Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR414.08 FtUSD396.98 FtCHF444.25 FtGBP499 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Mevettem egy területet. Kapom a földhivataltól a tulajdonlapot. Minden OK! Akkor bejelentem a saját nevemre a földhasználatot. 1 hónap múlva jön az elutasító határozat hogy nem tudják bejegyezni a földhasználatot hogy mert a terület nem az én tulajdonomban van. MI? Itt van a tulajdonlap a kezemben! Telefon földhivatal? Hát nem tudják bejegyezni a földhasználatot előbb említett okok miatt. Mondom itt van a tulajdonlap a kezemben. Erre azt javasoltá hogy menjek be a földhivatba irjak kérelmet stb stb. Na mondom akkor itt áljunk meg 1 szóra....legyen kedves a földhivatal vezetőjét kapcsolni...miért..kêrdezi ártatlanul/értetlenül. Azért mert én nem hibáztam de mégis én menjek be én írjak kérelmet stb stb? Na neeeeee! Mondtam ha nem intézik el egymás között a dolgot és tisztázzák hogy ki miben és mikor hibázott akkor valóban bemegyek és előadom a történetet a hivatalvezetőnek élőben. Érdekes ment minden ezt követően a maga útján. Még talán elnézést is kértek.
.
Válasz horvath.agro #4129. hozzászólásáraEttől van jobb is. Szomszéd szántót kifüggesztik bérletre.Rájelentkeztem. Földhivataltól jön a pecsétes szerződés,hogy én vagyok a nyertes. Szuper,mindent über fasza. Akkoriban nem volt sok időm szaladgálni. Kb 1 hónap után megyek be,hogy a földhasználatot bejelentsem. Mondják,hogy nem jegyzik be a nevemre. Mondom miért nem. Mert az eredeti kifüggesztőt jegyezték be földhasználónak. Csak pilláztam. Most papíron 2 bérlője van a területnek.
Leírok egy kis szösszenetet, mert nonszensz ami megy az országban.
volt egy bérelt területünk ami 2020 aug. 31-el lejárt volna, nagyapám bérelte de nem szerettük volna ha ő hosszabbítja meg, hanem van egy kft-nk amivel szerettük volna tovább bérelni.
bementem a földhivatalhoz, hogy miként lehetne ezt megtenni minél ügyesebben. egy csomó mindent megcsináltunk hozzá, hogy a kft előbérleti joggal rendelkezzen, (tenyészet igazolás, takarmány tároló minősítés, stb stb) minden alkalommal mikor meglett valami igazolás bementem a földhivatalhoz és leültünk megbeszéltük, hogy mi kell még, hogy minden rendben legyen.
Amikor minden papír meglett a tulajokkal aláírattunk mindent (200 km-re lakik tőlünk az egyik, tőle 200ra a másik, összesen 4,5 ha a terület) posta jött posta ment, megérkezett az összes aláírt papír, ezzel bementem a földhivatalhoz leültünk átnéztünk mindent egy ott dolgozóval, (ez már az 5. alkalom volt, mert mindig kellett valami újabb dolog) minden szuper minden jó sima ügy, vihetjük kifüggeszteni.
Oké bevittem az önkormányzathoz, kifüggesztették eltelt a 15 nap és jön az elutasító határozat annak az aláírásával akivel mindent megbeszéltem előtte és ellenőriztünk mindent...
Indoklás az volt, hogy a kft székhelyileg nem abban a városban van ahova a föld tartozik, ugyanis a terület helyileg tőlem 4km-re fekszik a város ahova tartozik pedig 16...
Na itt elgurult kicsit a gyógyszer, mondom neki, hogy nem tünt fel az első alkalommal hogy a székhelye a cégnek itt és nem ott van???? Természetesen a válasz az volt, hogy ez a jogszabály, (és ezt nem tudta a szemét megmondani mielőtt nekiálltunk volna)
Oké falugazdászhoz bementem mi legyen: folytassuk tovább a bérlést nagyapám nevében.
Másnap földhivatal, előálltam ezzel, szuper minden oké, új szerződéseket írassak a tulajokkal újra posta ide oda oké, így menni fog (ez volt januárban)
Megjönnek a szerződések, beküldjük minden szuper.
Eltelik a 15 nap elutasítják ismét, mondván hogy kérelem nem volt csatolva... De ott voltam b.meg miért nem tájékoztattál erről???
Jó semmi baj, harmadjára is új szerződés, új aláírások újra posta, kérelem megírva, beadás előtt bementünk, hogy mostmár tényleg minden oké legyen, papírokat odaadom a komának, ránéz: ez így nem jó ezt be se adjam mert elutasítják ismét harmadjára, indok: a hosszabbítás csak a bérleti idő lejárta előtt lehetséges, és ezt nem tudta volna mondani a f.kalap az előző kör előtt????? akkor el se küldöm a hosszabbításról szóló szerződéseket, hanem rögtön a normális bérleti szerződést küldöm...
Most ott tartunk, hogy mivel már semmi közünk a földhöz, így normális bérleti szerződést kell kötni, ami azzal jár hogy bárki elbérelheti előlünk mivel semmi előjogunk nincs...
A tulajok már hülyének néznek bennünket teljesen.
Válasz pamko #4126. hozzászólásáraA haszonbélet hatósági jóváhagyása megtörtént csak a földhasznalat bejegyzése nem. Az MVH elfogadja jogos földhasználatnak.
Válasz csontii #4125. hozzászólásáraA hatósági jóváhagyás nélkül ,érvényesnek mondható egy haszonbérleti szerződés ,földhasználati igazolás céljából?
Nálunk a következő a helyzet...a 2014 után vásárolt földeket nem adhatja ki a tulaj,mert vállalta a szerződésben (új ftv szerint vállalni kellett),hogy saját maga műveli .... tavalyig nem foglalkozott vele a FH ,de tavaly óta visszadobják nálunk ezeket a szerződéseket.
