Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak628 FtBenzin árak608 FtEUR411.35 FtUSD393.55 FtCHF441.5 FtGBP494.8 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Sziasztok! Olyan kérdésem volna, hogy fordított Áfás egyéni vállalkozóként a piacon árult termékemet csak Áfás számla ellenében tudom eladni? Nem akarom elhinni, hogy nem adhatok egyszerűen nyugtát. Válaszotokat köszönöm!
Válasz vezír #1013. hozzászólásáraAz őstermelő akkor fizet nyugdij és egészségbiztosítási járulékot, ha egyéb jogon nincs biztosítása. Nem öregségi nyugdijas, nincs munkaviszonya, nem egyéni vállalkozó,stb, de járulékot fizet az egyetemista a gyesen lévő kismama is, ha őstermelő.
Kezdő őstermelő a minimálbér után fizeti a nyugdijbiztosítást /10 %/, egészségbiztosítást /6 %/ és szociális hozzájárulást /27%/ az első évben. ez kb 45 ezer Ft/hó. Ezért év vége felé kell kiváltani, hogy ne fizess sok járulékot.
A következő évben az őstermelői bevételed 20%-a után fizeted a nyugdij /10%/ és egészségbiztosítási járulékot /4%/ és ezzel nyugdijévet és arányos szolgálati időt szerzel, természetbeni egészségügyi ellátásra vagy jogosult.
Az őstermelő biztosított, de ez nem számít munkaviszonynak.
Remélem tudtam segíteni.
sziasztok
azt szeretném kérdezni : ha valaki kiváltja az őstermelői igazolványt valamire milyen járulékokat kell utána fizetni és menyit?
és milyen esetben számít ez munkaviszonynak?
Ha én alanyi adómentes őstermelőként adok el valamit, akkor ugye ÁFA mentesen kapja meg a vevő?!
Ha kereskedőnek adom el, akkor én ÁFA mentesen adom el neki, ő rátesz mondjuk 20% hasznot és ugye ő már csak Áfásan adhatja el a vevőnek?! Tehát 47% -al drágábban kerül a vevőhöz a termék?
Nincs benne semmi bonyolult. 6 millióig az lehetsz.
Azt én sem tudom pontosan, hogy átalányadózásnál ugye csak évente egyszer kell bevallani, a sima 53-as magánszemélyes adóbevallásban, ugye?
Válasz csuti0 #1008. hozzászólásáraKöszönöm a válaszod, ha lehetne kérnem kicsit bővebben ki tudnád fejteni , hogy mit jelent az "alanyi áfamentesség"? Nem szeretnék semmit visszaigényelni, csak termelni. Vagy hogy ennek hol tudnék utána nézni, mert nálunk a falugazdász sajnos nincs a helyzet magaslatán. Köszi előre is!
Válasz bobek #1007. hozzászólásáraSzia!
Sajnos ez az áfa fizetés nem kívánság szerint megy. Az őstermelő 6 m alatt alanyi áfamentességet élvez,de ennek ára van.Nem fizet be, de nem is igényelhet vissza.Cserébe kap egy kedvező adózási módot.
Áfa nélkül lehet gépet venni csak épp nem szabályosan.Más nevére meg én nem vennék semmit se,mert utána igazolhatóan az ó tulajdona lesz a gép papíron!
Üdv.:csuti
Sziasztok!
Segítséget, illetve tanácsot szeretnék kérni. Vásárolni szeretnék használt kis traktort, valamint hozzá új szerszámokat és gépeket. (ekét, kultivátort, burgonya kiszedőt, stb.) Őstermelő vagyok, nem szeretnék áfát fizetni, mert nem tudom vissza igényelni. A kérdésem az lenne, hogy valamilyen módon lehet-e áfa nélkül vásárolni, esetlegesen van-e olyan, akinek szüksége lenne az áfa értékben számlára?
Én úgy tudom, hogy azt nem kell választani. Egyszerűen számlázol és ha elérted a 600eFt-ot, akkor majd az adóbevallásba jól beleírod, amikor majd beadod... Vagy lehet hogy én is rosszul tudom...?
Válasz magortaltos #1000. hozzászólásáraKöszönöm, ez mind meg van, tehát az őstermelői, adószám, csak mi azt a lehetőséget választottuk hogy 600ezer alatt marad a bevételem, így is mehet úgyanez a történet?
