Hirdetés
Fórum
- Mtz műszakiztatás új
- Gázolaj jövedéki visszaigénylés új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Körbálázót, de milyet? új
- Mivel jobb a 750-es unhz mint az 500-as? új
- Alkatrész új
- Gazdálkodási napló/táblatörzskönyv új
- Agrártámogatások kifizetése új
- Faapríték fűtés-tüzelés új
- John Deere traktorok, kombájn minden mennyiségben új
264 hozzászólás
Nekem ilyen kellene,1 sorosba.225 cm a sortáv,és a gép,a hasa alatt visz egy sort.Megfizethető volna??Tököt kapálni kellene.
Válasz #159. hozzászólásra
Miért hagyhatták abba a sávpermetezést?
Válasz #161. hozzászólásra Természetesen működik a dolog...csak itt a hajtás miatt...precízkednek kicsit.
Válasz #156. hozzászólásra
automata kormánnyal,használom a sorpermetezőt a nöszer felhasználás 30% -s .Nincs miről beszélni!
Monosem kulti,2cm-s jel esetén,nincs szűkség a kamerával összekötött hidraulikus gerendára!Ezen az áron lehet venni,még 2db mono kultit!A legigényeseb b gyomírtók,és a lombtrágyák kötött válogathatsz!
Válasz #159. hozzászólásra
Nyilván jobban kihasználják a hidast. Azzal akár állományban is belepiszkálnak a kultúrába. Ami az ekézőnél már nem megy. Valamint egy jó hidassal 20k/h sebességgel agrotop jellegű fúvókákkal. Van teljesítmény.
Válasz #157. hozzászólásra
EZa cég is csinálta egy időben a sáv permetezést de abba hagyták valamiért inkább vettek egy hidast a szántóföldi gépek mellé
Válasz #154. hozzászólásra
Ez cégenként változik. Én tudok olyan tulajt kinek mára kicsivel több mint 1000 hektárja van. Az agráriumban az egyetlen masina a lada niva. Mindent bérmunkáztat. Ha nullára is jön ki a termelése...A földalapú az tiszta....már abból is el lehet vegetálni. 1 évig. Ő így gazdálkodik már hosszú évek óta.
Válasz #155. hozzászólásra
Húha....most megfogtál. Szerintem sima hagyományos szerekkel mit amúgy is ki szórnánk az állományban. Majd tavaszra kinyomozom.
Válasz #151. hozzászólásra
Egyébként láttam valahol hazai 1.0 verzióban kamerás kultit. Tehát itthon is elindult valami.
Válasz #152. hozzászólásra
Azt lehet tudni hogy milyen szerekkel oldják meg a gyomirtást a kapásnövényeknél?
Válasz #152. hozzászólásra
Nem tudom ez már tényleg nagyok játéka meg azoké akiknek nem számít a lóvé . Akiket én említettem pont azért használnak 12 sort hogy ne kelljen túl gyorsan menni , nem tudom hány ezer hektáros a cég de nem kicsi .
Válasz #151. hozzászólásra
Ez így van de ez köszönhető a folyamatosan fejlődő részegységeknek. Készülékeknek.
Válasz #150. hozzászólásra
Az igaz ,viszont ezekkel a rendszerekkel teljesen oda lehet ekézni a növény szárához. Valamint egymenetben elvégezhető a sáv vegyszerezés is. Ez egy alternatíva azon táblákra hol nem minden esetben vetnek RTK-val. Két garford dolgozik mellettem. RTK-val vetnek. (JD) Mégis a tökéletes kihasználtsághoz megy a kamerás ekéző. Szójában a védőlemez szinte súrolja a növényt. A hidromotoros verzióban már tü közti művelés is lehetséges. Igaz ott a terület teljesítmény lényegesen kisebb. Igaz azt a verziót kertészetekbe ajánlott. A sima rendszer brutális 15-18 K/h sebességnél is pontos itt azért már Az RTK nem minden esetben tud a nyomvonalon maradni pontosan. Ez a probléma a vader tempó (kuk vetőgépnél) már jelentkezett. Vagyis a vetőgép teljesítménye meghaladta az RTK-rendszer pontosságát. Ezért hogy ne kolbászoljon az ekéző, de haladjon a meló is használnak kamerás kultit. Ez a sebességről szól az óránkénti teljesítményről/üzemanyag felhasználásról.
