Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak621 FtBenzin árak608 FtEUR408.83 FtUSD385.8 FtCHF437.06 FtGBP489.24 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Nagyon meg kell gondolni, hogy mit csinál az ember illetve mit vállal be.
Hasutas1 szép történetet írt le. De ők 2-en csinálják a feleségével és biztos, hogy sok gyötrelem és szenvedés volt azzal, hogy elérték azt amijük van.
Ha csak a feleséged életét szeretnéd megkönnyíteni akkor nem hiszem, hogy jól jársz, hogy vállalsz kézimunkás kultúrát. Mert akkor vagy ő fog robotolni és a munkásokkal küszködni (ha kapsz, mert már most szedni/kapálni 1000 forint nettó felett jönnek nálunk), vagy Te. De akkor megint sosem leszel a családdal. A kézimunkás tevékenységek már lefelé szálló ágon vannak a munkaerő hiány miatt. Felénk már nagyon sok almás kihúzásra került, mert nincs munkás.
Nagyon csábító ez a pénz, de ingyen semmi nincs. Az a kistermelői támogatás lett volna jó, de nekem is esélytelen volt.
Plusz vállalkozóként jóval többet kell adózni, mint őstermelőivel.
Amit látok, hogy ez a támogatás a legfőképpen azoknak könnyű menet akinek a családjának több száz /ezer/ ha van, a kiscsemete 5 év alatt kap pont annyi földet amivel le tudja igazolni magának a vállalt kritiriumokat. Aztán a csemete szépen tud bulizni vagy bármire. Ingyenpénz. Persze nem mindenki ilyen, de felénk 70%-ban ez a trend.
Válasz Mihály #13267. hozzászólásáraKöszönöm a megtisztelő hozzászólást, és a biztatást. Úgy gondolom így van értelme egy fórumnak.
Csakhogy az én gazdaságomról is írjak egy kicsit: Telep: Békés megye Gyomaendrőd. Gazdaságom:1 Tanya és körülötte 47ha ebből 23gyep 16ha napraforgó, búza 8ha Lucerna vetőmag. Tavalyi év 16000STÉ És feleségemmel közös őstermelőink volt.Tehát fejenként fele-fele. Így kiesünk a Kistermelői 5mFt-os támogatásból. Mindkettőnknek van másik állása is, de szeretném , hogy a feleségem inkább gazdasszony legyen, ne kelljen minimálbérét robotolnija.
Na kb ebből kellene valamit kihozni.
Válasz hasutas1 #13266. hozzászólásáraSzia. Köszönöm.
Most elgondolkodtam. Lehet hogy a félelem tart vissza sok dologtól. Pl szamócázásba vagy görögdinnyébe ilyenekbe pl nem mernék belefogni. Ja mondjuk öntözési lehetőség sincs.
Válasz SzDeni #13265. hozzászólására Ne csodálkozz azon hogy nem sokan dicsérték az öregebbek közül nem volt itt senki előtt lebetonozva az út ... de a jövő a tiétek s ehhez most legalább 3000 sté kell s lehet pályázni 5 millió vissza nem térítőre s aztán a fig én így csinálnám ha 20 évvel fiatalabb lennék sajnos az én időmbe még ilyen nem volt (mire Uniós tag lett az ország már a 4x -en túl voltam)a tevékenység választásnál meg azt nézném mit tudok leg gyorsabban könnyebben értékesíteni mert hiába akarok én borászkodni ha mindenki sörözik szóval ennek alaposan utána kell járni s nem tudom milyen településen laksz de ha falun most sokkal jobb lehetőségeid lesznek mint egy kis városban na nem a gyermek elhelyezés terén de a most induló kis bolt posta gyógyszer az-az szatócs üzletben is lehet gondolkozni vagy ha van telek akkor termelő piac szóval jól néz körül s megtalálod amit keresel sok sikert (a szád azért van hogy kérdez d sületlenséget s előbbre jutsz)
Válasz SzDeni #13265. hozzászólásáraA mi történetünk elég régre nyúlik vissza.
Mi 2007-ben kezdtünk el gazdálkodni akkor telepítettünk 6000 db luc fenyőt, és 4000 db ezüst fenyőt. Ezeket 6 évig lényegében értékesíteni nem lehetett. 2013-ban kezdtünk el értékesíteni, pár száz db-t. Ebben az évben jött az ötlet, hogy szamócát is telepítünk. Mint teljesen kezdők 10.000 db palántával kezdtük el szabadföldön.
Közben volt egy sikertelen fiatal gazdám, de ez lényegtelen is.
Mint kezdők minden rosszat megtapasztaltunk ezzel kapcsolatban. Rengeteg fagykárunk volt, majd a sok esőnek köszönhetően rengetegszer lerohadt a termés zöme. Értékesítési próblémát is voltak bőven.
