Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR410.68 FtUSD394.79 FtCHF438.21 FtGBP494.32 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz .Feco. #3367. hozzászólásáraLehet így is nézni, hogy megveszed valaki elől, viszont bérelni meg tudod. Azért ez messzebbi történet, mondjuk úgy hogy a magyarországi földbirtok nem természetes fejlődés eredménye.
Válasz Rabó001 #3365. hozzászólásáraMondjuk ez inkább arra van, hogy ha nem akarod művelni akkor meg se vedd, attól higy van egy csomó olyan pénzed amivel nem tudsz mit kezdeni ezért olyan dologba akarod tenni, amiben nem romlik hosszú távon sem, ne vedd fel az árakat és ne vedd el az elol aki ebből élne…
Ilyen szempontból meg jobb lenne, ha kifejezetten előírnák, hogy ha nem műveled magad, akkor egy x idő után kötelező lenne eladnod is… csak ilyen sosem lesz mert akik erről szavaznak mind ellenérdekeltek…
Válasz Farmer365 #3361. hozzászólásáraEgyenlő feltétel az lenne, ha nem írna elő saját művelési kötelezettséget senkinek. Föld-föld, ha most vetted, ha x éve, ha örökölted, ha akarod műveled, ha akarod bérbe adod.
Válasz Farmer365 #3361. hozzászólásáraTeljes egyenlőség nincs, ez csak egy hamis szlogen, úgy nagy általánosságban.
Amúgy igen, az a törvény hogy a vásárolt földet használnod kell. Bár még azért bérbe is lehet adni, nem mindenhol utasítják el. Maximum ha fennakad egy véletlenszerű ellenőrzésen akkor még kifizetik a dupla illetéket mint büntetés, de minden ugyanúgy marad.
Tudod mit lehetne elvarni, ha már egyenlőség? Hogy a törvényeket az egész országban mindenhol egyformán értelmezzék.
Válasz .Feco. #3353. hozzászólásáraKivéve, ha benne vagy egy osztatlanban, és megszünteted azt. Vagy keresel olyat aki benne van, megfinanszírozod, hogy számolja föl az osztatlant, kebelezzen be, ha van lehetőség vegyen. Ha ez megvan, akkor megveszed tőle.
Válasz Rabó001 #3360. hozzászólásáraA törvényt nem én írtam!
Csupán egyenlő feltételeket kérnék ez a hozzászólásom lényege. Nekem az is megfelelne ha ránk sem vonatkozna ez a megkötés, sőt jobban megfelelne!
Válasz Csavarkulcs #3357. hozzászólásáraMinket kötelez a törvény hogy mi használjuk a vásárolt földet!
Aki örökölte vagy kárpótlásba kapta vagy a pesti ügyvédet aki 20 éve vette befektetésnek azt miért nem?
Legyen itt is 5 év türelmi idő mint az osztatlan öröklésnél aztán lehet dolgozni!!! Vagy eladni!
Válasz Rabó001 #3356. hozzászólásáraAlapból az a gond..a nagyoknak olcsóbban adják oda a bérleményt. Majd azokkal szemben kell versenyezni. Miközben a tulaj gyakorlatilag semmibeveszi a szerződést. És zsarol a bérleményel. Itt ez a jellemző mára. Természetesen közben az sem titok a nagy keveri a lapokat a hátadmögött. Az a baj mikor pontot tennél a végére hogy mondjon egy árat a területre. Jelemzően az a válasz nem érdeke eladni.
Válasz Csavarkulcs #3355. hozzászólásáraPersze, csak utólag derül ki hogy melyikkel jártál volna jobban. Ezekben amit én mondtam, minimum ár is ki van kötve, valahol az ak-ra, máshol buzza árra. Pl: x kg búza ára/Ak, de minimum 3000Ft/Ak, vagy minimum 54000Ft/tonna búza árral számolva.
Válasz Rabó001 #3352. hozzászólásáraJövöre pedíg még lejjebb mehet a bérlet ilyen konstrukció mellett. Mivel követi a piaci árat. Viszont ha 4000/ aranykorona és az is infláció követő legyen...akkor egy 5-6006ezres kukoricáből már más a leányzó fekvése.
Válasz Csavarkulcs #3347. hozzászólásáraItt 4500-6000-6500-as AK szerinti árak vannak és itt is bőven 40 AK közeli földek vannak… megvenni meg 10m/ha a tárgyalási alap…
Válasz .Feco. #3346. hozzászólásáraÍgy van ahogy írod. Nálunk pl. a többsége szerződés a kg/Ak módszerrel van megkötve, így tavaly hektárra számolva 200ezer feletti bérletek jöttek ki, 240-250 is volt, a földek nagyja 30 aranykoronás. Az idén meg nagyjából lefeleződött.
