Hirdetés
Fórum
- Strip-till (Orthman) féle sávos művelésé a jövő! új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Claas traktorok új
- Mi lesz veled mezőgazdaság! új
- Karácsony új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Haszonbérleti szerződés új
- Poénok új
- Hol vannak a régi fórumosok? új
- De gáz a gáz!!!!!!! új
139 hozzászólás
Válasz #83. hozzászólásra
Nekem erre van egy olyan gondolat menetem, hogy nagy gazdaságok ide vagy oda, azoknak a vezetői sem örök életűek. Valahol az öröklődés azoknál is megszakad. Nem minden kis srác álma a traktoros élet. És ez lehet a mostani fiatal gazdák megmentője majd, később, ha addig fent maradnak.
Igen tudom utopisztikus jövőképek, de kell ilyen is.
Válasz #86. hozzászólásra
Fecónak nagyon sok mindenben igaza van, egy vérbeli közgazdász pont így vezetné le a dolgokat és igazából logikailag nagyon nehéz belekötni. Amit Te írtál le semmivel nem kevésbé elfogult vélemény, mint amit Ő leírt. Ami az országok közti összehasonlítást illeti, én óva intenék tőle mindenkit. Teljesen más közgazdasági és természeti adottságokról van szó, aki járt nyugaton gazdaságoknál, az ezt jól tudja. Egyáltalán nem biztos az, hogy az ő útjuk a mi utunk.
Ami a hatékonyságot illeti, ott bizony neki van igaza, egy normálisan vezetett nagy gazdaság paraméterek tekintetében hatékonyabb, mint egy kisgazdaság, azonban a hatékonyság nem minden.
Válasz #86. hozzászólásra
!!!!!
Feco óriási elfogultsággal beszél a nagy gazdaságokról. Két kezemen nem tudnám megszámolni hány 100 hektáros gazdaságról tudok ahol az utóbbi 5 évben komoly fejlődésen mentek keresztül. Te úgy látod, mert úgy akarod látni, viszont egy 100 hektáros sokkal hatékonyabb mint egy több ezer hektáros gazdaság. Szerinted miért magasabbak 1 tonnával a gabona hektáronkénti átlagtermések Ausztriában, ahol az 50 hektáros paraszt már nagynak számít??? Azért mert nincsenek nagyok. Azok a nagyok akiknek az 1000 hektárból 200 úgy néz ki, hogy ki sem látszik a növény a gazból, nincs idő semmire, nem érnek oda sehova időben, az terméseik meg a gyenge közepest közelítik.
Nem azt mondom, hogy minden nagy gazdaság ilyen, mert ismerek ellenpéldákat is, de egynéhány kész kabaré amit müvel... NEM HATÉKONY!
Válasz #78. hozzászólásra
Ez a postás vagy pizzafutáros dolog egy hülyeség amit feco írt szerintem ő sem gondolja komolyan. felénk is van több olyan 100-150 hekis gazda akikényelmesen megél belőlle és még uj gépeket is tud venni,de van olyan is aki 600 hekin vergődik és lassan felszámolják meert nem birlya a hiteleket fizetni amiket az uj gépekre fel vett,szerintem nem ez a fejlődés
Válasz #83. hozzászólásra
mi 20 éve kezdtük egy db 50-essel és fakerekes vetőgéppel, ma megvan minden ami kell a 45 hekihez, igaz nem újak, nem tudjuk lecserélni 5 évente a gépeket, sokat javítok, de rájöttem arra hogy egyszer kell becsülettel megcsinálni és nekünk a kis területen örökös mint a nyomorúság. Bérezni nem megyek, hitelt nem veszek fel, csinálgatjuk, voltak nagyon jó évek, voltak átlagosak, voltak olyanok is amiről jobb nem beszélni, de összességében nem fizettünk rá, igaz ha a saját munkabért, számolnám akkor lehet más jönne ki, de én mindig csak a lehetséges bérleti díjat vonom le egyéb éves kiadásokon felül a bruttó árbevételből. Fax tudja? szeretem csinálni, és amíg tuti buktára nen megy addig fogom is biztos.
