Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR410.68 FtUSD394.79 FtCHF438.21 FtGBP494.32 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz trikolor5 #13408. hozzászólásáraAz Én környezetemben pedig mindenkinek ingyen pénz.
Vagyis hogy nem kellett mást csinálni, mint amit eddig is csináltak és kaptak érte cserébe 20.000-40.000 eurót.
Válasz stamas #13391. hozzászólásáraNincs úgy vele a Magyar.
Vagy akkor Én nem vagyok Magyar mert Én nem úgy vagyok vele.
Be kéne már fejezni ezt hogy saját fészkébe sz@rik az ember. Mert Magyarként szidja a Magyarokat
Válasz hasutas1 #13394. hozzászólásáraFenéket
A Fiatal Gazdás pályázatok nagy része már egy működő gazdaságit visz tovább.
Vagy annak egy részét.
A szülő, férj, feleség, akármi, ad a pályázat nyertesnek a nevére 300 tehenet, 20-30 hektár földet, vagy 3-4 hektár gyümölcsöst.
Ugyanúgy megy tovább a gazdaság mint eddig, csak a papírokat mostmár nem az anyós, após kapja, hanem a meny vagy a vő, vagy akinek a nevén van az a gazdaság darab amivel teljesíti a FIG vállalásokat
Sajnos akiket még megbüntették
Azoknak maximum 18honapra adnak
Részletfizetési lehetőséget.
Komolyabb büntetésnek ez akár
Több száz ezer Ft havonta.
.....
Válasz matarka #13396. hozzászólásáraJól mondod.
Közös ismerősünk dolgozója is alig-alig fog megfelelni.
Aki kisebb hat széllel indult, az most két ököllel törli könnyes szemeit.
Sok száz fiatal gazda pályázatot láttam már, írtam (nyertem-vesztettem), követtem végig a megvalósításukat egészen 2008-tól kezdődően.
Nincsenek kőbe vésett szabályok, láttam már olyat is, aki nulláról, mezőgazdaságon kívülről érkezve felépített egy mezőgazdasági vállalkozást és még mind a mai napig csinálja. Van ilyen, igaz ritka, mint a fehér holló.
Sosem volt titok, hogy ez a pályázati forma annak a legelőnyösebb, akinek a szülei-nagyszülei-testvére-férje vagy egyéb rokon már működtet egy kisebb-nagyobb mezőgazdasági üzemet. Ilyenkor nem nagy kihívás megfelelni az elvárt követelményeknek. Ilyen háttérrel szinte lehetetlen "elrontani", szinte biztos a siker és a támogatás is "jövedelemkiegészítő támogatás" marad.
Sokszor látom, hogy a nagyon jól működik ez a fiatal gazda nagyobb mezőgazdasági cégek "oldalszárnyán", hiszen mindkét félnek jó. A munkáltatónak is, hiszen 5-6 évig van egy megbízható munkavállalója és a fiatal gazda sem csalódik.
Ha viszont nincs mezőgazdasági háttér, akkor az már baj, ilyenkor a fiatal gazda fanatizmusán múlik, hogy sikerül-e teljesíteni a célt vagy sem. Ha mindent felszámol maga körül, feladja a korábbi életét és átprogramozza magát "gazdának", illetőleg egyszemélyben könyvelő, jogász, építészmérnök, pszichológus is, akkor nem elképelhetetlen, hogy képes megfelelni a fiatal gazda követelményeinek. De nagyon rizikós! Nem biztos, hogy azt javasolnám a saját fiamnak, hogy a legszebb éveiből 5-6 évet erre áldozzon, ha van más lehetősége is...
Részt vettem, olyan beszélgetésen, ahol fiatal gazda pályázaton indult termelő is részt vett.
Enyhén szólva nem sok jót tudott mondani a teljesítésről.
Javasoltam, neki, hogy próbálkozzanak a vállalt kötelezettségek enyhítésén.
Most hogy itt is olvasom, a gondokat talán eljut a döntéshozóig a probléma.
Válasz stamas #13390. hozzászólásáraA jogkövetkezmények részét az utolsó betűig betartatják. Néha ez túl megy minden határon.
Pl a kompenzációs szerződéseket úgy írták meg, hogy az egész figet átemelték. Pl a jogkövetkezmények részét is. A 2015-ös figben ha vállaltad a főállást 3.-4.-évben és nem teljesíted akkor vissza kellett fizetni. Valamikor 2019-20 kapcsoltak és ha nem tudtad teljesíteni a 4. évben nem szankciónálják, az utolsó évet is "csak" 20% a szankció.
Na ez a kompenzációs szerződésben már nem lehet érvényesíteni mert az akkor lett megírva mikor ez még nem szerepelt. Ergo őket qrvára nem érdeklik a változásokat mert ez egy szerződés .
Illetve a fenntartási időszak alatt bármi történhet ahogy mondjuk az előző 5 évben is történt egysmás, de hát a lényeg te ezt vállaltad (amit vállaltál), és ha az nem sikerült akkor így jártál. Szerintem rengeteg fig tönkrement, becsődölt, lehúzta a redőnyt. Nem tudom hány %-a a visszafizetés, de az biztos, hogy rengeteg embernek okoz/ott álmatlan éjszakákat ez az 5 év.
Válasz stamas #13391. hozzászólásáraSzia!
Pontosan azért érdeklődöm először, mert több mindenkitől ezt hallom hogy nem egy jó támogatási struktúra.
Nem is szimpatizálok vele nagyon.
El leszünk inkább területalapúval meg akg/aöp ben...
Válasz stamas #13390. hozzászólásáraItt is tudok olyanokról akik belevágtak. Kénytelenek voltak vmi fekete munkát keresni különben éhenhalnak. Sajnos maradtak is benne mert ha bejelentett munkájuk lenne most akkor meg a büntetést vonnák le.. Ez a fiatal gazda is a nagygazdák gyerekeinek lett kitalálva nem a nulláról kezdőknek.
Válasz Иван #13377. hozzászólásáraDe ne azt nézd!
Azt nézd, hogy 5 év alatt mennyi a havi adód, a munkavállalód adója és hogy gyakorlatilag 5 évig semmi mást nem tudsz csinálni. Azt sem tudod holnapután mit reggelizel, nem hogy 5 év mulva mi lesz. De a magyar ugy van vele, majd állambácsi kisegit.