Az idő előrehaladtával a fenyők nagy részét sikerült eladni, így minden évben a szamócát sikerült fejleszteni, igaz a szamóca ekkor még nagyon minuszos volt. 2015-ben pályáztam újból a figre, de már pályázatíróval. Aki egy banális hibát vétett. Ekkor még papír alapú volt a pályázat, és postán lehetett beadni. Ő megtalálta Magyarország egyetlen 0-24-be működő postáját. Csakhogy a postán valami rendszerhiba lépett fel, így a határidőt átlépve 10 perccel később nyújtotta be . Most már vicces, akkor nem volt az.
Egy hosszú fellebbezési időszak vette kezdetét, és egy sorstársamnak köszönhetően (akinek azóta is hálás vagyok ), 2018-ban térdre kényszerítettük az mvh-t , és kifizették a figet!
Az addig eltelt 3 évben sem tétlenkedtünk. Az első nyereséges szamócás évünk 2016-ra datálódik. Ekkor jött az ötlet, hogy kellene vásárolnunk fóliasátrakat. 2017 év végén vettünk 6db használt fóliasátrat. Így 2018-ban már egy része fóliasátor alatt volt. Ekkortájt nagyjából 30.000 db frigo palántánál tartottunk, de lehet csak 25 ezer volt. 2017-ben pályázott a feleségem, sikeresen. Mind a két pályázatban fóliasátras szamócatermesztés volt, illetve a karácsonyfák. A vállalt üzemméret összesen 7600 nm fóliasátor volt megjelölve. 2016-tól minden évben pozitív mérlegünk volt. A fiatal gazdában a feleségemét teljes egészében teljesítjük. Az én figemben van egy két rész amit nem, pl; bsc, foglalkoztatott. Ezek a fennmaradó 10%-nak jelentős része, így csak 3% vár kifizetésre, de pont letojom.
Jelenleg 18 fóliasátrunk van, ami kb 9000 nm tesz ki, amikben 42 ezer frigo palánta van, ez mellett van még 5.000 db luc fenyőnk tartaléknak.
Válasz hasutas1 #13264. hozzászólásáraHm hát jó
Eddig csak olyan gazdával találkoztam aki csak negatív dolgokkal árasztott el. Még életképes dologgal nem találkoztam. Kíváncsi lennék Te honnan indultál, és a FIG pályázattal hova jutottál? Miket vállaltál be? Újra belefognál-e?
Aztán majd jöna a többi kérdés...
Egy olyan segítőkész gazdát keresek akinek volt már fiatal gazda Ellenőrzése visszamenőleg 5 évre akivel válthatnék pár szót ezzel kapcsolatba.
Email-en vagy telefonon.
Válasz SzDeni #13252. hozzászólására van több lehetőség pl csemege kukorica,szamóca,s van 5 éved hogy meglegyen s abból már tovább lehet lépni csak az a baj hogy ez másodállásban jobb mint főállásban de akkor leszel igazán fasza gyerek ha még + lesz húsgalamb ,nyuszikák s ebből is lesz árbevételed s ehhez még gép beruházás sem kell akár házat is építhetsz abból amit kapsz
Válasz Ares 826 #13257. hozzászólásáraSzia. Ez is érdekes. A hektár kérdése másodlagos. 2010es STÉ táblázat a releváns. 275ös Euróval számolva. Az én olvasatomban, ha nyerni akarsz, legyen a gazdaságod, öko, és 50vagy80%-ban állattartó, vagy kertészet.(STÉ szerint) De mindemellett legyen olyan üzleti terved ami meg hozza is a számokat.
De jó lenne ha írnának nyertesek is, hogy ki mivel nyert!
Pl itt van zolee76 beszéltem vele(hát nem volt meggyőző nem volt életképes ( bocsi) )Szerintem nem véletlen adná át a szarvasait másnak.
Válasz madle #13256. hozzászólásáraAkkoriban még az is volt h semmi támogatást nem kaphatták az előtt.(területalapú,anyatehén stb.) Csak mostmár bérelt területek miatt lehet nem férnék bele.
Válasz SzDeni #13253. hozzászólásáraSzántóföld mennyi kell hozzá hogy lehessen pályázni fiatal gazdára???? lényeg a hektár vagy a nagy értékű termelés a lényeg hogy nagy árbevételt érjen el a fiatal gazda?????
Válasz ZuzoBayer #13255. hozzászólásáraSzerintem azt még senki nem tudja, a jelenleginek nem 25.000 STÉ? Vagy ott csak minimum 6000 STÉ van? Én 2015-ben pályáztam akkor nem voltak ilyen korlátok.
Válasz madle #13254. hozzászólásáraHa van ilyesmi információd akkor azt lehet tudni mi a felső határ üzemméretben?Kiestem ebből a körből 6 éve pályáztak utoljára de mindig csak az elutasítás...
Válasz SzDeni #13253. hozzászólásáraÚgy tudom, hogy az új KAP-ban már felemelik 100.000 eurora, viszont egyelőre átmeneti időszak van. Ebben a formában leghamarabb 2023-ban lesz lehetőség pályázni.
