Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR414.08 FtUSD396.98 FtCHF444.25 FtGBP499 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Radocz #6748. hozzászólásáraÉn nem tudom nálad milyen körülmények vannak de ha pl. az alapművelésen változtat az ember akkor a magágykészítést is hozzá lehet finomítani.
Ha te úgy gondolod, hogy nálad minden tökéletes akkor nincs miről beszélni csak tedd a szívedre a kezed és számold meg, hogy az elvetett magokból hány tő kelt ki, ebből mennyi 24 órán belül és milyen singularitással...
Amúgy meg ha nincs kontrollod honnét tudod, hogy jó irányba haladsz?
Május 31-en lesz a KITE bemutatója a művelesi módokrol.
Onnantól 30 km-re nekem is van illetve lesz egy talaj szelvény ásva, hogy látszik-e a TMMG hatása?
Válasz Borosta #6746. hozzászólásáraA kompaktorozásnál arra is oda kell figyelni ha kicsit nyersebb a talaj a művelési mélységben akkor könnyen összegyúrhatja a magágy alját a szép egyenletes felszín ellenére. Ez bár szemre nem látszik de sokkal nagyobb gondot okozhat mint az agyonművelt felszín...
Érdemes megnézni a vegyes kapaosztásnál is nem keni e el a lúdtalp a magágy alját.
Ha jó irányba halad az ember akkor egyre nedvesebb talajt tud tavaszra produkálni ez esetben viszont új kihívásokkal kell szembenézni...
Válasz termelo #6745. hozzászólásáraSzemre a Güttleres müanyaghenger nyersben szebben dolgozott, az ékgyűrűs , meg a szárazban.
Mondjuk azt a nagyonfinomkodós , agyondolgozott , portemetős kompaktorozottságot ami itt veszettül elterjedt 2-3 év alatt a szántogatósok között , azt nem is kívánnám .Egy ismerős kompaktort huzkod a kultivátorozottban,de nem jutottam el megszemlélni, de gondolom olyan mint a másik gazdatárs G Földmesteres makulátlan magágya,ha nem túl nyersben gyötri az acélgüttres hengerrel. Az őszi 7 késes 3m grúber/nehézkultivátor meg hagyogatott némi hullámosságot maga után.Ehhez nem ártott idén a "magágykészítés".
Látod a kollégának ez is tetszett. Igazából attól függ ki mennyire igényli az egyenletes magágyat. Én pl. arra törekszem, hogy azonos mélységben legyen laza alatta pedig egyenletesen tömör.
Ha csak minden második henger tömörít akkor ez szerintem nem valósul meg az ékgyűrűs hengerek meg már ki lettek vesézve minden negatív szempontból a fórumon.
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraÜdv.
A Noran még hoszabb-nehezebb -talán- , mint a Güttler . Tavaly tavasszal , a nem kissé nyers talajon tetszetős,problémamentes volt a Güttler munkája . A műanyaghenger szántottban , és mulcsos kukoricatarlón is tette a dolgát . Mindegyik "megfizethetetlen" árú lett. A Vadeerstat Mountant (?) , nem vállanám be,pedig sűrübb a kapaosztás,de henger nélküli , alacsony..... Horsch-t meg sem mertem kérdezni . Regent Terrakan lett . 4 soros 5m 32 db Herkules kapás . Gyári vegyes lándzsa , és lúdtalp hegyekkel , Crossboard simítóval , ékgyűrűs hengerrel , de igény szerintí opciókkal ugye mással is akár. Vonuláshoz kell 800kg frontsúly, amivel talajon durván agyontiprod a keréknyomot . Nyáron majd meglátjuk. Rettenetszalma mennyiséget széthúzatni srégan , inkább majd RT utáni második menetnek gondolom . A bátraknak , és/vagy tapasztaltaknak is igaza lehet , hogy amúgy "felesleges luxus", de így nyugodtabb egy kicsit a szitu.
Válasz Csavarkulcs #6736. hozzászólásáraSemmiképpen sem lúdtalpkapás, csak lándzsahegyes kapákkal használnám és elől crossboard simítólappal a minimális munkamélység talajbolygatás mellett, ergo egy nagyobb átömlési keresztmetszetű kombinátorként. Gyomfésű tervek közt szerepel, a tavaszi gyomokat egyébként glifozáttal le szoktam kezelni, pláne szója előtt. Vetőgépem egyelőre viszonylag kis csoroszlya nyomású egytárcsás vetőgép, úgyhogy a gyomfésűs magágykészítés nem játszik.
Válasz termelo #6737. hozzászólásáraKöszönöm szépen a személyes tapasztalatot, megmondom őszintén a nyári tarlóhántás funkcióban nem nagyon hiszek egyik ilyen eszköz esetében, az általad is leírt ok(ok)ból kifolyólag, illetve nem gondolom, hogy jót tesz a kapáknak hosszútávon. Nekem a tavaszi, őszi magágykészítés és egyben talaj egyengetés lenne a kívánságom forgatás nélküli technológiában. Tarlóhántásra inkább rt-t használok, amin tudok szöget állítani így megszegve egész sekélyen, tényleg csak a kapillárisok elvágását illeve szármaradvány aprítását teszem. A géped megkérdezhetem, hogy milyen tengelytávú illetve mekkora frontsúllyal rendelkezik, volt-e problémád az emeléssel? Egyébként a műanyag henger nekem nem szimpatikus.
