Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak628 FtBenzin árak608 FtEUR409 FtUSD392.62 FtCHF440.14 FtGBP493.83 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz R Sándor #7154. hozzászólásáraKeverve 4 kiló+5 kiló facélia, egyenlőre szórva boronálva.
A kettő együtt kb 20eFt volt bruttó/ha fémzárolt magból, szerintem ez faragható, ha nem fémzárolt, csak kicsi meg voltam késve a beszerzéssel.
Idén szerintem megint próbálok, illetve más kombinációt is akarok.
Utána olvastam elvileg melorácios reteteknek és talajmüvelö reteknek is hívják . Kb 25000 ft / ha a mag költsége. Lehet egyszer majd kipróbálom.Magába vetetted , vagy keverékbe?
Válasz R Sándor #7090. hozzászólásáraSzia.
Nem, szerintem meliorációs retek. Én is kiszaladtam szedtem még néhányat az éjszakai fagy előtt, igaz ásót nem vittem, így bele is szakadt néhány. Biztos nincs olyan egyenletes, és nincs benne annyi jól fejlett, mint amilyen a gyakorlott profiknál, de elsőre nem lett rossz úgy gondolom.
Sziasztok! Egy szépen kizöldült tiszta homok tartóban menne tavasszal lucerna. Elég lehet 10-15 centin meghúzni szárnyas gruberrel, kivinné az összes gyomot vagy inkább egyenes képekkel minél mélyebben lenne a jobb? Lazítani akartam, de az őszi esők miatt nem lehetett. Csak azért gondolkodom rajta, mert a lucernának elvileg mélyművelés kellene, de manapság az már nem divat ????
Válasz MrPoke #7146. hozzászólásáraFüzesgyarmaton, F. Misinel volt bio-s búza vetés bemutató.
Ami biztos, hogy műtrágyát nem kapott.
Foltokban volt gyom, de annyi nem, hogy kár legyen a fő növényben.
Termés átlagot nem tudok, de ha felhív telefonon megkérdezem a kísérlet eredményet.
Van fotóm, majd a befarafi Facebook csoportban megosztom.
Ott volt a Busa napraforgóban kultivatarkent bemutatva.
Valahol írtam, hogy engem nem győzött meg.
Ígéretet kaptam, hogy kapok fotót az eredményrol.
Válasz MrPoke #7138. hozzászólásáraAkkor ezek szerint karbamidból 30kg/ha megy ki oldva. Nem perzsel? Vagy a titkos adalékok teszik, hogy ne perzseljen vagy a kijuttatás időpontja?
És a köztes pillangóst mikor veted, és hogyan? Egy faj van vagy több is?
Válasz Radocz #7142. hozzászólásáraSzia, meg néztem hogy hol gazdálkodsz hát igen azok a földek meg ezek a földek ég és föld. Úgy néz ki hogy nem nekem kell megnézni a te földjeidet hanem neked a mi földjeinket és meg érted mind azt amit leirtam és a kételkedéseimet is. Felétek búzából az alap a 6t és kukoricából a 10-12 t. Ott lehet szántás nélkül is. Néha járok arra és mindig el mondom hogy abból a földből elég lenne a sajátom fele hogy ugyan annyi haszon maradjon. Mondanám hogy adok egy 5ha táblát szójának de a harmada szik mert felénk ha csak a harmada szik akkor már jó. Ezért jó ha a szója 2.5-3 t terem átlagban. És össze sem lehet Tiszacsege, vagy Polgárral hasonlítani de még csak a 20 km re lévő mezőcsáttal sem.
Kb. 60q/ha termett.
Ez nem lenne rossz, de a szomszédom maradt konvencionális.
Neki 10-15 q/ha több lett az átlag termés.
Itt volt az első takaró növény vetésem
Álló búzába vetettem 9 fajta apró magot.
A borsó kivételével ki is kelt.
Egyik részet a gyom, másik részét a természet vitte el.
Levélmintával ki lehet szűrni mi a korlátozó tényező.
Én évente minden kultúrából veszek 2* levélnedv analízisra mintát. Amiből már szépen kirajzolódott mi az a tápanyag amire oda kell figyelnem. Pl repcére kálcium kellet lombon át. Meg ugye a bór...
De ez sem forgatás nélküli téma. Csak akit foglalkoztat a talaja állapota annak ilyenre is van ideje és pénze szántás helyett.
