Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak639 FtBenzin árak631 FtEUR406.01 FtUSD390.17 FtCHF432.15 FtGBP488.28 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Néhány infó a NÉBIH ügyfélszolgálattól, hátha valakinek segít:
2023-ra nem tudtam erdőt rögzíteni, csak 2024-re. Jeleztem nekik és a következő választ küldték:
"A hiba elhárítása folyamatban van, amint a probléma elhárult e-mailben értesíteni fogjuk Önt. "
A másik kérdésem volt:
ha egy tenyészetben mélyalmos tartás van és a keletkezett trágyát saját kiskertben vagy Felir számmal nem rendelkező magányszemélynek adtam át szintén kiskertben felhasználásra, a gazdálkodási naplóba hogy rögzítsem? Ha átadást rögzítek, akkor nem lehet menteni csak FELIR szám kiválasztásával. Ha kijuttatást rögzítek, akkor meg kellene adni egy tápanyag utánpótlási műveletet a saját tulajdonú szántóra, de ilyen esemény nem volt.
Válasz:
"Tájékoztatjuk, hogy a szerves trágya átadására vonatkozó FELIR szám kötelező megadása hamarosan törölve lesz, türelmét kérjük."
Válasz Rabó001 #842. hozzászólásáraFémzár megvan. Következő kérdés: kukorica gyomírtásánál Calaris Pro- Laudis kombináció! A Calaris Pro 1,8 literrel ment (hivatalos dózisa 1,5-2,3) + laudis ment 1 literrel (hivatalos dózisa 1,75-2.25)....a laudis esetében beírható az 1 liter ha kívül esik a dózison?.......vagy ennyire nem kell belemenni a dolgokba..?
Mitmondjak? Senki semmitnemtud Egn-ről!
Még Nebih-sem!
Végignéztem (Néhány videót! Igaz sirva röhögve! Eztfogjatudni meg sokbaromságot!)
Valahogy Tisztelt NEBIH lefujhatná ezt a baromságot ha nemképes megcsinálni amit előirt!
Maradjunk réginél!
Az müködött!
De? Sirvaröhögtem előadójukon amikor élesfelületről átváltott tesztfelületre!
Ez valami webinárimosvolt
Válasz cyclo-400 #831. hozzászólásáraÉn erre 2020 óta többször is rákérdeztem a falugazdásznál ( szám szerint 3-nál, mert mindig máshoz tartoztam), hogy mit jelent az EK-ban a teljes terület felvitele, miért nem úgy rögzíti, hogy minden benne legyen.. Mert szó van benne ilyenről a tájékoztatójában, hogy mindent fel kell vinni,de azt a választ kaptam, hogy az így jó ahogy van, hogy csak a támogatott terület szerepel benne. Amikor a kisüzemit pályáztam, akkor az EK-s támogatott területek mellé kellett kérnem egy igazolást a kormányhivataltól az EK-ban kimaradt területekről, így lett igazolva a teljes üzemméret, amire földhasználati jogom van. Senki nem kereste, hogy ezeket miért nem tüntettem fel az EK-ban is. Hát innen jön a bizonytalanságom...
Válasz Pont #823. hozzászólásáraNa újra kezdem! EK beadását megelőzően történt az E permetezési napló létrehozása, mivel elég későn tisztázódott hogy mi hová fog kerülni. Ugye a vetések megtörténtek, jelentettem a Force-s vetőmagot az E naplóban, adtam nevet a tábláknak, de EK- s táblasorszámot nem tudtam mivel még nem adtam be az EK-t. Utána elkészült valamikor az EK, kapott minden terület táblaszámot.....Most amikor beléptem hozta az áprilisi táblákat, amin rovarölős kezelés történt, közben bemásoltam a komplett EK- t.....most hozza az összes táblát ugye amire támogatást ig3nyeltem, plusz látom a E permetes táblákat is.....na azokkal mit kell kezdeni? Ott maradnak?
Válasz KrSzilvia #830. hozzászólásáraTavalyig az ÁNYK nyomtatványkitöltővel kellett beadni a nitrátjelentést, idéntől az EGN-el kell. Tehát aki nitrátos területen gazdálkodik, annak attól függetlenül, hogy kért-e támogatást, vezetnie kell az EGN-t. Aki terményt elad, annak is vezetnie kell a permetezési naplót, rovarölős kezeléseket naponta az EGN-nel kell lejelentenie, tehát nem lehet kihagyni a támogatást nem kért területeket az EGN-ből. Hogy az EK-ba kötelező-e felvinni azt nem tudom, ( e felől vannak kétségeim, mert minek) de biztos, hogy fel lehet, csak semmilyen támogatás (BRISS, CRISS) nincs kipipálva.
Válasz cyclo-400 #831. hozzászólásáraÉn is így gondolnám, de ahány ember, annyi értelmezés. Megkérdezhetem honnan van az információ? Megerősítette esetleg valaki illetékes?
Válasz pangi #825. hozzászólásáraA vetésváltási szabályok a feltételesség szabályrendszerében vannak lefekteteve.
"Feltételességet - egyes tájékoztatókban Kondicionalitásként említve -,
amely a korábbi KM-hez hasonlóan minden közvetlen kifizetésben és egyéb érintett
támogatásban részesülő számára kötelező."
E szerint ha nem kérsz semmilyen támogatást, a vetésváltást HMKÁ 7 sem kell többek közt betartanod. Igaza van Rabo-nak, ha tudsz közé vetni másodvetést akkor még a támogatás is járna, de örültünk, hogy a sok esőtől egyáltalán be tudtunk takarítani, rámenni a földre még mindig nem lehet, szóval kukorica után nem egyszerű, eleve okt 31-ig el kell vetni, az ökológiai jelentőségű másodvetést meg okt 1.-ig.......
Válasz KrSzilvia #830. hozzászólásáraAz egységes kérelemben minden területet fel kell tüntetni, azt is amire semmilyen jogcímen nem kérsz támogatást, vagyis a naplóban is .