Válasz Ádám05 #13250. hozzászólásáraJa még csak annyi. Én legalábbis akárhogy matekozom, 6000STÉ értékű gazdaságból megélni nem lehet. De még a duplájából sem. (Vállalkozóként). 14mFt ma a mezőgazdaságban semmi.Ez kb 15éves 8000üó JD ára. Ha ez az összeg + ilyen feltételek maradnak, akkor ez a pályázat részemről felejtős.
Válasz Ádám05 #13250. hozzászólásáraSzia. Ha indulni akarsz akkor eleve min. 6000STÉ nek kell lenni. Ha 50nm-en elkezdesz gombát termeszteni az 5640STÉ +az 1ha on valami azzal megvan a 6000. És akkor erre építkezhetsz. De amit tudni kell, kicsi a területed tehát valami nagyon intenzív dolgot kell csináljál. Ami nagy szaktudást és odafigyelést igényel, de még akkor sem biztos hogy a terméked versenyképes lesz, így az üzleti terved nem tudod megvalósítani.
Amúgy én is folyamatosan gondolkozom mivel induljunk, hogy nem csak felmarkoljuk a pénzt és várjuk hogy leteljen az öt év, hanem ténylegesen értéket állítsunk elő.
Az a kérdésem ha van egy hektár és nem több terület, valamint 50nm2 pince milyen fiatal gazda programot lehet rá találni, ami jövőben is értékes? Gondolom magas feldolgozottságú élelmiszer lenne a megoldás, de várnék több hozzászólótól ötletet.
köszi
Nekem tavalyi évvel lejárt az 5 évem. Szívesen átadom az állatállományomat akinek szüksége van rá, vagy esetleg aki bajban van a teljesítéssel szóljon hátha tudok segíteni. zolee76@t-email.hu
Külön kell választani a fiatal gazda induló támogatást, ahol van üzemméret határ 6000-25000 ste.
Valamint teljesen más tészta a fiatal termelőknek járótámogatás kiegészítés, ami havi 20.000/ha és nem üzemméret határra hanem terület korlátra -90 ha- ig jár.
Hol tudnék utana nezni , hogy mezogazdasagi gepesz technikus vegzettseggel igenybe veheto e majd fiatalgazda palyazat ?
Vagy az elozo kiirasba elfogadott volt e?
A 2020. évi CXXIII. törvény, amely most rendezte a mezőgazdasági tevékenységeket folytatók státuszát, a VI. fejezet 19. §. 7. pontjában kimondja:
(7) Ha valamely, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból folyósított támogatás nemzeti szinten meghatározott feltétele a tevékenység egyéni vállalkozóként való végzését írja elő, a feltételt megtartottnak kell tekinteni, ha az intézkedésben résztvevő a tevékenységet 2021. január 1-jétől őstermelőként végzi, az ezzel ellentétes pályázati felhívási rendelkezés nem alkalmazható, az egyéni vállalkozói működési formára vonatkozóan tett kötelezettségvállaláshoz joghatás nem fűződik és mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv a kifizetési kérelmet erre hivatkozással nem utasíthatja el.
Ezek szerint, a pályázó nem köteles a továbbiakban mégsem a tevékenységet egyéni vállalkozóként folytatni, hanem megteheti azt őstermelőként is? Korábban is őstermelő volt, de nem családi gazdaságban, hanem egymaga. Jelentős a különbség, mert pl. a mezőgazdasági támogatások az őstermelő esetén nem számítanak bele az adóalapba, a vállalkozónál pedig adóköteles támogatásként szerepel.
Válasz barkaspisti #13230. hozzászólására(6c) * Ha az Art. szerinti kifizető a tárgyévben ugyanazon kisadózó vállalkozásnak az év elejétől összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt juttat, a 3 millió forintot meghaladó összegű juttatás után 40 százalékos mértékű adót fizet.
Nem különbözteti meg, hogy szolgáltatás vagy termékértékesítés. Bevétel mind2 lehet.
Válasz Sz_Pisti #13228. hozzászólásáraVégig lehet csinálni tételesen is, de szerintem több az adó, ha nyereséges vagy. Bár minden gazdaság más, lehet hogy valahol a tételes jobb.
Válasz Hogel #13225. hozzászólásáraNem az a gond a Katával. Tegyük fel , hogy a környéken egy szárító, egy konzervüzem vagy egy hűtőház van. Logisztikai okokból csak oda tudod vinni az árut. Ha 3 millát meghaladja az egy partner felé az értékesítésed, akkor a vevődnek 40 % különadót kell fizetni. Ez itt teljes képtelenség. Jelenleg egy kamion napraforgó is meghaladja ezt a határt. Kata, mint adózási forma ugrott 2021-től. Ha vállalkozóként tételes maradsz, nem bírod összekeparni a megfelelő mennyiségű számlát. A jövedelem után 9% SZJA, 15 % osztalékadó és 17,5 % szochó van. Míg őstermelőként 9,7 millaig nincs SZJA. Nem világos a főállású őstermelő TB fizetése, még utánannézek.
