Hirdetés
Fórum
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- MTZ 1221 traktor új
- Műtrágya árak új
- Munkabérek a mezőgazdaságban új
- Búza gyomirtása új
- Kukorica terményárak új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Mezőgazdasági balesetek új
- Körbálázót, de milyet? új
Cikkajánló
Hirdetés
Pannon régióban a Pannon régiónak nemesítve: avagy Selsem szójafajták Magyarországon
A Selsem szóják egyik óriási előnye az elnyújtott virágzás, így a jó kötődés...
Hirdetés
673 hozzászólás
Válasz barazdabetyar. #372. hozzászólásáraBeszoktátok diktálni havonta egyszer?
-Ha igen diktálosok vagytok.
- Ha nem álltalányosok vagytok.
Ez amúgy nagyon meg van kavarva.
Szerintem jobb havonta bediktálni.
Aki a környékemen van és álltalányosok össze vissza kapják a csekkeket (mármint összegben).
Ha bediktálod ott tudod mennyi az annyi.
Nálunk szeptemberben van az éves leolvasás. Onnan még lehet pluszt beolvasni. Januártól úgyis mindig drágul. Nem sok de sok kicsi sokra megy!
Válasz Maszek Zs #371. hozzászólásáraNem tudom mibe vagyok.9 év alatt most lesz elindítva a gázkazán.
Válasz barazdabetyar. #369. hozzászólásáraDe plusz havi lebontásban van. Nem egyforma mennyiséggel.
Havi bedigtálós vagy ?
Válasz barazdabetyar. #369. hozzászólására102 forint. Ha átléped a limitet akkor 747 Ft/m3
Mennyibe kerül 1 m3 rezsicsökkentett gáz?
Válasz #bandi #367. hozzászólásáraMeg a puffer se kötéssel, mindennel együtt sajnos
170-ért vettem még a köböst szigeteléssel annó, igaz a kötéshez volt még anyag az építésből.
Válasz Gumóka #366. hozzászólásáraMa már a kazán nem jön ki sajnos ebből a büdzséből
Válasz ..,-:) #364. hozzászólásáraVegyeskazán+puffer kb. 300e, 400e az ágdaráló, 5000forint anyagköltségen fáradtolaj égőfej, ha bírnám a 30 fokot, annyi lenne bent.
A kazán-puffer rég termel a gázhoz képest, az ágdaráló idén fog, olaj meg van ingyen, csak vigyed és nem füstölöm tele az utcát.
Válasz ..,-:) #364. hozzászólásáraSzívesen megválnék egy pár rendszeremtől……csak, hogy ne keljen szétvernem…..
R.I.P. HMKE(háztartási napelem) rendszerek……kinek mit intézett a hatalom……
Válasz JDfan90 #362. hozzászólásáraOK!
Válasz Vén cigány #359. hozzászólásáraA visszatáplálás 3 feszültségszinten történhet. Kisfeszültségen, középfeszültségen és nagyfeszültségen (132kV, ez nálunk eléggé ritka).
Kisfeszültségen kiserőművek általában 50-300 kW-ig vannak. Városokban általában alkalmas a hálózat rá, így könnyen kivitelezhető, nem kell TR állomást építeni, egyszerűbb a telemechanika kialakítása és az üzemeltetés is.
Középfeszültségen jellemzően 22kV-on történik a visszatermelés. 10kV-os hálózatokra nem találkoztam még kapcsolva. 500-1000kVA a jellemző teljesítményük darabonként. Ez az átvétel típusától függően van csoportba szedve vagy nem. Ebbe nem megyek bele, ez játék a számokkal a beruházók részéről. KÁT és METÁR pályázattól függ.
De a lényeg, hogy az 500-1000kVA egységek kapcsolóállomásba csatlakozónak, ahol csak a 22kV-os telemechanikus kapcsolókészülékek vannak beépítve. Innen tudja a KDSZ és az ÜIK kapcsolni, ha szükséges. üzemviteli megállapodásban rögzített feltételek szerint.
A park méretétől függően itt már ketté válik. Mert sokszor már 20db 550-es parkot már nem szokott elbírni a hálózat, így ott ha megoldható a közcélú NAF/KÖF álállomás egy szabad cellájába csatlakoznak földkábellel.
Vagy van még az amikor külön erre építenek egy NAF/KÖF álállomást, ami csak a park megcsatlakozására szolgál. Na ez utóbbi igencsak ritka, mert soha meg nem térülő beruházás. Csak nagy multi cégek vállalják be ennek építését, akik a saját villamos fogyasztásukat szeretnék csökkenteni a napelem park létesítésével.