Válasz kalil #3349. hozzászólásáraÁtlagosan 100/ha itt a földbérlet. Innenntől felfelé vigye ki akarja..marad a saját és a közben kialakult más bevételi frrások. Ha valakít nagyon szorít hogy béreljen akkor is ha szinte alig keres raja valamit..az legyen az ő gondja. Én úgy vagyok vele miden áron nem kell a föld. Most értünk oda hogy úgy akar mindenki túlélni..hogy taposná a másikat maga alá. Már most vannak problémák elcsúszó bérleti kifizetések..stb. Mindenki eldönti mi az a felső határ amíg elmegy a megszokott sémák mára felborultak...a piac fél év alatt képes olyat produkálni mi szembemegy az eddíg megszokottal. Lehet nyerni is..de nagyot bukni is. Földet nem nagyon akar eladni a tulaj.mert ha talál egy jól fizető bérlőtt akkor minek eladni. Jellemzően az ilyen tulajok rövidtávú szerződéseket szeretik..mivel azzal próbálják sakkban tartani a bérlőt. Egy 10-20 éves szerződésnél..jöhet azzal ha lejárelveszem.
Válasz Csavarkulcs #3347. hozzászólásáraszeretném kérdezni, hogy hol van az az itt? nálunk dél zalába 1800ft/ak a követelés de egyre többen akarnak infláció követő feltételeket.. kiváncsi lennék akkor is kérné-e ezt ha esetleg megfordulna és az inflációból defláció lenne :D
Válasz kalil #3341. hozzászólásáraKétféle verzió van itt..a fix összeghez hozzáadódik az éves inflációs érték.Vagyis az alap összeg nem emelkedik minden évben, csak hozzá adódik az inflációs érték,majd januártól újraindul. Valamint vannak az infláció mértékével emelkedő bérletek. Nos az utóbbiakat a bérlők már szeretnék felúl írni. Ha a tulaj nem megy bele. Januártól vissza kapja a tulajdonát a bérlő általi felmondással. Ez már idén elkezdődött. Az új dili hogy az új szerződés 4000Huf/aranykorona és az is emelkedjen az infláció értékével. Itt zömében 30-38 aanyakoronás földekről beszélünk. Mindamellet a 105 ezres szerződést itt a hivatal már visszadobja. Túlzónak tartja. Én 7 hektárt fogok elengedni a jövőben..mivel a tulaj jelezte nem érdekli mit írt alá..toljak még neki zsebbe..vagy oda adja a helyi nagycégnek.Van még két év a szerződésből,már most jeleztem neki útjaink elválnak. Jelenlegi állapot szerint az elképzelése mentén menék végig az aktuális szerződéssel....az utolsó évben 200 + ezret kellene fizetnem a bérletért. Volt egy olyan felvetése is..az idei évhez tegyem hozzá az előző évi inflációt...majd pluszba még idén fizessem ki rá az idei inflációt is. És ez így ismétlődjön (emelkedjen) a továbbiakban. Természetesen a szerződést nagyívben lexarja. Van ki úgy játszik a bérlet kifizetéssel. Pl..5 éves szerződés esetén az első három évben lecsapol kicsit az infláció követö bérleti díjból. Majd az utolsó két éven hozzá adja. Nos a 70 plusszos tulajok ezt úgy értékelik. Mekkora emelést kaptak a bérlőtől. Közben csak volt némi kozmetikázás a kifizetések során.
Válasz A.I. #3344. hozzászólásáraA termény- és műtrágya árak spot árak, csak egyetlen időpont egyetlen tételére igazak, már másnap vagy harmadnap is változhatnak, földbérletet pedig 5+ évre kötsz... Ha mindig évre számolnád akkor tavaly és azelőtt 2-3x-a lenne, míg idén szerényebb... aki pl. úgy bérel hogy x kg búza/ak azok lexopták magukat tavaly ősszel, míg most meg jobb nekik... De mi lenne ha műtrágyát is úgy vennél, hogy írtok egy papírt, hogy 5 éven keresztül fix az ára? és mi lenne ha ezt a papírt tavaly októberben írtad volna alá?
A bérleti díj nem egy évre szól ezért úgy kell ajánlatot tenned, hogy benne van a tavalyi aszály is, a tavalyi terményár is, meg az idei termés is és az idei terményár is, sőt benne van a tavalyi műtrágya ár is, az is hogy várhatóan tovább fog emelkedni a munkaerő költsége, stb.
Van ahol van a szerződésben inflációkövetés, van ahol eleve olyan az indulóár, hogy inflációkövetés nélkül is jó... Aki többet vállal az viszi a földet, aki pedig túlvállalja magát az megy a levesbe... A gazdálkodás feltételei iszonyat sokat romlottak az elmúlt években, sokkal kiélezettebb minden, iszonyatos pénzeket kockáztatsz egy vékonyka haszon reményében, nem remegő kezű háziasszonyoknak való mostmár ez (sem).
Válasz CirokMan #3342. hozzászólásáraNeked előnyös a le fejeződött, vagy harmadolódott terményár? Vagy a '22ben a '20as árhoz képest 8x-os műtrágya ár?
