Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR411.02 FtUSD395.26 FtCHF439.37 FtGBP495.29 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Sziasztok! Foldhoz jutni ausztriai hatarreszen gy-m-s megyere gondolok szinte lehetetlen 2-3 millios arak mellet foleg! Kisebb gazdanak eseje sincs megerosodni! 10-20ha mire eleg? Max kerteszet de hova kinek adja el a termeket?!
Válasz .grün #72. hozzászólásáraigazad van,ja és az is érdekes, hogy tudok olyan 800 hektárosról, aki ugyanitt a 30 aranykoronás földön alig tudott 4 tonnás búzákat összehozni, én ezalatt a 17 aranykoronás földbe a 6 és 7 tonna között mozogtam, és nem nincs új traktorom, MTZ-m van, meg Dutrám csak tudom hogy mit mikor kell csinálni, időben odaérek minden munkával, és január közepén mikor 'egyeseknek' még 400 hektár szántani való hátra van, és dagonyáznak a 300 lóerős uj gépekkel a sárban, én már javítom az 50es MTZ-t tavaszra, és nyugodtan alszom, hogy minden őszi munka kész.
Létrehozta: anett182, 2015-03-08 14:10:36
Új hozzászólás Frissítés
Válasz » #1 anett182 | 2015-03-08 14:10:36
#898094. hozzászólás
[ Törlés ] [ Felhasználó kitiltása: egy napra | egy hétre | egy hónapra ]
Üdvözlök mindenkit! Egyetemista hallgató vagyok és egy feladatot kaptam, ezért most be szeretném mutatni ezt a filmet és elmondani a véleményemet. Remélem sok emberhez eljut, nem vagyok szakmabeli, ezért nincs olyan sok rálátásom a témára, de a mezőgazdasági termőföldek elhasználódása, az élelmiszerárak növekedése és ezzel egy ütembe a termelők hasznának csökkenése, az egyre fokozódó élelmiszerhiány problémája mindenkinek az ügye. Ez a film nagy hatással volt rám, mivel olyan módszereket mutat be, amelyek segítik a termőföldek legkímélőbb felhasználását növényvédő szerek, kemikáliák és műtrágyák hasznosítása nélkül. Világszerte használják az ökogazdálkodást más-más módszerekkel, melyek reményeim szerint Magyarországon is el fognak terjedni. Több fajta növény termesztése egy termőföldön, feldolgozásilag nehezebb ügy, de sokkal költséghatékonyabb, mivel nem kell rovarirtókra, műtrágyákra költeni és a termőföld sem használódik el, hanem regenerálódik, ezzel megakadályozva az elsivatagosodást, amely hazánkban is nagy probléma az Alföld példáján. Remélem hasznos lesz a film megtekintése legtöbbünk számára, köszönöm a figyelmet!Mit aratunk jövőre?
Ott volt a cukorrépa. Mikor meglett a kvótánk, fizettek a gazdáknak, hogy hagyják abba a cukorrépa termesztést és álljanak át másra. A pénzt felvették és leállt a cukorrépa termesztés. A gyárakkal tudjuk mi lett. Pedig nem kellett volna leállni, hanem összefogással megvenni a gyárakat és hazai piacra cukrot előállítani. Most friss a téma, most gondolkoznak ezen, hogy újból kéne indítani a termelést.
a bérleti díjak nem fognak sokkal tovább emelkedni mert már sok helyen elérték a francia vagy német szintet.
Akik nagyobb területeken nyomják azokat nem sokat érdekli ha adni kell vissza földet főleg a rosszakból.
Akinek meg nincs olyan gépparkja hozzá az semmire se megy vele, meg az olyan xarokat bérbe se lehet eredményesen megcsináltatni.
Na jó, ezt még nem lehet tudni, de akkor is fel kell erre készülni. És el kell gondolkodni az összefogáson (feco), ill. azon, hogy nem csak kukorica, búza, napraforgó, repce létezik.
Sem a földárak sem a bérleti díjak nem fognak többszörésére emelkedni.A spekulánsok picit elszámolták magukat,nem számoltak a politikai kockázattal.Nem lesz egyszerű külföldiként földet venni legálisan.
Szevasztok!
Teljesen új vagyok, nem is dolgozom a mg.-ban, de ettől függetlenül szeretem. Lenne pár gondolatom. Akkor mi lesz, ha lejár a földvásárlási moratóruim és szabaddá válik a földpiac? Nagyon sokan befektetési célból vettek földet és azt többszöröséért el fogják adni. A spekulánsok azért, mert jól hoz, a kisebb gazdaságok, volt tsz tagok meg azért, mert pénzhez lehet jutni, ill. még jól ki lehet szállni az üzletből. A bérleti díjak is többszörösére fognak emelkedni, tehát a jelenlegi piaci árak mellett egyszerűen nem éri meg termelni. Szerintem ekkor fog megfeküdni a magyar mezőgazdaság. Esetleg akinek saját földje van az fog még egy darabig tovább működni, de az is gondolkodni fog, hogy továbbáll.
Persze. Költözzek oda. No és itt mit és mennyiért tudnék eladni szerinted? Persze, ez is benne van a pakliban, hisz írod is. De érdekes módon azért akárhogy is kapálódzunk, onnan senki nem vágyik erre a vidékre, vagy tévednék?
Megfelelő eszközök, megfelelő időpont - mondod. Persze. Csak a gázolaj mennyisége sem lényegtelen ma már, amivel a megfelelő gépek mennek. S lássuk be, ebből is lényegesen több liter kell egy heki megműveléséhez. Meg ugye teremni akkor sem tud annyit, csak jóval kevesebb hektáronként a föld.
Megveszi ott az osztrák a földet, mert nem lehet mellette labdába rúgni?
Itt meg megveszi az arab, aki mellett éppen úgy nem lehet labdába rúgni.
Parttalan vita....
Az, hogy nehezebb művelni feltételesen igaz! A réti talajok perctalajok, Nagyobb szakértelmet, komolyabb gépeket, és sokkal több figyelmet igényelnek. DE: a megfelelő időpontban, a megfelelő eszközzel művelve nem jelentenek jelentős hátrányt! Hidd el, tudom milyen, mi így tudtunk kilépni a mókuskerékből, és növekedési pályára állni!
