Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR410.68 FtUSD394.79 FtCHF438.21 FtGBP494.32 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Sziasztok! Kivan fügesztve egy föld 103 aranykorona 3.5 hektár 13.5mikióért szerintetek ennyit megér?egy idegen akarja megvenni nem helybenlakó semmi azért gondolkoztam el hogy ráigérek!
A parlament előtt fekvő törvénymódosítás érinti az Fftv.-is, a termőföldek eladása tekintetében.
Közeli hozzátartozónak történő átruházás esetén a hozzátartozónak is nyilatkozni kell, hogy a föld használatát másnak nem engedi át, eleget tesz földhasználati kötelezettségének. Ez akkor alkalmazandó, ha az átruházó személy a tulajdonjog megszerzésénél már tett ilyen nyilatkozatot.
Több föld egybefoglalt vételáron történő eladásának feltétele úgy,hogy a földek azonos, vagy szomszédos járás fekszenek, és a földhasználója az eladó, vagy legalább 3 éve a vevő. A földműves tulajdonostársak csak akkor gyakorolhatják elővételi jogukat, ha minden érintett földrészletben tulajdonostársak.
Az adásvételi szerződést először a mezőgazdasági igazgatási szervnek kell megküldeni. Ha az nem tagadja meg a szerződés jóváhagyást, intézkedik a közzétételről.
Sziasztok, szeretném elcsípni az OKJ-s oktatás végét, számomra a napokban vált világossá, hogy a föld/tanyavételi lehetőséggel ez ilyen szoros összefonódásban van, akad is pár kérdés (a számozás nem fontossági sorrendet jelöl, az átláthatóságot segíti csak):
1) az aranykalászoson kívül milyen képesítések tesznek lehetővé föld/tanyavásárlást jelenleg?
1.a) alternatívák is játszhatnak, pl. reklámozza magát erdészeti képzés is. Egy ilyen jobb is lehet adott eseben?
1.b) illetve: OKJ-s képzésen kívül beszerezhető-e valamelyik a jövőben) (elérhető árú lakhatás a cél
2) hogyan igazolható az életvitelszerű ottlakás? (nem a bejelentett címemen életvitelszerűsködöm, de nagy előnyt jelentene, ha igazolhatnám, kinyílnának a lehetőségek ebben a körzetben; az elővásárlási rangsorban előbbre ugorhatnék itt)
2.a) a családban már van egy aranykalászos képzettség (ugyanazon a bejelentett lakcímen) kérdés, hogy így járna-e és ha igen, az emlíetten túl milyen előnyökkel a papír megszerzése nekem.
3) jellemzően melyik körön szokott múlni, ha valaki elbukja a kiszemelt tanyaingatlant? Gyakorlati példákon keresztül világítsa meg kérem, akinek van kedve.
- helyben lakó földműves <-> szomszédos településen lakó földműves
- szomszédos településen lakó földműves <-> 20km-en belül lakó földműves
- 20km-en belül lakó <-> bárki más, 1ha-ig
(a kérdés főként a 2.a pontból fakad, de minden történet tanulsága érdekel)
4) végzettség nélkül, a "mindenki más" halmazban nekifutni ugye totális öngól? Hiszen mit tesz olyankor az ember: a vételi szándékával járó kifüggesztéssel csak felhívja az elővásárlási lehetőségre nem kevesek figyelmét (csak jócsán külterületi, nem kivett telkek játszanak)
5) milyen jövőbeni földvásárlást lehetővé tévő képzések várhatók? Ahogy kivettem, homályos még a döntéshozók felől is, de nappali képzés, több éves, jól olvasom? Ezt felnőtt ember hogy ugorja majd meg? (Összességében ez a törvénykezés a körön belülre kerülés lehetőségét nyirbálta meg legjobban ahogy látom, spekuláció továbbra is mehet: aki befektetésként vesz meg földet/tanyás földet, az nem nézi azt, hogy a másik lakni vette volna pl..)
6) kinek milyen előnyökkel járt az aranykalászos földművelés tekintetében, mire használta?
7) Örökölt földre jár-e támogatás vagy mindenképp földművesnek kell hozzá lenni? (pl. pihentetés eseténi tárcsázás).
Első körben ennyi, köszönöm annak, aki segít tapasztalatával, ötetelésével.