Ok, a példa volt rossz...
Szóval a Szegedi biobolt szeretne híres szabolcsi kistermelői almalevet beszerezni. Nem teheti, mert 40 mk-en kívül van?
Hol van a kiskapu? Ez érdekelne engem nagyon!
Talán ha a boltos lemegy Szabolcsba és ott veszi meg, a termelő 40 km-en belül adta el, nem kell tudnia, hogy azt hova viszi a kerekedő, nem? Csak kombinálok...
Szóval az eredeti kérdésem még áll.
Válasz magortaltos #999. hozzászólásáraSzappan értékesítésére nem is válthatsu ki őstermelői igazolványt, mivel az kézműves termék.
A levendula frissen vagy szárítva, vágva, zúzva vagy porítva is, elsősorban illatszer, gyógyszer vagy rovarirtószer, gombaölőszer vagy hasonlók gyártására lehet kiváltani az őstermelői igazolványt.
Tehát nem a szappan, illatpárna vagy egyéb kézművesipari termékek előállítását, illetve értékesítését, hanem a levendulát, mint alapanyag termelését lehet igazolni az őstermelői igazolvánnyal.
Válasz Attikaa #998. hozzászólásáraBár még kezdő vagyok, talán nem mondok hülyeséget:
A NAV nál kezdened az egész történetet. Kérsz egy adószámot és bejelented, hogy 6 mFt nettó árbevétel alatt akarsz maradni ezért alanyi áfamentes leszel.
Utána megveheted a számlatömböt és ÁFA nélkül kiállíthatod. Csak arra figyelj, hogy ha az adóévben túlléped a 6m Ft-ot, akkor be kell jelentened és átkerülsz áfakörösbe.
Az adószámmal mehetsz a falugazdászhoz őstermelői igazolványért, amibe szintén jegyezned kell az eladásaidat.
Őstermelő - kistermelő leszek (mivel feldolgozott terméket szeretnék értékesíteni). De nagyon aggaszt egy korlátozás:
"...illetve a régión belüli vagy a gazdaság helyétől légvonalban számítva Magyarország területén legfeljebb 40 km távolságra lévő, kiskereskedelmi vagy vendéglátó létesítménynek értékesíthet."
Na puff neki. Szóval 40 km-en belül adhatom csak el? Akkor is, ha nem romlandó, hosszú minőségi idejű, csomagolt, növényi alapú termékről van szó?! Én szeretném a termékemet az ország minél több drogériájában, bioboltjában viszontlátni.
Akkor ha például egy Nyíregyházi drogéria szeretne híres pannonhalmi kistermelői levendula szappant árusítani, akkor nem teheti mert messzebb van mint 40 km? Vagy ki lehet kerülni valahogy ezt a szívatást? Ti hogy csináljátok?
Mondjuk végülis nekem nem kell tudnom, hogy a kiskereskedő aki megkeres engem a vételi szándékával, annak hol van a bejelentett üzlete. Én 40 km-en belül adom oda neki... , nem ? Illetve talán úgysem tudják ellenőrizni....,nem ?
Ti mit mondtok?
Válasz Attikaa #996. hozzászólásáraEgy kicsit még olvass hozzá! ))
Ne csak itt a fórumon, hanem mondjuk a NAV honlapján lévő „Információs füzetek” között is. Majd beszélgess el egy könyvelővel.
A 600e Ft.- mint értékhatár az nem választható, hanem minden őstermelői tevékenység és adózási mód esetén az szja kötelezettség határa.
Áfás számlát csak az, az őstermelő adhat ki, aki az adószám kiváltásakor ezt az adózási formát választotta a forgalmi adó tekintetében.
Ha már van adószámod, akkor mehetsz a nyomtatványboltba és vehetsz nyugta- illetve számlatömböt, valamint ne felejtsd el, ezek szigorú számadású nyomtatványok tehát nyilvántartást is kell vezetni róluk.
Ha csak felvásárlási jegyre fogsz értékesíteni akkor nem kell vele foglalkozni, mert azt a felvásárló adja ki neked.
Nem beszélve arról, hogy az őstermelő bevételeinek a nyilvántartására az igazolvánnyal együtt az adott /adó/évre kiadott betétlap szolgál.
Jó olvasgatást és keresgélést.