Ha cserélni szeretnél, minden lehetőséged megvan. Add el a földed, és vegyél ott. Jah, hogy itt 100 heki árából ott 15-öt kapsz?! Ez sajna így van! És ott is van aszály, és ott is van jégeső, meg ott is van belvíz! És ott sem mindig rekordok a terméshozamok!
Gondolj bele: tavaly itt ha igazán jól termett egy föld, a hasznából újabb hektárt vehetsz! Ott (de ugyanez igaz a mi vidékünk jó minőségű részeire is) eleve +1-1,5 tonna kell a magasabb bérleti díjak miatt, és 4-5-6 hektár jövedelme tudja (a tavalyihoz hasonló extra magas árak mellett) megtermelni egyetlen további hektár föld árát!
Kivéve, ha jön egy osztrák farmer, és megvesz előled mindet, független attól, hogy mennyi pénzed lenne rá, mert neki úgyis több van...
ez így van!!! én fősuli után járok nem ilyen jellegű szakon végeztem de miota kipróbáltam a főiskola utáni munkákat azóta a mezőgazdaság és a saját életem felépitése sokkal jobb nagyobb és szebb kihívás mint bármi amit tudnak ajánlani miért mennyek dolgozni más embernek mikor dolgozhatok magamnak is!!! és az nem vész kárba soha!!! én se járok minden nap kocsmába (csak minden másnap) de mégis valahogy nem zavar!!!
Igen, csak itt jön megint az, hogy a magyar valamilyen (számomra) érthetetlen módon borzasztóan röghözkötött! Aki nem találja meg a számítását, legtöbbször csak picit kellene arrébb mennie!
Itt ugyan van ipar, tűrhető bérekkel, de alig egy lépésre lenne Debrecen, és diplomás kapna állást halomra. de sokan nem mennek, mert ő ugyan nem ingázik 17 km-t! Itt az autópálya, másfél óra Pest, sőt ott is lehet lakni, és a Pesti bérek már minimális gyakorlat után is 2-essel kezdődnek. A dunántúl sincs egyetlen ember (legyen az akár szabolcsi, vagy borsodi is) előtt szögesdróttal elkerítve, hogy ne mehetne oda, ha nagyon akarna magasabb bérekért dolgozni. És akkor már fel sem hozom a külföldi munkát!
De csak a mg berkein belül is, a legtöbb ember kácsingózik ugyan az újabb gépek iránt, de nem fektet bele, vagy értelmetlen dolgokra költ! Nézd meg borsodot, vagy szabolcsot közelebbről! Annyi új pótkocsit szerintem az országban összesen nem látsz, mint itt! Ugye, nem is élet a gazdálkodás szép új pótkocsi nélkül! Még ha nincs is, ami húzza! Vagy a szomszéd falu példája! Üszök kötött föld, a helyiek senki nem tud vele mit kezdeni, nincs egy épkézláb föld a határban. Mindenkinek van új MTZ-je, meg fiatal kombájna, viszont vetőgép csak Lajta, meg SPC futkos! Én nem így csinálnám....
De számtalan ilyen dolog van! És mégegyszer visszautalok az elejére.
1, A hozzáadott érték sokkal fontosabb, mint a területek száma, és a hozzáadott érték leginkább a termelő választása!
2, Attól, hogy egy gazdaság kicsi, még nincs halálra ítélve! Attól viszont, hogy ezt nem hajlandó felismerni, és tenni ellene (pl. úgy, hogy összefog 3-4-5 másik kicsi termelővel), már igen!
Ugyanakkor azt is észrevettem ( bár olyan sokat nem járkálok arra) hogy nálatok sokkal nagyobb a becsülete a megtermelt javaknak, nagyobb erkölcsi értéke van a munkának, jobban ragaszkodnak az emberek még egy cső kukihoz is mint nálunk. Van egy 56'-os "német" ismerősöm ő azt monta 90-es évek elején hogy mi itt el oroszosodtunk, és pazarlóan élünk, Igaza van. Nálunk itt a TSZ világban nem számított egy kocsi kuki ha elrohadt, hoztunk helyette kettővel volt a közösben, 5 évente mentek a tsz trakik a bontóba. Szerjózs küldte az újat helyette, sztem felétek azért ennyire nem így ment.
Nem kell megkövezni. Nagyon sokszor éreztem úgy, hogy ha a Dunán átmegyünk, már nem is ebben az országban járunk. Akkora volt a különbség - pozitív előjellel -, mint mikor itt átléptük a román határt. Ég és föld...Persze, most keleti irányban már nem érezhető különbség. De a Ti környéketek még így is egészen más világ. Szabolcs, Borsod, Békés, Hajdú nem hasonlítható hozzá annak ellenére sem, mint ahogy Man írja, hogy sokat fejlődtek ezek a megyék is. Sokat, de nem eleget.
Igen érdekes anekdota a családban, szoktuk emlegetni- a minap is egy ballagás miatt, éppen felemlegettük -apám 83 őszén tengeritörés közben olyan foghegyről odavetette ,hogy a kommunizmusnak, az évezreddel vége lesz , mi meg azóta is cukkoljuk az öreget vele ,hogy apám tévedtél!!
Igen, cserélnék. De fordítva már biztosan nem lenne hajlandóság. Ezeket a földeket sokkal több ráfordítással lehet csak művelni, s sokkal kevesebbet tudnak teremni. Nem hiszem, hogy ezt nem látod....
egyetértek veled én is így látom hogy legalább van valamim, ami az enyém és mobilizálhatom ha kell de azt nagyon meg kell gondolni mert csak egyszer lehet ezt eljátszani. A kommunizmus bukását már 85-86 körül látni lehetett én már csak tudom, majdnem kitettek a szakközépből mert az agitációs szövegre azt válaszoltam az igazgatónak hogy: süllyedő hajóra nem szálok fel. Na baxd meg volt is bajom elég utána....
félre ne érts én nem fényezem a dunántúlt, és nem akarok senkit sértegetni, lenézni, de ebben a pici országban sajna megvan ez a különbség "hála" az elmúlt 60-70 év vezetőinek és politikájának.