"A családi gazdaságokról szóló CXXIII. törvény hatálya nem terjed ki azokra a személyekre, akik nem családi gazdaság tagjaként, egyéni vállalkozóként végeznek mezőgazdasági tevékenységet. "
Válasz SUX #13224. hozzászólásáraDe a bevétel definíciója függ.Katánál az árbevétel 60% jövedelem.Bár ez is kérdés hogy az államkincstár úgy számolja e ahogy a nav.
Válasz Hogel #13222. hozzászólásáraIgen, ugyanez a típusválasz. Tovább bonyolítja, hogy a fiatal gazdák nagy része Katás volt, amit jelentősen szigorítanak. Havi ötvenből évi 12 milla bevételig el volt rendezve az adó. Most nézni kellene, mennyit adsz el egy vevőnek. Az sem biztos, hogy FGk a Kata alatt maradhatnak. Nem marad más , csak az őstermelői igazolvány. Az államkincstár állásfoglalása nem tiltja a dolgot, a pénzügyi bevételek meg nem függnek a gazdálkodási formától. Volt olyan tevékenység, amit csak vállalkozóként végezhettél, pl. dísznövény, most már kevesebb a megkötés. Tehát ez sem indok.
"A 2020. november 30-án megjelent a családi gazdaságokról szóló CXXIII. törvény 19. § (4) bekezdése lehetővé teszi a családi gazdaság azon tagjának, aki a 2020. december 31. napon egyéni vállalkozóként végez mezőgazdasági tevékenységet, hogy 2021. január 1-jétől a tevékenységét mezőgazdasági őstermelőként végezze.
A VP2-6.1.1-16 kódszámú A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás című pályázati felhívás (a továbbiakban: felhívás) alapján támogatási kérelmet az nyújthatott be, aki a támogatási kérelem benyújtásakor főtevékenységként mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó volt.
A felhívás keretében Támogatói Okirattal rendelkező kedvezményezett egyik kötelezettsége, hogy a jogosultsági feltételként meghatározott egyéni vállalkozói tevékenységét fenntartsa a működtetési időszak végéig. A kedvezményezett köteles továbbá a működtetési időszak 3. évének január 1. napjától főállású egyéni vállalkozóvá válni, illetve amennyiben plusz pontért vállalta akkor a működtetési időszak 2. évétől.
A támogatási kérelem részét képező üzleti tervet és pénzügyi tervet a kedvezményezett az egyéni vállalkozói tevékenység figyelembe vétele mellett tervezte meg. Mind az üzleti terv, mind pedig a pénzügyi terv az értékelés alapját képezte. Ennek megfelelően a pénzügyi tervben vállaltak nem teljesítése esetén két lépcsős szankciót határoz meg a felhívás. Amennyiben a kedvezményezett gazdálkodási formája megváltozna, akkor nagy valószínűséggel fennállhat, hogy a pénzügyi terv értékei nem teljesülnek, ami akár a Szerződéstől való elállást is maga után vonná, a már kifizetett támogatási összeg visszakövetelése mellett.
Fentiek alapján a felhívás keretében vállalt kötelezettségek fenntartása és a jogkövetkezmények elkerülése érdekében célszerű a mező- és erdőgazdasági tevékenységét egyéni vállalkozóként tovább folytatnia. Javasoljuk tehát, hogy az egyéni vállalkozói tevékenységét a működtetési időszak végéig tartsa fenn, mert várhatóan csak így tud megfelelni a pályázati felhívás vonatkozó előírásainak.
13421 hozzászólás
Válasz SzDeni #13270. hozzászólásáraSzia
Nagyon meg kell gondolni, hogy mit csinál az ember illetve mit vállal be.
Hasutas1 szép történetet írt le. De ők 2-en csinálják a feleségével és biztos, hogy sok gyötrelem és szenvedés volt azzal, hogy elérték azt amijük van.
Ha csak a feleséged életét szeretnéd megkönnyíteni akkor nem hiszem, hogy jól jársz, hogy vállalsz kézimunkás kultúrát. Mert akkor vagy ő fog robotolni és a munkásokkal küszködni (ha kapsz, mert már most szedni/kapálni 1000 forint nettó felett jönnek nálunk), vagy Te. De akkor megint sosem leszel a családdal. A kézimunkás tevékenységek már lefelé szálló ágon vannak a munkaerő hiány miatt. Felénk már nagyon sok almás kihúzásra került, mert nincs munkás.
Nagyon csábító ez a pénz, de ingyen semmi nincs. Az a kistermelői támogatás lett volna jó, de nekem is esélytelen volt.
Plusz vállalkozóként jóval többet kell adózni, mint őstermelőivel.
Amit látok, hogy ez a támogatás a legfőképpen azoknak könnyű menet akinek a családjának több száz /ezer/ ha van, a kiscsemete 5 év alatt kap pont annyi földet amivel le tudja igazolni magának a vállalt kritiriumokat. Aztán a csemete szépen tud bulizni vagy bármire. Ingyenpénz. Persze nem mindenki ilyen, de felénk 70%-ban ez a trend.
