Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak639 FtBenzin árak631 FtEUR407 FtUSD392 FtCHF433.28 FtGBP489.48 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Csaba(Quercus) #7122. hozzászólásáraIgen tulajdonostársnak, mindkét vevő 3 éve benne van. A családi gazdaság tagság még kérdőjeles, de mi van ha mindkét vevő családi gazdaság tagja?
Válasz erni #7118. hozzászólására"(3) * A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának eladása esetében az (1) bekezdés b)-e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében - megelőzi az adásvételi szerződés megkötésekor legalább 3 éve tulajdoni hányaddal rendelkező földműves tulajdonostárs. Házastársi közös vagyon megszüntetése esetén a 3 évbe beszámít azon időtartam is, amely alatt a közös vagyonba tartozó ingatlanrész az elővásárlási jogával élni kívánó tulajdonostárs házastársának tulajdonát képezte.
(4) * Az (1) bekezdés c)-e) pontjában, valamint a (2) és (3) bekezdésben meghatározott jogosulti csoportokon belül az elővásárlásra jogosultak sorrendje a következő:
a) családi mezőgazdasági társaság tagja vagy őstermelők családi gazdaságának tagja,
b) fiatal földműves,
c) pályakezdő gazdálkodó.
Továbbá, ha megszűnne az osztatlan:
"20. § * Elővásárlási jog nem áll fenn
a) a közeli hozzátartozók közötti adás-vétel,
b) a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel,"
Válasz Rabó001 #7117. hozzászólásáraAzonos a rangsor, mert mindkét vevő tulajdonostárs abban az osztatlanba és ezzel nem szűnik meg az osztatlan, így ki kell függeszteni.
Válasz erni #7111. hozzászólásáraBiztos hogy azonos rangsorban állnak? Mert tulajdonostárs és tulajdonostárs között is lehetséges különbség.
Idézet a Földtörvény 18. §-ból:
(3) * A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának eladása esetében az (1) bekezdés b)-e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében - megelőzi az adásvételi szerződés megkötésekor legalább 3 éve tulajdoni hányaddal rendelkező földműves tulajdonostárs. Házastársi közös vagyon megszüntetése esetén a 3 évbe beszámít azon időtartam is, amely alatt a közös vagyonba tartozó ingatlanrész az elővásárlási jogával élni kívánó tulajdonostárs házastársának tulajdonát képezte.
(4) * Az (1) bekezdés c)-e) pontjában, valamint a (2) és (3) bekezdésben meghatározott jogosulti csoportokon belül az elővásárlásra jogosultak sorrendje a következő:
a) családi mezőgazdasági társaság tagja vagy őstermelők családi gazdaságának tagja,
b) fiatal földműves,
c) pályakezdő gazdálkodó.
Válasz Rabó001 #7114. hozzászólásáraNehéz kivenni belőle hogy végülis mi dönt benne, de annyi , hogy dönthet benne a helyi földbizottság is hogy kit támogat, ha mindkét vevőt támogatja akkor tán az eladó nyilatkozik, de ha már szerződött valamelyikkel akkor miért változtatna.
Az eredeti szerződő valamivel előrébb van szerintem.
Válasz Pont #7116. hozzászólásáraHa azonos rangsorban állnak, akkor nem érdemes elfogadót tenni. De a hozzászólásból nem derül ki egyértelműen, hogy azonos rangsorban vannak-e.
Ha az eladó az egyik vevővel megköti a szerződést, akkor egy azonos ranghelyen álló nem előzi meg az eredeti vevőt. a kérdező azt írta: "rangsorba azonos helyen állnak" ergo az eredeti szerződőre nem érdemes elfogadót tenni.
Válasz Pont #7112. hozzászólásáraTulajdonostársak közti adásvételt akkor nem kell kifuggeszteni, ha a szerződéssel megszűnik a közös tulajdon.
El kell olvasni azt a rohadt földtörvényt, asszem a a 18.paragrafus.
Válasz erni #7111. hozzászólásáraAkinek a vevő akarja adni, napra kész nem vagyok benne de pár éve a tulajdonostársak közti adásvételt ki sem kellett függeszteni, így nincs értelme rangsorról beszélni.
Az lenne a kérdésem, hogy osztatlanközös tulajdonú földnél az egyik tulajdonos el szeretné adni, és két tulajdontárs is szeretné megvásárolni ilyenkor a rangsorba azonos helyen állnak, ebbe a helyzetbe ki vagy mi dönt? Állattartás vagy családi gazdaság számít előnynek?
Válasz ThomasCrow #7109. hozzászólásáraA bérleti szerződésnek tartalmaznia kellett, hogy a területen fennálló haszonbérlet van, ennek tudatában lett megkötve az adásvétel, csupán ezért nem mondható fel. Örökléskor az örökhagyó által vállalt minden kötelezettség is (nem csak a jogok) öröklődik, az örökhagyó által felvett hiteleket is vissza kell fizetni....
Ha felszólítás után sem fizeti a bérleti díjat, akkor lehet felmondani.