Szerintem nem igazán előnyös egyik sem, és akkor lehetne még itt sorolni a változásokat.
Azt a kérdés, hogy erre hogyan is lehet bérleti díjat emelni?
Persze mindenki maga dönti el, hogy mit vállal, mit bír el a gazdasága, mi az ami még meg éri neki.
Válasz kalil #3341. hozzászólásáraFelénk már régóta így megy. Abból indul ki a tulajdonos, hogy neki nem olyan fontos földben tartani a tőkéjét. Ha beteszi PMÁP -ba..ott legalább inflációkövető és az is adómentes.
Válasz kalil #3341. hozzászólásáraNekem vannak inflaciokoveto berleti szerzodeseim, alapvetoen ez lenne a normalis.
Gondolj bele, akivel 4 eve kotottem 60 000 Ft/ha szerzodest, es nincs benne az inflaciokovetes, annak most nem tul elonyos ez igy...
A bérbeadó ezt a mondatot akarja belefogalmazni a szerződésbe:
Szerződő felek kijelentik, hogy a szerződésben meghatározott haszonbérleti díj minden évben legalább a KSH által közölt előző évi fogyasztói inflációs ráta mértékével emelkedik, az emelés alapja az előző évi bérleti díj.
Ki találkozott már ilyen infláció követő bérleti díjjal, esetleg valaki már régóta így fizet?
Az elmúlt két év inflációját elnézve ez nem kis összeg, ráadásul minden évben a megnövelt díjhoz adódik hozzá... és csak úgy költői kérdésként itt hagyom: Én az inflációt kitől kérem el?? (a költségeink egyre nőnek, a bevétel meg egyre kevesebb)
Válasz atisgyulai #3338. hozzászólásáraEz nem a bérbeadó kívánságán múlik. Ha egyszer a haszonbérleti szerződésben átutalás szerepel, akkor át kell neki utalnod.
Mert utólag nehogy az legyen, hogy kéri még egyszer...
Aztán az átutalt bérleti díjból nyugodtan vehet terményt, akár tőled is. A terményt megveheti átutalással, de felveheti az átutalt bérleti díjat és kifizetheti készpénzben is. Gondolom nem egy jelentős összeg, vagy igen?
Utald el a bérleti díjat, aztán ha termény kell vegye meg, ha van házi pénztár befizetheti kp-ban ha nagyon le akarod papírozni. Ugyan ez a szolgáltatás is.
Ellenőrizni a kutya se fogja, ahogy eddig sem.
Válasz az őrző #3337. hozzászólásáraKöszi!
Ez a szerződés 2022 év végén lett hosszabbítva, pontosabban módosítva az időtartam.
Viszont csak úgy fogadtak el, hogy az utalásos fizetésnek benne kell lennie.
Illetve a több adatot is pontosítani kellett az új törvénynek megfelelően.
Sajnos meg mindig nem lettem okosabb, hogy hogyan rendezzük a dolgot.
Az Fétv. 50. § (3) bekezdése csak a 2022. jan. 1 után megkötött haszonbérleti szerződésekre vonatkozik. A korábban megkötött szerződések esetében kp-ben is lehet fizetni a bérleti díjat.
Szerintem.
Válasz atisgyulai #3335. hozzászólásáraFelénk még a régi "jó" kg/AK dívik, és úgy vannak, hogy X kiló búza és vagy annak ilyen olyan ár.
Persze 1 hektár felett itt is banki vagy postai út(a rózsaszín csekk az még durvább, mint a pénzfelvétel).
Arra gondoltam a módosításnál, persze közös megegyezéssel, hogy nem csak pénzben, hanem természetben is lehessen törleszteni, minden más maradna ahogy van.
Esetleg a "földhivatalt" megkérdezni vagy ügyvédet.
Mondjuk az utalós dolgot nem tartom rossznak, mert az, hogy olyankor mikor eljön a fizetés ideje kp levenni meg nekünk kerül pénzbe.
Aki még 100 hektarokat bérel, gondoljunk csak arra, nem. Mi kis 10-20 hektár bérleteinkre, oda mennyi kp kellett!
Válasz A.I. #3334. hozzászólásáraJózanul én is így gondolnám, csak ugye ebből nincs haszna a bankoknak!
Mennyivel jobb, ha én átutalom az összeget, majd ő mondjuk felveszi, és kp.-ban kifizeti nekem.
Egy utalás, egy kp. felvét díja máris csurrant nekik.
Nemrég hosszabbítottuk/módosítottuk a szerződést! Kötelezően bele kellett írni, hogy posta, vagy utalás, és még a számla számot is meg kellett adni, ahová!
Szóval ezt szerintem nem lehet módosítani!
Válasz atisgyulai #3333. hozzászólásáraNem tudom mennyire szigorú, de az 1 hektár felett már csak utalva vagy postai úton lehet pénzben törleszteni.