Válasz Mihály #13267. hozzászólásáraKöszönöm a megtisztelő hozzászólást, és a biztatást. Úgy gondolom így van értelme egy fórumnak.
Csakhogy az én gazdaságomról is írjak egy kicsit: Telep: Békés megye Gyomaendrőd. Gazdaságom:1 Tanya és körülötte 47ha ebből 23gyep 16ha napraforgó, búza 8ha Lucerna vetőmag. Tavalyi év 16000STÉ És feleségemmel közös őstermelőink volt.Tehát fejenként fele-fele. Így kiesünk a Kistermelői 5mFt-os támogatásból. Mindkettőnknek van másik állása is, de szeretném , hogy a feleségem inkább gazdasszony legyen, ne kelljen minimálbérét robotolnija.
Na kb ebből kellene valamit kihozni.
Válasz hasutas1 #13266. hozzászólásáraSzia. Köszönöm.
Most elgondolkodtam. Lehet hogy a félelem tart vissza sok dologtól. Pl szamócázásba vagy görögdinnyébe ilyenekbe pl nem mernék belefogni. Ja mondjuk öntözési lehetőség sincs.
Válasz balazs1155 #13263. hozzászólásáraSzia!
Irj rám.
fiatalgazdasegitseg@gmail.com
Válasz SzDeni #13265. hozzászólására Ne csodálkozz azon hogy nem sokan dicsérték az öregebbek közül nem volt itt senki előtt lebetonozva az út ... de a jövő a tiétek s ehhez most legalább 3000 sté kell s lehet pályázni 5 millió vissza nem térítőre s aztán a fig én így csinálnám ha 20 évvel fiatalabb lennék sajnos az én időmbe még ilyen nem volt (mire Uniós tag lett az ország már a 4x -en túl voltam)a tevékenység választásnál meg azt nézném mit tudok leg gyorsabban könnyebben értékesíteni mert hiába akarok én borászkodni ha mindenki sörözik szóval ennek alaposan utána kell járni s nem tudom milyen településen laksz de ha falun most sokkal jobb lehetőségeid lesznek mint egy kis városban na nem a gyermek elhelyezés terén de a most induló kis bolt posta gyógyszer az-az szatócs üzletben is lehet gondolkozni vagy ha van telek akkor termelő piac szóval jól néz körül s megtalálod amit keresel sok sikert (a szád azért van hogy kérdez d sületlenséget s előbbre jutsz)
Válasz SzDeni #13265. hozzászólásáraA mi történetünk elég régre nyúlik vissza.
Mi 2007-ben kezdtünk el gazdálkodni akkor telepítettünk 6000 db luc fenyőt, és 4000 db ezüst fenyőt. Ezeket 6 évig lényegében értékesíteni nem lehetett. 2013-ban kezdtünk el értékesíteni, pár száz db-t. Ebben az évben jött az ötlet, hogy szamócát is telepítünk. Mint teljesen kezdők 10.000 db palántával kezdtük el szabadföldön.
Közben volt egy sikertelen fiatal gazdám, de ez lényegtelen is.
Mint kezdők minden rosszat megtapasztaltunk ezzel kapcsolatban. Rengeteg fagykárunk volt, majd a sok esőnek köszönhetően rengetegszer lerohadt a termés zöme. Értékesítési próblémát is voltak bőven.
Az idő előrehaladtával a fenyők nagy részét sikerült eladni, így minden évben a szamócát sikerült fejleszteni, igaz a szamóca ekkor még nagyon minuszos volt. 2015-ben pályáztam újból a figre, de már pályázatíróval. Aki egy banális hibát vétett. Ekkor még papír alapú volt a pályázat, és postán lehetett beadni. Ő megtalálta Magyarország egyetlen 0-24-be működő postáját. Csakhogy a postán valami rendszerhiba lépett fel, így a határidőt átlépve 10 perccel később nyújtotta be . Most már vicces, akkor nem volt az.
Egy hosszú fellebbezési időszak vette kezdetét, és egy sorstársamnak köszönhetően (akinek azóta is hálás vagyok ), 2018-ban térdre kényszerítettük az mvh-t , és kifizették a figet!
Az addig eltelt 3 évben sem tétlenkedtünk. Az első nyereséges szamócás évünk 2016-ra datálódik. Ekkor jött az ötlet, hogy kellene vásárolnunk fóliasátrakat. 2017 év végén vettünk 6db használt fóliasátrat. Így 2018-ban már egy része fóliasátor alatt volt. Ekkortájt nagyjából 30.000 db frigo palántánál tartottunk, de lehet csak 25 ezer volt. 2017-ben pályázott a feleségem, sikeresen. Mind a két pályázatban fóliasátras szamócatermesztés volt, illetve a karácsonyfák. A vállalt üzemméret összesen 7600 nm fóliasátor volt megjelölve. 2016-tól minden évben pozitív mérlegünk volt. A fiatal gazdában a feleségemét teljes egészében teljesítjük. Az én figemben van egy két rész amit nem, pl; bsc, foglalkoztatott. Ezek a fennmaradó 10%-nak jelentős része, így csak 3% vár kifizetésre, de pont letojom.