Válasz hasutas1 #13379. hozzászólásáraNekem a legnagyobb problémát az okozta, h főállásúnak kellett maradni 5 évig. Tehát nehéz időkben vállaltam épitőipari projekteket, akkor ugye 80 százalék mezőgazdaságit vállaltam, igy pár 1-1 milliós bevételek mellett 8 számjegyű mg. bevételeket kellet produkálnom. Az után meg befizetni az adót. Életem eddigi legnagyobb sz.pása volt a fig. Talán sikerült lezárnom, még lehet, hogy a 25 % is meg lesz, de volt az 5 évből 3 utolsó kőkemény stressz.
Sziasztok,
Segítséget szeretnék kérni, hogy induló gazdasággal kapcsolatban kivel lenne érdemes konzultálnom Budapesten vagy Zalában? Van 6.5 hektár Natura 2000 szántóm/legelőm Zalában és szeretném hasznosítani, erdőtelepítésre vagy állattartásra. Gondolkozom a FIG pályázaton, de millió kérdésem van
Köszönettel
Tamás
Tud esetleg valaki segíteni a STÉ aktuális kiszámításában?
Az lenne igazából a konkrét gond, hogy a 2014-2020 kalkulátor 275 ft/euróval számol.
De gondolom ez a számítás is változni fog az új kiirásoknál.
Valamint a forintban meghatárotzott értékek is, gondolom.
Van erről valaiknek információja?
Válasz hasutas1 #13383. hozzászólásáraez így igaz, hogy mindent el kell költeni, de szerintem aki valóban gazdálkodik annak ez nem okoz gondot hogy fedve legyen, és ne a pickupot kelljen magyarázni hogy miként is szolgálja a termelést a gazdaságban.
2017-eseknek azért részben szerencséjük van, annyira csökkentették a szankciókat az eredetihez képest, hogy nagyobb baki esetén sem kap brutális szankciót.
plusz a maradék 25% támogatás lehívására is kitolták a benyújtási határidőt fél évvel, mert nagyon sokan nem adták még be a támogatottak közül....
Válasz laszli.zita #13382. hozzászólásáraJó pályázatírót nehéz találni, de nem lehetetlen.
Ha már agyalsz rajta akkor kertészeti növényeket keress. Persze a fenyő sem rossz, sőt nem sok munka van vele és a sté-je sem rossz de ha ültetnék most fenyőt, akkor inkább normandot erőltetném , a többi felejtős. És persze kellene 5-6 év mire lesz is belőle valami.
Az új figet nem ismerem nem tudom, de amiket leírtál a 100.000 euró nagy kihívás lenne, bár a kötelezettségeket nem tudom...
Válasz Precgazd2022 #13381. hozzászólásáraEleve a kérdés nem volt jól megfogalmazva, mivel a pénzt el kell költeni. Így "nem maradhat" belőle semmi.
És ugye a KAP-ban már meglévő üzemmérettel kellett rendelkezned, míg az előző kiírásban 0-ról indultál.
Talán a KAP-os könnyebb volt, de senki nem lát előre 5 évet. A 2017 előtti figeknél nagyon sokan nem tudták teljesíteni a kötelezettségeket így sokan bele is buktak, de szerintem a 2017-es gazdák között is akad jó néhány.
Először is, szerintem olyan pályázatíróval ne foglalkozz, aki 3 millát elkér, nagyon sokan szeretnek fiatal gazda pályázatot írni, mert ha mindent bevállaltatsz az ügyféllel, nyer, aztán meg sok pályázatírónak mindegy hogy mi lesz később, nem ő fizeti vissza, nem ő szakad meg.
Másrészt, érdemes olyan szakembert keresni, aki jártas a témában, mezőgazdasági oldalról is, releváns segítséged lesz. Nem megnyerni nehéz (bár a FIG-et még megynerni se könnyű :) ), hanem megvalósítani.
Ha tudnám, aláhúznám a szövegben, hogy NEM az ingyen reklám miatt írom a következő sorokat, csak a példa kedvéért, de nekünk van egy agrár pályázatíró cégünk, magamnak ingyen megírom, a férjem NAK Szaktanácsadó ingyen plusz pontom lenne, a terület adott, ha úgy van kerül még hozzám egy kis darab később ha nyertem, még épp beleférek a pályázatba életkorilag is, de még így nagyon gondolkozok induljak -e. (Nálunk nincs csak szántőföld, ugye az már "hátrány") A felhívás még sehol.
Érdemes gyűjteni az infókat és addig nem elköteleződni senkinek, amíg nem vagy biztos abban, kire bízod ezt a pályázatot.
Vagyis nehogy befizess valami cégnek sok 100 ezret előre, mert akkor már fenn áll a veszélye annak is hogy "ha már ennyit befizettem, bevállalom ezt meg azt hogy nyerjek és majd presszionálnak is hogy vállald be mert húúúú enélkül nem fogsz nyerni...". Ez hogy "felkészítenek" külön díj ellenében egy baromság, a "felkészítés" a pályázatírás elkészületeinek részre, amire ott a sikerdíj meg a megbízási díj.
Akkor éri meg indulni, ha különösebb erőfeszítés nem kell a nyeréshez, nálam pl ez a probléma, mit vállaljak hogy ne csak szántóföld legyen... agyalunk fenyőn, levendulán, méhen... de mind távol áll az üzemünktől :/
Viszont a mostani FIG más lesz. Lesz egy beruházási "eleme" is. Amiből pl gépet lehet venni. így tevődik össze:
A támogatás jellege, mértéke, formája
A fiatal gazda pályázat nyertesei legalább 70.000 euró (28 millió Ft), legfeljebb 100.000 euró (40 millió Ft) összegű támogatásban részesülhetnek az alábbiak szerint:
40.000 euró (16 millió Ft) összegű átalánytámogatás
továbbá legalább 30.000 euró (12 millió Ft), legfeljebb 60.000 euró (24 millió Ft) kötelező beruházás után járó támogatás.
a fiatal gazda pályázat kötelező beruházás utáni, legalább 30.000 euró (12 millió Ft), legfeljebb 60.000 euró (24 millió Ft) eleme esetén a beruházás megvalósítását alátámasztó dokumentumokkal igazolni szükséges (számlák).
