Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR410.68 FtUSD393.86 FtCHF437.64 FtGBP493.58 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Szabi. #3861. hozzászólásáraÍrtam én valaha költségekről? Nem. Úgyhogy ilyet ne kérj számon rajtam :)
Most 2 dob árat írtam hirdetésből.
Itt is fúj a szél, elég erős, meg is állt mindegyik aki öntözött, majd ha csökken, folytatják.
Válasz Rabó001 #3859. hozzászólásáraPersze, papíron minden szép.
Csináltad már úgy, hogy tiéd volt az összes költsége, kiadása az öntözésnek, a telepről való felrakástól egészen a vissza rakásig ??
Mert marah szépen lehet benne gyönyörködni, mikor párban vagy trióban dolgoznak a dobok és minden optimális.
Pl nálunk most már pár napja fúj a szél, lehetne öntözni gyakorlatilag bár mit, őszi vetéseket, tavasziakat egyaránt. Nagy mennyiséget, mondjuk 50-60mm/ha-t simán lehetne kiadni.
Hajrá !
Válasz Sk Laci #3847. hozzászólásáraTegnap láttam egy hirdetést, asszem itt az agroinformon, lehet hogy már lejárt volt, most nem találom, de nemis annyira lényeges, csak viszonyításként, vadiúj Bauer dob hirdetése volt, szántóföldön is használható normális méretű típus, 7,5 millió forintért. Hirdetésben régebbi használt de jó állapotú 2 millióért már van.
Persze a dob mellé még kell minimum szivattyú, szívórész, nyomócsövek, idomok, elzárók, hajlékony tömlő. Mindenből lehet újat venni, abból is több árban, vagy használtat.
Én úgy gondolom, ha valaki beruház rá, akkor utána pár évig nyomni kell vele szinte mindenre, hogy visszahozza az árát. Persze most extrém száraz év van eddig, terítékre is kerül az öntözés, tele a net hirdetésekkel, épp tegnap láttam az agrárminiszter látogatását egy gazdánál, aki búzát öntözött, ma már a megvágott videó is fent volt, abban nyilatkozza hogy csak az öntözés az út....
A közvetlen környezetemben azt látom, hogy akinek lehetősége volt rá, az már kiment öntözni, legyen az cég vagy maszek. Ki a repcére, ki az őszi búzára, tavaszi árpára. Ezek közül némelyik eddig is minden éven öntözött, de nem ilyen korán, és csak hibridkukoricát, cukorrépát. Most sok olyan is kitelepült, akiknek megvoltak a cuccai régről, mikor még répázott, előszedtek dobot, szivattyút, megkeresték a kutakat, egyik a másik után.
Válasz Szabi. #3855. hozzászólásáraEzzel a 3 mondattal azért vitatkoznék.
Az való igaz hogy a vízágyúból a nagy szél sokat el tud vinni, viszont olyan nincs, hogy egy öntözési szezonban végig akkora szél legyen, hogy ne tudjon öntözni. Meg szántóföldön tegyük fel egy kukoricánál ha valamennyi elsodródik is belőle a kisebb szélnél, hát istenem, azért ez nem vegyszer.
És szántóföldi növénynél 50 hektárra nehogymár 6 db dob kevés legyen.
Egy vagy kettő rendes dobbal már intenzíven tudna öntözni, meg persze szerelvények is kellenek hozzá.
Válasz Gergő1 #3838. hozzászólására Nekem van MA 120 200 350 szivattyum is a ma350 teljesitménye 3500 liter 7,2 atmoszféra MAX gázon csatornábol 35 db tisza 2 vitt dupla szivoággal 133 cső volt a vezeték minden 3dik csővőn volt a szőrofej MA 350 csak csatornára valo
Válasz Sk Laci #3853. hozzászólásáraA legnagyobb ellenséged a szél lesz. Gyakorlatilag dobbal, ágyúval szinte teljesen felesleges öntözni olyankor. Ezt azért jegyzem meg, mert 50 hekit be lehet öntözni 1 dobbal is de van amikor a 6 is kevés hozzá.
Válasz Szabi. #3848. hozzászólásáraIlyen naftafogyasztásu öntözést bevállalnák. Csak az új dobok egy rakás pénz. Lehet egyszer a kényszer rávisz, hogy megvegyem.
Válasz Gergő1 #3851. hozzászólásáraÁramlási veszteség mindig van. Veszteség nélkül semmi nem működik.
A cső ellenállása sokmindentől függ: átmérő, hossz, anyaga, iránytörések.
Amúgy most ezt nemtudom, lehet hogy valamelyik dobnál a cső belső átmérője szerepel a típusban.
Sajnos már megfeledkeztem fizikán tanultakról... valaki?
110-dobnak belső átmérője 90 mm
Ha a szivattyú nyomó kivezetése 80 mm ilyenkor fennáll áramlási veszteség? (eltérő átmérőből)
-azt tudom vastagabb cső kisebb ellenállás -
Vigyázat mtz 50 es 80 as teljesitménye véges bauer 60 as 80 as untig elég gardános szivatyu .A nyomás vesztésre vastagabb gerinc vezeték kutbol egy sigma dobal 75 ős csatornábol kettő
Válasz Sk Laci #3847. hozzászólásáraKiveséztük már ezt a témát jó párszor.....
Caprarinak is van vagy 200 változata úgy, mint a többinek.
Amíg nincs pontos adattábla addig azt sem lehet tudni, hogy egyesek miről beszélnek.
Most olcsó az üzemanyag, megérné öntözni.
1mm=1ha=1 liter. Kb ezzel lehet kalkulálni. Lehet bármilyen gyártó rendszere, kb itt az igazság.
Természetesen ez vagy öntöző aggregát vagy traktor TLT szivattyú, öntöző dob kombókra érvényes.
Válasz Gabesz78 #3845. hozzászólásáraMennyi dobot látott el a Caprari szivattyú, milyen csőátmérőnél, és mennyire kellett elnyomni a vizet?
Tavaly nagyon gondolkodtam öntöződobokkal való öntözésen, mert ezek a szárazságok már nagyon szélsőséges helyzeteket csinálnak.
Kb 40 ha tudnák öntözni, de csak klaszikus szántóföldi növényeket.
Válasz Gergő1 #3844. hozzászólásáraNyomásnak is lennie kell. MA-szivattyúkkal is elnyomtuk, elnyomják akár ezer méterre is a vizet a csövön, és akkor utána jön még a Bauer 400 méteres csöve.
Válasz Rabó001 #3840. hozzászólásáraTudom, hogy elbírna több dobot is 3500l/perc , de ha nincs megfelelő nyomás 400 m-en akkor megszívtam.