Érvényes föld haszonbérleti szerződés és kormányhivatali jóváhagyás (ami 2020 nov. 09-én kelt) birtokában lassan 120 napja várom a földhasználat bejegyzését a Komáromi földhivataltól. Tudtommal 60 nap az ügyintézés. telefonon érdeklődtem és azt válaszolták, hogy nagyon sok a dolguk el vannak csúszva, nem érnek most rá erre. Hát komolyan elhűltem, egy hivatal ki mer ilyet jelenteni???? Mi lehetne velük kezdeni ? Lehet hogy egészen június 09-ig sem érnek rá és akkor mi lesz, bukik a földalapú?
Sziasztok! Mivel erre a kérdésre nincs topik, itt is felteszem. Folyamatban van egy föld vásárlásom, ami ki van adva 2021.12.31-ig. Ezen a területen akarok állattartó telepet létesíteni, lehetőleg még idén. El lehet kezdeni egy rész művelés alól kivonását mielőtt lejár a bérleti szerződés, mondjuk nyár végén? A bérlő le tud aratni, utána meg mivel lejár a bérlet már úgysem csinálna rajta semmit. Persze megpróbálok vele egyezségre jutni, mondjuk ajánlok helyette valamit.
Az egyik út szerintem,hogy az emelkedő bérleti díjaknak, be kell épüljenek a gabona átadási árakba, ehhez minél kevesebb előkötésnek kellene megvalósuljon, hogy aratások után felbolydulhasson a piac. A másik út a termelői jövedelmek csökkenése...Lehet, hogy ez egy hibás következtetés, mi a véleményetek?
felénk is ez a helyzet, JNSZ. De érdekes mert vannak olyan földek amik 70e/ha körül mozognak és 30 AK értékűek és vannak olyanok amikért már 100e/ha körül kérnek és csak 20 AK értékű. Nekem is van egy terület aminek idén lejár a szerződése és benyögte tavaly a tulaj hogy vagy eladja vagy 85e/ha mert hallotta hogy már mások is 100 körül kapnak csak azt nem veszi figyelembe hogy azok30-40AK földek, meg ugye hogy hallja a tv be hogy országosan már 100e körül mozognak a bérleti díjak, igen csak nem mindegy melyik régióról beszélünk. Szóval van egy réteg aki már nagyon megakar gazdagodni belőle és van aki reális árral beéri.
Máshol is megemelkedtek a bérleti dijjak mer itt BÁCS megye kózepén 16 -18 AK főldekért 120000ft ot vagy felette akarnak kérni?? A kukorica 9-10 tonnát tud maximum kedvező időben ??
10 éve béreltem földet a tulajdonostól, haszonbérletet akartam hosszabbíttatni, a földhivatal nem fogadta el, mert haszonélvezeti jog
van bejegyezve a területre.A hivatal elismerte, hogy ők hibáztak, de a balhét vigyem én el, kössek új szerződést a haszonélvezővel, de azért írassam alá a tulajjal is a szerződést.A haszonélvezeti jogot 25éve jegyezték be.A földhivatalban úgy beszéltek az emberrel, mint kanász a süldővel.Meg van a véleményem a hivatalról.
Üdv!
Lenne egy apro kerdesem, haszonberleti szerzodesnel a személyi azonosítón kívül fel kell tuntetni a személy és lakcímkártya számát?
Válaszokat előre is köszönöm!
.) Mit jelent a földtörvényben szereplő „volt” haszonbérlő?
Jogszabályi rendelkezés hiányában az FVM álláspontja az, miszerint a korábbi bérlőt első helyen álló haszonbérletre jogosultnak lehet tekinteni, ha a haszonbérleti szerződés megszűnése óta maximum egy év telt el és ezen időszakban a tulajdonos nem kötött mással bérleti szerződést.Válasz matarka #4103. hozzászólására
Válasz matarka #4103. hozzászólásáraHa csak egy nappal is lejárt a szerződésed akkor már nem vonatkozik rád a volt bérlő fogalma! Amiből már kifutottál mert január 8.-ig még leadhattad volna a szerződést 2020 dec. 31.-ei dátummal keltezve hogy meghosszabítjátok.Bocs, a felesbérletet meg már nem is lehet hosszabítani 2020 jan 14-től asszem!
Válasz lord.west #4104. hozzászólásáraÉn nem rég vásároltam egy területet, az ügyvédem azt mondta az idei évtől minden dokumentumot csatolni kell amire hivatkozok mint vásárló. Pl.földműves igazolás fénymásolata, mivel szomszéd voltam, a szomszédos hrsz. tulajdoni lapját is csatolni kellett, illetve a lakcímkártya fénymásolatát, szóval mindent. Gondolom ez igaz a haszonbérleti szerződésre és az elfogadó nyilatkozatra is.
Üdv!
Földbérletet állattartó,takarmány előállítás céljából adtam be.Minden szükséges dokumentummal!A földhivatal eldobta mivel a Nebih állattartói igazoláson csak a nevem,tenyészet kódom és az állatok számát meg az 1 éves átlagot igazolták le. A tartás helyét és idejét nem írták rá! Mivel mindég minden xar ügymenet és ügyintézés változik ezért én nem tudtam és ők sem,hogy azt is kellett volna... A földtörvény szerint meg kell felelnem a helybeli legalább 3 éves állattartásnak,de azt nem írja,hogy nekem kell leigazolnom. A hivatali ügyintéző épp úgy lekérheti mint azt hogy 3 éve helyben lakom,vagy hogy az 1200Ha nem haladom meg.Sőt,az állattartói igazolásomat, ő is lekéri,de azt már nem hogy hol,mióta...Az a bosszantó,hogy a beadás előtt végigkérdeztem az atya úr istent is,de mindenki mást mondott...
Sziasztok!
6 évig béreltem egy területet 2020. december 31-ig felesbérleti szerződés alapján. Földhasználati nyilvántartásba is be voltam jegyezve. Tavaly év végén beteg voltam, nem volt időm ezzel foglalkozni. Most szólt a tulajdonos, hogy írni kellene egy új szerződést, most már haszonbérleti szerződést.