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraA Güttler Supermaxx-al nekem az volt a legnagyobb bajom, hogy a váz elején van a mélységtartó kerék. Gyakorlatilag a "finom" mélységtartást lehetetlenné teszi mert bármilyen egyenletlenség lesz a talajon általában ki fogja emelni a gépet. A másik amit a figyelmedbe ajánlok, hogy a hengerek műanyagból vannak! Az osztástávolságot is érdemes megnézni mert csak a fele területet fedi le...
Amúgy könnyű húzású gép mi is 170 le vel húztuk, könnyen vitte.
Tapasztalatom szerint a videókkal ellentétben kalászos tarlóhántásra csak is kizárólag optimális esetben alkalmas. Ha rádszárad a tarló bele se megy a földbe csak kaparássza a tetejét. Ha aratás előtt ledőlt az árpa akkor a tarlón meg betúr. Próbáltam repcetarlón lúdtalpkapával azzal meg összeszedte az összes gazt, úgy kellett a föld végén lepucolgatni...
Amúgy gyomírtásra sem 100 %-os mert a lúdtalpkapák keskenyek, nincsenek átfedésben bár ez a hiba több gyártónál is fennáll.
(Eddig még nem találtam olyan univerzális gépet ami egy-egy művelet az igényeimnek megfelelő minőségben tudott volna elvégezni de ez csak az én véleményem. Ha valaki tud ilyent szívesen utána nézek.)
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraHa tavaszig szépen kisimul a talaj..egy egyszerű simító is elég...majd egy jó vetőgép. Az ilyen talaj sokkal nedvesebb mint a megszokott szántott-simítot. Ilyenkor bármivel hozzányúlni..pláne mélyebben koskázatos. Nagy eséllyel gyurmázni fogja. Vetés majd alapkezelés a gyomosabb területbe vetés után az alapkezelő szerek a kint lévő gyomokat is viszik. Ha kivonják az alapkezelő szereket..akkor jön a vegyészkedés amiből még lehet. Ha csak a talaj tetején kell márciusban a repedéseket lezárni..egy gyomfásű is megteszi. Valamint az a csírázó gyomokat is ritkítja. Vetés előtt szintén végig lehet járni. A felső 3cm elég apró morzsás lesz ahhoz hogy takarja a magárkot. Szintén ritkitja a csírázó gyomokat. Amit nem visz ki arra ott a vegyszerek kombinációja.
Üdvözletem!
Szeretnék tanácsot kérni, hogy forgatásnélküli technológiában ki milyen magágykészítő eszközt használ, ami tavasszal és ősszel egyaránt jól alkalmazható? Konkrétabban az lenne a kérdésem, hogy pl Noran Simple, Güttler Supermaxx könnyű kultivátorokkal szemezek crossboard simító egységgel rögtörő hengerrel, hogy ezek tényleg annyira univerzálisak, mint ahogyan promózzák őket? Másik kérdésem, hogy 170le mögé létezik hasonló eszköz félig függesztett kivitelben esetleg, mert hallottam ismerősöktől akik demóztak Güttlert, hogy egy ilyen eszköz 5m függesztett kivitelben alul kormányozottá teszi a gépet, viszont munkahelyzetben könnyedén viszi?
Köszönöm előre is a segítséget!
Válasz TDavid #6733. hozzászólásáraHa ilyen laza a talaj ahogy a kepen latszik erdemes e azt gruberral jarni? Egyebkent ahogy lentebb irtam egy 3,5-os Heltivel repulne a 200 lovas gepetek. Akar tavasszal is. Lattam mar tobb helyen ahol ilyen homok van, hogy tavasszal csinalnak alapmuvelest es magagyat mielott ossze esne a szerkezet nelkuli homok. Igy takarva van a talaj egesz telen, tavasszal viszont mozgalmas a szezon. De lehet gruber utan vetni ami sok sporolas. Egyebkent francia jellegu lazitokat nem neztel? Ok direkt tavaszi nedves talaj lazitasara valo altalajmuvelot fejlesztettek ki.
Válasz MTZ1221.3 #6731. hozzászólásáraTízen pár cm-es munkára mindegy ha a tárcsát húzom. Azon is van száraprító, csak legyen ami húzza. Gruberral ilyen 20-30 közti mélységet céloznám meg.
Válasz MTZ1221.3 #6731. hozzászólásáraA lazítón 80-as orrbetét van, 35 - kés vastagság, a kés felső része még több, és elvileg repesztenie kellene kissé emelve, plusz van oldalanként 15-15 cm szárny.
A gruber meg inkább kavar, mint repeszt, nem? A kés szára is oldalra dobja a földet, talán elég rá az 50 - es orr, illetve 3 sorban elvileg jobban átdolgozza.
Válasz TDavid #6730. hozzászólásáraMibol gondolod, hogy a lazito helyett a gruber jobb lesz? Van amikor felesleges a melymuveles, mert a talaj nem igenyli. Egy sekelyen huzhato Noran Simple 5 kellene neked. Azzal le tudsz nyulni 15-18cmig, az boven eleg ennek a talajnak. Par evente meg eloveszed a vesolazitot, ha a talaj es az evjarat ugy kivanja.
Válasz TDavid #6728. hozzászólásáraEléggé lazának tűnik a talajod. Rosszul látom? Lazításra akkor van szükség, ha a gazdabot azt mutatja (vagy 8-as betonvasat nem tudod lenyomni). A legtöbb lazító akkor tud rendesen dolgozni, ha tud átrepeszteni. Ha nincs tömörödés, akkor gyakran csak turkálnak.