Igen pillangós megy a gabona közé, de pl idén bükköny vetőmag termesztés lett csinálva.
Napraforgóban is lassan alkalmazni fogom, csak nagyon ritka hogy működjön mert küllőskapázáskor már ritkán van megfelelő csapadék.
Válasz mtz1221 #7135. hozzászólásáraNálam az árpa árvakelésen meg a zöld gyomokon éltek. A lucernából is a zöldet ették ki.
Csak az szól ellene, hogy feketére lazított földnél is láttam néhányat.
Válasz Zoli1437 #7093. hozzászólásáraEz a pocok téma is kezd érdekes lenni. Egyik szomszédos földben búza föld le lett totálozva majd ősszel kis vacak 24 leveles tárcsával le járva max 5~7 centin, és utána árpa vetés. Nála nem látni 5 egérlukat sem, nálam meg mellette a bútámban 1000 sével.
Válasz MrPoke #7117. hozzászólásáraAz a 15%-os karbamid oldat hány liter/hektárral megy ki egyszerre?
A társnövény hogy néz ki? Mondjuk vörös here vagy bíborhere búza között?
Válasz Zoli1437 #7132. hozzászólásáraSzia én is vetek szója után búzát de nem veszek észre termés mennyiségben különbséget. De őt éves lucerna után sem. Igaz itt kevés helyen terem 6t hektáronként. Persze a jó szervestrágyázott földben és 100kg nitrogénnel itt is terem 8t üzemi átlag. De anélkül nem.
Válasz Radocz #7128. hozzászólásáraSzia nem a technológia érdekel, hanem a végeredmény ha 60kg nitrogéntól terem mini tillben 60 q majd utána kezd érdekelni a technológia. Mert a hangsuj azon van hogy se tápanyagot nem adunk sem talajt nem bojgatunk. Ezt nem hiszem hogy így is lesz 60 q termés.
Én ott voltam, mikor az amerikai tapogatta K Ferencnél a talajt.
Arról a talajról, azt kell tudni, hogy felétek......
Közben bementem melegedni, ahol Édesapja sok hasznos információt mondott.
A Polgári elágazásnál levő terület, az már olyan mint a Hortobágy.
De nem is lesz most előadó Jakabszallason.
Ha komolyan érdekel a regenerativ téma, a két napos rendezvény valamelyik szünetében biztos tudsz beszélni, olyanokkal, akik segítségével el tudsz indulni.
Nagyon sok tandíjat meg lehet spórolni.
Gribek Dani Tiszacsegei podcastjet nézd meg és figyelemmel kísérheted a tavaszi folytatást.
Az a terület egy állatorvosi ló.
És a hektár nagy ágyúk beszélgetés 3 más technológia alkalmazásával gazdálkodó között folyik.
És mindegyik működik.
Berend Ferenc ott lesz Jakabszallason.
Ha marad ez a trend a szántás piaci alapon fog kikopni és nem élettani dolgok végett.
A 6 tonnás kalászost azért nem értik mert 0-áról akarja számolni a tápanyagigényt viszont elfelejti, hogy a Bio-s gazda is tud termelni 3-4 tonnát műtrágya nélkül tehát csak a 2-3 tonnára kell elegendőnek lenni a 60 kg nitrogén hatóanyagnak...
Gombaölőből azt tapasztalatam, hogy rezisztens búzánál elég lehet 1 kezelés de én nem fuzárium végett szórom(azt itt még nem nézték sose) hanem a levélbetegség az ami itt el tudja vinni a termést pl. vörösrozsda. Az árpánál és a nagyon korai búzánál ez kevésbé érezhető mert már "beérik" mire elveszíti a levélfelület 1 részét.
Válasz Zoli1437 #7114. hozzászólásáraJa értem csak az számít ami hasznosul, értem tehát ki tehet 300 kg ot de csak 60 számol mert annyi hasznosul. Mint írtam szívesen megnézem bár kinél aki 60 kg nitrogénnel 6 t termel ja és mini till. De szerintem lesz még aki megnézi.
A 60kg nitrogén hatóanyag úgy adódik össze, hogy tavasszal kap 1q NS utána pedig 15% os karbamid oldatot kap töbször lombra kiegészítve titkos összetevőkkel amik az alkalmankénti kezelésenként 1-2eFt-ot tesznek ki.