Felvetődött bennem a kérdés, hogy vajon még mindig "volt haszonbérlő" vagyok-e vagy már nem?
Válasz Facsar Bálint #4101. hozzászólásáraAz adásvételiben benne kell lennie, ha bérlettel terhelt egy ingatlan, az előző tulaj kötött egy szerződést, tehát te ennek a tudatában vásárolhatod meg. A bérletet csak közös megegyezéssel lehet megszüntetni lejárat előtt. Milyen jó lenne, ha a ház hitelét már nem kellene fizetnie az új tulajdonosnak....
üdv.Olyan kérdésem lenne hogy,
Legelőt vásároltam és az ki van adva bérbe , én mint új tulaj feltudom bontani a haszonbérleti szerződést? ha nem akarja a bérlő
Válasz Rabó001 #4097. hozzászólására Pontosan nem tudom de szerintem meg a pillangóst simán elfogadják a mák már problémásabb mert csak engedéllyel termelhető de a takarmány növények simán persze inkább olyanokat érdemes írni mint a lednek v.lóbab ami nem hétköznapi s ezt soha nem ellenőrzi a földhivatal bár beírja hogy mit talált s milyen kultúrállapotban van a terület de csak ennyi
Válasz Szabi993 #4095. hozzászólásáraNa azért mindent nem lehet beleírni, ezt itt is beszéltük egy ideje. Illetve bele lehet írni, csak nem biztos hogy jóváhagyják úgy, akkor meg ottvagy hogy nem lehet mindent beleírni.
Például ebben sem vagyok biztos hogy a szerződésben elő lehet írni olyat, hogy a bérlő milyen növényeket termeszthet majd.
Olyat szerintem bele lehet írni, hogy a bérlő nem válthat művelési ágat. De hát nem is gyakori hogy valaki mondjuk a szántóból legelőt akar csinálni, bár előfordulhat.
Azt ellenben már el tudnám képzelni, hogy bérbeadod, olyan kikötéssel hogy a bérlő a tehenei számára legelőt létesít rajta. Vagy bérbeadod bodzatelepítés céljára. Viszont ilyenkor annak a gazdának is teljesítenie kell a feltételt, akivel bérleti szerződést kötsz. Ez akkor működik, ha tényleg bodzát akar telepíteni, csak hogy a példánál maradjunk.
Szóval nem olyan egyszerű azt a határt megtalálni, ami még belefér egy bérleti szerződésbe.
Válasz Mihály #4094. hozzászólásáraDe itt vissza is nyalhat a fagyi nem? Mert ha én meg kukoricát teszek bele, akkor azt jelezheti aki nem licitált rá... vagy utána már nem foglalkozik vele senki.. ha meg így is rám jelentkeznek, akkor pedig ütőlap lesz a kezemben..?
Válasz csuti0 #4093. hozzászólására Így van ki kell kötni hogy az 5 év alatt csak mák és lucerna vethető a területre s már nem is lesz rá jelentkező még Gabri sem ültethet bele krumplit
Válasz Szabi993 #4092. hozzászólásáraSzia!
Ha már ki van függesztve akkor csak a remény marad. Ha még most íródik a szerződés akkor érdemes olyan kitételt belerakni amit nehezen tud teljesíteni az esetleges rájelentkező.
Ez volt a téma nemrégiben "Quercus voltam" a 3912 hsz. ben jól leírta.
Üdv.: Csuti
Válasz csuti0 #4091. hozzászólásáraKicsit ebben nem tudnál segíteni mit lehetne tenni? Vagy meddig olvassak vissza? Vissza olvasom az egészet ha kell, csak lépnem is kellene..
Válasz Szabi993 #4090. hozzászólásáraSzia!
Nem "licitál" pont annyit ad érte amennyi a szerződésben van.Él az elő haszonbérleti jogával,a szerződésben foglaltakat elfogadja és az abban leírt feltételekkel bérli! A kulcs itt rejlik,olvass kicsit vissza, mit lehet tenni,hogy ne legyen kedve rájelentkezni!
Üdv.: Csuti
Válasz krisz19 #4088. hozzászólásáraAkkor mint egyéni Őstermelő (ha csak igen nagy összeget adok a földért, amit egy Családi Gazdálkodó már nem adna érte) nem igen jut földhöz...
szép törvény.. a tulajdonos nekem akarja, de ha gerinctelen a másik, Rám licitál és visszi...
Válasz krisz19 #4088. hozzászólásáraAkkor mint egyéni Őstermelő (ha csak igen nagy összeget adok a földért, amit egy Családi Gazdálkodó már nem adna érte) nem igen jut földhöz...
szép törvény.. a tulajdonos nekem akarja, de ha gerinctelen a másik, Rám licitál és visszi...
Válasz lemken #4085. hozzászólásáraHaszonbérleti szerződést ma írtuk alá, és ha véletlen Rám licitálna, akkor a Helyben lakó Családi gazdálkodó ha elfogadná a feltételeket, akkor ő kapná-e a földet.. annyi, hogy ez a föld az én városrészemben van, ő pedig 4km-re arébb lévő másik városrészben lakik. De helyben lakónak minősül Ő is.
Válasz krisz19 #4083. hozzászólásáraŐ szerintem arra gondolt, hogy olyan gazdálkodó megelőzi e aki nem szomszéd nem állatartó stb. sem csak és kizárólag családi gazdálkodó
Válasz Szabi993 #4082. hozzászólásáraHa simán helyben lakóföldműves vagy, akkor a Te példádban szereplő helyben lakó földműves családi gazdálkodó, jan. 1-től ŐCSG tagja megelőz, (remélem erre kerested a választ).
