Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR414.08 FtUSD396.98 FtCHF444.25 FtGBP499 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Földönfuto #2963. hozzászólásáraÉn még nem olvastam (de most majd megkeresem), de egy háború közelségében simán megeshet. Vagy maga az üzemeltető buzerálhat bele a működésbe, vagy épp valaki zavarhatja a jeleket.
Szóval legyenek kéznél a nyomjelzők!
Az előbb olvastam egy érdekes cikket itt az oldalon,miszerint előfordulhat ,hogy vetéskor nem lesz megfelelő GPS jel a precíziós vetéshez.A cikkiró javasolja a hagyományos nyomjelzőket üzemkész állapotba hozni.Tényleg előfordulhat ez?
Válasz Ganajos #2961. hozzászólásáraEgy picit beleugatok: nálunk a Force már leginkább csak a max. dózissal megy (vagy afelett, de ez természetesen nem igaz) és diabrotica lárva ellen már így sem 100%. És most nem a korai vetés okozta problémáról beszélek.
Szóval én a Soilguardot is maxszal kalkulálnám.
Válasz Háromágú villa #2956. hozzászólásáraMint írtam is próbaként előtte egy héttel szoktam fóliázni is de nem volt még különbség a fóliázott meg az "érintetlen" között.
Tavaly lehetett volna különbség mert akkor április végéig hideg volt majd hirtelen jött a meleg,de tavaly nem volt olyan föld amiről ne tudtam volna mi a helyzete.
Válasz Háromágú villa #2952. hozzászólásáraNem csak a vetőmagot védi a force-os csávázás hanem még a kezdeti fejlődés elején is.
A szakim amikor 2 éve elkezdtem csáváztatva kérni azt mondta hogy 15-18 napig védi a növényt hőmérséklettől és nedvességtől függően.
Amennyibben melegebb az idő és nedvesebb a talaj akkor 15 felé húz ha meg hidegebb száraz felfelé.
A csírát ez is megvédi csak egy későbbi nagyfokú féreg fertőzésnél van a gond mondjuk ha hideg talajba veti és 2 hétig csak "ül" a mag a földben majd utána berobban a tavasz ott kellemetlen meglepetés érheti az embert.
Ezért se kell kapkodni a kukorica vetéssel.
Mi 20.körül kezdünk ha jó idő lesz.
Válasz Bárány #2957. hozzászólásáraÉrtem. Itt Zala megyében még senki sem vetett.
Jövő héten indul a nagyobb üzemekben a vetés!
Talán a föld sem porol...
Válasz Nagy Péter 40 #2950. hozzászólásáraEz becsapós is lehet, mert ha a vizsgálatodat nem elég meleg talajnál végzed el, akkor nem kapsz képet a valós helyzetről, mivel még mélyen van a kártevő. Célszerű fekete fóliával letakarni a talajt ott, ahol vizsgálni akarod, mert hamarabb, jobban melegszik a talaj.
Tegnap Dunaújváros mellett a 62-esről láttam hogy egy 8370R 8 vagy 12 soros Tempoval vetett már ezerrel..illetve sok gabona vetőgépet is láttam, talán lucerna vagy árpa búza vetés is zajlott.
Válasz Háromágú villa #2952. hozzászólásáraEgyetértek 100%-ban, annyi észrevételem lenne, hogy nálunk (Bács-Kiskun) 5-6 kg-ot szoktak rakni Force-ból ha nem kukorica az elővetemény illetve 8-9 et a második évben. Ezekkel a dózisokkal nem szokott probléma lenni pedig már 15-éve így megy. Szóval termőhelye válogatja, hogy mennyi az elég, lehet pár hektáron érdemes mindenkinél kipróbálni többféle dózist.
Ha búza, vagy zöldítés után raksz kukoricát, akkor célszerű belemet venned, hiszen az engedélyokirata szerint cserebogár és pattanóbogár lárva ellen véd, 12 kg/ha dózist ajánl kukorica kultúrában.
Kukorica után kukorica esetén force 1,5 g talajfertőtlenítő mikrogranulátum a javasolt, hiszen az a kukoricabogár ellen véd, a monokultúrázás második évében 10-12 kg/ha dózis, a harmadik évben meg mehet 15 kg/ha dózis. Egy dolgot még érdemes számításba venni, a force-os csávázás csak a vetőmagot védi, a csírát már nem, ezért sokkal jobb megoldás, ha a mikrogranulátumot választod, hiszen az a gázosodás révén a csírát is megvédi. A döntés a tiéd.
Válasz Bigyófelügyelő #2945. hozzászólásáraTermészetesen azt a 1m2 teljesen átnézem aprólékosan. Pepecselős munka,de sajna sokat bukhatok rajta még úgy is hogy csáváztatom a magot.