A gn naplót nem csak a támogatás
miatt kell vezetni. Hmka pl.
Válasz Pont #812. hozzászólásáraMég nem válaszoltak a NÉbihtől. Egyelőre én is csak a támogatott területeket vittem fel. Igen a falugazdászok korábban csak az EK-s területeket rögzítették. Ami elbizonytalanít, hogy ha böngészem a kitöltési útmutatót, akkor ott van olyan kötelezettség, ahol" a teljes gazdaság területe"-t kell rögzíteni, van olyan, hogy csak a "támogatással érintett területet", tehát tesz különbséget benne. Viszont ha egyben rögzítem, akkor hogy számolják pl. az AÖP-be bevont területeknél az 50%-ot, amin pl. a mikrobiológiai szert ki kell juttatni, hogy számolják az 5-10%-os kaszálásból kihagyott területet Natura gyepnél stb...Lehet, hogy túlgondolom. Ha visszaírnak, akkor rögzítem, addig nem. Nekem úgy lenne logikus, ha külön ugyanazzal a hasznosítási kóddal felvinném a kimaradt területeket és nem választok hozzá jogosultságot szántónál, gyepnél pedig csak a sima NAT-ot, nem a Natura gyep-et. Ha van köztünk falugazdász, aki tudja, ne tartsa magába az infót!!!
Ja és összevissza infókat kapok a Nitrátjelentésről. Bérlegeltetés esetén Várszegi Gábor szerint a területemre nekem kell nitrátjelentést adni. De nem tudom ez mit jelent technikailag. Más tenyészetét én nem rögzíthetem be elvileg, mert azt írja ki, hogy a gazdálkodási napló tulajdonosa nevén lévő tenyészetet kell rögzíteni. A legeltetésnél beírtam az állatokat. A "papír alapú" naplóban ki lehet választani a gazdáját az állatoknak, de az e GN-ben már nincs ilyen lehetőség rá. Akkor most mi számít Nitrátjelentésnek?
Válasz sandorjozsi #820. hozzászólásáraVolt duplikáció az Ellenőrzés gomb használata miatt elvileg.Jeleztem az egn@nebih.gov.hu-ra Sajnos törölni kell a dupla adatokat. Nekem még így is azt jelezték vissza, hogy beküldöttként is duplán van bent, hiába nálam már javítva van. Azt ígérték ránéznek újra és visszajeleznek. Azóta nem szóltak, szerintem behavazódtak. A rendszer belépéskor viszont kiírja, hogy ne használja senki az Ellenőrzés gombot a hibajavításig.
Válasz boncso #821. hozzászólásáraNébih GYIK ezt írja:
Hogyan vezesse fel a gazdálkodó a keletkezett szervestrágyáját, ha nincs trágyatárolója, mivel mélyalmos tartásnál nem kötelező, viszont a felület kéri az erre vonatkozó adatokat, melyet nem tud kitölteni, enélkül pedig a rendszer nem engedi tovább lépni.
Mivel az eGN hierarchikus tervezésű, tároló nélkül nem lehet szerves trágya eseményt rögzíteni. Viszont van megoldás a tároló nélküli rögzítésre: kezdjen el létrehozni a tenyészethez trágyatárolót, adja meg tetszőlegesen a kötelező mezőket, majd a tárolás módjánál (hígtrágya esetén a tároló fedettségénél is) válassza ki „a tenyészethez nem tartozik tároló” listaelemet. A tároló kapacitása kötelező mező, ahova (egyelőre) nullát nem lehet beírni, így oda írjon be 1-et.
Válasz pangi #825. hozzászólásáraAsszem egy masodvetessel már teljesül is a vetesvaltas. És még a támogatást is be lehet adni. Tegyük fel kétszer kukorica, majd második éven egy tárcsába vagy direktbe bele valami takaronoveny keverék, de lehet hogy egy növény is elég, nem most olvastam a leírást. És akkor harmadszor is mehetne a kukorica, persze akkor nem klasszikusan szántásba, aztán negyedszer és így tovább. De nem biztos hogy ez célszerű, jobb váltani harmadik éven.
Válasz Pont #822. hozzászólásáraSzia.Akkor azt mondod,hogy 3 szor vethetek kukoricát ha a 3.évben nem kérek rá támogatást arra a bizonyos területre ahol a kuki lesz?
Válasz sandorjozsi #820. hozzászólásáraTeljesen jól jártál el, majd idén ugyan arra a táblára új hasznosításként fel lehet venni a parlagot, a kukoricát meg le lehet zárni.
Válasz Bigyófelügyelő #819. hozzászólásáraMiért ne kellene felvinned a többit? Fel kell vinni őket, és szinkronizálni kell az EK--el, ha éppen működik a rendszer de azt tudni kell, hogy mostanában mivel kettőnél többen használnák egyszerre, nem győzi a rendszer, leállások, adatvesztések, rendellenes működés van....
Válasz barazdabetyar. #813. hozzászólásáraHa egy területre nem kérek támogatást, akkor az nem támogatott terület lesz, legyen az bármekkora. pl. a jelenleg felvásárlási árakon, és a mi termőterületeinken, kb. 150 000Ft-al jobb a matek kukoricán, mint pl. búza, napraforgó. De 23-tól max 2 évig vethetsz kukoricát egymás után, holott nálunk gyakorlat az volt, hogy 3 évig ment a kukorica. Szóval nem kérsz támogatást, és 3x is kukorica. lemondasz a 80 támogatásról, hogy a bevételed 150-el több legyen....
Sziasztok, tapasztalt valaki olyant, hogy a rögzített állományváltozási lapon, amikor ismét ránézett - nem írtam be a TH_KTJ számát, most rögzítettem és kíváncsi voltam az előzőleg már véglegesített adatok rendben vannak-e vagy törlődtek-, akkor minden hónap kétszer szerepelt?