Válasz #80. hozzászólásra
Ahol van hova elmenni, de minden helyzet más és más. Én pl látok jó pár olyan gazdálkodót, akit mondjuk kirokkantosítottak a 90-es években és elvannak a maguk kis 20-30 hektárjukon. igaz nemigen beruháznak, de termelgetnek, de nem is akarnak, mert utódlás az nincs, a gyerekek a városban. Amíg le nem robbannak egészségileg, csinálgatják. Lehet ezt is haláltusának nevezni, de ők nem azért fognak felhagyni a termeléssel, mert csődbe mennek és nem tudnak belőle megélni, hanem mert nincs aki folytassa. Hogy ez meddig tart, 10 évig vagy 20 évig, kérdés, talán rövidebb ideig. Az ő területüket valaki átveszi, de az lehet egy másik 50 hektáros akár 200 hektáros gazda, de lehet egy nagyüzem is. Az átrendeződés folyamatos és nem lehet gátat vetni neki. Az is biztos, hogy évről évre kevesebben leszünk, de ez nem jelenti azt, hogy mindenki halálra van ítélve, aki egy bizonyos területnagyság alatt dolgozik.
Válasz #81. hozzászólásra
ez csak meló mellet megy úgy ahogy megy, megyeget...
Válasz #79. hozzászólásra
namostakkor vegyünk téged
mit mondtál 45 haon élvezkedsz?
meg tudnál abból jelen körülmények között élni úgy ahogy most kinéz a helyzet családdal,a munkahelyetek nélkül???
nemvalósz...
Válasz #78. hozzászólásra
ja persze
de igaza van
soknak tényleg jobb lenne ha elmenne munkaviszonyba
kérdés az hogy kéne e valakinek?
mert vannak figurák akik nem állják ám meg a helyüket.....mondhatni "sehol"
Válasz #77. hozzászólásra
Az bxxxxg hogy mi (te is) aki mezőgazdasággal kínlódik kicsiben (150-200 -vagy több- ha alatt értem a kicsit) az egy jó adag MEGSZÁLLOTTSÁGGAL IS BÍR, és amíg ez a vérében van (tiédben is) addig nem megyünk postásnak magyarul nem adjuk fel a szabadságot még ha nem is rózsás a helyzetünk.
Moderálta: (575) 2011-06-19 11:22:01
Válasz #77. hozzászólásra
idézve Fecó 39 hsz utolsó előtti bekezdés:
"Mindig vannak szerencsésebb évek, meg van egy-két olyan növény, ami jobban terem, vagy jobb a piaca, és ez képes elnyújtani a kisgazdaságok haláltusáját akár 5-10 évvel is, de ha jobban megnézi az ember, akkor látszik, hogy hanyatlik, látszik, hogy nem tud fejlődni, látszik, hogy romlik a tulaj életminősége, és egy idő után ráébred, hogy ha elmenne portásnak, vagy pizzafutárnak, jobban élne, mint így!"
Válasz #76. hozzászólásra
ez a postás dolog mi is?
Látom megy a véleményütközés rendesen, de az igazság valahol félúton van mindig, nem a végleteknél. Ha Feco véleményét vesszük alapul leegyszerűsítve, akinek nincs 500 hektárja az jobb, ha sírva menekül el a mg-ból és önként átadja a "nagyoknak", mert ők ugye jobbak okosabbak és hatékonyabbak mindenki másnál. (Persze szívesen át is vennék a területet). A másik véglet az, aki elhiszi, hogy 20-30 hektárból a legegyszerűbb szántóföldi forgóval nagyszerűen el fogja tartani a családját és még új trakit is fog venni. Na ez pont annyira hibás elmélet mint az első.