Válasz #149. hozzászólásra
Azért tartom jónak a sorvezetőkhöz kapcsolható adaptereket mert akár még sz SPC-is udom szakaszoltatni vele ha az van vagy egy öreg Huniper permetezőt is tudok szakaszolni ha meg felelő szakaszolókat és és vezérlőket megveszem .
Válasz #149. hozzászólásra
Ha RTK-val 2 centi pontosan vetsz akkor ekár egy 30 éves ksmk-val is tudsz 2 centi pontosan kultizni is . Itt a szomszéd város nagy cége ők 12 sorral vetnek RTK-val és utána úgy is kultiznak 2-szer ha jól tudom 12-soros ksmk-val
Válasz #148. hozzászólásra
Gyakorlatilag ő egy adapteres verzió.
Válasz #144. hozzászólásra
Ez nekem is nagyon tetszik , de egy RTK vezérelt és a kormányhidraulikába épített kormányzással akár egy 10-15 éves traktor a 30 éves KSMK kultivátorral is tud ilyen minőségben dolgozni .
Ami miatt nekem nagyon tetszik ez az egész rendszer hogy relatív kis beruházással akár 15-20 éves jól bevált és jól dolgozó munkagéppark is felszerelhető és még minőségibb munkát lehet velük is csinálni .
Válasz #140. hozzászólásra
Mivel jelenleg is csak simán sorvezetésre használom az 500-ast nem sok lényege van neki így és mire én 3-4-5 év múlva elkezdeném fejleszteni teljesen elavult lesz - Viszont még most van hozzá illeszthető adapter lehet valakinek jól jönne egy ilyen .
Nekem sorvezetésre meg tökéletesen jó a 250-es is .És ha majd odajutok hogy igenis belekezdek akkor majd a legújabb technológiával neki fogok újra .
Válasz #143. hozzászólásra
Sorköz művelésben nálam ő a favorit
Ahogy már az elején beszéltük....dühöngő a topic. Nem hittérítő a forum csak.......simán tényközlő az aktuál fejlesztési irányokat célozza meg. Szerintem igencsak le jött mostanra...hogy vannak kik használják. S vannak kik szeretnék...De jelenleg még bizonyos okokból nem elérhető a számukra. A saját fejében és pénztárcájában mindenki a saját ura. Tehát ami lejön a témából a kissé lekezelő magatartás. Én is használtam, használni is fogom még a pályafutásom során. Most jelenleg mivel szinte a nulláról kell újrakezdenem, ezért megértem azokat is kik bizonyos okokból még nem elérhetőnek tartják a gazdaságukban. Ezért próbálok visszafogottabban nyilatkozni. Ezt kérném azoktól is kik már használják. Hogy a kollégáikat normális hangnemben próbálják az téma irányába...terelni. Nem azonos feltételekkel indult mindenki,valamint ha mégis akkor bármi közbejöhetett az évek során. Tolerancia és térjen vissza a topic a témához.
Ok, menjunk neki a kerdesnek mashonnnan....
Feletek mennyit er egy hektar szanto?
Es mennyit er egy tejelo tehen???
Válasz #129. hozzászólásra
gondolom másba fekteti a pénzt, vagy tartalékol
ha a régebbi gép parkal is tökéletes munkát lehet végezni akkor minek egy vagyont költeni ujjakra
Válasz #139. hozzászólásra
De ez mindennel igy van! Ha az uj eszkozoknek visszamenolegesen kompatibilisnek kellene lenni az osszes regi cuccal, semmi fejlesztes nem lenne lehetseges.
De ha egy komplett rendszert osszeraksz, akkor az 8-10 evig siman elmegy.
Ha viszont mukodik az 500-as, akkor minek lecserelni egy uj 250-esre??? Az nem elore, hanem visszalepes...