Jelenleg 18 fóliasátrunk van, ami kb 9000 nm tesz ki, amikben 42 ezer frigo palánta van, ez mellett van még 5.000 db luc fenyőnk tartaléknak.
Válasz hasutas1 #13264. hozzászólásáraHm hát jó
Eddig csak olyan gazdával találkoztam aki csak negatív dolgokkal árasztott el. Még életképes dologgal nem találkoztam. Kíváncsi lennék Te honnan indultál, és a FIG pályázattal hova jutottál? Miket vállaltál be? Újra belefognál-e?
Aztán majd jöna a többi kérdés...
Válasz SzDeni #13262. hozzászólásáraHa lehet inkább itt válaszolnék a feltett kérdéseidre.
Sziasztok!
Egy olyan segítőkész gazdát keresek akinek volt már fiatal gazda Ellenőrzése visszamenőleg 5 évre akivel válthatnék pár szót ezzel kapcsolatba.
Email-en vagy telefonon.
Válasz hasutas1 #13261. hozzászólásáraSzia. szekelydeni@gmail.com címre küldesz egy tel.számot?
Válasz SzDeni #13259. hozzászólásáraSzia.
Mire vagy kíváncsi?
Válasz SzDeni #13252. hozzászólására van több lehetőség pl csemege kukorica,szamóca,s van 5 éved hogy meglegyen s abból már tovább lehet lépni csak az a baj hogy ez másodállásban jobb mint főállásban de akkor leszel igazán fasza gyerek ha még + lesz húsgalamb ,nyuszikák s ebből is lesz árbevételed s ehhez még gép beruházás sem kell akár házat is építhetsz abból amit kapsz
Válasz Ares 826 #13257. hozzászólásáraSzia. Ez is érdekes. A hektár kérdése másodlagos. 2010es STÉ táblázat a releváns. 275ös Euróval számolva. Az én olvasatomban, ha nyerni akarsz, legyen a gazdaságod, öko, és 50vagy80%-ban állattartó, vagy kertészet.(STÉ szerint) De mindemellett legyen olyan üzleti terved ami meg hozza is a számokat.
De jó lenne ha írnának nyertesek is, hogy ki mivel nyert!
Pl itt van zolee76 beszéltem vele(hát nem volt meggyőző nem volt életképes ( bocsi) )Szerintem nem véletlen adná át a szarvasait másnak.
Válasz madle #13256. hozzászólásáraAkkoriban még az is volt h semmi támogatást nem kaphatták az előtt.(területalapú,anyatehén stb.) Csak mostmár bérelt területek miatt lehet nem férnék bele.
Válasz SzDeni #13253. hozzászólásáraSzántóföld mennyi kell hozzá hogy lehessen pályázni fiatal gazdára???? lényeg a hektár vagy a nagy értékű termelés a lényeg hogy nagy árbevételt érjen el a fiatal gazda?????
Válasz ZuzoBayer #13255. hozzászólásáraSzerintem azt még senki nem tudja, a jelenleginek nem 25.000 STÉ? Vagy ott csak minimum 6000 STÉ van? Én 2015-ben pályáztam akkor nem voltak ilyen korlátok.
Válasz madle #13254. hozzászólásáraHa van ilyesmi információd akkor azt lehet tudni mi a felső határ üzemméretben?Kiestem ebből a körből 6 éve pályáztak utoljára de mindig csak az elutasítás...
Válasz SzDeni #13253. hozzászólásáraÚgy tudom, hogy az új KAP-ban már felemelik 100.000 eurora, viszont egyelőre átmeneti időszak van. Ebben a formában leghamarabb 2023-ban lesz lehetőség pályázni.
Válasz Ádám05 #13250. hozzászólásáraJa még csak annyi. Én legalábbis akárhogy matekozom, 6000STÉ értékű gazdaságból megélni nem lehet. De még a duplájából sem. (Vállalkozóként). 14mFt ma a mezőgazdaságban semmi.Ez kb 15éves 8000üó JD ára. Ha ez az összeg + ilyen feltételek maradnak, akkor ez a pályázat részemről felejtős.
Válasz Ádám05 #13250. hozzászólásáraSzia. Ha indulni akarsz akkor eleve min. 6000STÉ nek kell lenni. Ha 50nm-en elkezdesz gombát termeszteni az 5640STÉ +az 1ha on valami azzal megvan a 6000. És akkor erre építkezhetsz. De amit tudni kell, kicsi a területed tehát valami nagyon intenzív dolgot kell csináljál. Ami nagy szaktudást és odafigyelést igényel, de még akkor sem biztos hogy a terméked versenyképes lesz, így az üzleti terved nem tudod megvalósítani.
