Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak640 FtBenzin árak632 FtEUR402.58 FtUSD383.44 FtCHF426.44 FtGBP483.09 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Garo #8777. hozzászólására égig szaladtam a 3 ut mellet tanya ahol hizlalsz s szerinted megéri ennyi jött le na ebből mondja meg valaki hogy bér hizlaló vagy sertés tenyésztő mert ugye nem mindegy v agy csak 10-50 hízót értékesítő aki piacról kupecoktól szerzi be a hízó alapanyagot nos akkor hogy állunk
Válasz mtarka #8778. hozzászólásáraEzt Uricsike87-nek javasoltam. Ólak vannak. Nem feltétlenül kell neki automata behordó rendszer, ezt meg lehet oldani kézzel, csak önetetők legyenek meg jó szellőzés. Hígtrágyával ne is foglalkozzon, csinálja mélyalmosnak vagy ha más nem akkor napi takarítás.
Nem kell ezt annyira túlbonyolítani.
És hát valahol el kell kezdeni, 50-100 db-tól bármelyik vágóhíd szóba áll veled.
De ne offoljuk szét a topicot, ez csak egy javaslat volt, semmi más :)
Válasz Garo #8774. hozzászólásáraAzért azt Te is elismered, hogy a sertéshizlalás nem kispályásoknak való, vagy nem?
Gondolom, Te sem a kert végében tartod a hízókat. Tippem szerint nem is mangalicákkal foglalkozol.
Telephely, épületek, technológia, állatállomány, gépek, hígtrágya-megoldása - kijön ez a fiatal gazda 12 milliójából?
Válasz Mihály-963 #8775. hozzászólásáraHizlalásról beszéltem, akárhogy is nézem, elég egyértelmű, választási malacot felhizlalni ~120kg-os súlyig. Ezt kényelmesen meg lehet csinálni 4 hónap alatt.
Melyik része nem érthető?
Válasz Garo #8769. hozzászólására te már próbáltad vagy csak a fotelből lökte a gép mert a Csányi papa ilyen termelőket szeretne 1000db =2 milla nyereség vagy nem ????
Válasz Mihály-963 #8770. hozzászólásáraÁllj. Ne szaladjunk annyira előre.
Amiről itt az előbbiekben beszéltünk, az nem a "jövőbeli" fejlesztés.
Most ott tartunk, hogy a "jelenlegi" (vagy fogalmazhatunk úgy, hogy a "múltbeli") 6000 STE-t szeretné igazoltatni, annak érdekében, hogy egyáltalán elindulhasson a pályázaton.
Válasz Uricsike87 #8766. hozzászólásáraA sertés nem rossz buli, ha jól csinálod.
4 hónap alatt lemegy egy csapat, leadsz 3 csapatot egy évben, 3x proftiálsz, tényleges kiadásod viszont csak egyszer van, nem kell másfél évig benne tartanod a pénzed.
Takarmányt nyilván nem a boltban kell megvenni, ha nincs saját takarmányod akkor el kell menni egy közeli takarmánykeverőhöz és megcsinálják neked.
Máris fogsz ~2000 ft-ot mázsánként.
Véleményem szerint, ha nincs takarmányod akkor sokkal rizikósabb belevágni a bika hizlalásba, mint a sertésbe.
Válasz Uricsike87 #8766. hozzászólásáraA szőlősgazdák eddig elkerültek. Nem igazán értek hozzá, de ha nem tévedek ebbe a kategóriába tartozik:
"B_4_4_2 Egyéb borszőlő ültetvények"
A 4,5 ha 6.658 STE-t ad ki. Tehát nem rossz ötlet az STE igazolására.
A 4 tejhasznú tehénen én azért elgondolkoznék a helyedben. Nem nagy sztori. Ne gondolj valami iszonyú drága holstein-fríz tehénre, van ennél egyszerűbb és olcsóbb megoldás is (fogalmazzunk úgy, hogy "egyéb tejhasznú" fajta).
Viszont ez vitathatatlan, soha, senki által nem kétségbe vonható, sőt még igazolni sem kell, mert benne van az ENAR-ban.
Ha március 31-ig a tenyészetedbe kerül, még tejhasznú tehéntámogatást is kaphatsz rá...
Válasz mtarka #8761. hozzászólásáraJó is lenne, de sajnos az a sertéstelep nem az enyém :) Illetve nem lenne pofám elhappolni a 12,5-et más "pályakezdőtől", ha az enyém lenne:)
De jó helyen keresel, 1km-es körzetben vagyok.
Válasz mtarka #8764. hozzászólásáraEgyébként a szőlő jó lenne de ugye új ültetvények nehéz telepítésit szerezni a 4.5 ha még kevés. Azért akarok marhát hízlalni mert az talán még jövedelmének is. Bár ha a takarmányt venni kell akkor az állattartás nem gazdaságos sztem. A sertés még a tej nem túl jó buli. A szárnyas mêg talán. A kertészet nem nekem való. Sosem bírtam a zöldséget. Az ültetvények és az állattartás ami nekem bejön.
Válasz Uricsike87 #8763. hozzászólásáraOk. Így azért már sokkal világosabb minden.
A gépipari technikum nagyon is, csak nem ebben a pályázatban.
El kell menni valamilyen "gyorstalpalóra". Érdemes végigbogarásznod a 6. számú mellékletben lévő "szakképesítéseket". Valamelyiket biztosan meg lehet még "szerezni" a pályázat első körének lezárásáig. Keresd a szakképző intézeteket!
A "Segédletek" között találod:
https://www.palyazat.gov.hu/vp2-611-16-a-fiatal-mezgazdasgi-termelk-szmra-nyjtott-indul-tmogats-1
Egyértelmű egyébként, hogy csak a szőlővel tudsz valamit kezdeni, ha mégis pályázni akarsz.
A többit felejtsd el.
Ezt a marha (bika) hizlalást egyébként nem tudom ki találta ki, de nagyon népszerű ötlet (persze csak papíron). Pedig még annak is rizikós, akinek mindene megvan hozzá.
Ne vedd sértésnek, de ez a silókukoricás ötleted nagyon "gyerekcipőben" jár. Mikro-, kis-, de sokszor még a közepes agrárcégek sem termesztenek silókukoricát. Az "nagypálya", olyan gépesítettség kell hozzá, amelyhez kb. 15 fiatal gazda pályázat is kevés volna...
Ne variáld túl! Bérbe veszed mind a 4,5 ha szőlőt (földhasználatot bejelented), beadod a területalapúba most, ahogy megnyílik és akkor ezzel le is tudtad a 6000 STE igazolását (ha szerencséd van és tényleg megtolják a beadási határidőt).
