Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR411.02 FtUSD395.26 FtCHF439.37 FtGBP495.29 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Bárány #388. hozzászólásáraGondolom idén már nem aktuális, de csak annyit az egyébként külön logikájú ÁNYK-hoz (egyébként aki az adóbevallásait is maga készíti már húszon éve kínlódik vele), hogy ismeri a vágólapot, csak a mezőnek megfelelő karaktereket enged beilleszteni. Tehát a blokkazonosító csak nagybetűs lehet, a növény ugyan úgy pl. kal21 -et nem illeszt be, KAL21 -et beilleszt, stb...
Válasz .Szabi. #411. hozzászólásáraElő köllött vóna kapni a jövedékis papírt, meg a printscreene lementett támogatási tírképeket ahó rá húzta a paraszt a katesztert is .
Válasz .Szabi. #411. hozzászólásáraha problémás, akkor írd be egyhez és majd megmagyarázod az ellenőrnek. fontosabb időben beadni még ha nem teljesen tökéletes. első körben úgyis azokat vizsgálják akik nem adták be
Válasz csoppika #405. hozzászólására"Remek" újítás...
Sikeresen én is beküldtem 2x, van 2 feladás és 2 letöltés igazolás, bár vissza a hivataltól még nem jött semmi
akkor türelem
Válasz tamás820 #403. hozzászólásáraA beérkezettnél az üres mezőknél írja, hogy "szűrők vannak beállítva,nem látszik minden" arra menj rá, aztán kiteszi...nem tudom miért, idáig nem copatott így...
Válasz csoppika #402. hozzászólásáraKínomba másodszor is elküldtem etgnap után ma du is... Így lett 5 levelem(2 feladás, 2 letöltés, egy MGSZH Nitrat2). Szerintem a tegnapira nem válaszolt a rendszer...
Válasz csoppika #399. hozzászólásáraSzintén ugyanez a problémám, szombat este beküldtem, még semmi sem jött.
Csak annyit látok az ÁNYK-ban, hogy elküldött.
Ma fél 8kor újra beküldtem, de most sem jött még semmi.
ui.: "Tisztelt Felhasználó!
Értesítjük, hogy a Kormányzati Portálon és az Ügyfélkapun 2017. 03. 28. (kedd) 22:00 órától 2017.03.29 (szerda) 02:00 óráig tervezett karbantartás lesz."
Válasz csoppika #399. hozzászólásáraFejlécbem kivetted a pipákat a rublikából? Asszem, az "Egyik sem" opció alapból be van pipálva, vagy valami ilyesmi, így látatlanban nem jut eszembe. Engem egyszer ez szivatott.
Sziasztok.
Mi lehet az oka, hogy az ügyfélkapura nem jön a jelentésről visszaigazolás???
Az elküldött dokumentumoknál ott van. de a beérkezettnél semmi... Mennyi idő alatt kell megjönnie?
A másik, hogy termés menyiséget is kérnek.
Egy kivénhedt, valamikori lucernásnál aminél volt egy első kaszálás utána meg apránként zölden ellett hordva...
na ennél, hogy a rákba adjak meg t/ha-t, ha ezt valahogy ki is számolnám mire kíváncsiak, a zöld súlyára vagy a szárazéra ?
Szép jó napot!
A kérdés, van e alsó határ a nitrátérzékeny földterületeknél, ami mentességet élvez az adatszolgáltatási kötelezettség alól ?
pl: 200 m2 alatt nem kell, felette igen.
A szerves trágyát is fel kell vezetni, de ahhoz előtte kérni kell KÜJ-számot és KTJ-számot a telephelyre és az ismerősödnek. Ezek környezetvédelmi azonosítók, amiket az ÁNYK-n keresztül tudsz igényelni az illetékes Környezetvédelmi Hatóságtól.
Ezt a VMOKIR_KAR nyomtatvány beküldésével tudod megtenni, néhány napon belül küldik is az azonosítókat az ügyfélkapura.