Ha kirívóan alacsony a bérleti díj, akkor lehet még emelést kérni.
Az egyik föld tulajdonosa 15 évre írt alá bérleti szerződést egy helyi kft-vel.
Tulajdonosváltás esetén az új tulajdonos lehet-e földhasználó valamilyen módon?
Vagy a bérleti szerződés alól nem lehet kibújni?
Öröklés után is kötelező érvényű marad a bérleti szerződés? Mondván az eredeti bérleti szerződést nem az örökösök kötötték.
Válasz Nagymami #7103. hozzászólásáraHa 25 éve te vagy a tulajdonos, akkor te írtad alá a bérleti szerződést, akkor a paragrafus b.) pontja miatt, a felmondásodat nem lettek volna kötelezőek elfogadni, ettől függetlenül akár el is fogadhatták, közös megegyezéssel való megszüntetésre, mindig van mód.
Válasz krisz19 #7104. hozzászólásáraNem tudja mindenki használni mert nyilatkoznia kell hogy
a) a haszonbérlő felé a felmondással egyidejűleg nyilatkozik, hogy a földet a szerződés megszűnésével saját maga, közeli hozzátartozója, saját maga vagy közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet vagy olyan családi mezőgazdasági társaság, amelyben tag kívánja használni . Ez nem úgy müködik hogy kiveszem és kiadom másnak hanem vannak szabályok amiket be kell tartani
Válasz Nagymami #7102. hozzászólásáraBemásoltam. A lényeg, amennyiben aláírta át illető a haszonbérleti szerződést, akkor semmi esetre sem lehet felmondani csakis azért, mert megszűnik az osztatlan közös tulajdon, akkor mindenki ezt használná a megbánt szerződése felmondásához, mely nyilvánvalóan bizonytalanságot teremt, tehát nem lehet senkinek ilyen szándéka.
Válasz Pont #7101. hozzászólásáraElolvastam nagyjábol.Az én példámnál ilyen szóba sem jöhet mivel én 25 éve vagyok atulajdonos de a többiek is kb 20 éve itt bekebelézsröl szó nincs. Én felajánlottam minden társtulajdonosnak hogy mérese ki és akkor megoszlanának a költségek is és akkor ha akarja a bérleti szerzödést is fel tudja mondani de senki nem élt vele csak én . Jó én megértem hogy 5-6 ak van 4 embernek benn lenne a400 méteres földben 5méteres csík nekik
Válasz krisz19 #7100. hozzászólásáraEgyszerübb lenne bemásolnod ide
De én is be tudnám az egész ptk erre vonatkozó részét de azt reggelig else olvasnánk meg mire a vègére érnénk már ugyse tudnánk mi volt az elején én azért csak azt a részt másoltam be amibe a lényeg van
Válasz Nagymami #7097. hozzászólásáraElnézést, hogy beleszólok, az általad idézett Fétv. 60. Paragrafus (2) bekezdése lemaradt, amely így rendelkezik: “ b) a 74. § (2) bekezdésében foglaltak alkalmazásával létrejött haszonbérleti szerződést nem írta alá, de annak hatálya az ott meghatározottak szerint kiterjedt rá.”
Enélkül szerintem nem értelmezhető. Ha az a) és b) is fennáll, valóban fel mondható a haszonbérleti szerződés. Tehát a b) pont alapján, ha a haszonbérleti szerződés úgy köttetett, hogy a konkrét tulajdonostárs NEM ÍRTA ALÁ a haszonbérleti szerződést, ha ez IS teljesül az okt. Megszüntetése után felmondható a haszonbérlet bizonyos feltételek vállalása után.
Válasz Pont #7096. hozzászólásáraÉn ezt találtam és akkor mondjátok meg hogy kell értelmezni .
59. § A természetes személy haszonbérlő azonnali hatállyal jogosult felmondani a szerződést, ha az egészségi állapota oly mértékben romlik meg vagy családi és életkörülményeiben olyan tartós változás következik be, amely a haszonbérletből eredő kötelezettségeinek teljesítését akadályozza vagy azt jelentősen megnehezíti.
60. § (1) * Ha a haszonbérleti szerződés létrejöttekor a haszonbérlet tárgyát képező föld közös tulajdonban állt és a szerződés fennállása alatt a közös tulajdon megszüntetésére került sor, a haszonbérbeadó, illetve annak jogutódja legkésőbb az adott gazdasági év vége előtt 60 nappal a szerződést 60 napos felmondási idővel a gazdasági év végére felmondhatja, ha a tulajdoni hányadának megfelelő területet a közös tulajdon megszüntetésére irányuló eljárás eredményeként önálló ingatlanként kapta meg, feltéve, hogy
a) a haszonbérlő felé a felmondással egyidejűleg nyilatkozik, hogy a földet a szerződés megszűnésével saját maga, közeli hozzátartozója, saját maga vagy közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet vagy olyan családi mezőgazdasági társaság, amelyben tag kívánja használni
"13. § Az osztatlan közös tulajdon megszüntetésének eredménye nem szünteti meg a megosztás alapjául szolgáló ingatlanra létrejött, és a megosztáskor fennálló földhasználati szerződésen alapuló földhasználatot, ide nem értve a 10. § (1) bekezdése szerinti út kialakítására szolgáló területet. Az ingatlan adatainak az osztatlan közös tulajdon megszüntetése eredményeként bekövetkezett módosulása miatt a szerződő feleknek három hónapon belül gondoskodniuk kell a földhasználati szerződés módosításáról és az alapján a változásoknak a földhasználati nyilvántartásba, illetve az erdőgazdálkodói nyilvántartásba való bejelentéséről. A határidő eredménytelen leteltét követően a szerződés módosítása a bíróságtól kérhető."