Válasz hasutas1 #13380. hozzászólásáraStratégiai tervben már a körvonalak benne vannak az új FIG kapcsán, de majd az a végleges (vagy az sem, mert erre is volt már példa) amikor megjelenik a felhívás ...
Igazad van, bevétellel nem kalkuláltam, de a kérdés arra nem is vonatkozott.... , plusz én csak egy példát mondtam, mert ahogy írtam kb mindenkinek más és más, hogy mit vállal/vállaltatnak be vele :)
Plusz arra vonatkozott a kérdés ha jól értelmeztem, hogy mennyi támogatás marad olyan fejlesztésre , ami úgymond a "kötelezők" letudása után marad :)
De egyben szerintem kiegyezhetünk, a korábbi FIG pályázat egy hitel volt úgymond, amit a vállalások teljesítése során visszafizetett így vagy úgy a gazdálkodó apránként
Válasz Precgazd2022 #13378. hozzászólásáraA matekod majdnem jó, de ugye azt is belekalkuláltad, hogy az 5 év alatt valami bevételt is fel kellene mutatni. Illetve nem marad semmi ha befekteted, viszont a pályázatnak meg kell felelni.
A 2017-es fiatalgazdáknál az elnyert támogatás forintosítva összesen kb 14.000.000 Ft, mivel amikor az első részletet megkapták akkor jóval erősebb volt a forint árfolyam szempontjából (akkor kaptak a 30.000.000 euróra kicsit kevesebb mint 10.000.000 Ft-ot). Most meg mondjuk kapnak 4.000.000 Ft a maradék 25%-ra.
Pályázatírás valamint sikerdíj összesen: nettó 750.000 Ft (ez minden cégnél más és más, de ez az átlag, és igen, van aki elkért 3 milliót is)
Aki vállalt szaktanácsadóval való együttműködés, annak költsége kb 5 évre: 5x150.000=750.000 Ft + áfa
Döntő többség plusz pontért vállalta a napelem rendszer, vagy a komposztáló kialakítását, arra a támogatás minimum 5%-át kellett elkölteni, szóval 700.000 Ft minimum.
Ha véletlenül valaki az EURO 4 normáknak megfelelő traktor beszerzését vállalta az jelenleg kb 20.000.000 Ft, szóval az visz is mindent, de ilyen kevés volt.
A saját maga után fizetendő járulék stb. éves szinten átlagban számolhatsz 1.000.000 Ft-ot, az 5 évre 5.000.000 Ft (azért évi 1 millió az átlag, mert nem kellett első évtől főállásúnak lenni, vállalni lehetett hogy 2. évtől az lesz, de a 3. évtől kötelezően annak kellett lenni)
Ha vállalt TCS/TÉSZ (termelői csoport) tagságot annak költsége mondjuk az 5 évre: 200.000 Ft
Ökológiai gazdálkodás vállalása mondjuk évi 200.000 Ft, tehát az 5 évre 1.000.000 Ft
És még akkor nem beszéltünk az alkalmazott felvételéről, 4 vagy 8 órában.....
Vagy a védjegyes termékről.
De akkor összesítve, egy átlag pályázat, átlag pályázati vállalásokkal:
Pályázatírás és sikerdíj nettó: 750.000 Ft
Szaktanácsadás nettó: 750.000 Ft
Napelem vagy komposztáló: 700.000 Ft
Járulék 5 évre: 5.000.000 Ft
Tcs/TÉSZ 5 évre: 200.000 Ft
Ez összesen: 7.400.000 Ft
Tehát a többi mehet fejlesztésre ha nem akarsz saját tőkét is beleinvesztálni: ami 6.600.000 Ft.
De persze ha valaki minden bevállalt (alkalmazott, stb), akkor kb géppark fejlesztésre 0 marad, azt saját zsebből kell megoldani, mert a pályázatban viszont fejlesztéseket vállalni kell.
Alapvetően az a titka az egésznek, hogy úgy kell beadni a pályázatot, hogy teljesíthetőek legyenek a vállalások, és ne úgy hogy biztosan nyerjen, mert a kettő általában nem jár együtt. Normálisan összerakott vállalásokkal örül a gazda ha nyert, mert tudja teljesíteni, viszont ha mindent bevállaltatnak vele, akkor csak a pályázatíró cég fog örülni, valamint eleinte a gazda is, de a végén ha utána számol lehet hogy nem is érte annyira meg neki.
Üdv!
Olyan fiatal gazdát szeretnék kérdezni, aki már túl van az 5 éves teljesítésen.
Mire lehet számítani kb mennyi az az összeg,ami a mostani 15 millió forintból ténylegesen megmarad és felhasználható marad?
Nyilván ezt az elnyert összeget csökkentik az 5 éves “önálló mezőgazdasági termelő “státusz által önmagunk után fizetett járulékok.
Erre kb 6-millió ft amit így kalkuláltam, nem számolva ezek esetleges emelkedésével.
És még erre (bár nem tudom mennyi a reális), de mondjuk 3 millió ft a pályázatíró finanszírozása.
Nagyságrendileg jól gondolom, hogy kb 5-6 mf marad felhasználható támogatásként vagy teljesen rossz ez az elgondolásom?
A segítő hozzászólásokat megköszönöm!!
Válasz puma0619 #13375. hozzászólásáraHány százalék lett az eltérés a vállat üzem mérettől?
És ha esetleg nem túl személyes a dolog, miért nem sikerült el érni az üzem méretet?
Válasz szata.janos #13362. hozzászólásáraSzia! Én is most kaptam levelet, hogy 15 napon belül fizessem vissza egy összegben a pénzt, mert nem értem el a megfelelő pontszámot. 2016-tól foglalkozom tojótyuk tartással, a mai napig is és nem tudom mit tegyek. Neked sikerült valamit intézni, vagy lehet ilyenkor valahová fordulni. Köszi a válaszod.
Tehát
Mondta a bírónő, hogy a felperesnek kell bizonyítani hogy amit a Magyar Államkincstár állít az nem úgy van és akkor "törli" a határozatot.
Tehát hogy a felperes például vállalta hogy a pályázat meg nyerésétől számított 5.-dik évbe BSC diplomát szerez. Hiába még újra is érettségizett a felperes hogy több pontja legyen és fel vegyék egyetemre a bíró nő azt mondta hogy Ő csak azt nézheti van e diploma vagy nincs. Mert ugye a MÁK erre hivatkozott a büntetésnél.