De ha azt nézed, egy ezer fős községbe minimum 3 TR állomás kell, hogy legyen, de inkább 5. Ezek jellemzően 250-630kVA-es teljesítményűek.
A mi kis 2200 fős településünkön 9 db 22/0,4kV-os TR állomás van.
Az, hogy egy erőmű milyen feszültségszinten csatlakozhat, azt a területileg illetékes áramszolgáltató hálózati osztálya adja meg. Abban a hálózati tájékoztatóban leírják, hogy mennyibe kerül a kialakítás, melyet az ügyfél fizet, illetve azt, hogy milyen műszaki feltételekkel járul hozzá a csatlakozáshoz.
Települések közt általában 22kV-os hálózat van Magyarországon (3 vezeték van az oszlopon). Majd van valahol egy 132/22kV-os álállomás, ahonnan súlypontból indítják a településeket összekötő 22kV-os hálózatokat. A 132-es vonalakat (általában fenyő típusú vasoszlopokról lehet felismerni, 4 vagy 7 vezeték van rajta, felül a villámvédelmi és a kommunikációs vezető fut) pedig még kevesebb, de annál nagyobb teljesítményű 400/220/132kV-os álállomásokról látják el. 750kV-os hálózat már nem üzemel, csak pár MW teljesítménnyel a lopások elkerülése érdekében. De most azt átalakítják vagy már át is alakították 400kV-ra.
Elnézés az offért
Válasz Praetor #356. hozzászólásáraTeljesen igazad van.
Ezt kellene reklámozni ,és sok ember lehet elgondolkozna.
Válasz GREVEN #349. hozzászólásáraGyanitom bármilyen kormány lenne itt a felsorolt problémákat eszük ágában sem lenne megoldani . Van gá z le van szrva minden. Csak most meglepő az á ra meg a gáz nincs. Igy kapkodunk hamar gyorsan.
Válasz JDfan90 #354. hozzászólásáraA most a visszapótlás hogy történik?
Adott egy 1000 fős település van 1- db trafóállomás. A visszapótlás csak szekunder körre értendő vagy primer körbe is visszalehet pótolni? Tehát az itt megtermelt áramot távolabbi településeken is fellehet használni?
Valamit a települések között, hány voltos a hálózat?
Válasz #bandi #353. hozzászólásáraOtt 8 köbös jacuzzi is van minden tulajnak, ha túltermelés van azokat fűtik.
Válasz Praetor #356. hozzászólásáraTökéletes, tűpontos leírás
Válasz GREVEN #349. hozzászólásáraEnnek több oka van, szerintem.
1. Ha extrém körülmények vannak, és az ország rövid és középtávú túlélése van fenyegetve, akkor a hosszútávú szempontok háttérbe szorulnak. Ha nem "éljük meg" a középtávot sem, akkor nincs értelme hosszútávban gondolkozni. Az erdősített területek aránya sokat nőtt az elmúlt 100 évben az országban, és nem szabad hagyni, hogy télen emberek fagyjanak halálra. Sajnos ez még manapság is előfordul. Még a németek és lengyelek is tolják a széntüzelést.
A napelemek tömeges hálózatba kötése hálózatfejlesztést igényelne, és technikai okai (is) vannak, hogy most ezt korlátozták. Érdemes a mavir honlapján a napi/heti chartokat megnézni a villamos energia ellátás fajtáinak összetételével kapcsolatban, tanulságos.
2. A környezet és klímavédelem nem elsősorban a föld megóvását célozza az elit részéről, hanem az emberek szabadságának korlátozását. Ez egy olyan ok, amit hajlandóak az emberek elfogadni, hogy azért "nem". Ezzel _szoktatják_ a társadalmat, mert azt, hogy "csak mert", ezt nem fogadnák el, csak talán kínában. Kissinger is megmondta, hogy a '84 és az Állatfarm (Orwell) keverékét fogják megvalósítani. A "környezetvédelem" az csak egyik szoktató eszköz a szabadságok megnyirbálásához, a cél pedig a totális kontroll. Ezt nap mint nap mi is érzékeljük (EKAER, online számlázás, online pénztárgép, online permetezésnapló, online gazdálkodási napló, kútbejelentés...stb), és nem elsősorban szükségszerűség motiválja, hanem az eltervezett cél. Csak jól meg lehet magyarázni.
