Hirdetés
Fórum
- Gázolaj jövedéki visszaigénylés új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Fakitermelés, erdők újratelepítése új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Agrártámogatások kifizetése új
- Kukorica terményárak új
- Erdőtelepítési támogatás új
- Poénok új
- Kinek milyen a repce, illetve a búza? új
- Videók új
Cikkajánló
Sajtóközlemény
927 hozzászólás
Válasz fattyú #875. hozzászólásáraKözös tulajdonban lévő földekre a tulajdonostársak csak többblethasználati megállapodást köthetnek egymással, és amennyiben egy személy használja az egész területet, nincs használati megosztás, értelem szerűen térkép melléklet sem kell.
Válasz Rabó001 #873. hozzászólásáraSzia!
Anno én is furcsálltam,de a hivatalban ,avval magyarázták,hogy ha nincs térképen megosztva akkor mit ad szívességi használatba.
De mint tudjuk minden hivatalban más a követelmény.
Üdv.: Csuti
Válasz Lac83 #870. hozzászólásáraÉn normál haszonbérleti szerződést kötnék vele. Mivel egyenesági rokonság áll fenn közöttetek nem kell kifüggeszteni (ezt bele kell írni a szerződésbe), azonnal bejegyzik a földhasználatot a nevedre. Másrészt így kifizethetsz részére bérleti díjat, ami adómentes jövedelem neki (vagy neked is adhatja :-) ) és költség neked.
Válasz Lac83 #870. hozzászólásáraAzt figyelembe kell venni, hogy a szívességi földhasználat bármely fél halála esetében a halál napján megszűnik.
A többlethasználati megállapodások viszont gyakorlatilag úgy működnek, mint a haszonbérletek.
Válasz csuti0 #871. hozzászólásáraHa az egészet ő műveli, akkor is kell a használati megosztás térképpel? Szerintem nem.
Köthet még többlethasználati megállapodást is.
Válasz Gatti #869. hozzászólásáraNem az ajándékozás a legolcsóbb, ugyanis ahhoz kell ügyvéd, szívességit meg írhat bárki.
Válasz Lac83 #866. hozzászólásáraSzia!
Szívességi szerződést lehet kötni, határozott vagy határozatlan idejűt.Ha még nem készült eddig, akkor kell hozzá egy térképes használati megosztás.
Üdv.: Csuti
Köszönöm a válaszokat! Először futok egy kört a földhivatalnál.
Válasz Lac83 #866. hozzászólásáraVagy ajándékozza neked, mi így csináltuk. Ez a leggyorsabb, legolcsóbb módja és utána a tiéd lesz. Persze ha ő is úgy akarja.
Válasz Lac83 #866. hozzászólásáraSzívességi földhasználat jogcímen tudnád használni, menj be az illetékes földhivatalba, és ott mindent elmondanak neked, ugyanis “ahány ház, annyi szokás”.
Válasz Lac83 #866. hozzászólásáraKellene.
Sziasztok BÚÉK!
Van egy földterület ami osztatlan közös tulajdonban van nagymamám és köztem. (Csak mi ketten vagyunk benne tulajdonosok.) Ettől az évtől kezdve én lennék a földhasználó erre a területre. Most kellene valami szerződést írni mamával, vagy mivel közeli hozzátartozó vagyok csak bejelentkezek a teljes területre és kész?
Válaszokat előre is köszönöm
Megbízási szerződést, hogy lehet kezdeményezni az NFK-nál? A honlapon van egy "NYILATKOZAT FÖLDHASZNOSÍTÁSI KÖTELEZETTSÉG TELJESÍTÉSÉRE IRÁNYULÓ MEGBÍZÁSI SZERZŐDÉSHEZ" ez erre vonatkozna?
Válasz subikiss #863. hozzászólásáraA földhasználati térképes megosztást alapvetően a tulajdonosok egymás közt egyeztetik, foglalják szerződésbe. Utána bérbe adni a már kiosztott területeket lehet, tehát a földhivatal be tudja jegyezni a megfelelő tulajdonos által használt területre a földhasználatot a bérlőnek.
Osztatlanban a foldhasznalat bejelentéséhez ugye kell használati megosztás is. Ha bérlek akkor ugye jováhagyás után a foldhivatal automatikusan bejegyzi a foldhasználatot. Ilyenkor osztatlannál hogy működik ez?