"46. § (1) Az erdőnek nem minősülő föld haszonbérbe adása esetén az alábbi sorrendben előhaszonbérleti jog illeti meg:
a) a volt haszonbérlő olyan földművest, illetve mezőgazdasági termelőszervezetet, aki helyben lakónak minősül, illetve amely helybeli illetőségűnek minősül, vagy akinek a lakóhelye, illetve akinek, vagy amelynek a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van;
b) az olyan földművest, aki helyben lakó szomszédnak minősül;
c) az olyan földművest, aki helyben lakónak minősül;
d) az olyan földművest, akinek a lakóhelye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van;
e) az olyan mezőgazdasági termelőszervezetet, amely helybeli illetőségű szomszédnak minősül;
f) az olyan mezőgazdasági termelőszervezetet, amely helybeli illetőségűnek minősül;
g) az olyan mezőgazdasági termelőszervezetet, amelynek a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van.
(2) A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának megfelelő területnek harmadik személy javára történő haszonbérbe adása esetén az (1) bekezdés b)-g) pontjában meghatározott előhaszonbérletre jogosultakat - az előhaszonbérletre jogosultak sorrendjében - megelőzi a földműves tulajdonostárs.
(3) * Az (1) bekezdés a) pontjával megegyező ranghelyen illeti meg előhaszonbérleti jog
a) a föld fekvése szerinti településen az előhaszonbérleti joga gyakorlását megelőzően legalább 3 éve állattartó telepet üzemeltető azon helyben lakó földművest vagy helybeli illetőségű mezőgazdasági termelőszervezetet, aki, illetve amely haszonbérletének a célja az állattartáshoz szükséges és azzal arányban álló takarmányszükséglet biztosítása és rendelkezik az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott állatsűrűséggel
aa) rét, legelő (gyep), vagy fásított terület művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén szarvasmarhafélék, ló, szamár, öszvér, juh, kecske vagy méh állatfajok vonatkozásában,
ab) * szántó művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén az aa) alpontban fel nem sorolt állatfajok, valamint szarvasmarha vonatkozásában, továbbá engedély vagy bejelentés alapján nyilvántartásba vett takarmány-vállalkozásnak minősül;
b) a szántó, kert, szőlő, gyümölcsös művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén azt a helyben lakó földművest, vagy helybeli illetőségű mezőgazdasági termelőszervezetet, aki vagy amely számára a haszonbérlet célja földrajzi árujelzéssel, továbbá eredetmegjelöléssel ellátott termék előállítása és feldolgozása, vagy ökológiai gazdálkodás folytatása;
c) kert, szőlő, gyümölcsös művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén azt a helyben lakó földművest, vagy helybeli illetőségű mezőgazdasági termelőszervezetet, aki vagy amely számára a haszonbérlet célja kertészeti tevékenység folytatásához szükséges terület biztosítása;
d) szántó művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén azt a helyben lakó földművest, vagy helybeli illetőségű mezőgazdasági termelőszervezetet, aki vagy amely számára a haszonbérlet célja szaporítóanyag-előállításhoz szükséges terület biztosítása;
e) * szántó, szőlő, gyümölcsös, kert művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén a föld területe legalább fele részének öntözhetőségét biztosító és a földdel alkotórész kapcsolatba kerülő öntözésfejlesztési beruházást végrehajtó földművest vagy mezőgazdasági termelőszervezetet, ha a haszonbérleti szerződés időtartamának legalább fele részében a végrehajtott öntözésfejlesztési beruházás a számvitelről szóló törvény rendelkezései szerint még értékkel bír.
(4) * Az (1) bekezdés b)-d) pontjában, valamint a (2)-(3) bekezdésben meghatározott földműves jogosulti csoportokon belül az előhaszonbérletre jogosultak sorrendje a következő:
a) családi mezőgazdasági társaság tagja vagy őstermelők családi gazdaságának tagja,
b) fiatal földműves,
c) pályakezdő gazdálkodó."
Haszonbérleti szerződés előtt állok, mint egyéni Őstermelő (pontosan most nem tudom, de nem Családi gazdálkodó, mert egyedül csinálom). Van helybeni gazda, mivel városhoz tartozzunk, elég sok is, de ennek a földnek nincs szomszédságban föld. Így ha Rám licitálna Családi gazdálkodó, aki helyben lakó, akkor az Övé lenne a föld? Gazdálkodó adná nekem a földet, így a volt földhasználó sincs... azt hallottam, hogy a Családi gazdálkodó vinni, ha elfogadja azt a feltételt, amit én ajánlottam..
Mert érdekes így, hogy akkor az egyéni Őstermelő (csak ha nagyon nagy bérleti díjat nem fizetne) szinte földhöz nem jutna, mert van k**g gazdálkodó aki rá licitál..
5031 hozzászólás
Az én sztorim:
Mevettem egy területet. Kapom a földhivataltól a tulajdonlapot. Minden OK! Akkor bejelentem a saját nevemre a földhasználatot. 1 hónap múlva jön az elutasító határozat hogy nem tudják bejegyezni a földhasználatot hogy mert a terület nem az én tulajdonomban van. MI? Itt van a tulajdonlap a kezemben! Telefon földhivatal? Hát nem tudják bejegyezni a földhasználatot előbb említett okok miatt. Mondom itt van a tulajdonlap a kezemben. Erre azt javasoltá hogy menjek be a földhivatba irjak kérelmet stb stb. Na mondom akkor itt áljunk meg 1 szóra....legyen kedves a földhivatal vezetőjét kapcsolni...miért..kêrdezi ártatlanul/értetlenül. Azért mert én nem hibáztam de mégis én menjek be én írjak kérelmet stb stb? Na neeeeee! Mondtam ha nem intézik el egymás között a dolgot és tisztázzák hogy ki miben és mikor hibázott akkor valóban bemegyek és előadom a történetet a hivatalvezetőnek élőben. Érdekes ment minden ezt követően a maga útján. Még talán elnézést is kértek.
.