A gond az, hogy ezeket a döntéseket egy sor szubjektív szempont is befolyásolja, nem is beszélve arról, hogy ami Fecóéknál igaz a hajdúsági löszháton, az nem biztos, hogy az ország másik felén is megállja a helyét. Egy olyan helyen, ahol gyakorlatilag 0 munkahely van, inkább kínlódnak az emberek azon a kevéske földön úgy ahogy megélve, minthogy sorba álljanak a munkanélküli segélyért, és ez is szempont, igaz nem hosszútávon, de fenntartja magát addig, amíg el nem jut a nyugdíjig. Akinek meg pest határában van ugyanennyi, az meg valószínűleg már régen elment bérmunkásnak, mert rájött, hogy jobban jár a napi 8 óra munkával (pesten!) és a "biztos" fizetéssel, mint a kínlódással. Ha idézhetem még Fecót, akkor mondjuk azért azt is megnézném, hogy közülünk, akik itt a fórumon aktívak vagyunk, ki menne el a megvilágosodás után postásnak vagy pizzafutárnak?
Szóval ezt nem lehet csak feketén/fehéren látni elég nagy a kettő között a szürke tartomány.
Válasz #72. hozzászólásra
A nagyobb profithoz a több lábon állás is szükséges,mint a régi belterjes gazdaságok. A mai világban kiegészítve a fólia adta előnyökkel. Akkor álmodozok ha most nekem 10 millióm lenne....De majd a totó..
Válasz #59. hozzászólásra
Te földes úr lettél, per pillanat, vagy végleg?
Válasz #72. hozzászólásra
nemtudom
több lóvé zsebbe 100ró mint 1000rő?
dejólenne
Válasz #59. hozzászólásra
ahhoz mit szólsz, hogy az elmúlt 6-7 év átlagában egy 100 hektáros gazda több profitot vert össze , mint az 1000 es , mert ilyenröl is tudok ( ja és nem /ha , hanem / totál), a 100 asnak minden földje förszt klász a nagygazdának meg van benne jócskán xar is ,meg ugye az emberei is olyanok amilyenek ... de ő elmondhatja magárol , hogy nagygazda.... ja és a földesúrnak kb 650 juró hitele van hektáronként amiböl gépeket vett , a 100 hekis meg pár ócskavassal megold mindent , és ideje mint a tenger a családját meg úriason eltartja belőle
Válasz #70. hozzászólásra
Figyeld csusszantanál neki pár párra valót .......
Cserébe vehetné még jdt....
Válasz #64. hozzászólásra
A lét én is szeretem költeni !!!Csak én nem cipőre hanem TRAKira!!!!
Válasz #68. hozzászólásra
ne hanolódj le
Majdcsak jön a ..... aztán fölfedezi a testedben rejlő értékeket....
de előtte a testedet....
Válasz #67. hozzászólásra
remélem, h még benne leszek...
csak olvasgatom itt a hsz-eket, és egy kicsit lehangoló...
Szeretnék hinni benne, h meglehet a mg-ból élni 5 év múlva, és a saját kis családommal fogok élni, a kis tanyánkon...lehet, h ez csak vágy marad.
Válasz #65. hozzászólásra
5 év múlva milyen kapcsolatba leszel az mgvel?
Válasz #65. hozzászólásra
Mert figyellek s figyeltetlek napközben.....
Ne offoljunk nem szeretünk amúgyse offolni....... meg nem is szoktunk------
Válasz #64. hozzászólásra
nem vagyok pesti...
miből gondolod, h sokat költekezem?
Válasz #63. hozzászólásra
Itt a MLLcsi
Pesti csaj
Lét jól költi
Neked az meg van pont tökig......
Hola hiba?
Válasz #62. hozzászólásra
Azigaz!!!!
utódom meg még nincs!!
Válasz #61. hozzászólásra
Ha földobjuk nem tök mind1 nemigaz?