Ha a fúvókán szűkítek az nem a legjobb megoldás
Válasz Rabó001 #3840. hozzászólásáraTudom, hogy elbírna több dobot is 3500l/perc , de ha nincs megfelelő nyomás 400 m-en akkor megszívtam.
Ha a fúvókán szűkítek az nem a legjobb megoldás
Válasz Rabó001 #3840. hozzászólásáraTudom, hogy elbírna több dobot is 3500l/perc , de ha nincs megfelelő nyomás 400 m-en akkor megszívtam.
Ha a fúvókán szűkítek az nem a legjobb megoldás
Válasz bandigh #3839. hozzászólásáraNézegetem a TLT hajtású szivattyúkat is (WTT, Cadoppi,Rovatti)
Talán olcsóbban kijövök ha veszek egy öreg 80-as MTZ-t meg egy TLT szivattyút.
Ezeket kinnthagyhatnám a határba éjszaka is.
Számolgatom, hogy mint kisgazdának, miképp érné meg a legjobban.
Nincs Öntöző ismerősöm aki tanácsot adhatna , a nagygazdák pedig a pénzt nem nézik..
Válasz Gergő1 #3838. hozzászólásáraAz a szivattyú 2, de akár 3 olyan dobot is elbír. Egyhez még sok is.
Miért ne lehetne jó ma? Hogy szerkezetileg milyen az a kérdés, lehet hogy kuka az egész bele.
Nyilván nincs rajta távvezerles, nem tudsz ránézni tabletről, tehát ilyen szempontból akár nevezhetjük korszerűtlennek.
Nálunk 4 hengeres IFA motorokra voltak átalakítva.
Sziasztok
Szerintetek, MA350 -es szivattyú 110/400 dobhoz tud elég nyomást adni?
160-as kútról(3,5-4m-nél víz) öntöznék. /adatlapot nem találtam/
Net-en sok fajta motorral látom, melyikkel érdemes megvenni? (6 hengeres csepelt nézegetem)
Ezek a gépek még a TSZ-es időkből származnak... jelelen korban megállják még a helyüket?
Sajnos nincs 4 - 5 millióm egy újra ezért nézegetem ezt a típust, már ha megfelel a munkára.
Nem biztos hogy a tuebina a rossz lehet a csapágy de érzékeny a hidralika olaj sürüségére is van fent videom, Egyik táblán 90 es másikakon két 63 as őszekőtve bauer farmos szivatyu 20as 22es 8 óra egy behuzás
Sziasztok segítségre lenne szükségem 75 ös szigma dobbal locsolok most 500 liter 5 báron 18 as fuvokával , jelenleg elektromos behuzással villany motorral !!!!
Van messzebb kukorica földem oda nem tudom kivinni a 220 wolt ot ,, ezért felakarom ujitani a öntöző dobb turbináját mert szerintem koppot nem viszi a behuzást . tudja valaki hol javitják ezeket ?? minden megoldás érdekel !!!
Válasz bandigh #3831. hozzászólásáraMeg lehet szívni azzal is, szerintem. Feco mikor még írt ide, ő is mesélt különböző öntözős cuccokról, valami olcsó konzolra emlékszem amit már nem hazsnálnak.
Aki megcsinál egy alaphangon 50 milliós beruházást, az szerintem nem csak 10 napot használja.
Válasz Rabó001 #3830. hozzászólásáraEgy traktor vagy kombájn azért szerintem más téma, meg ugye ha figyelsz, akkor alig használt gépet is tudsz venni féláron, és még mindig olcsóbb mint egy fosból egy új. Az öntözőnél csak mondtam mint opciót, hogy van ilyen, konkrétan össze lehet toldani azt hiszem a nyugatiakkal, olyan szintű másolat. Vagy annyira hasonló, mondjuk így Hogy egy évben menjen 10 napot, szerintem tök elég, ja és garancia is van rá ugyanúgy.
Válasz bandigh #3821. hozzászólásáraValami különbség biztos van, persze ki kéne próbálni. Ahogy látom neked se egy Rosztszelmash kombájn van a profilképeden.
Valaki ugyanezt mondja Fendtre, JD-re, hogy nem ér neki annyival többet, mint mondjuk egy New Holland.
A tabletről való vezérlést szerintem nem muszáj kérni hozzájuk, legalábbis nem mindegyikhez. A Bauer dobokhoz is lehet kérni ilyet. Magyarázta a fickó mellette az Agromashon, hogy távolról lehet vezérelni, be lehet gyorsítani szakaszokon, ki lehet hagyatni részeket vele, stb. Mondjuk nem értem minek.
Szerintem egy rendes méretű Bauer dob is lehet 20-25 millió, de ez csak tipp.
Válasz B.Bali #3825. hozzászólásáraKét szivattyú összekötve..., hát is nem tudom.
A WH-20X-em közel 15 éves, erre már igazán nem számolok, mint vezérgép, még ha lenne egy ikertestvére is. Ez marad harmadik verziónak.
Válasz Rabó001 #3826. hozzászólására
Még utánanézek ennek a nyomatékigénynek, mert gyanítom a háromfázisú motor helyből többet tud, mint egy belső égésű motor nekifutásból.
Válasz zsolah68 #3822. hozzászólásáraA szivattyú szempontjából mindegy mivel hajtod, kézzel is tekerhetnéd, csak legyen meg a kellő fordulat és nyomaték/teljesítmény. A szabad kifolyáson szállított mennyiség nem ugyanaz, mint megterhelve.
Válasz zsolah68 #3824. hozzászólásáraNekem két honda van összekötve az egyik a kúton, a másik fél ,hàromnegyed gázon megy,16 főfúvóka 5bar de ez nagyon jó kút. Màsik helyen 12,13 fúvókát bír mert nincs anyi víz
Válasz B.Bali #3823. hozzászólásáraA Honda kevés, tudja a megfelelő nyomást, de az ehhez tartozó vízhozam már édeskevés + a behúzó sokat levesz a nyomásból. 10-es fúvókával meg az idők végezetéig nem szívesen öntöznék. Elvileg a WH-30X már jól lehetne, vagy valami egyhengeres dízel motoros szivattyú is, ami elvileg tud 650 l/perc hozamot és max 7 bar-t. Még nem döntöttem melyik legyen. A négyhengeres 50 lovas kis dízel motorban valahogy több a bizodalmam, már csak egy jó szivattyút kéne ráapplikálni, nem aranyárban.