Vagy hogy a 4.-dik évtől 1000 fő alatti településre költözik.
Akitől meg akarta venni a portát a felperes az nem sokkal korábban autó balesetben meghalt. Ez ugye a felperestől kívül álló ok amiről a felperes nem tehet.
De a bírónő azt mondta Ő csak azt nézheti hogy a lakcímkártya szerint mikortól lakik a felperes 1000 fő alatti településen. Ha csak egy nappal később mint azt vállalta (függetlenül attól hogy miért) akkor nem tehet semmit.
Mondta hogy ezek tények.
Az hogy a felperes mindent megtett ami tőle telhető az méltányosságra okot adhatna. Amiatt viszont nem lehet törölni egy határozatot.
Hát röviden ennyi.
Ezt az ügyvéd is el mondhatta volna. De nem mondta
Válasz szata.janos #13362. hozzászólásáraFellebezésnél a bíróságon a bírónő azt mondta, hogy Ő abba dönthet hogy amit a Magyar Államkincstár állít a bírság miatt az nem úgy van. És akkor tudja "törölni" a határozatot.
Tehát hogy a Magyar Államkincstár valótlanságra hivatkozik amikor megállapította mennyi összeget kell vissza fizetni.
Ez még nem a per volt csak egy előkészítő ülés.
Az alperestől nem jött el senki.
De megnézve az iratokat azt mondta , hogy ezt a pert nem lehet megnyerni. Méltányosságból pedig (tehát hogy a felperes mindent tőle telhetőt megtett) nem lehet törölni egy határozatot.
Annyit mondott még hogy így nincs költsége a pernek, ha nem folytatódik. Talán csak 17 ezer forintot kellett be fizetni azt is csak utólag.
Ha viszont folytatja a pert a felperes onnantól minden költséget ő fizet ha bukja a pert. Az alperes költségét, az ügyvédeket, a szakértő kölségét,... mindent...
Amúgy nagyon kedves volt.
Teljesen érthetően mondott el mindent. Annyit mondott hogy ez egyfajta tanuló pénz a felperesnek.
Mondjuk azt nem tudom hogy akkor mi van ha valaki ki fut a fellebezési határidőből. Mert a fenti példában időbe be lett nyújtva a fellebbezés és már a bírósági menetét írtam le a folytatásnak.
Még valami nagyon fontos!
Amit még az ügyvéd se mondott pedig 50 ezret kért el egy órára hogy át nézze az ügyet és el se vállalta.
A bírónő pedig ingyen fel hívta rá a felperes figyelmét hogy milyen kérelmet vagy mit kell be nyújtani a magyar államkincstárnak és akkor nem mennek a kamatok a büntetésre és részletfizetési kérelmet kell kérni. Többet segített mint az ügyvéd aki el kért 50 ezret a semmire.
Válasz szata.janos #13362. hozzászólásáraSziasztok!
Nekem is midnent vissza kell fizetni.
2009 ben nyertem, 2015 óta húzodott az ügy, az idén lett jogerős bírosági döntés, úgy hogy az államkincstár nem válaszolt a fellebezésemre 4,5 évig.
A programm ötödik évében ,a hibás számításuk szerint, csak a 4. évi eume 95% értem el. 22,7 helyett 21,9. A hibás számítás a Tir rendszer hibái miatt lett. A bíróság semmilyen álltalam benyujtott bizonyító erejű magánokiratot(számla szállítólevél stb) nem vett figyelembe, az elévülést meg végkép. Mi feleségemmel a mai napig, 13 éve a támogatással megkezdett tevékenységet végezzük(tojástermelés). Ez se érdekelte egyiküket se.
Mi így jártunk velük.
Halló mindenki! Érdeklődni szeretnék, van e olyan gazdatárs itt a fórumon, akinek Fiatal Gazda pályázatnál ( 2015) okozott gondot, az olajtök SFH kód változása?
Sziasztok!
Nemrég kaptam levelet, hogy fizessem vissza egyosszegben a fiatal gazda pályázatom, amit 2017_ben nyertem el. A szokásos probléma jelenik meg a levélben:4.évben el nem ért Eume érték, illetve TIR adatok probléma. Nem fogom annyiban hagyni a dolgot, mivel minden stimmelt az 5 év alatt. A fellebbezesbol önhibámon kívül kicsúsztam, de pótoltam az elmulasztott dolgokat. Jelenleg ügyvédet fogadtam. Érdeklődnék, hogy aki hasonlóan járt mint én mi lett az ügyével? Illetve van-e erre a célra specializálódott jogvédő szervezet. Itt most tényleg nem én hibáztam és jogtalannak érzem az egész követelésüket!!
Válasz Stella2 #13360. hozzászólásárarendben, megnézem az említett tervezetet is. Mindenképp ide írok ha valamit megtudok, illetve én is várom az építő infókat. :)
13460 hozzászólás
Válasz trikolor5 #13408. hozzászólásáraAz Én környezetemben pedig mindenkinek ingyen pénz.
Vagyis hogy nem kellett mást csinálni, mint amit eddig is csináltak és kaptak érte cserébe 20.000-40.000 eurót.
Válasz trikolor5 #13408. hozzászólásáraMinden rosszban van valami jó,ahogy a mondás tartja.
Válasz Igazi Földönfutó #13407. hozzászólásáraEz a fiatalgazda a környezetemben mindenkinek nagy bukó lett. Örüljön a kolléga, hogy lemaradt róla.
Válasz trikolor5 #13404. hozzászólásáraMondjuk 6 év alatt már utána lehetett volna nézni a feltételeknek.
Válasz tothvivien720 #13405. hozzászólásáraHát ha önállóan és nem pl családi gazdaság tagjaként gazdálkodsz már több mint 5éve akkor nem.
Válasz trikolor5 #13404. hozzászólásáraDe hát akkor én nem is indulhatok a pályázaton?
Válasz tothvivien720 #13403. hozzászólásáraHát hogy hiába vagy még csak 30éves ha már 6éve túrod a földet.
Sziasztok! Az mit takar, hogy legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezet?
Válasz stamas #13391. hozzászólásáraNincs úgy vele a Magyar.
Vagy akkor Én nem vagyok Magyar mert Én nem úgy vagyok vele.