Leírom életem történetét- röviden- aztán mindenki azt gondol amit akar
14 éves tanyasi gyerekként esztergályos ipari tanuló lettem egy nagyvállalatnál -leánykori neve Tungsram- elmentem katonának -akkor még kellett!!
A sereg után gépipari technikum- gépipari minőség ellenőrző technikusi oklevél, művezetői kinevezés, tűrhető fizetés családalapítás , stb,így jött el a rendszerváltásnak nevezett cégeladás ,amerikai kézbe került a nagyvállalat, leépítések , de engem nem érintett megálltam a helyem a tudásom alapján ,hisz nem pártvonalon futottam, és akkor elérkeztünk 92- 93 tavaszához, jött a kárpótlás ,apám tanácsára -aki szerencsére még köztünk van, 88 lesz, tsz tag sose volt, nekünk mindig volt 10 holdunk - elkezdtem összeszedni a család kárpótlási jegyeit.
93 tavaszán kikárpótoltam az első komolyabb földdarabot 8,1 ha képében, na ezt folytattuk ,hozzávettük a család téeszekben levő aranykoronáját és a testvéremmel meg az apámmal együtt lett 80ha szántónk 30 ha gyepünk, és volt évente 40-50 db marhánk ,és akkor eljött 96 amikor már a tesóm meg apám nem győzte a munkát és egy mozdulattal otthagytam az GE nevű amerikai céget és eljöttem, alapítottunk egy Bt-t ami gazdálkodik én iparos is vagyok, dolgozok a földeken ha kell és nem vágyok vissza multihoz.
Ami miatt mindezt leírtam az a következő ha én most a multinál keresnék mondjuk 150 nettót akkor jól megfizetett szakember lennék, de nem lenne különösebb vagyonom, mivel van cca 50 ha földem úgy gondolom előrébb járok mint iparostársaim, mert a kocsmába ugyan nem járok de azért amim van azt magamnak köszönhetem!!
Ami pedig a mezőgazdaság jövőjét illeti azt előre soha nem lehet tudni mert pl ki gondolta 90 környékén ,hogy kommunizmus megbukik, így aztán ma sem lehet 5-6 évnél előbbre tervezni, itt naponta kell alkalmazkodni nem kell azon agyalni mi lesz 5-10 év múlva ,viszont minden nap fel kell ismerni a kihívást és azonnal alkalmazkodni hozzá!!!Egy biztos földet ha lehet venni kell nem eladni!!!!
Válasz #105. hozzászólásra
Igazad van abban hogy a kisebb gazdaságok nagy része kényszervállalkozó mert nincsen elég normális munkahely az országban, ez tény. De hogy ezekből mennyi lesz hosszabb távon életképes az nagy kérdés. Szerintem sokan abba fogják hagyni ha lejár a földmoratórium, mert kap a 10 15 heki földjéért mondjuk 25 millát és akkor nem lesz értelme küszködni minimális nyereségért főleg ha eltörlik ezt az őstermelőiséget és mindenkinek kell adót meg járulékokat fizetni.
Azóta kicsit változott a világ. Békés is felzárkózott (úgy-ahogy...) a dunántúlhoz. A jó földek megdobták a gépesítést, de a bérek... jó a belvíz mondják... mert a béka feneke is magasabban van...
Elég érdekeset mondasz.Ugyanis a tiszántúl 2 legmodernebb gépparkja pont itt van Békés megyében , de attól függetlenűl , lehet , h vannak akik "tiszta amerikának" nézték a dunántúl!?
Nem mondom hogy nincs igazad néhány dologban, de az aki kényszerűségből túrja a földet, mert nincs más, ha el tudna menni melózni akkor sem kapna 207 ezer/hó. Felétek ennyit keres egy átlag melós??? Mert akkor megyek oda. Bazmeg a két diplomámmal keresek bruttó 160 körül, qurva jól megy felétek a kétkezi munkásnak, vagy tényleg ennyire vak vagy? Az országos átlagban benne van az egyetemi tanártól kezdve a minisztériumi alkalmazottig mindenki. Sajnos nekünk ha bért nézünk akkor a kétkezi melós átlagbérét kell nézni ami pedig vszeg 1-essel kezdődik még akkor is ha 6 számjegyű. Nem beszélek arról hogy itt nálunk ugyan kicsit megdobja az AUDI meg néhány multi az országos bérek átlagát, de borsodban, meg szabolcsban mi dobja meg??? Örül csorrikám ha melóhely van havi 70-90 ért (207 ről álmodni sem mer) Hirdettem régi mg eszközöket, még anno amivel mi kezdtük 1991-ben ausztriából hoztuk be őket, tudod hova vitték???? Békés- Borsod- Szabolcs. Nálunk már eladhatatlan volt azt mondta a csávó aki eljött érte és látott néhány új nyuszit, claast, hogy itt amerika van, mert náluk ilyenek csak az igazán nagymenőknek vannak. Sajna ebben a pici országban sem lehet általánosítani. Na most várom hogy megkövezzetek!
most lesz a búza mondjuk 55000 ft/tonna. A bérlati díj 50 kg búza/Ak. És egy hekibe esik az a 35 AK. Mennyi jön ki bérleti díjnak? Mennyire faxa is azt kitermelni?
És mennyire jó azt megvenni, mondjuk egy 45-50 eFt-os vételáron?
Még mindig cserélnél vele?
Tavaly a Mmg-ben olvastam, hogy egy kisalföldi gazda panaszkodott, hogy nem olyan jó minőségűek a földjei, mert csak 30-35 korona körüliek. Igen nagyot nyeltem, s igen szépeket gondoltam magamban. Próbálkozhatna itt is egy kicsit, ahol a 20 AK már jónak számít, 30 meg az egész határban nálunk talán egy-két táblában van.
Persze hogy meglehet taláááán homogén fasza talajokon ahol Te vagy......
De ott ahol a x xy %-a a területnek mindig csak lehúzza a többit.......
Megaztán már most pár hete sodródik a kukorica......