A lakosság környezetszennyezése közel sem olyan nagy, mint a vállalatok környezetszennyezése. Ráadásul a lakossági környezetszennyezés nagy része abból ered, hogy a vállalatok termékeket állítanak elő, és szolgáltatásokat nyújtanak. A narratíva pedig elsősorban a lakosságot ostorozza, mint "okozót". Pedig nem a lakosság a hibás, hogy a hirdetett terméket megveszi, hanem a vállalat a hibás, hogy könyezetszennyező terméket állít elő, ami hamar elromlik, és megint szennyezni kell a környezetet. Az állam is hibás (mert a gazdasági érdekei miatt cinkos), hogy egyáltalán ezt engedi.
A fogyasztói társadalom létrehozásával az elit jól keresett, és ezért is emelkedett olyan magasra. Ezt többek között a vállalatokon keresztül (termékek/szolgáltatások előállítói), és a FIAT pénzek bevezetésével (ami korlátlan forrást ad a piacnak, egy fedezetlen pénzt, amíg hisz benne a társadalom) érték el, és egy valódi környezetvédelem a vállalatokat törné meg rendesen.
Egy reális környezetvédelem a lakosságot javarészt békén hagyná (szelektív hulladékgyűjtés lenne, meg egy két apróság), csak nem engedné az olyan termékek forgalomba hozását, aminek legyártása környezetszennyezéssel járna. A tartós fogyasztási cikkekre minimum 5 év, de inkább több garanciát kellene adni, és csak olyan anyagokból szabadna gyártani, amit _nyersanyaggá_ vissza tud és fog alakítani a gyártó a termékhasználati ciklus végén.
Ez a környezetszennyezés nagy részét kiütné. Az állandó termékcserének (telefon/tv/autó/mosógép...stb) oroszlánrésze van a szennyezésben. Persze ez a fogyasztást drasztikusan visszavetné, és a "végtelen növekedésre" épített világgazdasághoz, a tervezet amortizációhoz és elavuláshoz sem illeszkedik. Mert alapvetően ezek miatt van a szennyezés.
Válasz #bandi #353. hozzászólására15 kW kb 3,5m
Válasz #bandi #353. hozzászólásáraMivel egyik napelemes rendszert nem szoktak visszaszabalyozni igy nem konkurecia nekik. A nuklearis es a nagy eromuveknek konkurencia a napelem. De a prioritas a napeleme.
A legnagyobb parkok meg van ami kozvetlen 132/22kV-os alallomasba csatlakoznak.
Lehetett volna egyebkent a napon kivul egyeb energiatermelot letrehozni, de az valoszinu nem akkora uzlet most nekik. Azzal valoszinu jozsibacsi kis hmke-je sem zavarna annyira sokat.
Altalaban lako ovezetek vannak. Van olyan ovezet ahol szinte minden masodik hazon van mar hmke, ott baj van. Persze vannak olyan falvak ahol nincs 5db sem, azert mert nincs ra penzuk, meg ha a halozat birna is. Nagy a szoras altalanositani nem lehet. Ezert nem ertem ezt most miert igy leptek meg…
Válasz JDfan90 #350. hozzászólásáraOké, az hogy van h vannak bizonyos országok, ahol az egész utca végig van rakva napelemmel? Ez költői kérdés. A nagy, százhektáros napelemfarmok meg gondolom a köf hálózatra termelnek, tehát ott nem lényeg a feszültségnövekedés. Viszont a nagy ingadozás a rendszerben már annál inkàbb. Ezért a lakossági termelők egyértelmű konkurenciát jelentenek az ilyen 250 megawattos farmoknak. Mert mikor süt a nap akkor termelne a hálózatra mindenki. Aztán inkább a józsibácsi árama maradjon felhasználatlan, mint pufidzseki pistié.
Válasz JDfan90 #350. hozzászólásáraAkkor keressük a megoldást,ne csak a kifogásokat.Sziget üzem.Hol milyen,mennyiért kapható?Hol van már tapasztalat róla?Élettartam??
Válasz #bandi #348. hozzászólásáraVakok ??? Löli vagy/meg a NER javára….
Válasz #bandi #348. hozzászólásáraA gond nem is ezzel van, hanem azzal, hogy ahol nem alkalmas a hálózat a teljesítmény fogadására ott a magas feszültségemelkedés miatt le is fog kapcsolni az inverter.
Ha meg átállítják (feketén, az üzemeltetők) a korlátot az inverterekbe, akkor pedig a magas hálózati feszültségekkel lesz gond, és a készülékek sorra mennek ki minden lakásba azon a kisfeszültségű hálózatszakaszban. Mennyi baleset lesz még ebből. Ez sem volt átgondolva, ez látszik.
Miért van az,hogy az elmúlt pár hónap összes intézkedése szembe megy a klímavédelemmel, a zöld energiával, a környezet védelemmel?