Válasz B.Bali #3819. hozzászólásáraElvileg a Forrás 50-es dobnak nem kell 600 liter se, de mivel vannak nagyobb fúvókáim, ezért gondoltam nem árt ha több is van. A Honda WH-20X egy percen belül koppra tölti a 450 literes permetezőt jó félgázon. Felénk sz@rásig van víz, a Maros hordalékkúpján vagyok. Közben nézegettem a szivattyúkat. Nem tudom, hogy az elektromos szivattyúkon lévő szivattyú rész átmenthető-e robbanómotoros meghajtásra? Ott legalább fix fordulathoz vannak rendelve az adatok, ami kiindulásnak tökéletes lenne. Ahogy elmélyedtem szivattyú témában, nem látok különbséget elektromos motoron lévő és traktorhajtású centrifugál szivattyú működése között.
Válasz Rabó001 #3818. hozzászólásáraIgen a föld alatti nyomócsőre gondoltam. Van különbség a márkás és az utángyártott között. Főként árban. Amúgy a hajtóművek van hogy ugyanazok, a fúvókák is, a vas meg vas, a horgany meg horgany. Nemtom h azért megéri e még X tízmilliót beletenni, hogy okos legyen meg ipad meg satöbbi.. A víz az meg víz
Üdv! Segítséget szeretnék kérni; Minirot 32-es dobhoz szeretnék alkatrészeket és szórófej kocsit vásárolni, de nem találok hozzá alkatrész forgalmazót, ha egyáltalán van! esetleg a Minirot kompatibilis-e más hasonló méretű öntöződobbal? merre keressek? a válaszokat előre is köszönöm!
Válasz zsolah68 #3806. hozzászólásáraSzia! Mérted már a vízhozamát a kútjaidnak? Külön és együtt is,mérd meg ha eddig nem mérted. Hiába akarsz 600l kiveni belőlük ha nincs a ketőben se annyi.
Válasz bandigh #3812. hozzászólásáraA gerinc mit takar? Nem vágom a szlenget, meg ma már millió változatot takarhat a lineár. A csatornája, vagy a föld alá rakott nyomovezetek?
Igen, ehhez kell lóvé kell nem kevés, és ha beleteszi valaki akkor meg menetni egyfolytában. És akkor biztos van különbség egy Valley meg noname között az áron kívül is. Egy használt szetszedettet meg újra összerakni olyannak aki még sose látott, hát nem állnék neki, relevánsnak ezek mindenféle érzékelőkkel, inkább megfizetniek pár embert aki már csinálta párszor.
Válasz bandigh #3812. hozzászólására Ja van kis hazánkban is aki jól járt a Romániai Székely gazdák támogatásából:
Balázs László épphogy bejegyezte cégeit, azonnal 4,5 milliárd forint (13,5 millió euró) értékű vissza nem térítendő támogatást kapott. Nem is csoda: testvére üzleti partner Mészáros Lőrinccel és Tiborcz Istvánnal, Orbán Viktor közeli embereivel. A Pro Economica Alapítvány által kiírt pályázaton nagy sikere volt az Igazi Csíki Sör sörgyár tulajdonosának is.
Az említett pályázatot a Székelyföldön megvalósítandó, nagyszabású mezőgazdasági beruházások céljából hirdették meg. A Pro Economica Alapítvány Romániában bejegyzett magánalapítvány, amely ennek a magyar kormány által finanszírozott pályázatnak a menedzselésével foglalkozik.A Pro Economica Alapítvány november végén, egy másik témájú közleményben elrejtve tette közzé néhány nyertes nevét. Az a tény, hogy a nyertesek nevét részben közzétették, újdonság, mert 2019 júliusában a nyertesek listáját oly módon közölték, hogy abból nem tűnt ki, melyek azok a román társaságok, amelyek 24 milliárd forint (72 millió euró) összértékben kaptak vissza nem térítendő pénzeszközöket.
A később, november 28-án közzétett lista 24 nevet tartalmaz a 66 nyertesből. Ezek összesen 8,7 milliárd forint támogatást kaptak. Az alapítvány közleményéből megtudjuk, hogy az intézménynek sikerült november végéig szerződést kötnie ezekkel a vállalkozókkal.
Nem ismeretes, hogy a nyertesek többi része írt-e alá szerződést; a december 7-i közlemény azonban figyelmeztet, hogy azok, akik december 20-ig nem kötik meg a szerződést, elveszítik a finanszírozást.
Felkértük a Pro Economica Alapítvány ügyvezető igazgatóját, Kozma Mónikat, hogy válaszoljon néhány kérdésünkre a helyzettel kapcsolatban, illetve a projektverseny egyéb részleteiről. Nem adott választ nekünk.
Viszonylag kis összegek a hatékony vállalatok számára
Ha megnézzük a nyertesek listáját, nagyon világos, hogy két kategóriába sorolhatók: egyrészt vannak a Székelyföldön olyan vállalatok, amelyek évek óta működnek pénzügyi hatékonysággal és stabilitással; ezek általában több száz millió forintot kaptak. Másrészt ott van azoknak a vállalatok a kategóriája, amelyek több milliárd forintos támogatást kaptak – és ahol úgy gondoljuk, hogy a korábbi eredményeket politikai befolyás váltotta fel. Az egyik ilyen vállalkozó Balázs László, a gyergyószentmiklósi székhellyel rendelkező két társaság, a Plazmontech SRL és a Batlas Holding ügyvezető igazgatója.
Mindkét társaságot 2018. november végén regisztrálták, röviddel azelőtt, hogy a Pro Economica Alapítvány bejelentette a pályázatot. Ezeknek a vállalatoknak azonban nincs tevékenysége, nincs profitja, még alkalmazottaik sem. A listafirme.ro adatbázisából kitűnik, hogy a Batlas Holding fő tevékenysége a holding társaságok működése, a Plazmontech pedig tudományos fejlesztéssel és az innovációval foglalkozik. Ezen területek egyike sem releváns a projektversenyen.
A pályázati felhívásban nagyon egyértelmű, hogy a pályázóknak már kell legyen kétéves tevékenységük, és legalább öt alkalmazottal kell rendelkezniük. A két társaság nem teljesíti e feltételek egyikét sem. Mi tagadás, a felhívás szerint a kritériumoknál figyelembe lehet venni a pályázó tulajdonában lévő egyéb vállalatokat is.
Kapcsolati tőkéjét visszafordítja szülőfalujába
A Pro Economica Alapítvány igazgatótanácsa a két cégnek összesen 4,5 milliárd forint (13,5 millió euró) vissza nem térítendő támogatást nyújtott, egy sajtóbeszámoló szerint egy tejfeldolgozó és egy hűtőház felépítését tervezik. A projekt összértéke 28 millió euró.