Nem mind1 mert hagyunk magunk után is valakit......
Mi lesz 5 év mulva ?????? Mivan ha meg sem élem
Én egyet értek Feco-val, de azért a 6tonna búzát errefelé 10évben egyszer bírjuk elérni, és 1-szer van malmi minőségünk persze akkor adnak 2500-at mázsájáért...
Tudom mit jelent tákolni a régi xarokat és hogy mennyibe kerül, tudom mit jelent magamon kívül 5alkalmazott bérét járulékát fizetni plusz a többi...
Az biztos, amíg nem voltak újabb gépek és az mtz-kkel műveltünk földet, zetorral meg T150-el, annyi alkatrészt elhordtam miskolcról mint az állat, folyamatosan állt valamelyik, legalább két ember javította elég keményen a munka xar volt és nem haladt...Ugyanez régi eszközöknél pl IH eke ami minden nap szétszakadt kétszer, szétnyúzott ih tárcsa, Xt tárcsa, hesston bálázó amivel napi 2-3bálát lehetett megcsinálni meg 8órát javítani, két palack disszut meg oxigént elfújatni miatta és akkor háromszor mgázott 5-ször megforgatott kétszer átnőtt "takarmányt" evett a jószág...
és mindehhez mégtöbb ember kellett aki támasztotta a xar eszköz ódalát amíg egy faragta.
Most is van olyan ember aki felesleges csak a pénzt viszi illetve viszik mert ketten vannak, de néhány év van nyugdíjjig addig még elhúzzuk egymás mellett az igát egyébként nem fog kelleni, esetleg néha beugrósnak kaszálni sodorni meg ilyesmi ha szezon van. A sok mtz-ből egy fiatalabb 100-120lovas gépet kell csinálni meg egy új fasza kombájn kell és akkor két embert meg két régi gépet kilehet spórolni ami árban már nagyon csökkenti is a differenciát. Ezt látom azon, hogy amióta megvan az 5455-ös traktor azóta két mtz-t nem is használunk, tehát full kidolgozza őket, plusz azóta vannak nehéz körülmények is, de ígyis megtudja becsületesen művelni a fődeket a gép.
Persze nem megy minden egyszerre, itt folyamatosan kell tudatos lépéseket megtenni, ha besikerül valami jobban abból lépni kell olyan irányba ami igaz sokba kerül de a végén lehet kevesebbe, sőt már az elején is cak jól megkell számolni mindent.
Viszont esztelen hitelekbe nemszabad belemenni ez még igazabb! Akkor inkább hagyni kell a francba és addig jópénzért eladni amíg nem bebukott a történet.
Nálunk is akkor lehetne tartani jobban a lépést ha minden saját föld volna, nemkellene annyi 100hektár bérleti díjját kifizetni minden éven, ha jól terem az a főd, ha elvitte a víz akkoris.
Válasz #54. hozzászólásra
Hát igen......
Annyi biztos h. 100 ha szántóföldiből nemhogy kábé.......hanem ZICHER hogy éhen döglenék per pillanat
........
Az újgépes fejlesztést nagyon 0 körülire gondolnám.....
100ha szántóföldin kutya...a munka sincs egész évben, csak reszelgetném a körmeim.....
Amellett még kőkeményen melóhely is kéne valamilyen unalom ellen.....
Nagy vonalakban így gondolom aztán h. nem mindig van így.....az más kérdés e.... hisz van 100as paraszt aki csak parasztkodik, dögivel...
Mindenki meg nem állatozhat, mindenki meg nem intenzívkedhet......
Állatozáshoz is nagy állatnak kell lenni........
Meg az intenzívkedéshez is.........
Fenemód mondom fenemód megszállott állatnak kell ezekhez lenni....
Válasz #56. hozzászólásra
Kb pont ekkora .....ok vagyunk mi is.....