Nem tudom hogyan szól a szerződésed, van e benne természetben történő kiegyenlítésre lehetőség. Szerintem, ha nincs is, akkor is lehet közös megegyezéssel természetben egyenlíteni, pláne, hogy nem is Te találtad ki, hanem Ő kéri.
Átíró indigós tömb, amiben feltünteted, hogy ki mit, mikor, milyen értékben kapott meg, vett át. Azt ő aláírja, egy példány neki, eredeti marad nálad.
Nem gondolom, hogy baj lehetne.
Egyébként élő szerződést is lehet módosítani tudtommal, főleg ha csak a kifizetés "módja" változik. (Gondolok itt a pénz helyett természetben dologra.)
Részemről ez egy józan paraszti elgondolás lenne. Lássuk hátha valaki tud pontosan vagy biztosat.
Üdv!
Földbérleti díj kifizetésével kapcsolatban lenne egy kérdésem!
A szerződésben az áll hogy az összeget folyószámlára utalással kell kiegyenlíteni!
Inkább terményben, illetve munkában szeretné megkapni a bérbe adó!
Jó a kapcsolat, attól nem tartok, hogy a bérlet felmondására használná fel a tényt, hogy nem lenne az átutalasról igazolásom.
Ezt ellenőrzik, vagy mennyire veszik szigorúan?
Válasz Zoli 63 #3331. hozzászólásáraTehát nem én vettem ennyiért bérbe , már a bérlet nem is nagyon érdekel, nincs 2 hektár amit bérelek, a sajátomon elvagyok, a városban jó földeken vettek ki ennyiért , egyenlőre nem hallottam ,hogy aki ilyet vett ki, mi a hozzáállása!
Válasz Ohaza63 #3328. hozzászólásáraNálunk meg úgy gondolják a városi emberek, hogy a mezőgazdasággal foglalkozók, az államtól ingyen kapnak mezőgazdasági gépeket! Télen pedig munkanélküli ellátást kapunk! Nagy a baj!!!!
Ez egy kb. 10 éves sztori, de érdekes.
Vicces és szomorú is, hogy kik akarnak földhöz jutni.
Az egyik ismerősömnél disznóvágás volt és a fia, aki Budapesten dolgozott, lehozta a cégvezető fiát is, aki ilyet még sohasem látott.
A fiatal ember mikor a mezőgazdaságról kezdtünk beszélgetni, hirtelen előállt a kérdéssel, hogy a a faterja venne 200 Ha földet egyben, nem tudunk e eladót.
Az apukája szerint, aki tele van pénzzel, ha föld ára 2.000.000 Ft/Ha, akkor milyen jó az a 70.000 Ft/ha földbérlet, mert szinte 2 -3 év alatt megtérül a befektetése.
Értetlenkedve néztünk rá, amikor megmagyarázta, hogy 70.000 Ft x 12 az 840.000 Ft/év és ez egy jó befektetés szerintük.
De amikor elmagyaráztuk , hogy bérleti díj nem havonta jár hanem évente, mert évente mi is csak egyszer aratunk, csak nagyot nézett.
Javasoltam neki, ha tényleg befektetni akar, akkor Budapesten a Havanna lakótelepen lehet kapni panel lakásokat már 5.000.000 Ft-ért (most már ott is 30.000.000 Ft), vesz egy komplett 10 emeletes házat és onnan tényleg havonta jönne a bérleti díj.
Válasz Isar77g #3326. hozzászólásáraA földek zöme idősek tulajdonában van. Ők ahhoz szoktak hogy a TSZ bérli/műveli. Így meg se fordul a fejükbe, hogy másnak adják. Hiába ajánljuk a dupláját sokszor…
3420 hozzászólás
Válasz .Feco. #3367. hozzászólására
Válasz .Feco. #3367. hozzászólásáraLehet így is nézni, hogy megveszed valaki elől, viszont bérelni meg tudod. Azért ez messzebbi történet, mondjuk úgy hogy a magyarországi földbirtok nem természetes fejlődés eredménye.
Válasz .Feco. #3367. hozzászólásáraPontosan ezt vetettem fel!
Aki 20 éve vette, öröklölte stb arra nem vonatkozik!
Válasz Rabó001 #3365. hozzászólásáraMondjuk ez inkább arra van, hogy ha nem akarod művelni akkor meg se vedd, attól higy van egy csomó olyan pénzed amivel nem tudsz mit kezdeni ezért olyan dologba akarod tenni, amiben nem romlik hosszú távon sem, ne vedd fel az árakat és ne vedd el az elol aki ebből élne…
Ilyen szempontból meg jobb lenne, ha kifejezetten előírnák, hogy ha nem műveled magad, akkor egy x idő után kötelező lenne eladnod is… csak ilyen sosem lesz mert akik erről szavaznak mind ellenérdekeltek…
Válasz Rabó001 #3365. hozzászólásáraEgyet értek!