Be kéne már fejezni ezt hogy saját fészkébe sz@rik az ember. Mert Magyarként szidja a Magyarokat
Válasz mihaszna #13400. hozzászólásáraGazdaságit=gazdaságot
Válasz hasutas1 #13394. hozzászólásáraFenéket
A Fiatal Gazdás pályázatok nagy része már egy működő gazdaságit visz tovább.
Vagy annak egy részét.
A szülő, férj, feleség, akármi, ad a pályázat nyertesnek a nevére 300 tehenet, 20-30 hektár földet, vagy 3-4 hektár gyümölcsöst.
Ugyanúgy megy tovább a gazdaság mint eddig, csak a papírokat mostmár nem az anyós, após kapja, hanem a meny vagy a vő, vagy akinek a nevén van az a gazdaság darab amivel teljesíti a FIG vállalásokat
Válasz Radocz #13397. hozzászólásáraEzt nem nagyon értem
Válasz matarka #13396. hozzászólásáraHello
Sajnos akiket még megbüntették
Azoknak maximum 18honapra adnak
Részletfizetési lehetőséget.
Komolyabb büntetésnek ez akár
Több száz ezer Ft havonta.
.....
Válasz matarka #13396. hozzászólásáraJól mondod.
Közös ismerősünk dolgozója is alig-alig fog megfelelni.
Aki kisebb hat széllel indult, az most két ököllel törli könnyes szemeit.
Sok száz fiatal gazda pályázatot láttam már, írtam (nyertem-vesztettem), követtem végig a megvalósításukat egészen 2008-tól kezdődően.
Nincsenek kőbe vésett szabályok, láttam már olyat is, aki nulláról, mezőgazdaságon kívülről érkezve felépített egy mezőgazdasági vállalkozást és még mind a mai napig csinálja. Van ilyen, igaz ritka, mint a fehér holló.
Sosem volt titok, hogy ez a pályázati forma annak a legelőnyösebb, akinek a szülei-nagyszülei-testvére-férje vagy egyéb rokon már működtet egy kisebb-nagyobb mezőgazdasági üzemet. Ilyenkor nem nagy kihívás megfelelni az elvárt követelményeknek. Ilyen háttérrel szinte lehetetlen "elrontani", szinte biztos a siker és a támogatás is "jövedelemkiegészítő támogatás" marad.
Sokszor látom, hogy a nagyon jól működik ez a fiatal gazda nagyobb mezőgazdasági cégek "oldalszárnyán", hiszen mindkét félnek jó. A munkáltatónak is, hiszen 5-6 évig van egy megbízható munkavállalója és a fiatal gazda sem csalódik.
Ha viszont nincs mezőgazdasági háttér, akkor az már baj, ilyenkor a fiatal gazda fanatizmusán múlik, hogy sikerül-e teljesíteni a célt vagy sem. Ha mindent felszámol maga körül, feladja a korábbi életét és átprogramozza magát "gazdának", illetőleg egyszemélyben könyvelő, jogász, építészmérnök, pszichológus is, akkor nem elképelhetetlen, hogy képes megfelelni a fiatal gazda követelményeinek. De nagyon rizikós! Nem biztos, hogy azt javasolnám a saját fiamnak, hogy a legszebb éveiből 5-6 évet erre áldozzon, ha van más lehetősége is...
Részt vettem, olyan beszélgetésen, ahol fiatal gazda pályázaton indult termelő is részt vett.
Enyhén szólva nem sok jót tudott mondani a teljesítésről.
Javasoltam, neki, hogy próbálkozzanak a vállalt kötelezettségek enyhítésén.
Most hogy itt is olvasom, a gondokat talán eljut a döntéshozóig a probléma.
Aki tud, segítsen!
Válasz stamas #13390. hozzászólásáraA jogkövetkezmények részét az utolsó betűig betartatják. Néha ez túl megy minden határon.
Pl a kompenzációs szerződéseket úgy írták meg, hogy az egész figet átemelték. Pl a jogkövetkezmények részét is. A 2015-ös figben ha vállaltad a főállást 3.-4.-évben és nem teljesíted akkor vissza kellett fizetni. Valamikor 2019-20 kapcsoltak és ha nem tudtad teljesíteni a 4. évben nem szankciónálják, az utolsó évet is "csak" 20% a szankció.
Na ez a kompenzációs szerződésben már nem lehet érvényesíteni mert az akkor lett megírva mikor ez még nem szerepelt. Ergo őket qrvára nem érdeklik a változásokat mert ez egy szerződés .
Illetve a fenntartási időszak alatt bármi történhet ahogy mondjuk az előző 5 évben is történt egysmás, de hát a lényeg te ezt vállaltad (amit vállaltál), és ha az nem sikerült akkor így jártál. Szerintem rengeteg fig tönkrement, becsődölt, lehúzta a redőnyt. Nem tudom hány %-a a visszafizetés, de az biztos, hogy rengeteg embernek okoz/ott álmatlan éjszakákat ez az 5 év.
Válasz stamas #13391. hozzászólásáraSzia!
Pontosan azért érdeklődöm először, mert több mindenkitől ezt hallom hogy nem egy jó támogatási struktúra.
Nem is szimpatizálok vele nagyon.
El leszünk inkább területalapúval meg akg/aöp ben...
Válasz stamas #13390. hozzászólásáraItt is tudok olyanokról akik belevágtak. Kénytelenek voltak vmi fekete munkát keresni különben éhenhalnak. Sajnos maradtak is benne mert ha bejelentett munkájuk lenne most akkor meg a büntetést vonnák le.. Ez a fiatal gazda is a nagygazdák gyerekeinek lett kitalálva nem a nulláról kezdőknek.
Válasz Иван #13377. hozzászólásáraDe ne azt nézd!
Azt nézd, hogy 5 év alatt mennyi a havi adód, a munkavállalód adója és hogy gyakorlatilag 5 évig semmi mást nem tudsz csinálni. Azt sem tudod holnapután mit reggelizel, nem hogy 5 év mulva mi lesz. De a magyar ugy van vele, majd állambácsi kisegit.
Válasz hasutas1 #13379. hozzászólásáraNekem a legnagyobb problémát az okozta, h főállásúnak kellett maradni 5 évig. Tehát nehéz időkben vállaltam épitőipari projekteket, akkor ugye 80 százalék mezőgazdaságit vállaltam, igy pár 1-1 milliós bevételek mellett 8 számjegyű mg. bevételeket kellet produkálnom. Az után meg befizetni az adót. Életem eddigi legnagyobb sz.pása volt a fig. Talán sikerült lezárnom, még lehet, hogy a 25 % is meg lesz, de volt az 5 évből 3 utolsó kőkemény stressz.