Visszaolvastam elég sok hozzászólást, de egy valami nem derül ki számomra. Ha én a 600ezer Ft-os bevétel szerinti "adózást" választom, akkor is mehetek számlatömbbért és állíthatok ki számlát? Milyen számlát? 0% Áfásat?
Sziasztok!
Jövőre szeretném a tojás felesleget eladni az 50létszám alatti kettős hasznú tyúkoktól. A falugazdász azt mondta hogy ehhez kell a kistermelői engedély. Van egy ismerősöm akinek a falugazdásza beírta az őstermelői könyvbe a tojás eladást és azt mondta nem kell kistermelői engedély hozzá most akkor hogy van ez? tudok valamit ezzel kapcsolatban? Köszi
Válasz green #985. hozzászólásáraSzia!
A NAK honlapján elektronikusan tagdíj bevallást kellett tenni 06.30-ig, ha nem csináltad meg, akkor pótold!
A falugazdász meg tudja csinálni, ha Te nem. Feltétlen vidd magaddal a személyi számodat, a 2014 évi őstermelői bevételedet, /felvásárlás, értékesítés és támogatás összege külön-külön/
A bevallás kitöltésével a gép kiszámolja az általad fizetendő összeget és még 10 %-ot.
és ezt kell befizetned.
Válasz green #985. hozzászólásáraAz Alapszabályban meghatározottak szerint a tag gazdasági súlyához igazodó sávokba történő besorolás ezen önbevallás alapján történik. A 2015. évre vonatkozó tagdíjat a 2014. lezárt üzleti év nettó árbevétele alapján kell megállapítani. Kiemelendő, hogy a nettó árbevételbe, mint tagdíjalapba a kapott támogatások, valamint a megfizetendő és a vissza nem térített vagy meg nem térülő jövedéki adó különbségének összege nem tartozik bele.
Tagdíjfizetési osztályok:
1. tagdíjfizetési osztály: 0 Ft-tól 600 ezer Ft tagdíjalapig 2.000 Ft
2. tagdíjfizetési osztály: 4 millió Ft tagdíjalapig 5.000 Ft
3. tagdíjfizetési osztály: 10 millió Ft tagdíjalapig 10.000 Ft
4. tagdíjfizetési osztály: 25 millió Ft tagdíjalapig 15.000 Ft
5. tagdíjfizetési osztály: 50 millió Ft tagdíjalapig 30.000 Ft
6. tagdíjfizetési osztály: 80 millió Ft tagdíjalapig 50.000 Ft
7. tagdíjfizetési osztály: 150 millió Ft tagdíjalapig 100.000 Ft
8. tagdíjfizetési osztály: 350 millió Ft tagdíjalapig 250.000 Ft
9. tagdíjfizetési osztály: 750 millió Ft tagdíjalapig 500.000 Ft
10. tagdíjfizetési osztály: 1500 millió Ft tagdíjalapig 750.000 Ft
11. tagdíjfizetési osztály: 1500 millió Ft tagdíjalap felett: 1.000.000 Ft
Sziasztok! Másfél éve váltottam ki az őstermelői igazolványt, és a mai napon kaptam egy levelet az Agrár Kamarától, hogy fizessem be a tagdíjat, de a mellékelt csekken egy árva kanyi nem szerepel, még oda írták hogy plusz 10 % késedelmi kamat. Ilyenkor mit tegyek? Mennyit fizessek be ha egyáltalán kell? Válaszotok előre is köszönöm.
Válasz Logen #982. hozzászólásáraA 6000 pár száz forint az eü hozzájárulás, ha nincs semmi bevételed, és nincs őstermelőid se. A minimálbér után fizetendő, az évközben kiváltott őstermelői után fizetendő járulékok.
Válasz endypapa #976. hozzászólásáraAz lenne a legegyszerűbb ha az érintet be tipegne a nav ügyfélszolgálatára és ott érdeklődne utána. De néha ott is néznek az embere mint borjú az új kapura. Mivel ez az őstermelős téma azért elég speciális, europában nem sok helyen van talán kettő országban.
Válasz Logen #973. hozzászólásáraDecemberben váltsd ki az őstermelőit. Így az idei év utolsó hónapjára fizeted a min.bér járulékát. A cdecemberben értékesített pl. disznó árbevétele után fogsz jövőre minimális, 1-2 ezer ft-os járulékot fizetned. Ha pályázatot nyersz, akkor mindegy, mert mindenképp vállalkozó leszel.