Válasz Farmer365 #3361. hozzászólásáraEgyenlő feltétel az lenne, ha nem írna elő saját művelési kötelezettséget senkinek. Föld-föld, ha most vetted, ha x éve, ha örökölted, ha akarod műveled, ha akarod bérbe adod.
Válasz Farmer365 #3361. hozzászólásáraTeljes egyenlőség nincs, ez csak egy hamis szlogen, úgy nagy általánosságban.
Amúgy igen, az a törvény hogy a vásárolt földet használnod kell. Bár még azért bérbe is lehet adni, nem mindenhol utasítják el. Maximum ha fennakad egy véletlenszerű ellenőrzésen akkor még kifizetik a dupla illetéket mint büntetés, de minden ugyanúgy marad.
Tudod mit lehetne elvarni, ha már egyenlőség? Hogy a törvényeket az egész országban mindenhol egyformán értelmezzék.
Válasz Farmer365 #3359. hozzászólására"Minket kötelez a törvény hogy mi használjuk a vásárolt földet!"
Kivéve azt a tulajdoni hányadot, amit osztatlan közös tulajdon felszámolása során bekebeleztél, vagy megvettél.
Válasz .Feco. #3353. hozzászólásáraKivéve, ha benne vagy egy osztatlanban, és megszünteted azt. Vagy keresel olyat aki benne van, megfinanszírozod, hogy számolja föl az osztatlant, kebelezzen be, ha van lehetőség vegyen. Ha ez megvan, akkor megveszed tőle.
Válasz Rabó001 #3360. hozzászólásáraA törvényt nem én írtam!
Csupán egyenlő feltételeket kérnék ez a hozzászólásom lényege. Nekem az is megfelelne ha ránk sem vonatkozna ez a megkötés, sőt jobban megfelelne!
Válasz Farmer365 #3359. hozzászólásáraRöghöz kötést nem akarnád bevezetni? Méh a kötelező beszolgaltatast? Pedig egyik jobb, mint a másik.
Válasz Csavarkulcs #3357. hozzászólásáraMinket kötelez a törvény hogy mi használjuk a vásárolt földet!
Aki örökölte vagy kárpótlásba kapta vagy a pesti ügyvédet aki 20 éve vette befektetésnek azt miért nem?
Legyen itt is 5 év türelmi idő mint az osztatlan öröklésnél aztán lehet dolgozni!!! Vagy eladni!
Válasz Csavarkulcs #3357. hozzászólásáraNálunk jól egyformák a bérletek, de ha művelőt vált egy föld, akkor az nagy cégtől kerül kisebb magángazdához.
Válasz Rabó001 #3356. hozzászólásáraAlapból az a gond..a nagyoknak olcsóbban adják oda a bérleményt. Majd azokkal szemben kell versenyezni. Miközben a tulaj gyakorlatilag semmibeveszi a szerződést. És zsarol a bérleményel. Itt ez a jellemző mára. Természetesen közben az sem titok a nagy keveri a lapokat a hátadmögött. Az a baj mikor pontot tennél a végére hogy mondjon egy árat a területre. Jelemzően az a válasz nem érdeke eladni.
Válasz Csavarkulcs #3355. hozzászólásáraPersze, csak utólag derül ki hogy melyikkel jártál volna jobban. Ezekben amit én mondtam, minimum ár is ki van kötve, valahol az ak-ra, máshol buzza árra. Pl: x kg búza ára/Ak, de minimum 3000Ft/Ak, vagy minimum 54000Ft/tonna búza árral számolva.
Válasz Rabó001 #3352. hozzászólásáraJövöre pedíg még lejjebb mehet a bérlet ilyen konstrukció mellett. Mivel követi a piaci árat. Viszont ha 4000/ aranykorona és az is infláció követő legyen...akkor egy 5-6006ezres kukoricáből már más a leányzó fekvése.
Válasz .Feco. #3353. hozzászólásáraÉrtem..de mint írtam ez legyen mindenki döntése meddíg akar a játékba résztvenni.
Válasz Csavarkulcs #3347. hozzászólásáraItt 4500-6000-6500-as AK szerinti árak vannak és itt is bőven 40 AK közeli földek vannak… megvenni meg 10m/ha a tárgyalási alap…
Válasz .Feco. #3346. hozzászólásáraÍgy van ahogy írod. Nálunk pl. a többsége szerződés a kg/Ak módszerrel van megkötve, így tavaly hektárra számolva 200ezer feletti bérletek jöttek ki, 240-250 is volt, a földek nagyja 30 aranykoronás. Az idén meg nagyjából lefeleződött.