Válasz #55. hozzászólásra
mindenki a világon a mezőgazdaságból él hiszen azt eszi amit ott termeltek, még a vadak meg a halak nagy része is azt eszi.
Csak ezt sokan elfelejtik, és jönnek a párszázalékos gdp aránnyal.
Azért van ekkora globalizáció az mg-ben és az iparban is hogy a fölszabaduló munkaerőt teljesen fölöslegesen pazarolják vagy segélyezzék?
Csak ülnek a nyakunkon és szívják a vérünket ahelyett hogy az emberiséget veszélyeztető súlyos problémák megoldására használnák a humán és anyagi kapacitásokat.pl környezetvédelem klímaváltozás ,fenntartható energiapolitika,élelmiszerbiztonság,egészségvédelem stb.
Öreg paraszt bácsi nyer a lottón, kérdik na bátyám hogyan lesz a jövőben , hát azt mondja az öreg : gazdálkodom tovább, amíg tart!!!
Ottvannak a gondok, hogy mezőgazdaságból túlsokan akrnak megélni mármint nema gazdák vannka sokan hanema sok rá akszkodott dolog nem részeletezem tudjátok ti is két mobilos kersekedök stb.. Aztán emg ott vana bérelt föld minden föld tulaj tszteleta kivételnek vérszemt kap merta paraszt mennyi támogatást kapaa föld után akkor aztán neki is ennyi meg enyni föld bérlet kell ám!
Dea támagatásér mien járulékos dolgoakt kell emg tnni hogy meg kapd azt nem látják.Lasaan kezdünk elvesznia papirgyártás hegyekben mikor a parsznaka az volna adolga hogy agazdálkodással foglakozzon msotmeg ha gyengébb vagy forintálisan papirt gyártasz meg javitod az oreg gépeket azt lessz valahogy túl éljük jligével
Válasz #51. hozzászólásra
sima szántóföldnél szerintem 4-500 fölött válik a dolog önfenntartóvá! Ha az ember mindent maga csinl, akkor elég nahézkesen halad! Egy alkalmazottal rendszerint csak a baj van, mert az nehezen kivitelezhető, hogy a gazda elmegy jobbra, az alaklmazott elmegy balra, és mindenki a határban dolgozik, mert ha valami megáll, akkor nincs aki menjen segíteni javítani, vagy csavarért, vagy kihúzni, ha elakadt, így bármi gebax van, megáll minden! Két-három alkalmazott mellett már a gazdának van lehetősége arra, hogy ő szervezze a munkát, meg vigye az üzletet, meg menjen a munkák, és a pénz után, az alkamazottak meg szántsanak, vessenek, meg pakolják a vetőmagot a vetőgépbe, viszont akkor már ott járunk, hogy 3-4 ember (család) kell, hogy megéljen, de akkor már 3-400 hektárnál járunk!
De megint visszautalok arra, hogy ha abszolút nincs lehetőség területnövekedésre, akkor lehet más növényeket termelni, intenzív kultúrákat csinálni, vagy állatokat tartani, vagy teljesen mást csinálni, a lényeg az, hogy stabilan megtermelje a vállalkozás összes alkalmazottjának, tulajdonosainak stb. a megélhetéséhez szükséges jövedelmeket, és ezen túl biztosítson egy normális fejlődési lehetőséget.
Válasz #50. hozzászólásra
a 100 hekiből mennyi mondjuk a saját és mennyi a bérelt? Mert ez nem mindegy, ha nagyon kevés a saját akkor nem érdemes belenyomni egy kanyi vasat se. Saját, jóminőségű földet érdemes lehet műveltetni ha van rá megbízható vállalkozó korszerű géppel. Ha megfelelő méretű táblái vannak akkor arra lehet jelentkezőt találni reális árakon és akkor jó esetben a művelő adhatja a szakértelmét a tapasztalatát ,ami forintosítva sem kevés. Így emellett még az emberünk el tud menni melózni oda ahol többet fizetnek,és még esetleg nyugdíja is lehet ha megéri.