Válasz Rabó001 #861. hozzászólásáraKöszönöm! Írásban jeleztem neki, de még nem reagált vagy azt se tudom kell-e neki visszajelezni vagy csak simán tudomásul veszi.
Válasz Lac83 #860. hozzászólásáraSzerintem tudsz.
Tájékoztasd a bérlőt időben, hogy nem hosszabbítasz szerződést vele, hanem magad fogod művelni, ezt közöld akár írásban is. Ha kicsit is normális akkor megegyeztek hogy ha lekerült az idei növény, onnantól kezdve ő már nem csinál semmit, hanem te.
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne, hogy idén december 31-én lejár haszonbérleti szerződésem. A bérlőnek már jeleztem, hogy a későbbiekben saját magam szeretném használni a területeket. Az a kérdésem, hogy idén ősszel már vethetek bele kalászost, vagy csak jövő tavasszal? Mert 2023 január 1-től tudok bejelentkezni saját földhasználatra.
Válaszokat előre is köszönöm.
Válasz tothgazda #861. hozzászólásáraKöszönöm válaszod!
Lehet, nem volt érthető a hozzászólásomban, de az 1-2. pontod nálam már évek óta fennáll.
Válasz szeszko #860. hozzászólásáraA vállalkozó bárkinek a nevére ,bármikor ki tudja állítani a számlát.
Ahhoz, hogy te el tudd számolni a következőket kell tenned:
1.legalább Őstermelőnek kell lenni
2.Földműves bejegyzést kérni kell a földhivatalnál
3.Be kell jegyeztetni a területekre a földhasználatodat
Üdv!
Nemrégiben elhunyt rokonom után én fogok örökölni, többek között pár hektár szántót is, de ez még 6-12 hónap legalább.
Holnap bemegyek a jegyzőhöz, hogy adjon igazolást arról, hogy használhatom a földjét.
Bérmunkában csináltattunk mindent az elhunyttal. Ma hozta a számlát a tavaszi munkákról a vállalkozó, az elhunyt nevére kiállítva.
Ha meglesz az igazolás a jegyzőtől, akkor a vállalkozó kiállíthatja a következő számlákat a nevemre az elhunyt földerületei után is?
Sziasztok!
A segítségeteket szeretém kérni a következőkben! 15 ha méretű osztatlan közös földterületnek résztulajdonosa vagyok, 1 ha mértékben. Van szakképzettségem, amivel ki szeretném váltani a földműves papírokat, mert szeretnék saját magam gazdálkodni a területen.
Egy tulajdonostárs a saját terület hányadára (3 ha) adásvételi szerződést kötött, amit ki is függesztettek. A vásárló földműves, de nincs tulajdonrésze a területen, ezért tudomásom szerint elővásárlási jogom van. Sajnos tőkém viszont nincsen, mindössze az eladási ár 20%-a. Kérdeztem a bankot, de földvásárlásra csak szabadfelhasználású hitelt tudnék felvenni, aminek nagyon rossz kondciói vannak.
Állítólag volt kedvezményes hitel földműveseknek, de mivel júniusban kifut, már nem lehet igénybe venni. Véleményetek szerint van valamilyen megoldás, hogy földművesként, akár őstermelői, akár EV megoldással, vagy bármi módon tudjak kedvezményes hitelhez jutni és földet vásárolni?
A bejegyzést több fórum témába is beillesztem, hátha valaki tud segíteni.
Köszönöm szépen!
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne felétek, hogy valaki nem tudja, hogy pontosan mit jelent az Egyoldalú termőföld használata?
Válaszotokat előre is köszönöm!
Köszönöm a hozzászólásokat, sokat segítettetek! Találtunk egy olyan ügyvédet, aki tudja is miről beszél, ma megyünk hozzá.
Válasz Pyrus #855. hozzászólásáraKösz. Lényegében akkor jól gondoltam én is.
Válasz knora #850. hozzászólásáraÉn úgy tudom,hogy a termőföld öröklésnél jelentősége van annak,hogy végrendelet útján kaptad vagy "természetes úton" örökölted. Ha az utóbbi módón "szerezted" akkor rád nem vonatkoznak a termőföld szerzésének a korlátai mivel nem vagy földműves a szerzés pillanatában. A tulajdonjog bejegyzést sem kell a Mg-i igazgatási szervnek jóváhagyni.