Hargita Megye Tanácsa egyébként egy 2019 decemberében megszervezett dísztanácsülésen Balázs László testvérének, Balázs Attilának Hargita Megyéért Díjat adományozott.A sajtóból értesülhetünk arról, hogy a díjat Balázs Attila részben „az eddigi tevékenységéért kapta, de legalább ennyire hangsúlyosan a szülőföldjén következőkben várható beruházások által a térség gazdasági megerősítéséért kifejtett munkáját előlegezték meg ezzel.”
A méltatásból kiderül, „a díjazott személy életútja, tevékenysége jó példa a közösség számára, hiszen abból a kapcsolati tőkéből, amit megteremtett, abból, amit létrehozott kitartó munka, tudás, tehetség, ambíció által, és ami által sikeres lett, visszafordít valamit a szülőfalujába.”Kikötőt vásárolt Mészárossal és Tiborcz-cal
Ez a Magyarországon felhalmozott kapcsolati tőke valójában a Mészáros Lőrinc és Tiborcz István cégbirodalmához kapcsolódik. Mint azt a Magyar Hang kiderítette, Balázs Attila több mint két tucat vállalkozást birtokol, és ezek meglepően sikeresek a magyarországi közbeszerzéseken, például ott voltak a kivitelezők között olyan presztízsberuházásokon, mint a Puskás Ferenc Stadion.
Legutóbb Balázs Attila neve a balatonfüredi kikötő megvásárlása kapcsán bukkant fel: Mészáros Lőrinc és Tiborcz István közös ingatlankezelő cége, az Appeninn Nyrt. Balázs Attila cégével, a Bayer Construct Zrt.-vel vásárolta meg a kikötőt üzemeltető Solum-Invest Kft.-t.
Elfekvő cég is nyert 1,2 millió eurót
Több mint 400 millió forintot (1,2 millió eurót) nyert a Berke Integrator de Prelucrare a Carnii SRL. Ezt a vadhúst feldolgozó céget 2005-ben jegyezték be, azonban az utóbbi években üzleti forgalma nulla, alkalmazottai sem voltak.
Tulajdonosai az üzleti tanácsadással foglalkozó, 2018-ban bejegyzett Cs L Transylvania Project SRL, valamint a húskereskedéssel foglalkozó Control Group Consulting SRL. Úgy tudjuk, a Berke Integrator de Prelucrare a Carnii SRL a székelyföldi Albert András vállalkozó érdekeltségi köréhez tartozik. Ő a tulajdonosa az ivói vadasparknak.
Az Igazi Csíki Sör gyártója egyszerűen nem veszíthet
A székelyföldi gazdaságfejlesztési pályázat nagy nyertesei között található Lénárd András is.
Az Igazi Csíki Sör kézműves sört gyárt Hargita megyében, Csíkszentsimon községben. Mivel a Heineken birtokolja a Ciuc sör forgalmazásának jogát, a két gyártó között vita bontakozott ki, a Heineken azt állította, hogy a másik társaság csalárd módon szedte el szellemi tulajdonát. A botrány végül politikai beavatkozással oldódott meg.
Az Igazi Csíki Sör márka kulturális sajátosságokkal is rendelkezik: a legtöbb székelyföldi magyar számára ez egy azonosító kód vagy egyfajta kifejezése annak, hogy a magyar közösséghez tartozik, ők inkább ezt a sört választják többek között a magyar neve miatt is ( ez komoly verseny a Ciuc sör számára).
Bár vállalkozásai nem szerepelnek a Pro Economica Alapítvány által novemberben közzétett listán, azonban Lénárd maga beszél egy 2019 novemberében készült PR-interjúban arról, hogy a sörgyár mellé malátagyárat és chipsgyárat tervez felépíteni.
A két projekt összesen 25 millió eurós beruházást jelent, és mindkettőt támogatja a Pro Economica Alapítvány. A Magyar Hang úgy tudja, Lénárd András érdekeltségei összesen 2 milliárd forint támogatást nyertek.
Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány ügyvezetője megerősítette a Magyar Hangnak, hogy az Igazi Csíki Sör mögött álló vállalkozó két cége ott van a nyertesek között, azonban a megítélt összegről nem nyilatkozott.
Hogy lássuk, egyeseknek mennyire könnyű vállalkozni Székelyföldön: a Lénárd által tervezett chipsgyár felépítése előtt nagy akadály volt, hogy Csíkszentsimonban, a gyár tervezett helyszínén nem volt bevezetve a földgáz.
Azonban Hargita Megye Tanácsa ezt a problémát megoldotta azzal, hogy a tanács költségvetéséből kiutalt 100 ezer eurót gázelosztó állomás kiépítésére a községben. Csak arról felejtettek el szólni, hogy első körben nem a csíkszentsimoni lakosság, hanem a chips- és a sörgyár kap olcsó földgázt. (ziarharghita.ro) / atlatszo.ro NEM BOSSZANTÓ Á NEM MINDEN FAXSZA EZEK A LIBERÁLIS DIPLOMÁS KOMMUNISTÁK EJ-EJ
Válasz Nyomasek Bobo #3814. hozzászólásáraHagyjuk ezt a mi mennyit eszik óránkénti matekot addig amíg azt sem tudjàk itt sokan, hogy ezért mennyi vizet ad, mekkora nyomással.
Nálam a régi matek az volt, hogy ahány mm-t kitettem hektáronként, annyi litert evett a rendszer üzemanyagból.
Válasz ME109G14 #3805. hozzászólásáraNálam az mtz550 1 dobos szivattyúval az 1 sigma dobbal 7-7.5liter/óra volt a fogyasztás. Igaz a 80as régen 2 dobot nyomatott 8-9literből.
Szóval a 3 bauer/25liter/óra nem olyan rossz...
Válasz bandigh #3812. hozzászólására abból a 2 milliárdból hányat adhatott volna a kormány amit Mexicóba küldött templom felújításra vagy az erdélyi gazdák támogatásából stb röhej országban nem kell itt semmi minden faxsza minden dübörög csak lassan a hasunk kong az ürességtől de az nem számít csak a szavazó bázisnak jusson....
4662 hozzászólás
Válasz Szabi. #3861. hozzászólásáraÍrtam én valaha költségekről? Nem. Úgyhogy ilyet ne kérj számon rajtam :)
Most 2 dob árat írtam hirdetésből.
Itt is fúj a szél, elég erős, meg is állt mindegyik aki öntözött, majd ha csökken, folytatják.
Válasz Rabó001 #3859. hozzászólásáraPersze, papíron minden szép.
Csináltad már úgy, hogy tiéd volt az összes költsége, kiadása az öntözésnek, a telepről való felrakástól egészen a vissza rakásig ??
Mert marah szépen lehet benne gyönyörködni, mikor párban vagy trióban dolgoznak a dobok és minden optimális.