Ami fontos infó lehet, hogy ezen a nyomtatványon az őstermelőket (csak itt, sehol máshol) "nem természetes személy"-ként kell kezelni, mert rendelkeznek "kötőjeles" adószámmal, illetve a telephelyhez kérni fog koordinátákat, amiket én a Mepar-ból szoktam kipuskázni (ráviszem az egérkurzort valahová a telephelyre, és a jobb alsó sarokból kiírom a koordinátákat. Ahogy a Mepar-ban látod, ahhoz képest az adatlapon felcserélve kell beírni a két számsort, de úgyis jelzi a hibát, ha nem tetszik neki.)
Ha már van környezetvédelmi azonosítója, akkor sima ügy. A 170 kg-os határt meg eddig tudtommal nagyon kevesen lépték át(de papíron lehet, hogy ők se...)
Egy ismerő megkeresett, hogy segítsek neki kitölteni a nitrát adatlapot és küldjem be neki elektronikusan.
Van pár szarvasmarhája kis területre, amit almosan tart.
Ilyenkor a trágyatároló rész ki lehet hagyni vagy, hogy kéne kitölteni?
Egyébként ahogy számolgattam területre még a 170N hatóanyag felét se lépi túl hektáronként a trágya mennyisége.
Válasz Bárány #388. hozzászólásáraBe kell írni a tényleges mennyiséget, ha ellenőriznek, akkor az személyes lesz, ott lesz az ellenőr és levezeted neki, ha valamit ért a dologhoz, érti, a szankciót pedig a jegyzőkönyv alapján hozzák.
egy évre is problémás a történet, mert ugye elvileg tápanyag-gazdálkodási terv alapján műtrágyázol és ott sajnos ha tetszik ha nem az év augusztusban kezdődik!
Na mármost ha egy intenzív búza után vetsz repcét, és jó alaposan alapműtrágyázol a repce alá, akkor az tuti nem fog beleférni a búza alá elkészített tápanyaggazdálkodási tervbe és eleve bukta a történet. Eddig egyszerű volt, mert megnézte a tervet és a kijuttatást és egyből látszott, hogy hogy áll a kettő egymáshoz mérten, most meg lehet bogozgatni, hogy akkor x kilo ment ki tavasszal, ez még az előző kultúrához tartozik y kg pedig az új vetésre. Szóval a saját dolgát bonyolította , de a bürökráciában az év január 1-én kezdődik és dec 31-erl ér véget!
A mostani bevallásban másfél évet kell dokumentálni, és így természetesen8 szépen túl lehet lépni az éves(!) kvótát.
Ezzel szerintetek mi legyen?
1. Írjam be, és ha kérdőre vonnak (értsd: szankcionálnak), majd elmagyarázom?
2. Hazudjak?
Amúgy ismét volna pár keresetlen szavam a készítők felé. Fújhatom a tavalyi alapján előkészített adatokat, mert pl. változott a tizedes helyiértékek száma. A vágóasztalt nem ismeri. Ha egy hosszú azonosítót beírva áthelyezem a fókuszt, visszalépve törli amit addig beírtam. Stb-stb.
Ilyen trehány munka csak az állami szférában megengedett!
Akit érint annak biztosan. Kötelmek, adminisztráció, ellenőrzések. Ezek mind olyan hívó szavak, amelyek kevés pozitív érzelmet váltanak ki a gazdatársadalomban. Az utóbbi években mind több jó termőterületet nyilvánítottak nitrát érzékennyé és nem tudjuk igazán a „lavina” hol áll meg. A fő gond az, hogy nem látjuk – még szakemberek sem -, hogy mi szükség van erre az offenzívára? Milyen konkrét célkitűzések vannak? Milyen eredményeket lehet (kell) ezzel elérni. Ebből kinek, milyen előnyei származnak. Mekkora a probléma valójában? A válaszok hiányosak és ellentmondásosak. Ezért az érintettek – éppen az elégtelen információk hiányában – összeesküvés elméletekben keresnek magyarázatokat.
