Hirdetés
Fórum
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Öntözés új
- Kalászosok műtrágyázása új
- VI. Agroinform Fórum Találkozó 2025.02.15. új
- Tárolók, színek.. egyéb géptárolók.. új
- Massey Ferguson 5445/5455 traktorok új
- Erdőgazdálkodás, szakirányítás új
- Földvétel, elővásárlási jogok új
Cikkajánló
Hirdetés
![Miért használjon Ön is biostimulátort napraforgóban? Miért használjon Ön is biostimulátort napraforgóban?](https://static.agroinform.net/data/cikk/7/9086/cikk_79086/napra_upl_ind_fill_540x300_0.jpg)
696 hozzászólás
Válasz csuti0 #392. hozzászólásáraArra gondoltam én is, de a szivattyú nem megy, mert az alapból is 70 fokon kapcsol, de ha a puffer aljában is eléri a 70 fokot akkor még feljebb veszem, hogy biztos kikapcsoljon este. Lehet, hogy gravitációsan kering a kazán-puffer között, de már próbaképp elzártam a csapokat is, és akkor is eléggé lehűlt alul. Most majd teszek üveggyapotot a járólap és a puffer alja közé, az hátha segít, mert azt gyárilag nem szigetelték.
Válasz VMisi #388. hozzászólásáraSzia
Nem lehet hogy a víz úgy rétegződik ki? Hogy van a bekötése a puffernek? A házból visszatérő víz hova van kötve? Mert lehet amíg fűtöd addig nem jön ki, aztán gravitációsan helyre áll az egyensúly, mikor reggel nézed.
Válasz csuti0 #392. hozzászólásáraPraktikus ha van több óra, látod mikor telik meg, alul is. Alul nem tolnám fel 90 re, 60 nàl abbahagyhatod a tüzelést, mert ha 90 et szív be a kazán ott már nagyon hamar baj lehet
Válasz #bandi #391. hozzászólásáraEddig max ötször gyújtottam be,így még muszáj "játszadozni" kicsit.
Még "darabokban" van a rendszer,van kazán termosztát meg a szivattyú plussz egy 1.5 bár-os túlnyomás szelep (nyitott rendszer) .
Viszont hiányzik a szolár vezérlő aminek az lenne a dolga,hogy amikor leég a tűz akkor lekapcsolja a szivattyút. Azért hogy ne keringesse feleslegesen a vizet és borítsa fel a rétegeket a pufferban. Nincs még bekötve a 95 fokos szelep a hálózatra ami ráengedi a kazánra a hálózati vizet,hogy ne forrjon fel. Tegnap a villanyszerelők lekapcsolták az áramot.Pont fel volt fűtve a puffer volt még parázs aztán szépen kifújt egy csomó vizet-gőzt a szelepen.Volt szauna a garázsban.És még hiányzik a szünetmentes,amilyet szeretnénk az mind odavan Ukrajnában.
Válasz VMisi #388. hozzászólásáraSziasztok!
2000l a tartályom,csak középen van rajta hőmérő,feleslegesnek tartottam többet belerakni.
Általában 90 fokra szoktam felfűteni,ha éjszaka nem kapcsol be akkor reggel is 90 mutat.
VMisi nem lehetséges,hogy nálad azért hűl ennyire,mert a kazán kör visszahűti a tartályt? Ez akkor fordul elő, ha a kazán keringetőjét a termosztátja nem kapcsolja le. Én ha végzek a tüzeléssel,akkor a kazán maradék hőjét ki szoktam pörgetni a lakásba,és manuálisan leállítom a keringetőjét.
Üdv.: Csuti
Válasz máris szomszéd #390. hozzászólásáraHa ott ülsz mellette, akkor lehet játszani a levegővel, de amúgy a huzatszabályzóval is teljesen jól elvan. A keringetés sebességével tudod szabályozni milyen intenzíven töltse a puffert. Ha gyorsan forgatod a vizet, akkor a kazán nem zár le, és pillanatok alatt felnyomja a puffert. Viszont utána ha még van benne némi meleg, és nem kapcsol le a keringető termosztátja hamar, akkor képes visszahűteni a lehűlő kazán a melegvizet. Meg összekeverni a rétegeket.
Most váltottam vegyes kazánra,puffer eddig is volt.