Pl nálunk most már pár napja fúj a szél, lehetne öntözni gyakorlatilag bár mit, őszi vetéseket, tavasziakat egyaránt. Nagy mennyiséget, mondjuk 50-60mm/ha-t simán lehetne kiadni.
Hajrá !
Válasz Sk Laci #3847. hozzászólásáraTegnap láttam egy hirdetést, asszem itt az agroinformon, lehet hogy már lejárt volt, most nem találom, de nemis annyira lényeges, csak viszonyításként, vadiúj Bauer dob hirdetése volt, szántóföldön is használható normális méretű típus, 7,5 millió forintért. Hirdetésben régebbi használt de jó állapotú 2 millióért már van.
Persze a dob mellé még kell minimum szivattyú, szívórész, nyomócsövek, idomok, elzárók, hajlékony tömlő. Mindenből lehet újat venni, abból is több árban, vagy használtat.
Én úgy gondolom, ha valaki beruház rá, akkor utána pár évig nyomni kell vele szinte mindenre, hogy visszahozza az árát. Persze most extrém száraz év van eddig, terítékre is kerül az öntözés, tele a net hirdetésekkel, épp tegnap láttam az agrárminiszter látogatását egy gazdánál, aki búzát öntözött, ma már a megvágott videó is fent volt, abban nyilatkozza hogy csak az öntözés az út....
A közvetlen környezetemben azt látom, hogy akinek lehetősége volt rá, az már kiment öntözni, legyen az cég vagy maszek. Ki a repcére, ki az őszi búzára, tavaszi árpára. Ezek közül némelyik eddig is minden éven öntözött, de nem ilyen korán, és csak hibridkukoricát, cukorrépát. Most sok olyan is kitelepült, akiknek megvoltak a cuccai régről, mikor még répázott, előszedtek dobot, szivattyút, megkeresték a kutakat, egyik a másik után.
Válasz Szabi. #3855. hozzászólásáraEzzel a 3 mondattal azért vitatkoznék.
Az való igaz hogy a vízágyúból a nagy szél sokat el tud vinni, viszont olyan nincs, hogy egy öntözési szezonban végig akkora szél legyen, hogy ne tudjon öntözni. Meg szántóföldön tegyük fel egy kukoricánál ha valamennyi elsodródik is belőle a kisebb szélnél, hát istenem, azért ez nem vegyszer.
És szántóföldi növénynél 50 hektárra nehogymár 6 db dob kevés legyen.
Egy vagy kettő rendes dobbal már intenzíven tudna öntözni, meg persze szerelvények is kellenek hozzá.
Válasz ME109G14 #3856. hozzászólásáraKöszi! Nagy segítség amit írtál.
Minöségi fuvallatok vannak 1 irányban jól terít a cucc.
Konzolozik vlk most pl?
Válasz Gergő1 #3838. hozzászólására Nekem van MA 120 200 350 szivattyum is a ma350 teljesitménye 3500 liter 7,2 atmoszféra MAX gázon csatornábol 35 db tisza 2 vitt dupla szivoággal 133 cső volt a vezeték minden 3dik csővőn volt a szőrofej MA 350 csak csatornára valo
Válasz Sk Laci #3853. hozzászólásáraA legnagyobb ellenséged a szél lesz. Gyakorlatilag dobbal, ágyúval szinte teljesen felesleges öntözni olyankor. Ezt azért jegyzem meg, mert 50 hekit be lehet öntözni 1 dobbal is de van amikor a 6 is kevés hozzá.
Válasz Gabesz78 #3850. hozzászólásáraKöszi
Válasz Szabi. #3848. hozzászólásáraIlyen naftafogyasztásu öntözést bevállalnák. Csak az új dobok egy rakás pénz. Lehet egyszer a kényszer rávisz, hogy megvegyem.
Válasz Gergő1 #3851. hozzászólásáraÁramlási veszteség mindig van. Veszteség nélkül semmi nem működik.
A cső ellenállása sokmindentől függ: átmérő, hossz, anyaga, iránytörések.
Amúgy most ezt nemtudom, lehet hogy valamelyik dobnál a cső belső átmérője szerepel a típusban.
Sajnos már megfeledkeztem fizikán tanultakról... valaki?
110-dobnak belső átmérője 90 mm
Ha a szivattyú nyomó kivezetése 80 mm ilyenkor fennáll áramlási veszteség? (eltérő átmérőből)
-azt tudom vastagabb cső kisebb ellenállás -
Válasz Sk Laci #3847. hozzászólására1dobot vitt 75-ős cső,250 m.Ha jól emlékszem 50m-t fedett le.Szivattyú típusát holnap megírom,mert megvan még,csak kölcsön adtam,.Most aggregát van,meg Ocmis dob.
Vigyázat mtz 50 es 80 as teljesitménye véges bauer 60 as 80 as untig elég gardános szivatyu .A nyomás vesztésre vastagabb gerinc vezeték kutbol egy sigma dobal 75 ős csatornábol kettő
Válasz Sk Laci #3847. hozzászólásáraKiveséztük már ezt a témát jó párszor.....
Caprarinak is van vagy 200 változata úgy, mint a többinek.
Amíg nincs pontos adattábla addig azt sem lehet tudni, hogy egyesek miről beszélnek.
Most olcsó az üzemanyag, megérné öntözni.
1mm=1ha=1 liter. Kb ezzel lehet kalkulálni. Lehet bármilyen gyártó rendszere, kb itt az igazság.
Természetesen ez vagy öntöző aggregát vagy traktor TLT szivattyú, öntöző dob kombókra érvényes.
Válasz Gabesz78 #3845. hozzászólásáraMennyi dobot látott el a Caprari szivattyú, milyen csőátmérőnél, és mennyire kellett elnyomni a vizet?
Tavaly nagyon gondolkodtam öntöződobokkal való öntözésen, mert ezek a szárazságok már nagyon szélsőséges helyzeteket csinálnak.
Kb 40 ha tudnák öntözni, de csak klaszikus szántóföldi növényeket.
Válasz Gergő1 #3844. hozzászólásáraNyomásnak is lennie kell. MA-szivattyúkkal is elnyomtuk, elnyomják akár ezer méterre is a vizet a csövön, és akkor utána jön még a Bauer 400 méteres csöve.
Válasz Gergő1 #3844. hozzászólásáraMi sokáig nyomtuk TLT-s (Caprari) szivattyúval,50-es hajtotta majd 10 évig.
Válasz Rabó001 #3840. hozzászólásáraTudom, hogy elbírna több dobot is 3500l/perc , de ha nincs megfelelő nyomás 400 m-en akkor megszívtam.
