Hirdetés
Fórum
Erdőgazdálkodás, szakirányítás
Létrehozta: Quercus erdész , 2020-11-09 06:16:13
Kedvencekhez
Segítség
Létrehozta: Quercus erdész , 2020-11-09 06:16:13
Minden jog fenntartva.
© 2025 Agroinform Média Kft.
1249 hozzászólás
Válasz §§§ #898. hozzászólásáraCsaba az volna a kérdés,hogy az az engedély amit kértem az egész évben érvényes ?
Fásitásból kivágás.
Mert még egy gally darabot nem vágtam ki.
Vagy ősszel újra meg kell kérnem?
Látom nem igazán mozgatta meg a fantáziátokat a korábban felvetett, az erdőtervezés során megnyílt javaslattételi lehetőség. Nem lep meg, mindig ezt látom. Aztán mikor lezárul az erdőtervezés, és megkapjátok az erdőtervet, akkor nem értitek, hogy miért nincs a következő 10 évben fahasználati lehetőség, miért nem tudtok bevételt realizálni az erdőtökből, miért szopatnak mesterséges felújítással, mikor van újulat, vagy miért kell szerkezetátalakítást csinálni.
Azért, mert nem éltetek a jogszabály által biztosított jogotokkal.
https://www.agroinform.hu/aprohirdetes_adatlap/szolgaltatas/szaktanacsadas/tisztelt-erdogazdalkodok/h_7311609
Válasz Erdőjaro #895. hozzászólásáraKöszönöm, még megpróbálok beszélni az erdőfelügyelővel, hátha tud ajánlani valakit.
Válasz Janó gazda #894. hozzászólásáraA területedhez közeli szakirányítóval beszélj mielőbb. Lista: https://nfk.gov.hu/Erdeszeti_szakiranyito_vallalkozasok_kapcsolatfelveteli_adatai_news_1012
Elhunyt az erdészem, nagyon sajnálom, jó szakember volt, ő intézett nekem mindent. Ilyenkor nekem mi a teendőm?
Azokban a körzetekben, ahol erdőtervezés indul - erről a gazdálkodók értesítést kaptak - április 30-ig van lehetősége a gazdálkodóknak, hogy javaslatokat tegyenek erdőrészletre lebontva. Érdemes ezt komolyan venni, már csak azért is, mert az erdőtervek meghatározzák a következő 10 év gazdálkodást. A jelenlegi jogszabályi háttér jelentős beléeszólást enged az erdőgazdálkodóknak az erdőtervezési folyamatba. Például a vágásérettségi kor, az elsődleges rendeltetés, a fakitermelés módja, illetve az erdőfelújítás célállománya területén. Sok, későbbi gondot, problémát ki lehet küszöbölni, ha valaki most él a lehetőséggel. Már csak azért is, mert az erdőtervezés során terepi felvételezés már ritka, mint a fehér holló.
Válasz csabahegeszt #891. hozzászólásárahttps://portal.nebih.gov.hu/documents/10182/1011850/Nem+szigoru+szamadasu+szallitojegy_kitoltott+minta_2018.pdf
Ezt hogyan a picskába kell kitőlteni?
Mit hová mikor minek stb.
Moderálási elveink miatt törölve: 2023-01-30 10:37:44
Válasz lexrex #888. hozzászólásáraKöszönöm szépen az információt!
Válasz premium 385 #887. hozzászólásáraNincs ilyen formanyomtatvány. Írsz egy sima levelet az erdészeti hatóságnak, megjelölve a földrészletet, vagy alrészletet, ahol a telepítést végezted, megadhatod az erdőrészlet azonosítót is, és kéred, hogy a művelési ág változáshoz állítsanak ki hatósági bizonyítványt. Ha jól emlékszem, ez 2000 Ft.