Amúgy én is folyamatosan gondolkozom mivel induljunk, hogy nem csak felmarkoljuk a pénzt és várjuk hogy leteljen az öt év, hanem ténylegesen értéket állítsunk elő.
Válasz Ádám05 #13250. hozzászólásáraDíszfa iskolával hasonló területtel, ha jól emlékszem, ismerős nyert pályázatot
Az a kérdésem ha van egy hektár és nem több terület, valamint 50nm2 pince milyen fiatal gazda programot lehet rá találni, ami jövőben is értékes? Gondolom magas feldolgozottságú élelmiszer lenne a megoldás, de várnék több hozzászólótól ötletet.
köszi
Sziasztok.
Nekem tavalyi évvel lejárt az 5 évem. Szívesen átadom az állatállományomat akinek szüksége van rá, vagy esetleg aki bajban van a teljesítéssel szóljon hátha tudok segíteni. zolee76@t-email.hu
Válasz >>>>Cs.Gazda>>>> #13247. hozzászólásáraNA az úgy tényleg jó lenne :D
Évente +20.
De neked már nem jár :(
Válasz Hogel #13245. hozzászólásáraHavi 20? Hol lehet erre jelentkezni.?
Válasz Hogel #13245. hozzászólásáraKöszi! Erre voltam akkor kíváncsi a 25000 ste-re. Köszi szépen.
Válasz pityikusz #13243. hozzászólásáraHú van itt fogalomzavar nálatok úgy látom.
Külön kell választani a fiatal gazda induló támogatást, ahol van üzemméret határ 6000-25000 ste.
Valamint teljesen más tészta a fiatal termelőknek járótámogatás kiegészítés, ami havi 20.000/ha és nem üzemméret határra hanem terület korlátra -90 ha- ig jár.
Válasz pityikusz #13243. hozzászólásáraköszi az infót :)
Helló.
Igen, ugy tudom 90hektár lehetett max.
Sziasztok!
Az eddigi fiatalgazda támogatások során volt maximális üzemméret határ?
Köszi
Válasz Hogel #13240. hozzászólásáraKoszonom.
Válasz BMWs paraszt-JD fanatikus #13239. hozzászólásáraKözte van .képesítés
Hol tudnék utana nezni , hogy mezogazdasagi gepesz technikus vegzettseggel igenybe veheto e majd fiatalgazda palyazat ?
Vagy az elozo kiirasba elfogadott volt e?
Kedves fiatal gazda társak !
Ha segítségre van szükségetek a teljesitesbe keressetek bátran ! Szívesen segítek ! 06304416420
A 2020. évi CXXIII. törvény, amely most rendezte a mezőgazdasági tevékenységeket folytatók státuszát, a VI. fejezet 19. §. 7. pontjában kimondja:
(7) Ha valamely, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból folyósított támogatás nemzeti szinten meghatározott feltétele a tevékenység egyéni vállalkozóként való végzését írja elő, a feltételt megtartottnak kell tekinteni, ha az intézkedésben résztvevő a tevékenységet 2021. január 1-jétől őstermelőként végzi, az ezzel ellentétes pályázati felhívási rendelkezés nem alkalmazható, az egyéni vállalkozói működési formára vonatkozóan tett kötelezettségvállaláshoz joghatás nem fűződik és mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv a kifizetési kérelmet erre hivatkozással nem utasíthatja el.
Ezek szerint, a pályázó nem köteles a továbbiakban mégsem a tevékenységet egyéni vállalkozóként folytatni, hanem megteheti azt őstermelőként is? Korábban is őstermelő volt, de nem családi gazdaságban, hanem egymaga. Jelentős a különbség, mert pl. a mezőgazdasági támogatások az őstermelő esetén nem számítanak bele az adóalapba, a vállalkozónál pedig adóköteles támogatásként szerepel.
Válasz csonthejas #13235. hozzászólásáraBármit lehet belőle, mert szabadon felhasználható, a vállalás a lényeg hogy teljesüljön.
Tudja-e valaki, hogy a Fiatal Gazda Pályázatból, lehet-e művelés alól kivont zártkerti ingatlan vásárolni?
Válasz Hogel #13231. hozzászólására Ha te mondod...
Válasz >>>>Cs.Gazda>>>> #13219. hozzászólásáraMég semmit.
Válasz barkaspisti #13230. hozzászólására(6c) * Ha az Art. szerinti kifizető a tárgyévben ugyanazon kisadózó vállalkozásnak az év elejétől összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt juttat, a 3 millió forintot meghaladó összegű juttatás után 40 százalékos mértékű adót fizet.
Nem különbözteti meg, hogy szolgáltatás vagy termékértékesítés. Bevétel mind2 lehet.
Válasz Sz_Pisti #13228. hozzászólásáraCsak nem a mostanit ....
Válasz SUX #13227. hozzászólásáraAz csak a szolgáltatásra vonatkozik nem termékre.