Ha a fúvókán szűkítek az nem a legjobb megoldás
Válasz Rabó001 #3840. hozzászólásáraTudom, hogy elbírna több dobot is 3500l/perc , de ha nincs megfelelő nyomás 400 m-en akkor megszívtam.
Ha a fúvókán szűkítek az nem a legjobb megoldás
Válasz Rabó001 #3840. hozzászólásáraTudom, hogy elbírna több dobot is 3500l/perc , de ha nincs megfelelő nyomás 400 m-en akkor megszívtam.
Ha a fúvókán szűkítek az nem a legjobb megoldás
Válasz bandigh #3839. hozzászólásáraNézegetem a TLT hajtású szivattyúkat is (WTT, Cadoppi,Rovatti)
Talán olcsóbban kijövök ha veszek egy öreg 80-as MTZ-t meg egy TLT szivattyút.
Ezeket kinnthagyhatnám a határba éjszaka is.
Számolgatom, hogy mint kisgazdának, miképp érné meg a legjobban.
Nincs Öntöző ismerősöm aki tanácsot adhatna , a nagygazdák pedig a pénzt nem nézik..
Válasz Gergő1 #3838. hozzászólásáraAz a szivattyú 2, de akár 3 olyan dobot is elbír. Egyhez még sok is.
Miért ne lehetne jó ma? Hogy szerkezetileg milyen az a kérdés, lehet hogy kuka az egész bele.
Nyilván nincs rajta távvezerles, nem tudsz ránézni tabletről, tehát ilyen szempontból akár nevezhetjük korszerűtlennek.
Nálunk 4 hengeres IFA motorokra voltak átalakítva.
Válasz Gergő1 #3838. hozzászólásáraKardános szivattyúk esetleg? Ekkora dobot egy 82-es elhajt
Sziasztok
Szerintetek, MA350 -es szivattyú 110/400 dobhoz tud elég nyomást adni?
160-as kútról(3,5-4m-nél víz) öntöznék. /adatlapot nem találtam/
Net-en sok fajta motorral látom, melyikkel érdemes megvenni? (6 hengeres csepelt nézegetem)
Ezek a gépek még a TSZ-es időkből származnak... jelelen korban megállják még a helyüket?
Sajnos nincs 4 - 5 millióm egy újra ezért nézegetem ezt a típust, már ha megfelel a munkára.
Nem biztos hogy a tuebina a rossz lehet a csapágy de érzékeny a hidralika olaj sürüségére is van fent videom, Egyik táblán 90 es másikakon két 63 as őszekőtve bauer farmos szivatyu 20as 22es 8 óra egy behuzás
Válasz Inszeminátor zsana #3834. hozzászólásáraA turbina melyik része rossz?
Válasz Inszeminátor zsana #3833. hozzászólásáraMegrendeled a legolcsóbb 220-as aggregátort, és mehet minden tovább villanybehúzással.
A kopot terbina
Sziasztok segítségre lenne szükségem 75 ös szigma dobbal locsolok most 500 liter 5 báron 18 as fuvokával , jelenleg elektromos behuzással villany motorral !!!!
Van messzebb kukorica földem oda nem tudom kivinni a 220 wolt ot ,, ezért felakarom ujitani a öntöző dobb turbináját mert szerintem koppot nem viszi a behuzást . tudja valaki hol javitják ezeket ?? minden megoldás érdekel !!!
Válasz bandigh #3831. hozzászólásáraMeg lehet szívni azzal is, szerintem. Feco mikor még írt ide, ő is mesélt különböző öntözős cuccokról, valami olcsó konzolra emlékszem amit már nem hazsnálnak.
Aki megcsinál egy alaphangon 50 milliós beruházást, az szerintem nem csak 10 napot használja.
Válasz Rabó001 #3830. hozzászólásáraEgy traktor vagy kombájn azért szerintem más téma, meg ugye ha figyelsz, akkor alig használt gépet is tudsz venni féláron, és még mindig olcsóbb mint egy fosból egy új. Az öntözőnél csak mondtam mint opciót, hogy van ilyen, konkrétan össze lehet toldani azt hiszem a nyugatiakkal, olyan szintű másolat. Vagy annyira hasonló, mondjuk így Hogy egy évben menjen 10 napot, szerintem tök elég, ja és garancia is van rá ugyanúgy.
Válasz bandigh #3821. hozzászólásáraValami különbség biztos van, persze ki kéne próbálni. Ahogy látom neked se egy Rosztszelmash kombájn van a profilképeden.
Valaki ugyanezt mondja Fendtre, JD-re, hogy nem ér neki annyival többet, mint mondjuk egy New Holland.
A tabletről való vezérlést szerintem nem muszáj kérni hozzájuk, legalábbis nem mindegyikhez. A Bauer dobokhoz is lehet kérni ilyet. Magyarázta a fickó mellette az Agromashon, hogy távolról lehet vezérelni, be lehet gyorsítani szakaszokon, ki lehet hagyatni részeket vele, stb. Mondjuk nem értem minek.
Szerintem egy rendes méretű Bauer dob is lehet 20-25 millió, de ez csak tipp.
Válasz B.Bali #3825. hozzászólásáraKét szivattyú összekötve..., hát is nem tudom.
A WH-20X-em közel 15 éves, erre már igazán nem számolok, mint vezérgép, még ha lenne egy ikertestvére is. Ez marad harmadik verziónak.
Válasz Rabó001 #3826. hozzászólására
Még utánanézek ennek a nyomatékigénynek, mert gyanítom a háromfázisú motor helyből többet tud, mint egy belső égésű motor nekifutásból.
Válasz B.Bali #3825. hozzászólásáraSzélcsendbe 50 sort belocsol 16 fúvókával
Válasz zsolah68 #3822. hozzászólásáraA szivattyú szempontjából mindegy mivel hajtod, kézzel is tekerhetnéd, csak legyen meg a kellő fordulat és nyomaték/teljesítmény. A szabad kifolyáson szállított mennyiség nem ugyanaz, mint megterhelve.
Válasz zsolah68 #3824. hozzászólásáraNekem két honda van összekötve az egyik a kúton, a másik fél ,hàromnegyed gázon megy,16 főfúvóka 5bar de ez nagyon jó kút. Màsik helyen 12,13 fúvókát bír mert nincs anyi víz
Válasz B.Bali #3823. hozzászólásáraA Honda kevés, tudja a megfelelő nyomást, de az ehhez tartozó vízhozam már édeskevés + a behúzó sokat levesz a nyomásból. 10-es fúvókával meg az idők végezetéig nem szívesen öntöznék. Elvileg a WH-30X már jól lehetne, vagy valami egyhengeres dízel motoros szivattyú is, ami elvileg tud 650 l/perc hozamot és max 7 bar-t. Még nem döntöttem melyik legyen. A négyhengeres 50 lovas kis dízel motorban valahogy több a bizodalmam, már csak egy jó szivattyút kéne ráapplikálni, nem aranyárban.