Válasz lakasvasarlas.et #13388. hozzászólásáraÉn őt ajánlom mint névjegyzéki szaktanácsadót, szerintem tud segíteni:
NAK-4225 Bakos Gyula Máté
Telefonszám: 06207700257
Sziasztok,
Segítséget szeretnék kérni, hogy induló gazdasággal kapcsolatban kivel lenne érdemes konzultálnom Budapesten vagy Zalában? Van 6.5 hektár Natura 2000 szántóm/legelőm Zalában és szeretném hasznosítani, erdőtelepítésre vagy állattartásra. Gondolkozom a FIG pályázaton, de millió kérdésem van
Köszönettel
Tamás
üdv.
Tud esetleg valaki segíteni a STÉ aktuális kiszámításában?
Az lenne igazából a konkrét gond, hogy a 2014-2020 kalkulátor 275 ft/euróval számol.
De gondolom ez a számítás is változni fog az új kiirásoknál.
Valamint a forintban meghatárotzott értékek is, gondolom.
Van erről valaiknek információja?
Nagyon szépen köszönöm az információkat!
Válasz hasutas1 #13383. hozzászólásáraez így igaz, hogy mindent el kell költeni, de szerintem aki valóban gazdálkodik annak ez nem okoz gondot hogy fedve legyen, és ne a pickupot kelljen magyarázni hogy miként is szolgálja a termelést a gazdaságban.
2017-eseknek azért részben szerencséjük van, annyira csökkentették a szankciókat az eredetihez képest, hogy nagyobb baki esetén sem kap brutális szankciót.
plusz a maradék 25% támogatás lehívására is kitolták a benyújtási határidőt fél évvel, mert nagyon sokan nem adták még be a támogatottak közül....
Válasz laszli.zita #13382. hozzászólásáraJó pályázatírót nehéz találni, de nem lehetetlen.
Ha már agyalsz rajta akkor kertészeti növényeket keress. Persze a fenyő sem rossz, sőt nem sok munka van vele és a sté-je sem rossz de ha ültetnék most fenyőt, akkor inkább normandot erőltetném , a többi felejtős. És persze kellene 5-6 év mire lesz is belőle valami.
Az új figet nem ismerem nem tudom, de amiket leírtál a 100.000 euró nagy kihívás lenne, bár a kötelezettségeket nem tudom...
Válasz Precgazd2022 #13381. hozzászólásáraEleve a kérdés nem volt jól megfogalmazva, mivel a pénzt el kell költeni. Így "nem maradhat" belőle semmi.
És ugye a KAP-ban már meglévő üzemmérettel kellett rendelkezned, míg az előző kiírásban 0-ról indultál.
Talán a KAP-os könnyebb volt, de senki nem lát előre 5 évet. A 2017 előtti figeknél nagyon sokan nem tudták teljesíteni a kötelezettségeket így sokan bele is buktak, de szerintem a 2017-es gazdák között is akad jó néhány.
Válasz mihaszna #13376. hozzászólásáraSzia!
Először is, szerintem olyan pályázatíróval ne foglalkozz, aki 3 millát elkér, nagyon sokan szeretnek fiatal gazda pályázatot írni, mert ha mindent bevállaltatsz az ügyféllel, nyer, aztán meg sok pályázatírónak mindegy hogy mi lesz később, nem ő fizeti vissza, nem ő szakad meg.
Másrészt, érdemes olyan szakembert keresni, aki jártas a témában, mezőgazdasági oldalról is, releváns segítséged lesz. Nem megnyerni nehéz (bár a FIG-et még megynerni se könnyű :) ), hanem megvalósítani.
Ha tudnám, aláhúznám a szövegben, hogy NEM az ingyen reklám miatt írom a következő sorokat, csak a példa kedvéért, de nekünk van egy agrár pályázatíró cégünk, magamnak ingyen megírom, a férjem NAK Szaktanácsadó ingyen plusz pontom lenne, a terület adott, ha úgy van kerül még hozzám egy kis darab később ha nyertem, még épp beleférek a pályázatba életkorilag is, de még így nagyon gondolkozok induljak -e. (Nálunk nincs csak szántőföld, ugye az már "hátrány") A felhívás még sehol.
Érdemes gyűjteni az infókat és addig nem elköteleződni senkinek, amíg nem vagy biztos abban, kire bízod ezt a pályázatot.
Vagyis nehogy befizess valami cégnek sok 100 ezret előre, mert akkor már fenn áll a veszélye annak is hogy "ha már ennyit befizettem, bevállalom ezt meg azt hogy nyerjek és majd presszionálnak is hogy vállald be mert húúúú enélkül nem fogsz nyerni...". Ez hogy "felkészítenek" külön díj ellenében egy baromság, a "felkészítés" a pályázatírás elkészületeinek részre, amire ott a sikerdíj meg a megbízási díj.
Akkor éri meg indulni, ha különösebb erőfeszítés nem kell a nyeréshez, nálam pl ez a probléma, mit vállaljak hogy ne csak szántóföld legyen... agyalunk fenyőn, levendulán, méhen... de mind távol áll az üzemünktől :/
Viszont a mostani FIG más lesz. Lesz egy beruházási "eleme" is. Amiből pl gépet lehet venni. így tevődik össze:
A támogatás jellege, mértéke, formája
A fiatal gazda pályázat nyertesei legalább 70.000 euró (28 millió Ft), legfeljebb 100.000 euró (40 millió Ft) összegű támogatásban részesülhetnek az alábbiak szerint:
40.000 euró (16 millió Ft) összegű átalánytámogatás
továbbá legalább 30.000 euró (12 millió Ft), legfeljebb 60.000 euró (24 millió Ft) kötelező beruházás után járó támogatás.
a fiatal gazda pályázat kötelező beruházás utáni, legalább 30.000 euró (12 millió Ft), legfeljebb 60.000 euró (24 millió Ft) eleme esetén a beruházás megvalósítását alátámasztó dokumentumokkal igazolni szükséges (számlák).
Válasz hasutas1 #13380. hozzászólásáraStratégiai tervben már a körvonalak benne vannak az új FIG kapcsán, de majd az a végleges (vagy az sem, mert erre is volt már példa) amikor megjelenik a felhívás ...