Persze a 60q hoz kell a csapadék. Tavaly nem volt meg így csak 50q termett. Idén viszont lehet 70 lesz vagy még több.
Ja meg lassan ott tartok, hogy az össz terület 50% án valami pillangós növény van vetve, vagy társnövényként termesztve.... És ezt tovább fogom emelni.
Én egyszer nagyon okos akartam lenni és tettem ki egy preventívet lombvédelemre. Egyedül nekem kellet még 1* fújni.
Megvan természetes védelme a növényeknek, és van egy egyensúly. Amennyiben te preventíven rovar, és gombaölőzöl ezt a természetes védelmet nyírod ki. Ez olyan mintha te az elmult 20 évben minden nap bevettél volna egy antibiotikumot.
Árpában nincs gombaölő, búzában csak mióta van ez a toxin macera.
Kukoriva 60kg hatóanyaggal megtermi a 100q-át ha van eső. De mivel nincs....
Tavaly az aszály ellenére a napraforgó 10cm alapmunka, vetés aratás. (nincs műtrágya nincs gomba) 25q val zárt.....
Persze én a földjeimen a földosztás óta nem használok gombaölőt, és műtrágyát sem nagyon.
Válasz Zoli1437 #7114. hozzászólásáraEzért szoktam először egy műholdas becslést...majd a lehozott termés átlaga végül minta vételezés a talajból. Nitrogéntszintet töbször is mérek itthon Így van kiszámolva a kijutatandó nitrogén a kalászos esetében is.
Válasz Koczka József #7102. hozzászólásáraCsodák nincsenek. A 60q-nak megvan a N igénye. Két helyről szerezheti be. Ott van pufferelve a talajban vagy kívülről juttatod be. Ő csak a másodikat írta most, de régebben írta, hogy nagy százalékban termeszt N kötő növényeket. A kívülről bevittnél is csak hatóanyagot írt. A fajtától, technológiától, időponttól nagyban függ a hasznosulás. És csak az számít ami hasznosul.
Példának itt egy kukorica tápanyag reakciós kísérlet.
Itt sem a semmiből lett a 9,44 t/ha. Az ott volt már előtte a talajban.
2022.
Búza Genius, 8T/ha 4,3ha-ról, Árpa 7T/ha 2,6ha-ról.
Búza egyik területbe kukorica után került, a másik búza után.
A kukorica szántott volt, a többi lazítót, tárcsát, ásóboronát kapott, vetni egy öreg hassia vetette, utána crosskillel hengerezve.
Ha jól emlékszem (nem biztos) npk 8-24-24 ment 200kg/ha ősszel, tavasszal 200kg Mas, az árpa gyomírtva nem lett csak, amúgy minden 1 permetezéssel kapott gombát, rovart, meg lombtrágyát, aztán rábíztam a sorsra.
Ilyen volt az időjárás is hozzá, a tavaszi mas 1 hónapig esőt sem látott. Május elején "ámenra" jött 10mm utoljára.
2023-ban az árpa már csak 6T/ha-t tudott 2,2ha átlagában, 150kg 3x15 npk és 180kg mas-al 2x gombázva, 1x rovar, gyom és lombtrágyával. Ez meg ilyen év volt.
Barna homokos talajaim vannak, a dombos részeken sárga.
Válasz Koczka József #7096. hozzászólásáraVagy két éve a szántás nélküli magánykészítésen hüledeztél így, akkor is ajánlottam, hogy gyere el, csak át kell jönni a vízen túlra, és itt vagyunk, akkor sem jöttél, most is jöhetnél, mutogatnék neked nagy csodákat, légvonalban szerintem 30 km sincs hozzád....
Válasz Praetor #7107. hozzászólásáraSzia ha egy kicsit ismeri valaki az őszi búza tápanyag igényét az nevet ezen az egészen. Nem csak azért mert valaki minimális talaj munkával és 60 kg nitrogénnel akar 6t vagy afeletti termést, hanem az elmúlt csapadék hiányos idő miatt is. Most meg a sok eső miatt.
Válasz Koczka József #7106. hozzászólásáraNem a talajmunka a lényeg. Ha a gyökerek le tudnak menni a szükséges mélységig, akkor jobb, ha nincs bolygatva a talaj.
A vetésnél meg a megfelelő vetésmélység és talajkontakt a lényeg. Felénk egy sor tárcsa után húzzák a rapidot és szépek a kelések utána.