2 éve ismerősnek 20 hektárt brutál módon megcsonkítottak, vissza pótolgatta de 8 tonna lett csak a termése mikor az átlag 10 vagy a felett volt..
3 ásonyomnyira megyek le általában bár nem centizem hogy tényleg megvan e.
Annyit szoktam még hogy előtte egy héttel szoktam fóliázni is párat próbaként mert egy "szaki" mondta hogy ha hideg a talaj nem jönnek fel és ezzel becsaphatom magam de őszintén szólva nem tapasztaltam még különbséget a sima meg a fóliázott között,de az is igaz hogy tavaly nem csináltam mikor lehetett volna tapasztalni hogy hideg a talaj mivel április vége felé vetettünk és emlékszek rá hogy előtte pár nappal még fagy közeli idő volt majd robbant a tavasz.
Nálam is nagy a dilemma de most azt beszéltük bátyámmal meg öcskössel hogy nem kockáztatok és inkább rakok fertőtlenítőt is az új földekhez.Startert szerettem volna szórni,de nem éri meg kockáztatnom.
Mikor van a vetés megfelelő ideje?
Minden az időzítésen múlik – különösen a vetésnél
A kukoricavetés mottója: „Olyan korán, amint lehet és olyan későn, amennyire kell”. Ha a talaj felmelegedett, kellően kiszáradt és teherbíró, valamint a talaj hőmérséklete elérte a 8–10 °C-ot, akkor normál körülmények között a vetés április közepétől május közepéig elvégezhető.
Milyen következményekkel jár a rossz időpontban történő vetés?
A megfelelő időpontban végzett vetés elengedhetetlen az egészséges növények növekedéséhez, a növény fejlődéséhez és végül a hozamhoz.
Forrás: KWS SAAT SE& Co. KgaA
Forrás: KWS SAAT SE& Co. KgaA
A korai vetés vagy a hideg idő a következő hatásokkal járhat:
Lassú csírázás
Elhúzódó kelés
Gyenge állomány
Csávázószerek hatásának csökkenése
Gátolt gyökérnövekedés
Csökkent tápanyagfelvétel
A késői vetés a következő hatásokkal járhat:
Meleg talaj hatása: gyors csírázás és kezdeti fejlődés
Hosszú napok hatása: fokozott szárbaindulás, és ezáltal nagyobb csőfejlődés
Megnövekedett szárdőlési kockázat
Rövidebb tenyészidőszak
Korlátozott keményítő beépülés, gyengébb beltartalommal rendelkező silókukorica
A kukorica fejlődéséhez szükséges tényezők a növény különböző fejlődési szakaszaiban eltérnek.
A talaj hőmérséklete a csírázási időszakban 8–10 °C között megfelelő.
A fiatal növények fejlődése során a 10 °C feletti hőmérséklet optimális.
Kedvezőtlen hőmérsékleti viszonyok hatásai:
Fiatal növények fejlődése: Több napon át < 10 °C a levél klorotikus elszíneződéséhez vezet
Késői fagyok: A -3 °C alatti hosszabb fagyok fagysérüléseket okoznak
Korai fagyok: A -2 °C alatti őszi hőmérsékletek (néhány óra alatt) a kukorica vízleadásának idő előtti leállását okozzák
..
Válasz Nagy Péter 40 #2935. hozzászólásáraAz egyik táblával én is gondban vagyok. Nekem első éves kukorica volt benne, neki három.Brutál bogaras lett a kukoricája, most én is aggódok mert én ismét kukoricát tennék, és nem az olcsóbbik fajtából... Amikor kiásol egy gödröt, akkor a leforgatott kukoricatöveket is átnézed, plusz a talajt is? Milyen mélységig?
Válasz Földönfuto #2942. hozzászólásáraÉn még nem,kb 10-15 napig nem is akarom!
Ezt a munkahelyemen követtem el!
A parancsot nem lehet megba..ni mert szaporodik.
Kitiltottak egy fa,,kalap miatt,pedig nem hiszem hogy rászolgáltam!
Válasz Ganajos #2938. hozzászólásáraÉn csak 25 hektárnak szoktam szórni a többinél mindig elég volt a force-os csávázás pedig nálam is van bőven ami 2 évig kukorica.
Drága de sajna a károkozás sokkal nagyobb lehet.
Jöjjön egy jó év és el is felejted hogy drága volt
Startert szoktam mert az elmúlt 2 évben a májusi hidegnél látszott hogy amelyik kapott startert az jobban bírta.
Válasz Nagy Péter 40 #2935. hozzászólásáraÉrtem köszi szépen…
Második kukorica alá már szoktam általában, de most nagyon elszaladtak az árak, de most is menni fog akkor.
