Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak639 FtBenzin árak631 FtEUR406.01 FtUSD390.17 FtCHF432.15 FtGBP488.28 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz ME109G14 #3805. hozzászólásáraNálam az mtz550 1 dobos szivattyúval az 1 sigma dobbal 7-7.5liter/óra volt a fogyasztás. Igaz a 80as régen 2 dobot nyomatott 8-9literből.
Szóval a 3 bauer/25liter/óra nem olyan rossz...
Válasz bandigh #3812. hozzászólására abból a 2 milliárdból hányat adhatott volna a kormány amit Mexicóba küldött templom felújításra vagy az erdélyi gazdák támogatásából stb röhej országban nem kell itt semmi minden faxsza minden dübörög csak lassan a hasunk kong az ürességtől de az nem számít csak a szavazó bázisnak jusson....
Válasz VDénes #3808. hozzászólásáraÉrtem, egy szivattyú a nagy mélység miatt nem elég. Hát, olyan vizviszonyokkal nem biztos hogy öntözésben gondolkodnek akkor.
Válasz bandigh #3809. hozzászólásáraJellemző az hogy egy 50 hektáros gazdaság csak egyféle növényt termel? Szerintem nem. A felvetés meg erről szólt ha jól értettem. És ha van 3 növény, már más a helyzet. De pénz kérdése és vehet 3-at is. :)
De akár eggyel is megmenne 2 hét alatt, egy szemeskukoricanak meg az is jó, és nem kellene folyton mellette ülni. Ez csak eszmefuttats na. :)
Válasz Rabó001 #3807. hozzászólásáraTökéletesen igazad van. Az az alácsövezett és felállásokkal ellátott megoldás lenne a leggyorsabban megtérülő és talán lenne olyan jó.
Itt lehet kapni lineárt, mert most bontották el (osztatlan közös megszűnése miatt, mert eddig a TSZ használta az egészet).
A 2 szivattyús megoldás azért volt, mert az egyik szivattyú felvette a vizet a másik csak nyomta. Ha közel a víz akkor egy Honda WH20X elhajtja a kis 50/200-as dobot még, nagyobbat persze nem.
Itt a kútfúrás elég húzós a 100mm-es kút kb 1 millióba kerülne. 40-60m mély kutak vannak 63mm-es kútban is.
Válasz VDénes #3802. hozzászólásáraA wh20x nekem nem mond semmit. Egy szivattyú nem tud elég nyomást? Sose hallottam még ilyet hogy házilag összekötni, a gyárilag kétlépcsős szivattyú az oké.
A 63-as kút az 63mm átmérőjű? Mert többen is írták ezt. Nálunk a házaknál a telkeken is minimum 110-es pvc cső van lerakva fúrt kútnak, sőt nálunk itthon 133-as öntözőcsőből vannak a fúrt kutak, mert akkor tudtunk szerezni, a 6 méter pont elég is. Itt nem nagy dolog kutat fúrni, ilyen szempontból szerencsés. Több embernek is volt hozzá szereléke, igazából csak az iszapoló a spéci (valaki kutyakulónak nevezi). Egy nap egyet meg lehetett csinálni. Olyannyira, hogy anno mikor építkeztünk, jó nagy udvarban, fúrtunk egyet
a ház mellé, hogy közel legyen, utána meg maradt a hidrofornak a házhoz. Később építettünk hátra disznóólat, akkor oda is fúrtunk egyet hogy ott legyen a víz az etetéshez. Meg a kertbe öntözni. Természetesen engedélyt senki nem kért a házaknál lévő kutakra. Kint a határban nemtudom, nagy részét még a tsz-időkben furatták, akkor majdnem minden táblán van kút, a határ egy része meg alácsövezve nyomócsövekkel. Ezek olyan 160-200 mm átmérőjűek. Ezek elbírnak 2 olyan nagy dobot amit írtam az előzőben.
9 helyen ugye ha mindegyiket akarnád öntözni (ha nemis minden évben mind a kilencet), akkor ha nincs a közelbe másnak, akkor 9 kút, ha hivatalosan akkor engedély, stb. Minimum 1 dob, 1 szivattyú, csövek, idomok. Nehéz ügy. Új cuccokkal komoly összeg, ha nem használod akkor csak a pénzed áll benne.
Egy helyen 50 hektár nyilván egyszerűbb lenne, innen már csak eszmefuttatás amit írok, de ha már leültem és belekezdtem, folytatom: elég lenne akár 1 kút. Akkor se biztos hogy lineár lenne a legcélravezetőbb, nyilván az a legjobb, legegyenletesebb, legautomatizálhatóbb, de megvenni is a legdrágább. 50 hektár intezív kertészetre, az igen. Mondjuk konkrét árajánlattal derülne ki, komplett új dobos rendszer részegységekkel, kontra lineár. De linárból meg szerintem használtat nem lehet venni. 50 hektárra én leásnám a csöveket, egy helyen betáplálni a kút mellett, aztán a megfelelő helyeken felállni. Így csak a dobot kéne odébbvinni 1 db hajlékony tömlővel.