Egyébként, ha nem titok, az Alföld melyik részén gazdálkodtok?
A hrszt pontosan nem tudom nincs nálam tulajdoni. De az biztos hogy az ólak (amiket a telefon órákra javít és nem vettem észre) egy alrészleten van a lakóházzal ami hivatalos és szerepel a térképen. Ezért nem tudom hogy a bérlet hogy lehetséges. Azért termelnék bérelt földön mert nincs sajátom ráadásul az alföldön ahol lakom nem egyszerű olyan földet venni ahol silókukorica megterem. Ráadásul a vásárolt takarmánytol sztem még így is olcsóbb. Amit szeretnék: pályázni és abból a pénzből a szüleimtől átvett ólakban marhát hízlalni. Ezen kívűl van 1 ha szántó és 1 ha gyep amiből ültetvényt csinálnék mogyorót szarvasgombával fertőzve. A 4.5 ha szőlőt meghagynánk hogy ők csinálják tovább őstermelőként ahogy eddig is és akkor nekik is van megélhetésük meg én is elstartolok. Ha már idénre beadta a területalapú támogatást édesapám a szőlőtermesztés akkor azzal nem tudok stét igazolni hiába veszem bérbe. Tejhasznú tehênnel nincs bajom csak megvenni úgy hogy még az se biztos hogy tudok pályázni és etetni nem kevés pénz és még az a tartalékom is rámenne ami nincs is. A végzettségem ráadásul gépipari technikum ami nem jó. Tehát még kellene 2 hét alatt aranykalászost is csinálnom. Lehet hogy későn ébredtem.
Válasz mtarka #8744. hozzászólásáraNem ismerem őket, csak a hirdetésüket láttam.
Sajnálom, hogy nekik így alakult, bízom benne, hogy ez nem történik meg velem. Úgy gondolom jó úton haladok. De mint tudjuk elég egy rossz döntés és úszik minden.
A tanya a 33-as főút mellett található és sertés hizlalással foglalkozom.
Válasz Uricsike87 #8755. hozzászólásáraSzerinted melyik kormányhivatali tisztviselő fogja neked a szarvasgombát leigazolni? Talán esetleg, ha nagypapád lenne a kormánymegbízott, de akkor meg nem itt beszélgetnénk, hanem St. Moritzban.
Jó, ne tejhasznú marhát vegyél, hanem 10 napos kisbikákat, de akkor nem 4 db kell, hanem 51 db a 6000 STE eléréséhez!! Ha neked mindegy, akkor ez is jó.
Szavazásra tennél fel a következő kérdést: melyiket egyszerűbb: 4 db tejhasznú tehén vagy 51 db 10 napos fekete kisbika?
"Bérelt földön takarmányt termelni neki"??? Gondolod, hogy ez életszerű?
Még egyszer - miért gond az, hogy szüleidnek a háza egy olyan külterületi ingatlanon van, amelyet te bérbe (haszonbérbe, felesbérbe, szívességi használatra) szeretnél venni tőlük? Akkor már nem lakhatnak többé ott? Gondolom a házuk egy önálló alrészleten van, amelyet pl. nem veszel bérbe. Fel van egyáltalán tüntetve a a külterületi ingatlanon a ház - vagy csak úgy "odaépült"?
Már másodjára látom ezt az "órákat". Mi ez? Milyen "órákat" akarsz bérbe venni?
Milyen "ültetvényt" telepítenél? Milyen művelési ágú ingatlanra szeretnél "ültetvényt" telepíteni? Szántóra? Gyepre? Ezeket felejtsd el gyorsan, olyan hosszadalmas az eljárás, hogy Te hamarabb fordulsz termőre:)
Attól még, hogy évek óta nincs állat az ólakban, még lehet, hogy szerepel az ENAR-ban, mint állat-tartási hely. Hacsak nem tök feketén tartották szüleid az állatokat, valamilyen állatorvossal kapcsolatban kellett lenniük (ellátó állatorvos).
Válasz Uricsike87 #8755. hozzászólásáraFigyelj, szívesen segít neked mindenki, én is.
De, ha nem tudom elolvasni azt amit írsz, akkor úgy elég nehéz.
Légyszi írd le egy kicsit tagoltabban, hogy milyen hrsz., milyen tulajdoni hányad, ki a tulajdonos, mi van rajta most és mit akarsz ott csinálni.
Válasz Uricsike87 #8755. hozzászólásáraMeg ne próbáld!
A gombás STE-ket külön fogják ellenőrizni!!
Ez azt jelenti, hogy lehet majd kifogást (fellebbezés új neve) írni, de no chance...
Ez a gombás sté hogy működik mert akkor csak valamennyi földet kellene átvennem meg az ólakat és a legelőt. A tulajdoni lapot láttam mivel a szüleim területe. Állattartó telep? Évek óta nincs állat benne már csak szőlővel foglalkoznak. Az állattartás lenne amibe belevágnék az ültetvényt azért csinálnám meg hogy minél előbb termőre forduljon. Külterületi az ingatlan de hogy vegyem bérbe az órákat ha azon a hrszen van az ő házuk is? Tejelő marhát nem akarok csak hízlalni majd bérelt földön takarmányt termelni nekik. Szarvasgomba milyen sté alatt fut? Elfogadott egyáltalán?
Válasz Pintér Zoltán #8734. hozzászólásáraNem akarom elvenni az ő megélhetési lehetőségüket ezért vacillálok. Csak valamennyit átvenni tôlük de az még kevés szénhidrát.
Fiatal gazdában meg végképp érthetetlen.
Öreg gazdáknál még megérteném, hogy néhány húzódoznak a "számítógéptől", de egy fiatalember esetében számomra megdöbbentő. Egész nap azt a k... okostelefont nyomkodja mind, b... magát a fb-on, aztán meg rinyál, hogy nincs elég információja egy pályázati adatlap kitöltéséhez.
Mégis mit gondol mi lesz később, ha esetleg nyer? Utána majd odaadja a számlatömbjét a könyvelőjének (hogy írja ő a számlákat), odaadja az adatait az ügyvédjének (hogy a szerződéseit innentől írja meg neki), odaadja az ügyfélkapu kódját a falugazdászának (hogy a támogatásokat intézze el ő), odaadja a traktor kulcsait a traktorosának (hogy végezze el a munkákat ő), odaadja a marhaleveleket az állatorvosának (hogy intézze innentől ő az állatokkal kapcsolatos papírmunkákat), a fiatal mg-i termelő meg repülőjegyet vesz a Maldív-szigetekre és onnan intézz mindent a jövőben???