Válasz cyclo-400 #886. hozzászólásáraNem,azt bejelentettem kértem az adattárba való felvételét,azt mondták,hogy kell kérnem egy hatósági bizonyitványt is müvelési ág változáshoz amivel amivel a főldhivatalnál tudom kérni a terület erdő művelési ágra változtatást,amivel majd be tudok jelentkezni erdőgazdálkodónak,hogy jövőre le tudjam hivni a támogatási pénzt.Na erre a kérelemre nem találok formanyomtatványt.
Válasz premium 385 #885. hozzászólásáraMagyarul be akarod jelenteni, hogy végeztél a telepítéssel?
Üdv".Erdészeti hatósági bizonyitvány müvelési ág változáshoz," kéréséhez létezik formanyomtatvány amit le tudok tőlteni az nfk.-tól?én nem találtam! (Erdőtelepités történt,ahoz kellene)
Válasz csontii #883. hozzászólásáraNa akkor okosan döntöttem amikor évekkel ezelőtt radikálisan csökkentetten a szakirányítói tevékenységemet. Jan. 1-el meg végleg bezárom a kaput.
Ennyi pénzért én nem fogok milliókat találni egyetlen erdőgazdálkodónak sem.
Válasz lexrex #882. hozzászólásáraEbben minden benne van , a harangöntéstől a nőgyógyászatig. Sajnos ez nagyon kevés. A környéken akik csak szakirányításból élnek már 5500 ft körül szakirányítanak.
Válasz csontii #881. hozzászólásáraEbbe mim van benne? Ha pl. az erdőgazdálkodónak van az adott évben fakitermelése, akkor az ahhoz kapcsolódó dolgok is (bejelentés, műveleti lap, jelölés, ellenőrzés, stb.)?
Válasz lexrex #880. hozzászólására4000ft/ ha/ év+áfa
Hölgyek, urak, kérnék egy kis segítséget.
Milyen tarifával dolgoznak mostanság a szakirányító kollégák?
Válasz hegesztocsabi #872. hozzászólásáraSzia Csabi tudtommal ismersz olyat aki meg tud neked csinálni mindent. Csak szólj neki.
Válasz jogmester #877. hozzászólásáraKöszönöm!
Válasz Erdőjaro #875. hozzászólásáraA vonatkozó Korm. rendelet konkrétan így szól:
"2. § (1) Az igazgatási szünet időtartama alatt – a 3. § (1) bekezdésében foglalt kivétellel – a kormányzati igazgatási szerv feladatait nem látja el, és az ügyfélfogadás nem működik.
(2) Az igazgatási szünet időtartama nem számít bele
a) a kormányzati igazgatási szervek előtt folyó hatósági és egyéb eljárások ügyintézési határidejébe,"
Az elvégzett munkák lejelentése semmilyen hatósági, és egyéb ügyintézést nem igényel.
Azt még megjegyezném, hogy a jan. 31, illetve a jul. 31 határidő nem szentírás. Ha egy munkát korábban végeztél el, akkor azt korábban is le lehet jelenteni. Ezen az állásponton vannak az erdészeti hatóságok is. Természetesen akkor a lejelentéskori állapotnak megfelelően. Miután az Evt. azt mondja, hogy a bejelentést követően az áthúzódó termelés tovább folytatható, ezért szerintem az átmeneti megoldás az, ha most lejelented a lejelentés napján érvényes adatokkal, majd tovább folytatod.
Válasz Erdőjaro #875. hozzászólásáraCsak átvették az NFK közleményét.
Változatlanul az a véleményem, hogy az elvégzett munkák lejelentése nem igényel hatósági eljárást, így nincs jelentősége az igazgatási szünetnek....
Válasz jogmester #867. hozzászólásáraA Nak tájékoztatója így figyelmeztet:
Akkor ezek szerint ez nem jó,mert január 31ig lehet termelni elég 31én beadni a papirokat.
Ezt én is így tudtam,nem tudom mi ez a kavarás.
Válasz hegesztocsabi #872. hozzászólásáraUgyan oda, ahová az előzőt.
B.A.Z. Megyei Kormányhivatal Erdészeti Osztály 3526 Miskolc Blaskovics utca 24.