Igazad van, bevétellel nem kalkuláltam, de a kérdés arra nem is vonatkozott.... , plusz én csak egy példát mondtam, mert ahogy írtam kb mindenkinek más és más, hogy mit vállal/vállaltatnak be vele :)
Plusz arra vonatkozott a kérdés ha jól értelmeztem, hogy mennyi támogatás marad olyan fejlesztésre , ami úgymond a "kötelezők" letudása után marad :)
De egyben szerintem kiegyezhetünk, a korábbi FIG pályázat egy hitel volt úgymond, amit a vállalások teljesítése során visszafizetett így vagy úgy a gazdálkodó apránként
Válasz hasutas1 #13379. hozzászólásáraJa és az új fig gondolom teljesen más feltételeket fog tartalmazni mint a 2017-es, vagy az előtte lévők.
Válasz Precgazd2022 #13378. hozzászólásáraA matekod majdnem jó, de ugye azt is belekalkuláltad, hogy az 5 év alatt valami bevételt is fel kellene mutatni. Illetve nem marad semmi ha befekteted, viszont a pályázatnak meg kell felelni.
Válasz Иван #13377. hozzászólásáraSzia! Ez kb pályázó személyenként máshogy alakul. De mondok egy példát hátha ez segít:
A 2017-es fiatalgazdáknál az elnyert támogatás forintosítva összesen kb 14.000.000 Ft, mivel amikor az első részletet megkapták akkor jóval erősebb volt a forint árfolyam szempontjából (akkor kaptak a 30.000.000 euróra kicsit kevesebb mint 10.000.000 Ft-ot). Most meg mondjuk kapnak 4.000.000 Ft a maradék 25%-ra.
Pályázatírás valamint sikerdíj összesen: nettó 750.000 Ft (ez minden cégnél más és más, de ez az átlag, és igen, van aki elkért 3 milliót is)
Aki vállalt szaktanácsadóval való együttműködés, annak költsége kb 5 évre: 5x150.000=750.000 Ft + áfa
Döntő többség plusz pontért vállalta a napelem rendszer, vagy a komposztáló kialakítását, arra a támogatás minimum 5%-át kellett elkölteni, szóval 700.000 Ft minimum.
Ha véletlenül valaki az EURO 4 normáknak megfelelő traktor beszerzését vállalta az jelenleg kb 20.000.000 Ft, szóval az visz is mindent, de ilyen kevés volt.
A saját maga után fizetendő járulék stb. éves szinten átlagban számolhatsz 1.000.000 Ft-ot, az 5 évre 5.000.000 Ft (azért évi 1 millió az átlag, mert nem kellett első évtől főállásúnak lenni, vállalni lehetett hogy 2. évtől az lesz, de a 3. évtől kötelezően annak kellett lenni)
Ha vállalt TCS/TÉSZ (termelői csoport) tagságot annak költsége mondjuk az 5 évre: 200.000 Ft
Ökológiai gazdálkodás vállalása mondjuk évi 200.000 Ft, tehát az 5 évre 1.000.000 Ft
És még akkor nem beszéltünk az alkalmazott felvételéről, 4 vagy 8 órában.....
Vagy a védjegyes termékről.
De akkor összesítve, egy átlag pályázat, átlag pályázati vállalásokkal:
Pályázatírás és sikerdíj nettó: 750.000 Ft
Szaktanácsadás nettó: 750.000 Ft
Napelem vagy komposztáló: 700.000 Ft
Járulék 5 évre: 5.000.000 Ft
Tcs/TÉSZ 5 évre: 200.000 Ft
Ez összesen: 7.400.000 Ft
Tehát a többi mehet fejlesztésre ha nem akarsz saját tőkét is beleinvesztálni: ami 6.600.000 Ft.
De persze ha valaki minden bevállalt (alkalmazott, stb), akkor kb géppark fejlesztésre 0 marad, azt saját zsebből kell megoldani, mert a pályázatban viszont fejlesztéseket vállalni kell.
Alapvetően az a titka az egésznek, hogy úgy kell beadni a pályázatot, hogy teljesíthetőek legyenek a vállalások, és ne úgy hogy biztosan nyerjen, mert a kettő általában nem jár együtt. Normálisan összerakott vállalásokkal örül a gazda ha nyert, mert tudja teljesíteni, viszont ha mindent bevállaltatnak vele, akkor csak a pályázatíró cég fog örülni, valamint eleinte a gazda is, de a végén ha utána számol lehet hogy nem is érte annyira meg neki.
Remélem tudtam segíteni.
Üdv!
Olyan fiatal gazdát szeretnék kérdezni, aki már túl van az 5 éves teljesítésen.
Mire lehet számítani kb mennyi az az összeg,ami a mostani 15 millió forintból ténylegesen megmarad és felhasználható marad?
Nyilván ezt az elnyert összeget csökkentik az 5 éves “önálló mezőgazdasági termelő “státusz által önmagunk után fizetett járulékok.
Erre kb 6-millió ft amit így kalkuláltam, nem számolva ezek esetleges emelkedésével.
És még erre (bár nem tudom mennyi a reális), de mondjuk 3 millió ft a pályázatíró finanszírozása.
Nagyságrendileg jól gondolom, hogy kb 5-6 mf marad felhasználható támogatásként vagy teljesen rossz ez az elgondolásom?
A segítő hozzászólásokat megköszönöm!!
Válasz puma0619 #13375. hozzászólásáraHány százalék lett az eltérés a vállat üzem mérettől?
És ha esetleg nem túl személyes a dolog, miért nem sikerült el érni az üzem méretet?
Válasz szata.janos #13362. hozzászólásáraSzia! Én is most kaptam levelet, hogy 15 napon belül fizessem vissza egy összegben a pénzt, mert nem értem el a megfelelő pontszámot. 2016-tól foglalkozom tojótyuk tartással, a mai napig is és nem tudom mit tegyek. Neked sikerült valamit intézni, vagy lehet ilyenkor valahová fordulni. Köszi a válaszod.
Moderálási elveink miatt törölve: 2023-08-28 13:43:25
Válasz Gumóka #13372. hozzászólásáraKöszönöm!
Válasz >>>>Cs.Gazda>>>> #13371. hozzászólásárahttps://agrokep.vg.hu/kozelet/foldvasarlas-kifuggesztes-nelkul-csak-specialis-esetekben-30645/
Sziasztok!