Az a véleményem hogy itt ha még komolyabban fölmenne a földek ára akkor az összterület harmada is gazdát cserélhetne, csak a kis területen gazdálkodók annyiért meg már ennyiért sem tudják megvenni a földeket, vagy ha komolyabb hitelekbe belemászik akkor azokat nem tudja kitermelni, főleg ha rosszak a gépei meg kevés a saját földje, meg hát közben is élni kell valamiből.
Egyetértek Fecoval abban hogy bizonyos méret alatt csak a szövetkezés teszi lehetővé a fennmaradást.
Aki eddig még nem sokat fektetett bele az mg.be az szerintem jobb ha ezután sem teszi mert könnyebben vált ha a körülmények miatt rákényszerül.
azt veszem észre h. mintha volna ilyen lélektani határ a méreteknél.......
szántóföldi kínlódásról beszélünk nó speciális
200ha,,,, mármár.... szintttte akáááááár..... talán talán ,,,,, elég türhető egy családnak gépet is tud itt ott venni..... meg ki is tudja használni.....
csak ilyen elmélet ez
Válasz #49. hozzászólásra
Igazad is volna...
Fasza is volna......
Van mondjuk 100 hektó...mindenki ezt használja
0 ról odajutott a paraszt valahogy....15 20év alatt
vannak gépek is mindenféle összekaparta
de valahogy nincs péz!!!!!!
mert mondjuk nem 6 8buzái 12 14 kukoricái vannak
Akkor miből fejlesszen látványosan???
Válasz #46. hozzászólásra
Egy 20-30 éves gépnél nincs, olyan, hogy "most már minden ki van rajta javítva, és ezzel csak dolgozni kell"! Anyagfáradás, rozsdásodás, korrózió mind-mind egyre gyakrabban, és gyakrabban jelentkeznek! Motorfelújítás, gumicsere, nagyjavítások mind-mind sokszázezres tételek, de ha csak festeni kell valamit, vagy csapágyakat cserélgetni, akkor is komoly számlák jönnek! És ahogy megyünk előre, folyamatosan kerülnek be az olcsó kombájnok közé a Megák, Z john Deere-ok, és az első Lexionok is, amik pedig már nagyon drágán lesznek javíthatóak!
Aki megreked egy fejlettségi szinten, az meghal! Egy vállalkozás vagy fejlődik, vagy hanyatlik, ez a vállalatgazdaságtan legfontosabb alaptétele, és ez alól nem kivétel egyetlen magyar parasztgazdaság sem!
1 sunyi kérdés.
Mennyi lét kéne elköltenetek "befektetés" címszó alatt.... hektárra vetítve most hirtelen..... aminek köszönhetően hátra lehetne dőlni, és elmondani.... Nobakker ez most döfi!
Most aztán öröm ám a paraszti lét!
Kényelembe pianóba precízen.... meg tudok mindent oldani, minden olyan amilyennek lennie kell.....
Jöhet az aratás majd........ mert a kombájnom is fullos leharap mindent mégha nemtom mi jön is.......
Tehát megyek is sörre nincs min idegelni.......
Mekkora zsé per ha???????????
Naszóval mennyi hektárt kell még összekaparni parasztok per családi koponya hogy rohadtjól megéljek má?????
Ezt számoljátok ki.....
Lehetőleg napi max 4-5 óra munkával persze.....
Mert a 14 15 nem igazán kóser .......ha még esetleg vlk. nem próbálta volna..... csak azért mondom el..