Olyan kérdésem lenne, hogy helyben lakó szomszédnak minősül-e az, ha településhatáron belül egy hivatalos földút választ el két területet? Vagy kizárólag az, ha két terület közvetlenül van egymás mellett?
Válasz fattyú #6869. hozzászólásáraEgy ismerősöm ilyen elbirtoklását a bíró azzal az indokkal kebelezte be az állam javára ,hogy nem építkezett rá , a bírók útjai kifürkészhetetlenek!
Válasz hercegbob #6870. hozzászólásáraA 18. § (1) bekezdés b) pontja szerinti földet használó földműves alatt azt a földművest kell érteni, aki a földhasználati nyilvántartás vagy az erdőgazdálkodói nyilvántartás szerint legalább 3 éve használja a földet
Válasz Proxy111 #6868. hozzászólásáraAz elbirtoklást 15 évét a helyi jegyző is tudja igazolni, ő hivatalos személy. Hozzákeríted a magadéhoz, rendben tartod, stb. Én ugyan nem építenék rá, de ismerek olyat aki ezt is megtette.
A költsége egy ügyvédi és egy bírósági kereset összege. De hogy ez 15 év múlva mennyi lesz, azt majd megmondom akkor.
Igen, sajnsos tébyleg ez a probléma, én is próbáltam már utánna olvasgatni ennek a témának, csak annyi a probléma eztel, hogy ezek a földek kb 2000 m2 nagyságúak szóval nem egy világmegváltó méretű telkek, viszont nekem a takarmány tárolás szempontjából szükségem lenne rá, attól félek, hogy az örökösök felkutatása több pénzbe kerülne, mint amit maga a terület ér.
Visszatérve az elbirtoklásra, ugye azt igazolnia kell az embernek, hogy 15 éven keresztül használta ezt a tefületet amennyiben el szeretné birtokolni, ezt milyen formában lehet megtenni? Mivel tudom én azt igazolni, hogy ezt a területet én használtam ennyi ideig?
Valamint nem tudom próbálkozott e már valaki elbirtoklással, mebnyi lehet ennek az eljárásnak a költsége?
Válasz Proxy111 #6861. hozzászólásáraHa a tulajdonostárs 1900-ban született akkor már elméletileg elmúlt 120 éves, ráadásul az adatai is hiányosak.
Nagy valószínűséggel a földhivatal a Foktftv. alapján megpróbálja beazonosítani, vagy őt, vagy az örököseit.
Ha az örökösök, vagy más tulajdonjog jogosult nem jelentkezik 1 éven belül, akkor az ingatlan az államé lesz.
Ha a földhivatal tudomást szerez a tulajdonos haláláról, és annak idópontj beazonosítható, akkor értesíti a jegyzőt a hagyatéki-, vagy a póthagyatéki eljárás megindításának céljából.
Válasz Proxy111 #6861. hozzászólásáraA hiteles tulajdoni lapon is csak az évszám szerepel... A KEKKH viszont cím alapján is dolgozik. Esetemben egy viszonylag ritka nevű személyt név és település alapján is be tudtak azonosítani. Persze egy "Kiss János Budapest" itt sem működött volna... :-)
Válasz lemken #6862. hozzászólásáraA bekebelezési eljárás során is meg tudod szerezni a halott személy tulajdonát, és ott is letétbe teszed a vételárat.
Az örökös(ök) felkutatása a legmegbízhatóbb módszer, de tényleg rizikós. Én is jártam úgy, hogy negyedik generációra sikerült elintézni a hagyatékolást, aztán eladták másnak, mert az 200 ezerrel többet ígért. Tojtak arra, hogy nélkülem azt sem tudták, hogy van 4 milliónyi földjük.
Válasz fattyú #6860. hozzászólásáraSzerintem a 3.az nem igazán működik,halottól magánszemély nem tud venni. Az 1-2 az működik,de annak is vannak buktatói ha esetleg előkerül akár egy örökös is aki nem együttműködő, mert akkor az addigi munkád megy a levesbe.
Válasz fattyú #6860. hozzászólásáraKöszönöm a választ, úgy gondolom, hogy a 3. Megoldás lenne a leg megfelelőb nekem, viszont ott negakad a dolog, hogy a nem hiteles tulajdoni lap másolaton csak egy név illetve egy születési év van, hónap illetve nap nincs, ez alapján hogy lehet bizonyítani, hogy a tulajdonos elhunyt?