MrPoke-nak, meg egy jó Direttája van (direktvető), ami talajmunka nélkül is jó kelést tud biztosítani. Van, hogy nem is kell több.
Műtrágyaszóróval is lehet jól vetni, ezt itt a fórumon sokan igazolták már. De persze el is lehet rontani.
Egyébként felénk is 4-6t a jellemző, de 50q alatt akkor vannak ezek a bőtermő fajták, ha valami nem jött össze az évben (aszály, hőstressz, betegség, kártevő...). De 8t fölé itt csak a legjobb években megy bármi gabona, mindegy mit adsz neki máskor.
A búza a fotoszintézis maximumát 23 C foknál éri el, ezért az ennél magasabb hőmérsékletek stresszelhetik, jó vízellátás mellett is. Azt vettem észre, hogy az utóbbi évek jó kalászos termései mindig hűvös tavasz + nyárelő mellett voltak.
Válasz Praetor #7105. hozzászólásáraSzia, na ezért nem értem én az ilyen fenhéjázó lózungokat. Ugye az eredeti szerint nem kell csak 40 kg nitrogén és egy gomba kezelés. Ami hoz 60 q búzát ja és ez egy sor talaj munka vagy még annyi sem egyből tarlóba vetve. Azt inkább elhiszem hogy jó talaj munkába vetve optimális időben minimális inputtal van 6-7 t termés. De se talaj munka se input csak vetőmag és így 6 t na ezt akarom látni. Tudod én is minimál input 2q péti egy gomba és valami lombtrâgya így szokott lenni 4-6 tonna között, tavaly pl 5.7 t volt az átlag de nagyon jó magágy volt csinálva és esni is esett. Szinte minden optimális volt még sem tudott 6 t lenni nem hogy felette, persze úgy ahogy írod több inputtal lehet fütyülve 6-8 t. Itt is volt 8t feletti hogy a haszon mennyi volt azt nem tudom. De hacsak kiszórva a búza 6t teremne már mindenki milliomos lenne vagy nem?
7405 hozzászólás
Válasz R Sándor #7154. hozzászólásáraKeverve 4 kiló+5 kiló facélia, egyenlőre szórva boronálva.
A kettő együtt kb 20eFt volt bruttó/ha fémzárolt magból, szerintem ez faragható, ha nem fémzárolt, csak kicsi meg voltam késve a beszerzéssel.
Idén szerintem megint próbálok, illetve más kombinációt is akarok.
Válasz A.I. #7153. hozzászólására Köszönöm.
Utána olvastam elvileg melorácios reteteknek és talajmüvelö reteknek is hívják . Kb 25000 ft / ha a mag költsége. Lehet egyszer majd kipróbálom.Magába vetetted , vagy keverékbe?
Válasz R Sándor #7090. hozzászólásáraSzia.
Nem, szerintem meliorációs retek. Én is kiszaladtam szedtem még néhányat az éjszakai fagy előtt, igaz ásót nem vittem, így bele is szakadt néhány. Biztos nincs olyan egyenletes, és nincs benne annyi jól fejlett, mint amilyen a gyakorlott profiknál, de elsőre nem lett rossz úgy gondolom.
Sziasztok! Egy szépen kizöldült tiszta homok tartóban menne tavasszal lucerna. Elég lehet 10-15 centin meghúzni szárnyas gruberrel, kivinné az összes gyomot vagy inkább egyenes képekkel minél mélyebben lenne a jobb? Lazítani akartam, de az őszi esők miatt nem lehetett. Csak azért gondolkodom rajta, mert a lucernának elvileg mélyművelés kellene, de manapság az már nem divat ????
Válasz Radocz #7150. hozzászólásáraVettem
Válasz Radocz #7149. hozzászólásáraEzt Kuczka úrnak szántam.
Válasz MrPoke #7146. hozzászólásáraFüzesgyarmaton, F. Misinel volt bio-s búza vetés bemutató.
Ami biztos, hogy műtrágyát nem kapott.
Foltokban volt gyom, de annyi nem, hogy kár legyen a fő növényben.
Termés átlagot nem tudok, de ha felhív telefonon megkérdezem a kísérlet eredményet.
Van fotóm, majd a befarafi Facebook csoportban megosztom.
Ott volt a Busa napraforgóban kultivatarkent bemutatva.