1000-es puffer celzius 30-as (27kw) kazán. Ha 60fokra felfűtöm a puffert az bő egy napra elég,ehhez begyújtás után egyszer kell jól megrakni a kazánt. Most 80 fokra fűtöttem délután egyre,remélem szerda reggel elég lesz begyújtani. A ház nagyon jól szigetelt 23.5 fok 103-105 m2
Próbálkoztam sok levegővel,kevés alsó levegővel plussz az ajtón adni neki levegőt. Az utóbbi jobbnak tűnik,a lángban lehet kékes színt is látni.Ilyenkor füstöt nem lehet látni,viszont több idő kell neki. Teljesen száraz puhafa a fűtőanyag.
Válasz VMisi #388. hozzászólásáraMagától tuti nem hűlik annyit, csak ha veszel ki belőle hőt
Válasz csuti0 #385. hozzászólásáraMekkora puffer? Mennyit hűl ha nincs fűtve és elvéve a melegvíz? Nekem 1000 literes, este kialszik a kazán, a házat sem fűtöm, mind a négy hőmérő 70 fokot mutat, de reggelre az alsó már csak 40 fok körül. Tehát alul kb. 200-250 liter víz eléggé lehül. Gyári 10 centis a szigetelése.
Válasz csuti0 #385. hozzászólásáraIgen,pontosan ezért gondolkodtam el a pufferen
mekkora tartályod van ha szabad kérdezni?
Válasz #bandi #383. hozzászólására"Ha meg beindult a rendszer, akkor automata huzatszabályzó mondjuk 80 ra, és telepakolod fával, aztán szevasz."![smile sweatdrop](/oldforum/images/smiles/sweatdrop.gif)
![smile sweatdrop](/oldforum/images/smiles/sweatdrop.gif)
Amennyiben szivattyús, akkor nem árt hozzá egy vészhűtő sem.
https://szerelvenybolt.hu/celsius-biztonsagi-hocserelo-2-2221?_shopping_link&gclid=Cj0KCQiA54KfBhCKARIsAJzSrdpWsVdHq9LSU4Lj9DrO6wWJ0JKr7amTVo5IZFO1J2gFHfHjykfF9BMaAu3mEALw_wcB
Valamint valamilyen valódi szinuszos inverter sem hátrány, áram kimaradás esetére.
Válasz beni77121 #382. hozzászólásáraSzia!
Tapasztalatom szerint, kényelmi szempontból mindenképpen érdemes beépíteni egy puffert. Átmeneti időszakban,3 naponta gyújtok be,nagy hidegekben is pár órám megy el a fűtéssel,és utána szinte egyenletes melegen tudom tartani a házat. Míg nem volt puffer addig vagy túl meleg volt,vagy reggelre hideg,és olyan is volt hogy még éjfélkor raktam a tűzre.Gondolom ez nálad is megvan, a hő ingás.
Üdv.: Csuti
Válasz beni77121 #382. hozzászólásáraMindenképpen, egy ilyen kazán felküldi a puffert hamar
Válasz stefi69 #377. hozzászólásáraNemtudni hogy gravitációsan fordul a víz, vagy keringetővel? De ha szivattyús, akkor kéne egy kazánvédő szelep, hogy először a kazán melegedjem fel, sose a hideg víz menjen bele. Aztán ha jót akarsz, teszel egy füstgáz termosztátot, hogy hamar induljon a keringető, miután begyujtasz, ne csak amikor mát 80 a kazán. Ha meg beindult a rendszer, akkor automata huzatszabályzó mondjuk 80 ra, és telepakolod fával, aztán szevasz.
Color50kw báláskazánhoz használ valaki puffertartályt? Mik a vélemények? 10éve használom a kazánt puffer nélkül, 7-8bála/nap a legnagyobb hidegben. Érdemes lehet beszerezni egy tartályt?![smile rolleyes](/oldforum/images/smiles/rolleyes.gif)
Válasz .Richard. #380. hozzászólásáraSzia!
Erre nekem van beépítve egy 3 állású 70c-os szelep a kazánnál,ami optimális melegen tartja.