Válasz Proxy111 #6859. hozzászólásáraTöbb megoldás létezik a problémádra, attól függően, hogy mire és milyen gyorsan kell neked az a belterületi ingatlan.
1., Megkezded az elbirtoklást, 15 évig sajátodként használod, aztán bíróság a nevedre írja egy kereset után. De bizonyítanod kell, hogy megszakítás nélkül és zavartalanul sajátodként használtad a teljes időtartam alatt.
2. Megkeresed az örökösöket, lehagyatékolják, aztán megveszed tőlük. Ez akár 1-2 év is lehet.
3., A KEKKH-tól szerzel egy papírt, hogy az illető elhunyt. Ha szerencséd van, akkor megírják, hogy hol, így tudsz halotti anyakönyvi kivonatot szerezni. Ezzel megalapozottan ügyvéddel szerkesztetsz egy vételi okiratot, amivel megveszed és a pénzt bírósági letétbe helyezed az esetlegesen felbukkanó örökösöknek. A vételár megállapítására kérj a helyi jegyzőtől értékbizonyítványt! Viszonylag kevés ügyvéd foglalkozik ilyenekkel, de van néhány.
Olyan kerdéssel fordulnék hozzátok, hogy adott egy belterületi nem nullával kezdődő helyrajzi számú földterület, amire szükségem lenne, földgivatalnál lekértem online a nemhiteles tulajdoni lap másolatot, viszon az abban szereplő egyetlen tulajdonos egy 1900 ban született ember, úgy gondolom ez az ember mar nem valószínű, hogy el, viszont örökös nincs bejegyezve a tulajdoni lapon, ilyen esetben mi a teendő, találkozott már valaki ilyennel?
Válasz attila.somogyvari73 #6851. hozzászólásáraIrd le pontosabban.
A 12 ha egy HRSZ, vagy több?
Ha egy akkor tulajdonostárs vagy, annak is van elővásárlási joga, de nem irtad hogy a többit ki műveli.
Ha több, akkor szomszédos lehetsz némelyik ingatlannal.
A te faluba van, vagy a szomszéd faluban?
Leírom mégegyszer.
Tehát földvásárlás céljából lehet e elővásárlási jogom mint földhasználónak abban ha 2ha földet haszonbérlek több mint 3 éve egy 12 ha os parcellából akkor lehet e elővásárlási jogom a 12 ha ra mint földet használó?? Vagy csak a 2 ha ra?
Köszönöm
Szaiasztok segítetek abban ha 2ha földet haszonbérlek több mint 3 éve egy 12 ha os parcellából akkor lehet e elővásárkási jogom a 12 ha ra mint földet használó?? Vagy csak a 2 ha ra?
Köszönöm
Üdv: Segítséget kérnék:őstermelök családi gazda,0177-2021 ökológiai gazdálkodást folytat/2 db földterületről van szó,az 1-ben szomszéd,helybéli 50 feletti kor,helyben lakó,de nem életvitelszerűen lakik itt !!!,de mivel be van ide jelentve,itt van az állandó lakcíme,így ez nem bizonyítható,sajnos!!! /
Most vásárolt meg 1,11 ha-os földdarabot 1 hónapja,így most már szomszéd !!!!
Sajnos akkor nem volt meg a pénzem arra,erre most meglenne,de nem tudom,hogy ezekkel a feltételekkel labdába rúghatok-e ????
-családi gazdálkodó vagyok én is
-helyben lakó,földműves,/ Ő is /
-40 év alatti
-saját tulajdonú földem nincs /csak bérlek,de nem a közelébe /
-szerintetek van-e esélyem ellenük ???
-fölöslegesen egyenlőre nem szaladgálnék ügyvédhez
Előre is köszönöm az észrevételeket.
Válasz Rabó001 #6845. hozzászólásáraÉn úgy gondolom, hogy az önkormányzat jelezte neki a kifüggesztés leteltével, hogy van rájelentkező. Engem is szoktak értesíteni, de többet ugye nem mondhatnak hivatalosan.
"Nem jogcímen" is tud bárki előzni: mondjuk, ha valami formai hiba van a szerződésedben (pl.hiányzik egy kötelező nyilatkozat), vagy csak "jobb kapcsolata" a helyi TAB-bal vagy NAK-kal és őt pártolják.