Valahol írtam, hogy engem nem győzött meg.
Ígéretet kaptam, hogy kapok fotót az eredményrol.
Válasz MrPoke #7147. hozzászólásáraAkkor nem pont úgy kell fújni mint az uan oldatot?
Válasz sulla #7145. hozzászólásáraDélutáni-esti órákban simán lehet fújni. 20C° felett már én is lemegyek 20kg ra. De van aki még többet ko mer rakni.
Válasz Radocz #7143. hozzászólásáraCsak éppen én gabonának adom nagy dózisban....
Válasz MrPoke #7138. hozzászólásáraAkkor ezek szerint karbamidból 30kg/ha megy ki oldva. Nem perzsel? Vagy a titkos adalékok teszik, hogy ne perzseljen vagy a kijuttatás időpontja?
És a köztes pillangóst mikor veted, és hogyan? Egy faj van vagy több is?
Válasz Radocz #7142. hozzászólásáraSzia, meg néztem hogy hol gazdálkodsz hát igen azok a földek meg ezek a földek ég és föld. Úgy néz ki hogy nem nekem kell megnézni a te földjeidet hanem neked a mi földjeinket és meg érted mind azt amit leirtam és a kételkedéseimet is. Felétek búzából az alap a 6t és kukoricából a 10-12 t. Ott lehet szántás nélkül is. Néha járok arra és mindig el mondom hogy abból a földből elég lenne a sajátom fele hogy ugyan annyi haszon maradjon. Mondanám hogy adok egy 5ha táblát szójának de a harmada szik mert felénk ha csak a harmada szik akkor már jó. Ezért jó ha a szója 2.5-3 t terem átlagban. És össze sem lehet Tiszacsege, vagy Polgárral hasonlítani de még csak a 20 km re lévő mezőcsáttal sem.
Válasz MrPoke #7141. hozzászólásáraA bort levél analízis nélkül is adjuk neki, mióta a beco üres maradt.
Ez kb. 15 éve volt.
Válasz Koczka József #7131. hozzászólására2015-ben búzát termeltem.
A vetes konvencionális területbe történt.
Kelés közben, bevittem Bio-ba.
Kb. 60q/ha termett.
Ez nem lenne rossz, de a szomszédom maradt konvencionális.
Neki 10-15 q/ha több lett az átlag termés.
Itt volt az első takaró növény vetésem
Álló búzába vetettem 9 fajta apró magot.
A borsó kivételével ki is kelt.
Egyik részet a gyom, másik részét a természet vitte el.
Válasz Koczka József #7133. hozzászólásáraHa szója után sem jobb a gabona akkor ott valami más tápanyag probléma van.
Levélmintával ki lehet szűrni mi a korlátozó tényező.
Én évente minden kultúrából veszek 2* levélnedv analízisra mintát. Amiből már szépen kirajzolódott mi az a tápanyag amire oda kell figyelnem. Pl repcére kálcium kellet lombon át. Meg ugye a bór...
De ez sem forgatás nélküli téma. Csak akit foglalkoztat a talaja állapota annak ilyenre is van ideje és pénze szántás helyett.
Válasz MrPoke #7139. hozzászólásáraNézem a videókat amit meg osztasz. Lehet látni mennyi a munka menet szám. Láttam a búza aratást is.
Válasz Koczka József #7133. hozzászólásáraSzerinted itt bármiféle más műveletre lett volna szükség? Árpa vetés.
Most nem találtam képet de (borsó) szegletes lednek műveletlen tarlóba is tettem búzát. (Egy totálist kapott a tarló)
Válasz sulla #7134. hozzászólására200l víz.
Igen pillangós megy a gabona közé, de pl idén bükköny vetőmag termesztés lett csinálva.
Napraforgóban is lassan alkalmazni fogom, csak nagyon ritka hogy működjön mert küllőskapázáskor már ritkán van megfelelő csapadék.
Lucernát 3 évente forgatom.
Válasz mtz1221 #7135. hozzászólásáraNálam az árpa árvakelésen meg a zöld gyomokon éltek. A lucernából is a zöldet ették ki.
Csak az szól ellene, hogy feketére lazított földnél is láttam néhányat.