Válasz Pont #7090. hozzászólásáraA bírót nem érdekli hogy a tsz elnök meg az ügyvédje mit firkál a bérleti szerzödésre a bíró a ptk szerint köteles eljárni amit mindjár kikeresek és bemásolok ide de te is ki tudod keresni ha akarod
Válasz Nagymami #7089. hozzászólásáraNeked ki adja ezeket a hülye információkat amit még terjesztessz is??? Már ne is haragudj, régóta olvasgatom a történetedet de most jutottm el odáig,h megszólaljak...
Ennyi sületlenséget már rég nem olvastam. Amilyen jól informált vagy gondolom neked a használati rend és a Földhivatali eljárás nem mond semmit....
Válasz Nagymami #7089. hozzászólására"mivel ujj hrsz a lessz a földjüknek. persze nem kötelző az uj bérletiszerzödést aláirniuk aki akar az igy ki tud szálni a bérleti szerzödése lejárata elött is mivel az ujj hrsz ra nem köteles aláirni "
Én meg úgy tudom, hogy kötelező aláírnia, ha új szerződés is lesz. Mondjuk biztos nem fegyvert fognak a fejéhez, de bírósági döntés helyettesíti az aláírását vagy valami. Különben mindenki így szüntetné meg a neki nem tetsző szerződéseket.....
Válasz Rabó001 #7088. hozzászólásáraIgen megegyeztem mondtam nekik hogy mit akarok és majd az ügyvédnél kell aláirniuk a papirt . De mivel hogy önekik van érvényes bérleti szerzödésük és a föld ujj hrsz ot kap ezért a régi bérleti szerződésük megszünik és ujjat kell csinàlniuk mivel ujj hrsz a lessz a földjüknek. persze nem kötelző az uj bérletiszerzödést aláirniuk aki akar az igy ki tud szálni a bérleti szerzödése lejárata elött is mivel az ujj hrsz ra nem köteles aláirni
Válasz Nagymami #7086. hozzászólásáraLegyen úgy. Annyira régre nem olvastam vissza.
Na de akkor te akkor a másik 6 emberrel megegyeztél? Mert akkor ez nem az új osztatlan közös megszüntetéses törvény szerint megy ha jól értem.
Válasz Rabó001 #7085. hozzászólásáraLeirom konkrétan
Vagyunk 7 en az osztatlanba ami hrsz a 0123/1 . Én méretek igy kap 2 uj hrsz ot a föld ök mivel az osztatlanba maradnak 6 an az ö hrsz lesz a 0123/2 és az enyém a 0123/3 aminek a bejegyzési költségeit is nekem kell fizetnem a földhivatalba
Válasz Nagymami #7063. hozzászólásáraÉs ezután, amit te írsz, a kimért tulajdoni hányadodnak új, önálló helyrajzi száma lesz? Vagy használati megosztás (asszem ez a neve) készül és kijelölnek a tulajdoni hányadodnak megfelelő területet, valahol az osztatlan közösön belül?
Mert a két dolog nem ugyanaz, és nekem sem egyértelmű hogy amit írsz az melyik verzió.
Válasz osztatlan@citromail.hu #7072. hozzászólásáraErre már kiváncsi lennék hogy miért tájékoztatok megint félre és arra is hogy még mikor tájékoztattam eddig félre . Amit leirtam azt nekem hivatalos földmérő mondta csak én nem ezt a formát választottam. És most is azt mondom hogy aki nekem csinálja a földmérést azt mondta hogy keresek eggy olyan ügyvédet aki már csinált ilyent és ő tudja elindittani a kimétési folyamatot és akkor csak az ügyvédi dijjat kell fizetnem
Válasz osztatlan@citromail.hu #7072. hozzászólásáraErre már kiváncsi lennék hogy miért tájékoztatok megint félre és arra is hogy még mikor tájékoztattam eddig félre . Amit leirtam azt nekem hivatalos földmérő mondta csak én nem ezt a formát választottam. És most is azt mondom hogy aki nekem csinálja a földmérést azt mondta hogy keresek eggy olyan ügyvédet aki már csinált ilyent és ő tudja elindittani a kimétési folyamatot és akkor csak az ügyvédi dijjat kell fizetnem
Válasz zoli6886 #7075. hozzászólásáraBeperel és lehuzza inged gatyád....ha bele van írva hogy megtéríted.....meg kell téríteni, hisz így fogadtad el a szerződést...ellenkező esetben szerződés feltételeket szegtél....polgári per...eddig mákkod volt.....most talán??? Lehet nem...