A sík területeken valóban nitrátérzékeny területekre jellemző, hogy jelentős évi csapadék mellett a talajfejlődés során (évezredek) a talaj folyamatos biológiai aktivitása miatt, vékony termőréteg alakult ki. Az ilyen területen, amennyiben intenzív mezőgazdálkodást folytatnak (szerves (híg) és műtrágyázás, növényvédelem, intenzív talajmozgatás) törvényszerű hogy a tápelemek, peszticidek és egyéb szennyezők, a talajvízben, esetleg az ivóvíz bázisban „landolnak”. Ha most elkezdjük vizsgálni a fent említett háttéradatokat, akkor nemigen ismerünk hazánkra. Hollandiában, Dániában, Németországban sokkal kiegyenlítettebb, csapadékosabb a klíma.
terkep_agrofil
Hazai nitrátérzékeny területek
Az említett országok kikötői az import szója (génkezelt is) kapui. Itt lehet legolcsóbban nagytömegben hozzájutni fehérje forráshoz, mely lehetőséget nyújt ezekben az országokban a sertés és a baromfitenyésztés, a szerves- és hígtrágya kibocsátás volumenének felülreprezentálására az Európai átlaghoz képest. Jelentős mezőgazdasági eredetű szennyeződésnek vannak kitéve ezek az országok. Komoly erőfeszítéseket is tesznek ennek kezelésére. Sajnálatos módon ezen erőfeszítések nem adekvát torzójának, durva másolatának tűnik a magyar „nitrát direktíva” és annak alkalmazása. Ilyen erős szabályozás a magyarországi körülmények mellett magyar gazdaszemmel indokolatlannak látszik. Az éves átlagos csapadékunk alig éri el, vagy egyes évjáratokban el sem éri ezen országok éves csapadékmennyiségének felét. Az állattenyésztés hagyománya, de lassan már a tudománya is kihal Magyarországon. Talajaink textúrája pedig össze sem hasonlítható a vázolt sajátosságok mellett fejlődő talajok tulajdonságaival.
legifoto_agrofil
Az Agrofil így készül a probléma megoldására
Valóban vannak tartalékaink a tápanyag-utánpótlási rendszerünkben, ki is kellene azt használni, de nem kaphat elég, elegendő publicitást. Nem lehet úgy hatékonyan szabályozni a nitrát expozíciót, hogy a gazdaságban, a reklámokban, a tudományban, az oktatásban mindenki, folyton-folyvást azon kesereg, hogy milyen alacsony a hazai NPK felhasználás. Most kinek van igaza? El kellene dönteni az ügyeletes „masinisztának”, hogy szenet lapátol a kazánba, vagy húzza a szerelvényen a féket. Mindkettővel egyszerre nem lehet biztonságosan célt érni. Ha csökkenteni kell a felhasználást, annak kultúráját kezdjük el még az iskolában, az agráregyetemeken és kutató helyeken. Le kell folytatni ezeket a vitákat és konszenzusok mentén kell irányt mutatni gazdáknak, nem pedig durván „rángatni a zablát szájukban”.
Mi már megtettük az első lépéseket, őszintén remélem, lesz is alkalmunk ezekről e keretek között is beszámolni. EZ 2-ÉVES ÍRÁS S AZÓTA CSAK SZIGORÍTÁS LETT HA JÓL TUDOM szerencsére még nincs ilyen területem de már odalátok ahol már az jó lenne ha nem növelnék tovább
Sziasztok! Márciusban szeretnénk szerves trágyát vagy műtrágyát kiszórni olyan gyepterületünkre, amely nitrát érzékeny. Kell talajvizsgálatot csináltatni? (Csak sima saps támogatást kapunk.)