Microstartert nem akarok, mert kap meszet, 10-26-26 ot szorva meg sor melle nitrogent, ugyhogy akkor megy a fertotlenito is.
Válasz CornHunter #2931. hozzászólásáraCsak arra figyeljetek hogy a magárokba ne menjen karbamid.
Nálunk Öcsém a műtrágya adagolós általában amíg én vetek ő 3 kerülönként kikaparja és megnézi hogy megvan e a 7cm-s távolság.
Ezt a módszert ajánlom nektek is. Sok sikert
Válasz Ganajos #2932. hozzászólásáraSztem a legegyszerűbb hogy a tábla több pontján ásol 1m2-s gödröket és megszámolod mennyi van.Én 2018 vagy 2019 körül így kezdtem mikor az előtte lévő évben 10 hektárból 1 elveszett és sajnos nem sorban ették ki...
3 alatt nincs gond akkor nem kell semmi. 3 felett kell a force-os csávázott mag vagy a fertőtlenítő.
Idén én is ások mert félévre "kaptam" földeket és szeretnék startert is szórni ha engedik a férgek.
Tavaly hallottam másik módszert hogy van olyan hogy csalogató golyós "sütemény",de azt őszintén szólva nem láttam még hogy működik és nem is néztem utána.
Én csináltam még olyat hogy a szomszédaim közül aki gabonát vetett kimentem a határhoz ki ástam pár darabot és megnéztem mennyi van a gyökerén.
Manapság ilyen módszerek már nem kellenek azokra a földekre mert gabonánál kb 30 cm szélességnyi elszokott "tűnni" a határon....
Amennyibben nem akarsz startert szórni sztem ne sajnáld mert nagyon sokat lehet bukni,főleg most ha jönne egy jó termés.
Válasz Ganajos #2933. hozzászólásáraÉn 15kg/ha.
Csemege alá ment azért ennyit mert ki lett rakva 600q jó érett trágya és velük együtt biztos érkezett pár lakó is nem akarok meglepetést.
Válasz Nagy Péter 40 #2925. hozzászólásáraÉs hogyan állapítod meg hogy milyen fokú a fertőzöttség?
Nekem tavaly nem volt gond, de most ugye kuki után megy kuki aztán azért akarok
Ikr tegnap 1800 ra mondta a belem-et…
Válasz Mézga #2928. hozzászólásáraMézga és Nagy Péter 40, köszönöm a válaszaitokat, arra jutottam, hogy csinálok ilyet is olyat is, és lesz saját tapasztalatom is a témáról
Válasz CornHunter #2916. hozzászólásáraSzórd ki telibe! nálam volt, hogy egyik szélső sornál túl közel rakta a maghoz és hiányos volt a sor. A szotya érzékenyebb
Válasz Ares 826 #2921. hozzászólásáraAzt szeretném megkérdezni csak úgy általánosságban, hogy melyik szakirodalomban/egyetemi disszertációban található az, hogy a karbamid csírázásgátló?
Én évekkel ezelőtt kerestem erre vonatkozó tudományos anyagot de nem találtam ilyent. (Főiskolán sem)
Ha bármilyen bizonyított állítást megvizsgálunk van hivatkozás arra vonatkozóan, hogy honnét származik.
Minden könyv a tankönyveket is ideértve hivatkozik a forrásra, hogy honnét származik az infó majd az is hivatkozik egy másik forrásra végül lesz egy egyetemi anyag amit több témában jártas prof is lektorált. Nem állítom, hogy nincs ilyen csak én nem találtam.
Ahogy a kolléga is írta a karbamid 5+cm vel a sora mellé vetve biztos nem okoz bajt mert én is használtam 160-170kg/ha-al és nem volt gond a csírázással. Nálam a nagyobb esőt kb. 8-10 leveles korában kapta amitől fehér körömnyi foltok lettek a levelén. A szakik azt mondták nitrogén mérgezés......
Valójában nem ezért nem használom, hanem a nap ahogy belesüt a műtrágya tartályba megolvad, hószerű lesz és eldugítja az adagoló szerkezetet.
Én azt tudom javasolni, ha valaki el akar vetni időben 2 száz hektárt felett egy 6 soros géppel akkor ne szarakodjon ilyesmivel, szórja el dolgozza be és nem lassítja le a saját vetését.
Ezt sem én találtam ki a nagyobb cégek mind így csinálják.
Válasz Ganajos #2922. hozzászólásáraA vetőmagot force 20 cs-vel kezelve kérem mindig. Kb plusz 4 ezer/zsák ha jól emlékszem így ahol nincs nagy fertőzöttség simán elég.