Válasz #137. hozzászólásra
Nem tudása változik csak mondjuk 2-3 év múlva az új adaptációk nem biztos hogy már kommunikálna vele
Válasz #136. hozzászólásra
Tavaly az AgroMashon pont ezt beszéltük hogy még még elmegy pár dologhoz de komplett rendszerhez már nem jó . De ha így haladunk akkor inkább egy új 250-esre cserélem az is elég nekem egyenlőre .
Válasz #135. hozzászólásra
Mikor megvásároltad sem volt benne több, mint amit most is tud. Mi az, amit nem lehet vele megvalósítani, amit a megvásárláskor lehetett, de most nem?
Válasz #135. hozzászólásra
Az attol fugg, hogy mi lenne a kovetkezo lepes amit meg szeretnel tenni. Eleg sok dolog van amivel fejlesztheto mind a mai napig. De semmikepp nem ertektelen, hiszen be lehet szamitani egy ujba!
Válasz #133. hozzászólásra
Erre a nem elavulásra csak annyit hogy a Trimble 500-asom már nem az igazi a rendszer ma kapható többi részéhez .
Kedves Mezőgazdász Kollégák!
B.U.É.K és sok sikert mindenkinek ez évben is!
Óriási segítséget szeretnék kérni attól aki majdan reményeim szerint tud nekem segíteni.
Szükségem volna 10 tonna tavaszi búzára, vagy tavaszi árpára saját célú vetésre!
Decemberben "rámszakadt" a jó Istenke segedelmével 30 Ha szántó. Már elkezdtem a talajmunkákat, de még így sem biztos hogy elfogadhatót tudok készíteni......
Ha van olyan gazda aki elkülönítve, szeparálva tárolta be terményét és nyugodt szívvel azt mondja, hogy ezt nyugodtan elvethetem tavasszal, attól szívesen vásárolnék!
Én Borsodi vagyok, de a Dunán innen szinte bárhová elmegyek érte!
Cseri József Tamás, Bőcs, 06-30/5252913
Az elmúlt években én is a precíziós mezőgazdaság felé vettem az irányt. Az automata kormányzások, a permetező szakaszolás, a műtrágyaszóró szakaszolás, vetőgép szakaszolás, hozamtérképezés, minden egyben van ahhoz, hogy egy komplex egymásra épülő rendszert működtessek. Minden elem külön-külön is akkora elmozdulás volt, hogy csak verem a fejem, hogy miért nem előbb valósítottam meg. Amikor egy 200 Ha gazdaság eldobál a levegőbe 10 millió forint műtrágyát, akkor nem kérdés, hogy annak a dobálásnak a minőségén egy év alatt bármikor kifizeti egy precíziós szórásra alkalmas és sokszor még a szórásra is csak korlátozottan alkalmas eszköz árának a különbségét. Egy tizenkét soros vetőgéppel szakaszolás nélkül vetni olyan mintha két kézzel szórná az ember a pénzt a földre. Nem csak a ki nem vetett mag árával számolok, hanem azzal a veszteséggel amit a nem megfelelő élet térrel a forgóban okozok a kezdeti fejlődésben. Látom a különbségeket és a mérhető eredményeket. Mivel magam veszem, működtetem ezeket az eszközöket, így látom a gazdasági, és kényelmi előnyeit is. Badarság, hogy nem kell hozzá ember, mert a gép dolgozik. Azt az élményt, amit a férfi embernek a felszántott föld az egyenesen elvetett sorok, az elvégzett munka ad, simán hozza a precíziós eszközökkel elvégzett munka is. Kicsit többet is, mert az anyagi előny is garantált az időjárástól függetlenül. Amit jelen pillanatban ezek az eszközök tudnak, sok sok év lehetőség. Jelen pillanatban minden emberi beavatkozás nélkül képes akár több gép is egymással szinkronban talajmunkát vagy akár vetést is végezni. Mitől avulna el ez a rendszer? Mire lehetne szükség ennél többre a mezőgazdaságban? A mezőgazdaság egy elég régi tradíció, amit elég nehéz lenne alapjaiban megváltoztatni. A jelenlegi rendszerek avulása nulla. Húsz év múlva akarom én forgatni a kormányt a traktorban? Nem. A jelenleg elérhető rendszereknél jobban kormányzó rendszereknek már gyakorlati haszna alig lenne. Sorolhatnám, de minden eszköz húsz év múlva is ugyanúgy funkcionálna, mint most. Attól, hogy talán nem lesznek vegyszerek, műtrágyák, stb. azért még vetni, aratni csak kell. Amikor pedig már ezeket sem kell, akkor kár is a mezőgazdaságról filozofálni.