Hivatalosan úgy van, hogy a gazdálkodási napló adataiból kell jelentést készíteni és feltölteni a NÉBIH rendszerébe ügyfélkapun keresztül, a következő év jan. 1 és márc. 31 között. A falugazdászod meg tudja csinálni.
sziasztok! olyan kérdésem lenne, hogy vettem 1 nitrát érzékeny területet, a falugazdásztól megkaptam a gazdálkodási naplót ki is töltöttem helyel-közzel. Ezt a gazdálkodási naplót el kell valahova küldenem vagy csak meg kell őriznem???
A Szent István egyetemen most írom a diplomamunkámat. Kitöltenétek az alábbi kérdőívet légyszíves, a linkre rá kattintva elérhető, kb. 10-15 percet vesz igénybe. Nagyban segítenétek vele a munkámat!
Válasz VakLóaBakon #370. hozzászólásáraA nitrát rendelet 4. melléklete szerint a tápanyagigény N/P/K kg/t: olajretek 3,5/1,1/4,5; mustár 4,5/1,4/4,7.
Tehát ha mondjuk 60% o. retek, 40% mustár keverékkel számolunk és feltételezünk 15 t/ha zöldtömeget, abból lesz 9 t o. retek és 6 t mustár. Kiszorozva a fentieket növényenként és összeadva, az eredmény 58,5/18,3/68,7 kg/ha N/P/K hatóanyag. Ezek a számok engem is megleptek, soknak tűnik, de a rendelet adta számokból ez jön ki.
Válasz VakLóaBakon #367. hozzászólásáraMég egy kérdésem lenne: Ha másodvetésre zöldtrágya keveréket vetnék (ökológiai célú vagy nem), annak is adhatok műtrágyát, vagy nem? (kalászos után gyakran szükséges adni, hogy megfelelően fejlődjenek az első fagyokig)
Ha igen, akkor a keveréknél hogy kell kiszámolni a kijuttatható mennyiséget?
616 hozzászólás
Válasz Sötét Paraszt #415. hozzászólásáraAnno az első években olyan térképeket küldtek A3-asban, amin rajt volt a kataszter is, a mostaniakra hogyan lehet rátenni?
Válasz Bárány #388. hozzászólásáraGondolom idén már nem aktuális, de csak annyit az egyébként külön logikájú ÁNYK-hoz (egyébként aki az adóbevallásait is maga készíti már húszon éve kínlódik vele), hogy ismeri a vágólapot, csak a mezőnek megfelelő karaktereket enged beilleszteni. Tehát a blokkazonosító csak nagybetűs lehet, a növény ugyan úgy pl. kal21 -et nem illeszt be, KAL21 -et beilleszt, stb...
Válasz .Szabi. #411. hozzászólásáraElő köllött vóna kapni a jövedékis papírt, meg a printscreene lementett támogatási tírképeket ahó rá húzta a paraszt a katesztert is .
Válasz Mézga #413. hozzászólásáraNálunk az ellenőr a
naplót
a talajvizsgálati jkv-et.
stb. kérte 4 évvel ezelőtt.
Válasz .Szabi. #411. hozzászólásáraha problémás, akkor írd be egyhez és majd megmagyarázod az ellenőrnek. fontosabb időben beadni még ha nem teljesen tökéletes. első körben úgyis azokat vizsgálják akik nem adták be
Válasz .Szabi. #411. hozzászólásáramég jó, hogy minden földem egy megyében és egy faluban van
Válasz Mézga #410. hozzászólásáraakkor egyenként ki kell bogarásznom 1 rakás hrsz területét.....
Válasz .Szabi. #409. hozzászólásáraén úgy csinálnám
Válasz Mézga #408. hozzászólásáraszámoljam ki külön-külön a települesénkenti területeket és bontsam ketté a bejelentésben?