Válasz Koczka József #7133. hozzászólásáraSzia! Én a leg gyengébb földemből időszakos lucerna vetéssel csináltam a leg jobbat.
https://www.takaronovenyek.hu/tudasbazis/nitrogenkoto-es-nitrogenfelvevo-takaronovenyek/
A borsó is biztosan működik, bár én fő növényként próbáltam. Csak konkrét értékekhez hirtelen ezt találtam. Önmagában már jelentős mennyiség.
Válasz Zoli1437 #7093. hozzászólásáraEz a pocok téma is kezd érdekes lenni. Egyik szomszédos földben búza föld le lett totálozva majd ősszel kis vacak 24 leveles tárcsával le járva max 5~7 centin, és utána árpa vetés. Nála nem látni 5 egérlukat sem, nálam meg mellette a bútámban 1000 sével.
Válasz MrPoke #7117. hozzászólásáraAz a 15%-os karbamid oldat hány liter/hektárral megy ki egyszerre?
A társnövény hogy néz ki? Mondjuk vörös here vagy bíborhere búza között?
Válasz Zoli1437 #7132. hozzászólásáraSzia én is vetek szója után búzát de nem veszek észre termés mennyiségben különbséget. De őt éves lucerna után sem. Igaz itt kevés helyen terem 6t hektáronként. Persze a jó szervestrágyázott földben és 100kg nitrogénnel itt is terem 8t üzemi átlag. De anélkül nem.
Válasz Koczka József #7131. hozzászólására" Ja meg lassan ott tartok, hogy az össz terület 50% án valami pillangós növény van vetve, vagy társnövényként termesztve..."
Válasz Radocz #7128. hozzászólásáraSzia nem a technológia érdekel, hanem a végeredmény ha 60kg nitrogéntól terem mini tillben 60 q majd utána kezd érdekelni a technológia. Mert a hangsuj azon van hogy se tápanyagot nem adunk sem talajt nem bojgatunk. Ezt nem hiszem hogy így is lesz 60 q termés.
Válasz .Richard. #7129. hozzászólásáraBővebben:70/453-privatban.
Bocsika.
Válasz Radocz #7128. hozzászólásáraEnnèl összefèggèstelenebb katyvaszt ritkán írnak ide.
Válasz Koczka József #7121. hozzászólásáraÉs mit fogsz látni?
Én ott voltam, mikor az amerikai tapogatta K Ferencnél a talajt.
Arról a talajról, azt kell tudni, hogy felétek......
Közben bementem melegedni, ahol Édesapja sok hasznos információt mondott.
A Polgári elágazásnál levő terület, az már olyan mint a Hortobágy.
De nem is lesz most előadó Jakabszallason.
Ha komolyan érdekel a regenerativ téma, a két napos rendezvény valamelyik szünetében biztos tudsz beszélni, olyanokkal, akik segítségével el tudsz indulni.
Nagyon sok tandíjat meg lehet spórolni.
Gribek Dani Tiszacsegei podcastjet nézd meg és figyelemmel kísérheted a tavaszi folytatást.
Az a terület egy állatorvosi ló.
És a hektár nagy ágyúk beszélgetés 3 más technológia alkalmazásával gazdálkodó között folyik.
És mindegyik működik.
Berend Ferenc ott lesz Jakabszallason.
Válasz MrPoke #7116. hozzászólására1. Rovarölőt természetesen csak okszerűen. De azért legalább egy kezelés mindig kellett, de inkább több. (búza)
2. A kihagyott "spontán kontroll" foltokon berobbanó gombafertőzés elég erősen elriaszt a preventív védekezés elhagyásától. (búza)
Válasz MrPoke #7091. hozzászólására100 %-ban 1et értek, aki nem az valószínű elsiklott a "Jelenlegi termény árak" mondatod fölött.
Ha marad ez a trend a szántás piaci alapon fog kikopni és nem élettani dolgok végett.
A 6 tonnás kalászost azért nem értik mert 0-áról akarja számolni a tápanyagigényt viszont elfelejti, hogy a Bio-s gazda is tud termelni 3-4 tonnát műtrágya nélkül tehát csak a 2-3 tonnára kell elegendőnek lenni a 60 kg nitrogén hatóanyagnak...
Gombaölőből azt tapasztalatam, hogy rezisztens búzánál elég lehet 1 kezelés de én nem fuzárium végett szórom(azt itt még nem nézték sose) hanem a levélbetegség az ami itt el tudja vinni a termést pl. vörösrozsda. Az árpánál és a nagyon korai búzánál ez kevésbé érezhető mert már "beérik" mire elveszíti a levélfelület 1 részét.