Ahol viszont nagyfokú a fertőződés ott sajnos nem elég csak a force-os vetőmag.Sajnos nekünk is van 25 hektár ilyen. Mi Belemet szórunk 8 kg/hektár mennyiségben.
Ajánlás szerint 12kg/ hektár de így hogy force-os a mag 8 kilónál se volt még gondunk.
Én 1250ft/kg áron vettem még egy hónapja múlt héten vett ismerős 1440 ft/kg volt.
Válasz CornHunter #2916. hozzászólásáraPersze hogy kilehet tenni.
Kb 10 éve vetjük vetéssel egy menetben és soha nem volt még gond vele.
Az tény hogy van csírázásgátló hatása de az a lényeg hogy ne a magárokba vessd a karbamidot.
Nálunk ha jól emlékszem 7 cm-re van a műtrágya a magároktól.
Beállítjátok magatoknak a biztonság kedvéért 10 cm-re és nem lesz gondod.
Évek óta és idén is 200 kg karbamid megy plusz ősszel kapott 100 kg karbamidot kukoricaszár meg szalma bontásra.
Ti milyen talajfertőtlenítőt raktok ha egyáltalán raktok? Kérdeztem ma árakat…brutál. Force+amalgerol 1,5 ha-os csomag 60000 ft
Talán még a soilguard (ami elvileg ugyan az mint a force legalábbis hatóanyagban) árban elfogadható 2000/kg.
Válasz VMisi #2917. hozzászólásáraIgen vetéskor semmit. Mikor kísérletezgettem akkor vetés előtt kapott 174-et kombinátorozás előtt fele, a másik fele meg ekézővel túratáskor 100 körül. A 100 +- azt jelenti ahogy kijön az ekézőn mert csal ide oda 10 kilót. Annyi hogy mikor fújom egyszikűre akkor kap még a 2000 liter permetléhez 25-30 kiló ureát is.
Üdv!
Kukorica, napraforgó vetéssel egymenetben sor mellé 1,5-2 mázsa karbamidot ki lehet tenni? azért kérdezem mert azt olvasni, hogy csírázásgátló hatása van, és az durva lenne ha nem kelne ki egy db mag se. Karbamidot még soha nem használtam, ezért gyakorlati tapasztalat, tanács érdekelne, esetleg melyik ami bírja így, vagy teljes területre kiszórni és bedolgozni vetés előtt?
kukoricát és napraforgót is így vetném ha nem bántja és mást utána nem is kapna, előre is köszönöm
Válasz VMisi #2912. hozzászólására5 évig kísérletezgettem táblákat felezve. Többet nem termet soha, de 40-50 %-ékkal kevesebb műtrágya elég ha az utolsó pillanatban van oda túratva a gyökeréhez. Azóta így megy. Kukorica után megy mindig, ősszel szántás előtt kap 200 kiló 6-24-12-tőt, túratáskor meg, 100 +- kiló ureát. Volt már 3x életemben 5+- tonna napra is, de mindig olyankor úgy jött ki, hogy 2 évvel azelőtt szója volt benne, meg mind 3x saját ganézott földekben volt.
3464 hozzászólás
Válasz Földönfuto #2963. hozzászólásáraÉn még nem olvastam (de most majd megkeresem), de egy háború közelségében simán megeshet. Vagy maga az üzemeltető buzerálhat bele a működésbe, vagy épp valaki zavarhatja a jeleket.
Szóval legyenek kéznél a nyomjelzők!
Az előbb olvastam egy érdekes cikket itt az oldalon,miszerint előfordulhat ,hogy vetéskor nem lesz megfelelő GPS jel a precíziós vetéshez.A cikkiró javasolja a hagyományos nyomjelzőket üzemkész állapotba hozni.Tényleg előfordulhat ez?
Válasz Ganajos #2961. hozzászólásáraEgy picit beleugatok: nálunk a Force már leginkább csak a max. dózissal megy (vagy afelett, de ez természetesen nem igaz) és diabrotica lárva ellen már így sem 100%. És most nem a korai vetés okozta problémáról beszélek.
Szóval én a Soilguardot is maxszal kalkulálnám.
Válasz Háromágú villa #2952. hozzászólásáraKukorica után megy kukorica…
Soilguardot vettem 12 kg/ha…. Hatóanyaga elvileg ugyan az mint a force.
Válasz Háromágú villa #2956. hozzászólásáraMint írtam is próbaként előtte egy héttel szoktam fóliázni is de nem volt még különbség a fóliázott meg az "érintetlen" között.
Tavaly lehetett volna különbség mert akkor április végéig hideg volt majd hirtelen jött a meleg,de tavaly nem volt olyan föld amiről ne tudtam volna mi a helyzete.