30as búzákból meg 20as árpából meg 4050es kukoricából hát nemtom.........
Jó földeken lehet vigyorogni.
Szar földeken kivégez xy nap esőtlenség.....
Ennyi nap meg vanám mindig.
Hát nem tudom, miért lenne másabb felétek, mint felénk, de itt a bérleti díj a területalapú 1,3-1,5x-ese! Akinek van AKG, ott már marad, de azért meg tenni s kell, azt nem adják ingyen! Aki támogatás nélkül életképtelen, az azért támogatással is az!
2010-ben az átlagkereset bruttó 207.000 ft volt itthon. Az idei évben ennek a bérköltsége 262.890 Ft, azaz 12 hónapra vetítve 3.200 eFt, ami jóval több, mint ha legalább a fele maradna meg támogatásnak! (nem marad meg az sem)
És akkor ez még csak egy fő napi 8 órás foglalkoztatása, nem kellett segítség, nem kellett könyvelő, nem segített a gyerek, vagy a szülő, stb. stb. stb.
Inkább nem is számolok mert még elszámolnám magam. hehehe
Még a végén rászedsz h. meglehet tollasodni 100ha rossz adottságú helyen szántóföldiből.
Annyi biztos h. nyugodtabb élete van annak aki csak melózik normális! helyen..... hazamegy ledobja a táskát aztán csak tengleng........nyaralgat hétvégézget....sssssss ttttééé bééééééé
Mindenre rácáfolva én azt mondom 1-ső a mezgazdság szeretete !!!!! Ha szereted amit csinálsz és azt jól is forgatod van eredmény!!! Nem azt mondom hogy minden évben de it a munka szeretet ami áthidalja a roszab éveket is !!!
Én már régen nem kelene hogy gépben üljek de a munka szeretet az örök marad !!!!
Nem tudom elkébzelni hogy 100ha bol ne tudjon 1 család megélni !!!
Válasz #84. hozzászólásra
Apam is '92-ben kezdte....en folytatom, igaz csak 20-on egypar hektaron. De csinalom, melo mellett. A gyari melorol meg annyit, hogy egypar nagygazda kiprobalhatna nyugodtan par honapra. Mikor 70-ert nezik a segget napi 8 oraban, normaban nyomhatja, cigizes nincs, mert beszolnak, 1-2 hiba, aztan mehetsz haza. A nagyfonoknek az elso ejszaka jogan kivul mar minden megvan(pallosjog stb), szoval kiskiralyok a szmetdombjukon. En 10 eve vagyok ilyen helyen. A tarsasag tobbe-kevesbe jo, viszont a gyomrom a stressztol mar kikeszult, mindekt kezem inhuvelygyulladasos, a derekam szar, a labaim szinten, a tudom sem lehet jobb az aluportol. De csinalnom kell, mig ki nem rugnak. Ami persze barmikor megtortenhet...
Ennyi meg annyi hektár ez hülyeség mert a ráfordítás kultúránként változik, 1ha kalászos vagy 1ha burgonya között mekkora a különbség.
Megnézném én azt a gzdát amelyik 400-500ha burgonyát 2-3géppel és 2-3 melóssal megdolgozna.
Nálunk is volt egy kissé elkenődött Tsz elnök palánta a faterja ügyesen összelopott neki 520ha-os gazdaságot teleppel gépekkel meg minden és a sapard pályázatokat is szerre nyerte arról volt híres, hogy nála 3-4évesnél öregebb gép nincs a telepen. . Állandóan azt hajtogatta hogy kis gazdaságokban nincs jövő meg nyomta a méretgazdaságossági szöveget. Négy éve kötött pár előnyös szerződést és meglett a nagy-haszon a bank eladott mindent, el árverezte a földeket amit a kisgazdák vettek meg 5-6hektáronként. A menő közgazdás ezt nem bírta idegekkel és Bumm a fejbe az ólmot. A kis gazdaságok meg azóta is mennek mendegélnek.
Mert ugye magas lóról nagyot lehet bukni.
Egy cég esetében felesleges öröklésről beszélni, ha a tulajdonos utódja nem kívánja folytatni a vállalkozást, ha jól működik piacra kerül a cég és valaki megveszi, birtokostul gépestül. A cég marad, csak más lesz a tulaj, de nem szűnik meg. Egy kisgazdaságnál ha nincs utód, az megszűnik.
139 hozzászólás
Sziasztok! Foldhoz jutni ausztriai hatarreszen gy-m-s megyere gondolok szinte lehetetlen 2-3 millios arak mellet foleg! Kisebb gazdanak eseje sincs megerosodni! 10-20ha mire eleg? Max kerteszet de hova kinek adja el a termeket?!
Válasz .grün #72. hozzászólásáraigazad van,ja és az is érdekes, hogy tudok olyan 800 hektárosról, aki ugyanitt a 30 aranykoronás földön alig tudott 4 tonnás búzákat összehozni, én ezalatt a 17 aranykoronás földbe a 6 és 7 tonna között mozogtam, és nem nincs új traktorom, MTZ-m van, meg Dutrám csak tudom hogy mit mikor kell csinálni, időben odaérek minden munkával, és január közepén mikor 'egyeseknek' még 400 hektár szántani való hátra van, és dagonyáznak a 300 lóerős uj gépekkel a sárban, én már javítom az 50es MTZ-t tavaszra, és nyugodtan alszom, hogy minden őszi munka kész.