Válasz .Szabi. #407. hozzászólásáraírd be kettőbe, látom nem bízol semmit a véletlenre. nincs már sok időd
Mi a teendő akkor,ha 1 parcella,1 blokkazonosító,de 2 település Hrsz-ek tartoznak hozzá?
hogyan kell feltüntetni?
Válasz csoppika #405. hozzászólására"Remek" újítás...
Sikeresen én is beküldtem 2x, van 2 feladás és 2 letöltés igazolás, bár vissza a hivataltól még nem jött semmi
akkor türelem
Válasz tamás820 #403. hozzászólásáraA beérkezettnél az üres mezőknél írja, hogy "szűrők vannak beállítva,nem látszik minden" arra menj rá, aztán kiteszi...nem tudom miért, idáig nem copatott így...
Válasz csoppika #402. hozzászólásáraKínomba másodszor is elküldtem etgnap után ma du is... Így lett 5 levelem(2 feladás, 2 letöltés, egy MGSZH Nitrat2). Szerintem a tegnapira nem válaszolt a rendszer...
Válasz Bárány #400. hozzászólásáraMilyen pipákra gondolsz? Melyik lapon? Én nem láttam pipálható mezőket
Válasz Bárány #400. hozzászólásáraMár létszik valami, kösz. Csak annyi zavart, hogy az emilemre nem jött semmi...
Válasz csoppika #399. hozzászólásáraSzintén ugyanez a problémám, szombat este beküldtem, még semmi sem jött.
Csak annyit látok az ÁNYK-ban, hogy elküldött.
Ma fél 8kor újra beküldtem, de most sem jött még semmi.
ui.: "Tisztelt Felhasználó!
Értesítjük, hogy a Kormányzati Portálon és az Ügyfélkapun 2017. 03. 28. (kedd) 22:00 órától 2017.03.29 (szerda) 02:00 óráig tervezett karbantartás lesz."
Válasz csoppika #399. hozzászólásáraFejlécbem kivetted a pipákat a rublikából? Asszem, az "Egyik sem" opció alapból be van pipálva, vagy valami ilyesmi, így látatlanban nem jut eszembe. Engem egyszer ez szivatott.
Sziasztok.
Mi lehet az oka, hogy az ügyfélkapura nem jön a jelentésről visszaigazolás???
Az elküldött dokumentumoknál ott van. de a beérkezettnél semmi... Mennyi idő alatt kell megjönnie?
A másik, hogy termés menyiséget is kérnek.
Egy kivénhedt, valamikori lucernásnál aminél volt egy első kaszálás utána meg apránként zölden ellett hordva...
na ennél, hogy a rákba adjak meg t/ha-t, ha ezt valahogy ki is számolnám mire kíváncsiak, a zöld súlyára vagy a szárazéra ?
Szép jó napot!
A kérdés, van e alsó határ a nitrátérzékeny földterületeknél, ami mentességet élvez az adatszolgáltatási kötelezettség alól ?
pl: 200 m2 alatt nem kell, felette igen.
Válasz Akta@ #393. hozzászólásáraKöszönöm válaszod ez nagyon hasznos volt.
Válasz jocek26 #394. hozzászólásáraÉn felvittem összevonva úgy, hogy pl. 01234/1-4. Tavaly is, meg idén is.
Üdv!
Ti a nitrát jelentésben a 8-as oldalon egy sorba felvezettek több helyrajzi számot ha az egybe van művelve és egy blokkban található?
Válasz Sanyee #392. hozzászólásáraSzia!
A szerves trágyát is fel kell vezetni, de ahhoz előtte kérni kell KÜJ-számot és KTJ-számot a telephelyre és az ismerősödnek. Ezek környezetvédelmi azonosítók, amiket az ÁNYK-n keresztül tudsz igényelni az illetékes Környezetvédelmi Hatóságtól.
Ezt a VMOKIR_KAR nyomtatvány beküldésével tudod megtenni, néhány napon belül küldik is az azonosítókat az ügyfélkapura.