Válasz R Sándor #7090. hozzászólásáraTalajmüvelő retek,és augusztus vége a vetés.
Válasz MrPoke #7122. hozzászólásáraRendben
Válasz Koczka József #7120. hozzászólásáraFordítva gondoltam. 60Kg fölött is lehet annyi hasznosulás(meg kevesebb is), mint 60Kg-nál.
Válasz Koczka József #7120. hozzászólásáraHozzám jöhetsz a nyáron. Meglátjuk mit mutat a csapadék viszony.
Válasz .Feco. #7119. hozzászólásáraBocsi de nem szoktam senkit le nyomozni. De így már megnézem.
Válasz Zoli1437 #7114. hozzászólásáraJa értem csak az számít ami hasznosul, értem tehát ki tehet 300 kg ot de csak 60 számol mert annyi hasznosul. Mint írtam szívesen megnézem bár kinél aki 60 kg nitrogénnel 6 t termel ja és mini till. De szerintem lesz még aki megnézi.
Válasz Koczka József #7118. hozzászólásáranévre katt, hirdetésben telefonszám.... nem kell orosz hackereket felbérelni, hogy megtalálj....
Válasz .Feco. #7111. hozzászólásáraMontad, Montad és végül mégsem írtad meg hova mennyek.
Válasz Koczka József #7108. hozzászólásáraTe sem ismered a növények tápanyag igényét. És a talaj tápanyag utánpótló képességét.
Amit a könyvekben tanultál felejtsd el.
A 60kg nitrogén hatóanyag úgy adódik össze, hogy tavasszal kap 1q NS utána pedig 15% os karbamid oldatot kap töbször lombra kiegészítve titkos összetevőkkel amik az alkalmankénti kezelésenként 1-2eFt-ot tesznek ki.
Persze a 60q hoz kell a csapadék. Tavaly nem volt meg így csak 50q termett. Idén viszont lehet 70 lesz vagy még több.
Ja meg lassan ott tartok, hogy az össz terület 50% án valami pillangós növény van vetve, vagy társnövényként termesztve.... És ezt tovább fogom emelni.
Válasz Bárány #7095. hozzászólásáraAz alap probléma a 3* i gombaölés.
Én egyszer nagyon okos akartam lenni és tettem ki egy preventívet lombvédelemre. Egyedül nekem kellet még 1* fújni.
Megvan természetes védelme a növényeknek, és van egy egyensúly. Amennyiben te preventíven rovar, és gombaölőzöl ezt a természetes védelmet nyírod ki. Ez olyan mintha te az elmult 20 évben minden nap bevettél volna egy antibiotikumot.
Árpában nincs gombaölő, búzában csak mióta van ez a toxin macera.
Kukoriva 60kg hatóanyaggal megtermi a 100q-át ha van eső. De mivel nincs....
Tavaly az aszály ellenére a napraforgó 10cm alapmunka, vetés aratás. (nincs műtrágya nincs gomba) 25q val zárt.....
Persze én a földjeimen a földosztás óta nem használok gombaölőt, és műtrágyát sem nagyon.
Válasz Zoli1437 #7114. hozzászólásáraEzért szoktam először egy műholdas becslést...majd a lehozott termés átlaga végül minta vételezés a talajból. Nitrogéntszintet töbször is mérek itthon Így van kiszámolva a kijutatandó nitrogén a kalászos esetében is.
Válasz Koczka József #7102. hozzászólásáraCsodák nincsenek. A 60q-nak megvan a N igénye. Két helyről szerezheti be. Ott van pufferelve a talajban vagy kívülről juttatod be. Ő csak a másodikat írta most, de régebben írta, hogy nagy százalékban termeszt N kötő növényeket. A kívülről bevittnél is csak hatóanyagot írt. A fajtától, technológiától, időponttól nagyban függ a hasznosulás. És csak az számít ami hasznosul.
Példának itt egy kukorica tápanyag reakciós kísérlet.
Itt sem a semmiből lett a 9,44 t/ha. Az ott volt már előtte a talajban.
2022.
Búza Genius, 8T/ha 4,3ha-ról, Árpa 7T/ha 2,6ha-ról.
Búza egyik területbe kukorica után került, a másik búza után.