Válasz Pyrus #851. hozzászólásáraHa ajándékozással szerzi meg a testvére részét, akkor nincs a művelési kötelezettség, mivel ő is úgy örökölte, mint írtad is.
Ha úgy vette volna a testvére, mondjuk 3 éve, és azt ajándékozná tovább, akkor kellene nyilatkoznia hogy maga műveli.
Meg akkor is, ha vétellel szerezné meg.
Jól gondolom?
Válasz Gerle #849. hozzászólásáraTegnap voltunk a testvéremmel ügyvédnél, de az az igazság, hogy nem éreztük a tudását e tekintetben 100%-osnak, nem nyert meg, így természetesen szeretnénk olyan ügyvédet felkeresni, aki ebben a témában nagyon jártas, de addig is azért gondoltam itt is írok-szívesen olvasgatok, hogy ne teljesen kukán menjek, legyen egy kis fogalmam a dologról és persze egy kis reménysugár is jó lenne, hogy az új jogszabály "nem tesz teljesen keresztbe".
Köszönöm!
Válasz kavasinora #848. hozzászólásáraA legjobban akkor játsz ha felkeresel egy olyan ügyvédet aki jártas a termőfölddel kapcsolatos ügymenetben. Én is és még sokan mások is tudnának félinformációt adni de a legjobb az ügyvéd. Tapasztalatból írom sok-sok vétel és bérlés után. Egy konzultáció nem egy havi fizu ára és meg fogja oldani úgy,hogy mindhármótoknak jó legyen!
Sziasztok,
segítséget szeretnék kérni az alábbi dologban:
Édesanyánk 2020. novemberében elhalálozott, tőle örököltünk a testvéremmel termőföldet fele-fele arányban (nem egészen 4 ha az össz.), ami egy helyi mezőgazdásznak van kiadva haszonbérbe.
A tisztánlátás végett mi soha nem voltunk őstermelők, mezőgazdászok stb, szóval tényleg öröklés útján csöppentünk bele ebbe; édesanyám is nagymamám halálával, és ő is az élettársa halálával.
A tesóm úgy határozott, hogy szeretné eladni az ő részét, én pedig szeretném megvásárolni azt. Az tiszta sor, hogy ajándékozással lehetne lebonyolítani, viszont olvastam, hogy idén januárban hatályba lépett az a jogszabály, hogy ajándékozás útján is vállalnom kell, hogy én művelem meg a földet/nem adhatom bérbe.
A kérdésem az lenne, hogy van e valami kiskapu arra, ha a nevemre kerül a testvérem földrésze, hogy a későbbiekben is ugyanaz művelje, akinek jelenleg is ki van adva bérbe és természetesen legális úton? Haszonbérleti szerződés helyett van más megoldás? Nekem tényleg nincsen semmilyen eszközöm a föld művelésére, de a földet sem szeretném veszni hagyni a család tulajdonából.
Remélem világos voltam és várom az építő jellegű hozzászólásokat!
Köszönöm szépen!
Válasz krisztiankoles #846. hozzászólásáraIgen, 3 ajándékozás. Asszem annyi változott hogy vállalni kell a művelest az ajándékozottnak is. Nem kell 5 éveket várni ebben az esetben.
Válasz Pont #844. hozzászólásáraKöszönöm az észrevételt.
Véleményem szerint (de nem vagyok jogász), az ajándékozás azért nem működik/működhet, mert az unokatestvérem közvetlenül nem ajándékozhat sem nekem, sem az édesapámnak. Azaz először az unokatestvérem csak az egyenes ági rokonnak (édesanyjának) ajándékozhat, majd Ő (édesanya) a testvérének (azaz az én apukámnak), végül (3. dik ajándékozási szerződés) az én apukám nekem.
azaz 3 szerződés (de minimum 2) esetében kellene kivárni az 5 éves művelési kötelezettséget (ami az idei év elejétől változást a jogszabályban).
Bocsánat, ha nem voltak egyértelműek a családfa viszonyok.
De cáfoljatok meg ha rosszul értelmeztem a jogszabályt....
"jogszerű szerződés nélküli helyi földhasználó használja" ---konkréten lejárt több éve a haszonbérleti szerződése, de használta tovább kvázi szóbeli "megállapodás" alapján....
Válasz krisztiankoles #843. hozzászólásáraAz ajándékozás működne, de azt írod hogy a család nem akar megválni a földtől.