De lehet tisztában van vele, hogy ő a második és a csak "vételi jog"-ra gyúr... Tehát ha a jövőben a mezőgazdasági igazgatási szerv téged megbírságol akkor övé a föld a szerződésben szereplő áron.
De lehet, hogy annyira unalmas a vidéki élete és hát valami történjen alapon rájelentkezget mindenre csak poénból... ilyenről is hallottunk már
5 éve használok(hivatalosan) egy szántót,a tulaj 2 éve meghalt és a lányától most vásároltam meg mint a földet használó földműves és ennek ellenére mégis rámjelentkeztek.Kérdésem vajon milyen jogcímen tehették ezt, vagy csak szórakoznak velem??
Válasz Rabó001 #6841. hozzászólásáraEzt a földet erdőre dolgot nem tudom, de szerintem elképzelhető. Az viszont biztos, hogy a mi földhivatalunk akkor is jóváhagyja/ta ha csak az egyik földműves, akkor is ha 1 ha-nál több van mindét félnek.
Válasz Pont #6840. hozzászólásáraFöldet is lehet cserélni erdőre?
Mindkét félnek földművesnek kell lenni? És ha egyik félnek a csere után se lesz 1 hektárnál több a birtokában?
Válasz T-150 Zoli #6839. hozzászólásáraBirtokösszevonás céllal lehet cserélni, és akkor nincs kifüggesztés, ha nagyjából azonos értéken vannak, és természetesen csak termőföldet lehet cserélni termőföldre.
Ismerősömnek van egy 2ha legelője amit megszeretnék vásárolni. Annyi gond hogy a szomszéd föld tulajdonosa biztos élne az elővásárlási jogával.
Csere szerződéses dolgot csinált már valaki? Mennyire járható út?
Válasz IH-race #6836. hozzászólásáraA törvényt nem írhatja felül. (Már ne haragudj, de hogyis írhatná)
A Települési Agrárgazdasági Bizottság (TAB) csak ajánlást tesz a NAK felé, aki ezalapján tárgyalja és továbbítja a földhivatal felé. Végsö döntést a (megyei) földhivatal hoz. Ha minden rendben volt az elfogadóddal és az eredeti vevönél elörébb voltál rangsorolva ez elövásárlásra jogosultak között, akkor van (asszem) 15 napod fellebezni. Illetve valamilyen indoklást is kellett adjanak.
Ha minden kötél szakad, perelheted a földhivatalt.
Üdv mindenkinek ! Adott egy földterület amivel közvetlen szomszéd vagyok. Ki volt függesztve adás-vételre, .... tettem rá elfogadó nyilatkozatot ( mint helyben lakó szomszéd ) minden szuper volt , még nem a helyi fb. úgy döntött mégsem én leszek a kedvezményezett, hanem a sorrendbe utánam következő eredeti vevő. Kérdésem : A hfb. felülírhatja a törvényt ?
8784 hozzászólás
Sziasztok! Kivan fügesztve egy föld 103 aranykorona 3.5 hektár 13.5mikióért szerintetek ennyit megér?egy idegen akarja megvenni nem helybenlakó semmi azért gondolkoztam el hogy ráigérek!
Válasz Gergo55 #6882. hozzászólásáraIgen. Ha előtte földművesnek regisztrálsz a földhivatalban.
Kérdezném, hogy az OKJ-s méhész végzettség jogosít-e földvásárlásra?
Köszi!
A parlament előtt van az agrárgazdaságok átadásról szóló törvénytervezet is.
A parlament előtt fekvő törvénymódosítás érinti az Fftv.-is, a termőföldek eladása tekintetében.
Közeli hozzátartozónak történő átruházás esetén a hozzátartozónak is nyilatkozni kell, hogy a föld használatát másnak nem engedi át, eleget tesz földhasználati kötelezettségének. Ez akkor alkalmazandó, ha az átruházó személy a tulajdonjog megszerzésénél már tett ilyen nyilatkozatot.
Több föld egybefoglalt vételáron történő eladásának feltétele úgy,hogy a földek azonos, vagy szomszédos járás fekszenek, és a földhasználója az eladó, vagy legalább 3 éve a vevő. A földműves tulajdonostársak csak akkor gyakorolhatják elővételi jogukat, ha minden érintett földrészletben tulajdonostársak.