Üdv.: Csuti
Válasz stefi69 #377. hozzászólásáraKazán van puffer nélkül. Gáz nincs. Mindenképpen ugy lehet szerintem gyorsan véghezvinni, hogy vagy gázzal vagy fával szénnel ugy melegiteni a vizet, hogy ne susorogjon a viz a kazánban mert akkor lényegében vizet bontunk nem.melegitünk. tehát azon a határon melegiteni ameddig nem képződik buborék. Akkor ugye a viz is fogy meg égeti a lemezt hűtése kevesebb van igy nagyobb veszteséggel melegiti a vizet.
Válasz stefi69 #377. hozzászólásáraSzia!![smile smile](/oldforum/images/smiles/smile.gif)
Igaz nem tőlem kérdezed,de vegyes kazánnak az a jó ha ég rendesen. Fojtott lassú tűzből felszabaduló éghető gázok egy része az alacsony hő miatt nem ég el, a kéményben távozik.
Én a 2m3 puffert 3 óra alatt 20c-ról 90c -ra felfűtöm,ha közben a ház is kéri a meleget, akkor 1/2 órával hosszabbodik. Igaz ehez kell egy méretes kazán is.
Üdv.: Csuti
Válasz stefi69 #377. hozzászólásáraNem szabad a levegővel spórolni, legyen jó az égés nagy lángon. Így általában nem kátrányosodik a kémény sem. Magasabb kéményben a füstgáz hője és nem csapódik ki a vízgőz.
Válasz Gumóka #368. hozzászólásáraÜdv. Kérdezni szeretném hogyan szoktad felmelegíteni a puffert ? Most csináltattam vegyes kazánt + 10hl puff. De 1991 töl csak gáz központival fütöttünk,igy nem tudom hogyan kellene felfüteni a leg optimálisabban a puffit. Pl.gyorsan nagy lág ....
Üdv gázolaj égőhöz fáradt olaj fúvókát hol lehet be szerezni?
Válasz barazdabetyar. #374. hozzászólásáraTe esetedben szerintem jobb.
Mikor szokták éves leolvasás csinálni?
Arra figyelj mikor lesz a leolvasás ,hogy a kettő között ne legyen több 1700 m3.
Így elvileg kedvezményes lesz.
Válasz Maszek Zs #373. hozzászólásáraNem diktálunk semmit.Rendszerhasználatot fizetünk.
Válasz barazdabetyar. #372. hozzászólásáraBeszoktátok diktálni havonta egyszer?![smile thumbup](/oldforum/images/smiles/thumbup.gif)
-Ha igen diktálosok vagytok.
- Ha nem álltalányosok vagytok.
Ez amúgy nagyon meg van kavarva.
Szerintem jobb havonta bediktálni.
Aki a környékemen van és álltalányosok össze vissza kapják a csekkeket (mármint összegben).
Ha bediktálod ott tudod mennyi az annyi.
Nálunk szeptemberben van az éves leolvasás. Onnan még lehet pluszt beolvasni. Januártól úgyis mindig drágul. Nem sok de sok kicsi sokra megy!
Válasz Maszek Zs #371. hozzászólásáraNem tudom mibe vagyok.9 év alatt most lesz elindítva a gázkazán.
Válasz barazdabetyar. #369. hozzászólásáraDe plusz havi lebontásban van. Nem egyforma mennyiséggel.
Havi bedigtálós vagy ?
Válasz barazdabetyar. #369. hozzászólására102 forint. Ha átléped a limitet akkor 747 Ft/m3
Mennyibe kerül 1 m3 rezsicsökkentett gáz?
Válasz #bandi #367. hozzászólásáraMeg a puffer se kötéssel, mindennel együtt sajnos![smile sweatdrop](/oldforum/images/smiles/sweatdrop.gif)
170-ért vettem még a köböst szigeteléssel annó, igaz a kötéshez volt még anyag az építésből.
Válasz Gumóka #366. hozzászólásáraMa már a kazán nem jön ki sajnos ebből a büdzséből![smile sweatdrop](/oldforum/images/smiles/sweatdrop.gif)
Válasz ..,-:) #364. hozzászólásáraVegyeskazán+puffer kb. 300e, 400e az ágdaráló, 5000forint anyagköltségen fáradtolaj égőfej, ha bírnám a 30 fokot, annyi lenne bent.
![smile wink](/oldforum/images/smiles/wink.gif)
A kazán-puffer rég termel a gázhoz képest, az ágdaráló idén fog, olaj meg van ingyen, csak vigyed és nem füstölöm tele az utcát.