Szerintem 100 hekit egy ember meg tud csinálni és ha csak azt számoljuk,hogy 2 millát keres évente(de kicsit túlzok mert egy traktoros egy cégnél nem keres annyit)akkor nyugodtan tartalékolhat is pár millát a szűkebb időkre. Ha egy 106-os dominátorra 5 kilót ráköltesz minden évben az 3-4 év alatt teljesen ki lesz javítva és nem lesz vele gond. azt meg,hogy az ujj gépek takarékosabbak lennének,vagy inkább ugy fogalmazok,hogy kissebb a fentartási költsége én abba megintcsak kételkedek.Persze amiket leírtam ez csak egy 100 hekis gazdaságra igaz nem egy 500 netán 1000 hekisre mert ott más a helyzet ott a góré-é a nagyobb haszon a traktorosok meg munkabérért dolgoznak. Ja és ott azért lényegesen tobb marad fejlesztésre
Bár közöm nem sok van az egész mezőgazdasághoz, de Fecónak teljesen igaza van.
1, a gépekről amit írt, de
2, a társulásokról, és erre van saját példánk is, ha nem léptünk volna be egy társulatba, akkor bukta lett volna már régen.
Válasz #42. hozzászólásra
Szerintem nem irreálisak, sőt! Egy kisgazdaság mindig magasabb költségekkel és alacsonyabb bevételekkel rendelkezik, mint nagyobb társai! A különbség inkább az, hogy a költségek túlnyomó hányadáról a kisebb gazdaságok nem vesznek tudomást!
csak néhány kiragadott példa: Amiből egy gazda építi a házát, vesz a feleségének autót, megy nyaralni, vagy bevásárol a boltban, az személyi kiadások, és azt ahhoz kellene tenni, a könyvelőnek, ügyvédeknek, pályázatíróknak fizetett pénzek szintén ide kellene hogy tartozzanak, mert ők "kvázi-részmunkaidős" foglalkoztatottak, és az, hogy nem számol például bérleti díjat a saját földjei után, szintén saját maga becsapása!
Felénk egy hektár föld már lassan üti a kétmilliót, arra úgy tekintei, hogy az ingyen van, óriási becsapás! És akkor még feltételeztük, hogy nem fizet kamatokat sem banknak, sem lízingcégnek, sem kereskedőknek, pedig szerintem ez nem egy gyakori helyzet ma magyarországon!
Közelítő számításnál alapelv, hogy alul kell becsülni a bevételeket, és túl kell becsülni a költségeket!
Még egy gondolat: Nem rossz ötlet hektárok helyett EUME-ról beszélni, azaz hozzáadott értékről! Amiről eddig szó volt, az 100 heki szántó. De kis összehasonlítás: 100 hektár búza = 39,2 EUME
Ugyanez a hozzáadott érték elérhető 75 ha kukoricával, 15 ha burgonyával, vagy 1,2 ha fóliasátor alatti eperrel, 46 db fejőstehénnel, esetleg 260 db anyakocával szaporulat nélkül, vagy ezek tetszőleges olyan kombinációjával, amely együttesen kiadja ugyan azt a 39,2 EUME-t, mint a 100 hektár búza!
Szóval nagy hülyeség azt mondani, hogy akinek nincs X hektár földje, az mennyen ahova tud, mert a hangsúly mindig a hozzáadott értéken van! Csak ugyanez igaz fordítva is! Akinek van 60-80, akár 100 ha földje is, és azon felváltva búzát, árpát, meg kukoricát termel, az ne nagyon síránkozzon, ha nem él meg belőle, mikor 3-4 emberrel, ócskavasakkal birkozzák, elavult, gázolajpocsékoló módon!
Válasz #41. hozzászólásra
A minden sarkon gyártott alkatrészről meg annyit hogy sajnos original claas szíjakat vettem a domira nme csak rádobtam eggyet így hát nekem is annyiba került mintha bármelyik 208-as megára vettem volna .