Az adásvételi szerződést először a mezőgazdasági igazgatási szervnek kell megküldeni. Ha az nem tagadja meg a szerződés jóváhagyást, intézkedik a közzétételről.
Válasz A.I. #6829. hozzászólásáraMilyen udvarias mindenki)
Sziasztok, szeretném elcsípni az OKJ-s oktatás végét, számomra a napokban vált világossá, hogy a föld/tanyavételi lehetőséggel ez ilyen szoros összefonódásban van, akad is pár kérdés (a számozás nem fontossági sorrendet jelöl, az átláthatóságot segíti csak):
1) az aranykalászoson kívül milyen képesítések tesznek lehetővé föld/tanyavásárlást jelenleg?
1.a) alternatívák is játszhatnak, pl. reklámozza magát erdészeti képzés is. Egy ilyen jobb is lehet adott eseben?
1.b) illetve: OKJ-s képzésen kívül beszerezhető-e valamelyik a jövőben) (elérhető árú lakhatás a cél
2) hogyan igazolható az életvitelszerű ottlakás? (nem a bejelentett címemen életvitelszerűsködöm, de nagy előnyt jelentene, ha igazolhatnám, kinyílnának a lehetőségek ebben a körzetben; az elővásárlási rangsorban előbbre ugorhatnék itt)
2.a) a családban már van egy aranykalászos képzettség (ugyanazon a bejelentett lakcímen) kérdés, hogy így járna-e és ha igen, az emlíetten túl milyen előnyökkel a papír megszerzése nekem.
3) jellemzően melyik körön szokott múlni, ha valaki elbukja a kiszemelt tanyaingatlant? Gyakorlati példákon keresztül világítsa meg kérem, akinek van kedve.
- helyben lakó földműves <-> szomszédos településen lakó földműves
- szomszédos településen lakó földműves <-> 20km-en belül lakó földműves
- 20km-en belül lakó <-> bárki más, 1ha-ig
(a kérdés főként a 2.a pontból fakad, de minden történet tanulsága érdekel)
4) végzettség nélkül, a "mindenki más" halmazban nekifutni ugye totális öngól? Hiszen mit tesz olyankor az ember: a vételi szándékával járó kifüggesztéssel csak felhívja az elővásárlási lehetőségre nem kevesek figyelmét (csak jócsán külterületi, nem kivett telkek játszanak)
5) milyen jövőbeni földvásárlást lehetővé tévő képzések várhatók? Ahogy kivettem, homályos még a döntéshozók felől is, de nappali képzés, több éves, jól olvasom? Ezt felnőtt ember hogy ugorja majd meg? (Összességében ez a törvénykezés a körön belülre kerülés lehetőségét nyirbálta meg legjobban ahogy látom, spekuláció továbbra is mehet: aki befektetésként vesz meg földet/tanyás földet, az nem nézi azt, hogy a másik lakni vette volna pl..)
6) kinek milyen előnyökkel járt az aranykalászos földművelés tekintetében, mire használta?
7) Örökölt földre jár-e támogatás vagy mindenképp földművesnek kell hozzá lenni? (pl. pihentetés eseténi tárcsázás).
Első körben ennyi, köszönöm annak, aki segít tapasztalatával, ötetelésével.
Értem, köszönöm a válaszokat!
Válasz sulla #6874. hozzászólásáraIgen
Válasz sulla #6874. hozzászólásáraHa csak az út van közöttük, akkor tudtommal annak számít!
Üdv Mindenkinek!
Olyan kérdésem lenne, hogy helyben lakó szomszédnak minősül-e az, ha településhatáron belül egy hivatalos földút választ el két területet? Vagy kizárólag az, ha két terület közvetlenül van egymás mellett?
Válasz fattyú #6869. hozzászólásáraEgy ismerősöm ilyen elbirtoklását a bíró azzal az indokkal kebelezte be az állam javára ,hogy nem építkezett rá , a bírók útjai kifürkészhetetlenek!
Válasz carbon479 #6871. hozzászólásáraKoszonom Még 1 kérdés. Hogy lehet törölni a kérdésem?