Ennyi erővel egyszerűbb elmenni búvároktatónak, azzal könnyebben boldogul a trópusokon...
Válasz lacika973 #8749. hozzászólásáraNe higgy senkinek! CSAK A SAJÁT SZEMEDNEK!
Pályázatírónak meg végképp!
Egy pályázatírónak nem az az érdeke, hogy Te megvalósítsd az álmaid. Neki az az érdeke, hogy a saját álmait valósítsa meg!
Mi tudna egy pályázatíró a mezőgazdaságról? Ha tudna valamit, akkor csinálná, nem pályázatokat irkálna.
Amennyi energiát, időt abba fektetsz, hogy keresel egy normális pályázatírót, kétszer meg tudod írni ezt az egyszerű pályázatot.
Hol van az leírva, hogy aki magának írja a pályázatot nem fog nyerni, nade 200ezer+10% sikerdíjért tuti a győzelem.
Ha valaki, akkor én tudom, hogy ez csak "lehúzás".
Akik meg közel ülnek a tűzhöz, úgyis nyernek. Nekik éppen nem kell fizetni egy fillért sem a "pályázatírónak", érdekes módon nekik "szívességből" megcsinálja mindenki.
Azért az elmúlt 10 évben én már írtam "pár" pályázatot. Általában nyertek.
Nyilván ebből éltem sokáig. De sosem értettem, hogy miért keres valaki pályázatírót.
Mi az, amit egy ilyen egyszerű pályázati kérelemben egy érettségizett fiatal nem tud kitölteni?
A célokat? A bemutatkozó részt? Azt, hogy mit akar csinálni? A pénzügyi tervet?
Ha a pályázni kívánó fiatal gazda nem tudja ezeket a roppant egyszerű pályázati adatlapokat kitölteni, akkor én nemhogy érettségit nem adtam volna neki, de az általános iskola 6. osztályából sem engedtem volna ki.
Szerintem inkább azért nem meri kitölteni a fiatal pályázó, mert "lusta" ahhoz, hogy egyáltalán elolvassa egyszer is. Vagy azt hiszi, hogy a pályázatíróknak valamilyen "csodafegyvere" van, amelytől majd több pontot kap a kérelme. Hogy majd "menedzseli" a pályázati kérelmét. Meg, hogy ismeri a támogatási kérelmet "bíráló" projektértékelőt.
Na ez mind KAMU, a "beetetés" része, színtiszta marketing. Csillogó iroda, nagymellű titkárnő, öltönyös nyalógépek. Hát, ha van köztetek olyan, aki azt hiszi, hogy majd pont ezek fognak MEZŐGAZDASÁGI pályázatot írni??
Ugyanarról a "rajtvonalról" indul mindenki, ugyanúgy olvasni kell tudni, értelmezni és számolni. Semmi trükk nincs benne. Mit gondoltok, ha egy pályázatíró 10-15 pályázatnál többet ír, mennyit foglalkozik egy-egy kérelemmel? Én tudom, semmit. Fogja a klisét és átírja.
Válasz mtarka #8748. hozzászólásáraSzia. Persze olvastam,csak korábban itt írtátok,hogy nem kell beadáskor kiváltani. Igen egy pályázatírót otthagytam,volt aki visszahívni is lusta volt, akinél legutóbb voltam nem meggyőző számomra. Vicc amit sokan szolgáltatásként csinálnak.
Válasz lacika973 #8745. hozzászólásáraSzia!
Számomra a pályázati kiírás elég egyértelmű ebben a tekintetben.
Az olvasható a kiírásban, hogy a pályázat (támogatási kérelem) benyújtásakor "főtevékenységként mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, aki a mezőgazdasági tevékenységet egyéni vállalkozóként a támogatási kérelem benyújtásától számított 12 hónapnál nem régebben folytatja".
Te olvastad már egyébként a pályázati felhívást vagy úgy vagy vele, hogy majd a "pályázatíró úgyis jobban tudja"?
Tehát az egyén vállalkozóit ki kell váltani. Ennek feltétele, hogy az őstermelőit vissza kell adni - hallottam olyat is, hogy talán nem kell visszaadni az őstermelőit, ha egyértelműen elkülöníthető az őstermelői és az egyéni vállalkozói tevékenység. Ennek nem jártam még utána. Tud valaki esetleg erről többet?
Elképzelhető, hogy mégiscsak megengedik, hogy a támogatási kérelem beadása után a pályázók "szüneteltessék" az egyéni vállalkozást valameddig (pl. a támogatási döntésig, az első kifizetési kérelem benyújtásáig). Nem 100%-ban biztos info, de az exMVH-ban ez téma jelenleg.
A fiatal gazda pályázatot elnyerők jelentősebbik fele inkább csak fiatal, jó pályázatíróval, sajnos. Amivel nem is lenne akkora baj, ha nem a mi alaptámogatásunkból vonnák el a fedezetet.
Sziasztok. Volt korábban szó róla,hogy a beadáshoz még nem kell kiváltani a vállalkozóit,csak a nyerés után. Igaz ez? Meg ilyenkor az őstermelőid vissza kell adni és úgy vállalkozói? Egyébként az őstermelő is vállalkozó ha azt nézzük. Ki az aki végül beadja? Bosszús nehéz ügy ez, pedig már letettem róla,de azért még a gondolat mindig ott van.
Válasz Pintér Zoltán #8734. hozzászólásáraAzért ennek az éremnek is két oldala van.
Vidéken, főleg tanyán élő szülők előtt nem sok választás van. Ha szeretnék annak a minimális esélyét fenntartani, hogy a gyerekeiket ne 2-3 évente lássák karácsonykor (mert külföldön robotolnak), mindenüket oda kell adniuk.
Ha van föld, állat, gépek, épületek, akkor nincs annál nagyobb öröm egy szülőnek, ha azt látja, hogy a gyereket ez érdekli.
Nincs mese, mindent fel kell tenni a rulettkerékre, különben ezer százalék az esélye annak, hogy alig-alig fogja látni a gyerekét, unokáját.
Egyedül, a világ végén elhagyatva, megkeseredve fogja leélni az életét, hiába épített fel egy egzisztenciát.
Válasz mtarka #8741. hozzászólásáraMég csak véletlenül sem a pályázat miatt költöztem ki, hisz akkor még tervben sem volt ez a kiírás.
Azért költöztem ki, mert ezt akartam csinálni.