Válasz kalil #3349. hozzászólásáraÁtlagosan 100/ha itt a földbérlet. Innenntől felfelé vigye ki akarja..marad a saját és a közben kialakult más bevételi frrások. Ha valakít nagyon szorít hogy béreljen akkor is ha szinte alig keres raja valamit..az legyen az ő gondja. Én úgy vagyok vele miden áron nem kell a föld. Most értünk oda hogy úgy akar mindenki túlélni..hogy taposná a másikat maga alá. Már most vannak problémák elcsúszó bérleti kifizetések..stb. Mindenki eldönti mi az a felső határ amíg elmegy a megszokott sémák mára felborultak...a piac fél év alatt képes olyat produkálni mi szembemegy az eddíg megszokottal. Lehet nyerni is..de nagyot bukni is. Földet nem nagyon akar eladni a tulaj.mert ha talál egy jól fizető bérlőtt akkor minek eladni. Jellemzően az ilyen tulajok rövidtávú szerződéseket szeretik..mivel azzal próbálják sakkban tartani a bérlőt. Egy 10-20 éves szerződésnél..jöhet azzal ha lejárelveszem.
Válasz kalil #3349. hozzászólásáraMohács és Baja közt.
Válasz Csavarkulcs #3347. hozzászólásáraszeretném kérdezni, hogy hol van az az itt? nálunk dél zalába 1800ft/ak a követelés de egyre többen akarnak infláció követő feltételeket.. kiváncsi lennék akkor is kérné-e ezt ha esetleg megfordulna és az inflációból defláció lenne :D
Válasz .Feco. #3346. hozzászólására
Válasz kalil #3341. hozzászólásáraKétféle verzió van itt..a fix összeghez hozzáadódik az éves inflációs érték.Vagyis az alap összeg nem emelkedik minden évben, csak hozzá adódik az inflációs érték,majd januártól újraindul. Valamint vannak az infláció mértékével emelkedő bérletek. Nos az utóbbiakat a bérlők már szeretnék felúl írni. Ha a tulaj nem megy bele. Januártól vissza kapja a tulajdonát a bérlő általi felmondással. Ez már idén elkezdődött. Az új dili hogy az új szerződés 4000Huf/aranykorona és az is emelkedjen az infláció értékével. Itt zömében 30-38 aanyakoronás földekről beszélünk. Mindamellet a 105 ezres szerződést itt a hivatal már visszadobja. Túlzónak tartja. Én 7 hektárt fogok elengedni a jövőben..mivel a tulaj jelezte nem érdekli mit írt alá..toljak még neki zsebbe..vagy oda adja a helyi nagycégnek.Van még két év a szerződésből,már most jeleztem neki útjaink elválnak. Jelenlegi állapot szerint az elképzelése mentén menék végig az aktuális szerződéssel....az utolsó évben 200 + ezret kellene fizetnem a bérletért. Volt egy olyan felvetése is..az idei évhez tegyem hozzá az előző évi inflációt...majd pluszba még idén fizessem ki rá az idei inflációt is. És ez így ismétlődjön (emelkedjen) a továbbiakban. Természetesen a szerződést nagyívben lexarja. Van ki úgy játszik a bérlet kifizetéssel. Pl..5 éves szerződés esetén az első három évben lecsapol kicsit az infláció követö bérleti díjból. Majd az utolsó két éven hozzá adja. Nos a 70 plusszos tulajok ezt úgy értékelik. Mekkora emelést kaptak a bérlőtől. Közben csak volt némi kozmetikázás a kifizetések során.
Válasz A.I. #3344. hozzászólásáraA termény- és műtrágya árak spot árak, csak egyetlen időpont egyetlen tételére igazak, már másnap vagy harmadnap is változhatnak, földbérletet pedig 5+ évre kötsz... Ha mindig évre számolnád akkor tavaly és azelőtt 2-3x-a lenne, míg idén szerényebb... aki pl. úgy bérel hogy x kg búza/ak azok lexopták magukat tavaly ősszel, míg most meg jobb nekik... De mi lenne ha műtrágyát is úgy vennél, hogy írtok egy papírt, hogy 5 éven keresztül fix az ára? és mi lenne ha ezt a papírt tavaly októberben írtad volna alá?
A bérleti díj nem egy évre szól ezért úgy kell ajánlatot tenned, hogy benne van a tavalyi aszály is, a tavalyi terményár is, meg az idei termés is és az idei terményár is, sőt benne van a tavalyi műtrágya ár is, az is hogy várhatóan tovább fog emelkedni a munkaerő költsége, stb.
Van ahol van a szerződésben inflációkövetés, van ahol eleve olyan az indulóár, hogy inflációkövetés nélkül is jó... Aki többet vállal az viszi a földet, aki pedig túlvállalja magát az megy a levesbe... A gazdálkodás feltételei iszonyat sokat romlottak az elmúlt években, sokkal kiélezettebb minden, iszonyatos pénzeket kockáztatsz egy vékonyka haszon reményében, nem remegő kezű háziasszonyoknak való mostmár ez (sem).
Válasz kalil #3341. hozzászólásáraÉn látok ilyen szerződéseket kifüggesztve már évek óta.
Válasz CirokMan #3342. hozzászólásáraNeked előnyös a le fejeződött, vagy harmadolódott terményár? Vagy a '22ben a '20as árhoz képest 8x-os műtrágya ár?