Válasz zsolah68 #3822. hozzászólásáraAkor van vized rendesen,hondát kevesled hogy mást akarsz?
Válasz B.Bali #3819. hozzászólásáraElvileg a Forrás 50-es dobnak nem kell 600 liter se, de mivel vannak nagyobb fúvókáim, ezért gondoltam nem árt ha több is van. A Honda WH-20X egy percen belül koppra tölti a 450 literes permetezőt jó félgázon. Felénk sz@rásig van víz, a Maros hordalékkúpján vagyok. Közben nézegettem a szivattyúkat. Nem tudom, hogy az elektromos szivattyúkon lévő szivattyú rész átmenthető-e robbanómotoros meghajtásra? Ott legalább fix fordulathoz vannak rendelve az adatok, ami kiindulásnak tökéletes lenne. Ahogy elmélyedtem szivattyú témában, nem látok különbséget elektromos motoron lévő és traktorhajtású centrifugál szivattyú működése között.
Válasz Rabó001 #3818. hozzászólásáraIgen a föld alatti nyomócsőre gondoltam. Van különbség a márkás és az utángyártott között. Főként árban. Amúgy a hajtóművek van hogy ugyanazok, a fúvókák is, a vas meg vas, a horgany meg horgany. Nemtom h azért megéri e még X tízmilliót beletenni, hogy okos legyen meg ipad meg satöbbi.. A víz az meg víz
Üdv! Segítséget szeretnék kérni; Minirot 32-es dobhoz szeretnék alkatrészeket és szórófej kocsit vásárolni, de nem találok hozzá alkatrész forgalmazót, ha egyáltalán van! esetleg a Minirot kompatibilis-e más hasonló méretű öntöződobbal? merre keressek? a válaszokat előre is köszönöm!
Válasz zsolah68 #3806. hozzászólásáraSzia! Mérted már a vízhozamát a kútjaidnak? Külön és együtt is,mérd meg ha eddig nem mérted. Hiába akarsz 600l kiveni belőlük ha nincs a ketőben se annyi.
Válasz bandigh #3812. hozzászólásáraA gerinc mit takar? Nem vágom a szlenget, meg ma már millió változatot takarhat a lineár. A csatornája, vagy a föld alá rakott nyomovezetek?
Igen, ehhez kell lóvé kell nem kevés, és ha beleteszi valaki akkor meg menetni egyfolytában. És akkor biztos van különbség egy Valley meg noname között az áron kívül is. Egy használt szetszedettet meg újra összerakni olyannak aki még sose látott, hát nem állnék neki, relevánsnak ezek mindenféle érzékelőkkel, inkább megfizetniek pár embert aki már csinálta párszor.
Válasz bandigh #3812. hozzászólására Ja van kis hazánkban is aki jól járt a Romániai Székely gazdák támogatásából:
Balázs László épphogy bejegyezte cégeit, azonnal 4,5 milliárd forint (13,5 millió euró) értékű vissza nem térítendő támogatást kapott. Nem is csoda: testvére üzleti partner Mészáros Lőrinccel és Tiborcz Istvánnal, Orbán Viktor közeli embereivel. A Pro Economica Alapítvány által kiírt pályázaton nagy sikere volt az Igazi Csíki Sör sörgyár tulajdonosának is.
Az említett pályázatot a Székelyföldön megvalósítandó, nagyszabású mezőgazdasági beruházások céljából hirdették meg. A Pro Economica Alapítvány Romániában bejegyzett magánalapítvány, amely ennek a magyar kormány által finanszírozott pályázatnak a menedzselésével foglalkozik.A Pro Economica Alapítvány november végén, egy másik témájú közleményben elrejtve tette közzé néhány nyertes nevét. Az a tény, hogy a nyertesek nevét részben közzétették, újdonság, mert 2019 júliusában a nyertesek listáját oly módon közölték, hogy abból nem tűnt ki, melyek azok a román társaságok, amelyek 24 milliárd forint (72 millió euró) összértékben kaptak vissza nem térítendő pénzeszközöket.
A később, november 28-án közzétett lista 24 nevet tartalmaz a 66 nyertesből. Ezek összesen 8,7 milliárd forint támogatást kaptak. Az alapítvány közleményéből megtudjuk, hogy az intézménynek sikerült november végéig szerződést kötnie ezekkel a vállalkozókkal.
Nem ismeretes, hogy a nyertesek többi része írt-e alá szerződést; a december 7-i közlemény azonban figyelmeztet, hogy azok, akik december 20-ig nem kötik meg a szerződést, elveszítik a finanszírozást.
Felkértük a Pro Economica Alapítvány ügyvezető igazgatóját, Kozma Mónikat, hogy válaszoljon néhány kérdésünkre a helyzettel kapcsolatban, illetve a projektverseny egyéb részleteiről. Nem adott választ nekünk.
Viszonylag kis összegek a hatékony vállalatok számára
Ha megnézzük a nyertesek listáját, nagyon világos, hogy két kategóriába sorolhatók: egyrészt vannak a Székelyföldön olyan vállalatok, amelyek évek óta működnek pénzügyi hatékonysággal és stabilitással; ezek általában több száz millió forintot kaptak. Másrészt ott van azoknak a vállalatok a kategóriája, amelyek több milliárd forintos támogatást kaptak – és ahol úgy gondoljuk, hogy a korábbi eredményeket politikai befolyás váltotta fel. Az egyik ilyen vállalkozó Balázs László, a gyergyószentmiklósi székhellyel rendelkező két társaság, a Plazmontech SRL és a Batlas Holding ügyvezető igazgatója.
Mindkét társaságot 2018. november végén regisztrálták, röviddel azelőtt, hogy a Pro Economica Alapítvány bejelentette a pályázatot. Ezeknek a vállalatoknak azonban nincs tevékenysége, nincs profitja, még alkalmazottaik sem. A listafirme.ro adatbázisából kitűnik, hogy a Batlas Holding fő tevékenysége a holding társaságok működése, a Plazmontech pedig tudományos fejlesztéssel és az innovációval foglalkozik. Ezen területek egyike sem releváns a projektversenyen.
A pályázati felhívásban nagyon egyértelmű, hogy a pályázóknak már kell legyen kétéves tevékenységük, és legalább öt alkalmazottal kell rendelkezniük. A két társaság nem teljesíti e feltételek egyikét sem. Mi tagadás, a felhívás szerint a kritériumoknál figyelembe lehet venni a pályázó tulajdonában lévő egyéb vállalatokat is.