Forrás 50/160-hoz keresek szivattyút, melyhez van már egy hibátlan állapotú 1,5-ös 50 LE-s dízel motorom és 2 db közösített 63-as kúttal rendelkezem. Ezek a modern olasz szivattyúk használtan is igen drágák. Valakinek van ötlete, javaslata régebbi, akár nem áttételes szivattyúra, hogy miben érdemes gondolkodni? Legalább 600 l/perc, 6-7 bar mellett jó lenne. Köszönettel
Válasz Rabó001 #3800. hozzászólásáraCégnél 1990 ben hoztak uj VARIO s őntőző szivattyukat 4 hengeres IFA motor hajtotta direktbe A ROVATTI szivattyut ami csatornábol szivta a vizet 3db BAUER DOBOT vitt 110átmérőjü volt és 450 méter hosszu egész nap teljes gázon ment SZerinten 25 liter gázolajat simán megevett óránként de volt is teljesitmány Senkit nem érdekelt a fogyasztása 200 literes hordokba hozták a gázolajat.Hónapokig mentek egyfojtába csak a motorolajat cseréltúk
Válasz Rabó001 #3800. hozzászólásáraNekem van egy sigma odra 75/250es dobom, meg egy bauer talán famos szivattyúm. Nos, 7 éve neztem rá utoljara. A hidraulika akkor se volt a topon. A szivattyú (kb lapát)meg berohadt. Kívancsi lennek, a lapát mi áron lehet ebbe?
A legjobb földemen a kút vagy szétcsúszott, vagy kiszáradt...kopog az alja. A szomszédé facig homokos(4 óra alatt gajra vagta a sigma turbina szimeringet)
A szetthez egyedül a szívó cső hiányzik, meg a kút tisztító kompresszor... (meg persze a nyomó textil tömlő)
80as (v90es?) alu csöveim vannak 13 darab, barterba jött, de az üzletet érintő többi cső ott ragadt...
1x volt hibrid kucca, ahhoz lett véve . 1 huzassal kb 1-1.2ha (/12-14óra/20?mm)tud öntözni. Tehat egyedül meló mellett elég gáz, mivel a sigma állandó felügyeletet igényel. És még így is kéne kiépíteni az mtzre egy biztonsági rendszert, hogy olaj víz gond esetén lelője. Ha a vizet eldobja, az nem akkor a gond...max az előirányzott gázolaj elfogy
Régen én is locsoltam BAUER FAMOS V traktorhajtásu szivattyuval kertészetet.Akkor is sokaltam a kopasz szivattyú árát Kiváncsiságbol rákerestem OSZTRÁK veboldalon az árára ki is kerekedett a szemem a 2100 EURORA CSORS szorzás 2100x360.756000forint plussz áfa 960000forint ITTHON biztos 1 millio felett lenne az ár RÉMISZTŐ 8 vagy 10 éve vettem 1200 euroért nettoba
Válasz Rabó001 #3800. hozzászólásáraIgen úgy gondoltam.
Itt sokan úgy locsoltak, hogy közvetlen volt össze kötve 2 wh20x. Egyik felhúzta a vizet a másik nyomta a dobra. De minden évbe meghalt valamelyik szivattyu. Ezért gondoltam hogy kene közzé egy puffer.
Amit írsz, hogy traktorral hajtott szivattyu nagy dob az lenne a profi, de ahhoz minimum 100-as kút kellene ugye? Vagy csatorna, de egy földünk mellett van csatorna az is ki van szaradva. Talán 2010ben volt utoljára benne víz.
63-as kutat meg viszonylag olcsón fúrnak annyit ami nekem kellene. Nagyon el vagyok keseredve azért gondolkodom, de ipari növényeknél így hogy 9 darabban van 50 ha így nem túl ésszerű beruházás. Ha egyben lenne nem is gondolkodnek rajta, amibe kerül kerül, de vennék rá lineart.
Válasz Rabó001 #3800. hozzászólására90/500- as dobal , 57 métres szárnyal öntözzük mi a hagymát : 3.5 bar , 6os fuvoka. 10ora alatt öntöz meg 2 hektárt ( persze nagyobb fuvoka ,nagyobb nyomás hamarabb , csak akkor megsérti a kelő hagymát). Utb 650-es hajtja a pompát , 15 liter üzemanyag/ hektár. 40-120 méter között kell nyomjon a dobig.
Válasz VDénes #3795. hozzászólásáraUgyan nem engem kérdeztél, de témába vág, és most gépnél többet tudok írni. Egy 125-350-es Bauer dob (125mm csőátmérő, 350m csőhossz), ami szántóföldön azért már komoly. Ez egy behúzásra 3 hektár, vagy akár 4. Ha 22-23 óra alatt ér be akkor 30-as fúvókával kinyom 50mm-t, gyakorlatilag 1 teljes nap. Nem fejből írom ám a pontos értékeket, hanem prospektusból. Utána mehet új állásba, sőt ha olyan alakú a tábla, akkor csak átfordítani kell és lehet kihúzni a másik irányba, ha az is beér akkor kell odébbvinni. Egy dobot egy MTZ-vel hajtott szivattyú elvisz. Nálunk anno a tszben ha jól emlékszem MA-350 szivattyúk voltak, akkor már 4 hengeres IFA motorral hajtva, az elvitt kettő nagy dobot, hogy mennyi gázolajat evett meg azt ne kérdezd, arra már nem emlékszem.