Olyat hallottam, hogy fiatal gazdának a földvásárlást nem kell kifüggeszteni.
Igaz lehet ez?
Válasz mihaszna #13369. hozzászólásáraKicsit zavarosan írtam mert közbe dolgozok...
Tehát
Mondta a bírónő, hogy a felperesnek kell bizonyítani hogy amit a Magyar Államkincstár állít az nem úgy van és akkor "törli" a határozatot.
Tehát hogy a felperes például vállalta hogy a pályázat meg nyerésétől számított 5.-dik évbe BSC diplomát szerez. Hiába még újra is érettségizett a felperes hogy több pontja legyen és fel vegyék egyetemre a bíró nő azt mondta hogy Ő csak azt nézheti van e diploma vagy nincs. Mert ugye a MÁK erre hivatkozott a büntetésnél.
Vagy hogy a 4.-dik évtől 1000 fő alatti településre költözik.
Akitől meg akarta venni a portát a felperes az nem sokkal korábban autó balesetben meghalt. Ez ugye a felperestől kívül álló ok amiről a felperes nem tehet.
De a bírónő azt mondta Ő csak azt nézheti hogy a lakcímkártya szerint mikortól lakik a felperes 1000 fő alatti településen. Ha csak egy nappal később mint azt vállalta (függetlenül attól hogy miért) akkor nem tehet semmit.
Mondta hogy ezek tények.
Az hogy a felperes mindent megtett ami tőle telhető az méltányosságra okot adhatna. Amiatt viszont nem lehet törölni egy határozatot.
Hát röviden ennyi.
Ezt az ügyvéd is el mondhatta volna. De nem mondta
Válasz szata.janos #13362. hozzászólásáraFellebezésnél a bíróságon a bírónő azt mondta, hogy Ő abba dönthet hogy amit a Magyar Államkincstár állít a bírság miatt az nem úgy van. És akkor tudja "törölni" a határozatot.
Tehát hogy a Magyar Államkincstár valótlanságra hivatkozik amikor megállapította mennyi összeget kell vissza fizetni.
Ez még nem a per volt csak egy előkészítő ülés.
Az alperestől nem jött el senki.
De megnézve az iratokat azt mondta , hogy ezt a pert nem lehet megnyerni. Méltányosságból pedig (tehát hogy a felperes mindent tőle telhetőt megtett) nem lehet törölni egy határozatot.
Annyit mondott még hogy így nincs költsége a pernek, ha nem folytatódik. Talán csak 17 ezer forintot kellett be fizetni azt is csak utólag.
Ha viszont folytatja a pert a felperes onnantól minden költséget ő fizet ha bukja a pert. Az alperes költségét, az ügyvédeket, a szakértő kölségét,... mindent...
Amúgy nagyon kedves volt.
Teljesen érthetően mondott el mindent. Annyit mondott hogy ez egyfajta tanuló pénz a felperesnek.
Mondjuk azt nem tudom hogy akkor mi van ha valaki ki fut a fellebezési határidőből. Mert a fenti példában időbe be lett nyújtva a fellebbezés és már a bírósági menetét írtam le a folytatásnak.
Még valami nagyon fontos!
Amit még az ügyvéd se mondott pedig 50 ezret kért el egy órára hogy át nézze az ügyet és el se vállalta.
A bírónő pedig ingyen fel hívta rá a felperes figyelmét hogy milyen kérelmet vagy mit kell be nyújtani a magyar államkincstárnak és akkor nem mennek a kamatok a büntetésre és részletfizetési kérelmet kell kérni. Többet segített mint az ügyvéd aki el kért 50 ezret a semmire.
Válasz berciszabo01 #13366. hozzászólásáraErre én is kiváncsi vagyok????
Annyit láttam,hogy 13.án rá néztek az enyémre, de státusz maradt feldolgozás alatt.
Válasz szata.janos #13362. hozzászólásáraSziasztok!
Nekem is midnent vissza kell fizetni.
2009 ben nyertem, 2015 óta húzodott az ügy, az idén lett jogerős bírosági döntés, úgy hogy az államkincstár nem válaszolt a fellebezésemre 4,5 évig.
A programm ötödik évében ,a hibás számításuk szerint, csak a 4. évi eume 95% értem el. 22,7 helyett 21,9. A hibás számítás a Tir rendszer hibái miatt lett. A bíróság semmilyen álltalam benyujtott bizonyító erejű magánokiratot(számla szállítólevél stb) nem vett figyelembe, az elévülést meg végkép. Mi feleségemmel a mai napig, 13 éve a támogatással megkezdett tevékenységet végezzük(tojástermelés). Ez se érdekelte egyiküket se.
Mi így jártunk velük.
Sziasztok,
Akik beadták 4. év vége előtt a kifizetési kérelmet (2017-es nyertesek) mennyi idő volt körülbelül mire jóváhagyták?
Válasz szata.janos #13362. hozzászólásáraSzia!
Detto így jártam.van már valami fejlemény?ha tudnánk beszélni telefonon az jo lenne
Halló mindenki! Érdeklődni szeretnék, van e olyan gazdatárs itt a fórumon, akinek Fiatal Gazda pályázatnál ( 2015) okozott gondot, az olajtök SFH kód változása?
Sziasztok!
Az mit takar, hogy legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezet?
Sziasztok!
Nemrég kaptam levelet, hogy fizessem vissza egyosszegben a fiatal gazda pályázatom, amit 2017_ben nyertem el. A szokásos probléma jelenik meg a levélben:4.évben el nem ért Eume érték, illetve TIR adatok probléma. Nem fogom annyiban hagyni a dolgot, mivel minden stimmelt az 5 év alatt. A fellebbezesbol önhibámon kívül kicsúsztam, de pótoltam az elmulasztott dolgokat. Jelenleg ügyvédet fogadtam. Érdeklődnék, hogy aki hasonlóan járt mint én mi lett az ügyével? Illetve van-e erre a célra specializálódott jogvédő szervezet. Itt most tényleg nem én hibáztam és jogtalannak érzem az egész követelésüket!!
Válasz Stella2 #13360. hozzászólásárarendben, megnézem az említett tervezetet is. Mindenképp ide írok ha valamit megtudok, illetve én is várom az építő infókat. :)