Válasz szabo0715 #975. hozzászólásáraElötted szólónak van igaza.
Állíthat ki számlát, de akkor nem jogosult a komp. felárra. A számlán az áfa helyére AM-t (alanyi mentes)kell beírni.
nekem volt navos ellenőrzésem, és minden ok. volt.
Válasz szokeszucs #969. hozzászólásáraEzzel azért nem feltétemül értek egyet! Ha kompenzációs felárra jogosult az őstermelő akkor a piacon éppen nyugtát állíthat ki de szénát nem adhat, mert ugye milyen számlát is adna. Ja áfásat akkor nem jogosult a kompfelárra mert áfakörös mert ugye olyan őstermelő lehet, ha 0 áfásat állít ki akkor ugye szintén zenész mert ismételten egy bizonyos kedvezményes adótási formára jogosult (de nem a kompfelárra, mert a keztőrgyütt nem mehet) de erről nyilatkoznia kell a őstermelői igazolvány meghosszabbításakor. Tehát ha komp feláras akkor számlát még nullást sem adhat ki, csak felvásárlási jegyre értékesíthet. El kell dönteni tavasszal, a két kedvezmény egyszerre nem mehet. Sokan ezt rosszul tudják és egy ellenőrzéskor jön a buli.
Válasz Logen #973. hozzászólásáraAz attól függ mióta van őstermelői igazolványod! Ha kezdetektől fogva, pl közös őstermelői a 16 éves kortól lehetsz rajta és ők az adózási formánál a 20% költség hányadot választották és természetesen munka mellett volt nekik őstermelői akkor az előző évi árbevétel 20% nak a ...százalékát kell fizetni azaz azt a pár ezt forintot. Ha főállású őstermelő vagy és történetesen nem régóta akkor keress fel egy könyvelőt és Ő megmondja akkor kell a 50 ezer forint körüli összeget fizetni. Minden attól függ, hogy melyik adózási formát választottad tavasszal. Elméletileg a hallgatódásodnak is segítenie kellene.
Üdv mindenkinek! Kérdésem a következő: őstermelőivel kapcsolatban mondtak nekem egy olyant,hogy mennyit kell magam után fizetni. Az egyik szerint havi 6000 pár száz ft-ot,a másik szerint meg 45-50000-et. Most akkor tulajdonképp melyik az aktuális,illetve milyen feltételek mellett. Jövőre művelném a család 8-10 hektár földjét,meg valamennyi bérleményt. Azért lenne fontos tudnom,hogy bár pályáztam a fiatal agrárvállalkozó pályázatra,de nem sok esélyt látok rá,viszont jövőre mindenképp el kezdek "komolyabban" gazdálkodni. Segítséget előre is köszönöm!
Sziasztok! Őstermelőként értékesíthetek pl. éttermek részére feldolgozott termékeket? Gondolok itt pürékre, krémekre(fokhagyma-paprikakrém) Milyen engedélyek szükségesek, Nébih-től kell valami engedélyszám, illetve nyugta, vagy számlaadási kötelezettségem van?
Válasz szokeszucs #969. hozzászólásáraSzia. Köszönöm, ezeken kivül én még ugy tudom hogy kellenek valamilyen reg. számok, nem tudom még pontosan, de megpróbálok utánna járni. Köszi hogy irtál.
Válasz Feritz #965. hozzászólásáraSzia! Hogy nyugodtan tudj árulni a NAV-tól ebben tudok tanácsot adni. Kell számlatömbödnek és nyugata tömbödnek lennie.
Az őstermelőnek a magánszemély vevő részére nyugtát v kérésére számlát kell adnod.
Ha pl a nagybanin egy kereskedő veszi meg a krumlit akkor ő állít ki a nevedre felvásárlási jegyet. Az őstermelői tevékenységeid között szerepelnie kell a burgonya termesztésnek is.
Remélem tudtam segíteni!
Fiatal gazdaként átvettem édesapámtól a gazdaságot és behívtak az apehhoz ellenőrzésre. A könyvelőm mondta hogy mi kell és 1 dologról nem jutottunk megállapodásra. A juh állományt átpapíroztuk, de vajon elfogadják-e, hogy csak így át lett papírozva vagy írjunk róla egy ajándékozási szerződést ha ilyenre lehet esetleg? Ha valakinek van valami jó ötlete azt szívesen elfogadom. Egyéni vállalkozó vagyok édesapám pedig őstermelő.