Válasz VDénes #3798. hozzászólásáraMiért Ibc-bol? azt meg kútrol tölteni?
Benzinnel biztos több pénz lenne, mint villannyal, de ha nincs villany akkor azzal nem lehet.b
Válasz B.Bali #3796. hozzászólásáraKöszönöm mind kettotoknek a gyors választ.
Nekem akkor 25m sugárt tudni kellene
Wh20x van az ha ibcbol szívná akkor lehet tudna 5 bart. Az ibct meg wb30al töltenem kutrol. De akkor ez kb 50 liter benzin hektáronként. Hacsak 10 mm megy. Huhu sok idő az is
Régen mi is rakossal csináltuk míg volt paprika paradicsom de akkor meg nagyon kisgyerek voltam. Nincsenek is már meg a kutak a földeken sem.
Válasz VDénes #3795. hozzászólásáraA viszonylag nagy kertünkben az álló ruszki szivattyúval egy kétcsöves szorofejjel szoktunk öntözni, kútrol, egy állásban 20-22 méter átmérőt vitt, 2-3 órát szoktuk egyhelyben menetni, még 2 nap múlva is fekete szokott lenni a föld. Egyszer csináltunk nagyobb szivattyút, az elvitt 2 ilyen szorofejet.
Válasz VDénes #3795. hozzászólására3h ami zöldségféle karfiol,káposztaféle volt.Most 50-es kis dob van ami a víz nyomástól függ hogy mennyi idő alatt jön be.5 bár nyomásnál kb. 3 óra alatt jön be. Ezzel az állással ad ki 10mm körűl, 12 óra kell 1h-nak persze azis szàmít hány sort locsol be egyszerre
Mekkora területet ontoztel?
Dobbal vagy simán csövet fektetve?
Mennyi idő alatt lehet be locsolni 10mmel egy hektárt? Nem halál pontos adatokat kérdezek csak úgy a tapasztalat mit mond. Nekem nincs semmi infom róla
Válasz Nagylaszlok #3793. hozzászólásáraÉn több hektárt öntöztem,50-es tűzoltó tömlővel+honda benzines viszivatyúval 63- kútból. Árammal olcsóbb lenne,de 1h öntözni, hogy haladj is, komoly vìzszivatyú kell.Gondolom nem akarsz hetekig szórakozni. Nekem 1kw pedrollo 160l/perc van a háznál ami 85l szív ki a kútból.A kertem 0,4h de több nap mire végigértek rajta,igaz nem csak a port veri el.
Válasz Nagylaszlok #3788. hozzászólásáraMenyit szánsz rá? Még lehet oldani tűzoltó tömlővel,Kpe csővel,stb.Ez mind pakolgatós,elég nehéz módszer. Vagy csévélő dobos öntözés,attól is függ milyen a vízvételi lehetőséged. Van-e áram a közelben,vagy csak benzines szivattyú jöhet szóba?
Sziasztok!
Jovore szeretnem ujra vetni a lucernat 1 hektaron.
Iden nem hozott nagy termest mert nem volt elegendő csapadek. Ezert jovore szeretnem ontozni valamilyen formába. Hogyan lehetne ezt megoldani?
Sziasztok! Szeretném megkérdezni, hogy nincs valakinek valamilyen informatív anyaga az öntözésről? Cikk, könyv esetleg diplomadolgozat? A csapból is ez folyik hogy öntözni kell, de hogy mikor és miért akkor arrók senki nem beszél. Köszönöm
Válasz Szg95 #3760. hozzászólásáraSzia! Nekem is ez a típusú szivattyú van. Igaz hogy még csak ez után fogom használni. Az adattábláját viszont mutatom!
a föld szinte egyenes, max 1m szintkülönbség van a 400m-en
Kötött fekete csernozjom talaj, 42-45 Arany féle kötöttség, 3% feletti humusz az 5évvel ezelőtti talajvizsgálat szerint
Viszont elég tömörödött, mész kimutathatatlan, Mg már mérgező szinten 2000-2500 fölött a talajvizsgálat és az éves levélvizsgálat alapján
Válasz ND #3779. hozzászólásáraNapi 5-6-ot tudnál fordulni az semmi.
5 köb víz egy sor ribizli,sziszifuszi munka.
Az a kút felszíni szivattyúval vagy búvárral dolgozott?
Fúratnék a föld közepébe egyet és onnan locsolnák.
És milyen a föld,lejtős-kötött-homok?
Válasz máris szomszéd #3777. hozzászólásáraMég nem piackutattam, de nem olcsó, az tuti.
A nem hivatalossal az a baj, hogy a nagytestvér mindent lát.
Nálam meg főleg, mert föld egyik végén főút másikon most épülő autópálya, ami elvitte a kutam, és az áramtól is elvágott.
A kút 160as és 20m volt, vízhozam nem volt mérve.
Lajt sincs még, de az 5 köbös lepattant szippantók nem nagy pénz.
Folyó 4-5km
Mondjuk trakim sincs hozzá, T25 nem bírná
Ezért van a dilemma, h merre induljak, mert ha így halad, vége a dalnak
Válasz Roland82 #3776. hozzászólásáraSzia,
Köszi szépen, elgondolkodtató
Föld alá nem igazán tudom tenni, azt telepítés előtt kellett volna.