Válasz horvath.agro #4129. hozzászólásáraEttől van jobb is. Szomszéd szántót kifüggesztik bérletre.Rájelentkeztem. Földhivataltól jön a pecsétes szerződés,hogy én vagyok a nyertes. Szuper,mindent über fasza. Akkoriban nem volt sok időm szaladgálni. Kb 1 hónap után megyek be,hogy a földhasználatot bejelentsem. Mondják,hogy nem jegyzik be a nevemre. Mondom miért nem. Mert az eredeti kifüggesztőt jegyezték be földhasználónak. Csak pilláztam. Most papíron 2 bérlője van a területnek.
Leírok egy kis szösszenetet, mert nonszensz ami megy az országban.
volt egy bérelt területünk ami 2020 aug. 31-el lejárt volna, nagyapám bérelte de nem szerettük volna ha ő hosszabbítja meg, hanem van egy kft-nk amivel szerettük volna tovább bérelni.
bementem a földhivatalhoz, hogy miként lehetne ezt megtenni minél ügyesebben. egy csomó mindent megcsináltunk hozzá, hogy a kft előbérleti joggal rendelkezzen, (tenyészet igazolás, takarmány tároló minősítés, stb stb) minden alkalommal mikor meglett valami igazolás bementem a földhivatalhoz és leültünk megbeszéltük, hogy mi kell még, hogy minden rendben legyen.
Amikor minden papír meglett a tulajokkal aláírattunk mindent (200 km-re lakik tőlünk az egyik, tőle 200ra a másik, összesen 4,5 ha a terület) posta jött posta ment, megérkezett az összes aláírt papír, ezzel bementem a földhivatalhoz leültünk átnéztünk mindent egy ott dolgozóval, (ez már az 5. alkalom volt, mert mindig kellett valami újabb dolog) minden szuper minden jó sima ügy, vihetjük kifüggeszteni.
Oké bevittem az önkormányzathoz, kifüggesztették eltelt a 15 nap és jön az elutasító határozat annak az aláírásával akivel mindent megbeszéltem előtte és ellenőriztünk mindent...
Indoklás az volt, hogy a kft székhelyileg nem abban a városban van ahova a föld tartozik, ugyanis a terület helyileg tőlem 4km-re fekszik a város ahova tartozik pedig 16...
Na itt elgurult kicsit a gyógyszer, mondom neki, hogy nem tünt fel az első alkalommal hogy a székhelye a cégnek itt és nem ott van???? Természetesen a válasz az volt, hogy ez a jogszabály, (és ezt nem tudta a szemét megmondani mielőtt nekiálltunk volna)
Oké falugazdászhoz bementem mi legyen: folytassuk tovább a bérlést nagyapám nevében.
Másnap földhivatal, előálltam ezzel, szuper minden oké, új szerződéseket írassak a tulajokkal újra posta ide oda oké, így menni fog (ez volt januárban)
Megjönnek a szerződések, beküldjük minden szuper.
Eltelik a 15 nap elutasítják ismét, mondván hogy kérelem nem volt csatolva... De ott voltam b.meg miért nem tájékoztattál erről???
Jó semmi baj, harmadjára is új szerződés, új aláírások újra posta, kérelem megírva, beadás előtt bementünk, hogy mostmár tényleg minden oké legyen, papírokat odaadom a komának, ránéz: ez így nem jó ezt be se adjam mert elutasítják ismét harmadjára, indok: a hosszabbítás csak a bérleti idő lejárta előtt lehetséges, és ezt nem tudta volna mondani a f.kalap az előző kör előtt????? akkor el se küldöm a hosszabbításról szóló szerződéseket, hanem rögtön a normális bérleti szerződést küldöm...
Most ott tartunk, hogy mivel már semmi közünk a földhöz, így normális bérleti szerződést kell kötni, ami azzal jár hogy bárki elbérelheti előlünk mivel semmi előjogunk nincs...
A tulajok már hülyének néznek bennünket teljesen.
Válasz uff #4122. hozzászólásáraA második út törvényszerű és nem opció.
Válasz pamko #4126. hozzászólásáraA haszonbélet hatósági jóváhagyása megtörtént csak a földhasznalat bejegyzése nem. Az MVH elfogadja jogos földhasználatnak.
Válasz csontii #4125. hozzászólásáraA hatósági jóváhagyás nélkül ,érvényesnek mondható egy haszonbérleti szerződés ,földhasználati igazolás céljából?
Nálunk a következő a helyzet...a 2014 után vásárolt földeket nem adhatja ki a tulaj,mert vállalta a szerződésben (új ftv szerint vállalni kellett),hogy saját maga műveli .... tavalyig nem foglalkozott vele a FH ,de tavaly óta visszadobják nálunk ezeket a szerződéseket.
Válasz gazda001 #4124. hozzászólásáraNem bukik,mert érvényes haszonbérleti szerződéssel is tudod igazolni a földhasználatot.
Érvényes föld haszonbérleti szerződés és kormányhivatali jóváhagyás (ami 2020 nov. 09-én kelt) birtokában lassan 120 napja várom a földhasználat bejegyzését a Komáromi földhivataltól. Tudtommal 60 nap az ügyintézés. telefonon érdeklődtem és azt válaszolták, hogy nagyon sok a dolguk el vannak csúszva, nem érnek most rá erre. Hát komolyan elhűltem, egy hivatal ki mer ilyet jelenteni???? Mi lehetne velük kezdeni ? Lehet hogy egészen június 09-ig sem érnek rá és akkor mi lesz, bukik a földalapú?
Sziasztok! Mivel erre a kérdésre nincs topik, itt is felteszem. Folyamatban van egy föld vásárlásom, ami ki van adva 2021.12.31-ig. Ezen a területen akarok állattartó telepet létesíteni, lehetőleg még idén. El lehet kezdeni egy rész művelés alól kivonását mielőtt lejár a bérleti szerződés, mondjuk nyár végén? A bérlő le tud aratni, utána meg mivel lejár a bérlet már úgysem csinálna rajta semmit. Persze megpróbálok vele egyezségre jutni, mondjuk ajánlok helyette valamit.