Fenntartható mezőgazdaság
Létrehozta: anett182, 2015-03-08 14:10:36
Új hozzászólás Frissítés
Válasz » #1 anett182 | 2015-03-08 14:10:36
#898094. hozzászólás
[ Törlés ] [ Felhasználó kitiltása: egy napra | egy hétre | egy hónapra ]
Üdvözlök mindenkit! Egyetemista hallgató vagyok és egy feladatot kaptam, ezért most be szeretném mutatni ezt a filmet és elmondani a véleményemet. Remélem sok emberhez eljut, nem vagyok szakmabeli, ezért nincs olyan sok rálátásom a témára, de a mezőgazdasági termőföldek elhasználódása, az élelmiszerárak növekedése és ezzel egy ütembe a termelők hasznának csökkenése, az egyre fokozódó élelmiszerhiány problémája mindenkinek az ügye. Ez a film nagy hatással volt rám, mivel olyan módszereket mutat be, amelyek segítik a termőföldek legkímélőbb felhasználását növényvédő szerek, kemikáliák és műtrágyák hasznosítása nélkül. Világszerte használják az ökogazdálkodást más-más módszerekkel, melyek reményeim szerint Magyarországon is el fognak terjedni. Több fajta növény termesztése egy termőföldön, feldolgozásilag nehezebb ügy, de sokkal költséghatékonyabb, mivel nem kell rovarirtókra, műtrágyákra költeni és a termőföld sem használódik el, hanem regenerálódik, ezzel megakadályozva az elsivatagosodást, amely hazánkban is nagy probléma az Alföld példáján. Remélem hasznos lesz a film megtekintése legtöbbünk számára, köszönöm a figyelmet!Mit aratunk jövőre?
Talán ez is passzol ide. Ha ez is megvalósul.....
Gondba kerülhet a vidékfejlesztés?
Válasz #130. hozzászólásra
Ott volt a cukorrépa. Mikor meglett a kvótánk, fizettek a gazdáknak, hogy hagyják abba a cukorrépa termesztést és álljanak át másra. A pénzt felvették és leállt a cukorrépa termesztés. A gyárakkal tudjuk mi lett. Pedig nem kellett volna leállni, hanem összefogással megvenni a gyárakat és hazai piacra cukrot előállítani. Most friss a téma, most gondolkoznak ezen, hogy újból kéne indítani a termelést.
Válasz #129. hozzászólásra
a bérleti díjak nem fognak sokkal tovább emelkedni mert már sok helyen elérték a francia vagy német szintet.
Akik nagyobb területeken nyomják azokat nem sokat érdekli ha adni kell vissza földet főleg a rosszakból.
Akinek meg nincs olyan gépparkja hozzá az semmire se megy vele, meg az olyan xarokat bérbe se lehet eredményesen megcsináltatni.
Na jó, ezt még nem lehet tudni, de akkor is fel kell erre készülni. És el kell gondolkodni az összefogáson (feco), ill. azon, hogy nem csak kukorica, búza, napraforgó, repce létezik.
Válasz #130. hozzászólásra
Én is ebben bízom, de a mi kis hazánkban nem sokan szeretnek dolgozni és mindent megtesznek azért hogy a legtöbb lét hozzák ki az eladáskor!!!
Válasz #130. hozzászólásra
A próféta szóljon belőled.
Válasz #129. hozzászólásra
Sem a földárak sem a bérleti díjak nem fognak többszörésére emelkedni.A spekulánsok picit elszámolták magukat,nem számoltak a politikai kockázattal.Nem lesz egyszerű külföldiként földet venni legálisan.
Szevasztok!
Teljesen új vagyok, nem is dolgozom a mg.-ban, de ettől függetlenül szeretem. Lenne pár gondolatom. Akkor mi lesz, ha lejár a földvásárlási moratóruim és szabaddá válik a földpiac? Nagyon sokan befektetési célból vettek földet és azt többszöröséért el fogják adni. A spekulánsok azért, mert jól hoz, a kisebb gazdaságok, volt tsz tagok meg azért, mert pénzhez lehet jutni, ill. még jól ki lehet szállni az üzletből. A bérleti díjak is többszörösére fognak emelkedni, tehát a jelenlegi piaci árak mellett egyszerűen nem éri meg termelni. Szerintem ekkor fog megfeküdni a magyar mezőgazdaság. Esetleg akinek saját földje van az fog még egy darabig tovább működni, de az is gondolkodni fog, hogy továbbáll.
Válasz #127. hozzászólásra
Persze. Költözzek oda. No és itt mit és mennyiért tudnék eladni szerinted? Persze, ez is benne van a pakliban, hisz írod is. De érdekes módon azért akárhogy is kapálódzunk, onnan senki nem vágyik erre a vidékre, vagy tévednék?
Megfelelő eszközök, megfelelő időpont - mondod. Persze. Csak a gázolaj mennyisége sem lényegtelen ma már, amivel a megfelelő gépek mennek. S lássuk be, ebből is lényegesen több liter kell egy heki megműveléséhez. Meg ugye teremni akkor sem tud annyit, csak jóval kevesebb hektáronként a föld.
Megveszi ott az osztrák a földet, mert nem lehet mellette labdába rúgni?
Itt meg megveszi az arab, aki mellett éppen úgy nem lehet labdába rúgni.
Parttalan vita....
Válasz #120. hozzászólásra
Az, hogy nehezebb művelni feltételesen igaz! A réti talajok perctalajok, Nagyobb szakértelmet, komolyabb gépeket, és sokkal több figyelmet igényelnek. DE: a megfelelő időpontban, a megfelelő eszközzel művelve nem jelentenek jelentős hátrányt! Hidd el, tudom milyen, mi így tudtunk kilépni a mókuskerékből, és növekedési pályára állni!
Ha cserélni szeretnél, minden lehetőséged megvan. Add el a földed, és vegyél ott. Jah, hogy itt 100 heki árából ott 15-öt kapsz?! Ez sajna így van! És ott is van aszály, és ott is van jégeső, meg ott is van belvíz! És ott sem mindig rekordok a terméshozamok!
Gondolj bele: tavaly itt ha igazán jól termett egy föld, a hasznából újabb hektárt vehetsz! Ott (de ugyanez igaz a mi vidékünk jó minőségű részeire is) eleve +1-1,5 tonna kell a magasabb bérleti díjak miatt, és 4-5-6 hektár jövedelme tudja (a tavalyihoz hasonló extra magas árak mellett) megtermelni egyetlen további hektár föld árát!
Kivéve, ha jön egy osztrák farmer, és megvesz előled mindet, független attól, hogy mennyi pénzed lenne rá, mert neki úgyis több van...