Válasz Sz_Pisti #13228. hozzászólásáraVégig lehet csinálni tételesen is, de szerintem több az adó, ha nyereséges vagy. Bár minden gazdaság más, lehet hogy valahol a tételes jobb.
Válasz SUX #13227. hozzászólására Végigcsináltam tételes adózással a fiatal gazdát
Válasz Hogel #13225. hozzászólásáraNem az a gond a Katával. Tegyük fel , hogy a környéken egy szárító, egy konzervüzem vagy egy hűtőház van. Logisztikai okokból csak oda tudod vinni az árut. Ha 3 millát meghaladja az egy partner felé az értékesítésed, akkor a vevődnek 40 % különadót kell fizetni. Ez itt teljes képtelenség. Jelenleg egy kamion napraforgó is meghaladja ezt a határt. Kata, mint adózási forma ugrott 2021-től. Ha vállalkozóként tételes maradsz, nem bírod összekeparni a megfelelő mennyiségű számlát. A jövedelem után 9% SZJA, 15 % osztalékadó és 17,5 % szochó van. Míg őstermelőként 9,7 millaig nincs SZJA. Nem világos a főállású őstermelő TB fizetése, még utánannézek.
"A családi gazdaságokról szóló CXXIII. törvény hatálya nem terjed ki azokra a személyekre, akik nem családi gazdaság tagjaként, egyéni vállalkozóként végeznek mezőgazdasági tevékenységet. "
Válasz SUX #13224. hozzászólásáraDe a bevétel definíciója függ.Katánál az árbevétel 60% jövedelem.Bár ez is kérdés hogy az államkincstár úgy számolja e ahogy a nav.
Válasz Hogel #13222. hozzászólásáraIgen, ugyanez a típusválasz. Tovább bonyolítja, hogy a fiatal gazdák nagy része Katás volt, amit jelentősen szigorítanak. Havi ötvenből évi 12 milla bevételig el volt rendezve az adó. Most nézni kellene, mennyit adsz el egy vevőnek. Az sem biztos, hogy FGk a Kata alatt maradhatnak. Nem marad más , csak az őstermelői igazolvány. Az államkincstár állásfoglalása nem tiltja a dolgot, a pénzügyi bevételek meg nem függnek a gazdálkodási formától. Volt olyan tevékenység, amit csak vállalkozóként végezhettél, pl. dísznövény, most már kevesebb a megkötés. Tehát ez sem indok.
És itt a hangsúly szerintem a jövedelem számítás szabályán van....
Ugyanis őstermelőnél nagyon magas a "nem volt jövedelem" szint :D
Válasz SUX #13221. hozzászólásáraMegkaptam én is a hivatalos választ.
Ugyanaz.Valamiért nem igazán javasolják.
"A 2020. november 30-án megjelent a családi gazdaságokról szóló CXXIII. törvény 19. § (4) bekezdése lehetővé teszi a családi gazdaság azon tagjának, aki a 2020. december 31. napon egyéni vállalkozóként végez mezőgazdasági tevékenységet, hogy 2021. január 1-jétől a tevékenységét mezőgazdasági őstermelőként végezze.
A VP2-6.1.1-16 kódszámú A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás című pályázati felhívás (a továbbiakban: felhívás) alapján támogatási kérelmet az nyújthatott be, aki a támogatási kérelem benyújtásakor főtevékenységként mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó volt.
A felhívás keretében Támogatói Okirattal rendelkező kedvezményezett egyik kötelezettsége, hogy a jogosultsági feltételként meghatározott egyéni vállalkozói tevékenységét fenntartsa a működtetési időszak végéig. A kedvezményezett köteles továbbá a működtetési időszak 3. évének január 1. napjától főállású egyéni vállalkozóvá válni, illetve amennyiben plusz pontért vállalta akkor a működtetési időszak 2. évétől.
A támogatási kérelem részét képező üzleti tervet és pénzügyi tervet a kedvezményezett az egyéni vállalkozói tevékenység figyelembe vétele mellett tervezte meg. Mind az üzleti terv, mind pedig a pénzügyi terv az értékelés alapját képezte. Ennek megfelelően a pénzügyi tervben vállaltak nem teljesítése esetén két lépcsős szankciót határoz meg a felhívás. Amennyiben a kedvezményezett gazdálkodási formája megváltozna, akkor nagy valószínűséggel fennállhat, hogy a pénzügyi terv értékei nem teljesülnek, ami akár a Szerződéstől való elállást is maga után vonná, a már kifizetett támogatási összeg visszakövetelése mellett.
Fentiek alapján a felhívás keretében vállalt kötelezettségek fenntartása és a jogkövetkezmények elkerülése érdekében célszerű a mező- és erdőgazdasági tevékenységét egyéni vállalkozóként tovább folytatnia. Javasoljuk tehát, hogy az egyéni vállalkozói tevékenységét a működtetési időszak végéig tartsa fenn, mert várhatóan csak így tud megfelelni a pályázati felhívás vonatkozó előírásainak.