Válasz Háromágú villa #2952. hozzászólásáraNem csak a vetőmagot védi a force-os csávázás hanem még a kezdeti fejlődés elején is.
A szakim amikor 2 éve elkezdtem csáváztatva kérni azt mondta hogy 15-18 napig védi a növényt hőmérséklettől és nedvességtől függően.
Amennyibben melegebb az idő és nedvesebb a talaj akkor 15 felé húz ha meg hidegebb száraz felfelé.
A csírát ez is megvédi csak egy későbbi nagyfokú féreg fertőzésnél van a gond mondjuk ha hideg talajba veti és 2 hétig csak "ül" a mag a földben majd utána berobban a tavasz ott kellemetlen meglepetés érheti az embert.
Ezért se kell kapkodni a kukorica vetéssel.
Mi 20.körül kezdünk ha jó idő lesz.
Válasz Bárány #2957. hozzászólásáraÉrtem. Itt Zala megyében még senki sem vetett.
Jövő héten indul a nagyobb üzemekben a vetés!
Talán a föld sem porol...
Válasz Devyd #2955. hozzászólásáraA szotyi egy része itt is már a földben van. És a Racer is épp ázik rajta.
Válasz Nagy Péter 40 #2950. hozzászólásáraEz becsapós is lehet, mert ha a vizsgálatodat nem elég meleg talajnál végzed el, akkor nem kapsz képet a valós helyzetről, mivel még mélyen van a kártevő. Célszerű fekete fóliával letakarni a talajt ott, ahol vizsgálni akarod, mert hamarabb, jobban melegszik a talaj.
Tegnap Dunaújváros mellett a 62-esről láttam hogy egy 8370R 8 vagy 12 soros Tempoval vetett már ezerrel..illetve sok gabona vetőgépet is láttam, talán lucerna vagy árpa búza vetés is zajlott.
Válasz Háromágú villa #2952. hozzászólásáraEgyetértek 100%-ban, annyi észrevételem lenne, hogy nálunk (Bács-Kiskun) 5-6 kg-ot szoktak rakni Force-ból ha nem kukorica az elővetemény illetve 8-9 et a második évben. Ezekkel a dózisokkal nem szokott probléma lenni pedig már 15-éve így megy. Szóval termőhelye válogatja, hogy mennyi az elég, lehet pár hektáron érdemes mindenkinél kipróbálni többféle dózist.
Moderálási elveink miatt törölve: 2022-03-31 07:39:22
Válasz Ganajos #2922. hozzászólásáraAttól függ, mi a célod. Drága minden, ezért nem szabad hülyeséget csinálni, én azt mondom!
Ha búza, vagy zöldítés után raksz kukoricát, akkor célszerű belemet venned, hiszen az engedélyokirata szerint cserebogár és pattanóbogár lárva ellen véd, 12 kg/ha dózist ajánl kukorica kultúrában.
Kukorica után kukorica esetén force 1,5 g talajfertőtlenítő mikrogranulátum a javasolt, hiszen az a kukoricabogár ellen véd, a monokultúrázás második évében 10-12 kg/ha dózis, a harmadik évben meg mehet 15 kg/ha dózis. Egy dolgot még érdemes számításba venni, a force-os csávázás csak a vetőmagot védi, a csírát már nem, ezért sokkal jobb megoldás, ha a mikrogranulátumot választod, hiszen az a gázosodás révén a csírát is megvédi. A döntés a tiéd.
Moderálási elveink miatt törölve: 2022-03-31 07:39:10
Válasz Bigyófelügyelő #2945. hozzászólásáraTermészetesen azt a 1m2 teljesen átnézem aprólékosan. Pepecselős munka,de sajna sokat bukhatok rajta még úgy is hogy csáváztatom a magot.
2 éve ismerősnek 20 hektárt brutál módon megcsonkítottak, vissza pótolgatta de 8 tonna lett csak a termése mikor az átlag 10 vagy a felett volt..
3 ásonyomnyira megyek le általában bár nem centizem hogy tényleg megvan e.
Annyit szoktam még hogy előtte egy héttel szoktam fóliázni is párat próbaként mert egy "szaki" mondta hogy ha hideg a talaj nem jönnek fel és ezzel becsaphatom magam de őszintén szólva nem tapasztaltam még különbséget a sima meg a fóliázott között,de az is igaz hogy tavaly nem csináltam mikor lehetett volna tapasztalni hogy hideg a talaj mivel április vége felé vetettünk és emlékszek rá hogy előtte pár nappal még fagy közeli idő volt majd robbant a tavasz.
Nálam is nagy a dilemma de most azt beszéltük bátyámmal meg öcskössel hogy nem kockáztatok és inkább rakok fertőtlenítőt is az új földekhez.Startert szerettem volna szórni,de nem éri meg kockáztatnom.