Válasz hercegbob #6870. hozzászólásáraA 18. § (1) bekezdés b) pontja szerinti földet használó földműves alatt azt a földművest kell érteni, aki a földhasználati nyilvántartás vagy az erdőgazdálkodói nyilvántartás szerint legalább 3 éve használja a földet
Sziasztok. Mennyi ideig kell bérelnem egy foldet, h elővásárlási jogom legyen? Köszönöm, ha segítetek
☺️
Válasz Proxy111 #6868. hozzászólásáraAz elbirtoklást 15 évét a helyi jegyző is tudja igazolni, ő hivatalos személy. Hozzákeríted a magadéhoz, rendben tartod, stb. Én ugyan nem építenék rá, de ismerek olyat aki ezt is megtette.
A költsége egy ügyvédi és egy bírósági kereset összege. De hogy ez 15 év múlva mennyi lesz, azt majd megmondom akkor.
Igen, sajnsos tébyleg ez a probléma, én is próbáltam már utánna olvasgatni ennek a témának, csak annyi a probléma eztel, hogy ezek a földek kb 2000 m2 nagyságúak szóval nem egy világmegváltó méretű telkek, viszont nekem a takarmány tárolás szempontjából szükségem lenne rá, attól félek, hogy az örökösök felkutatása több pénzbe kerülne, mint amit maga a terület ér.
Visszatérve az elbirtoklásra, ugye azt igazolnia kell az embernek, hogy 15 éven keresztül használta ezt a tefületet amennyiben el szeretné birtokolni, ezt milyen formában lehet megtenni? Mivel tudom én azt igazolni, hogy ezt a területet én használtam ennyi ideig?
Valamint nem tudom próbálkozott e már valaki elbirtoklással, mebnyi lehet ennek az eljárásnak a költsége?
Válasz fattyú #6866. hozzászólásáraAz attól függ. milyen művelési ágban van nyilvántartva.
Válasz feketeeper #6865. hozzászólásáraAlapvetően igazad van, de ez belterület, ezt most nem vizsgálja a földhivatal. Így nem is fogja rendezni.
Válasz Proxy111 #6861. hozzászólásáraHa a tulajdonostárs 1900-ban született akkor már elméletileg elmúlt 120 éves, ráadásul az adatai is hiányosak.
Nagy valószínűséggel a földhivatal a Foktftv. alapján megpróbálja beazonosítani, vagy őt, vagy az örököseit.
Ha az örökösök, vagy más tulajdonjog jogosult nem jelentkezik 1 éven belül, akkor az ingatlan az államé lesz.
Ha a földhivatal tudomást szerez a tulajdonos haláláról, és annak idópontj beazonosítható, akkor értesíti a jegyzőt a hagyatéki-, vagy a póthagyatéki eljárás megindításának céljából.
Válasz Proxy111 #6861. hozzászólásáraA hiteles tulajdoni lapon is csak az évszám szerepel... A KEKKH viszont cím alapján is dolgozik. Esetemben egy viszonylag ritka nevű személyt név és település alapján is be tudtak azonosítani. Persze egy "Kiss János Budapest" itt sem működött volna... :-)
Válasz lemken #6862. hozzászólásáraA bekebelezési eljárás során is meg tudod szerezni a halott személy tulajdonát, és ott is letétbe teszed a vételárat.
Az örökös(ök) felkutatása a legmegbízhatóbb módszer, de tényleg rizikós. Én is jártam úgy, hogy negyedik generációra sikerült elintézni a hagyatékolást, aztán eladták másnak, mert az 200 ezerrel többet ígért. Tojtak arra, hogy nélkülem azt sem tudták, hogy van 4 milliónyi földjük.
Válasz fattyú #6860. hozzászólásáraSzerintem a 3.az nem igazán működik,halottól magánszemély nem tud venni. Az 1-2 az működik,de annak is vannak buktatói ha esetleg előkerül akár egy örökös is aki nem együttműködő, mert akkor az addigi munkád megy a levesbe.
Válasz fattyú #6860. hozzászólásáraKöszönöm a választ, úgy gondolom, hogy a 3. Megoldás lenne a leg megfelelőb nekem, viszont ott negakad a dolog, hogy a nem hiteles tulajdoni lap másolaton csak egy név illetve egy születési év van, hónap illetve nap nincs, ez alapján hogy lehet bizonyítani, hogy a tulajdonos elhunyt?
Válasz Proxy111 #6859. hozzászólásáraTöbb megoldás létezik a problémádra, attól függően, hogy mire és milyen gyorsan kell neked az a belterületi ingatlan.