Kezdve a fával tüzeléssel, erdők fokozott vágásával, most meg a napelem totális elkaszálásával.
Áder Úr pedig nagyon a környezet megóvása mellett kampányolt éjjel nappal.
Válasz tommy.vegas1111 #342. hozzászólásáraSzerintem a mostani módosításnak szimplán annyi értelme van, hogy nem fognak fizetni az áramért amit feltöltesz. Mert mivel azt mondják, hogy nem kötelező odaadnod nekik, tehát ha mégis betermeled a hálózatba, akkor az annyi, megy a vakok javára.
Válasz Drisa #346. hozzászólásáraAz mvm hany eve tulajdonolja a demaszt? Hany evig volt kulfoldi tulajdonba? Az edf elmu az magyar ceg volt? Az eon az magyar?
Nem koltottek egy forintot se sehol a halozatra. Csak ami vegkepp muszaj volt. Megtehettek es ennyi.
Aki privatizalta annak idejen annak a hibaja. Mert nem kototte ki hogy mire kell fejlodnie. Egy vicc az egesz amit megtehettek itt a kulfoldi cegek eloskodve a mar meglevo, gombokert vett vagyonon.
Válasz JDfan90 #345. hozzászólásáraMelyik hálózat van nyugati tulajdonban? De azokat a szakembereket ki fizeti? Nem az mvm? Ott ki is tulaj? Nyilván nem a kormány feladata, de olyanra pályázatot kiírni embereket belevezetni, ami nem működik az kinek a felelőssége? Ezt lehetett látni előre, nem egyik napról a másikra lett túlterhelt a hálózat. Csak nem az is a "kommunisták" 8 éves kormányzásának a hibája?
Igen a KKV lenne fontos!
Válasz Drisa #344. hozzászólásáraÉn áramszolgáltatónál lehúztam jópár évet. Nem mezítlábas beosztásba, de az általad írt fejlesztéseket nem láttam. Keleten és nyugaton is megfordultam azon a helyen.
Szóval nem költöttek rá, csak amit kellett megszegelték ami széthullott. Illetve annyi új hálózat épült, ami új igény volt.
Nem véletlen van az, hogy jön egy kis szellőcske és eltűnik a hálózat a föld színéről.
A napelemes rendszerek (HMKE, kiserőmű, stb) hálózatra csatlakozásának lehetőségét az elosztói engedélyesek szakemberei vizsgálták meg, nem Orbán és nem a kormánya. Ezt nem jól tudod.
Ez a stadionozás tetszik Miért költene az állam bele lóvét a nyugati cégek által birtokolt hálózatokba? Ezt nemigen értem, ha meg Mészáros kap lét az meg gond. Szerintem egy piaci multicégnek nem kellene könyöradomány. Oldja meg a nyereségből és gazdálkodja ki.
KKV-vel kellene inkább foglalkozni az országban. Nem hagyni bezárni azt a sok kisvállalkozót.
Válasz JDfan90 #343. hozzászólásáraNagyon sokat költött a nyugati a hálózatra, az ott dolgozók meg tudják mondani. Igazából ez olyan dolog mint a rezsi kérdése lehetett előre látni hogy gond lesz de kuss volt és az utolsó pillanatig mindenhol is engedték a betáplálást, napelem beüzemelést pedig tudták hogy sok lesz. De ez megint jó a kormánynak mert lehet mutogatni hogy Brüsszel nem ad pénzt ezért nincs a hálózat fejlesztve, ezért sajnos nem tudjuk átvenni az áramodat, az a csúnya Nyugat. Pedig a lehetőség folyamatosan adott volt csak szartak bele... Stadion lett helyette...
Válasz tommy.vegas1111 #342. hozzászólásáraA fenyes nyugaton reges regen igy van. Nem is ertem hogy pont az ellenzekiek a leghangosabbak. Azok akik a nyugatra vagynak. Tessek itt van.
Kar hogy a halozatok is ugy allnak ahogy allnak. Pedig azert privatizaltak anno a komcsik hogy majd a nyugat rendbe teszi. Nem tette…
Ezzel a bejelentéssel véget is vetettek a napelem iparnak. Akkor termelsz, amikor nem használsz annyit. És akkor kell fizetned, amikor igazán sok kell...
Szeretném azt hinni, hogy ennek semmi köze Pakshoz
Válasz .Richard. #340. hozzászólásáraNem lehet? Akkor gyorsan szólj nekik, mert többszáz kamion panel tart a helyszinre
Válasz #bandi #335. hozzászólásáraElső gond. Több hektárt sem lehet már telepiteni. Második. Kinek adnak el napelemet? Nem látni tisztán az akkus holmi árát. Igy nem vonzo senkinek. Leáll a napelem buzera.