Válasz Sk Laci #6725. hozzászólásáraDe csinálok talajmunkát tavasszal, idén tavasszal olyan gazos volt a lazítás hogy néhol 2-3x kellett tárcsázni, olyan gyep volt.
Egyébként 6 sort visz a kombájn, határeset méretű a rend így , nyilván jobb lenne szétfújva
Válasz TDavid #6723. hozzászólásáraAmikor rendet rak maga mögött a kombájn, az okozza a problémát. A szármaradvány egyenletesen legyen szétterítve, az a fontos.
Én sem szoktam tárcsázni gruber előtt kukorica tarlót, csak szárzúzót kap.
Válasz TDavid #6724. hozzászólásáraTe már tavasszal nem akarsz semilyen talajmunkát végezni vetés előtt?
Mert ha csinálsz azok a csíkok nem olyan nagy gond.
Homokos földben ragad rá a gyökérzet a késekre
Nekem csak vizesben és extrémen kötött ártéri talajon sikerült ráragasztani a késre növényi szármaradványt.
Nem kötött talajon a 3,5 m-rel vígan kéne haladnia a 200 Le traktornak.
Elég sok kollégának van itt a fórumon Pöettinger grúberja.
Nekem is, elégedett vagyok a munkájával.
Kérjél ki demos gépet, majd az szerint választatsz grúbert, hogyan bírja húzni a traktorod. 3m-es biztosan akad több márkánál is.
Válasz Sk Laci #6717. hozzászólásáraNem a felszíni maradvánnyal volt bajom, hanem a késekre ragad a gyökérzet rá amitől olyan széles lesz hogy nem bírom normális mélységben húzni, vagy lyukat hagy a henger után. Talán a homokos talaj miatt, ha itt is rögökben szaggatná fel akkor talán nem lenne ilyen problémám.
Válasz kis Zombi #6716. hozzászólásáraIgen ezt én is hallottam, tapasztalom is, ha úgy van. De nem szoktunk tárcsázni szántás előtt általában, valamennyi eső esik akkor annyit ülepedik a maradvány hogy leforgassa.
Ha mindeképp grúbert szeretnél vásárolni és az olasz lazító sem végez annyira tetszetős munkát számodra (átrepesztést hiányolod). Akkor mindenképp olyan grúbert keress amin sűrűbben vannak a kapák. A Noran 27cm-es húzástávolságú, ha jól rémlik, így az már sűrűbb, mint egy standard 3 gerendás grúber (általában 30cm a megszokott). Viszont nem hangzott még el, hogy Helti is gyárt ilyen Horsch kapával szerelt grúbert ami hasonlóan jó lehet, és jóval olcsóbb is. Ami viszont a Noran mellett szól, hogy azon tologathatóak a kapatagok, de nem gondolom, hogy nálad ritkítani lesz szükséges, ha a kukorica töveket mind ki akarod forgatni, így azért mertem javasolni a Heltit, mert annál is 30cm alatti a húzástáv. 26cm-es húzástávút már láttam abból dolgozni, az kiszedett minden tövet.
Nem írtad, milyen kötött földeken gazdálkodsz, de szerintem az ami van nem játék traktor és a földek nem kötöttek, így én a 3,5m-es Heltit javasolnám. Az 13 kapás, így 27cm-es húzástávolsága van, ami szerintem már elég sűrű ahhoz, amire te szeretnéd használni. Az árkülönbözetből meg tudsz olyan késhegyeket venni amit Bandi javasolt és akkor tudod sokféleképpen varriálni, és komolyabb mélységeket is elérni. Sőt szerintem még egy LD kapa garnitúra is kijön pluszban. Legalábbis a tavalyi árak ismerete alapján, idén már lehet más, ezt nem tudom.
Nekünk egyébként 3m-es kultivátor van (10kapával) és 136 lóerős MTZ-vel húzom 25cm mélyen 10km/h-val, LD kapákkal. Vannak kötött és homokosabb földek is, mindenütt viszi elég jól. A kötött nálam 65-70KA, a homokosabbak pedig 40KA kötöttséget jelent.
Első évben én húztam ősszel és tavasszal is. Ez két éve volt, mikor még volt kukorica is, akkor tavasszal sokkal jobb munkát végzett, mint a késő őszi felszaggatott. Igaz gumihengeres gép van, így tavasszal nem mancsolt, mint egy ékgyűrűs henger (felénk) és eléggé jó munkája volt 18cm mélységben 80-as kapával. Működőképes gép tavasszal is, de akkor azért óvatosan kell használni és lehet belőle nagy baj is. Tavasszal 70-es kötött 900-as Mg tartalmú talajon is használtam, és volt termés rajta. Rögmentesen végezte a munkáját és optimálisan volt tömörítve a talaj is utána. Ez kis területen volt (2ha), szóval nagyban ezt lehetetlen megcsinálni, olyan jellegű talajokat csak ősszel szabad piszkálni vele.
Azonban homokosabb területeken szerintem még jobb is egy márciusi okszerű alapművelés, mint egy őszi, akkor egész télen, és tavasszal csak viszi a szél a talajt. Takarva jobb talán, ezért van, hogy sok helyen tavasszal szántanak, grúberoznak.
Szép napot!
Üdv!
Válasz DDT #6719. hozzászólásáraÍgy van, egy 2.7-es performance a nekivaló, azt viszi bátran, az 50/80-as késsel eltüntet mindent, vagy ha nem kell, akkor ott a 40-es.