Moderálási elveink miatt törölve: 2022-03-31 07:38:06
Mikor van a vetés megfelelő ideje?
Minden az időzítésen múlik – különösen a vetésnél
A kukoricavetés mottója: „Olyan korán, amint lehet és olyan későn, amennyire kell”. Ha a talaj felmelegedett, kellően kiszáradt és teherbíró, valamint a talaj hőmérséklete elérte a 8–10 °C-ot, akkor normál körülmények között a vetés április közepétől május közepéig elvégezhető.
Milyen következményekkel jár a rossz időpontban történő vetés?
A megfelelő időpontban végzett vetés elengedhetetlen az egészséges növények növekedéséhez, a növény fejlődéséhez és végül a hozamhoz.
Forrás: KWS SAAT SE& Co. KgaA
Forrás: KWS SAAT SE& Co. KgaA
A korai vetés vagy a hideg idő a következő hatásokkal járhat:
Lassú csírázás
Elhúzódó kelés
Gyenge állomány
Csávázószerek hatásának csökkenése
Gátolt gyökérnövekedés
Csökkent tápanyagfelvétel
A késői vetés a következő hatásokkal járhat:
Meleg talaj hatása: gyors csírázás és kezdeti fejlődés
Hosszú napok hatása: fokozott szárbaindulás, és ezáltal nagyobb csőfejlődés
Megnövekedett szárdőlési kockázat
Rövidebb tenyészidőszak
Korlátozott keményítő beépülés, gyengébb beltartalommal rendelkező silókukorica
A kukorica fejlődéséhez szükséges tényezők a növény különböző fejlődési szakaszaiban eltérnek.
A talaj hőmérséklete a csírázási időszakban 8–10 °C között megfelelő.
A fiatal növények fejlődése során a 10 °C feletti hőmérséklet optimális.
Kedvezőtlen hőmérsékleti viszonyok hatásai:
Fiatal növények fejlődése: Több napon át < 10 °C a levél klorotikus elszíneződéséhez vezet
Késői fagyok: A -3 °C alatti hosszabb fagyok fagysérüléseket okoznak
Korai fagyok: A -2 °C alatti őszi hőmérsékletek (néhány óra alatt) a kukorica vízleadásának idő előtti leállását okozzák
..
Válasz Sk Laci #2943. hozzászólásáraPedig nálatok hűvösebb van mint itt.
Válasz apuci #2944. hozzászólásáraÉn húsvét után kezdek majd gondolkozni rajta.Attól függ mit mond majd az előrejelzés.
Válasz Nagy Péter 40 #2935. hozzászólásáraAz egyik táblával én is gondban vagyok. Nekem első éves kukorica volt benne, neki három.Brutál bogaras lett a kukoricája, most én is aggódok mert én ismét kukoricát tennék, és nem az olcsóbbik fajtából... Amikor kiásol egy gödröt, akkor a leforgatott kukoricatöveket is átnézed, plusz a talajt is? Milyen mélységig?
Válasz Földönfuto #2942. hozzászólásáraÉn még nem,kb 10-15 napig nem is akarom!
Ezt a munkahelyemen követtem el!
A parancsot nem lehet megba..ni mert szaporodik.
Kitiltottak egy fa,,kalap miatt,pedig nem hiszem hogy rászolgáltam!
Válasz Földönfuto #2942. hozzászólásáraTegnap előtt már nálunk Szlovákiában is láttam egy kis gazdát vetni, de hogy mi lessz belőle
Válasz III.Gyula #2940. hozzászólásáraMár el merted vetni?????
Moderálási elveink miatt törölve: 2022-03-31 07:36:10
Kukorica vetés,négyszer körbe utána telibe.
Válasz Ganajos #2938. hozzászólásáraÉn csak 25 hektárnak szoktam szórni a többinél mindig elég volt a force-os csávázás pedig nálam is van bőven ami 2 évig kukorica.
Drága de sajna a károkozás sokkal nagyobb lehet.
Jöjjön egy jó év és el is felejted hogy drága volt
Startert szoktam mert az elmúlt 2 évben a májusi hidegnél látszott hogy amelyik kapott startert az jobban bírta.
Válasz Nagy Péter 40 #2935. hozzászólásáraÉrtem köszi szépen…
Második kukorica alá már szoktam általában, de most nagyon elszaladtak az árak, de most is menni fog akkor.
Microstartert nem akarok, mert kap meszet, 10-26-26 ot szorva meg sor melle nitrogent, ugyhogy akkor megy a fertotlenito is.