Ha már szóba került az erdőgazdálkodási haszonbérleti szerződés.
Erre ugyan azok a törvényi előírások vonatkoznak, mint a "sima" haszonbérleti szerződésekre. Ezek is hatósági jóváhagyáshoz kötöttek. (Megjegyzem az erdőkezelői szerződések is.)
Arra kell figyelni, hogy mielőtt ilyen szerződést köt valaki, gondosan tanulmányozza át a tulajdoni lapot. Ha ugyan is tulajdonos, vagy osztatlan esetében valamely tulajdonostárs a Földforgalmi törvény hatálybalépését követően -2013 dec. 15.- adásvétellel szerzett tulajdonjogot, akkor vele nem köthető haszonbérleti szerződés, mert neki nyilatkozni kellett, hogy a megszerzett tulajdont maga használja. Az osztatlanok esetében ez azt jelenti, hogy ilyenkor használati rendet kell csinálni, már ha lehet. Ha nem, akkor marad az erdőkezelői megoldás....
Válasz jogmester #871. hozzászólásáraA miskolci erdészeti hatosághoz kell küldenem.
Vagy hová?
Már tényleg nem kérdezek több badarságot.
Válasz hegesztocsabi #870. hozzászólásáraBeadhatod ma is A lényeg, hogy a fejlécen 2023 szerepeljen. A fásításból fakitermelésnél maradt a 21 nap. Vagyis aki 2023-ban január 1-el meg akarja kezdeni az termelést, az gyorsan küldje be a bejelentést...........
Válasz jogmester #865. hozzászólásáraMester ezt most hogyan is értelmezem?
Ez rám is vonatkozik?
Akkor most mikor adjam be a 2023 kérelmet favágásra?
Nálam már zavar van a fejben
Válasz Matyi50 #868. hozzászólásáraAz NFK-nál, az erdészeti hatóságoknál nem jogászok ülnek, hanem ugyan olyan laikusok, mint mi. Ezért van gond a jogértelmezésükkel.....
Csak az ügyfelek úgy gondolják -kevés kivétellel-, hogy egy hatósági ember mindent tud. Nem tud.
Válasz jogmester #867. hozzászólásáraNa várjatok.Az áthúzódó lényege,hogy egy meglévö engedélyezett fakitermelést egyetlen egyszer meghosszabbíthatsz következö évre . Ha jól értem,a kolléga problémája az idő közben kiadott tájékoztatók kuszasága miatt vetődött fel,mert az nekem sem világos,hogy ha idén decemberben lejelentem az évet,amit eddig januárban szoktunk ,akkor az év hátralevö részében jogszabályt sértek e ha termelünk.
Kiadott egy tájékoztatót a nak,egyet az nfk,egyet meg a hatóság.
A nyolc nap türelmi idő biztos hogy nem vonatkozik jelenleg ez esetben? Mert pl a nak tájékoztatójából nem ez jön le.
Válasz Erdőjaro #866. hozzászólásáraEz nem így van. Mint írtam, az elvégzett munkák lejelentése nem azonos a tervezett munkák bejelentésével. Ez utóbbinál ír elő a törvény 21(8) nap "várakozási" időt arra, hogy az erdészeti hatóság észrevételt tehessen. Az elvégzett munkák esetében mire tegyen észrevételt? Itt csak tudomásul vétel van.
Az áthúzódó termelés nem új fahasználat, nem új bejelentés.
Evt.
"41. §
(8) Az (1) bekezdés szerinti bejelentésben foglalt tevékenység legkorábban a tárgyév első napján kezdhető meg. A tárgyévben megkezdett, de be nem fejezett fakitermelés a részleges végrehajtás 42. §-ban foglaltak szerinti bejelentését követően a tárgyévet követő év végéig végrehajtható.
42. § * Az erdőgazdálkodó a 41. § (1) bekezdésében foglaltak szerint bejelentésköteles erdőgazdálkodási tevékenységek végrehajtását az erdészeti hatóság részére bejelenti."