Válasz TDavid #6713. hozzászólásáraÉrdeklődj Norbinál (Noran) demogéppel kapcsolatban, ő partner az ilyesmiben. A tavalyi év nem a kukoricáé volt, szóval nem volt óriási szártömeg, az álló kukoricát lezúztam vízszintes tengelyű zúzóval, majd kapott egy grúbert kb. 20 centi mélyen, 80-as kopókkal nagyon szép munkája lett, még azt is mondanám, hogy túl szép, túl kevés növényi rész, szár maradt fent. Norbiéknál jó, és gyors az alkatrész utánpótlás, ez is mellettük szól.
Válasz TDavid #6713. hozzászólására Ha lesz termése a kukoricának, akkor lesz szár is. Minimum egy aprító hengerezés kell, de inkább tárcsa. Én 35-40-es kötöttségű talajon húzok 11 kést/3m 125-130 LE-vel, a 3 méteres neked sztem kicsi, inkább 3.5-es kellene. Olyat keress amin variálható könnyen kés.
Válasz TDavid #6713. hozzászólásáraHa az olaszos késes lazítóval gondjaid vannak kukoricaaratás után, akkor a grúber munkájára nem tudom mit fogsz szólni........
Én se szántok kukorica után. Kombájn hiába zúzós asztallal arat, lehúzom még egyszer Y késes zúzóval. Meg szoktam utána tárcsázni RT-vel /jobban a mütrágya bedolgozása miatt, mert a P és a K ősszel szoktam kitenni/.
Majd meghúzom lazítóval.
Tavasszal árpa elé elég a fogas is.
Napraforgó elé mehet egyből a kompaktor, nem rakja be.
Ami kombájn nekem kukoricát aratott, az se dobta szát a csuhét /ki volt iktatva a zúzó hátul/.
Plussz szárzúzó kombájn után lerendez mindent.....
Válasz t.romsics #6714. hozzászólásáratavaszi növényt vetnék utána, a szárat zúzós asztal aprítja, annyi hogy most még a csuhét nem fújja a kombájn szét sajnos
Válasz TDavid #6713. hozzászólásáraMit vetnél a kukorica után, előfordul, hogy kalászost? Mit csinálsz a kukorica szárral aratás után? Ezeket még jó lenne tudni.
200 lóerő és 9.1 t gép után milyen grubert ajánlotok, ekét kiváltani? Mindenképp 3 sorosban gondolkozom, gondolom 3 méter elég lenne, meg szántásról átállni kéne mélység is hogy ne nagyon legyen terméskiesés, de 10 vagy 11 kés (gondolom a kevesebbet könnyebb húzni,nem)? A Horsch féle késszár tetszik, amelyik oldalra kavarja a földet és nem maga előtt, leginkább kukorica után alapművelésre használnánk. Tárcsázni semmiképpen nem szeretném előtte, mert utána csak a csúszás-mászás megy ősszel. Ezek a gruberek mindenképp igénylik a szögben művelést hogy a sor ne maradjon ott? Olyan 25-30 cm munkamélységet tervezek, az itteni talajok nem kötöttek, többnyire homokos vályogtalajok.
Vésőekénk/olasz lazító már van, de azt nem nagyon tudjuk kukorica után használni, egyszerűen tapad rá a gyökérzet, talán az a baj hogy nem igazán repesztő munkája van, hanem kb csak csíkoz. Napraforgó után viszont jól megy.
Tavaszi gruberozásról esetleg vélemény? Homoktalajon látom egy pár helyen divat, itt nem tud felrögölni végül is, talán annyira "lyukak" sem maradnak utána.
A kávét testvérem hidegen itta.
Jakab István is csak úgy magában issza.
Ez előbb megkóstoltam.
Iható. És a tudomány jelenlegi állása szerint nem káros az egészségre.
Ha lehet akkor kérem az utolsó hét hozzászólást törölni.
Ne forgassuk szét a topikot!
7405 hozzászólás
Válasz t.romsics #6752. hozzászólásáraÍrd be a keresőbe és megtalálod.
Válasz Radocz #6750. hozzászólásáraSzingularitás: egyedüli, különleges, kivételes, a fizikai törvényszerűségtől eltérő, azt túlhaladó.
Válasz TDavid #6713. hozzászólásáraHasonló kaliberű a traktorom nekem is ( New Holland G 210 ) és egy Farmet Triolent 350-est húzok vele .
Válasz termelo #6745. hozzászólásáraSzia! Összefoglalnád az ékgyűrűs henger hátrányait, mert lemaradtam róla. Előre is köszönöm.
Válasz Radocz #6705. hozzászólásáraMivel lett giliszta talán jó.
Ezt most vittem be forgatás nélküli művelesbe. 6 év múlva talán itt is lesz giliszta!
Kicsit szikes, de az enyém.
Válasz termelo #6749. hozzászólásáraVan kontroll.
Mikroszkóppal vizsgálom a talajt.
Előbb látható a változás.
Magyarul: szingularitás? A Google nem segített.
Válasz Radocz #6748. hozzászólásáraÉn nem tudom nálad milyen körülmények vannak de ha pl. az alapművelésen változtat az ember akkor a magágykészítést is hozzá lehet finomítani.
Ha te úgy gondolod, hogy nálad minden tökéletes akkor nincs miről beszélni csak tedd a szívedre a kezed és számold meg, hogy az elvetett magokból hány tő kelt ki, ebből mennyi 24 órán belül és milyen singularitással...
Amúgy meg ha nincs kontrollod honnét tudod, hogy jó irányba haladsz?
Ha lenne miért kérdeznél ilyent? Nem értem...
Válasz termelo #6747. hozzászólásáraMelyek lesznek az újabb kihívások?