Válasz kisattila1112 #2934. hozzászólásáraJaah akkor muszáj..köszi
Válasz CornHunter #2931. hozzászólásáraCsak arra figyeljetek hogy a magárokba ne menjen karbamid.
Nálunk Öcsém a műtrágya adagolós általában amíg én vetek ő 3 kerülönként kikaparja és megnézi hogy megvan e a 7cm-s távolság.
Ezt a módszert ajánlom nektek is. Sok sikert
Válasz Ganajos #2932. hozzászólásáraSztem a legegyszerűbb hogy a tábla több pontján ásol 1m2-s gödröket és megszámolod mennyi van.Én 2018 vagy 2019 körül így kezdtem mikor az előtte lévő évben 10 hektárból 1 elveszett és sajnos nem sorban ették ki...
3 alatt nincs gond akkor nem kell semmi. 3 felett kell a force-os csávázott mag vagy a fertőtlenítő.
Idén én is ások mert félévre "kaptam" földeket és szeretnék startert is szórni ha engedik a férgek.
Tavaly hallottam másik módszert hogy van olyan hogy csalogató golyós "sütemény",de azt őszintén szólva nem láttam még hogy működik és nem is néztem utána.
Én csináltam még olyat hogy a szomszédaim közül aki gabonát vetett kimentem a határhoz ki ástam pár darabot és megnéztem mennyi van a gyökerén.
Manapság ilyen módszerek már nem kellenek azokra a földekre mert gabonánál kb 30 cm szélességnyi elszokott "tűnni" a határon....
Amennyibben nem akarsz startert szórni sztem ne sajnáld mert nagyon sokat lehet bukni,főleg most ha jönne egy jó termés.
Válasz Ganajos #2933. hozzászólásáraÉn 15kg/ha.
Csemege alá ment azért ennyit mert ki lett rakva 600q jó érett trágya és velük együtt biztos érkezett pár lakó is nem akarok meglepetést.
Válasz kisattila1112 #2929. hozzászólásáraÉs ebből mennyit raksz ki, 10kg/ha?
Válasz Nagy Péter 40 #2925. hozzászólásáraÉs hogyan állapítod meg hogy milyen fokú a fertőzöttség?
Nekem tavaly nem volt gond, de most ugye kuki után megy kuki aztán azért akarok
Ikr tegnap 1800 ra mondta a belem-et…
Válasz Mézga #2928. hozzászólásáraMézga és Nagy Péter 40, köszönöm a válaszaitokat, arra jutottam, hogy csinálok ilyet is olyat is, és lesz saját tapasztalatom is a témáról
Geo vadriasztó,csávázva,mit ér varjú ellen?Valakinek tapasztalata?
Válasz Ganajos #2922. hozzászólásáraTrika expert 29.210ft bruttó/10kg. Van benne nitrogen és foszfor.
Válasz CornHunter #2916. hozzászólásáraSzórd ki telibe! nálam volt, hogy egyik szélső sornál túl közel rakta a maghoz és hiányos volt a sor. A szotya érzékenyebb
Válasz termelo #2926. hozzászólásáraSzia!Küldtem egy mailt tegnapelőtt a kormányforgatóval kapcsolatban.Légyszi nézz rá!köszi
Válasz Ares 826 #2921. hozzászólásáraAzt szeretném megkérdezni csak úgy általánosságban, hogy melyik szakirodalomban/egyetemi disszertációban található az, hogy a karbamid csírázásgátló?
Én évekkel ezelőtt kerestem erre vonatkozó tudományos anyagot de nem találtam ilyent. (Főiskolán sem)
Ha bármilyen bizonyított állítást megvizsgálunk van hivatkozás arra vonatkozóan, hogy honnét származik.
Minden könyv a tankönyveket is ideértve hivatkozik a forrásra, hogy honnét származik az infó majd az is hivatkozik egy másik forrásra végül lesz egy egyetemi anyag amit több témában jártas prof is lektorált. Nem állítom, hogy nincs ilyen csak én nem találtam.
Ahogy a kolléga is írta a karbamid 5+cm vel a sora mellé vetve biztos nem okoz bajt mert én is használtam 160-170kg/ha-al és nem volt gond a csírázással. Nálam a nagyobb esőt kb. 8-10 leveles korában kapta amitől fehér körömnyi foltok lettek a levelén. A szakik azt mondták nitrogén mérgezés......
Valójában nem ezért nem használom, hanem a nap ahogy belesüt a műtrágya tartályba megolvad, hószerű lesz és eldugítja az adagoló szerkezetet.
Én azt tudom javasolni, ha valaki el akar vetni időben 2 száz hektárt felett egy 6 soros géppel akkor ne szarakodjon ilyesmivel, szórja el dolgozza be és nem lassítja le a saját vetését.