Ami fontos infó lehet, hogy ezen a nyomtatványon az őstermelőket (csak itt, sehol máshol) "nem természetes személy"-ként kell kezelni, mert rendelkeznek "kötőjeles" adószámmal, illetve a telephelyhez kérni fog koordinátákat, amiket én a Mepar-ból szoktam kipuskázni (ráviszem az egérkurzort valahová a telephelyre, és a jobb alsó sarokból kiírom a koordinátákat. Ahogy a Mepar-ban látod, ahhoz képest az adatlapon felcserélve kell beírni a két számsort, de úgyis jelzi a hibát, ha nem tetszik neki.)
Ha már van környezetvédelmi azonosítója, akkor sima ügy. A 170 kg-os határt meg eddig tudtommal nagyon kevesen lépték át(de papíron lehet, hogy ők se...)
Egy ismerő megkeresett, hogy segítsek neki kitölteni a nitrát adatlapot és küldjem be neki elektronikusan.
Van pár szarvasmarhája kis területre, amit almosan tart.
Ilyenkor a trágyatároló rész ki lehet hagyni vagy, hogy kéne kitölteni?
Egyébként ahogy számolgattam területre még a 170N hatóanyag felét se lépi túl hektáronként a trágya mennyisége.
Kösz mindkettőtöknek!
Válasz Bárány #388. hozzászólásáraBe kell írni a tényleges mennyiséget, ha ellenőriznek, akkor az személyes lesz, ott lesz az ellenőr és levezeted neki, ha valamit ért a dologhoz, érti, a szankciót pedig a jegyzőkönyv alapján hozzák.
egy évre is problémás a történet, mert ugye elvileg tápanyag-gazdálkodási terv alapján műtrágyázol és ott sajnos ha tetszik ha nem az év augusztusban kezdődik!
Na mármost ha egy intenzív búza után vetsz repcét, és jó alaposan alapműtrágyázol a repce alá, akkor az tuti nem fog beleférni a búza alá elkészített tápanyaggazdálkodási tervbe és eleve bukta a történet. Eddig egyszerű volt, mert megnézte a tervet és a kijuttatást és egyből látszott, hogy hogy áll a kettő egymáshoz mérten, most meg lehet bogozgatni, hogy akkor x kilo ment ki tavasszal, ez még az előző kultúrához tartozik y kg pedig az új vetésre. Szóval a saját dolgát bonyolította , de a bürökráciában az év január 1-én kezdődik és dec 31-erl ér véget!
Válasz Bárány #388. hozzászólásáraAgrárágazat december 70. ódal jobb hasáb teteje.
A mostani bevallásban másfél évet kell dokumentálni, és így természetesen8 szépen túl lehet lépni az éves(!) kvótát.
Ezzel szerintetek mi legyen?
1. Írjam be, és ha kérdőre vonnak (értsd: szankcionálnak), majd elmagyarázom?
2. Hazudjak?
Amúgy ismét volna pár keresetlen szavam a készítők felé. Fújhatom a tavalyi alapján előkészített adatokat, mert pl. változott a tizedes helyiértékek száma. A vágóasztalt nem ismeri. Ha egy hosszú azonosítót beírva áthelyezem a fókuszt, visszalépve törli amit addig beírtam. Stb-stb.
Ilyen trehány munka csak az állami szférában megengedett!
Moderálási elveink miatt törölve: 2017-01-17 11:06:44
Nitrát adatszolgáltatáshoz, GN beküldéshez, stb. segítség.
http://anyk.nebih.gov.hu/
http://anyk.nebih.gov.hu/
Nitrát érzékenység – Valóban akkora probléma?