Meg a szalagok sem örökéletűek.
Válasz ND #3771. hozzászólásáraMennyi lenne egy kút,ami ad legalább 100/perc-et?
Az engedély érdekes dolog,erre több ezer engedély nélküli kút van és még növekszik a számuk.
Az a lajtkocsis megoldás nem jó akkora területen. Egy kanyar menyi idő és mennyi víz?
Válasz ND #3773. hozzászólására400 m-es hosszúsággal, 60cm tőtávval számolva soronként kb 650 tő. Ha mindegyiknek csak 5 liter vizet adsz, ami nem sok, akkor is kb 165 m3 víz kell az 50 sorhoz. Ehhez komoly kút is kell.
Én locsolok csepegtető szalaggal, Heron benzines szivatyúval.
Szerintem a 400 m-t ketté kell osztani. Bár úgy tudom, hogy vannak olyan szalagok, amik tudják ezt a hosszt. Kérdés az ára. Nekem max 120 m-es sorhosszaim vannak.
Az egyszerre locsolt sorok száma függ a csepegtetőszalagban a csepegtetőtestek mennyi vizet engednek át óránként, a szivattyú teljesítményétől.
Én 2 colos gerincet használok, abból ágaztatom le 5/4 KPE csövet, abból indulnak a szalagok. A nyomás papíron 1 bar körül kell lenni. Én nem mértem még, szerintem nálam kicsit több.
Szerintem nem kell kétszer telepíteni, ha a föld alá van telepítve. Én burgonyában használom, idén telepítem először a bakhátba. Tavaly a bakhát tetejére volt kihúzva.5-7 cm-re a felszín alá fektetve tökéletesen működhet.
Válasz medikus #3774. hozzászólásáraEgy 0-val kevesebb, de így is qvasok.
Ezért kérdeztem h csík öntözés vagy csepegtető esetén is a teljes felületet kell-e számolni v mondjuk soronként 0,5-1m a 3helyett
Válasz medikus #3772. hozzászólásáraTudom h létezik, meg benzines szivattyú is.
Egyik kolléga írta h tartályból Heron szivattyúval csepszalagozik.
A részletek érdekelnének h
-a 400m-t kell-e osztani v mehet egybe
-50 sort h érdemes szétosztani, szakaszolni
-milyen gerinc célszerűbb
-milyen nyomás, liter kell a szalagnak
-milyen szalagot érdemes (évente 2x kell telepíteni, mert kell tavasszal öntözni, júni végén fel kell szedni, mert rázógép felszedné, utána vissza kell rakni nyárra, h túlélje az aszályt)
-hol éri meg ezeket beszerezni
Szóval ilyen tippek jól jönnének a rutinos kollégáktól
Előre is köszi
Válasz ND #3767. hozzászólásáraKutat nem lehet fúratni? Bármilyen kicsi teljesítményűt se?
Lajtkocsival annyi fának nem győzöd meg csak ha egész nap azt csinálod.
Amatőrként, mint aki soha nem csinált ilyet lenne egy kérdésem.
Ha egy ültetvényben locsolnék, ami 3m sortáv hogy kellene számolni mennyi víz kell x mm-hez?
Ha telibe nyomom, még megy, de ha csak a sorok kapnának?
Abból is ha lajtból sor mellé, vagy szalaggal?
Van 50, kB 350-400m sor.
Vízforrás nincs környékén.
4664 hozzászólás
Válasz ME109G14 #3805. hozzászólásáraNálam az mtz550 1 dobos szivattyúval az 1 sigma dobbal 7-7.5liter/óra volt a fogyasztás. Igaz a 80as régen 2 dobot nyomatott 8-9literből.
Szóval a 3 bauer/25liter/óra nem olyan rossz...
Válasz bandigh #3812. hozzászólására abból a 2 milliárdból hányat adhatott volna a kormány amit Mexicóba küldött templom felújításra vagy az erdélyi gazdák támogatásából stb röhej országban nem kell itt semmi minden faxsza minden dübörög csak lassan a hasunk kong az ürességtől de az nem számít csak a szavazó bázisnak jusson....
Válasz Rabó001 #3810. hozzászólásáraA dobos árakat nem tudom, de hogy kontextusba legyünk a lineárral. 500 méter lineár ~30M(nem amerikai), 900m gerinc 9M+, szivattyú kb 7.
+áfa. Felszini vízből.
Válasz VDénes #3808. hozzászólásáraÉrtem, egy szivattyú a nagy mélység miatt nem elég. Hát, olyan vizviszonyokkal nem biztos hogy öntözésben gondolkodnek akkor.
Válasz bandigh #3809. hozzászólásáraJellemző az hogy egy 50 hektáros gazdaság csak egyféle növényt termel? Szerintem nem. A felvetés meg erről szólt ha jól értettem. És ha van 3 növény, már más a helyzet. De pénz kérdése és vehet 3-at is. :)
De akár eggyel is megmenne 2 hét alatt, egy szemeskukoricanak meg az is jó, és nem kellene folyton mellette ülni. Ez csak eszmefuttats na. :)
Válasz Rabó001 #3807. hozzászólására50 hektárt egy dobbal meglocsolni, akkor azt mán megkéne kezdeni, hogy végezzen mire csövel a tengeri
Válasz Rabó001 #3807. hozzászólásáraTökéletesen igazad van. Az az alácsövezett és felállásokkal ellátott megoldás lenne a leggyorsabban megtérülő és talán lenne olyan jó.