Szerintem nem igazán előnyös egyik sem, és akkor lehetne még itt sorolni a változásokat.
Azt a kérdés, hogy erre hogyan is lehet bérleti díjat emelni?
Persze mindenki maga dönti el, hogy mit vállal, mit bír el a gazdasága, mi az ami még meg éri neki.
Válasz kalil #3341. hozzászólásáraFelénk már régóta így megy. Abból indul ki a tulajdonos, hogy neki nem olyan fontos földben tartani a tőkéjét. Ha beteszi PMÁP -ba..ott legalább inflációkövető és az is adómentes.
Válasz kalil #3341. hozzászólásáraNekem vannak inflaciokoveto berleti szerzodeseim, alapvetoen ez lenne a normalis.
Gondolj bele, akivel 4 eve kotottem 60 000 Ft/ha szerzodest, es nincs benne az inflaciokovetes, annak most nem tul elonyos ez igy...
A bérbeadó ezt a mondatot akarja belefogalmazni a szerződésbe:
Szerződő felek kijelentik, hogy a szerződésben meghatározott haszonbérleti díj minden évben legalább a KSH által közölt előző évi fogyasztói inflációs ráta mértékével emelkedik, az emelés alapja az előző évi bérleti díj.
Ki találkozott már ilyen infláció követő bérleti díjjal, esetleg valaki már régóta így fizet?
Az elmúlt két év inflációját elnézve ez nem kis összeg, ráadásul minden évben a megnövelt díjhoz adódik hozzá... és csak úgy költői kérdésként itt hagyom: Én az inflációt kitől kérem el?? (a költségeink egyre nőnek, a bevétel meg egyre kevesebb)
Válasz atisgyulai #3338. hozzászólásáraEz nem a bérbeadó kívánságán múlik. Ha egyszer a haszonbérleti szerződésben átutalás szerepel, akkor át kell neki utalnod.
Mert utólag nehogy az legyen, hogy kéri még egyszer...
Aztán az átutalt bérleti díjból nyugodtan vehet terményt, akár tőled is. A terményt megveheti átutalással, de felveheti az átutalt bérleti díjat és kifizetheti készpénzben is. Gondolom nem egy jelentős összeg, vagy igen?
Válasz atisgyulai #3338. hozzászólásáraA Te problémád nem földjogi, hanem részben adó-, részben számviteli kérdés.
Utald el a bérleti díjat, aztán ha termény kell vegye meg, ha van házi pénztár befizetheti kp-ban ha nagyon le akarod papírozni. Ugyan ez a szolgáltatás is.
Ellenőrizni a kutya se fogja, ahogy eddig sem.
Válasz az őrző #3337. hozzászólásáraKöszi!
Ez a szerződés 2022 év végén lett hosszabbítva, pontosabban módosítva az időtartam.
Viszont csak úgy fogadtak el, hogy az utalásos fizetésnek benne kell lennie.
Illetve a több adatot is pontosítani kellett az új törvénynek megfelelően.
Sajnos meg mindig nem lettem okosabb, hogy hogyan rendezzük a dolgot.
Az Fétv. 50. § (3) bekezdése csak a 2022. jan. 1 után megkötött haszonbérleti szerződésekre vonatkozik. A korábban megkötött szerződések esetében kp-ben is lehet fizetni a bérleti díjat.
Szerintem.
Válasz atisgyulai #3335. hozzászólásáraFelénk még a régi "jó" kg/AK dívik, és úgy vannak, hogy X kiló búza és vagy annak ilyen olyan ár.
Persze 1 hektár felett itt is banki vagy postai út(a rózsaszín csekk az még durvább, mint a pénzfelvétel).
Arra gondoltam a módosításnál, persze közös megegyezéssel, hogy nem csak pénzben, hanem természetben is lehessen törleszteni, minden más maradna ahogy van.
Esetleg a "földhivatalt" megkérdezni vagy ügyvédet.
Mondjuk az utalós dolgot nem tartom rossznak, mert az, hogy olyankor mikor eljön a fizetés ideje kp levenni meg nekünk kerül pénzbe.
Aki még 100 hektarokat bérel, gondoljunk csak arra, nem. Mi kis 10-20 hektár bérleteinkre, oda mennyi kp kellett!
Válasz A.I. #3334. hozzászólásáraJózanul én is így gondolnám, csak ugye ebből nincs haszna a bankoknak!
Mennyivel jobb, ha én átutalom az összeget, majd ő mondjuk felveszi, és kp.-ban kifizeti nekem.
Egy utalás, egy kp. felvét díja máris csurrant nekik.
Nemrég hosszabbítottuk/módosítottuk a szerződést! Kötelezően bele kellett írni, hogy posta, vagy utalás, és még a számla számot is meg kellett adni, ahová!
Szóval ezt szerintem nem lehet módosítani!