Az egyik út szerintem,hogy az emelkedő bérleti díjaknak, be kell épüljenek a gabona átadási árakba, ehhez minél kevesebb előkötésnek kellene megvalósuljon, hogy aratások után felbolydulhasson a piac. A másik út a termelői jövedelmek csökkenése...Lehet, hogy ez egy hibás következtetés, mi a véleményetek?
Mi az átlagos haszonbérleti díj?
https://kuria-birosag.hu/hu/kollvel/22020-xi9-kk-velemeny-haszonberleti-dij-megallapitasarol-foldforgalmi-hatosagi-ugyekben
Válasz csontii #4119. hozzászólásáraAkkor hosszabbítani sem tudna.
Válasz D. Csaba szakirányító #4118. hozzászólásáraGondolom már lejárt a haszonbérlet és ki kell függeszteni.Kifüggesztés után meg bármi megtörténhet.
Válasz Julius #4115. hozzászólásáraMi a gond? Ha volt haszonbérlőnek minősülsz, gyakorlatilag senki nem viheti el előled.
felénk is ez a helyzet, JNSZ. De érdekes mert vannak olyan földek amik 70e/ha körül mozognak és 30 AK értékűek és vannak olyanok amikért már 100e/ha körül kérnek és csak 20 AK értékű. Nekem is van egy terület aminek idén lejár a szerződése és benyögte tavaly a tulaj hogy vagy eladja vagy 85e/ha mert hallotta hogy már mások is 100 körül kapnak csak azt nem veszi figyelembe hogy azok30-40AK földek, meg ugye hogy hallja a tv be hogy országosan már 100e körül mozognak a bérleti díjak, igen csak nem mindegy melyik régióról beszélünk. Szóval van egy réteg aki már nagyon megakar gazdagodni belőle és van aki reális árral beéri.
Máshol is megemelkedtek a bérleti dijjak mer itt BÁCS megye kózepén 16 -18 AK főldekért 120000ft ot vagy felette akarnak kérni?? A kukorica 9-10 tonnát tud maximum kedvező időben ??
10 éve béreltem földet a tulajdonostól, haszonbérletet akartam hosszabbíttatni, a földhivatal nem fogadta el, mert haszonélvezeti jog
van bejegyezve a területre.A hivatal elismerte, hogy ők hibáztak, de a balhét vigyem én el, kössek új szerződést a haszonélvezővel, de azért írassam alá a tulajjal is a szerződést.A haszonélvezeti jogot 25éve jegyezték be.A földhivatalban úgy beszéltek az emberrel, mint kanász a süldővel.Meg van a véleményem a hivatalról.
Válasz k-roy90 #4113. hozzászólásáraSzia!
Kártya számot nem kell.
Üdv!
Lenne egy apro kerdesem, haszonberleti szerzodesnel a személyi azonosítón kívül fel kell tuntetni a személy és lakcímkártya számát?
Válaszokat előre is köszönöm!
Válasz Mézga #4109. hozzászólásáraA kúria egyértelműen fogalmaz! Nem az alanyiság számít hanem, hogy folyamatos legyen a bérlés!
Válasz D. Csaba szakirányító #4110. hozzászólásáraTökéletesen igazad van!
Én a bejegyzést a MOSZ oldaláról ollóztam be,a jogászuk szerint a feltett kérdésre ez a válasz......???!!!!
Válasz tothgazda #4107. hozzászólásáraEz nem igaz.
Válasz Attikaa #4105. hozzászólásáraahány ügyvéd, annyi értelmezés
Válasz tothgazda #4107. hozzászólásáraEz a 2013-as földtörvény ELŐTTI időkben volt igaz. A cikk is 2010-es amiből ezt bemásoltad.
.) Mit jelent a földtörvényben szereplő „volt” haszonbérlő?
Jogszabályi rendelkezés hiányában az FVM álláspontja az, miszerint a korábbi bérlőt első helyen álló haszonbérletre jogosultnak lehet tekinteni, ha a haszonbérleti szerződés megszűnése óta maximum egy év telt el és ezen időszakban a tulajdonos nem kötött mással bérleti szerződést.Válasz matarka #4103. hozzászólására
Válasz matarka #4103. hozzászólásáraHa csak egy nappal is lejárt a szerződésed akkor már nem vonatkozik rád a volt bérlő fogalma! Amiből már kifutottál mert január 8.-ig még leadhattad volna a szerződést 2020 dec. 31.-ei dátummal keltezve hogy meghosszabítjátok.Bocs, a felesbérletet meg már nem is lehet hosszabítani 2020 jan 14-től asszem!
Válasz lord.west #4104. hozzászólásáraÉn nem rég vásároltam egy területet, az ügyvédem azt mondta az idei évtől minden dokumentumot csatolni kell amire hivatkozok mint vásárló. Pl.földműves igazolás fénymásolata, mivel szomszéd voltam, a szomszédos hrsz. tulajdoni lapját is csatolni kellett, illetve a lakcímkártya fénymásolatát, szóval mindent. Gondolom ez igaz a haszonbérleti szerződésre és az elfogadó nyilatkozatra is.
Üdv!
Földbérletet állattartó,takarmány előállítás céljából adtam be.Minden szükséges dokumentummal!A földhivatal eldobta mivel a Nebih állattartói igazoláson csak a nevem,tenyészet kódom és az állatok számát meg az 1 éves átlagot igazolták le. A tartás helyét és idejét nem írták rá! Mivel mindég minden xar ügymenet és ügyintézés változik ezért én nem tudtam és ők sem,hogy azt is kellett volna... A földtörvény szerint meg kell felelnem a helybeli legalább 3 éves állattartásnak,de azt nem írja,hogy nekem kell leigazolnom. A hivatali ügyintéző épp úgy lekérheti mint azt hogy 3 éve helyben lakom,vagy hogy az 1200Ha nem haladom meg.Sőt,az állattartói igazolásomat, ő is lekéri,de azt már nem hogy hol,mióta...Az a bosszantó,hogy a beadás előtt végigkérdeztem az atya úr istent is,de mindenki mást mondott...