Ezen kívül egy kérdés (először rögzítek eGN-t):
Nincs trágyatároló, mert mélyalmos tartás van, a kitároláskor eladjuk a trágyát. Trágyatárolót kell rögzíteni? Ha igen, milyen kapacitást írjak sztetek? Csak amiatt kellene, mert gondolom ekkor jelenik meg olyan felület, hogy az átadott trágya mennyiségét és az átvevő azonosítóját fel tudjam rögzíteni.
Köszönöm a segítséget
Ne haragudjatok de még egy kérdésem lenne. Pihentett földdel, hogy jártok el? Mondjuk 2023-ban kukorica volt belevetve de 2024-ben pihentetve lesz. De mivel aratás után történt agrotechnikai művelet, konkrétan szárzúzás és tárcsázás, az elvileg 2024-hez tartozik. Jelenleg úgy csinálom, hogy 2024-ben is a kukorciát vettem fel és megcsináltam ezt a két agrotechnikai műveletet, aztán majd kiderül, hogy hogyan kell csinálni. De ha ti tudtok erről pontosabb infót kérlek osszátok meg velem. :) Köszönöm!
E permetezési naplót naplót létrehoztam a tavasszal azokkal a táblákkal amelyeknél történt rovarölőszeres kezelés. Ha most belépek akkor látom az akkor felvitt táblákat. A többi táblát most akkor hozzá kell írnom? ...vagy külön kell létrehoznom a 2023as gazdálkodási naplót? .....egyrészt nem is találom , másrészt másolni se engedi az adatokat az EK-ból......
Válasz Zoli1437 #815. hozzászólásáraSzerintem se. Mivel nem enged 2022-es dátummal műveleteket felvinni. Az idei év szerintem egy úgymond átmeneti év lesz. A 2022-es növényhez tartozó műveletek, és a betakarítás utáni 2022-ben végzett műveletek benne vannak a 2022-es naplóban, akinek papíron annak papíron, aki valami programban vezette annak ott. A 2023-as EK kérelemhez tartozó növények műveletei meg 2023 január 1-től kezdve megjelennek az eGN-ben. A 2023-as betakarítás utáni dolgok meg a megnyitott 24-es eGN-ben.
Jó napot!
Olyan kérdésem lenne (elnézést, ha már korábban feltették), hogy a 2022-es aratást követő agrotechnikai műleteket is rögzítenünk kell az eGN-be? Ha jól gondolom azok a műveletek a 2023-as főnövényhez kapcsolódnak. Eddig csak a 2023-ban végzett műveleteket vettem fel. Válaszotokat előre is köszönöm!
Válasz Tepertő #810. hozzászólásáraÉrdekes kérdés. Az alapján, hogy ez a napló megfelel a nitrátjelentés kötelezettségének, ami a nem támogatott területekre is kötelező, továbbá a permetezési naplót mindenkinek vezetnie kell, aki értékesít terményt, szerintem ide kell írni azokat is, amik nem szerepelnek az egységes kérelemben.....
Válasz trikolor5 #809. hozzászólásáraÉn magamnak úgy jegyeztem meg, hogy aratástól szeptember 31 vagy vetés előtt 30 nap.
Ha vetve lett takarónövény, akkor január 1-ig meg kell tartani.
Ha valaki mást is tud, az ne tartsa magában.
Válasz KrSzilvia #806. hozzászólásáraSzia! Véleményem szerint csak a támogatásra leadott területeket kell berögzíteni, korábban papíralapon is így csináltuk a falugazdász is megerősített benne. Korábbi ellenőrzések során is csak a beadott területekkel vetették össze. Az elektronikus gazdálkodási napló tájékoztatójában ezt olvastam: "A gazdálkodási napló adattartalmát a Kincstár és a végrehajtásban közreműködő szerv a mezőgazdasági támogatási eljárásban a támogatási feltételek ellenőrzésére használhatja fel.". Tehát ez megerősített engem, hogy plusz információra nincsen szükség, csak amit kérnek.
Az oké, hogy szept 31ig nem lehet szántani akkor ha nem vetünk 30napon belül. De mikortól? Mettől meddig nem lehet szántani? Jan 1től? Vagy június 1től? Tavaly februárban sikerült szántani majd áprilisban vetni. Ez mehet a naplóba?
Válasz Zoli1437 #800. hozzászólásáraKözben lett egy kis időm. Erre gondoltam: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A0800059.FVM
Mindjárt az 1§ a. kiveszi a háztartási igényt nem meghaladókat a törvény hatálya alól.
Ezeket meg ellenőrzésre küldött útmutatóból ollóztam.
Ha valami támogatás miatt nem kötelező vezetni, akkor szerintem nem kell ez a rész.
De azért érdeklődj utána.
A termőhely adatokhoz minden földterületet rögzíteni kell vagy csak a EK-s támogatott területeket? Nálam van eltérés a földhasználatiban szereplő területek és a támogatott terület között. Vigyem fel ugyanazon hrsz-re vonatkozóan külön a különbözetet a termőhelyekhez és ne válasszak hozzá semmilyen jogosultságot? A műveleteknél a teljes területet írjam vagy ott is külön szerepeltessem pl 3,5 ha támogatottra ez és ez történt és 0,677 ha nem támogatottra szintén? Eddig a falugazdász csak az EK-ban szereplő területeket rögzítette évekig. Most nem tudok elérni senkit segítségül. Ügyfélszolgálat sem válaszol, csak a technikai hibákra.
Válasz Aslan #801. hozzászólásáraEzzel én is megjártam, akkor még nem küldött hibajelet, csak duplázta a felvitt műveleteket, de nálam az ideiglenes mentés is duplázott, bár ebben nem vagyok biztos. Miután töröltem a dupla felvitelt a NÉbih-nél azt jelezték vissza, hogy náluk nem törlődöttek a plusz sorok. Türelmet kértek, de azóta nem jeleztek vissza. Tegnap már tudtam rendesen rögzíteni egyébként. Csak azok a sorok duplázódtak, ahol a növényvédelmi megfigyelésből vittem fel +-al az agrotechnikai és növényvédelmi műveleteket.