Miután az elvégzett munkáknál a Vhr. nem határozza meg mi számít a bejelentés időpontjának -szemben a tervezett munkák bejelentésével, ahol a bejelentés időpontjának az erdészeti hatósághoz történő beérkezés számít-, így ha jan. 2.-án postára adod az elvégzett munkák lejelentését, akkor lehet folytatni a termelést.
Válasz jogmester #865. hozzászólásáraNa ezaz, december 13án lejelentett éves fakitermelést áthúzódót bejelölve is csak január 1-el lehetne folytatni jelen rend szerint. A másik verzió,hogy megvárni és dec 31ig dolgozni,majd január 6-át a szünet végét.és akkor beadni.majd kivárni a 8 napot....de akkor is január első 3hetében nem lehetne dolgozni,mivel nincs arra az évre az év elején nincs érvényes engedély.
Válasz Erdőjaro #864. hozzászólásáraAz NFK jogértelmezése az áthúzódó termelésekkel kapcsolatosan téves. Az elvégzett munkák lejelentése nem igényel hatósági eljárást, ezért nincs ügyintézési határidő sem. Nincs ilyen jogszabályi előírás. Ami viszont jogszabályi előírás, az az, hogy ezeket a lejelentéseket a dec. 31.-i állapotnak megfelelően kell megtenni. A másik jogszabályi kötelezettség, hogy ennek határideje jan. 31. Ez érvényes az áthúzódó termelésekre is. Ha azt dec. tizenakarhanyadikán lejelented, de tovább folytatod -mert erre a törvény feljogosít-, akkor viszont jogszabálysértést követsz el.
Nekem is lesz ilyen áthúzódó, de én ezeket általában januárban jelentem le. Van amikor az utolsó napon. Amire viszont figyelek, hogy ha a műveleti lapon a termelés befejezéseként az adott év van megjelölve, akkor vagy javítom a dátumot a következő évre -a javítás jan. 1-el történik-, vagy új műveleti lapot állítok ki.
De miután igazgatási szünet lesz, a kutya sem fog ezzel törődni.
Válasz jogmester #862. hozzászólásáraÜdv!Jelenleg folyó fakitermelés áthúzódó bejelentése szerinted hogy történjen ,hogy folyamatosan lehessen dolgozni?
Az igazgatási szünet dec22-jan6 miatt akkora a kavarodás,mivel két törvényes erdészeti határidőt is magába foglal dec 31et és a január 1-et.
Ha most lejelentem az eddig végrehajtottat áthúzódóval még december elején,akkor az év végéig nem lehet dolgozni,csak január 1től.
Ha várok a lejelentéssel január 6ig az ígazgatási szünet végéig,akkor +8nap .rgo csak január közepétől lehet ujra dolgozni.
Köszi!
Válasz jogmester #862. hozzászólásáraKöszönöm.
Válasz csontii #861. hozzászólására244/2020 Korm. rendelet 10. § d) pontja
Válasz jogmester #859. hozzászólásáraSzia.
Megtudnád mondani,hogy hol keressem a szakirányítókra vonatkozó haszonbérlet 300 ha limitet szabályozó rendeletet?
Válasz jogmester #859. hozzászólásáraMester írtam emailt.
Ha lesz időd néz már rá.
Köszi
Válasz rongyos #858. hozzászólásáraKösz. Én is így gondoltam, de az erdőfelügyelő vetette föl ezt az 50 %-ot, azért kérdeztem rá...
Válasz jogmester #857. hozzászólásáraMár nincs benne, korábbi felhívásokban volt. Ezért ipari, az ipari, mert 2 méterig törzsnyesést írnak elő...de az nem nagy ügy. Oszlop, rönk, rúdfa, stb lehet belőle. Az ellenőrzést, meg gyakorlatilag számlák alapján csinálhatnák, de ha nincs már benne a felhívásban, akkor okafogyott a téma. Ennek az egésznek egyedüli hátránya, hogy nincs jövedelempótló támogatás, meg ápolási is csak az 1. évben.