Akit érint annak biztosan. Kötelmek, adminisztráció, ellenőrzések. Ezek mind olyan hívó szavak, amelyek kevés pozitív érzelmet váltanak ki a gazdatársadalomban. Az utóbbi években mind több jó termőterületet nyilvánítottak nitrát érzékennyé és nem tudjuk igazán a „lavina” hol áll meg. A fő gond az, hogy nem látjuk – még szakemberek sem -, hogy mi szükség van erre az offenzívára? Milyen konkrét célkitűzések vannak? Milyen eredményeket lehet (kell) ezzel elérni. Ebből kinek, milyen előnyei származnak. Mekkora a probléma valójában? A válaszok hiányosak és ellentmondásosak. Ezért az érintettek – éppen az elégtelen információk hiányában – összeesküvés elméletekben keresnek magyarázatokat.
A sík területeken valóban nitrátérzékeny területekre jellemző, hogy jelentős évi csapadék mellett a talajfejlődés során (évezredek) a talaj folyamatos biológiai aktivitása miatt, vékony termőréteg alakult ki. Az ilyen területen, amennyiben intenzív mezőgazdálkodást folytatnak (szerves (híg) és műtrágyázás, növényvédelem, intenzív talajmozgatás) törvényszerű hogy a tápelemek, peszticidek és egyéb szennyezők, a talajvízben, esetleg az ivóvíz bázisban „landolnak”. Ha most elkezdjük vizsgálni a fent említett háttéradatokat, akkor nemigen ismerünk hazánkra. Hollandiában, Dániában, Németországban sokkal kiegyenlítettebb, csapadékosabb a klíma.
terkep_agrofil
Hazai nitrátérzékeny területek
Az említett országok kikötői az import szója (génkezelt is) kapui. Itt lehet legolcsóbban nagytömegben hozzájutni fehérje forráshoz, mely lehetőséget nyújt ezekben az országokban a sertés és a baromfitenyésztés, a szerves- és hígtrágya kibocsátás volumenének felülreprezentálására az Európai átlaghoz képest. Jelentős mezőgazdasági eredetű szennyeződésnek vannak kitéve ezek az országok. Komoly erőfeszítéseket is tesznek ennek kezelésére. Sajnálatos módon ezen erőfeszítések nem adekvát torzójának, durva másolatának tűnik a magyar „nitrát direktíva” és annak alkalmazása. Ilyen erős szabályozás a magyarországi körülmények mellett magyar gazdaszemmel indokolatlannak látszik. Az éves átlagos csapadékunk alig éri el, vagy egyes évjáratokban el sem éri ezen országok éves csapadékmennyiségének felét. Az állattenyésztés hagyománya, de lassan már a tudománya is kihal Magyarországon. Talajaink textúrája pedig össze sem hasonlítható a vázolt sajátosságok mellett fejlődő talajok tulajdonságaival.
legifoto_agrofil
Az Agrofil így készül a probléma megoldására
Valóban vannak tartalékaink a tápanyag-utánpótlási rendszerünkben, ki is kellene azt használni, de nem kaphat elég, elegendő publicitást. Nem lehet úgy hatékonyan szabályozni a nitrát expozíciót, hogy a gazdaságban, a reklámokban, a tudományban, az oktatásban mindenki, folyton-folyvást azon kesereg, hogy milyen alacsony a hazai NPK felhasználás. Most kinek van igaza? El kellene dönteni az ügyeletes „masinisztának”, hogy szenet lapátol a kazánba, vagy húzza a szerelvényen a féket. Mindkettővel egyszerre nem lehet biztonságosan célt érni. Ha csökkenteni kell a felhasználást, annak kultúráját kezdjük el még az iskolában, az agráregyetemeken és kutató helyeken. Le kell folytatni ezeket a vitákat és konszenzusok mentén kell irányt mutatni gazdáknak, nem pedig durván „rángatni a zablát szájukban”.