Válasz Zoli1437 #785. hozzászólásáraMost kezdek neki, kiszámoltam és elvileg 7 egybefüggő időszakra oszlik ez a 1,5 hónapos legeltetési időszak. Van 6 táblám és 3 korcsoportom. Szép lesz, de hátha legközelebb már jobban megy.... Megkérdeztem az egn ügyfélszolgálatot is, de még nem válaszoltak.
Válasz Rabó001 #802. hozzászólásáraA tervezett termésnél t/ha-t kell írni, a műveletek lapon a betakarításhoz pedig összes hozam kell tonnában. A tényleges hozamot az adott táblára a műveletek lapon beírt összes hozamból számolja a rendszer.
Válasz Aslan #799. hozzászólásáraNem az ideiglenes mentés, hanem az ellenőrzés volt a hiba oka!
Kidobott a rendszer, mire visszaléptem ez a rendszerüzenet fogadott:
Válasz A vasalás témája #797. hozzászólásáraMost nincs időm keresni, de úgy emlékszem (talán az eGN kitöltési útmutatóból), hogy ilyen kis létszámot nem is kell felvinni. Ha nem találod meg, este megpróbálom megkeresni, hol olvastam.
Vagy valaki esetleg helyből tudja.
A hozam adatoknál tévesen a t/ha adatot írtam be összes hozam helyett. Persze véglegesítettem és be is küldtem. Ami fura - bár egyáltalán nem bánom - , a beküldött, véglegesített adatot a tábla adatok aratás műveletbe belépve ki tudtam javítani és újra beküldeni véglegesített állapotban.
Szóval a végleges mégse volt annyira végleges! Szerencsémre....
Ezt leszámítva elég sz@r a rendszer, mert két táblám műveleti adatai is ideiglenes mentéssel mentek a pi...ba. Kezdtem elölről, de most már mindent is véglegesítettem, így nem tűntek el az adatok.
Válasz Pont #796. hozzászólásáraNem az ellenőrzéstől tartok. (Múlt évben 6-an a jelenlétemben ellenőriztek. Legalább ketten meg azon kívül.)
A fölösleges munka viszont zavar. Egy adattal egyszer szeretnék foglalkozni, többször nem. Az évenkénti változásokat nem szeretném többszörös adatbevitellel lekövetni. (Közben erre találtam megoldást. Minden tábla minden évben új táblaszámot kap. Ebből látszik, hogy melyik évhez tartozik. Legfeljebb ugyan az a terület két számon is szerepel egy év naplójában.)
Az is zavar. hogy a változatlanságot 12 adatbevitellel kell lekövetni.(Állatlétszám)
És ha már van állatnyilvántartás, akkor miért kell nekem kiszámolni külön a trágya adatokat és beírni. Miért nem teszi ezt meg a program automatikusan?
Én az ügyfélszolgálattól nem kaptam választ majd egy hónapja.
3 db 0-6 hónapos szarvasmarhám van. ENAR-ba bejelentkeztem. Tartási hely megegyezik egy másik gazda tartási helyével, ahol 100 felett van állat. Szerintem nincs neki épített trágyatárolója, de a karám/istálló részt néha kitakarítja a trágyától (=mélyalmos tartás??). Onnan szántóföldre teszi ki. Amikor nem karámban vannak az állatok, mennek legelőre.
Úgy értelmezem, hogy a KÜJ az kellene nekem, mint állattartónak, ha 5 vagy több állatom lenne, a TH-KTJ meg a másik gazdának a telephelyéhez van rendelve, hiszen én is az ő telephelyét használom. Lehet ez így?
E-GN kéri a tenyészet kódot, ez az ENAR szám, a tenyészet megnevezését: pl. Szarvasmarha1, és kéri a TH-KTJ-t, ami nem csillagos.
Állatfajnak felvettem a sz. marhát, mélyalmos/karám/legelő tartást, NH3 csökkentési technológia szerintem nincs.
Trágyatárolónál teljesen meg vagyok lőve: trágyatároló kódja? (valami nitrát jelentés kitöltési útmutatóban 04-et láttam). Tenyészethez nem tartozik trágyatároló - ezt jelöltem, de megkérdezi a kapacitását. Olyat olvastam, ha mélyalmos a tartás, és onnan szántóföldre megy ki a cucc, akkor nem kell tároló.
Az milyen tároló, ha valaki csak úgy leteszi a gyep szélére a trágyát, és néha onnan továbbviszi?
Amit az én állataim kakilnak, az vegyes a másik gazda állományának kakijával. Ő használja fel. Nekem kell külön trágyamérleget, meg trágya-eseményt felvennem? Azt nem írhatom, hogy az én kakimat kivittem földre, mert nem jelentettem trágyázási eseményt év közben. Ilyen dilemmáim vannak. :)
2346 hozzászólás
Válasz cyclo-400 #831. hozzászólásáraVajon ha nem kérek támogatást és l..arom az EGN-t, mi a szankció ? Teljes komolysággal kérdezem.
Néhány infó a NÉBIH ügyfélszolgálattól, hátha valakinek segít:
2023-ra nem tudtam erdőt rögzíteni, csak 2024-re. Jeleztem nekik és a következő választ küldték:
"A hiba elhárítása folyamatban van, amint a probléma elhárult e-mailben értesíteni fogjuk Önt. "
A másik kérdésem volt:
ha egy tenyészetben mélyalmos tartás van és a keletkezett trágyát saját kiskertben vagy Felir számmal nem rendelkező magányszemélynek adtam át szintén kiskertben felhasználásra, a gazdálkodási naplóba hogy rögzítsem? Ha átadást rögzítek, akkor nem lehet menteni csak FELIR szám kiválasztásával. Ha kijuttatást rögzítek, akkor meg kellene adni egy tápanyag utánpótlási műveletet a saját tulajdonú szántóra, de ilyen esemény nem volt.