Isssti: kifizette a teljes vételárat, így nekem is azt kell, hát nem örülök neki, főleg, hogy itt "mindent visznek".
osztatlan@citromail.hu: Teljesen így gondolom ahogy te is mondod, csak ahogy a többiek is írták ebből pereskedés, bíróságra járás lehet, annyit meg lehet nem ér az átutalás költség elbukása, bár roppant mód zavar azért. köszi a segítséget!
Válasz Sz_Pisti #7076. hozzászólásáraIGAZAD VAN,MERT CSAK VÁRTUK !!!! DE,
tőlünk nem kérte senki még az előszerződés díját ....
A mi ügyvédünk szólt,hívta fel a figyelmünket,hogy ezt ne felejtsük el rendezni !!!!
Ennyi...
A szerződést kötő nem jelentkezett a pénzéért !!!!
Pedig már eltelt 1 hónap...
Üdv:
Szeretném kikérni a véleményeteket.
Tavaly a faluban ahol lakom volt egy 8 hektáros terület kifüggesztve,1 idegennel.
Tettünk rá elfogadót mert szomszédok voltunk az eladóval/föld szomszéd /,és most jött a válasz,hogy nyertünk..
Rendben van,örülünk de az ügyvéd szólt,hogy a másik ügyvéd munkadíját ki kell fizetnünk az
eredeti vevőnek...
Természetesen ez bele van írva a szerződésbe....
Ez így szabályos akkor vagy "úriember" megtéríti a vesztes számláját is ???
Az ügyvéd azt mondta fizessük ki,hát nem tudom...
Azért kérdezem,mert történt már velünk 2-szer is,hogy nem nyertünk és a mi "bukónkat",senki nem térítette meg,pedig bele volt írva a szerződésbe !!!!
köszönöm...
Válasz kopi 1980 #7062. hozzászólásáraAlapesetben nem méri ki a földhivatal. Viszont, ha több mint egy hektárt veszel, azt elajándékozod közeli hozzátartozódnak, utána az egy hektárt meghaladó tulajdonosok több mint 50%-a kezdeményezheti a kimérést, amit nem a Földhivatal végez, hanem keresni kell ügyvédet és földmérőt akik végigviszik az eljárást. Ezzel még csak a megosztás lesz meg papíron, a helyszíni kimérés ez után jöhet plusz pénzért. Nagyon bonyolult plusz pénze, de elvileg működik.
Sziasztok,
első elfogadó nyilatkozatomat szeretném beadni, ebben kérném a segítségeteket.
Én sehol nem találtam arról információt, törvényt, hogy az adásvételi szerződésben kiköthetik, hogy csak akkor fogadják el az elfogadó nyilatkozatomat, ha a szerkesztőt ügyvéd letéti számlájára elutalom a teljese vételárat, amit utána visszautalnak ha mégsem viszem el elfogadó nyilatkozattal az adott földet, persze az ügyvéd levonja az átutalási költségeket is.
A szöveg így szól: "elővásárlási jogra vonatkozó elfogadó nyilatkozat joghatályosan akként gyakorolható, ha elővásárlási joggal élő az elfogadó nyilatkozatának megtételével egyidejűleg okiratszerkesztő... letéti számlájára a teljes vételárat átutalja."
Mit szóltok ehhez, ez a bevett szokás, most tényleg el kell utalnom a zsetont mikor beadom a nyilatkozatot? Ügyvéd ismerősöm (agrárban nincs otthon( szerint nem kell, de nem szeretném ezen elbukni.
8818 hozzászólás
Válasz Csaba(Quercus) #7122. hozzászólásáraIgen tulajdonostársnak, mindkét vevő 3 éve benne van. A családi gazdaság tagság még kérdőjeles, de mi van ha mindkét vevő családi gazdaság tagja?
Válasz Csaba(Quercus) #7122. hozzászólásáraTulajdonostársak akarják megvenni.
Válasz erni #7118. hozzászólására"(3) * A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának eladása esetében az (1) bekezdés b)-e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében - megelőzi az adásvételi szerződés megkötésekor legalább 3 éve tulajdoni hányaddal rendelkező földműves tulajdonostárs. Házastársi közös vagyon megszüntetése esetén a 3 évbe beszámít azon időtartam is, amely alatt a közös vagyonba tartozó ingatlanrész az elővásárlási jogával élni kívánó tulajdonostárs házastársának tulajdonát képezte.
(4) * Az (1) bekezdés c)-e) pontjában, valamint a (2) és (3) bekezdésben meghatározott jogosulti csoportokon belül az elővásárlásra jogosultak sorrendje a következő:
a) családi mezőgazdasági társaság tagja vagy őstermelők családi gazdaságának tagja,
b) fiatal földműves,
c) pályakezdő gazdálkodó.