Válasz atisgyulai #3333. hozzászólásáraNem tudom mennyire szigorú, de az 1 hektár felett már csak utalva vagy postai úton lehet pénzben törleszteni.
Nem tudom hogyan szól a szerződésed, van e benne természetben történő kiegyenlítésre lehetőség. Szerintem, ha nincs is, akkor is lehet közös megegyezéssel természetben egyenlíteni, pláne, hogy nem is Te találtad ki, hanem Ő kéri.
Átíró indigós tömb, amiben feltünteted, hogy ki mit, mikor, milyen értékben kapott meg, vett át. Azt ő aláírja, egy példány neki, eredeti marad nálad.
Nem gondolom, hogy baj lehetne.
Egyébként élő szerződést is lehet módosítani tudtommal, főleg ha csak a kifizetés "módja" változik. (Gondolok itt a pénz helyett természetben dologra.)
Részemről ez egy józan paraszti elgondolás lenne. Lássuk hátha valaki tud pontosan vagy biztosat.
Üdv!
Földbérleti díj kifizetésével kapcsolatban lenne egy kérdésem!
A szerződésben az áll hogy az összeget folyószámlára utalással kell kiegyenlíteni!
Inkább terményben, illetve munkában szeretné megkapni a bérbe adó!
Jó a kapcsolat, attól nem tartok, hogy a bérlet felmondására használná fel a tényt, hogy nem lenne az átutalasról igazolásom.
Ezt ellenőrzik, vagy mennyire veszik szigorúan?
Válasz Zoli 63 #3331. hozzászólásáraTehát nem én vettem ennyiért bérbe , már a bérlet nem is nagyon érdekel, nincs 2 hektár amit bérelek, a sajátomon elvagyok, a városban jó földeken vettek ki ennyiért , egyenlőre nem hallottam ,hogy aki ilyet vett ki, mi a hozzáállása!
Válasz kulakman #3091. hozzászólásáraNa most már jó kis idő eltelt, van e friss hír , veri a fejét a falba ezekkel az árakkal ?
Válasz Anyuska #3329. hozzászólásáraSőt ha nem terem semmi akkor is hatalmas árbevételünk van aszalykar és állami támogatásokból. Ez a kedvencem
Válasz Ohaza63 #3328. hozzászólásáraNálunk meg úgy gondolják a városi emberek, hogy a mezőgazdasággal foglalkozók, az államtól ingyen kapnak mezőgazdasági gépeket! Télen pedig munkanélküli ellátást kapunk! Nagy a baj!!!!
Ez egy kb. 10 éves sztori, de érdekes.
Vicces és szomorú is, hogy kik akarnak földhöz jutni.
Az egyik ismerősömnél disznóvágás volt és a fia, aki Budapesten dolgozott, lehozta a cégvezető fiát is, aki ilyet még sohasem látott.
A fiatal ember mikor a mezőgazdaságról kezdtünk beszélgetni, hirtelen előállt a kérdéssel, hogy a a faterja venne 200 Ha földet egyben, nem tudunk e eladót.
Az apukája szerint, aki tele van pénzzel, ha föld ára 2.000.000 Ft/Ha, akkor milyen jó az a 70.000 Ft/ha földbérlet, mert szinte 2 -3 év alatt megtérül a befektetése.
Értetlenkedve néztünk rá, amikor megmagyarázta, hogy 70.000 Ft x 12 az 840.000 Ft/év és ez egy jó befektetés szerintük.
De amikor elmagyaráztuk , hogy bérleti díj nem havonta jár hanem évente, mert évente mi is csak egyszer aratunk, csak nagyot nézett.
Javasoltam neki, ha tényleg befektetni akar, akkor Budapesten a Havanna lakótelepen lehet kapni panel lakásokat már 5.000.000 Ft-ért (most már ott is 30.000.000 Ft), vesz egy komplett 10 emeletes házat és onnan tényleg havonta jönne a bérleti díj.
Válasz Isar77g #3326. hozzászólásáraA földek zöme idősek tulajdonában van. Ők ahhoz szoktak hogy a TSZ bérli/műveli. Így meg se fordul a fejükbe, hogy másnak adják. Hiába ajánljuk a dupláját sokszor…
Válasz gyorfy10 #3318. hozzászólásáraAztán hogy-hogy? Arrafele se akad senki aki kivenné 40 ezerért hektárját?
Válasz JD 4630 #3324. hozzászólására . Ha segítene ebben megköszönném ! Én amúgy Sellyéről származok dr most Pécsen élek
. Köszönettel :Varga László
Válasz kvbsuzuki #3322. hozzászólásáraHa kell tudok mondani ottani nagy gazdálkodókat, akik szerintem kivennék?
Apám Csányoszró környékén gazdálkodik.
Válasz JD 4630 #3320. hozzászólására . Köszönöm.
Válasz JD 4630 #3321. hozzászólására Baranyavármegye . Kákics község külterület.
Válasz kvbsuzuki #3319. hozzászólásáraMegye?