Válasz #113. hozzászólásra
ez így van!!! én fősuli után járok nem ilyen jellegű szakon végeztem de miota kipróbáltam a főiskola utáni munkákat azóta a mezőgazdaság és a saját életem felépitése sokkal jobb nagyobb és szebb kihívás mint bármi amit tudnak ajánlani miért mennyek dolgozni más embernek mikor dolgozhatok magamnak is!!! és az nem vész kárba soha!!! én se járok minden nap kocsmába (csak minden másnap) de mégis valahogy nem zavar!!!
Válasz #124. hozzászólásra
A magyar nem fog össze, inkább beledöglik, de ha beledöglött a másik is akkor már minden OK.
Válasz #119. hozzászólásra
Igen, csak itt jön megint az, hogy a magyar valamilyen (számomra) érthetetlen módon borzasztóan röghözkötött! Aki nem találja meg a számítását, legtöbbször csak picit kellene arrébb mennie!
Itt ugyan van ipar, tűrhető bérekkel, de alig egy lépésre lenne Debrecen, és diplomás kapna állást halomra. de sokan nem mennek, mert ő ugyan nem ingázik 17 km-t! Itt az autópálya, másfél óra Pest, sőt ott is lehet lakni, és a Pesti bérek már minimális gyakorlat után is 2-essel kezdődnek. A dunántúl sincs egyetlen ember (legyen az akár szabolcsi, vagy borsodi is) előtt szögesdróttal elkerítve, hogy ne mehetne oda, ha nagyon akarna magasabb bérekért dolgozni. És akkor már fel sem hozom a külföldi munkát!
De csak a mg berkein belül is, a legtöbb ember kácsingózik ugyan az újabb gépek iránt, de nem fektet bele, vagy értelmetlen dolgokra költ! Nézd meg borsodot, vagy szabolcsot közelebbről! Annyi új pótkocsit szerintem az országban összesen nem látsz, mint itt! Ugye, nem is élet a gazdálkodás szép új pótkocsi nélkül! Még ha nincs is, ami húzza! Vagy a szomszéd falu példája! Üszök kötött föld, a helyiek senki nem tud vele mit kezdeni, nincs egy épkézláb föld a határban. Mindenkinek van új MTZ-je, meg fiatal kombájna, viszont vetőgép csak Lajta, meg SPC futkos! Én nem így csinálnám....
De számtalan ilyen dolog van! És mégegyszer visszautalok az elejére.
1, A hozzáadott érték sokkal fontosabb, mint a területek száma, és a hozzáadott érték leginkább a termelő választása!
2, Attól, hogy egy gazdaság kicsi, még nincs halálra ítélve! Attól viszont, hogy ezt nem hajlandó felismerni, és tenni ellene (pl. úgy, hogy összefog 3-4-5 másik kicsi termelővel), már igen!
Válasz #122. hozzászólásra
Ugyanakkor azt is észrevettem ( bár olyan sokat nem járkálok arra) hogy nálatok sokkal nagyobb a becsülete a megtermelt javaknak, nagyobb erkölcsi értéke van a munkának, jobban ragaszkodnak az emberek még egy cső kukihoz is mint nálunk. Van egy 56'-os "német" ismerősöm ő azt monta 90-es évek elején hogy mi itt el oroszosodtunk, és pazarlóan élünk, Igaza van. Nálunk itt a TSZ világban nem számított egy kocsi kuki ha elrohadt, hoztunk helyette kettővel volt a közösben, 5 évente mentek a tsz trakik a bontóba. Szerjózs küldte az újat helyette, sztem felétek azért ennyire nem így ment.
Válasz #105. hozzászólásra
Nem kell megkövezni. Nagyon sokszor éreztem úgy, hogy ha a Dunán átmegyünk, már nem is ebben az országban járunk. Akkora volt a különbség - pozitív előjellel -, mint mikor itt átléptük a román határt. Ég és föld...Persze, most keleti irányban már nem érezhető különbség. De a Ti környéketek még így is egészen más világ. Szabolcs, Borsod, Békés, Hajdú nem hasonlítható hozzá annak ellenére sem, mint ahogy Man írja, hogy sokat fejlődtek ezek a megyék is. Sokat, de nem eleget.
Válasz #118. hozzászólásra
Igen érdekes anekdota a családban, szoktuk emlegetni- a minap is egy ballagás miatt, éppen felemlegettük -apám 83 őszén tengeritörés közben olyan foghegyről odavetette ,hogy a kommunizmusnak, az évezreddel vége lesz , mi meg azóta is cukkoljuk az öreget vele ,hogy apám tévedtél!!
Válasz #102. hozzászólásra
Igen, cserélnék. De fordítva már biztosan nem lenne hajlandóság. Ezeket a földeket sokkal több ráfordítással lehet csak művelni, s sokkal kevesebbet tudnak teremni. Nem hiszem, hogy ezt nem látod....
Válasz #115. hozzászólásra
Igen tudom. Nincs itt sértődés. A lényeg, hogy attól hogy ilyen kicsi országban lakunk mégis hatalmasak a különbségek.
Válasz #113. hozzászólásra
egyetértek veled én is így látom hogy legalább van valamim, ami az enyém és mobilizálhatom ha kell de azt nagyon meg kell gondolni mert csak egyszer lehet ezt eljátszani. A kommunizmus bukását már 85-86 körül látni lehetett én már csak tudom, majdnem kitettek a szakközépből mert az agitációs szövegre azt válaszoltam az igazgatónak hogy: süllyedő hajóra nem szálok fel. Na baxd meg volt is bajom elég utána....
Válasz #113. hozzászólásra
Válasz #114. hozzászólásra
téten vannak győrtől 20 km pápa fele
Válasz #110. hozzászólásra
félre ne érts én nem fényezem a dunántúlt, és nem akarok senkit sértegetni, lenézni, de ebben a pici országban sajna megvan ez a különbség "hála" az elmúlt 60-70 év vezetőinek és politikájának.
Válasz #109. hozzászólásra
A sokkoró céget ismered valahol Győr mellett van.
Leírom életem történetét- röviden- aztán mindenki azt gondol amit akar
14 éves tanyasi gyerekként esztergályos ipari tanuló lettem egy nagyvállalatnál -leánykori neve Tungsram- elmentem katonának -akkor még kellett!!