Most meg úgy vagyok ha már kiírták akkor miért ne, így is úgy is ezt csinálom, plusz dolgokat nem kell bevállalnom.
A tanya Debrecen mellett található.
Válasz Garo #8735. hozzászólásáraNem azt írtam, hogy nincs ilyen, csak azt, hogy borzasztóan ritka.
Te a fiatal gazda pályázat elnyerése miatt költöztél tanyára?
Te a fiatal gazda pályázat elnyerése miatt tartasz állatokat?
Ha nem titok, megkérdezhetem, hogy melyik településen élsz? Nem mindegy, hogy Gödöllő mellett van egy tanyád vagy Piricse mellett
Ha még azt is ki mered jelenteni, hogy minden támogatás nélkül el tudnál tartani egy 4-5 fős családot a tanyasi állattartásodból, amelyet a nulláról építettél fel, kizárólag a saját erődre támaszkodva, akkor azonnal megválasztunk földművelésügyi miniszternek.
Válasz Kackac #8736. hozzászólásáraLehet nem voltam világos.
Nem a fiatal gazdák "fogják a tehén farkát".
"Csak" azt követeli meg a pályázati felhívás, hogy "személyesen vezesd" az egyéni vállalkozásod, de azt nem követeli meg, hogy "személyesen" etesd az állatokat, "személyesen" itasd az állatokat, "személyesen" ellesd az állatokat, "személyesen" legeltesd az állatokkal, stb.
Nem akarok ebbe ennél jobban belemenni. Nézd meg a "tutor" jelentését...
Válasz Radocz #8732. hozzászólásáraLehet, hogy elírtam valamit a KATA-val kapcsolatban. Mi a hiba benne?
Javítgatom az öko-poligonjaimat. Két javítás közötti "szünetben" írogatok ide, pihenésképpen...
Egyébként nekem a KATA éppen azért tetszik, mert egyáltalán nem kell hozzá könyvelő. Elég egy Excel-táblázatot (bevételi nyilvántartást) vezetni a kibocsátott számlák és nyugták alapján.
Ideális fiatal gazdáknak.
Fizetni kell a havi 25ezret (vagy 50ezret) és békén hagynak éves szinten most már 8 millióig (ez az ÁFA-mentesség határa).
Nem mellesleg önmagában a KATA is lehet egy bevételi forrás:) Én minden emberrel kiváltatnám!
Válasz mtarka #8718. hozzászólásáraAzt nevezem "kamikaze" állattartásnak, amikor nem számolnak azzal, hogy nyereséges-e egyáltalán vagy sem. Gondolok arra, hogy vesz 10 malacot, amivel mindennapos gondok / munkák vannak, takarmányozza ( vagy saját / vagy veszi), és mire 6-8 hónaposan el tudja adni, akkor rájön, hogy hogy a 430 ft /kg -os felvásárlási árral keresett hízónként jó esetben 15 eft-ot, 10 hízóra számolva 150 eft-ot. És dolgozott velük 180-200 napot. És akkor még elhullás, állatorvosi semmi nélkül számolok.
STE-nek jó, de megélhetés, vagy nettó jövedelem szerzésnek kevés.
5 évig csinálni vagy úgy érdemes, ha vesz 50 malacot, és akkor év végén lesz némi pénz is, de kevesebbel foglalkozni nem éri meg.
Matekolni kell, átgondolni, hogy megéri-e naponta kétszer kimenni egy tanyára etetni ( gázolaj, idő)....stb. Valahogy ezt hívom kamikaze állattartásnak, amikor sem tapasztalat, sem kiszámolva nincs semmi.
Fiatal Fórumozónk előtt még több van mint mögötte.
Én már a felén túl vagyok. Hogy a jobbik vagy a rosszabbik felén azt nem tudom, de amíg nem olvasod a kiírást ne higgy senkinek, csak a saját szemednek.
Válasz Uricsike87 #8729. hozzászólásáraAzért ne ültetvénytelepítéssel kezd a mg-i pályafutásod. Az egy picit nehezebb pálya...
Hacsak eleve nem "gyümölcsös" vagy "kert" művelési ágú az adott termőföld. Vagy nem is külterület, hanem belterület?
Miért ne bérelhetnél telephelyet? Viszont ez külterület, belterület? Tulajdoni lapját láttad már SAJÁT SZEMEDDEL valaha? Milyen "művelési ágban" van az ingatlanok?
Ahol az "ólak" vannak egy hrsz-on a lakóházzal biztos, hogy hivatalos állattartó telep - tartási hely? Tud erről valamilyen állatorvos?
13480 hozzászólás
Válasz Garo #8777. hozzászólására égig szaladtam a 3 ut mellet tanya ahol hizlalsz s szerinted megéri ennyi jött le na ebből mondja meg valaki hogy bér hizlaló vagy sertés tenyésztő mert ugye nem mindegy v agy csak 10-50 hízót értékesítő aki piacról kupecoktól szerzi be a hízó alapanyagot nos akkor hogy állunk![smile pimp](/oldforum/images/smiles/pimp.gif)
![smile pimp](/oldforum/images/smiles/pimp.gif)
Válasz mtarka #8778. hozzászólásáraEzt Uricsike87-nek javasoltam. Ólak vannak. Nem feltétlenül kell neki automata behordó rendszer, ezt meg lehet oldani kézzel, csak önetetők legyenek meg jó szellőzés. Hígtrágyával ne is foglalkozzon, csinálja mélyalmosnak vagy ha más nem akkor napi takarítás.
Nem kell ezt annyira túlbonyolítani.
És hát valahol el kell kezdeni, 50-100 db-tól bármelyik vágóhíd szóba áll veled.
De ne offoljuk szét a topicot, ez csak egy javaslat volt, semmi más :)
Válasz Garo #8774. hozzászólásáraAzért azt Te is elismered, hogy a sertéshizlalás nem kispályásoknak való, vagy nem?
Gondolom, Te sem a kert végében tartod a hízókat. Tippem szerint nem is mangalicákkal foglalkozol.
Telephely, épületek, technológia, állatállomány, gépek, hígtrágya-megoldása - kijön ez a fiatal gazda 12 milliójából?
Válasz Garo #8776. hozzászólásáraCsak egy kicsit vissza kellett volna olvasni. Saját példával éltem.
Válasz Mihály-963 #8775. hozzászólásáraHizlalásról beszéltem, akárhogy is nézem, elég egyértelmű, választási malacot felhizlalni ~120kg-os súlyig. Ezt kényelmesen meg lehet csinálni 4 hónap alatt.