Továbbá, ha megszűnne az osztatlan:
"20. § * Elővásárlási jog nem áll fenn
a) a közeli hozzátartozók közötti adás-vétel,
b) a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel,"
Válasz Rabó001 #7117. hozzászólásáraAzonos a rangsor, mert mindkét vevő tulajdonostárs abban az osztatlanba és ezzel nem szűnik meg az osztatlan, így ki kell függeszteni.
Válasz erni #7111. hozzászólásáraBiztos hogy azonos rangsorban állnak? Mert tulajdonostárs és tulajdonostárs között is lehetséges különbség.
Idézet a Földtörvény 18. §-ból:
(3) * A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának eladása esetében az (1) bekezdés b)-e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében - megelőzi az adásvételi szerződés megkötésekor legalább 3 éve tulajdoni hányaddal rendelkező földműves tulajdonostárs. Házastársi közös vagyon megszüntetése esetén a 3 évbe beszámít azon időtartam is, amely alatt a közös vagyonba tartozó ingatlanrész az elővásárlási jogával élni kívánó tulajdonostárs házastársának tulajdonát képezte.
(4) * Az (1) bekezdés c)-e) pontjában, valamint a (2) és (3) bekezdésben meghatározott jogosulti csoportokon belül az elővásárlásra jogosultak sorrendje a következő:
a) családi mezőgazdasági társaság tagja vagy őstermelők családi gazdaságának tagja,
b) fiatal földműves,
c) pályakezdő gazdálkodó.
Válasz Rabó001 #7114. hozzászólásáraNehéz kivenni belőle hogy végülis mi dönt benne, de annyi , hogy dönthet benne a helyi földbizottság is hogy kit támogat, ha mindkét vevőt támogatja akkor tán az eladó nyilatkozik, de ha már szerződött valamelyikkel akkor miért változtatna.
Az eredeti szerződő valamivel előrébb van szerintem.
Válasz Pont #7116. hozzászólásáraHa azonos rangsorban állnak, akkor nem érdemes elfogadót tenni. De a hozzászólásból nem derül ki egyértelműen, hogy azonos rangsorban vannak-e.
Válasz Rabó001 #7113. hozzászólására
Ha az eladó az egyik vevővel megköti a szerződést, akkor egy azonos ranghelyen álló nem előzi meg az eredeti vevőt. a kérdező azt írta: "rangsorba azonos helyen állnak" ergo az eredeti szerződőre nem érdemes elfogadót tenni.
Válasz ThomasCrow #7109. hozzászólásáraKözös megegyezéssel mindent fel lehet bontani. Csak ahhoz mindkét fél kell. Nem jellemző hogy a bérlő belemegy.
Válasz erni #7111. hozzászólásáraFöldtörvény, elővásárlási sorrend, 18.paragrafus, asszem. Google. El kell olvasni.
Válasz Pont #7112. hozzászólásáraTulajdonostársak közti adásvételt akkor nem kell kifuggeszteni, ha a szerződéssel megszűnik a közös tulajdon.
El kell olvasni azt a rohadt földtörvényt, asszem a a 18.paragrafus.
Válasz erni #7111. hozzászólásáraAkinek a vevő akarja adni, napra kész nem vagyok benne de pár éve a tulajdonostársak közti adásvételt ki sem kellett függeszteni, így nincs értelme rangsorról beszélni.
Sziasztok.
Az lenne a kérdésem, hogy osztatlanközös tulajdonú földnél az egyik tulajdonos el szeretné adni, és két tulajdontárs is szeretné megvásárolni ilyenkor a rangsorba azonos helyen állnak, ebbe a helyzetbe ki vagy mi dönt? Állattartás vagy családi gazdaság számít előnynek?
Válasz ThomasCrow #7109. hozzászólásáraA bérleti szerződésnek tartalmaznia kellett, hogy a területen fennálló haszonbérlet van, ennek tudatában lett megkötve az adásvétel, csupán ezért nem mondható fel. Örökléskor az örökhagyó által vállalt minden kötelezettség is (nem csak a jogok) öröklődik, az örökhagyó által felvett hiteleket is vissza kell fizetni....
Ha felszólítás után sem fizeti a bérleti díjat, akkor lehet felmondani.
Ha kirívóan alacsony a bérleti díj, akkor lehet még emelést kérni.
Az egyik föld tulajdonosa 15 évre írt alá bérleti szerződést egy helyi kft-vel.
Tulajdonosváltás esetén az új tulajdonos lehet-e földhasználó valamilyen módon?
Vagy a bérleti szerződés alól nem lehet kibújni?
Öröklés után is kötelező érvényű marad a bérleti szerződés? Mondván az eredeti bérleti szerződést nem az örökösök kötötték.
Válasz Pont #7107. hozzászólásáraAz én bérleti szerződésem lejárt 2021 12 31 én de a többieké nem mert nem egyszerre járnak le a bérleti szerződések .
Válasz Nagymami #7103. hozzászólásáraHa 25 éve te vagy a tulajdonos, akkor te írtad alá a bérleti szerződést, akkor a paragrafus b.) pontja miatt, a felmondásodat nem lettek volna kötelezőek elfogadni, ettől függetlenül akár el is fogadhatták, közös megegyezéssel való megszüntetésre, mindig van mód.