A sereg után gépipari technikum- gépipari minőség ellenőrző technikusi oklevél, művezetői kinevezés, tűrhető fizetés családalapítás , stb,így jött el a rendszerváltásnak nevezett cégeladás ,amerikai kézbe került a nagyvállalat, leépítések , de engem nem érintett megálltam a helyem a tudásom alapján ,hisz nem pártvonalon futottam, és akkor elérkeztünk 92- 93 tavaszához, jött a kárpótlás ,apám tanácsára -aki szerencsére még köztünk van, 88 lesz, tsz tag sose volt, nekünk mindig volt 10 holdunk - elkezdtem összeszedni a család kárpótlási jegyeit.
93 tavaszán kikárpótoltam az első komolyabb földdarabot 8,1 ha képében, na ezt folytattuk ,hozzávettük a család téeszekben levő aranykoronáját és a testvéremmel meg az apámmal együtt lett 80ha szántónk 30 ha gyepünk, és volt évente 40-50 db marhánk ,és akkor eljött 96 amikor már a tesóm meg apám nem győzte a munkát és egy mozdulattal otthagytam az GE nevű amerikai céget és eljöttem, alapítottunk egy Bt-t ami gazdálkodik én iparos is vagyok, dolgozok a földeken ha kell és nem vágyok vissza multihoz.
Ami miatt mindezt leírtam az a következő ha én most a multinál keresnék mondjuk 150 nettót akkor jól megfizetett szakember lennék, de nem lenne különösebb vagyonom, mivel van cca 50 ha földem úgy gondolom előrébb járok mint iparostársaim, mert a kocsmába ugyan nem járok de azért amim van azt magamnak köszönhetem!!
Ami pedig a mezőgazdaság jövőjét illeti azt előre soha nem lehet tudni mert pl ki gondolta 90 környékén ,hogy kommunizmus megbukik, így aztán ma sem lehet 5-6 évnél előbbre tervezni, itt naponta kell alkalmazkodni nem kell azon agyalni mi lesz 5-10 év múlva ,viszont minden nap fel kell ismerni a kihívást és azonnal alkalmazkodni hozzá!!!Egy biztos földet ha lehet venni kell nem eladni!!!!
Válasz #111. hozzászólásra
ezen nem csak a 10-15 hekis gondolkodik hanem én is, erősen elgondolkodtam már rajta, fel fog falni bennünket (is) a globalizáció
Válasz #105. hozzászólásra
Igazad van abban hogy a kisebb gazdaságok nagy része kényszervállalkozó mert nincsen elég normális munkahely az országban, ez tény. De hogy ezekből mennyi lesz hosszabb távon életképes az nagy kérdés. Szerintem sokan abba fogják hagyni ha lejár a földmoratórium, mert kap a 10 15 heki földjéért mondjuk 25 millát és akkor nem lesz értelme küszködni minimális nyereségért főleg ha eltörlik ezt az őstermelőiséget és mindenkinek kell adót meg járulékokat fizetni.
Válasz #105. hozzászólásra
Azóta kicsit változott a világ. Békés is felzárkózott (úgy-ahogy...) a dunántúlhoz. A jó földek megdobták a gépesítést, de a bérek... jó a belvíz mondják... mert a béka feneke is magasabban van...
Válasz #107. hozzászólásra
igen és én is csak kicsiben meló mellett, nekem sincsenek 10 millás gépcsodáim, meg vaszeg nem is lesznek.
Válasz #106. hozzászólásra
kisemberekről beszélek akiknek nincs más csak az hogy a néhány hekijén nyomja
Válasz #105. hozzászólásra
Te akkor Győr környékén gazdálkodsz?
Válasz #105. hozzászólásra
Elég érdekeset mondasz.Ugyanis a tiszántúl 2 legmodernebb gépparkja pont itt van Békés megyében , de attól függetlenűl , lehet , h vannak akik "tiszta amerikának" nézték a dunántúl!?
Válasz #98. hozzászólásra
Nem mondom hogy nincs igazad néhány dologban, de az aki kényszerűségből túrja a földet, mert nincs más, ha el tudna menni melózni akkor sem kapna 207 ezer/hó. Felétek ennyit keres egy átlag melós??? Mert akkor megyek oda. Bazmeg a két diplomámmal keresek bruttó 160 körül, qurva jól megy felétek a kétkezi munkásnak, vagy tényleg ennyire vak vagy? Az országos átlagban benne van az egyetemi tanártól kezdve a minisztériumi alkalmazottig mindenki. Sajnos nekünk ha bért nézünk akkor a kétkezi melós átlagbérét kell nézni ami pedig vszeg 1-essel kezdődik még akkor is ha 6 számjegyű. Nem beszélek arról hogy itt nálunk ugyan kicsit megdobja az AUDI meg néhány multi az országos bérek átlagát, de borsodban, meg szabolcsban mi dobja meg??? Örül csorrikám ha melóhely van havi 70-90 ért (207 ről álmodni sem mer) Hirdettem régi mg eszközöket, még anno amivel mi kezdtük 1991-ben ausztriából hoztuk be őket, tudod hova vitték???? Békés- Borsod- Szabolcs. Nálunk már eladhatatlan volt azt mondta a csávó aki eljött érte és látott néhány új nyuszit, claast, hogy itt amerika van, mert náluk ilyenek csak az igazán nagymenőknek vannak. Sajna ebben a pici országban sem lehet általánosítani. Na most várom hogy megkövezzetek!
Válasz #101. hozzászólásra
ritka település ahol ennyi az átlag, nálunk csak 18 ak, de ez errefele szinte sehol sem reális értékmérő, sok helyen jobbak a 12 koronások mint a 28.
Válasz #102. hozzászólásra
És mennyi befektetés kell, hogy ilyen földről összegereblyézze az ember azt a 100 hekit, amit itt mindenki annyira emleget?
Válasz #101. hozzászólásra
Jó. Akkor számoljunk:
most lesz a búza mondjuk 55000 ft/tonna. A bérlati díj 50 kg búza/Ak. És egy hekibe esik az a 35 AK. Mennyi jön ki bérleti díjnak? Mennyire faxa is azt kitermelni?