Válasz #127. hozzászólásra
Igen, Kukorelliek is a tipikus sokezer hektaros gazdak, akiknek futja az ilyen uri huncutsagokra....
Osszevissza 400ha teuletuk van, es mar nem sok van amit NEM hasznalnak a technologiabol!
Az en tapasztalatom, hogy ez a dolog sokkal inkabb a kisebb gazdasagok-gazdak hatekony fegyvere, mintsem a sokezer hektaros cegeke. Egyszeruen ott nincs meg fejben a mukodteteshez szukseges allomany!
Nekem a monsanto új fejlesztése tetszik, az hogy adott területre teljes termesztéstechnológiát ajánl. Szinte az összes mérhető paraméter figyelembevételével. A múltbéli összefüggésekre alapozva egy komoly program segítségével.
Az a baj ezzel is hogy hiába tudnak mindent mérni a jövő akkor sem látható előre. A csapadékmennyiséget és eloszlást illetve a terményárakat nem lehet jósolni. A tápanyagellátás szintje meg főleg ezektől a bizonytalan tényezőktől kellene hogy függjön ha maximális nyereséget szeretnénk elérni.
Válasz #116. hozzászólásra
Ezen én is elgondolkodtam. Aki 200 Ha-on gazdálkodik és kiemelkedő termései is vannak az igencsak elgondolkodtató, hogy mi a frászt is csinál, hogy "ótvar gépekkel" dolgozik. Az elmúlt évek kitermelhettek volna egy egész új gépparkot neki. Valami sántít ebben a kijelentésben.
Válasz #127. hozzászólásra
Támogatások, terményárak, birtokméret trendek más fórumtémához tartoznak. A precíziós gazdálkodásról általában ítélkezni meglehetősen felelőtlen dolog lenne. Inkább szélesítsük ismereteinket erről itt a fórumban. Igyekszem összeszedni témábavágó magyar nyelvű anyagokat és belinkelni ide.
"Legfontosabb a tájékozódás" ahogy Farkas László mondja ebben a 2011-es videó sorozatunk első részében:
Ezzel a témával foglalkozik az Agroforumnak az alábbi cikke is. Itt a cikk
ahol Dr. Kukorelli Gáborral készítettek interjút. Terveink szerint Ő is előadást fog tartani a szezon előtti precíziós gazdálkodással kapcsolatos konferenciánkon.
Állítólag NAK 2014.április.Drasztikusan csökkent a mezőgazdasági vállalkozások száma Németországban, már alig több, mint 295 ezer üzemet regisztráltak a legutóbbi felmérésben. Ebből a családi gazdaságok száma 272 ezer, ami nagyjából fele-fele arányban oszlik meg a főtevékenységként és a melléktevékenységként gazdálkodók között.
A jogi személyiség nélküli társas gazdaságok száma mintegy 20 ezer, a jogi személyiségűeké pedig 5 ezer körül van.
A 16,7 millió hektár mezőgazdasági terület kétharmada fő- és mellékállású családi gazdaságok birtokában van, amelyek átlagos birtokmérete 41 hektár. Ezen belül a főállású családi gazdaságok átlagos mérete 62, a mellékállásúaké pedig 20 hektár.
A jogi személyiség nélküli társas gazdaságok átlagos birtoknagysága 127, a jogi személyiségű-eké pedig 584 hektár.
Az átlagos birtokméret a teljes üzemi körben 55,8 hektár, a csak főtevékenységű üzemeknél pedig 73,7 hektár. A főtevékenységű üzemekben 100 hektár mezőgazdasági területre vetítve a foglalkoztatottak száma 2,9 fő, az ugyanerre a területre vetített állategység pedig 140. Az összes üzemet figyelembe véve egy üzemre 1,8 fő munkaerő jut. A főtevékenységű üzemek átlagos árbevétele hektáronként 4100 euró a mezőgazdasági területre vetítve, a tiszta nyereségük pedig 760 euró/ha.