Melyik része nem érthető?
Válasz Garo #8774. hozzászólására bocs de te 3 turnusról írtál nem a kocákról malacokról tessék nem értem úgy írd le hogy más ne értse félre![smile pimp](/oldforum/images/smiles/pimp.gif)
![smile pimp](/oldforum/images/smiles/pimp.gif)
Válasz Mihály-963 #8773. hozzászólásáraNem próbálom, csinálom. Amiről te beszélsz az a bérhizlalás amiből köszönöm, de nem kérek.
Válasz Garo #8769. hozzászólására te már próbáltad vagy csak a fotelből lökte a gép mert a Csányi papa ilyen termelőket szeretne 1000db =2 milla nyereség vagy nem ????![smile pimp](/oldforum/images/smiles/pimp.gif)
Válasz Mihály-963 #8770. hozzászólásáraÁllj. Ne szaladjunk annyira előre.
Amiről itt az előbbiekben beszéltünk, az nem a "jövőbeli" fejlesztés.
Most ott tartunk, hogy a "jelenlegi" (vagy fogalmazhatunk úgy, hogy a "múltbeli") 6000 STE-t szeretné igazoltatni, annak érdekében, hogy egyáltalán elindulhasson a pályázaton.
Válasz Garo #8767. hozzászólásárahttp://magyarmezogazdasaglap.hu/hu/irasok/alom-mely-almon
Válasz mtarka #8768. hozzászólására s hogyan lesz bevételed mert ez az éhen halálhoz sok a túléléshez kevés![smile pimp](/oldforum/images/smiles/pimp.gif)
Válasz Uricsike87 #8766. hozzászólásáraA sertés nem rossz buli, ha jól csinálod.
4 hónap alatt lemegy egy csapat, leadsz 3 csapatot egy évben, 3x proftiálsz, tényleges kiadásod viszont csak egyszer van, nem kell másfél évig benne tartanod a pénzed.
Takarmányt nyilván nem a boltban kell megvenni, ha nincs saját takarmányod akkor el kell menni egy közeli takarmánykeverőhöz és megcsinálják neked.
Máris fogsz ~2000 ft-ot mázsánként.
Véleményem szerint, ha nincs takarmányod akkor sokkal rizikósabb belevágni a bika hizlalásba, mint a sertésbe.
Válasz Uricsike87 #8766. hozzászólásáraA szőlősgazdák eddig elkerültek. Nem igazán értek hozzá, de ha nem tévedek ebbe a kategóriába tartozik:
"B_4_4_2 Egyéb borszőlő ültetvények"
A 4,5 ha 6.658 STE-t ad ki. Tehát nem rossz ötlet az STE igazolására.
A 4 tejhasznú tehénen én azért elgondolkoznék a helyedben. Nem nagy sztori. Ne gondolj valami iszonyú drága holstein-fríz tehénre, van ennél egyszerűbb és olcsóbb megoldás is (fogalmazzunk úgy, hogy "egyéb tejhasznú" fajta).
Viszont ez vitathatatlan, soha, senki által nem kétségbe vonható, sőt még igazolni sem kell, mert benne van az ENAR-ban.
Ha március 31-ig a tenyészetedbe kerül, még tejhasznú tehéntámogatást is kaphatsz rá...
Válasz mtarka #8761. hozzászólásáraJó is lenne, de sajnos az a sertéstelep nem az enyém :) Illetve nem lenne pofám elhappolni a 12,5-et más "pályakezdőtől", ha az enyém lenne:)
De jó helyen keresel, 1km-es körzetben vagyok.
Válasz mtarka #8764. hozzászólásáraEgyébként a szőlő jó lenne de ugye új ültetvények nehéz telepítésit szerezni a 4.5 ha még kevés. Azért akarok marhát hízlalni mert az talán még jövedelmének is. Bár ha a takarmányt venni kell akkor az állattartás nem gazdaságos sztem. A sertés még a tej nem túl jó buli. A szárnyas mêg talán. A kertészet nem nekem való. Sosem bírtam a zöldséget. Az ültetvények és az állattartás ami nekem bejön.
Válasz mtarka #8764. hozzászólásáraKecskeméti vagyok a szüleim 20 Imre Jakabszálláson laknak ott vannak a földek.
Válasz Uricsike87 #8763. hozzászólásáraOk. Így azért már sokkal világosabb minden.
A gépipari technikum nagyon is, csak nem ebben a pályázatban.
El kell menni valamilyen "gyorstalpalóra". Érdemes végigbogarásznod a 6. számú mellékletben lévő "szakképesítéseket". Valamelyiket biztosan meg lehet még "szerezni" a pályázat első körének lezárásáig. Keresd a szakképző intézeteket!
A "Segédletek" között találod:
https://www.palyazat.gov.hu/vp2-611-16-a-fiatal-mezgazdasgi-termelk-szmra-nyjtott-indul-tmogats-1
Egyértelmű egyébként, hogy csak a szőlővel tudsz valamit kezdeni, ha mégis pályázni akarsz.
A többit felejtsd el.
Ezt a marha (bika) hizlalást egyébként nem tudom ki találta ki, de nagyon népszerű ötlet (persze csak papíron). Pedig még annak is rizikós, akinek mindene megvan hozzá.
Ne vedd sértésnek, de ez a silókukoricás ötleted nagyon "gyerekcipőben" jár. Mikro-, kis-, de sokszor még a közepes agrárcégek sem termesztenek silókukoricát. Az "nagypálya", olyan gépesítettség kell hozzá, amelyhez kb. 15 fiatal gazda pályázat is kevés volna...
Ne variáld túl! Bérbe veszed mind a 4,5 ha szőlőt (földhasználatot bejelented), beadod a területalapúba most, ahogy megnyílik és akkor ezzel le is tudtad a 6000 STE igazolását (ha szerencséd van és tényleg megtolják a beadási határidőt).
Egyébként, ha nem titok, az Alföld melyik részén gazdálkodtok?