Sziasztok!
6 évig béreltem egy területet 2020. december 31-ig felesbérleti szerződés alapján. Földhasználati nyilvántartásba is be voltam jegyezve. Tavaly év végén beteg voltam, nem volt időm ezzel foglalkozni. Most szólt a tulajdonos, hogy írni kellene egy új szerződést, most már haszonbérleti szerződést.
Felvetődött bennem a kérdés, hogy vajon még mindig "volt haszonbérlő" vagyok-e vagy már nem?
Válasz Facsar Bálint #4101. hozzászólásáraAz adásvételiben benne kell lennie, ha bérlettel terhelt egy ingatlan, az előző tulaj kötött egy szerződést, tehát te ennek a tudatában vásárolhatod meg. A bérletet csak közös megegyezéssel lehet megszüntetni lejárat előtt. Milyen jó lenne, ha a ház hitelét már nem kellene fizetnie az új tulajdonosnak....
Válasz csontii #4100. hozzászólásáraés ha ez osztatlan közösbe van,? és jövőre enyém lesz az egész terület
Válasz Facsar Bálint #4099. hozzászólásáraNem.
üdv.Olyan kérdésem lenne hogy,
Legelőt vásároltam és az ki van adva bérbe , én mint új tulaj feltudom bontani a haszonbérleti szerződést? ha nem akarja a bérlő
Válasz Rabó001 #4097. hozzászólására Pontosan nem tudom de szerintem meg a pillangóst simán elfogadják a mák már problémásabb mert csak engedéllyel termelhető de a takarmány növények simán persze inkább olyanokat érdemes írni mint a lednek v.lóbab ami nem hétköznapi s ezt soha nem ellenőrzi a földhivatal bár beírja hogy mit talált s milyen kultúrállapotban van a terület de csak ennyi
Válasz Szabi993 #4095. hozzászólásáraNa azért mindent nem lehet beleírni, ezt itt is beszéltük egy ideje. Illetve bele lehet írni, csak nem biztos hogy jóváhagyják úgy, akkor meg ottvagy hogy nem lehet mindent beleírni.
Például ebben sem vagyok biztos hogy a szerződésben elő lehet írni olyat, hogy a bérlő milyen növényeket termeszthet majd.
Olyat szerintem bele lehet írni, hogy a bérlő nem válthat művelési ágat. De hát nem is gyakori hogy valaki mondjuk a szántóból legelőt akar csinálni, bár előfordulhat.
Azt ellenben már el tudnám képzelni, hogy bérbeadod, olyan kikötéssel hogy a bérlő a tehenei számára legelőt létesít rajta. Vagy bérbeadod bodzatelepítés céljára. Viszont ilyenkor annak a gazdának is teljesítenie kell a feltételt, akivel bérleti szerződést kötsz. Ez akkor működik, ha tényleg bodzát akar telepíteni, csak hogy a példánál maradjunk.
Szóval nem olyan egyszerű azt a határt megtalálni, ami még belefér egy bérleti szerződésbe.
Válasz Szabi993 #4095. hozzászólására csak a bérbe adóval kell jóban lenned
Válasz Mihály #4094. hozzászólásáraDe itt vissza is nyalhat a fagyi nem? Mert ha én meg kukoricát teszek bele, akkor azt jelezheti aki nem licitált rá... vagy utána már nem foglalkozik vele senki.. ha meg így is rám jelentkeznek, akkor pedig ütőlap lesz a kezemben..?
Válasz csuti0 #4093. hozzászólására Így van ki kell kötni hogy az 5 év alatt csak mák és lucerna vethető a területre s már nem is lesz rá jelentkező még Gabri sem ültethet bele krumplit
Válasz Szabi993 #4092. hozzászólásáraSzia!
Ha már ki van függesztve akkor csak a remény marad. Ha még most íródik a szerződés akkor érdemes olyan kitételt belerakni amit nehezen tud teljesíteni az esetleges rájelentkező.
Ez volt a téma nemrégiben "Quercus voltam" a 3912 hsz. ben jól leírta.
Üdv.: Csuti
Válasz csuti0 #4091. hozzászólásáraKicsit ebben nem tudnál segíteni mit lehetne tenni? Vagy meddig olvassak vissza? Vissza olvasom az egészet ha kell, csak lépnem is kellene..
Válasz Szabi993 #4090. hozzászólásáraSzia!
Nem "licitál" pont annyit ad érte amennyi a szerződésben van.Él az elő haszonbérleti jogával,a szerződésben foglaltakat elfogadja és az abban leírt feltételekkel bérli! A kulcs itt rejlik,olvass kicsit vissza, mit lehet tenni,hogy ne legyen kedve rájelentkezni!
Üdv.: Csuti
Válasz krisz19 #4088. hozzászólásáraAkkor mint egyéni Őstermelő (ha csak igen nagy összeget adok a földért, amit egy Családi Gazdálkodó már nem adna érte) nem igen jut földhöz...
szép törvény.. a tulajdonos nekem akarja, de ha gerinctelen a másik, Rám licitál és visszi...
Válasz krisz19 #4088. hozzászólásáraAkkor mint egyéni Őstermelő (ha csak igen nagy összeget adok a földért, amit egy Családi Gazdálkodó már nem adna érte) nem igen jut földhöz...
szép törvény.. a tulajdonos nekem akarja, de ha gerinctelen a másik, Rám licitál és visszi...
Válasz Szabi993 #4087. hozzászólásáraIgen, ha érvényes elfogadó nyilatkozatot ad be, akkor ő viszi a földet.