Válasz ..,-:) #364. hozzászólásáraSzívesen megválnék egy pár rendszeremtől……csak, hogy ne keljen szétvernem…..![smile lol](/oldforum/images/smiles/lol.gif)
![smile lol](/oldforum/images/smiles/lol.gif)
![smile lol](/oldforum/images/smiles/lol.gif)
![smile lol](/oldforum/images/smiles/lol.gif)
R.I.P. HMKE(háztartási napelem) rendszerek……kinek mit intézett a hatalom……![smile lol](/oldforum/images/smiles/lol.gif)
Válasz JDfan90 #362. hozzászólásáraOK!
Válasz Vén cigány #359. hozzászólásáraA visszatáplálás 3 feszültségszinten történhet. Kisfeszültségen, középfeszültségen és nagyfeszültségen (132kV, ez nálunk eléggé ritka).
Kisfeszültségen kiserőművek általában 50-300 kW-ig vannak. Városokban általában alkalmas a hálózat rá, így könnyen kivitelezhető, nem kell TR állomást építeni, egyszerűbb a telemechanika kialakítása és az üzemeltetés is.
Középfeszültségen jellemzően 22kV-on történik a visszatermelés. 10kV-os hálózatokra nem találkoztam még kapcsolva. 500-1000kVA a jellemző teljesítményük darabonként. Ez az átvétel típusától függően van csoportba szedve vagy nem. Ebbe nem megyek bele, ez játék a számokkal a beruházók részéről. KÁT és METÁR pályázattól függ.
De a lényeg, hogy az 500-1000kVA egységek kapcsolóállomásba csatlakozónak, ahol csak a 22kV-os telemechanikus kapcsolókészülékek vannak beépítve. Innen tudja a KDSZ és az ÜIK kapcsolni, ha szükséges. üzemviteli megállapodásban rögzített feltételek szerint.
A park méretétől függően itt már ketté válik. Mert sokszor már 20db 550-es parkot már nem szokott elbírni a hálózat, így ott ha megoldható a közcélú NAF/KÖF álállomás egy szabad cellájába csatlakoznak földkábellel.
Vagy van még az amikor külön erre építenek egy NAF/KÖF álállomást, ami csak a park megcsatlakozására szolgál. Na ez utóbbi igencsak ritka, mert soha meg nem térülő beruházás. Csak nagy multi cégek vállalják be ennek építését, akik a saját villamos fogyasztásukat szeretnék csökkenteni a napelem park létesítésével.
De ha azt nézed, egy ezer fős községbe minimum 3 TR állomás kell, hogy legyen, de inkább 5. Ezek jellemzően 250-630kVA-es teljesítményűek.
A mi kis 2200 fős településünkön 9 db 22/0,4kV-os TR állomás van.
Az, hogy egy erőmű milyen feszültségszinten csatlakozhat, azt a területileg illetékes áramszolgáltató hálózati osztálya adja meg. Abban a hálózati tájékoztatóban leírják, hogy mennyibe kerül a kialakítás, melyet az ügyfél fizet, illetve azt, hogy milyen műszaki feltételekkel járul hozzá a csatlakozáshoz.
Települések közt általában 22kV-os hálózat van Magyarországon (3 vezeték van az oszlopon). Majd van valahol egy 132/22kV-os álállomás, ahonnan súlypontból indítják a településeket összekötő 22kV-os hálózatokat. A 132-es vonalakat (általában fenyő típusú vasoszlopokról lehet felismerni, 4 vagy 7 vezeték van rajta, felül a villámvédelmi és a kommunikációs vezető fut) pedig még kevesebb, de annál nagyobb teljesítményű 400/220/132kV-os álállomásokról látják el. 750kV-os hálózat már nem üzemel, csak pár MW teljesítménnyel a lopások elkerülése érdekében. De most azt átalakítják vagy már át is alakították 400kV-ra.
Elnézés az offért
Válasz Praetor #356. hozzászólásáraTeljesen igazad van.
Ezt kellene reklámozni ,és sok ember lehet elgondolkozna.
Válasz GREVEN #349. hozzászólásáraGyanitom bármilyen kormány lenne itt a felsorolt problémákat eszük ágában sem lenne megoldani . Van gá z le van szrva minden. Csak most meglepő az á ra meg a gáz nincs. Igy kapkodunk hamar gyorsan.
Válasz JDfan90 #354. hozzászólásáraA most a visszapótlás hogy történik?