A hrszt pontosan nem tudom nincs nálam tulajdoni. De az biztos hogy az ólak (amiket a telefon órákra javít és nem vettem észre) egy alrészleten van a lakóházzal ami hivatalos és szerepel a térképen. Ezért nem tudom hogy a bérlet hogy lehetséges. Azért termelnék bérelt földön mert nincs sajátom ráadásul az alföldön ahol lakom nem egyszerű olyan földet venni ahol silókukorica megterem. Ráadásul a vásárolt takarmánytol sztem még így is olcsóbb. Amit szeretnék: pályázni és abból a pénzből a szüleimtől átvett ólakban marhát hízlalni. Ezen kívűl van 1 ha szántó és 1 ha gyep amiből ültetvényt csinálnék mogyorót szarvasgombával fertőzve. A 4.5 ha szőlőt meghagynánk hogy ők csinálják tovább őstermelőként ahogy eddig is és akkor nekik is van megélhetésük meg én is elstartolok. Ha már idénre beadta a területalapú támogatást édesapám a szőlőtermesztés akkor azzal nem tudok stét igazolni hiába veszem bérbe. Tejhasznú tehênnel nincs bajom csak megvenni úgy hogy még az se biztos hogy tudok pályázni és etetni nem kevés pénz és még az a tartalékom is rámenne ami nincs is. A végzettségem ráadásul gépipari technikum ami nem jó. Tehát még kellene 2 hét alatt aranykalászost is csinálnom. Lehet hogy későn ébredtem.
Válasz mtarka #8758. hozzászólásáraJó a gombát elfelejtem.
Válasz Garo #8760. hozzászólásáraTiéd a Látóképi-csárdánál lévő sertéstelep? Nem gyenge.
Válasz mtarka #8744. hozzászólásáraNem ismerem őket, csak a hirdetésüket láttam.
Sajnálom, hogy nekik így alakult, bízom benne, hogy ez nem történik meg velem. Úgy gondolom jó úton haladok. De mint tudjuk elég egy rossz döntés és úszik minden.
A tanya a 33-as főút mellett található és sertés hizlalással foglalkozom.
Válasz mtarka #8740. hozzászólásáraLeesett, értem.
0
Válasz Uricsike87 #8755. hozzászólásáraSzerinted melyik kormányhivatali tisztviselő fogja neked a szarvasgombát leigazolni? Talán esetleg, ha nagypapád lenne a kormánymegbízott, de akkor meg nem itt beszélgetnénk, hanem St. Moritzban.
Jó, ne tejhasznú marhát vegyél, hanem 10 napos kisbikákat, de akkor nem 4 db kell, hanem 51 db a 6000 STE eléréséhez!! Ha neked mindegy, akkor ez is jó.
Szavazásra tennél fel a következő kérdést: melyiket egyszerűbb: 4 db tejhasznú tehén vagy 51 db 10 napos fekete kisbika?
"Bérelt földön takarmányt termelni neki"??? Gondolod, hogy ez életszerű?
Még egyszer - miért gond az, hogy szüleidnek a háza egy olyan külterületi ingatlanon van, amelyet te bérbe (haszonbérbe, felesbérbe, szívességi használatra) szeretnél venni tőlük? Akkor már nem lakhatnak többé ott? Gondolom a házuk egy önálló alrészleten van, amelyet pl. nem veszel bérbe. Fel van egyáltalán tüntetve a a külterületi ingatlanon a ház - vagy csak úgy "odaépült"?
Már másodjára látom ezt az "órákat". Mi ez? Milyen "órákat" akarsz bérbe venni?
Milyen "ültetvényt" telepítenél? Milyen művelési ágú ingatlanra szeretnél "ültetvényt" telepíteni? Szántóra? Gyepre? Ezeket felejtsd el gyorsan, olyan hosszadalmas az eljárás, hogy Te hamarabb fordulsz termőre:)
Attól még, hogy évek óta nincs állat az ólakban, még lehet, hogy szerepel az ENAR-ban, mint állat-tartási hely. Hacsak nem tök feketén tartották szüleid az állatokat, valamilyen állatorvossal kapcsolatban kellett lenniük (ellátó állatorvos).
Válasz Uricsike87 #8755. hozzászólásáraFigyelj, szívesen segít neked mindenki, én is.
De, ha nem tudom elolvasni azt amit írsz, akkor úgy elég nehéz.
Légyszi írd le egy kicsit tagoltabban, hogy milyen hrsz., milyen tulajdoni hányad, ki a tulajdonos, mi van rajta most és mit akarsz ott csinálni.
Válasz Uricsike87 #8755. hozzászólásáraMeg ne próbáld!
A gombás STE-ket külön fogják ellenőrizni!!
Ez azt jelenti, hogy lehet majd kifogást (fellebbezés új neve) írni, de no chance...
Ez a gombás sté hogy működik mert akkor csak valamennyi földet kellene átvennem meg az ólakat és a legelőt. A tulajdoni lapot láttam mivel a szüleim területe. Állattartó telep? Évek óta nincs állat benne már csak szőlővel foglalkoznak. Az állattartás lenne amibe belevágnék az ültetvényt azért csinálnám meg hogy minél előbb termőre forduljon. Külterületi az ingatlan de hogy vegyem bérbe az órákat ha azon a hrszen van az ő házuk is? Tejelő marhát nem akarok csak hízlalni majd bérelt földön takarmányt termelni nekik. Szarvasgomba milyen sté alatt fut? Elfogadott egyáltalán?
Válasz Uricsike87 #8753. hozzászólásáraSzénhidrát=sté
Válasz Pintér Zoltán #8734. hozzászólásáraNem akarom elvenni az ő megélhetési lehetőségüket ezért vacillálok. Csak valamennyit átvenni tôlük de az még kevés szénhidrát.
Válasz Gandhy #8747. hozzászólásáraNincs olyan, hogy jó pályázatíró. Ez mese vagy inkább marketing.
Fiatal gazdában meg végképp érthetetlen.
Öreg gazdáknál még megérteném, hogy néhány húzódoznak a "számítógéptől", de egy fiatalember esetében számomra megdöbbentő. Egész nap azt a k... okostelefont nyomkodja mind, b... magát a fb-on, aztán meg rinyál, hogy nincs elég információja egy pályázati adatlap kitöltéséhez.
Mégis mit gondol mi lesz később, ha esetleg nyer? Utána majd odaadja a számlatömbjét a könyvelőjének (hogy írja ő a számlákat), odaadja az adatait az ügyvédjének (hogy a szerződéseit innentől írja meg neki), odaadja az ügyfélkapu kódját a falugazdászának (hogy a támogatásokat intézze el ő), odaadja a traktor kulcsait a traktorosának (hogy végezze el a munkákat ő), odaadja a marhaleveleket az állatorvosának (hogy intézze innentől ő az állatokkal kapcsolatos papírmunkákat), a fiatal mg-i termelő meg repülőjegyet vesz a Maldív-szigetekre és onnan intézz mindent a jövőben???
Ennyi erővel egyszerűbb elmenni búvároktatónak, azzal könnyebben boldogul a trópusokon...