Itt lehet kapni lineárt, mert most bontották el (osztatlan közös megszűnése miatt, mert eddig a TSZ használta az egészet).
A 2 szivattyús megoldás azért volt, mert az egyik szivattyú felvette a vizet a másik csak nyomta. Ha közel a víz akkor egy Honda WH20X elhajtja a kis 50/200-as dobot még, nagyobbat persze nem.
Itt a kútfúrás elég húzós a 100mm-es kút kb 1 millióba kerülne. 40-60m mély kutak vannak 63mm-es kútban is.
Válasz VDénes #3802. hozzászólásáraA wh20x nekem nem mond semmit. Egy szivattyú nem tud elég nyomást? Sose hallottam még ilyet hogy házilag összekötni, a gyárilag kétlépcsős szivattyú az oké.
A 63-as kút az 63mm átmérőjű? Mert többen is írták ezt. Nálunk a házaknál a telkeken is minimum 110-es pvc cső van lerakva fúrt kútnak, sőt nálunk itthon 133-as öntözőcsőből vannak a fúrt kutak, mert akkor tudtunk szerezni, a 6 méter pont elég is. Itt nem nagy dolog kutat fúrni, ilyen szempontból szerencsés. Több embernek is volt hozzá szereléke, igazából csak az iszapoló a spéci (valaki kutyakulónak nevezi). Egy nap egyet meg lehetett csinálni. Olyannyira, hogy anno mikor építkeztünk, jó nagy udvarban, fúrtunk egyet
a ház mellé, hogy közel legyen, utána meg maradt a hidrofornak a házhoz. Később építettünk hátra disznóólat, akkor oda is fúrtunk egyet hogy ott legyen a víz az etetéshez. Meg a kertbe öntözni. Természetesen engedélyt senki nem kért a házaknál lévő kutakra. Kint a határban nemtudom, nagy részét még a tsz-időkben furatták, akkor majdnem minden táblán van kút, a határ egy része meg alácsövezve nyomócsövekkel. Ezek olyan 160-200 mm átmérőjűek. Ezek elbírnak 2 olyan nagy dobot amit írtam az előzőben.
9 helyen ugye ha mindegyiket akarnád öntözni (ha nemis minden évben mind a kilencet), akkor ha nincs a közelbe másnak, akkor 9 kút, ha hivatalosan akkor engedély, stb. Minimum 1 dob, 1 szivattyú, csövek, idomok. Nehéz ügy. Új cuccokkal komoly összeg, ha nem használod akkor csak a pénzed áll benne.
Egy helyen 50 hektár nyilván egyszerűbb lenne, innen már csak eszmefuttatás amit írok, de ha már leültem és belekezdtem, folytatom: elég lenne akár 1 kút. Akkor se biztos hogy lineár lenne a legcélravezetőbb, nyilván az a legjobb, legegyenletesebb, legautomatizálhatóbb, de megvenni is a legdrágább. 50 hektár intezív kertészetre, az igen. Mondjuk konkrét árajánlattal derülne ki, komplett új dobos rendszer részegységekkel, kontra lineár. De linárból meg szerintem használtat nem lehet venni. 50 hektárra én leásnám a csöveket, egy helyen betáplálni a kút mellett, aztán a megfelelő helyeken felállni. Így csak a dobot kéne odébbvinni 1 db hajlékony tömlővel.
Kedves Gazdatársak!
Forrás 50/160-hoz keresek szivattyút, melyhez van már egy hibátlan állapotú 1,5-ös 50 LE-s dízel motorom és 2 db közösített 63-as kúttal rendelkezem. Ezek a modern olasz szivattyúk használtan is igen drágák. Valakinek van ötlete, javaslata régebbi, akár nem áttételes szivattyúra, hogy miben érdemes gondolkodni? Legalább 600 l/perc, 6-7 bar mellett jó lenne. Köszönettel
Válasz Rabó001 #3800. hozzászólásáraCégnél 1990 ben hoztak uj VARIO s őntőző szivattyukat 4 hengeres IFA motor hajtotta direktbe A ROVATTI szivattyut ami csatornábol szivta a vizet 3db BAUER DOBOT vitt 110átmérőjü volt és 450 méter hosszu egész nap teljes gázon ment SZerinten 25 liter gázolajat simán megevett óránként de volt is teljesitmány Senkit nem érdekelt a fogyasztása 200 literes hordokba hozták a gázolajat.Hónapokig mentek egyfojtába csak a motorolajat cseréltúk
Válasz Rabó001 #3800. hozzászólásáraNekem van egy sigma odra 75/250es dobom, meg egy bauer talán famos szivattyúm. Nos, 7 éve neztem rá utoljara. A hidraulika akkor se volt a topon. A szivattyú (kb lapát)meg berohadt. Kívancsi lennek, a lapát mi áron lehet ebbe?