Hogy döntöm el, hogy jól halad a talaj?
Nem kötözkodni akarok, csak tanulni.
Május 31-en lesz a KITE bemutatója a művelesi módokrol.
Onnantól 30 km-re nekem is van illetve lesz egy talaj szelvény ásva, hogy látszik-e a TMMG hatása?
Válasz Borosta #6746. hozzászólásáraA kompaktorozásnál arra is oda kell figyelni ha kicsit nyersebb a talaj a művelési mélységben akkor könnyen összegyúrhatja a magágy alját a szép egyenletes felszín ellenére. Ez bár szemre nem látszik de sokkal nagyobb gondot okozhat mint az agyonművelt felszín...
Érdemes megnézni a vegyes kapaosztásnál is nem keni e el a lúdtalp a magágy alját.
Ha jó irányba halad az ember akkor egyre nedvesebb talajt tud tavaszra produkálni ez esetben viszont új kihívásokkal kell szembenézni...
Válasz termelo #6745. hozzászólásáraSzemre a Güttleres müanyaghenger nyersben szebben dolgozott, az ékgyűrűs , meg a szárazban.
Mondjuk azt a nagyonfinomkodós , agyondolgozott , portemetős kompaktorozottságot ami itt veszettül elterjedt 2-3 év alatt a szántogatósok között , azt nem is kívánnám .Egy ismerős kompaktort huzkod a kultivátorozottban,de nem jutottam el megszemlélni, de gondolom olyan mint a másik gazdatárs G Földmesteres makulátlan magágya,ha nem túl nyersben gyötri az acélgüttres hengerrel. Az őszi 7 késes 3m grúber/nehézkultivátor meg hagyogatott némi hullámosságot maga után.Ehhez nem ártott idén a "magágykészítés".
Válasz istvan0423 #6739. hozzászólásáraSima alap 170-es gép, nincs rajta pótsúly, könnyen emelte...
Látod a kollégának ez is tetszett. Igazából attól függ ki mennyire igényli az egyenletes magágyat. Én pl. arra törekszem, hogy azonos mélységben legyen laza alatta pedig egyenletesen tömör.
Ha csak minden második henger tömörít akkor ez szerintem nem valósul meg az ékgyűrűs hengerek meg már ki lettek vesézve minden negatív szempontból a fórumon.
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraÜdv.
A Noran még hoszabb-nehezebb -talán- , mint a Güttler . Tavaly tavasszal , a nem kissé nyers talajon tetszetős,problémamentes volt a Güttler munkája . A műanyaghenger szántottban , és mulcsos kukoricatarlón is tette a dolgát . Mindegyik "megfizethetetlen" árú lett. A Vadeerstat Mountant (?) , nem vállanám be,pedig sűrübb a kapaosztás,de henger nélküli , alacsony..... Horsch-t meg sem mertem kérdezni . Regent Terrakan lett . 4 soros 5m 32 db Herkules kapás . Gyári vegyes lándzsa , és lúdtalp hegyekkel , Crossboard simítóval , ékgyűrűs hengerrel , de igény szerintí opciókkal ugye mással is akár. Vonuláshoz kell 800kg frontsúly, amivel talajon durván agyontiprod a keréknyomot . Nyáron majd meglátjuk. Rettenetszalma mennyiséget széthúzatni srégan , inkább majd RT utáni második menetnek gondolom . A bátraknak , és/vagy tapasztaltaknak is igaza lehet , hogy amúgy "felesleges luxus", de így nyugodtabb egy kicsit a szitu.
Válasz istvan0423 #6742. hozzászólásáraFelesleges köröket ne fuss.Egy grúber,ami apróra dolgozza,nem rögöl.Magágykészítő árát tedd a vetőgépbe.
Válasz barazdabetyar. #6741. hozzászólásáraAz majd a folyamat későbbi része lesz, egyelőre azért egy minimum művelést alkalmaznom kell a területeimen.
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraNem készítünk magágyat.Jó vetőgép kell,meg traktoros aki megül benne.
Válasz Csavarkulcs #6736. hozzászólásáraSemmiképpen sem lúdtalpkapás, csak lándzsahegyes kapákkal használnám és elől crossboard simítólappal a minimális munkamélység talajbolygatás mellett, ergo egy nagyobb átömlési keresztmetszetű kombinátorként. Gyomfésű tervek közt szerepel, a tavaszi gyomokat egyébként glifozáttal le szoktam kezelni, pláne szója előtt. Vetőgépem egyelőre viszonylag kis csoroszlya nyomású egytárcsás vetőgép, úgyhogy a gyomfésűs magágykészítés nem játszik.
Válasz termelo #6737. hozzászólásáraKöszönöm szépen a személyes tapasztalatot, megmondom őszintén a nyári tarlóhántás funkcióban nem nagyon hiszek egyik ilyen eszköz esetében, az általad is leírt ok(ok)ból kifolyólag, illetve nem gondolom, hogy jót tesz a kapáknak hosszútávon. Nekem a tavaszi, őszi magágykészítés és egyben talaj egyengetés lenne a kívánságom forgatás nélküli technológiában. Tarlóhántásra inkább rt-t használok, amin tudok szöget állítani így megszegve egész sekélyen, tényleg csak a kapillárisok elvágását illeve szármaradvány aprítását teszem. A géped megkérdezhetem, hogy milyen tengelytávú illetve mekkora frontsúllyal rendelkezik, volt-e problémád az emeléssel? Egyébként a műanyag henger nekem nem szimpatikus.