1., Megkezded az elbirtoklást, 15 évig sajátodként használod, aztán bíróság a nevedre írja egy kereset után. De bizonyítanod kell, hogy megszakítás nélkül és zavartalanul sajátodként használtad a teljes időtartam alatt.
2. Megkeresed az örökösöket, lehagyatékolják, aztán megveszed tőlük. Ez akár 1-2 év is lehet.
3., A KEKKH-tól szerzel egy papírt, hogy az illető elhunyt. Ha szerencséd van, akkor megírják, hogy hol, így tudsz halotti anyakönyvi kivonatot szerezni. Ezzel megalapozottan ügyvéddel szerkesztetsz egy vételi okiratot, amivel megveszed és a pénzt bírósági letétbe helyezed az esetlegesen felbukkanó örökösöknek. A vételár megállapítására kérj a helyi jegyzőtől értékbizonyítványt! Viszonylag kevés ügyvéd foglalkozik ilyenekkel, de van néhány.
Sziasztok!
Olyan kerdéssel fordulnék hozzátok, hogy adott egy belterületi nem nullával kezdődő helyrajzi számú földterület, amire szükségem lenne, földgivatalnál lekértem online a nemhiteles tulajdoni lap másolatot, viszon az abban szereplő egyetlen tulajdonos egy 1900 ban született ember, úgy gondolom ez az ember mar nem valószínű, hogy el, viszont örökös nincs bejegyezve a tulajdoni lapon, ilyen esetben mi a teendő, találkozott már valaki ilyennel?
Válasz Lada2105 #6855. hozzászólásáraElnéztem, illetve továbbgondoltam.
Válasz attila.somogyvari73 #6851. hozzászólásáraArra van elővásárlási jogod, amire a használati megosztási szerződés mellékleteként beadott térképen te vagy megjelölve mint földhasználó.
Válasz Lada2105 #6855. hozzászólásáraTulajdonostárs
Válasz Rabó001 #6852. hozzászólásáraMiért volna tulajdonostól?
Írta hogy csak bérli
Válasz attila.somogyvari73 #6851. hozzászólásáraHali
Csak a két hektárt jelentő tulajdoni hányadra van elő vételi jogod, ha egy hrsz az egész.
Válasz attila.somogyvari73 #6851. hozzászólásáraCsak az egy hektár alattiakat kebelezheted be.
Válasz attila.somogyvari73 #6851. hozzászólásáraIrd le pontosabban.
A 12 ha egy HRSZ, vagy több?
Ha egy akkor tulajdonostárs vagy, annak is van elővásárlási joga, de nem irtad hogy a többit ki műveli.
Ha több, akkor szomszédos lehetsz némelyik ingatlannal.
A te faluba van, vagy a szomszéd faluban?
Leírom mégegyszer.
Tehát földvásárlás céljából lehet e elővásárlási jogom mint földhasználónak abban ha 2ha földet haszonbérlek több mint 3 éve egy 12 ha os parcellából akkor lehet e elővásárlási jogom a 12 ha ra mint földet használó?? Vagy csak a 2 ha ra?
Köszönöm
Szaiasztok segítetek abban ha 2ha földet haszonbérlek több mint 3 éve egy 12 ha os parcellából akkor lehet e elővásárkási jogom a 12 ha ra mint földet használó?? Vagy csak a 2 ha ra?
Köszönöm
Válasz zoli6886 #6848. hozzászólásáraFöldtörvény 18&
c) az olyan földművest, aki helyben lakó szomszédnak minősül;
d) az olyan földművest, aki helyben lakónak minősül;
Üdv: Segítséget kérnék:őstermelök családi gazda,0177-2021 ökológiai gazdálkodást folytat/2 db földterületről van szó,az 1-ben szomszéd,helybéli 50 feletti kor,helyben lakó,de nem életvitelszerűen lakik itt !!!,de mivel be van ide jelentve,itt van az állandó lakcíme,így ez nem bizonyítható,sajnos!!! /
Most vásárolt meg 1,11 ha-os földdarabot 1 hónapja,így most már szomszéd !!!!
Sajnos akkor nem volt meg a pénzem arra,erre most meglenne,de nem tudom,hogy ezekkel a feltételekkel labdába rúghatok-e ????
-családi gazdálkodó vagyok én is
-helyben lakó,földműves,/ Ő is /
-40 év alatti
-saját tulajdonú földem nincs /csak bérlek,de nem a közelébe /
-szerintetek van-e esélyem ellenük ???