És mennyire jó azt megvenni, mondjuk egy 45-50 eFt-os vételáron?
Még mindig cserélnél vele?
Válasz #100. hozzászólásra
Tavaly a Mmg-ben olvastam, hogy egy kisalföldi gazda panaszkodott, hogy nem olyan jó minőségűek a földjei, mert csak 30-35 korona körüliek. Igen nagyot nyeltem, s igen szépeket gondoltam magamban. Próbálkozhatna itt is egy kicsit, ahol a 20 AK már jónak számít, 30 meg az egész határban nálunk talán egy-két táblában van.
Válasz #93. hozzászólásra
Persze hogy meglehet taláááán homogén fasza talajokon ahol Te vagy......
De ott ahol a x xy %-a a területnek mindig csak lehúzza a többit.......
Megaztán már most pár hete sodródik a kukorica......
30as búzákból meg 20as árpából meg 4050es kukoricából hát nemtom.........
Jó földeken lehet vigyorogni.
Szar földeken kivégez xy nap esőtlenség.....
Ennyi nap meg vanám mindig.
Válasz #98. hozzászólásra
Az azért nagyon sok bérleti díj!
Válasz #95. hozzászólásra
Hát nem tudom, miért lenne másabb felétek, mint felénk, de itt a bérleti díj a területalapú 1,3-1,5x-ese! Akinek van AKG, ott már marad, de azért meg tenni s kell, azt nem adják ingyen! Aki támogatás nélkül életképtelen, az azért támogatással is az!
2010-ben az átlagkereset bruttó 207.000 ft volt itthon. Az idei évben ennek a bérköltsége 262.890 Ft, azaz 12 hónapra vetítve 3.200 eFt, ami jóval több, mint ha legalább a fele maradna meg támogatásnak! (nem marad meg az sem)
És akkor ez még csak egy fő napi 8 órás foglalkoztatása, nem kellett segítség, nem kellett könyvelő, nem segített a gyerek, vagy a szülő, stb. stb. stb.
Válasz #96. hozzászólásra
Írtad "normális helyen" az van kevés, sajnos.
Válasz #95. hozzászólásra
Inkább nem is számolok mert még elszámolnám magam. hehehe
Még a végén rászedsz h. meglehet tollasodni 100ha rossz adottságú helyen szántóföldiből.
Annyi biztos h. nyugodtabb élete van annak aki csak melózik normális! helyen..... hazamegy ledobja a táskát aztán csak tengleng........nyaralgat hétvégézget....sssssss ttttééé bééééééé
Válasz #59. hozzászólásra
100 ha föld területalapú támgatása mennyi is?
Ha veszteséges a gazdálkdás, azt el is fogadom.
Itt mifelénk a támogatás fele azért többé kevésbé megmarad.
Ez még így is több, mint egy állami alkalmazott éves fizetése.
Az hogy közben sokat kell körmöt reszelni és pucolni az egy másik történet.
Kedves Heccmester!
Te hogy is számolsz?
Válasz #93. hozzászólásra
Ahogy mondod. Hiába van géped és földed, ha nem szereted csinálni.
Azt hiszem ehhez nem kell hozzáfűzni semmit
Mindenre rácáfolva én azt mondom 1-ső a mezgazdság szeretete !!!!! Ha szereted amit csinálsz és azt jól is forgatod van eredmény!!! Nem azt mondom hogy minden évben de it a munka szeretet ami áthidalja a roszab éveket is !!!
Én már régen nem kelene hogy gépben üljek de a munka szeretet az örök marad !!!!
Nem tudom elkébzelni hogy 100ha bol ne tudjon 1 család megélni !!!
Válasz #84. hozzászólásra
Apam is '92-ben kezdte....en folytatom, igaz csak 20-on egypar hektaron. De csinalom, melo mellett. A gyari melorol meg annyit, hogy egypar nagygazda kiprobalhatna nyugodtan par honapra. Mikor 70-ert nezik a segget napi 8 oraban, normaban nyomhatja, cigizes nincs, mert beszolnak, 1-2 hiba, aztan mehetsz haza. A nagyfonoknek az elso ejszaka jogan kivul mar minden megvan(pallosjog stb), szoval kiskiralyok a szmetdombjukon. En 10 eve vagyok ilyen helyen. A tarsasag tobbe-kevesbe jo, viszont a gyomrom a stressztol mar kikeszult, mindekt kezem inhuvelygyulladasos, a derekam szar, a labaim szinten, a tudom sem lehet jobb az aluportol. De csinalnom kell, mig ki nem rugnak. Ami persze barmikor megtortenhet...
Ennyi meg annyi hektár ez hülyeség mert a ráfordítás kultúránként változik, 1ha kalászos vagy 1ha burgonya között mekkora a különbség.
Megnézném én azt a gzdát amelyik 400-500ha burgonyát 2-3géppel és 2-3 melóssal megdolgozna.
Nálunk is volt egy kissé elkenődött Tsz elnök palánta a faterja ügyesen összelopott neki 520ha-os gazdaságot teleppel gépekkel meg minden és a sapard pályázatokat is szerre nyerte arról volt híres, hogy nála 3-4évesnél öregebb gép nincs a telepen. . Állandóan azt hajtogatta hogy kis gazdaságokban nincs jövő meg nyomta a méretgazdaságossági szöveget. Négy éve kötött pár előnyös szerződést és meglett a nagy-haszon a bank eladott mindent, el árverezte a földeket amit a kisgazdák vettek meg 5-6hektáronként. A menő közgazdás ezt nem bírta idegekkel és Bumm a fejbe az ólmot. A kis gazdaságok meg azóta is mennek mendegélnek.
Mert ugye magas lóról nagyot lehet bukni.
Válasz #89. hozzászólásra
Egy cég esetében felesleges öröklésről beszélni, ha a tulajdonos utódja nem kívánja folytatni a vállalkozást, ha jól működik piacra kerül a cég és valaki megveszi, birtokostul gépestül. A cég marad, csak más lesz a tulaj, de nem szűnik meg. Egy kisgazdaságnál ha nincs utód, az megszűnik.