Kapcsolati tőkéjét visszafordítja szülőfalujába
A Pro Economica Alapítvány igazgatótanácsa a két cégnek összesen 4,5 milliárd forint (13,5 millió euró) vissza nem térítendő támogatást nyújtott, egy sajtóbeszámoló szerint egy tejfeldolgozó és egy hűtőház felépítését tervezik. A projekt összértéke 28 millió euró.
Hargita Megye Tanácsa egyébként egy 2019 decemberében megszervezett dísztanácsülésen Balázs László testvérének, Balázs Attilának Hargita Megyéért Díjat adományozott.A sajtóból értesülhetünk arról, hogy a díjat Balázs Attila részben „az eddigi tevékenységéért kapta, de legalább ennyire hangsúlyosan a szülőföldjén következőkben várható beruházások által a térség gazdasági megerősítéséért kifejtett munkáját előlegezték meg ezzel.”
A méltatásból kiderül, „a díjazott személy életútja, tevékenysége jó példa a közösség számára, hiszen abból a kapcsolati tőkéből, amit megteremtett, abból, amit létrehozott kitartó munka, tudás, tehetség, ambíció által, és ami által sikeres lett, visszafordít valamit a szülőfalujába.”Kikötőt vásárolt Mészárossal és Tiborcz-cal
Ez a Magyarországon felhalmozott kapcsolati tőke valójában a Mészáros Lőrinc és Tiborcz István cégbirodalmához kapcsolódik. Mint azt a Magyar Hang kiderítette, Balázs Attila több mint két tucat vállalkozást birtokol, és ezek meglepően sikeresek a magyarországi közbeszerzéseken, például ott voltak a kivitelezők között olyan presztízsberuházásokon, mint a Puskás Ferenc Stadion.
Legutóbb Balázs Attila neve a balatonfüredi kikötő megvásárlása kapcsán bukkant fel: Mészáros Lőrinc és Tiborcz István közös ingatlankezelő cége, az Appeninn Nyrt. Balázs Attila cégével, a Bayer Construct Zrt.-vel vásárolta meg a kikötőt üzemeltető Solum-Invest Kft.-t.
Elfekvő cég is nyert 1,2 millió eurót
Több mint 400 millió forintot (1,2 millió eurót) nyert a Berke Integrator de Prelucrare a Carnii SRL. Ezt a vadhúst feldolgozó céget 2005-ben jegyezték be, azonban az utóbbi években üzleti forgalma nulla, alkalmazottai sem voltak.
Tulajdonosai az üzleti tanácsadással foglalkozó, 2018-ban bejegyzett Cs L Transylvania Project SRL, valamint a húskereskedéssel foglalkozó Control Group Consulting SRL. Úgy tudjuk, a Berke Integrator de Prelucrare a Carnii SRL a székelyföldi Albert András vállalkozó érdekeltségi köréhez tartozik. Ő a tulajdonosa az ivói vadasparknak.
Az Igazi Csíki Sör gyártója egyszerűen nem veszíthet
A székelyföldi gazdaságfejlesztési pályázat nagy nyertesei között található Lénárd András is.
Az Igazi Csíki Sör kézműves sört gyárt Hargita megyében, Csíkszentsimon községben. Mivel a Heineken birtokolja a Ciuc sör forgalmazásának jogát, a két gyártó között vita bontakozott ki, a Heineken azt állította, hogy a másik társaság csalárd módon szedte el szellemi tulajdonát. A botrány végül politikai beavatkozással oldódott meg.
Az Igazi Csíki Sör márka kulturális sajátosságokkal is rendelkezik: a legtöbb székelyföldi magyar számára ez egy azonosító kód vagy egyfajta kifejezése annak, hogy a magyar közösséghez tartozik, ők inkább ezt a sört választják többek között a magyar neve miatt is ( ez komoly verseny a Ciuc sör számára).
Bár vállalkozásai nem szerepelnek a Pro Economica Alapítvány által novemberben közzétett listán, azonban Lénárd maga beszél egy 2019 novemberében készült PR-interjúban arról, hogy a sörgyár mellé malátagyárat és chipsgyárat tervez felépíteni.
A két projekt összesen 25 millió eurós beruházást jelent, és mindkettőt támogatja a Pro Economica Alapítvány. A Magyar Hang úgy tudja, Lénárd András érdekeltségei összesen 2 milliárd forint támogatást nyertek.
Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány ügyvezetője megerősítette a Magyar Hangnak, hogy az Igazi Csíki Sör mögött álló vállalkozó két cége ott van a nyertesek között, azonban a megítélt összegről nem nyilatkozott.
Hogy lássuk, egyeseknek mennyire könnyű vállalkozni Székelyföldön: a Lénárd által tervezett chipsgyár felépítése előtt nagy akadály volt, hogy Csíkszentsimonban, a gyár tervezett helyszínén nem volt bevezetve a földgáz.
Azonban Hargita Megye Tanácsa ezt a problémát megoldotta azzal, hogy a tanács költségvetéséből kiutalt 100 ezer eurót gázelosztó állomás kiépítésére a községben. Csak arról felejtettek el szólni, hogy első körben nem a csíkszentsimoni lakosság, hanem a chips- és a sörgyár kap olcsó földgázt. (ziarharghita.ro) / atlatszo.ro NEM BOSSZANTÓ Á NEM MINDEN FAXSZA EZEK A LIBERÁLIS DIPLOMÁS KOMMUNISTÁK EJ-EJ
Válasz Nyomasek Bobo #3814. hozzászólásáraHagyjuk ezt a mi mennyit eszik óránkénti matekot addig amíg azt sem tudjàk itt sokan, hogy ezért mennyi vizet ad, mekkora nyomással.
Nálam a régi matek az volt, hogy ahány mm-t kitettem hektáronként, annyi litert evett a rendszer üzemanyagból.
Válasz Rabó001 #3810. hozzászólásáraTavasszal felén álltalàban csak este lehet öntözni normálisan, mert mindig fúj a szél.
Válasz ME109G14 #3805. hozzászólásáraNálam az mtz550 1 dobos szivattyúval az 1 sigma dobbal 7-7.5liter/óra volt a fogyasztás. Igaz a 80as régen 2 dobot nyomatott 8-9literből.
Szóval a 3 bauer/25liter/óra nem olyan rossz...
Válasz bandigh #3812. hozzászólására abból a 2 milliárdból hányat adhatott volna a kormány amit Mexicóba küldött templom felújításra vagy az erdélyi gazdák támogatásából stb röhej országban nem kell itt semmi minden faxsza minden dübörög csak lassan a hasunk kong az ürességtől de az nem számít csak a szavazó bázisnak jusson....