Válasz krisz19 #7104. hozzászólásáraNem tudja mindenki használni mert nyilatkoznia kell hogy
a) a haszonbérlő felé a felmondással egyidejűleg nyilatkozik, hogy a földet a szerződés megszűnésével saját maga, közeli hozzátartozója, saját maga vagy közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet vagy olyan családi mezőgazdasági társaság, amelyben tag kívánja használni . Ez nem úgy müködik hogy kiveszem és kiadom másnak hanem vannak szabályok amiket be kell tartani
Válasz Nagymami #7102. hozzászólásáraBemásoltam. A lényeg, amennyiben aláírta át illető a haszonbérleti szerződést, akkor semmi esetre sem lehet felmondani csakis azért, mert megszűnik az osztatlan közös tulajdon, akkor mindenki ezt használná a megbánt szerződése felmondásához, mely nyilvánvalóan bizonytalanságot teremt, tehát nem lehet senkinek ilyen szándéka.
Válasz Pont #7101. hozzászólásáraElolvastam nagyjábol.Az én példámnál ilyen szóba sem jöhet mivel én 25 éve vagyok atulajdonos de a többiek is kb 20 éve itt bekebelézsröl szó nincs. Én felajánlottam minden társtulajdonosnak hogy mérese ki és akkor megoszlanának a költségek is és akkor ha akarja a bérleti szerzödést is fel tudja mondani de senki nem élt vele csak én . Jó én megértem hogy 5-6 ak van 4 embernek benn lenne a400 méteres földben 5méteres csík nekik
Válasz krisz19 #7100. hozzászólásáraEgyszerübb lenne bemásolnod ide
De én is be tudnám az egész ptk erre vonatkozó részét de azt reggelig else olvasnánk meg mire a vègére érnénk már ugyse tudnánk mi volt az elején én azért csak azt a részt másoltam be amibe a lényeg van
Válasz Nagymami #7097. hozzászólásáraEgyébként bárcsak igazad lenne, de olvasd el ezt:
http://www.mosz.agrar.hu/termfold/1716-a-birosag-a-berlonek-adott-igazat
Tehát ha valaki (vagy a jogelődje, pl akitől bekebelezte) aláírt egy szerződést, akkor csupán csak a megosztás és új hrsz miatt nem mondhatja fel.
Válasz krisz19 #7099. hozzászólásáraBocsi, nem (2) bekezdése, hanem (1) bekezdés b) pontja.
Válasz Nagymami #7097. hozzászólásáraElnézést, hogy beleszólok, az általad idézett Fétv. 60. Paragrafus (2) bekezdése lemaradt, amely így rendelkezik: “ b) a 74. § (2) bekezdésében foglaltak alkalmazásával létrejött haszonbérleti szerződést nem írta alá, de annak hatálya az ott meghatározottak szerint kiterjedt rá.”
Enélkül szerintem nem értelmezhető. Ha az a) és b) is fennáll, valóban fel mondható a haszonbérleti szerződés. Tehát a b) pont alapján, ha a haszonbérleti szerződés úgy köttetett, hogy a konkrét tulajdonostárs NEM ÍRTA ALÁ a haszonbérleti szerződést, ha ez IS teljesül az okt. Megszüntetése után felmondható a haszonbérlet bizonyos feltételek vállalása után.
Válasz Gerle #7091. hozzászólásáraNa ki vele mennyi sületlenséget irtam le had lássam mert nagyon kíváncsivá tettél .
Válasz Pont #7096. hozzászólásáraÉn ezt találtam és akkor mondjátok meg hogy kell értelmezni .
59. § A természetes személy haszonbérlő azonnali hatállyal jogosult felmondani a szerződést, ha az egészségi állapota oly mértékben romlik meg vagy családi és életkörülményeiben olyan tartós változás következik be, amely a haszonbérletből eredő kötelezettségeinek teljesítését akadályozza vagy azt jelentősen megnehezíti.
60. § (1) * Ha a haszonbérleti szerződés létrejöttekor a haszonbérlet tárgyát képező föld közös tulajdonban állt és a szerződés fennállása alatt a közös tulajdon megszüntetésére került sor, a haszonbérbeadó, illetve annak jogutódja legkésőbb az adott gazdasági év vége előtt 60 nappal a szerződést 60 napos felmondási idővel a gazdasági év végére felmondhatja, ha a tulajdoni hányadának megfelelő területet a közös tulajdon megszüntetésére irányuló eljárás eredményeként önálló ingatlanként kapta meg, feltéve, hogy
a) a haszonbérlő felé a felmondással egyidejűleg nyilatkozik, hogy a földet a szerződés megszűnésével saját maga, közeli hozzátartozója, saját maga vagy közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet vagy olyan családi mezőgazdasági társaság, amelyben tag kívánja használni
Válasz Nagymami #7092. hozzászólásáraÉn kikerestem, légy szíves te is illeszt be amit te találtál.