1965 hozzászólás
Válasz szokeszucs #1014. hozzászólásáraköszi rágodom rajt:)
Sziasztok! Olyan kérdésem volna, hogy fordított Áfás egyéni vállalkozóként a piacon árult termékemet csak Áfás számla ellenében tudom eladni? Nem akarom elhinni, hogy nem adhatok egyszerűen nyugtát. Válaszotokat köszönöm!
Válasz vezír #1013. hozzászólásáraAz őstermelő akkor fizet nyugdij és egészségbiztosítási járulékot, ha egyéb jogon nincs biztosítása. Nem öregségi nyugdijas, nincs munkaviszonya, nem egyéni vállalkozó,stb, de járulékot fizet az egyetemista a gyesen lévő kismama is, ha őstermelő.
Kezdő őstermelő a minimálbér után fizeti a nyugdijbiztosítást /10 %/, egészségbiztosítást /6 %/ és szociális hozzájárulást /27%/ az első évben. ez kb 45 ezer Ft/hó. Ezért év vége felé kell kiváltani, hogy ne fizess sok járulékot.
A következő évben az őstermelői bevételed 20%-a után fizeted a nyugdij /10%/ és egészségbiztosítási járulékot /4%/ és ezzel nyugdijévet és arányos szolgálati időt szerzel, természetbeni egészségügyi ellátásra vagy jogosult.
Az őstermelő biztosított, de ez nem számít munkaviszonynak.
Remélem tudtam segíteni.
sziasztok
azt szeretném kérdezni : ha valaki kiváltja az őstermelői igazolványt valamire milyen járulékokat kell utána fizetni és menyit?
és milyen esetben számít ez munkaviszonynak?
Válasz magortaltos #1010. hozzászólásáraKöszönöm szépen a válaszod!
Ha én alanyi adómentes őstermelőként adok el valamit, akkor ugye ÁFA mentesen kapja meg a vevő?!
Ha kereskedőnek adom el, akkor én ÁFA mentesen adom el neki, ő rátesz mondjuk 20% hasznot és ugye ő már csak Áfásan adhatja el a vevőnek?! Tehát 47% -al drágábban kerül a vevőhöz a termék?
Válasz bobek #1009. hozzászólásáraEzt találtam neked:
http://www.piacesprofit.hu/kkv_cegblog/ezek-az-alanyi-adomentesseg-buktatoi/
Nincs benne semmi bonyolult. 6 millióig az lehetsz.
Azt én sem tudom pontosan, hogy átalányadózásnál ugye csak évente egyszer kell bevallani, a sima 53-as magánszemélyes adóbevallásban, ugye?
Válasz csuti0 #1008. hozzászólásáraKöszönöm a válaszod, ha lehetne kérnem kicsit bővebben ki tudnád fejteni , hogy mit jelent az "alanyi áfamentesség"? Nem szeretnék semmit visszaigényelni, csak termelni. Vagy hogy ennek hol tudnék utána nézni, mert nálunk a falugazdász sajnos nincs a helyzet magaslatán. Köszi előre is!
Válasz bobek #1007. hozzászólásáraSzia!
Sajnos ez az áfa fizetés nem kívánság szerint megy. Az őstermelő 6 m alatt alanyi áfamentességet élvez,de ennek ára van.Nem fizet be, de nem is igényelhet vissza.Cserébe kap egy kedvező adózási módot.
Áfa nélkül lehet gépet venni csak épp nem szabályosan.Más nevére meg én nem vennék semmit se,mert utána igazolhatóan az ó tulajdona lesz a gép papíron!
Üdv.:csuti
Sziasztok!
Segítséget, illetve tanácsot szeretnék kérni. Vásárolni szeretnék használt kis traktort, valamint hozzá új szerszámokat és gépeket. (ekét, kultivátort, burgonya kiszedőt, stb.) Őstermelő vagyok, nem szeretnék áfát fizetni, mert nem tudom vissza igényelni. A kérdésem az lenne, hogy valamilyen módon lehet-e áfa nélkül vásárolni, esetlegesen van-e olyan, akinek szüksége lenne az áfa értékben számlára?