Az egy munkavállalóra jutó éves árbevétel 55,8 ezer euró. Egy hektár mezőgazdasági területre vetítve a gépi eszközök átlagértéke 324 euró, egy-egy üzemé pedig átlagosan 20 ezer euró/ha. A német mezőgazdaságban 1,31 millió traktor üzemel, egy üzemre átlagosan 4,5 jut. Egy traktor átlagosan 12,6 hektár területet szolgál ki.
Válasz #123. hozzászólásra
A németeknél évente 60 darab körüli a 400 lovasnál nagyobb traktorok piaca.
Az nem valami sok.
Válasz #123. hozzászólásra
Van arra is példa.......de többség még mindig átlagosnak nevezhető.
Válasz #118. hozzászólásra
Akkor nezd meg mégegyszer azt a Google maps-ot. Nyugat-Európában ugyancsak megszaporodtak az 1000 hektárt elérő vagy azt akar jelentősen meghaladó gazdaságok! Az elmúlt 20 évben végbement egy brutális teruletkoncentracio. Csak a vak nem vesz rola tudomást!
Átmentünk dühöngőbe
Jonnek a nagyok a kicsiket meg eltiporjak sz,rba se nezik pedig nekik koszonhetnek mindent
Válasz #116. hozzászólásra
Mert sajnos az ő apukája a tsz szétlopásakor a kocsmában siratta a múltat, így most alkalmazottként kell neki egy pesti f@sznál dolgozni, akinek az apukája viszont nagyon is jól helyezkedett a lopáskor, bár mára már neki is csak az a 2 nm föld maradt, ami mindannyiunkra vár életünk végén.
Válasz #115. hozzászólásra
A támogatás mértéke befolyásolja a kínálatot, ezáltal az árakat.
Támogatás nélkül 2 év alatt abbahagynák a gyenge földek művelését. Meg 1ből újratárgyalnák a 100ezres bérleti díjakat.
Válasz #113. hozzászólásra
A támogatások valamilyen formában megmaradnak. Mivel ezzel lehet lent tartani a fogyasztói árakat. Az hogy csak a nagy és több ezer hekis maradhat életben. A spekulánsok víziói. Európai kontinensen a keleti félen vannak nagy egybefüggő területek. Melyek megfelelnek a nagyüzemi feltételeknek.(Élettér.....ugye pár évtizede ez a szellem járta európát). Nem kell itt nyugat német Francia példákkal hozakodni. elég a fáradságot venni. Használni a Google earth- programot. S máris látszik a fent említett országokban sem több ezer hekis egybefüggő területek vannak. Pedig a példálódzások európai szinten arra mutatnak. Miközben a keleti blokk egy nagy potenciális, feltúrásra váró sztyeppe. Na most ott ahol bokázsokkal taglalt (természetes kerítés) apró táblákra osztott területeken gazdálkodnak. A támogatások elvonása,igen komoly érvágás lenne. Mivel az elaprózott munkák költség növelők. A német 70-100 hekivel rendelkezik...pl. Ebben olyan 20-30 heki spárga 2-3 hekis tagolással vetésforgóban. Szétszórva a település minden irányába. Az hogy oldja meg a területei egybeművelését. Összevonását hogy a támogatások megvonása után. Hatékonyan vegye fel a versenyt. Az Ukrán -Magyar területen egybeművelt több 100-1000 hekivel? Nasa kütyükkel.
Válasz #115. hozzászólásra
Az únió csak befolyásolja a világpiacot ,de lehet nem értek hozzá
Válasz #111. hozzászólásra
Ha 200 ha-n kimagasló eredmények vannak , miért kénytelen valaki "ótvar" gépekkel dolgozni
Válasz #113. hozzászólásra
Mi köze az áraknak a támogatásokhoz , az árakat a világpiac szabja a támogatást meg az únió.