Válasz lemken #4085. hozzászólásáraHaszonbérleti szerződést ma írtuk alá, és ha véletlen Rám licitálna, akkor a Helyben lakó Családi gazdálkodó ha elfogadná a feltételeket, akkor ő kapná-e a földet.. annyi, hogy ez a föld az én városrészemben van, ő pedig 4km-re arébb lévő másik városrészben lakik. De helyben lakónak minősül Ő is.
Válasz lemken #4085. hozzászólásáraHelyben lakó családi gazdálkodó, én pedig helyben lakó Őstermelő. Nem vagyunk állattartók se szomszédok a földnek..
Válasz krisz19 #4083. hozzászólásáraŐ szerintem arra gondolt, hogy olyan gazdálkodó megelőzi e aki nem szomszéd nem állatartó stb. sem csak és kizárólag családi gazdálkodó
Válasz Szabi993 #4082. hozzászólásáraHa simán helyben lakóföldműves vagy, akkor a Te példádban szereplő helyben lakó földműves családi gazdálkodó, jan. 1-től ŐCSG tagja megelőz, (remélem erre kerested a választ).
Válasz k-roy90 #4080. hozzászólásáraMármint, konkrétan mire gondolsz?
Előhaszonbérleti rangsor:
"46. § (1) Az erdőnek nem minősülő föld haszonbérbe adása esetén az alábbi sorrendben előhaszonbérleti jog illeti meg:
a) a volt haszonbérlő olyan földművest, illetve mezőgazdasági termelőszervezetet, aki helyben lakónak minősül, illetve amely helybeli illetőségűnek minősül, vagy akinek a lakóhelye, illetve akinek, vagy amelynek a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van;
b) az olyan földművest, aki helyben lakó szomszédnak minősül;
c) az olyan földművest, aki helyben lakónak minősül;
d) az olyan földművest, akinek a lakóhelye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van;
e) az olyan mezőgazdasági termelőszervezetet, amely helybeli illetőségű szomszédnak minősül;
f) az olyan mezőgazdasági termelőszervezetet, amely helybeli illetőségűnek minősül;
g) az olyan mezőgazdasági termelőszervezetet, amelynek a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van.
(2) A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának megfelelő területnek harmadik személy javára történő haszonbérbe adása esetén az (1) bekezdés b)-g) pontjában meghatározott előhaszonbérletre jogosultakat - az előhaszonbérletre jogosultak sorrendjében - megelőzi a földműves tulajdonostárs.
(3) * Az (1) bekezdés a) pontjával megegyező ranghelyen illeti meg előhaszonbérleti jog
a) a föld fekvése szerinti településen az előhaszonbérleti joga gyakorlását megelőzően legalább 3 éve állattartó telepet üzemeltető azon helyben lakó földművest vagy helybeli illetőségű mezőgazdasági termelőszervezetet, aki, illetve amely haszonbérletének a célja az állattartáshoz szükséges és azzal arányban álló takarmányszükséglet biztosítása és rendelkezik az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott állatsűrűséggel
aa) rét, legelő (gyep), vagy fásított terület művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén szarvasmarhafélék, ló, szamár, öszvér, juh, kecske vagy méh állatfajok vonatkozásában,
ab) * szántó művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén az aa) alpontban fel nem sorolt állatfajok, valamint szarvasmarha vonatkozásában, továbbá engedély vagy bejelentés alapján nyilvántartásba vett takarmány-vállalkozásnak minősül;
b) a szántó, kert, szőlő, gyümölcsös művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén azt a helyben lakó földművest, vagy helybeli illetőségű mezőgazdasági termelőszervezetet, aki vagy amely számára a haszonbérlet célja földrajzi árujelzéssel, továbbá eredetmegjelöléssel ellátott termék előállítása és feldolgozása, vagy ökológiai gazdálkodás folytatása;
c) kert, szőlő, gyümölcsös művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén azt a helyben lakó földművest, vagy helybeli illetőségű mezőgazdasági termelőszervezetet, aki vagy amely számára a haszonbérlet célja kertészeti tevékenység folytatásához szükséges terület biztosítása;
d) szántó művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén azt a helyben lakó földművest, vagy helybeli illetőségű mezőgazdasági termelőszervezetet, aki vagy amely számára a haszonbérlet célja szaporítóanyag-előállításhoz szükséges terület biztosítása;
e) * szántó, szőlő, gyümölcsös, kert művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén a föld területe legalább fele részének öntözhetőségét biztosító és a földdel alkotórész kapcsolatba kerülő öntözésfejlesztési beruházást végrehajtó földművest vagy mezőgazdasági termelőszervezetet, ha a haszonbérleti szerződés időtartamának legalább fele részében a végrehajtott öntözésfejlesztési beruházás a számvitelről szóló törvény rendelkezései szerint még értékkel bír.
(4) * Az (1) bekezdés b)-d) pontjában, valamint a (2)-(3) bekezdésben meghatározott földműves jogosulti csoportokon belül az előhaszonbérletre jogosultak sorrendje a következő:
a) családi mezőgazdasági társaság tagja vagy őstermelők családi gazdaságának tagja,
b) fiatal földműves,
c) pályakezdő gazdálkodó."
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem.
Haszonbérleti szerződés előtt állok, mint egyéni Őstermelő (pontosan most nem tudom, de nem Családi gazdálkodó, mert egyedül csinálom). Van helybeni gazda, mivel városhoz tartozzunk, elég sok is, de ennek a földnek nincs szomszédságban föld. Így ha Rám licitálna Családi gazdálkodó, aki helyben lakó, akkor az Övé lenne a föld? Gazdálkodó adná nekem a földet, így a volt földhasználó sincs... azt hallottam, hogy a Családi gazdálkodó vinni, ha elfogadja azt a feltételt, amit én ajánlottam..
Mert érdekes így, hogy akkor az egyéni Őstermelő (csak ha nagyon nagy bérleti díjat nem fizetne) szinte földhöz nem jutna, mert van k**g gazdálkodó aki rá licitál..
Válaszokat köszönöm