Válasz termelo #6737. hozzászólásáraEl kell menni a satexoshoz tervekkel, a-tól z-ig minden részlettel, nagyon komolyan kezdi venni a fejlesztéseket.
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraA Güttler Supermaxx-al nekem az volt a legnagyobb bajom, hogy a váz elején van a mélységtartó kerék. Gyakorlatilag a "finom" mélységtartást lehetetlenné teszi mert bármilyen egyenletlenség lesz a talajon általában ki fogja emelni a gépet. A másik amit a figyelmedbe ajánlok, hogy a hengerek műanyagból vannak! Az osztástávolságot is érdemes megnézni mert csak a fele területet fedi le...
Amúgy könnyű húzású gép mi is 170 le vel húztuk, könnyen vitte.
Tapasztalatom szerint a videókkal ellentétben kalászos tarlóhántásra csak is kizárólag optimális esetben alkalmas. Ha rádszárad a tarló bele se megy a földbe csak kaparássza a tetejét. Ha aratás előtt ledőlt az árpa akkor a tarlón meg betúr. Próbáltam repcetarlón lúdtalpkapával azzal meg összeszedte az összes gazt, úgy kellett a föld végén lepucolgatni...
Amúgy gyomírtásra sem 100 %-os mert a lúdtalpkapák keskenyek, nincsenek átfedésben bár ez a hiba több gyártónál is fennáll.
(Eddig még nem találtam olyan univerzális gépet ami egy-egy művelet az igényeimnek megfelelő minőségben tudott volna elvégezni de ez csak az én véleményem. Ha valaki tud ilyent szívesen utána nézek.)
Válasz istvan0423 #6735. hozzászólásáraHa tavaszig szépen kisimul a talaj..egy egyszerű simító is elég...majd egy jó vetőgép. Az ilyen talaj sokkal nedvesebb mint a megszokott szántott-simítot. Ilyenkor bármivel hozzányúlni..pláne mélyebben koskázatos. Nagy eséllyel gyurmázni fogja. Vetés majd alapkezelés a gyomosabb területbe vetés után az alapkezelő szerek a kint lévő gyomokat is viszik. Ha kivonják az alapkezelő szereket..akkor jön a vegyészkedés amiből még lehet. Ha csak a talaj tetején kell márciusban a repedéseket lezárni..egy gyomfásű is megteszi. Valamint az a csírázó gyomokat is ritkítja. Vetés előtt szintén végig lehet járni. A felső 3cm elég apró morzsás lesz ahhoz hogy takarja a magárkot. Szintén ritkitja a csírázó gyomokat. Amit nem visz ki arra ott a vegyszerek kombinációja.
Üdvözletem!
Szeretnék tanácsot kérni, hogy forgatásnélküli technológiában ki milyen magágykészítő eszközt használ, ami tavasszal és ősszel egyaránt jól alkalmazható? Konkrétabban az lenne a kérdésem, hogy pl Noran Simple, Güttler Supermaxx könnyű kultivátorokkal szemezek crossboard simító egységgel rögtörő hengerrel, hogy ezek tényleg annyira univerzálisak, mint ahogyan promózzák őket? Másik kérdésem, hogy 170le mögé létezik hasonló eszköz félig függesztett kivitelben esetleg, mert hallottam ismerősöktől akik demóztak Güttlert, hogy egy ilyen eszköz 5m függesztett kivitelben alul kormányozottá teszi a gépet, viszont munkahelyzetben könnyedén viszi?
Köszönöm előre is a segítséget!
Válasz TDavid #6733. hozzászólásáraHa ilyen laza a talaj ahogy a kepen latszik erdemes e azt gruberral jarni? Egyebkent ahogy lentebb irtam egy 3,5-os Heltivel repulne a 200 lovas gepetek. Akar tavasszal is. Lattam mar tobb helyen ahol ilyen homok van, hogy tavasszal csinalnak alapmuvelest es magagyat mielott ossze esne a szerkezet nelkuli homok. Igy takarva van a talaj egesz telen, tavasszal viszont mozgalmas a szezon. De lehet gruber utan vetni ami sok sporolas. Egyebkent francia jellegu lazitokat nem neztel? Ok direkt tavaszi nedves talaj lazitasara valo altalajmuvelot fejlesztettek ki.
Válasz MTZ1221.3 #6731. hozzászólásáraTízen pár cm-es munkára mindegy ha a tárcsát húzom. Azon is van száraprító, csak legyen ami húzza. Gruberral ilyen 20-30 közti mélységet céloznám meg.
Válasz MTZ1221.3 #6731. hozzászólásáraA lazítón 80-as orrbetét van, 35 - kés vastagság, a kés felső része még több, és elvileg repesztenie kellene kissé emelve, plusz van oldalanként 15-15 cm szárny.
A gruber meg inkább kavar, mint repeszt, nem? A kés szára is oldalra dobja a földet, talán elég rá az 50 - es orr, illetve 3 sorban elvileg jobban átdolgozza.
Válasz TDavid #6730. hozzászólásáraMibol gondolod, hogy a lazito helyett a gruber jobb lesz? Van amikor felesleges a melymuveles, mert a talaj nem igenyli. Egy sekelyen huzhato Noran Simple 5 kellene neked. Azzal le tudsz nyulni 15-18cmig, az boven eleg ennek a talajnak. Par evente meg eloveszed a vesolazitot, ha a talaj es az evjarat ugy kivanja.
Válasz Praetor #6729. hozzászólásárajól látod. pont ezért akarok grubert.
