa megkértem még tavaly a 2023 ra.
Semmi elutasítás nem jött.
Akkor vághatok?
Csak mert azt gondoltam hogyha elkezd a fa rügyezni akkor már nem vágható.
Válasz Erdőjaro #902. hozzászólásáraAz erdőtérkép tartalmazza az erdőtervezési körzeteket is, meg azt is, amikor a tervezés lezárul, és erdőrészletekre lebontva meg lehet nézni, milyen munkák, fahasználatok vannak előírva a következő 10 évre (sárga vonallal behatárolva). Szintén meg lehet nézni, mikor jár le az erdőterv, vagyis mikor várható az új erdőtervezés. Erről egyébként az erdészeti hatóság írásban értesíti az erdőgazdálkodókat.
A jogszabály lehetőséget biztosít az erdőgazdálkodóknak, hogy ápr. 30-ig előzetes javaslatokat tehessenek az erdőtervezéshez. Erre az NFK honlapján található egy nyomtatvány. Amennyiben ezek a javaslatok nem ütköznek jogszabályba, a tervezők figyelembe szokták venni. Enek egyre nagyobb a jelentősége, mert ma már a tervzés során elvétve van terepi felvételezés. Vagyis az erdő valódi állapotát a gazdálkodó, meg a szakirányítója ismeri.
Ezért érdemes elővenni a régi, még hatályos erdőtervet, a leírólapot, átjárni az erdőt, és végiggondolni mit lenne érdemes a következő 10 évben elvégezni. Ez érintheti a fakitermelési lehetőségeket, a felújítás módját, annak célállományát, a vágásérettségi kort, és még jó pár dolgot. Az Evt. erre már évek óta lehetőséget ad, csak nagyon kevesen élnek vele.
Mondok példákat. Van egy 25 éves akácosod. leíró lapon a vágásérettségi kor 40 év. Borítékolható, hogy a tervező az új erdőtervben nem fogja előírni a véghasználatot, mert az erdőtevi időszak utolsó évében még csak 35 éves lesz az állomány. Viszont a Vhr. engedi, hogy a vágásérettségi kort előre lehessen hozni mondjuk 25-30 évre. A nyomtatványon ezt kitöltöd, kitöltöd a fahasználati részt is, és az erdőterv hatályba lépése után már gyakorlatilag termelhetsz.
Más. Naturás területeken a rigócsőszök szinte minden esetbe előírják az akácosok, hazai kemény lombos állományok (kőrises, juharos) esetében, hogy az erdőfelújítás vagy tölgyről, vagy hazai nyárról történjen. Ami egy baromság. De ha az erdőgazdálkodó nem tesz más javaslatot, akkor a tervezőknek ezt el kell fogadni.
De ha nincs lehetőség egyébként fahasználatra, akkor is javasolhatsz egy haszonvételi gyérítést, vagyis gyakorlatilag minden évben lesz lehetőséged termelni.
Válasz §§§ #898. hozzászólásáraMire gondolsz?Ugyanis országosan erdőtervezési körzetenként változó az erdőterv tízéves időtartama,sőt még körzeten belül is lehet eltérés a tervezésben,így a javaslattételben is teljesen más években lehetséges ez.
Moderálási elveink miatt törölve: 2023-03-27 11:45:16
Válasz csabahegeszt #899. hozzászólásáraArra az évre, amit a fejlécen megjelöltél. Ez nem lehet áthúzódó, mint a fakitermelés. Hogy miért, azt ne kérdezd.
Alapvetően nem kellene foglalkoznia az államnak a fásításokkal. Az erdőket, az erdőgazdálkodást kellene visszarakni a sínre.