A legjobb földemen a kút vagy szétcsúszott, vagy kiszáradt...kopog az alja. A szomszédé facig homokos(4 óra alatt gajra vagta a sigma turbina szimeringet)
A szetthez egyedül a szívó cső hiányzik, meg a kút tisztító kompresszor... (meg persze a nyomó textil tömlő)
80as (v90es?) alu csöveim vannak 13 darab, barterba jött, de az üzletet érintő többi cső ott ragadt...
1x volt hibrid kucca, ahhoz lett véve . 1 huzassal kb 1-1.2ha (/12-14óra/20?mm)tud öntözni. Tehat egyedül meló mellett elég gáz, mivel a sigma állandó felügyeletet igényel. És még így is kéne kiépíteni az mtzre egy biztonsági rendszert, hogy olaj víz gond esetén lelője. Ha a vizet eldobja, az nem akkor a gond...max az előirányzott gázolaj elfogy
Régen én is locsoltam BAUER FAMOS V traktorhajtásu szivattyuval kertészetet.Akkor is sokaltam a kopasz szivattyú árát Kiváncsiságbol rákerestem OSZTRÁK veboldalon az árára ki is kerekedett a szemem a 2100 EURORA CSORS szorzás 2100x360.756000forint plussz áfa 960000forint ITTHON biztos 1 millio felett lenne az ár RÉMISZTŐ 8 vagy 10 éve vettem 1200 euroért nettoba
Válasz Rabó001 #3800. hozzászólásáraIgen úgy gondoltam.
Itt sokan úgy locsoltak, hogy közvetlen volt össze kötve 2 wh20x. Egyik felhúzta a vizet a másik nyomta a dobra. De minden évbe meghalt valamelyik szivattyu. Ezért gondoltam hogy kene közzé egy puffer.
Amit írsz, hogy traktorral hajtott szivattyu nagy dob az lenne a profi, de ahhoz minimum 100-as kút kellene ugye? Vagy csatorna, de egy földünk mellett van csatorna az is ki van szaradva. Talán 2010ben volt utoljára benne víz.
63-as kutat meg viszonylag olcsón fúrnak annyit ami nekem kellene. Nagyon el vagyok keseredve azért gondolkodom, de ipari növényeknél így hogy 9 darabban van 50 ha így nem túl ésszerű beruházás. Ha egyben lenne nem is gondolkodnek rajta, amibe kerül kerül, de vennék rá lineart.
Válasz Rabó001 #3800. hozzászólására90/500- as dobal , 57 métres szárnyal öntözzük mi a hagymát : 3.5 bar , 6os fuvoka. 10ora alatt öntöz meg 2 hektárt ( persze nagyobb fuvoka ,nagyobb nyomás hamarabb , csak akkor megsérti a kelő hagymát). Utb 650-es hajtja a pompát , 15 liter üzemanyag/ hektár. 40-120 méter között kell nyomjon a dobig.
Válasz VDénes #3795. hozzászólásáraUgyan nem engem kérdeztél, de témába vág, és most gépnél többet tudok írni. Egy 125-350-es Bauer dob (125mm csőátmérő, 350m csőhossz), ami szántóföldön azért már komoly. Ez egy behúzásra 3 hektár, vagy akár 4. Ha 22-23 óra alatt ér be akkor 30-as fúvókával kinyom 50mm-t, gyakorlatilag 1 teljes nap. Nem fejből írom ám a pontos értékeket, hanem prospektusból. Utána mehet új állásba, sőt ha olyan alakú a tábla, akkor csak átfordítani kell és lehet kihúzni a másik irányba, ha az is beér akkor kell odébbvinni. Egy dobot egy MTZ-vel hajtott szivattyú elvisz. Nálunk anno a tszben ha jól emlékszem MA-350 szivattyúk voltak, akkor már 4 hengeres IFA motorral hajtva, az elvitt kettő nagy dobot, hogy mennyi gázolajat evett meg azt ne kérdezd, arra már nem emlékszem.
Válasz VDénes #3798. hozzászólásáraMiért Ibc-bol? azt meg kútrol tölteni?
Benzinnel biztos több pénz lenne, mint villannyal, de ha nincs villany akkor azzal nem lehet.b
Válasz B.Bali #3796. hozzászólásáraKöszönöm mind kettotoknek a gyors választ.
Nekem akkor 25m sugárt tudni kellene
Wh20x van az ha ibcbol szívná akkor lehet tudna 5 bart. Az ibct meg wb30al töltenem kutrol. De akkor ez kb 50 liter benzin hektáronként. Hacsak 10 mm megy. Huhu sok idő az is
Régen mi is rakossal csináltuk míg volt paprika paradicsom de akkor meg nagyon kisgyerek voltam. Nincsenek is már meg a kutak a földeken sem.
Válasz VDénes #3795. hozzászólásáraA viszonylag nagy kertünkben az álló ruszki szivattyúval egy kétcsöves szorofejjel szoktunk öntözni, kútrol, egy állásban 20-22 méter átmérőt vitt, 2-3 órát szoktuk egyhelyben menetni, még 2 nap múlva is fekete szokott lenni a föld. Egyszer csináltunk nagyobb szivattyút, az elvitt 2 ilyen szorofejet.