Válasz mtz1221 #338. hozzászólásáraMondjuk az ilyen ingyen áram túltermelés legyen a legnagyobb baj
Németben sem tudják megoldani a túl termelést, nem hogy keleten. Komámék mesélték pár éve nyáron bekapcsolt klímával kellett menniük dolgozni, meg hétvégén is teljes kapacitással mentek a klímák az üres gyártósorokon. Ezért jártok majd jól a paks 2-vel, az majd gyorsan letudja kezelni a változásokat.
Válasz Praetor #336. hozzászólásáraEzt egy “okos” trafó le tudná vezényelni.
De ha például azt nézed hogy csáton kirittyent a nap, a pityu 250 megawattos naperőmüvére, azt még paks is megérezheti. Azon a környéken valóban nem fog hiányozni egy lakossági termelő sem a hálózatra
Válasz Drisa #333. hozzászólásáraA problémát az okozza, hogy ha egy kisebb területen sok betápláló van. Egy kiserőmű, vagy házi napelem rendszer is csak úgy tud a hálózatra feltölteni, hogy a hálózaton lévő feszültséghez képest valamivel nagyobb feszültséget állít elő az invertere. Ekkor tud csak a hálózat felé folyni az áram. Ha pedig túl sok a feltöltő, és kevés fogyasztó (ők némileg csökkentik a feszültséget, amikor eszik az ampereket), akkor a feltöltők egymásra "licitálnak" a feszültségben. Megvan az előírás, hogy meddig lehet emelni a feltöltési feszültséget, és ha ezt eléri a hálózat, akkor nincs további feltöltés, a berendezések letiltanak, hálózatbiztonsági okokból.
Válasz .Richard. #328. hozzászólásáraEz így igaz, amikor egy hétig esik, meg éjszaka sem fog termelni. De akkor ott az áram, mint eddig. Viszont ha megfordítod, akkor is gáz, hogy sok házon ott a panel, napközben mindenki a melóban, semmi fogyasztás az utcában, de termelne mindenki befele 4-5 kilowattot a vezetékbe.
Meg ugye a lényeget ne felejtsd el, hogy ezt a már most is létező problémát azonnal el akarják folytani, ugyanis több félkész napelemfarm is van az országban, a nemzet vejének, többszáz hektár(!) nagyságrendben, amiket ha beüzemelnek, nyilván nem akarják, hogy amikor süt a nap, ők is le legyenek korlátozva. Nekik termelni, meg ugye keresni kell…
Válasz Drisa #333. hozzászólásáraDehogy nem ! Oda/vissza óra van.
Válasz ..,-:) #332. hozzászólásáraNálunk a telepen is van 25kw-os napelem, csak mi vagyunk a trafón, ott tud visszafele táplálni a rendszer, lakosságnál nem?
Válasz Drisa #331. hozzászólásáraEz igaz.
Válasz ..,-:) #323. hozzászólásáraErre én is kíváncsi vagyok. Sok helyről hallani hogy lekapcsolnak az inverterek mert 260 körüli a feszültség a hálózatban, nincs elég fogyasztás bizonyos időszakokban.
Válasz #bandi #326. hozzászólására
Válasz 5465 #327. hozzászólásáraPersze….tudjuk…..meg a Soros…..meg a Gyurcsány……..meg kint is mindenki h.lye, ühümmm, birkáéknál biztos…..
Válasz #bandi #326. hozzászólásáraAkkor egy folyamatos átlagban 500won üzemelő klimának.mennyi és mekkora akksira van szüksége , még lemerül? Mondjuk nincs napsütés. Borus. Egy hétig. Amit hirdetésben 3kwosnak ir azt számolhatjuk kb. 6orás üzemelésnek? Akkor inkább 2milláért egy héten napi 4kávét lefőzhetek. nem is rossz. Ingyen van.
Válasz ..,-:) #323. hozzászólásáraBrüsszel…
Válasz ..,-:) #323. hozzászólásáraKár volt megszólalnom, a múltkor pont ezt írtam.
Hogy a vége az lesz, hogy otthon akksis rendszer, aztán kapják be. Arról használod a mosógépet, meg esetleg rásegít a pufferra, bojlerra. Minden másra ott a zsinóráram
Válasz ..,-:) #323. hozzászólásáraMajd, ha kijön a rendelet akkor okosabbak leszünk.
Mert amit elmondott abból nem derült ki pontosan.
Válasz ..,-:) #323. hozzászólásáraAzt hogy az MVM nem vesz tőled át áramot! Olyan rendszert építhetsz!