Csak egy kis részt ajándékoznak neked, nyilván nem egy lépésben. Utána kifüggesztés nélkül is művelheted, mint tulajdonostárs, bár lehet hogy 3 évig kell tulajdonosnak lenned.
Művelni: a tulaj közli a jelenlegi művelővel, hogy ennyi volt, magunk fogjuk művelni. Aztán te műveled. Nyilván az lenne a korrekt hogy nem termelés közben bemondani hogy viszlát, bár a konkrét viszonyokat ti ismeritek, én innen nem.
Válasz krisztiankoles #843. hozzászólásáraHa Ő úgy örökölte, akkor nem keletkezett művelési kötelezettsége, tehát tovább is adhatja a nélkül,e az édesapjának. Ez az egyik út, a másik meg, hogy saját maga műveli papíron, persze Te intézhetsz mindent. Az egy kicsit zavaros, hogy "jogszerű szerződés nélküli helyi földhasználó használja" ha nincs semmi szerződése akkor olyan mintha nem is lenne földhasználója, tehát egy esetleges adásvételnél megelőzheted. Még írhattok akkora összeget a szerződésbe, hogy az másnak ne érje meg megvenni, kicsit utána nézni i az az összeg mi még átmegy a hivatalon.
SZiasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni az alábbi ügyben:
Unokatestvérem (édesapám testvérének a lánya), örökölt egy pici földet (1 hektár alatt).
Nincs a mg-ben, nem akar vele foglalkozni, így azt szeretné, hogy én műveljem, vagy vásároljam meg. Jelenleg a földet egy jogszerű szerződés nélküli helyi földhasználó használja.
Nézegettem a szívességi földhasználat lehetőségét, de mivel az unokatestvérek nem közeli hozzátartozók, így ez nem jöhet számításba.
Tudnátok javasolni valamit, amivel jogszerűen lehet használni a földet, majd a későbbiekben megvásárolni. Vagy olyan megoldást is ajánlhattok, hogy adás-vétel, ajándékozás révén a tulajdonomba kerüljön.....
A család nem kíván a földtől megválni, és nem kívánja tovább fenntartani a jelenlegi földhasználóval a viszonyt.
Nekem ugyanazon a településen vannak a földjeim.
Elgondolkodtam az ajándékozáson is (3 ajándékozási szerződésen keresztül), de 2022 január 1-től a jogszabályi változások (az ajándékozási szerződésben is vállalnia kell a szerző félnek, hogy a föld használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, és ennek során eleget tesz a földhasznosítási kötelezettségének) miatt úgy értelmezem, hogy ez is járhatatlan út....
Várom az észrevételeiteket/ javaslataitokat. Előre is köszönettel: K.
Válasz Gatti #836. hozzászólásáraNincs dolgod vele. Az ÖCSG szerzódés nem kell mindig módosítani ha terület " jön-megy".
A NAK így is a lehető legtöbbet tud a gazdálkodókról amihez a világon semmi köze nincs...
Válasz Gatti #839. hozzászólására és mindenki átalányadózó lett ha nem kért mást....
Válasz Gatti #839. hozzászólásáraA falugazdásznak nem kellett leadnod, de megkötni meg kellett egymással, szerződésben aláírva stb....
Válasz Pont #837. hozzászólásáraAmúgy nekünk nem kellett szerződés de ezt mondtàk a falugazdászok is pedig 2 alkalommal is rákérdeztem. Azt mondták h automatikusan átkerülunk az öcsg be. De itt a cikkben írja is alul.
Cikk
Válasz Pont #837. hozzászólásáraÉrtem köszi. Igen öcsg lettünk.
Válasz Gatti #836. hozzászólásáraTavaly át kellett alakulnotok, vagy ÖCSG-vé vagy CSMT-vé akkor is egy teljes körű leltár kellett, családi gazdaság alapító szerződéssel stb. Az ÖCSG-k pedig évente mivel tagjai őstermelők lettek , nemcsak a területeiket, de még a rajta lévő növénykultúrákat is jelentik, szerintem ráérsz akkor, legalábbis felénk as kutya se foglalkozik a 15 nappal, főleg ha kikerült a föld. Ha bekerül azt a földhivatalban viszont be kell jelenteni legegyszerűbben úgy jár rá támogatás.
Sziasztok!
2022. jan 1 el egy kis darab bérelt föld kikerült a családi gazdaságból. Gondolom 15 napon belül menni kell a járásba intézni hogy változás történt a családi gazdaság területébe.