Válasz VDénes #3795. hozzászólására3h ami zöldségféle karfiol,káposztaféle volt.Most 50-es kis dob van ami a víz nyomástól függ hogy mennyi idő alatt jön be.5 bár nyomásnál kb. 3 óra alatt jön be. Ezzel az állással ad ki 10mm körűl, 12 óra kell 1h-nak persze azis szàmít hány sort locsol be egyszerre
Válasz B.Bali #3794. hozzászólásáraSzia
Mekkora területet ontoztel?
Dobbal vagy simán csövet fektetve?
Mennyi idő alatt lehet be locsolni 10mmel egy hektárt? Nem halál pontos adatokat kérdezek csak úgy a tapasztalat mit mond. Nekem nincs semmi infom róla
Köszönöm!
Válasz Nagylaszlok #3793. hozzászólásáraÉn több hektárt öntöztem,50-es tűzoltó tömlővel+honda benzines viszivatyúval 63- kútból. Árammal olcsóbb lenne,de 1h öntözni, hogy haladj is, komoly vìzszivatyú kell.Gondolom nem akarsz hetekig szórakozni. Nekem 1kw pedrollo 160l/perc van a háznál ami 85l szív ki a kútból.A kertem 0,4h de több nap mire végigértek rajta,igaz nem csak a port veri el.
Válasz B.Bali #3789. hozzászólásáraAnnyit szannek ra ami meg is fog terulni, az nem baj hogy pakolgatni kell a csovet. Arram van a kozelbe
Válasz timon85 #3790. hozzászólásáraMilyet? Új, régi, típus mekkora?
Sajnos nekem is nézegetnem kell az öntöző dobokat meg a szivattyúkat.
Kisalföld - Kisalföld lassan elsivatagosodik
Válasz Nagylaszlok #3788. hozzászólásáraMi 3 hete vetetük a lucernát, ma sikerült vennünk öntöző berendezést nagyon kíváncsi vagyok megtérül e!?
Válasz Nagylaszlok #3788. hozzászólásáraMenyit szánsz rá? Még lehet oldani tűzoltó tömlővel,Kpe csővel,stb.Ez mind pakolgatós,elég nehéz módszer. Vagy csévélő dobos öntözés,attól is függ milyen a vízvételi lehetőséged. Van-e áram a közelben,vagy csak benzines szivattyú jöhet szóba?
Sziasztok!
Jovore szeretnem ujra vetni a lucernat 1 hektaron.
Iden nem hozott nagy termest mert nem volt elegendő csapadek. Ezert jovore szeretnem ontozni valamilyen formába. Hogyan lehetne ezt megoldani?
Válasz Rabó001 #3786. hozzászólásáraSzia. Köszönöm a linket. Elolvasom majd.
Válasz Géza15 #3785. hozzászólásáraNana, azért ennek komoly szakirodalma van, csak meg kell találni.
Akkor kellene öntözni, mikor vízhiány van, nem amikor már a növényen is látszik, hanem a talajban.
Egyik kolléga mutatta nekem ezt az oldalt:
http://www.moe.hu/kepzes2017/index.html
Sziasztok! Szeretném megkérdezni, hogy nincs valakinek valamilyen informatív anyaga az öntözésről? Cikk, könyv esetleg diplomadolgozat? A csapból is ez folyik hogy öntözni kell, de hogy mikor és miért akkor arrók senki nem beszél. Köszönöm
Múltkor egyik öntözéses témában érdeklődtek az engedélyezés felől.
Igaz ez csak egy alkalomra szóló verzió.
https://agroforum.hu/agrarhirek/novenytermesztes/igy-szabalyos-a-rendkivuli-ontozesi-celu-vizhasznalat/?
Válasz Szg95 #3760. hozzászólásáraSzia! Nekem is ez a típusú szivattyú van. Igaz hogy még csak ez után fogom használni. Az adattábláját viszont mutatom!
Tisztelt Gazdatársak!
Érdeklődnék hogy Pálava 75 típusú öntöződobhoz
magyar nyelvű kezelési útmutatót hol találok?
Válasz máris szomszéd #3780. hozzászólásárabúvárral
12-15m között volt a víz
a föld szinte egyenes, max 1m szintkülönbség van a 400m-en
Kötött fekete csernozjom talaj, 42-45 Arany féle kötöttség, 3% feletti humusz az 5évvel ezelőtti talajvizsgálat szerint
Viszont elég tömörödött, mész kimutathatatlan, Mg már mérgező szinten 2000-2500 fölött a talajvizsgálat és az éves levélvizsgálat alapján
Válasz ND #3779. hozzászólásáraNapi 5-6-ot tudnál fordulni az semmi.
5 köb víz egy sor ribizli,sziszifuszi munka.
Az a kút felszíni szivattyúval vagy búvárral dolgozott?
Fúratnék a föld közepébe egyet és onnan locsolnák.
És milyen a föld,lejtős-kötött-homok?
Válasz máris szomszéd #3777. hozzászólásáraMég nem piackutattam, de nem olcsó, az tuti.
A nem hivatalossal az a baj, hogy a nagytestvér mindent lát.
Nálam meg főleg, mert föld egyik végén főút másikon most épülő autópálya, ami elvitte a kutam, és az áramtól is elvágott.