Válasz:
"Tájékoztatjuk, hogy a szerves trágya átadására vonatkozó FELIR szám kötelező megadása hamarosan törölve lesz, türelmét kérjük."
Válasz Bigyófelügyelő #843. hozzászólásáraHa kevesebb van beirva, abból szerintem baj nem lehet. Több ne legyen, ha véletlenül ne adj isten ránéz valaki.
Válasz Rabó001 #842. hozzászólásáraFémzár megvan. Következő kérdés: kukorica gyomírtásánál Calaris Pro- Laudis kombináció! A Calaris Pro 1,8 literrel ment (hivatalos dózisa 1,5-2,3) + laudis ment 1 literrel (hivatalos dózisa 1,75-2.25)....a laudis esetében beírható az 1 liter ha kívül esik a dózison?.......vagy ennyire nem kell belemenni a dolgokba..?
Válasz Bigyófelügyelő #840. hozzászólásáraAmit kötelező annál nem enged továbblépni.
Válasz Megmondó #839. hozzászólásáraNa hát azért ez nem igaz.
Vetőmagos fémzárszámokat be kell vinni a naplóba ?
Mitmondjak? Senki semmitnemtud Egn-ről!
Még Nebih-sem!
Végignéztem (Néhány videót! Igaz sirva röhögve! Eztfogjatudni meg sokbaromságot!)
Valahogy Tisztelt NEBIH lefujhatná ezt a baromságot ha nemképes megcsinálni amit előirt!
Maradjunk réginél!
Az müködött!
De? Sirvaröhögtem előadójukon amikor élesfelületről átváltott tesztfelületre!
Ez valami webinárimosvolt
Válasz cyclo-400 #831. hozzászólásáraÉn erre 2020 óta többször is rákérdeztem a falugazdásznál ( szám szerint 3-nál, mert mindig máshoz tartoztam), hogy mit jelent az EK-ban a teljes terület felvitele, miért nem úgy rögzíti, hogy minden benne legyen.. Mert szó van benne ilyenről a tájékoztatójában, hogy mindent fel kell vinni,de azt a választ kaptam, hogy az így jó ahogy van, hogy csak a támogatott terület szerepel benne. Amikor a kisüzemit pályáztam, akkor az EK-s támogatott területek mellé kellett kérnem egy igazolást a kormányhivataltól az EK-ban kimaradt területekről, így lett igazolva a teljes üzemméret, amire földhasználati jogom van. Senki nem kereste, hogy ezeket miért nem tüntettem fel az EK-ban is. Hát innen jön a bizonytalanságom...
Válasz Pont #823. hozzászólásáraNa újra kezdem! EK beadását megelőzően történt az E permetezési napló létrehozása, mivel elég későn tisztázódott hogy mi hová fog kerülni. Ugye a vetések megtörténtek, jelentettem a Force-s vetőmagot az E naplóban, adtam nevet a tábláknak, de EK- s táblasorszámot nem tudtam mivel még nem adtam be az EK-t. Utána elkészült valamikor az EK, kapott minden terület táblaszámot.....Most amikor beléptem hozta az áprilisi táblákat, amin rovarölős kezelés történt, közben bemásoltam a komplett EK- t.....most hozza az összes táblát ugye amire támogatást ig3nyeltem, plusz látom a E permetes táblákat is.....na azokkal mit kell kezdeni? Ott maradnak?
Válasz Pont #834. hozzászólásáraÉrtem. Viszont nekem nincs nitrátérzékeny területem, csak 5 számos állatnál több legel a legelőmön.
Jól látom, hogy mára új jogosultságok jelentek meg eGN-ben vagy csak eddig nem figyeltem rá?
támogatásban nem résztvevő termőhely TNKV (teljes naplóvezetési kötelezettség)
Feltételesség bizonyos előírásai (FELT) HMKÁ 5, 8 JFGK1,2,7,8
Válasz KrSzilvia #830. hozzászólásáraTavalyig az ÁNYK nyomtatványkitöltővel kellett beadni a nitrátjelentést, idéntől az EGN-el kell. Tehát aki nitrátos területen gazdálkodik, annak attól függetlenül, hogy kért-e támogatást, vezetnie kell az EGN-t. Aki terményt elad, annak is vezetnie kell a permetezési naplót, rovarölős kezeléseket naponta az EGN-nel kell lejelentenie, tehát nem lehet kihagyni a támogatást nem kért területeket az EGN-ből. Hogy az EK-ba kötelező-e felvinni azt nem tudom, ( e felől vannak kétségeim, mert minek) de biztos, hogy fel lehet, csak semmilyen támogatás (BRISS, CRISS) nincs kipipálva.
Válasz cyclo-400 #831. hozzászólásáraÉn is így gondolnám, de ahány ember, annyi értelmezés. Megkérdezhetem honnan van az információ? Megerősítette esetleg valaki illetékes?
Válasz pangi #825. hozzászólásáraA vetésváltási szabályok a feltételesség szabályrendszerében vannak lefekteteve.
"Feltételességet - egyes tájékoztatókban Kondicionalitásként említve -,
amely a korábbi KM-hez hasonlóan minden közvetlen kifizetésben és egyéb érintett
támogatásban részesülő számára kötelező."
E szerint ha nem kérsz semmilyen támogatást, a vetésváltást HMKÁ 7 sem kell többek közt betartanod. Igaza van Rabo-nak, ha tudsz közé vetni másodvetést akkor még a támogatás is járna, de örültünk, hogy a sok esőtől egyáltalán be tudtunk takarítani, rámenni a földre még mindig nem lehet, szóval kukorica után nem egyszerű, eleve okt 31-ig el kell vetni, az ökológiai jelentőségű másodvetést meg okt 1.-ig.......