A kukorica szántott volt, a többi lazítót, tárcsát, ásóboronát kapott, vetni egy öreg hassia vetette, utána crosskillel hengerezve.
Ha jól emlékszem (nem biztos) npk 8-24-24 ment 200kg/ha ősszel, tavasszal 200kg Mas, az árpa gyomírtva nem lett csak, amúgy minden 1 permetezéssel kapott gombát, rovart, meg lombtrágyát, aztán rábíztam a sorsra.
Ilyen volt az időjárás is hozzá, a tavaszi mas 1 hónapig esőt sem látott. Május elején "ámenra" jött 10mm utoljára.
2023-ban az árpa már csak 6T/ha-t tudott 2,2ha átlagában, 150kg 3x15 npk és 180kg mas-al 2x gombázva, 1x rovar, gyom és lombtrágyával. Ez meg ilyen év volt.
Barna homokos talajaim vannak, a dombos részeken sárga.
Válasz Koczka József #7109. hozzászólására301kg hatóanyag nitrogén..pl.
Válasz Koczka József #7096. hozzászólásáraVagy két éve a szántás nélküli magánykészítésen hüledeztél így, akkor is ajánlottam, hogy gyere el, csak át kell jönni a vízen túlra, és itt vagyunk, akkor sem jöttél, most is jöhetnél, mutogatnék neked nagy csodákat, légvonalban szerintem 30 km sincs hozzád....
Válasz Praetor #7101. hozzászólására Dettó.
Búza rekord
https://www.agroinform.hu/szantofold/megdolt-a-buzatermes-vilagrekordja-hihetetlen-szamok-45704-002
Válasz Praetor #7107. hozzászólásáraSzia ha egy kicsit ismeri valaki az őszi búza tápanyag igényét az nevet ezen az egészen. Nem csak azért mert valaki minimális talaj munkával és 60 kg nitrogénnel akar 6t vagy afeletti termést, hanem az elmúlt csapadék hiányos idő miatt is. Most meg a sok eső miatt.
Válasz Koczka József #7106. hozzászólásáraNem a talajmunka a lényeg. Ha a gyökerek le tudnak menni a szükséges mélységig, akkor jobb, ha nincs bolygatva a talaj.
A vetésnél meg a megfelelő vetésmélység és talajkontakt a lényeg. Felénk egy sor tárcsa után húzzák a rapidot és szépek a kelések utána.
MrPoke-nak, meg egy jó Direttája van (direktvető), ami talajmunka nélkül is jó kelést tud biztosítani. Van, hogy nem is kell több.
Műtrágyaszóróval is lehet jól vetni, ezt itt a fórumon sokan igazolták már. De persze el is lehet rontani.
Egyébként felénk is 4-6t a jellemző, de 50q alatt akkor vannak ezek a bőtermő fajták, ha valami nem jött össze az évben (aszály, hőstressz, betegség, kártevő...). De 8t fölé itt csak a legjobb években megy bármi gabona, mindegy mit adsz neki máskor.
A búza a fotoszintézis maximumát 23 C foknál éri el, ezért az ennél magasabb hőmérsékletek stresszelhetik, jó vízellátás mellett is. Azt vettem észre, hogy az utóbbi évek jó kalászos termései mindig hűvös tavasz + nyárelő mellett voltak.
Válasz Praetor #7105. hozzászólásáraSzia, na ezért nem értem én az ilyen fenhéjázó lózungokat. Ugye az eredeti szerint nem kell csak 40 kg nitrogén és egy gomba kezelés. Ami hoz 60 q búzát ja és ez egy sor talaj munka vagy még annyi sem egyből tarlóba vetve. Azt inkább elhiszem hogy jó talaj munkába vetve optimális időben minimális inputtal van 6-7 t termés. De se talaj munka se input csak vetőmag és így 6 t na ezt akarom látni. Tudod én is minimál input 2q péti egy gomba és valami lombtrâgya így szokott lenni 4-6 tonna között, tavaly pl 5.7 t volt az átlag de nagyon jó magágy volt csinálva és esni is esett. Szinte minden optimális volt még sem tudott 6 t lenni nem hogy felette, persze úgy ahogy írod több inputtal lehet fütyülve 6-8 t. Itt is volt 8t feletti hogy a haszon mennyi volt azt nem tudom. De hacsak kiszórva a búza 6t teremne már mindenki milliomos lenne vagy nem?