Van esetleg valakinek valamilyen nyomtatványa erre? Legutóbb jó pár éve amikor bekerült egy terület akkor asszem egy teljes mezei leltárt kellett készíteni a gépekről és a területekről és úgy módosították.
Egy kis érdekesség:https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.elobolygonk.hu%2FKlimahirek%2FAgrarium%2F2021_09_14%2Ferdekes_tenyek_a_magyar_mezogazdasagi_teruletekrol_grafikonnal%3Ffbclid%3DIwAR3tCSLrSXW5hf2Tcas2fDdW5AsKetulgChSGJUBJmWKxh_03wfVqdNlyF4&h=AT2i9CIb16U40a5xRirQiEq6HIQFDCasLVprlAZdNzbMMVywBlj-ozDE5bj_Zx17g-JpFW4lUbn90FVPqQURok4KnuPK-J0o0Q93oOZ-i6PU-gqyTICyKVFQa0m5Hu1QdXI&__tn__=%2CmH-R&c[0]=AT2K4HkT4lbL68RVtP37ll13iHEikx751avAbJUTSMLc5EC2w2wXjC4ciXFKM_eCwZDCS8SHHE66-WRMmwSCGBs_a1y917zya1l_S1hSzeAxpMNNagqg1oZBitp1MLilxX1fb0xwYuucWaetwy8e6Shy6DohIpyZNwoY4Pdolha3aB_qsz1RwYg5xw_TiCGVoWgEve-b5gRjhU4zTaZfDAw2uQMRlTrSTkXmXD6gozX34RoTKtqi3DMurJepdX3dcLEsRQf-_Fxzj8GOKCAI6v2khK9dlSDLdTkThOHp5ZN1hCNMudH5QMjs9moKzVWAuZfM_e0
Válasz csuti0 #833. hozzászólásáraKöszi! Szerintem is mennie kell! A vevő jött hozzám, hogy az ügyvéd mondta... Na holnap lezsírozom.
Válasz kamus #829. hozzászólásáraSzia!
Szerintem ne egy válóperes ügyvédet fogadj földeladáshoz! (amúgy a vevő szokta az ügyvédet intézni)
Ha lemondod a földhasználatodat,mielőtt a vétel lezajlik kb. fél év,de van,hogy több,addig a földhivatal simán megbírságolhat mint tulajdonost be nem jegyzett fölhasználat miatt.
Üdv.: Csuti
Válasz kamus #829. hozzászólásáraEl lehet adni. Felénk minden földet bérlettel terhelten adnak el, és nyilván a földhasználó is be van jegyezve.
Hogy ha saját magad vagy a földhasználó is, akkor végülis mindegy mikor mondasz le róla. Biztos megvan a bevett eljárás erre is. Mittudom én, beleirja hogy a hatósági jóváhagyás után kerül birtokba az új tulaj, stb...
Válasz Tobszi #830. hozzászólásáraKöszi! Ügyvéd mondta neki, hogy így ne vegye meg vagy mi..
Én sem emléxem, hogy kellett volna az előző tulajjal ilyesmit intéznem. Azért majd még földhivatalt megkérdem, mi a menet.
Válasz kamus #829. hozzászólásáraSzerintem simán eladható, de amikor az új tulaj bejegyezné rá a saját földhasználatát kérni fognak tőle egy lemondó nyilatkozatot az előző földhasználótól, Vagyis Tőled.
Szántónál legalábbis így volt.
Sziasztok,
El szeretném adni külterületen lévő szőlőmet. Be vagyok jegyezve mint földhasználó, a vevőnek az ügyvéd azt mondta, hogy nem lehetséges így. Le kell mondanom a földhasználatról? Mit kell tenni? Azt látom az adatlapon, hogy nem lejáró a földhasználatom...
Köszi a segítséget!
Válasz Boldvagro #827. hozzászólásáraTe akarod megvenni? Akkor tegyél rá elfogadó nyilatkozatot! Amúgy jegyzőnél megkérdezheted, hogyan lehetett üres telken az adott helységben állandó lakcímet-tartózkodási helyet létesíteni, mert abban ő és hivatal benne van. Max a kormányhivatalhoz írhatsz, hogy tagadják meg a jóváhagyást, mert megtévesztik az üres telken létesített lakcímmel a hatóságokat! Ennyi jut eszembe hirtelen!