Ezt sem én találtam ki a nagyobb cégek mind így csinálják.
Válasz Ganajos #2922. hozzászólásáraA vetőmagot force 20 cs-vel kezelve kérem mindig. Kb plusz 4 ezer/zsák ha jól emlékszem így ahol nincs nagy fertőzöttség simán elég.
Ahol viszont nagyfokú a fertőződés ott sajnos nem elég csak a force-os vetőmag.Sajnos nekünk is van 25 hektár ilyen. Mi Belemet szórunk 8 kg/hektár mennyiségben.
Ajánlás szerint 12kg/ hektár de így hogy force-os a mag 8 kilónál se volt még gondunk.
Én 1250ft/kg áron vettem még egy hónapja múlt héten vett ismerős 1440 ft/kg volt.
Válasz CornHunter #2916. hozzászólásáraPersze hogy kilehet tenni.
Kb 10 éve vetjük vetéssel egy menetben és soha nem volt még gond vele.
Az tény hogy van csírázásgátló hatása de az a lényeg hogy ne a magárokba vessd a karbamidot.
Nálunk ha jól emlékszem 7 cm-re van a műtrágya a magároktól.
Beállítjátok magatoknak a biztonság kedvéért 10 cm-re és nem lesz gondod.
Évek óta és idén is 200 kg karbamid megy plusz ősszel kapott 100 kg karbamidot kukoricaszár meg szalma bontásra.
Válasz VMisi #2919. hozzászólásárahttps://www.google.com/search?q=urea+m%C5%B1tr%C3%A1gya&hl=hu&sxsrf=APq-WBucnOPzVZMhzyuxuTeXO-08lX5XRw%3A1648493615245&source=hp&ei=LwRCYtzaC8evkwW86r_4Bw&iflsig=AHkkrS4AAAAAYkISP7sNrlIEd9y3Ra8TuFXJhJ4_9kAs&oq=urea&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAEYAjIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUILhCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQ6BAgjECc6CwguEIAEEMcBEKMCOgsILhCABBDHARCvAVAAWLQRYJUgaABwAHgAgAGjAYgBkwSSAQMwLjSYAQCgAQE&sclient=gws-wiz
Ti milyen talajfertőtlenítőt raktok ha egyáltalán raktok? Kérdeztem ma árakat…brutál. Force+amalgerol 1,5 ha-os csomag 60000 ft
Talán még a soilguard (ami elvileg ugyan az mint a force legalábbis hatóanyagban) árban elfogadható 2000/kg.
Válasz CornHunter #2916. hozzászólásáraAzt ne kinyírja a csírát ha kap egy jó esőt keléskor!
Válasz VMisi #2919. hozzászólásáraKarbamid, van amelyik de lehet minden zsákra rá van írva.
Válasz mtz1221 #2918. hozzászólásáraA túratást már értem, de mi az az urea? Lombtrágya?
Válasz VMisi #2917. hozzászólásáraIgen vetéskor semmit. Mikor kísérletezgettem akkor vetés előtt kapott 174-et kombinátorozás előtt fele, a másik fele meg ekézővel túratáskor 100 körül. A 100 +- azt jelenti ahogy kijön az ekézőn mert csal ide oda 10 kilót. Annyi hogy mikor fújom egyszikűre akkor kap még a 2000 liter permetléhez 25-30 kiló ureát is.
Válasz mtz1221 #2915. hozzászólásáraVetéskor meg semmi? Mi az a "100 +- kiló ureát"?
Üdv!
Kukorica, napraforgó vetéssel egymenetben sor mellé 1,5-2 mázsa karbamidot ki lehet tenni? azért kérdezem mert azt olvasni, hogy csírázásgátló hatása van, és az durva lenne ha nem kelne ki egy db mag se. Karbamidot még soha nem használtam, ezért gyakorlati tapasztalat, tanács érdekelne, esetleg melyik ami bírja így, vagy teljes területre kiszórni és bedolgozni vetés előtt?
kukoricát és napraforgót is így vetném ha nem bántja és mást utána nem is kapna, előre is köszönöm
Válasz VMisi #2912. hozzászólására5 évig kísérletezgettem táblákat felezve. Többet nem termet soha, de 40-50 %-ékkal kevesebb műtrágya elég ha az utolsó pillanatban van oda túratva a gyökeréhez. Azóta így megy. Kukorica után megy mindig, ősszel szántás előtt kap 200 kiló 6-24-12-tőt, túratáskor meg, 100 +- kiló ureát. Volt már 3x életemben 5+- tonna napra is, de mindig olyankor úgy jött ki, hogy 2 évvel azelőtt szója volt benne, meg mind 3x saját ganézott földekben volt.