A kút 160as és 20m volt, vízhozam nem volt mérve.
Lajt sincs még, de az 5 köbös lepattant szippantók nem nagy pénz.
Folyó 4-5km
Mondjuk trakim sincs hozzá, T25 nem bírná
Ezért van a dilemma, h merre induljak, mert ha így halad, vége a dalnak
Válasz Roland82 #3776. hozzászólásáraSzia,
Köszi szépen, elgondolkodtató
Föld alá nem igazán tudom tenni, azt telepítés előtt kellett volna.
Meg a szalagok sem örökéletűek.
Válasz ND #3771. hozzászólásáraMennyi lenne egy kút,ami ad legalább 100/perc-et?
Az engedély érdekes dolog,erre több ezer engedély nélküli kút van és még növekszik a számuk.
Az a lajtkocsis megoldás nem jó akkora területen. Egy kanyar menyi idő és mennyi víz?
Válasz ND #3773. hozzászólására400 m-es hosszúsággal, 60cm tőtávval számolva soronként kb 650 tő. Ha mindegyiknek csak 5 liter vizet adsz, ami nem sok, akkor is kb 165 m3 víz kell az 50 sorhoz. Ehhez komoly kút is kell.
Én locsolok csepegtető szalaggal, Heron benzines szivatyúval.
Szerintem a 400 m-t ketté kell osztani. Bár úgy tudom, hogy vannak olyan szalagok, amik tudják ezt a hosszt. Kérdés az ára. Nekem max 120 m-es sorhosszaim vannak.
Az egyszerre locsolt sorok száma függ a csepegtetőszalagban a csepegtetőtestek mennyi vizet engednek át óránként, a szivattyú teljesítményétől.
Én 2 colos gerincet használok, abból ágaztatom le 5/4 KPE csövet, abból indulnak a szalagok. A nyomás papíron 1 bar körül kell lenni. Én nem mértem még, szerintem nálam kicsit több.
Szerintem nem kell kétszer telepíteni, ha a föld alá van telepítve. Én burgonyában használom, idén telepítem először a bakhátba. Tavaly a bakhát tetejére volt kihúzva.5-7 cm-re a felszín alá fektetve tökéletesen működhet.
Én így csinálom.
Válasz medikus #3774. hozzászólásáraEgy 0-val kevesebb, de így is qvasok.
Ezért kérdeztem h csík öntözés vagy csepegtető esetén is a teljes felületet kell-e számolni v mondjuk soronként 0,5-1m a 3helyett
Válasz ND #3773. hozzászólására6 Ha-t locsolni,nem egyszerű!Az mm-ként 600000 liter víz!Kút nélkül odahordani lehetetlen!
Válasz medikus #3772. hozzászólásáraTudom h létezik, meg benzines szivattyú is.
Egyik kolléga írta h tartályból Heron szivattyúval csepszalagozik.
A részletek érdekelnének h
-a 400m-t kell-e osztani v mehet egybe
-50 sort h érdemes szétosztani, szakaszolni
-milyen gerinc célszerűbb
-milyen nyomás, liter kell a szalagnak
-milyen szalagot érdemes (évente 2x kell telepíteni, mert kell tavasszal öntözni, júni végén fel kell szedni, mert rázógép felszedné, utána vissza kell rakni nyárra, h túlélje az aszályt)
-hol éri meg ezeket beszerezni
Szóval ilyen tippek jól jönnének a rutinos kollégáktól
Előre is köszi
Válasz ND #3771. hozzászólásáraLétezik aggregátor!Csepegtető öntözés! öntöző szalag!Stb.stb
Válasz máris szomszéd #3770. hozzászólásáraKöszönöm a válaszokat.
Igazából nem is fa, hanem ribizli bokorból sövény 60cm tőtávval.
Kutat fúratni ugyan lehetne, de egy olyan kút ami ennyit ad, nem olcsó, meg ugye az engedély hercehurca meg a sarca.
Meg áram sincs.
Válasz ND #3767. hozzászólásáraKutat nem lehet fúratni? Bármilyen kicsi teljesítményűt se?
Lajtkocsival annyi fának nem győzöd meg csak ha egész nap azt csinálod.
Válasz ND #3767. hozzászólásáraLajtból vagy permetezötartályból 10 l.viz fa köré.
Válasz ND #3767. hozzászólására1-1 vödör víz,reggel,és délután!
Ha nincs víz,akkor sehogy!
Sziasztok,
Amatőrként, mint aki soha nem csinált ilyet lenne egy kérdésem.
Ha egy ültetvényben locsolnék, ami 3m sortáv hogy kellene számolni mennyi víz kell x mm-hez?
Ha telibe nyomom, még megy, de ha csak a sorok kapnának?
Abból is ha lajtból sor mellé, vagy szalaggal?
Van 50, kB 350-400m sor.
Vízforrás nincs környékén.
Ki hogy oldaná meg költséghatékony módon?
Előre is köszi
Válasz nferry #3763. hozzászólásáraHello!
Én Heron benzinmotoros szivatyúkkal csepegtetek.
Válasz máris szomszéd #3764. hozzászólásáraKöszönöm ez elég egyértelmű volt.