"13. § Az osztatlan közös tulajdon megszüntetésének eredménye nem szünteti meg a megosztás alapjául szolgáló ingatlanra létrejött, és a megosztáskor fennálló földhasználati szerződésen alapuló földhasználatot, ide nem értve a 10. § (1) bekezdése szerinti út kialakítására szolgáló területet. Az ingatlan adatainak az osztatlan közös tulajdon megszüntetése eredményeként bekövetkezett módosulása miatt a szerződő feleknek három hónapon belül gondoskodniuk kell a földhasználati szerződés módosításáról és az alapján a változásoknak a földhasználati nyilvántartásba, illetve az erdőgazdálkodói nyilvántartásba való bejelentéséről. A határidő eredménytelen leteltét követően a szerződés módosítása a bíróságtól kérhető."
Válasz csuti0 #7094. hozzászólására
Válasz csontii #7093. hozzászólásáranagymaminak jó ügyvédje van,jó kereső ügyvédje :)
Válasz Nagymami #7092. hozzászólásáraMi van? Ptk? A földtörvényről hallottál már?
Válasz Pont #7090. hozzászólásáraA bírót nem érdekli hogy a tsz elnök meg az ügyvédje mit firkál a bérleti szerzödésre a bíró a ptk szerint köteles eljárni amit mindjár kikeresek és bemásolok ide de te is ki tudod keresni ha akarod
Válasz Nagymami #7089. hozzászólásáraNeked ki adja ezeket a hülye információkat amit még terjesztessz is??? Már ne is haragudj, régóta olvasgatom a történetedet de most jutottm el odáig,h megszólaljak...
Ennyi sületlenséget már rég nem olvastam. Amilyen jól informált vagy gondolom neked a használati rend és a Földhivatali eljárás nem mond semmit....
Válasz Nagymami #7089. hozzászólására"mivel ujj hrsz a lessz a földjüknek. persze nem kötelző az uj bérletiszerzödést aláirniuk aki akar az igy ki tud szálni a bérleti szerzödése lejárata elött is mivel az ujj hrsz ra nem köteles aláirni "
Én meg úgy tudom, hogy kötelező aláírnia, ha új szerződés is lesz. Mondjuk biztos nem fegyvert fognak a fejéhez, de bírósági döntés helyettesíti az aláírását vagy valami. Különben mindenki így szüntetné meg a neki nem tetsző szerződéseket.....
Válasz Rabó001 #7088. hozzászólásáraIgen megegyeztem mondtam nekik hogy mit akarok és majd az ügyvédnél kell aláirniuk a papirt . De mivel hogy önekik van érvényes bérleti szerzödésük és a föld ujj hrsz ot kap ezért a régi bérleti szerződésük megszünik és ujjat kell csinàlniuk mivel ujj hrsz a lessz a földjüknek. persze nem kötelző az uj bérletiszerzödést aláirniuk aki akar az igy ki tud szálni a bérleti szerzödése lejárata elött is mivel az ujj hrsz ra nem köteles aláirni
Válasz Nagymami #7086. hozzászólásáraLegyen úgy. Annyira régre nem olvastam vissza.
Na de akkor te akkor a másik 6 emberrel megegyeztél? Mert akkor ez nem az új osztatlan közös megszüntetéses törvény szerint megy ha jól értem.
Válasz Rabó001 #7085. hozzászólásáraIgen kijelölik az enyémet és kap 2 ujj hrsz ot a föld kb 200 ba lessz mire a végére érek
Válasz Rabó001 #7085. hozzászólásáraLeirom konkrétan
Vagyunk 7 en az osztatlanba ami hrsz a 0123/1 . Én méretek igy kap 2 uj hrsz ot a föld ök mivel az osztatlanba maradnak 6 an az ö hrsz lesz a 0123/2 és az enyém a 0123/3 aminek a bejegyzési költségeit is nekem kell fizetnem a földhivatalba
Válasz Nagymami #7063. hozzászólásáraÉs ezután, amit te írsz, a kimért tulajdoni hányadodnak új, önálló helyrajzi száma lesz? Vagy használati megosztás (asszem ez a neve) készül és kijelölnek a tulajdoni hányadodnak megfelelő területet, valahol az osztatlan közösön belül?
Mert a két dolog nem ugyanaz, és nekem sem egyértelmű hogy amit írsz az melyik verzió.
Válasz osztatlan@citromail.hu #7072. hozzászólásáraErre már kiváncsi lennék hogy miért tájékoztatok megint félre és arra is hogy még mikor tájékoztattam eddig félre . Amit leirtam azt nekem hivatalos földmérő mondta csak én nem ezt a formát választottam. És most is azt mondom hogy aki nekem csinálja a földmérést azt mondta hogy keresek eggy olyan ügyvédet aki már csinált ilyent és ő tudja elindittani a kimétési folyamatot és akkor csak az ügyvédi dijjat kell fizetnem
Válasz osztatlan@citromail.hu #7072. hozzászólásáraErre már kiváncsi lennék hogy miért tájékoztatok megint félre és arra is hogy még mikor tájékoztattam eddig félre . Amit leirtam azt nekem hivatalos földmérő mondta csak én nem ezt a formát választottam. És most is azt mondom hogy aki nekem csinálja a földmérést azt mondta hogy keresek eggy olyan ügyvédet aki már csinált ilyent és ő tudja elindittani a kimétési folyamatot és akkor csak az ügyvédi dijjat kell fizetnem
Válasz zoli6886 #7075. hozzászólásáraBeperel és lehuzza inged gatyád....ha bele van írva hogy megtéríted.....meg kell téríteni, hisz így fogadtad el a szerződést...ellenkező esetben szerződés feltételeket szegtél....polgári per...eddig mákkod volt.....most talán??? Lehet nem...