Válasz KrSzilvia #830. hozzászólásáraAz egységes kérelemben minden területet fel kell tüntetni, azt is amire semmilyen jogcímen nem kérsz támogatást, vagyis a naplóban is .
A gn naplót nem csak a támogatás
miatt kell vezetni. Hmka pl.
Válasz Pont #812. hozzászólásáraMég nem válaszoltak a NÉbihtől. Egyelőre én is csak a támogatott területeket vittem fel. Igen a falugazdászok korábban csak az EK-s területeket rögzítették. Ami elbizonytalanít, hogy ha böngészem a kitöltési útmutatót, akkor ott van olyan kötelezettség, ahol" a teljes gazdaság területe"-t kell rögzíteni, van olyan, hogy csak a "támogatással érintett területet", tehát tesz különbséget benne. Viszont ha egyben rögzítem, akkor hogy számolják pl. az AÖP-be bevont területeknél az 50%-ot, amin pl. a mikrobiológiai szert ki kell juttatni, hogy számolják az 5-10%-os kaszálásból kihagyott területet Natura gyepnél stb...Lehet, hogy túlgondolom. Ha visszaírnak, akkor rögzítem, addig nem. Nekem úgy lenne logikus, ha külön ugyanazzal a hasznosítási kóddal felvinném a kimaradt területeket és nem választok hozzá jogosultságot szántónál, gyepnél pedig csak a sima NAT-ot, nem a Natura gyep-et. Ha van köztünk falugazdász, aki tudja, ne tartsa magába az infót!!!
Ja és összevissza infókat kapok a Nitrátjelentésről. Bérlegeltetés esetén Várszegi Gábor szerint a területemre nekem kell nitrátjelentést adni. De nem tudom ez mit jelent technikailag. Más tenyészetét én nem rögzíthetem be elvileg, mert azt írja ki, hogy a gazdálkodási napló tulajdonosa nevén lévő tenyészetet kell rögzíteni. A legeltetésnél beírtam az állatokat. A "papír alapú" naplóban ki lehet választani a gazdáját az állatoknak, de az e GN-ben már nincs ilyen lehetőség rá. Akkor most mi számít Nitrátjelentésnek?
Válasz KrSzilvia #828. hozzászólásáraBocsánat ezt nem ide szántam válasznak, hanem boncso kérdésére
Válasz sandorjozsi #820. hozzászólásáraVolt duplikáció az Ellenőrzés gomb használata miatt elvileg.Jeleztem az egn@nebih.gov.hu-ra Sajnos törölni kell a dupla adatokat. Nekem még így is azt jelezték vissza, hogy beküldöttként is duplán van bent, hiába nálam már javítva van. Azt ígérték ránéznek újra és visszajeleznek. Azóta nem szóltak, szerintem behavazódtak. A rendszer belépéskor viszont kiírja, hogy ne használja senki az Ellenőrzés gombot a hibajavításig.
Válasz boncso #821. hozzászólásáraNébih GYIK ezt írja:
Hogyan vezesse fel a gazdálkodó a keletkezett szervestrágyáját, ha nincs trágyatárolója, mivel mélyalmos tartásnál nem kötelező, viszont a felület kéri az erre vonatkozó adatokat, melyet nem tud kitölteni, enélkül pedig a rendszer nem engedi tovább lépni.
Mivel az eGN hierarchikus tervezésű, tároló nélkül nem lehet szerves trágya eseményt rögzíteni. Viszont van megoldás a tároló nélküli rögzítésre: kezdjen el létrehozni a tenyészethez trágyatárolót, adja meg tetszőlegesen a kötelező mezőket, majd a tárolás módjánál (hígtrágya esetén a tároló fedettségénél is) válassza ki „a tenyészethez nem tartozik tároló” listaelemet. A tároló kapacitása kötelező mező, ahova (egyelőre) nullát nem lehet beírni, így oda írjon be 1-et.
Válasz pangi #825. hozzászólásáraAsszem egy masodvetessel már teljesül is a vetesvaltas. És még a támogatást is be lehet adni. Tegyük fel kétszer kukorica, majd második éven egy tárcsába vagy direktbe bele valami takaronoveny keverék, de lehet hogy egy növény is elég, nem most olvastam a leírást. És akkor harmadszor is mehetne a kukorica, persze akkor nem klasszikusan szántásba, aztán negyedszer és így tovább. De nem biztos hogy ez célszerű, jobb váltani harmadik éven.
Válasz Pont #822. hozzászólásáraSzia.Akkor azt mondod,hogy 3 szor vethetek kukoricát ha a 3.évben nem kérek rá támogatást arra a bizonyos területre ahol a kuki lesz?
Válasz sandorjozsi #820. hozzászólásáraTeljesen jól jártál el, majd idén ugyan arra a táblára új hasznosításként fel lehet venni a parlagot, a kukoricát meg le lehet zárni.
Válasz Bigyófelügyelő #819. hozzászólásáraMiért ne kellene felvinned a többit? Fel kell vinni őket, és szinkronizálni kell az EK--el, ha éppen működik a rendszer de azt tudni kell, hogy mostanában mivel kettőnél többen használnák egyszerre, nem győzi a rendszer, leállások, adatvesztések, rendellenes működés van....
Válasz barazdabetyar. #813. hozzászólásáraHa egy területre nem kérek támogatást, akkor az nem támogatott terület lesz, legyen az bármekkora. pl. a jelenleg felvásárlási árakon, és a mi termőterületeinken, kb. 150 000Ft-al jobb a matek kukoricán, mint pl. búza, napraforgó. De 23-tól max 2 évig vethetsz kukoricát egymás után, holott nálunk gyakorlat az volt, hogy 3 évig ment a kukorica. Szóval nem kérsz támogatást, és 3x is kukorica. lemondasz a 80 támogatásról, hogy a bevételed 150-el több legyen....
Sziasztok, tapasztalt valaki olyant, hogy a rögzített állományváltozási lapon, amikor ismét ránézett - nem írtam be a TH_KTJ számát, most rögzítettem és kíváncsi voltam az előzőleg már véglegesített adatok rendben vannak-e vagy törlődtek-, akkor minden hónap kétszer szerepelt?