Válasz lacika973 #8749. hozzászólásáraNe higgy senkinek! CSAK A SAJÁT SZEMEDNEK!
Pályázatírónak meg végképp!
Egy pályázatírónak nem az az érdeke, hogy Te megvalósítsd az álmaid. Neki az az érdeke, hogy a saját álmait valósítsa meg!
Mi tudna egy pályázatíró a mezőgazdaságról? Ha tudna valamit, akkor csinálná, nem pályázatokat irkálna.
Amennyi energiát, időt abba fektetsz, hogy keresel egy normális pályázatírót, kétszer meg tudod írni ezt az egyszerű pályázatot.
Hol van az leírva, hogy aki magának írja a pályázatot nem fog nyerni, nade 200ezer+10% sikerdíjért tuti a győzelem.
Ha valaki, akkor én tudom, hogy ez csak "lehúzás".
Akik meg közel ülnek a tűzhöz, úgyis nyernek. Nekik éppen nem kell fizetni egy fillért sem a "pályázatírónak", érdekes módon nekik "szívességből" megcsinálja mindenki.
Válasz lacika973 #8746. hozzászólásáraNyíregyházán van néhány nagyon jó pályázatíró. Pl. Asztalos Zsolt, őt nagyon dicsérték nekem.
Azért az elmúlt 10 évben én már írtam "pár" pályázatot. Általában nyertek.
Nyilván ebből éltem sokáig. De sosem értettem, hogy miért keres valaki pályázatírót.
Mi az, amit egy ilyen egyszerű pályázati kérelemben egy érettségizett fiatal nem tud kitölteni?
A célokat? A bemutatkozó részt? Azt, hogy mit akar csinálni? A pénzügyi tervet?
Ha a pályázni kívánó fiatal gazda nem tudja ezeket a roppant egyszerű pályázati adatlapokat kitölteni, akkor én nemhogy érettségit nem adtam volna neki, de az általános iskola 6. osztályából sem engedtem volna ki.
Szerintem inkább azért nem meri kitölteni a fiatal pályázó, mert "lusta" ahhoz, hogy egyáltalán elolvassa egyszer is. Vagy azt hiszi, hogy a pályázatíróknak valamilyen "csodafegyvere" van, amelytől majd több pontot kap a kérelme. Hogy majd "menedzseli" a pályázati kérelmét. Meg, hogy ismeri a támogatási kérelmet "bíráló" projektértékelőt.
Na ez mind KAMU, a "beetetés" része, színtiszta marketing. Csillogó iroda, nagymellű titkárnő, öltönyös nyalógépek. Hát, ha van köztetek olyan, aki azt hiszi, hogy majd pont ezek fognak MEZŐGAZDASÁGI pályázatot írni??
Ugyanarról a "rajtvonalról" indul mindenki, ugyanúgy olvasni kell tudni, értelmezni és számolni. Semmi trükk nincs benne. Mit gondoltok, ha egy pályázatíró 10-15 pályázatnál többet ír, mennyit foglalkozik egy-egy kérelemmel? Én tudom, semmit. Fogja a klisét és átírja.
Válasz mtarka #8748. hozzászólásáraSzia. Persze olvastam,csak korábban itt írtátok,hogy nem kell beadáskor kiváltani. Igen egy pályázatírót otthagytam,volt aki visszahívni is lusta volt, akinél legutóbb voltam nem meggyőző számomra. Vicc amit sokan szolgáltatásként csinálnak.
Válasz lacika973 #8745. hozzászólásáraSzia!
Számomra a pályázati kiírás elég egyértelmű ebben a tekintetben.
Az olvasható a kiírásban, hogy a pályázat (támogatási kérelem) benyújtásakor "főtevékenységként mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, aki a mezőgazdasági tevékenységet egyéni vállalkozóként a támogatási kérelem benyújtásától számított 12 hónapnál nem régebben folytatja".
Te olvastad már egyébként a pályázati felhívást vagy úgy vagy vele, hogy majd a "pályázatíró úgyis jobban tudja"?
Tehát az egyén vállalkozóit ki kell váltani. Ennek feltétele, hogy az őstermelőit vissza kell adni - hallottam olyat is, hogy talán nem kell visszaadni az őstermelőit, ha egyértelműen elkülöníthető az őstermelői és az egyéni vállalkozói tevékenység. Ennek nem jártam még utána. Tud valaki esetleg erről többet?
Elképzelhető, hogy mégiscsak megengedik, hogy a támogatási kérelem beadása után a pályázók "szüneteltessék" az egyéni vállalkozást valameddig (pl. a támogatási döntésig, az első kifizetési kérelem benyújtásáig). Nem 100%-ban biztos info, de az exMVH-ban ez téma jelenleg.
A fiatal gazda pályázatot elnyerők jelentősebbik fele inkább csak fiatal, jó pályázatíróval, sajnos. Amivel nem is lenne akkora baj, ha nem a mi alaptámogatásunkból vonnák el a fedezetet.
Esetleg szabolcs megyében valaki tud normális profi p.írót könyvelőt. ?
Sziasztok. Volt korábban szó róla,hogy a beadáshoz még nem kell kiváltani a vállalkozóit,csak a nyerés után. Igaz ez? Meg ilyenkor az őstermelőid vissza kell adni és úgy vállalkozói? Egyébként az őstermelő is vállalkozó ha azt nézzük. Ki az aki végül beadja? Bosszús nehéz ügy ez, pedig már letettem róla,de azért még a gondolat mindig ott van.
Válasz Garo #8742. hozzászólásáraEzt próbáltam leírni én is.
Akit ez az életforma vonz, az nem a fiatal gazda pályázat elnyerését követően kezd bele.
Némileg Neked is intő jel kell legyen ez:
http://lillatanya.blogspot.hu/2015/11/elado-kiado-az-almunk.html
Ismered őket?
Hol van a tanyád Debrecen körül? Milyen állatot tartasz? Lehet érdekelne engem ez-az...
Válasz Pintér Zoltán #8734. hozzászólásáraAzért ennek az éremnek is két oldala van.
Vidéken, főleg tanyán élő szülők előtt nem sok választás van. Ha szeretnék annak a minimális esélyét fenntartani, hogy a gyerekeiket ne 2-3 évente lássák karácsonykor (mert külföldön robotolnak), mindenüket oda kell adniuk.
Ha van föld, állat, gépek, épületek, akkor nincs annál nagyobb öröm egy szülőnek, ha azt látja, hogy a gyereket ez érdekli.