Válasz Batka #7077. hozzászólásáraIgen, én is így gondolom, csak zavar egy kicsit, hogy az utalás költségét levonják. :-)
köszi!
Isssti: kifizette a teljes vételárat, így nekem is azt kell, hát nem örülök neki, főleg, hogy itt "mindent visznek".
osztatlan@citromail.hu: Teljesen így gondolom ahogy te is mondod, csak ahogy a többiek is írták ebből pereskedés, bíróságra járás lehet, annyit meg lehet nem ér az átutalás költség elbukása, bár roppant mód zavar azért. köszi a segítséget!
/ még megrágom holnapig... /
Válasz zoli6886 #7078. hozzászólására Szólj az ügyvédnek, hogy küldje az átutalásos számlát!
Válasz Sz_Pisti #7076. hozzászólásáraIGAZAD VAN,MERT CSAK VÁRTUK !!!! DE,
tőlünk nem kérte senki még az előszerződés díját ....
A mi ügyvédünk szólt,hívta fel a figyelmünket,hogy ezt ne felejtsük el rendezni !!!!
Ennyi...
A szerződést kötő nem jelentkezett a pénzéért !!!!
Pedig már eltelt 1 hónap...
Válasz brandsort #7069. hozzászólásáraUtald át, egyszerűbb, mint utólag idegeskedni és évekig bíŕóságra járni.....
Válasz zoli6886 #7075. hozzászólására Kérted is vagy csak vártad?
Az ügyvédi díjról írt számlával kell/kellett volna megkeresni a rájelentkezőt.
Üdv:
Szeretném kikérni a véleményeteket.
Tavaly a faluban ahol lakom volt egy 8 hektáros terület kifüggesztve,1 idegennel.
Tettünk rá elfogadót mert szomszédok voltunk az eladóval/föld szomszéd /,és most jött a válasz,hogy nyertünk..
Rendben van,örülünk de az ügyvéd szólt,hogy a másik ügyvéd munkadíját ki kell fizetnünk az
eredeti vevőnek...
Természetesen ez bele van írva a szerződésbe....
Ez így szabályos akkor vagy "úriember" megtéríti a vesztes számláját is ???
Az ügyvéd azt mondta fizessük ki,hát nem tudom...
Azért kérdezem,mert történt már velünk 2-szer is,hogy nem nyertünk és a mi "bukónkat",senki nem térítette meg,pedig bele volt írva a szerződésbe !!!!
köszönöm...
Válasz brandsort #7069. hozzászólásáraSzerintem,ha a vevő lerakta a vételárat aláíráskor, akkor az is tegye le aki rá akar jelentkezni.
Válasz kopi 1980 #7062. hozzászólásáraAlapesetben nem méri ki a földhivatal. Viszont, ha több mint egy hektárt veszel, azt elajándékozod közeli hozzátartozódnak, utána az egy hektárt meghaladó tulajdonosok több mint 50%-a kezdeményezheti a kimérést, amit nem a Földhivatal végez, hanem keresni kell ügyvédet és földmérőt akik végigviszik az eljárást. Ezzel még csak a megosztás lesz meg papíron, a helyszíni kimérés ez után jöhet plusz pénzért. Nagyon bonyolult plusz pénze, de elvileg működik.
Sziasztok,
első elfogadó nyilatkozatomat szeretném beadni, ebben kérném a segítségeteket.
Én sehol nem találtam arról információt, törvényt, hogy az adásvételi szerződésben kiköthetik, hogy csak akkor fogadják el az elfogadó nyilatkozatomat, ha a szerkesztőt ügyvéd letéti számlájára elutalom a teljese vételárat, amit utána visszautalnak ha mégsem viszem el elfogadó nyilatkozattal az adott földet, persze az ügyvéd levonja az átutalási költségeket is.
A szöveg így szól: "elővásárlási jogra vonatkozó elfogadó nyilatkozat joghatályosan akként gyakorolható, ha elővásárlási joggal élő az elfogadó nyilatkozatának megtételével egyidejűleg okiratszerkesztő... letéti számlájára a teljes vételárat átutalja."
Mit szóltok ehhez, ez a bevett szokás, most tényleg el kell utalnom a zsetont mikor beadom a nyilatkozatot? Ügyvéd ismerősöm (agrárban nincs otthon( szerint nem kell, de nem szeretném ezen elbukni.
előre is köszönöm nektek.