Adott egy 1000 fős település van 1- db trafóállomás. A visszapótlás csak szekunder körre értendő vagy primer körbe is visszalehet pótolni? Tehát az itt megtermelt áramot távolabbi településeken is fellehet használni?
Valamit a települések között, hány voltos a hálózat?
Válasz #bandi #353. hozzászólásáraOtt 8 köbös jacuzzi is van minden tulajnak, ha túltermelés van azokat fűtik.![smile whistling](/oldforum/images/smiles/whistling.gif)
Válasz Praetor #356. hozzászólásáraTökéletes, tűpontos leírás![smile thumbup](/oldforum/images/smiles/thumbup.gif)
Válasz GREVEN #349. hozzászólásáraEnnek több oka van, szerintem.
1. Ha extrém körülmények vannak, és az ország rövid és középtávú túlélése van fenyegetve, akkor a hosszútávú szempontok háttérbe szorulnak. Ha nem "éljük meg" a középtávot sem, akkor nincs értelme hosszútávban gondolkozni. Az erdősített területek aránya sokat nőtt az elmúlt 100 évben az országban, és nem szabad hagyni, hogy télen emberek fagyjanak halálra. Sajnos ez még manapság is előfordul. Még a németek és lengyelek is tolják a széntüzelést.
A napelemek tömeges hálózatba kötése hálózatfejlesztést igényelne, és technikai okai (is) vannak, hogy most ezt korlátozták. Érdemes a mavir honlapján a napi/heti chartokat megnézni a villamos energia ellátás fajtáinak összetételével kapcsolatban, tanulságos.
2. A környezet és klímavédelem nem elsősorban a föld megóvását célozza az elit részéről, hanem az emberek szabadságának korlátozását. Ez egy olyan ok, amit hajlandóak az emberek elfogadni, hogy azért "nem". Ezzel _szoktatják_ a társadalmat, mert azt, hogy "csak mert", ezt nem fogadnák el, csak talán kínában. Kissinger is megmondta, hogy a '84 és az Állatfarm (Orwell) keverékét fogják megvalósítani. A "környezetvédelem" az csak egyik szoktató eszköz a szabadságok megnyirbálásához, a cél pedig a totális kontroll. Ezt nap mint nap mi is érzékeljük (EKAER, online számlázás, online pénztárgép, online permetezésnapló, online gazdálkodási napló, kútbejelentés...stb), és nem elsősorban szükségszerűség motiválja, hanem az eltervezett cél. Csak jól meg lehet magyarázni.
A lakosság környezetszennyezése közel sem olyan nagy, mint a vállalatok környezetszennyezése. Ráadásul a lakossági környezetszennyezés nagy része abból ered, hogy a vállalatok termékeket állítanak elő, és szolgáltatásokat nyújtanak. A narratíva pedig elsősorban a lakosságot ostorozza, mint "okozót". Pedig nem a lakosság a hibás, hogy a hirdetett terméket megveszi, hanem a vállalat a hibás, hogy könyezetszennyező terméket állít elő, ami hamar elromlik, és megint szennyezni kell a környezetet. Az állam is hibás (mert a gazdasági érdekei miatt cinkos), hogy egyáltalán ezt engedi.
A fogyasztói társadalom létrehozásával az elit jól keresett, és ezért is emelkedett olyan magasra. Ezt többek között a vállalatokon keresztül (termékek/szolgáltatások előállítói), és a FIAT pénzek bevezetésével (ami korlátlan forrást ad a piacnak, egy fedezetlen pénzt, amíg hisz benne a társadalom) érték el, és egy valódi környezetvédelem a vállalatokat törné meg rendesen.
Egy reális környezetvédelem a lakosságot javarészt békén hagyná (szelektív hulladékgyűjtés lenne, meg egy két apróság), csak nem engedné az olyan termékek forgalomba hozását, aminek legyártása környezetszennyezéssel járna. A tartós fogyasztási cikkekre minimum 5 év, de inkább több garanciát kellene adni, és csak olyan anyagokból szabadna gyártani, amit _nyersanyaggá_ vissza tud és fog alakítani a gyártó a termékhasználati ciklus végén.