Válasz rongyos #856. hozzászólásáraÉn ezt az 51%-os kötelezettséget nem találom, meg azt sem, hogyan fogják ezt ellenőrizni mondjuk 18 év múlva. Mert ezt nem találom se a kormányrendeletben, sem a támogatási felhívásban.
Válasz jogmester #855. hozzászólásáraTalajszelvény vizsgálat kell, amit erdőmérnök meg tud csinálni. Az ipari fa kihozatal az 51 % kell, hogy legyen, a maradék mehet tüzifába. De ez utóbbi kérdés inkább számvitel, VTSZ szám alapján. Nem hiszem, hogy bonyolult dolog. Nekem amúgy 11 hektárra kb 50-60 ezer forintért csinálta meg a telepítési dokumentációt a szaki...most már biztos több, de nem vészes. Jó dolog ez, mert flexibilis a rendelkezés róla.
Jól értelmezem, hogy itt is kell talajvizsgálatot végezni, illetve az egyszerűsített telepítési-kivitelezési tervet csak erdőmérnök csinálhatja?
A másik kérdés. Miután ipari fa célú a projekt, van előírás az ipari fa kihozatalra?
Válasz jogmester #853. hozzászólásáraIgen..én..2 éve
Lenne egy kérdésem.
Az ipari célú faültetvényt csinált-é már valaki?
Aki erdőgazdálkodó olyan földrészleten, ahol tulajdonos, érdemes megnézni az erdőrészlet leírólapokat.
Az elmúlt években, évtizedekben az erdőtervezések során gyakran előfordult -főleg síkvidéken-, hogy egy adott földrészleten csak foltokban volt található erdő. A tervezők viszont a teljes földrészletet "betervezték" úgy, hogy az üres részeket egyéb részletként vették nyilvántartásba. Ezek lehetnek tisztások, cserjések vagy terméketlen területek. Ennek az volt az előnye, hogy nem kellett az erdőfoltokat önálló alrészletként erdő művelési ágban nyilvántartásba venni, mert így a teljes földrészlet az lehetett, és ezzel egyszerűbbé vált az erdőgazdálkodói nyilvántartásba vétel.
Ugyan akkor ha a földrészlet pl. natúrás, akkor ezekre a "nemerdőkre" nem kap a gazdálkodó támogatást. Ugyan ez igaz akkor is, ha nem naturás a terület, hiszen ezek ez üres foltokra -korábbi szántók, gyepek- miután erdő művelési ágban vannak, nem lehet támogatást kérni, de művelni sem lehet.
Az Erdőtörvény azonban 2017 óta lehetőséget ad arra, hogy ezeket az egyéb részleteket kivezessék az Erdőállomány Adattárból. Ha ez megvan, önálló alrészleteket lehet belőlük kialakítani, és már lehet művelni, lehet támogatást igényelni.
Az erdőrészlet leírólapokon ezek az egyéb részletek az alábbi jelöléssel vannak feltüntetve:
TI-tisztás
CE-cserjés
TN-terméketlen
Válasz rongyos #850. hozzászólásáraÉn soha nem viszek ügyvédet semmilyen tárgyalásra. Legutóbb egy behajtó céggel volt "vitám". Első- és másod fokon is lenyomtam őket, ügyvéd nélkül.....
Ami alapvetés közig, és polgári perben. Miután itt nincs szó szerinti jegyzőkönyv vezetés, mindent írásban kell kommunikálni, mert az megmarad. Ezt az első polgári peremnél megtanultam, Azt csak döntetlenre sikerült kihozni.
Válasz jogmester #846. hozzászólásáraEzért nincs ügyvédem közigazgatási perekben. Mondjuk van szakvizsgám, de jobb is, hogy nem kell agrár dolgokat megtanítanom egy jogásznak. Mert abban rohadtul el lehet fáradni, hogy a jogi képviselődnek is megtanítod a szakmát, meg a bírónak is....s néha a szakértőnek is.