Válasz TDavid #6728. hozzászólásáraEléggé lazának tűnik a talajod. Rosszul látom? Lazításra akkor van szükség, ha a gazdabot azt mutatja (vagy 8-as betonvasat nem tudod lenyomni). A legtöbb lazító akkor tud rendesen dolgozni, ha tud átrepeszteni. Ha nincs tömörödés, akkor gyakran csak turkálnak.
Válasz Sk Laci #6725. hozzászólásáraez a bajom a lazítóval:
nehezebb így húzni, fogyasztásban is mutatkozik. Vagy takarítani kéne hektáronként 3x.
Válasz Sk Laci #6725. hozzászólásáraDe csinálok talajmunkát tavasszal, idén tavasszal olyan gazos volt a lazítás hogy néhol 2-3x kellett tárcsázni, olyan gyep volt.
Egyébként 6 sort visz a kombájn, határeset méretű a rend így , nyilván jobb lenne szétfújva
Válasz TDavid #6723. hozzászólásáraAmikor rendet rak maga mögött a kombájn, az okozza a problémát. A szármaradvány egyenletesen legyen szétterítve, az a fontos.
Én sem szoktam tárcsázni gruber előtt kukorica tarlót, csak szárzúzót kap.
Válasz TDavid #6724. hozzászólásáraTe már tavasszal nem akarsz semilyen talajmunkát végezni vetés előtt?
Mert ha csinálsz azok a csíkok nem olyan nagy gond.
Homokos földben ragad rá a gyökérzet a késekre
Nekem csak vizesben és extrémen kötött ártéri talajon sikerült ráragasztani a késre növényi szármaradványt.
Nem kötött talajon a 3,5 m-rel vígan kéne haladnia a 200 Le traktornak.
Elég sok kollégának van itt a fórumon Pöettinger grúberja.
Nekem is, elégedett vagyok a munkájával.
Kérjél ki demos gépet, majd az szerint választatsz grúbert, hogyan bírja húzni a traktorod. 3m-es biztosan akad több márkánál is.
Válasz Sk Laci #6717. hozzászólásáraNem a felszíni maradvánnyal volt bajom, hanem a késekre ragad a gyökérzet rá amitől olyan széles lesz hogy nem bírom normális mélységben húzni, vagy lyukat hagy a henger után. Talán a homokos talaj miatt, ha itt is rögökben szaggatná fel akkor talán nem lenne ilyen problémám.
Válasz kis Zombi #6716. hozzászólásáraIgen ezt én is hallottam, tapasztalom is, ha úgy van. De nem szoktunk tárcsázni szántás előtt általában, valamennyi eső esik akkor annyit ülepedik a maradvány hogy leforgassa.
Válasz TDavid #6713. hozzászólásáraÁsógép, az megfelel ezeknek a feltételeknek.
Vagy ne gépet, hanem gondolkodást cserélj.
Válasz TDavid #6713. hozzászólásáraHelló
Ha mindeképp grúbert szeretnél vásárolni és az olasz lazító sem végez annyira tetszetős munkát számodra (átrepesztést hiányolod). Akkor mindenképp olyan grúbert keress amin sűrűbben vannak a kapák. A Noran 27cm-es húzástávolságú, ha jól rémlik, így az már sűrűbb, mint egy standard 3 gerendás grúber (általában 30cm a megszokott). Viszont nem hangzott még el, hogy Helti is gyárt ilyen Horsch kapával szerelt grúbert ami hasonlóan jó lehet, és jóval olcsóbb is. Ami viszont a Noran mellett szól, hogy azon tologathatóak a kapatagok, de nem gondolom, hogy nálad ritkítani lesz szükséges, ha a kukorica töveket mind ki akarod forgatni, így azért mertem javasolni a Heltit, mert annál is 30cm alatti a húzástáv. 26cm-es húzástávút már láttam abból dolgozni, az kiszedett minden tövet.
Nem írtad, milyen kötött földeken gazdálkodsz, de szerintem az ami van nem játék traktor és a földek nem kötöttek, így én a 3,5m-es Heltit javasolnám. Az 13 kapás, így 27cm-es húzástávolsága van, ami szerintem már elég sűrű ahhoz, amire te szeretnéd használni. Az árkülönbözetből meg tudsz olyan késhegyeket venni amit Bandi javasolt és akkor tudod sokféleképpen varriálni, és komolyabb mélységeket is elérni. Sőt szerintem még egy LD kapa garnitúra is kijön pluszban. Legalábbis a tavalyi árak ismerete alapján, idén már lehet más, ezt nem tudom.
Nekünk egyébként 3m-es kultivátor van (10kapával) és 136 lóerős MTZ-vel húzom 25cm mélyen 10km/h-val, LD kapákkal. Vannak kötött és homokosabb földek is, mindenütt viszi elég jól. A kötött nálam 65-70KA, a homokosabbak pedig 40KA kötöttséget jelent.
Első évben én húztam ősszel és tavasszal is. Ez két éve volt, mikor még volt kukorica is, akkor tavasszal sokkal jobb munkát végzett, mint a késő őszi felszaggatott. Igaz gumihengeres gép van, így tavasszal nem mancsolt, mint egy ékgyűrűs henger (felénk) és eléggé jó munkája volt 18cm mélységben 80-as kapával. Működőképes gép tavasszal is, de akkor azért óvatosan kell használni és lehet belőle nagy baj is. Tavasszal 70-es kötött 900-as Mg tartalmú talajon is használtam, és volt termés rajta. Rögmentesen végezte a munkáját és optimálisan volt tömörítve a talaj is utána. Ez kis területen volt (2ha), szóval nagyban ezt lehetetlen megcsinálni, olyan jellegű talajokat csak ősszel szabad piszkálni vele.