Nincs mese, mindent fel kell tenni a rulettkerékre, különben ezer százalék az esélye annak, hogy alig-alig fogja látni a gyerekét, unokáját.
Egyedül, a világ végén elhagyatva, megkeseredve fogja leélni az életét, hiába épített fel egy egzisztenciát.
Válasz mtarka #8741. hozzászólásáraMég csak véletlenül sem a pályázat miatt költöztem ki, hisz akkor még tervben sem volt ez a kiírás.
Azért költöztem ki, mert ezt akartam csinálni.
Most meg úgy vagyok ha már kiírták akkor miért ne, így is úgy is ezt csinálom, plusz dolgokat nem kell bevállalnom.
A tanya Debrecen mellett található.
Válasz Garo #8735. hozzászólásáraNem azt írtam, hogy nincs ilyen, csak azt, hogy borzasztóan ritka.![smile blush](/oldforum/images/smiles/blush.gif)
Te a fiatal gazda pályázat elnyerése miatt költöztél tanyára?
Te a fiatal gazda pályázat elnyerése miatt tartasz állatokat?
Ha nem titok, megkérdezhetem, hogy melyik településen élsz? Nem mindegy, hogy Gödöllő mellett van egy tanyád vagy Piricse mellett
Ha még azt is ki mered jelenteni, hogy minden támogatás nélkül el tudnál tartani egy 4-5 fős családot a tanyasi állattartásodból, amelyet a nulláról építettél fel, kizárólag a saját erődre támaszkodva, akkor azonnal megválasztunk földművelésügyi miniszternek.
Válasz Kackac #8736. hozzászólásáraLehet nem voltam világos.
Nem a fiatal gazdák "fogják a tehén farkát".
"Csak" azt követeli meg a pályázati felhívás, hogy "személyesen vezesd" az egyéni vállalkozásod, de azt nem követeli meg, hogy "személyesen" etesd az állatokat, "személyesen" itasd az állatokat, "személyesen" ellesd az állatokat, "személyesen" legeltesd az állatokkal, stb.
Nem akarok ebbe ennél jobban belemenni. Nézd meg a "tutor" jelentését...
Válasz Radocz #8732. hozzászólásáraLehet, hogy elírtam valamit a KATA-val kapcsolatban. Mi a hiba benne?
Javítgatom az öko-poligonjaimat. Két javítás közötti "szünetben" írogatok ide, pihenésképpen...
Egyébként nekem a KATA éppen azért tetszik, mert egyáltalán nem kell hozzá könyvelő. Elég egy Excel-táblázatot (bevételi nyilvántartást) vezetni a kibocsátott számlák és nyugták alapján.
Ideális fiatal gazdáknak.
Fizetni kell a havi 25ezret (vagy 50ezret) és békén hagynak éves szinten most már 8 millióig (ez az ÁFA-mentesség határa).
Nem mellesleg önmagában a KATA is lehet egy bevételi forrás:) Én minden emberrel kiváltatnám!
Válasz Uricsike87 #8726. hozzászólására![smile lol](/oldforum/images/smiles/lol.gif)
Válasz mtarka #8720. hozzászólásáraMintha én írtam volna.![smile thumbupcool](/oldforum/images/smiles/thumbupcool.gif)
Válasz mtarka #8718. hozzászólásáraAzt nevezem "kamikaze" állattartásnak, amikor nem számolnak azzal, hogy nyereséges-e egyáltalán vagy sem. Gondolok arra, hogy vesz 10 malacot, amivel mindennapos gondok / munkák vannak, takarmányozza ( vagy saját / vagy veszi), és mire 6-8 hónaposan el tudja adni, akkor rájön, hogy hogy a 430 ft /kg -os felvásárlási árral keresett hízónként jó esetben 15 eft-ot, 10 hízóra számolva 150 eft-ot. És dolgozott velük 180-200 napot. És akkor még elhullás, állatorvosi semmi nélkül számolok.
STE-nek jó, de megélhetés, vagy nettó jövedelem szerzésnek kevés.
5 évig csinálni vagy úgy érdemes, ha vesz 50 malacot, és akkor év végén lesz némi pénz is, de kevesebbel foglalkozni nem éri meg.
Matekolni kell, átgondolni, hogy megéri-e naponta kétszer kimenni egy tanyára etetni ( gázolaj, idő)....stb. Valahogy ezt hívom kamikaze állattartásnak, amikor sem tapasztalat, sem kiszámolva nincs semmi.
Válasz mtarka #8722. hozzászólásáraJelen...
Fiatal vagyok, tanyára költöztem és állattartással foglalkozom.
Válasz Uricsike87 #8727. hozzászólásáraÜdv
![smile aikido](/oldforum/images/smiles/aikido.gif)
![smile confused](/oldforum/images/smiles/confused.gif)
Kicsit furcsa elképzeléseid vannak, a mások által megteremtett javakat feltennéd,
" mindenüket feltenném 1 lapra ",
miért nem a sajátodat ???
Döbbenet, teremts előbb Te is valamit és azt kockáztasd, szerintem.
Van erre egy nagyon jó magyar mondás, de inkább eltekintek most attól hogy leírjam.
Válasz mtarka #8717. hozzászólására"Módosítani fogják a pályázati felhívást!"
![smile cowboy](/oldforum/images/smiles/cowboy.gif)
Fiatal Fórumozónk előtt még több van mint mögötte.
Én már a felén túl vagyok. Hogy a jobbik vagy a rosszabbik felén azt nem tudom, de amíg nem olvasod a kiírást ne higgy senkinek, csak a saját szemednek.
Válasz mtarka #8731. hozzászólásáraValahol írtad a Kata adózási módot.
![smile cowboy](/oldforum/images/smiles/cowboy.gif)
Szerintem nem úgy van, de egy könyvelővel érdemes előtte egyeztetni.
Bocs, hogy bele vau-vau.
Válasz Uricsike87 #8729. hozzászólásáraAzért ne ültetvénytelepítéssel kezd a mg-i pályafutásod. Az egy picit nehezebb pálya...
Hacsak eleve nem "gyümölcsös" vagy "kert" művelési ágú az adott termőföld. Vagy nem is külterület, hanem belterület?
Miért ne bérelhetnél telephelyet? Viszont ez külterület, belterület? Tulajdoni lapját láttad már SAJÁT SZEMEDDEL valaha? Milyen "művelési ágban" van az ingatlanok?
Ahol az "ólak" vannak egy hrsz-on a lakóházzal biztos, hogy hivatalos állattartó telep - tartási hely? Tud erről valamilyen állatorvos?