-fölöslegesen egyenlőre nem szaladgálnék ügyvédhez
Előre is köszönöm az észrevételeket.
Válasz Rabó001 #6845. hozzászólásáraÉn úgy gondolom, hogy az önkormányzat jelezte neki a kifüggesztés leteltével, hogy van rájelentkező. Engem is szoktak értesíteni, de többet ugye nem mondhatnak hivatalosan.
Válasz tothgazda #6844. hozzászólásáraJogcímen a bérlőt csak a tulajdonostárs tudja előzni.
"Nem jogcímen" is tud bárki előzni: mondjuk, ha valami formai hiba van a szerződésedben (pl.hiányzik egy kötelező nyilatkozat), vagy csak "jobb kapcsolata" a helyi TAB-bal vagy NAK-kal és őt pártolják.
De lehet tisztában van vele, hogy ő a második és a csak "vételi jog"-ra gyúr... Tehát ha a jövőben a mezőgazdasági igazgatási szerv téged megbírságol akkor övé a föld a szerződésben szereplő áron.
De lehet, hogy annyira unalmas a vidéki élete és hát valami történjen alapon rájelentkezget mindenre csak poénból... ilyenről is hallottunk már
Válasz tothgazda #6844. hozzászólásáraRád jelentkeztek, vagy a rajelentkezonek ítélték? Mert nem mindegy, és ez nem derül ki a hozzászólásodbol.
Sziasztok!
5 éve használok(hivatalosan) egy szántót,a tulaj 2 éve meghalt és a lányától most vásároltam meg mint a földet használó földműves és ennek ellenére mégis rámjelentkeztek.Kérdésem vajon milyen jogcímen tehették ezt, vagy csak szórakoznak velem??
Válasz Pont #6842. hozzászólásáraMűködik, nemrég csináltuk.
Válasz Rabó001 #6841. hozzászólásáraEzt a földet erdőre dolgot nem tudom, de szerintem elképzelhető. Az viszont biztos, hogy a mi földhivatalunk akkor is jóváhagyja/ta ha csak az egyik földműves, akkor is ha 1 ha-nál több van mindét félnek.
Válasz Pont #6840. hozzászólásáraFöldet is lehet cserélni erdőre?
Mindkét félnek földművesnek kell lenni? És ha egyik félnek a csere után se lesz 1 hektárnál több a birtokában?
Válasz T-150 Zoli #6839. hozzászólásáraBirtokösszevonás céllal lehet cserélni, és akkor nincs kifüggesztés, ha nagyjából azonos értéken vannak, és természetesen csak termőföldet lehet cserélni termőföldre.
Sziasztok!
Ismerősömnek van egy 2ha legelője amit megszeretnék vásárolni. Annyi gond hogy a szomszéd föld tulajdonosa biztos élne az elővásárlási jogával.
Csere szerződéses dolgot csinált már valaki? Mennyire járható út?
Nézegetem a kifüggesztéseket, 3000nm2 szántó 1,5 millió.. ?
Aztán semmi extra nincs benne. Ennyiért nem 1 hektárt kellene hogy adjanak? :-)
Válasz IH-race #6836. hozzászólásáraA törvényt nem írhatja felül. (Már ne haragudj, de hogyis írhatná)
A Települési Agrárgazdasági Bizottság (TAB) csak ajánlást tesz a NAK felé, aki ezalapján tárgyalja és továbbítja a földhivatal felé. Végsö döntést a (megyei) földhivatal hoz. Ha minden rendben volt az elfogadóddal és az eredeti vevönél elörébb voltál rangsorolva ez elövásárlásra jogosultak között, akkor van (asszem) 15 napod fellebezni. Illetve valamilyen indoklást is kellett adjanak.
Ha minden kötél szakad, perelheted a földhivatalt.
Üdv mindenkinek ! Adott egy földterület amivel közvetlen szomszéd vagyok. Ki volt függesztve adás-vételre, .... tettem rá elfogadó nyilatkozatot ( mint helyben lakó szomszéd ) minden szuper volt , még nem a helyi fb. úgy döntött mégsem én leszek a kedvezményezett, hanem a sorrendbe utánam következő eredeti vevő. Kérdésem : A hfb. felülírhatja a törvényt ?
Válasz Rabó001 #6834. hozzászólásáraKösz szépen