Mi már megtettük az első lépéseket, őszintén remélem, lesz is alkalmunk ezekről e keretek között is beszámolni. EZ 2-ÉVES ÍRÁS S AZÓTA CSAK SZIGORÍTÁS LETT HA JÓL TUDOM szerencsére még nincs ilyen területem de már odalátok ahol már az jó lenne ha nem növelnék tovább
Sziasztok! Márciusban szeretnénk szerves trágyát vagy műtrágyát kiszórni olyan gyepterületünkre, amely nitrát érzékeny. Kell talajvizsgálatot csináltatni? (Csak sima saps támogatást kapunk.)
Üdv!
Most beszéltem ezzel kapcsolatban a falugazdásszal, azt mondta, hogy január elejétől március végéig kell beadni.
Válasz Sanyee #381. hozzászólásáraAszem valami 2017 március.
Meg az év ezentúl januártú decemberig tart hehe.
Nitrát jelentés leadásának mikor van a határideje?
Válasz VakLóaBakon #379. hozzászólására köszi szépen!! felkeresem majd a falugazdászt
Hivatalosan úgy van, hogy a gazdálkodási napló adataiból kell jelentést készíteni és feltölteni a NÉBIH rendszerébe ügyfélkapun keresztül, a következő év jan. 1 és márc. 31 között. A falugazdászod meg tudja csinálni.
Válasz Praetor #377. hozzászólására hogy érted a nitrát jelentést az a laboratóriumi vizsgálat és hova kell leadni? bocsi, hogy ilyen tudatlan vagyok.
Válasz ddadda #376. hozzászólásáraTudtommal csak őrizni kell, és ellenőrzéskor kérésre bemutatni. Egyedül a nitrátjelentést kell leadni.
sziasztok! olyan kérdésem lenne, hogy vettem 1 nitrát érzékeny területet, a falugazdásztól megkaptam a gazdálkodási naplót ki is töltöttem helyel-közzel. Ezt a gazdálkodási naplót el kell valahova küldenem vagy csak meg kell őriznem???
Sziasztok!
A Szent István egyetemen most írom a diplomamunkámat. Kitöltenétek az alábbi kérdőívet légyszíves, a linkre rá kattintva elérhető, kb. 10-15 percet vesz igénybe. Nagyban segítenétek vele a munkámat!
https://goo.gl/forms/JKu4QDXOgNwUZPd43
Köszönöm a segítségeteket!
http://portal.nebih.gov.hu/-/valtozasok-a-nitrat-adatszolgaltatasb-1
Válasz VakLóaBakon #372. hozzászólásáraKöszönöm szépen! Szerintem kitisztult a kép.
Válasz VakLóaBakon #370. hozzászólásáraA nitrát rendelet 4. melléklete szerint a tápanyagigény N/P/K kg/t: olajretek 3,5/1,1/4,5; mustár 4,5/1,4/4,7.
Tehát ha mondjuk 60% o. retek, 40% mustár keverékkel számolunk és feltételezünk 15 t/ha zöldtömeget, abból lesz 9 t o. retek és 6 t mustár. Kiszorozva a fentieket növényenként és összeadva, az eredmény 58,5/18,3/68,7 kg/ha N/P/K hatóanyag. Ezek a számok engem is megleptek, soknak tűnik, de a rendelet adta számokból ez jön ki.
Válasz VakLóaBakon #370. hozzászólásáraMondjuk olajretek + mustár.
Válasz Praetor #369. hozzászólásáraIgen lehet. A mennyiség kiszámítása attól függ, hogy miből áll a keverék.
Válasz VakLóaBakon #367. hozzászólásáraMég egy kérdésem lenne: Ha másodvetésre zöldtrágya keveréket vetnék (ökológiai célú vagy nem), annak is adhatok műtrágyát, vagy nem? (kalászos után gyakran szükséges adni, hogy megfelelően fejlődjenek az első fagyokig)
Ha igen, akkor a keveréknél hogy kell kiszámolni a kijuttatható mennyiséget?
Válasz VakLóaBakon #365. hozzászólásáraIgen, köszönöm szépen!