Válasz #41. hozzászólásra
A te megközelítésed nagyon jó a te szemszögedből de akkor közelítsük meg az én szemszögemből ami 110 Ha ebből olyan 30 kalászos és ebből 11 ha árpa 19 búza . akárhogy is nézem hiába jössz ide nekem 100 millás csoda géppel ez 3 napi meló azzal is meg egy 514-essel is . A domival tényleg szoptam sokat de nagy rész a hozzá nem értésem miatt volt . A 14-essel napi 10 ha lazán meg volt és nem kelet tarlón javítani csak minimálisat ( kívánom hogy bármelyik csilli villi csodát annyit kelljen javítani tarlón mint azt ).
A termények vize meg minősége sajnos sokszor inkább az átvevőn múlik nem pedig azon hogy te hogy termelsz , de ezt te nem látod mert nagyokkal ezt nem játszák el mert azok javarészt maguk értékesítenek cargill vagy egyebek felé , de kicsikkel nagyon sokszor .
A kisgazdaságokra írt összegeid annyira irreálisak hogy ezekből adódóan azt látja mindenki hogy neked van igazad pedig kicsit reálisabb számokkal kiderül hogy a kisgazdaságoknak is van létjogosultsága .
Válasz #40. hozzászólásra
Igen, mert nem üzleti tervet készítek, csak hozzávetőlegesen számolok! Nyílván mindenki beleköthet, hogy neki nem 6, hanem 7 tonnát ad a búzája, vagy őstermelőként ő nem fizet annyi adót, de akkor is, közelítő számoknak ez jó! Mindig vannak kivételek, de mindkét irányba! Lehet, hogy neked tavaly olcsóbb volt a 106-os, de lehet csak azért, mert az 106-os! a TSZ-ben futott gépekhez (105, 106, E512-4-6) minden második faluban gyártanak alkatrészt, de ez egy Megára már nem igaz, egy MF-re meg pláne! Ha meg egy amerika coll-os IH-t sodort hozzád a balsors, ahhoz egy kulcskészlet sem jön ki 100e-ből!
És még nem volt szó olyanokról, hogy ha van egy tűz, akkor porig ég a gép, vagy ha úgy, mint tavaly, mindet elvisz az árvíz, akkor megint kakit vág a szekérkerék!
És még egy fontos dologról nem volt szó! Egy modern gépsor gyorsan végez mindennel! Ez pedig kritikus években sorsdöntő lehet! Ha aratni kell, csak beülsz, és mégy, és tudod, hogy mindennap levág 25-30 hektárt! egy öreg kombájn kimegy, dolgozik két órát, levág 4-5 hekit, majd valamit ki kell rajta javítani, aztán megint megy, majd ismét lehet, hogy megáll! Lehet, hogy végig dolgozza a szezont, de az is lehet, hogy egy hétig áll, mert alkatrészre vársz! És ha ez alatt az egy hét alatt annyi eső esik, hogy malmi helyett takarmány lesz, akkor 60-80 heki kinn ázó búzán is simán elbuksz 6-8 millát, többön pedig többet! De ha nem eső, hanem jég jön rá, akkor huszon milliókat! És itt jön az, hogy mégis csak megéri a 80 milla a Lexionért, a 3-5 milliós 106-os helyett, egy kicsit is nagyobb, és erősebb gazdaságnak, vagy szövetkezetnek!
Válasz #39. hozzászólásra
Nagyon szép és jó a számításod csak kicsit elnagyolt . épp pár hónapja beszélgettem egyik helyi termelővel aki 35 Ha-n gazdálkodik és disznókat tart mellette és én is kérdeztem tőle hogy miért nem hagya abba és megy el dolgozni . Erre csak annyit válaszolt hogy ennyi területen összetud gazdálkodni annyit hogy minden befizetés után megmarad neki annyi mint ha valakinek dolgozna 8 órában minimál bérért ( mert felénk nem nagyon kapsz többet sehol ) .
Másik ami sántít azért hogy a régi kombájn javítása nem 3-4 millió évente mert azon veszel másikat már .Én tavaly 300.000-ból úsztam meg a domo javítását pedig és levágta a 100 hekit azért .