Ez a környezetszennyezés nagy részét kiütné. Az állandó termékcserének (telefon/tv/autó/mosógép...stb) oroszlánrésze van a szennyezésben. Persze ez a fogyasztást drasztikusan visszavetné, és a "végtelen növekedésre" épített világgazdasághoz, a tervezet amortizációhoz és elavuláshoz sem illeszkedik. Mert alapvetően ezek miatt van a szennyezés.
Válasz #bandi #353. hozzászólására15 kW kb 3,5m
Válasz #bandi #353. hozzászólásáraMivel egyik napelemes rendszert nem szoktak visszaszabalyozni igy nem konkurecia nekik. A nuklearis es a nagy eromuveknek konkurencia a napelem. De a prioritas a napeleme.
A legnagyobb parkok meg van ami kozvetlen 132/22kV-os alallomasba csatlakoznak.
Lehetett volna egyebkent a napon kivul egyeb energiatermelot letrehozni, de az valoszinu nem akkora uzlet most nekik. Azzal valoszinu jozsibacsi kis hmke-je sem zavarna annyira sokat.
Altalaban lako ovezetek vannak. Van olyan ovezet ahol szinte minden masodik hazon van mar hmke, ott baj van. Persze vannak olyan falvak ahol nincs 5db sem, azert mert nincs ra penzuk, meg ha a halozat birna is. Nagy a szoras altalanositani nem lehet. Ezert nem ertem ezt most miert igy leptek meg…
Válasz JDfan90 #350. hozzászólásáraOké, az hogy van h vannak bizonyos országok, ahol az egész utca végig van rakva napelemmel? Ez költői kérdés. A nagy, százhektáros napelemfarmok meg gondolom a köf hálózatra termelnek, tehát ott nem lényeg a feszültségnövekedés. Viszont a nagy ingadozás a rendszerben már annál inkàbb. Ezért a lakossági termelők egyértelmű konkurenciát jelentenek az ilyen 250 megawattos farmoknak. Mert mikor süt a nap akkor termelne a hálózatra mindenki. Aztán inkább a józsibácsi árama maradjon felhasználatlan, mint pufidzseki pistié.
Válasz JDfan90 #350. hozzászólásáraAkkor keressük a megoldást,ne csak a kifogásokat.Sziget üzem.Hol milyen,mennyiért kapható?Hol van már tapasztalat róla?Élettartam??
Válasz #bandi #348. hozzászólásáraVakok ??? Löli vagy/meg a NER javára….![smile biggrin](/oldforum/images/smiles/biggrin.gif)
Válasz #bandi #348. hozzászólásáraA gond nem is ezzel van, hanem azzal, hogy ahol nem alkalmas a hálózat a teljesítmény fogadására ott a magas feszültségemelkedés miatt le is fog kapcsolni az inverter.
Ha meg átállítják (feketén, az üzemeltetők) a korlátot az inverterekbe, akkor pedig a magas hálózati feszültségekkel lesz gond, és a készülékek sorra mennek ki minden lakásba azon a kisfeszültségű hálózatszakaszban. Mennyi baleset lesz még ebből. Ez sem volt átgondolva, ez látszik.
Miért van az,hogy az elmúlt pár hónap összes intézkedése szembe megy a klímavédelemmel, a zöld energiával, a környezet védelemmel?
Kezdve a fával tüzeléssel, erdők fokozott vágásával, most meg a napelem totális elkaszálásával.
Áder Úr pedig nagyon a környezet megóvása mellett kampányolt éjjel nappal.
Válasz tommy.vegas1111 #342. hozzászólásáraSzerintem a mostani módosításnak szimplán annyi értelme van, hogy nem fognak fizetni az áramért amit feltöltesz. Mert mivel azt mondják, hogy nem kötelező odaadnod nekik, tehát ha mégis betermeled a hálózatba, akkor az annyi, megy a vakok javára.
Válasz Drisa #346. hozzászólásáraAz mvm hany eve tulajdonolja a demaszt? Hany evig volt kulfoldi tulajdonba? Az edf elmu az magyar ceg volt? Az eon az magyar?
Nem koltottek egy forintot se sehol a halozatra. Csak ami vegkepp muszaj volt. Megtehettek es ennyi.
Aki privatizalta annak idejen annak a hibaja. Mert nem kototte ki hogy mire kell fejlodnie. Egy vicc az egesz amit megtehettek itt a kulfoldi cegek eloskodve a mar meglevo, gombokert vett vagyonon.