Azonban homokosabb területeken szerintem még jobb is egy márciusi okszerű alapművelés, mint egy őszi, akkor egész télen, és tavasszal csak viszi a szél a talajt. Takarva jobb talán, ezért van, hogy sok helyen tavasszal szántanak, grúberoznak.
Szép napot!
Üdv!
Válasz DDT #6719. hozzászólásáraÍgy van, egy 2.7-es performance a nekivaló, azt viszi bátran, az 50/80-as késsel eltüntet mindent, vagy ha nem kell, akkor ott a 40-es.
Válasz TDavid #6713. hozzászólásáraÉrdeklődj Norbinál (Noran) demogéppel kapcsolatban, ő partner az ilyesmiben. A tavalyi év nem a kukoricáé volt, szóval nem volt óriási szártömeg, az álló kukoricát lezúztam vízszintes tengelyű zúzóval, majd kapott egy grúbert kb. 20 centi mélyen, 80-as kopókkal nagyon szép munkája lett, még azt is mondanám, hogy túl szép, túl kevés növényi rész, szár maradt fent. Norbiéknál jó, és gyors az alkatrész utánpótlás, ez is mellettük szól.
Válasz TDavid #6713. hozzászólására Ha lesz termése a kukoricának, akkor lesz szár is. Minimum egy aprító hengerezés kell, de inkább tárcsa. Én 35-40-es kötöttségű talajon húzok 11 kést/3m 125-130 LE-vel, a 3 méteres neked sztem kicsi, inkább 3.5-es kellene. Olyat keress amin variálható könnyen kés.
Válasz TDavid #6713. hozzászólásáraHa az olaszos késes lazítóval gondjaid vannak kukoricaaratás után, akkor a grúber munkájára nem tudom mit fogsz szólni........
Én se szántok kukorica után. Kombájn hiába zúzós asztallal arat, lehúzom még egyszer Y késes zúzóval. Meg szoktam utána tárcsázni RT-vel /jobban a mütrágya bedolgozása miatt, mert a P és a K ősszel szoktam kitenni/.
Majd meghúzom lazítóval.
Tavasszal árpa elé elég a fogas is.
Napraforgó elé mehet egyből a kompaktor, nem rakja be.
Ami kombájn nekem kukoricát aratott, az se dobta szát a csuhét /ki volt iktatva a zúzó hátul/.
Plussz szárzúzó kombájn után lerendez mindent.....
Válasz TDavid #6715. hozzászólásáraMár nagyon sokszor le volt írva, hogy
'A forgatás nélküli talajművelés a kombájn seggénél kezdődik"
Ha nincs megfelelő szármaradvány aprítás és terítés, súlyos problémákat okoz még a legjobb eszköznek is.
Válasz t.romsics #6714. hozzászólásáratavaszi növényt vetnék utána, a szárat zúzós asztal aprítja, annyi hogy most még a csuhét nem fújja a kombájn szét sajnos
Válasz TDavid #6713. hozzászólásáraMit vetnél a kukorica után, előfordul, hogy kalászost? Mit csinálsz a kukorica szárral aratás után? Ezeket még jó lenne tudni.
200 lóerő és 9.1 t gép után milyen grubert ajánlotok, ekét kiváltani? Mindenképp 3 sorosban gondolkozom, gondolom 3 méter elég lenne, meg szántásról átállni kéne mélység is hogy ne nagyon legyen terméskiesés, de 10 vagy 11 kés (gondolom a kevesebbet könnyebb húzni,nem)? A Horsch féle késszár tetszik, amelyik oldalra kavarja a földet és nem maga előtt, leginkább kukorica után alapművelésre használnánk. Tárcsázni semmiképpen nem szeretném előtte, mert utána csak a csúszás-mászás megy ősszel. Ezek a gruberek mindenképp igénylik a szögben művelést hogy a sor ne maradjon ott? Olyan 25-30 cm munkamélységet tervezek, az itteni talajok nem kötöttek, többnyire homokos vályogtalajok.
Vésőekénk/olasz lazító már van, de azt nem nagyon tudjuk kukorica után használni, egyszerűen tapad rá a gyökérzet, talán az a baj hogy nem igazán repesztő munkája van, hanem kb csak csíkoz. Napraforgó után viszont jól megy.
Tavaszi gruberozásról esetleg vélemény? Homoktalajon látom egy pár helyen divat, itt nem tud felrögölni végül is, talán annyira "lyukak" sem maradnak utána.
Válasz ..,-:) #6711. hozzászólásáraHogy Te miket tudsz?
A kávét testvérem hidegen itta.
Jakab István is csak úgy magában issza.
Ez előbb megkóstoltam.
Iható. És a tudomány jelenlegi állása szerint nem káros az egészségre.
Ha lehet akkor kérem az utolsó hét hozzászólást törölni.
Ne forgassuk szét a topikot!
Válasz Gandhy #6709. hozzászólásáraBort szódával, kávét cukorral, szerelmet házassággal nem szabad elrontani !
Válasz Radocz #6704. hozzászólására
Válasz Radocz #6699. hozzászólásárakávét cukor nélkül kell inni, azért pörkölik, hogy keserű legyen
Válasz Radocz #6703. hozzászólásáraOk
Válasz Zoli 63 #6706. hozzászólására????
Válasz ..,-:) #6701. hozzászólásáraHát de méééé , a gázsi lova sem vak , hanem vakmerő volt .