Ezen kívül egy kérdés (először rögzítek eGN-t):
Nincs trágyatároló, mert mélyalmos tartás van, a kitároláskor eladjuk a trágyát. Trágyatárolót kell rögzíteni? Ha igen, milyen kapacitást írjak sztetek? Csak amiatt kellene, mert gondolom ekkor jelenik meg olyan felület, hogy az átadott trágya mennyiségét és az átvevő azonosítóját fel tudjam rögzíteni.
Köszönöm a segítséget
Ne haragudjatok de még egy kérdésem lenne. Pihentett földdel, hogy jártok el? Mondjuk 2023-ban kukorica volt belevetve de 2024-ben pihentetve lesz. De mivel aratás után történt agrotechnikai művelet, konkrétan szárzúzás és tárcsázás, az elvileg 2024-hez tartozik. Jelenleg úgy csinálom, hogy 2024-ben is a kukorciát vettem fel és megcsináltam ezt a két agrotechnikai műveletet, aztán majd kiderül, hogy hogyan kell csinálni. De ha ti tudtok erről pontosabb infót kérlek osszátok meg velem. :) Köszönöm!
E permetezési naplót naplót létrehoztam a tavasszal azokkal a táblákkal amelyeknél történt rovarölőszeres kezelés. Ha most belépek akkor látom az akkor felvitt táblákat. A többi táblát most akkor hozzá kell írnom? ...vagy külön kell létrehoznom a 2023as gazdálkodási naplót? .....egyrészt nem is találom , másrészt másolni se engedi az adatokat az EK-ból......
Válasz Rabó001 #817. hozzászólásáraKöszönöm a segítséget!
Válasz Zoli1437 #815. hozzászólásáraSzerintem se. Mivel nem enged 2022-es dátummal műveleteket felvinni. Az idei év szerintem egy úgymond átmeneti év lesz. A 2022-es növényhez tartozó műveletek, és a betakarítás utáni 2022-ben végzett műveletek benne vannak a 2022-es naplóban, akinek papíron annak papíron, aki valami programban vezette annak ott. A 2023-as EK kérelemhez tartozó növények műveletei meg 2023 január 1-től kezdve megjelennek az eGN-ben. A 2023-as betakarítás utáni dolgok meg a megnyitott 24-es eGN-ben.
Válasz barazdabetyar. #813. hozzászólásáraPl. méreten aluli.
Válasz sandorjozsi #814. hozzászólásáraSzerintem, ha akarnád se tudnád. Nem engedi a rendszer.
Jó napot!
Olyan kérdésem lenne (elnézést, ha már korábban feltették), hogy a 2022-es aratást követő agrotechnikai műleteket is rögzítenünk kell az eGN-be? Ha jól gondolom azok a műveletek a 2023-as főnövényhez kapcsolódnak. Eddig csak a 2023-ban végzett műveleteket vettem fel. Válaszotokat előre is köszönöm!
Válasz Pont #812. hozzászólásáraMi az a nem támogatott terület?Azt valami ufólények művelik.Ott lyukas a föld.
Válasz Tepertő #810. hozzászólásáraÉrdekes kérdés. Az alapján, hogy ez a napló megfelel a nitrátjelentés kötelezettségének, ami a nem támogatott területekre is kötelező, továbbá a permetezési naplót mindenkinek vezetnie kell, aki értékesít terményt, szerintem ide kell írni azokat is, amik nem szerepelnek az egységes kérelemben.....
Válasz trikolor5 #809. hozzászólásáraÉn magamnak úgy jegyeztem meg, hogy aratástól szeptember 31 vagy vetés előtt 30 nap.
Ha vetve lett takarónövény, akkor január 1-ig meg kell tartani.
Ha valaki mást is tud, az ne tartsa magában.
Válasz KrSzilvia #806. hozzászólásáraSzia! Véleményem szerint csak a támogatásra leadott területeket kell berögzíteni, korábban papíralapon is így csináltuk a falugazdász is megerősített benne. Korábbi ellenőrzések során is csak a beadott területekkel vetették össze. Az elektronikus gazdálkodási napló tájékoztatójában ezt olvastam: "A gazdálkodási napló adattartalmát a Kincstár és a végrehajtásban közreműködő szerv a mezőgazdasági támogatási eljárásban a támogatási feltételek ellenőrzésére használhatja fel.". Tehát ez megerősített engem, hogy plusz információra nincsen szükség, csak amit kérnek.
Az oké, hogy szept 31ig nem lehet szántani akkor ha nem vetünk 30napon belül. De mikortól? Mettől meddig nem lehet szántani? Jan 1től? Vagy június 1től? Tavaly februárban sikerült szántani majd áprilisban vetni. Ez mehet a naplóba?
Válasz Zoli1437 #807. hozzászólásáraElnézést. Elnéztem. Ingatlanonként van a létszám. Úgy meg nem tudom.
Válasz Zoli1437 #800. hozzászólásáraKözben lett egy kis időm. Erre gondoltam:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A0800059.FVM
Mindjárt az 1§ a. kiveszi a háztartási igényt nem meghaladókat a törvény hatálya alól.
Ezeket meg ellenőrzésre küldött útmutatóból ollóztam.
Ha valami támogatás miatt nem kötelező vezetni, akkor szerintem nem kell ez a rész.
De azért érdeklődj utána.
A termőhely adatokhoz minden földterületet rögzíteni kell vagy csak a EK-s támogatott területeket? Nálam van eltérés a földhasználatiban szereplő területek és a támogatott terület között. Vigyem fel ugyanazon hrsz-re vonatkozóan külön a különbözetet a termőhelyekhez és ne válasszak hozzá semmilyen jogosultságot? A műveleteknél a teljes területet írjam vagy ott is külön szerepeltessem pl 3,5 ha támogatottra ez és ez történt és 0,677 ha nem támogatottra szintén? Eddig a falugazdász csak az EK-ban szereplő területeket rögzítette évekig. Most nem tudok elérni senkit segítségül. Ügyfélszolgálat sem válaszol, csak a technikai hibákra.
Válasz Aslan #801. hozzászólásáraEzzel én is megjártam, akkor még nem küldött hibajelet, csak duplázta a felvitt műveleteket, de nálam az ideiglenes mentés is duplázott, bár ebben nem vagyok biztos. Miután töröltem a dupla felvitelt a NÉbih-nél azt jelezték vissza, hogy náluk nem törlődöttek a plusz sorok. Türelmet kértek, de azóta nem jeleztek vissza. Tegnap már tudtam rendesen rögzíteni egyébként. Csak azok a sorok duplázódtak, ahol a növényvédelmi megfigyelésből vittem fel +-al az agrotechnikai és növényvédelmi műveleteket.
Válasz Zoli1437 #785. hozzászólásáraMost kezdek neki, kiszámoltam és elvileg 7 egybefüggő időszakra oszlik ez a 1,5 hónapos legeltetési időszak. Van 6 táblám és 3 korcsoportom. Szép lesz, de hátha legközelebb már jobban megy.... Megkérdeztem az egn ügyfélszolgálatot is, de még nem válaszoltak.
Válasz Rabó001 #802. hozzászólásáraA tervezett termésnél t/ha-t kell írni, a műveletek lapon a betakarításhoz pedig összes hozam kell tonnában. A tényleges hozamot az adott táblára a műveletek lapon beírt összes hozamból számolja a rendszer.
Válasz Aslan #799. hozzászólásáraA táblára vonatkozó összes hozamot kell beírni vagy a termésátlagot?
Válasz Aslan #799. hozzászólásáraNem az ideiglenes mentés, hanem az ellenőrzés volt a hiba oka!
Kidobott a rendszer, mire visszaléptem ez a rendszerüzenet fogadott:
Válasz A vasalás témája #797. hozzászólásáraMost nincs időm keresni, de úgy emlékszem (talán az eGN kitöltési útmutatóból), hogy ilyen kis létszámot nem is kell felvinni. Ha nem találod meg, este megpróbálom megkeresni, hol olvastam.
Vagy valaki esetleg helyből tudja.
A hozam adatoknál tévesen a t/ha adatot írtam be összes hozam helyett. Persze véglegesítettem és be is küldtem. Ami fura - bár egyáltalán nem bánom - , a beküldött, véglegesített adatot a tábla adatok aratás műveletbe belépve ki tudtam javítani és újra beküldeni véglegesített állapotban.
Szóval a végleges mégse volt annyira végleges! Szerencsémre....
Ezt leszámítva elég sz@r a rendszer, mert két táblám műveleti adatai is ideiglenes mentéssel mentek a pi...ba. Kezdtem elölről, de most már mindent is véglegesítettem, így nem tűntek el az adatok.
Válasz Pont #796. hozzászólásáraNem az ellenőrzéstől tartok. (Múlt évben 6-an a jelenlétemben ellenőriztek. Legalább ketten meg azon kívül.)
A fölösleges munka viszont zavar. Egy adattal egyszer szeretnék foglalkozni, többször nem. Az évenkénti változásokat nem szeretném többszörös adatbevitellel lekövetni. (Közben erre találtam megoldást. Minden tábla minden évben új táblaszámot kap. Ebből látszik, hogy melyik évhez tartozik. Legfeljebb ugyan az a terület két számon is szerepel egy év naplójában.)
Az is zavar. hogy a változatlanságot 12 adatbevitellel kell lekövetni.(Állatlétszám)
És ha már van állatnyilvántartás, akkor miért kell nekem kiszámolni külön a trágya adatokat és beírni. Miért nem teszi ezt meg a program automatikusan?
Én az ügyfélszolgálattól nem kaptam választ majd egy hónapja.
Válasz Zoli1437 #795. hozzászólásáraKöszi!
3 db 0-6 hónapos szarvasmarhám van. ENAR-ba bejelentkeztem. Tartási hely megegyezik egy másik gazda tartási helyével, ahol 100 felett van állat. Szerintem nincs neki épített trágyatárolója, de a karám/istálló részt néha kitakarítja a trágyától (=mélyalmos tartás??). Onnan szántóföldre teszi ki. Amikor nem karámban vannak az állatok, mennek legelőre.
Úgy értelmezem, hogy a KÜJ az kellene nekem, mint állattartónak, ha 5 vagy több állatom lenne, a TH-KTJ meg a másik gazdának a telephelyéhez van rendelve, hiszen én is az ő telephelyét használom. Lehet ez így?
E-GN kéri a tenyészet kódot, ez az ENAR szám, a tenyészet megnevezését: pl. Szarvasmarha1, és kéri a TH-KTJ-t, ami nem csillagos.
Állatfajnak felvettem a sz. marhát, mélyalmos/karám/legelő tartást, NH3 csökkentési technológia szerintem nincs.
Trágyatárolónál teljesen meg vagyok lőve: trágyatároló kódja? (valami nitrát jelentés kitöltési útmutatóban 04-et láttam). Tenyészethez nem tartozik trágyatároló - ezt jelöltem, de megkérdezi a kapacitását. Olyat olvastam, ha mélyalmos a tartás, és onnan szántóföldre megy ki a cucc, akkor nem kell tároló.
Az milyen tároló, ha valaki csak úgy leteszi a gyep szélére a trágyát, és néha onnan továbbviszi?
Amit az én állataim kakilnak, az vegyes a másik gazda állományának kakijával. Ő használja fel. Nekem kell külön trágyamérleget, meg trágya-eseményt felvennem? Azt nem írhatom, hogy az én kakimat kivittem földre, mert nem jelentettem trágyázási eseményt év közben. Ilyen dilemmáim vannak. :)