Válasz magortaltos #1005. hozzászólásáraKöszi, közben utána olvastam, igazad van, 600ezer alatt nem kell bevallani, felette pedig igen.
Válasz Attikaa #1003. hozzászólásáraŐőőő "...mi azt a lehetőséget választottuk..." valahol ezt választani kellett?
Én úgy tudom, hogy azt nem kell választani. Egyszerűen számlázol és ha elérted a 600eFt-ot, akkor majd az adóbevallásba jól beleírod, amikor majd beadod... Vagy lehet hogy én is rosszul tudom...?
Moderálási elveink miatt törölve: 2015-10-27 14:17:00
Válasz magortaltos #1000. hozzászólásáraKöszönöm, ez mind meg van, tehát az őstermelői, adószám, csak mi azt a lehetőséget választottuk hogy 600ezer alatt marad a bevételem, így is mehet úgyanez a történet?
Ok, a példa volt rossz...
Szóval a Szegedi biobolt szeretne híres szabolcsi kistermelői almalevet beszerezni. Nem teheti, mert 40 mk-en kívül van?
Hol van a kiskapu? Ez érdekelne engem nagyon!
Talán ha a boltos lemegy Szabolcsba és ott veszi meg, a termelő 40 km-en belül adta el, nem kell tudnia, hogy azt hova viszi a kerekedő, nem? Csak kombinálok...
Szóval az eredeti kérdésem még áll.
Válasz magortaltos #999. hozzászólásáraSzappan értékesítésére nem is válthatsu ki őstermelői igazolványt, mivel az kézműves termék.
A levendula frissen vagy szárítva, vágva, zúzva vagy porítva is, elsősorban illatszer, gyógyszer vagy rovarirtószer, gombaölőszer vagy hasonlók gyártására lehet kiváltani az őstermelői igazolványt.
Tehát nem a szappan, illatpárna vagy egyéb kézművesipari termékek előállítását, illetve értékesítését, hanem a levendulát, mint alapanyag termelését lehet igazolni az őstermelői igazolvánnyal.
Válasz Attikaa #998. hozzászólásáraBár még kezdő vagyok, talán nem mondok hülyeséget:
A NAV nál kezdened az egész történetet. Kérsz egy adószámot és bejelented, hogy 6 mFt nettó árbevétel alatt akarsz maradni ezért alanyi áfamentes leszel.
Utána megveheted a számlatömböt és ÁFA nélkül kiállíthatod. Csak arra figyelj, hogy ha az adóévben túlléped a 6m Ft-ot, akkor be kell jelentened és átkerülsz áfakörösbe.
Az adószámmal mehetsz a falugazdászhoz őstermelői igazolványért, amibe szintén jegyezned kell az eladásaidat.
Szerintem ennyi.
Sziasztok!
Őstermelő - kistermelő leszek (mivel feldolgozott terméket szeretnék értékesíteni). De nagyon aggaszt egy korlátozás:
"...illetve a régión belüli vagy a gazdaság helyétől légvonalban számítva Magyarország területén legfeljebb 40 km távolságra lévő, kiskereskedelmi vagy vendéglátó létesítménynek értékesíthet."
Na puff neki. Szóval 40 km-en belül adhatom csak el? Akkor is, ha nem romlandó, hosszú minőségi idejű, csomagolt, növényi alapú termékről van szó?! Én szeretném a termékemet az ország minél több drogériájában, bioboltjában viszontlátni.
Akkor ha például egy Nyíregyházi drogéria szeretne híres pannonhalmi kistermelői levendula szappant árusítani, akkor nem teheti mert messzebb van mint 40 km? Vagy ki lehet kerülni valahogy ezt a szívatást? Ti hogy csináljátok?
Mondjuk végülis nekem nem kell tudnom, hogy a kiskereskedő aki megkeres engem a vételi szándékával, annak hol van a bejelentett üzlete. Én 40 km-en belül adom oda neki... , nem ? Illetve talán úgysem tudják ellenőrizni....,nem ?
Ti mit mondtok?
Válasz VakLóaBakon #997. hozzászólásáraKöszönöm! Igazából nekem pont az lenne a kérdésem hogy hogy tudok áfa nélküli számlát adni.
Válasz Attikaa #996. hozzászólásáraEgy kicsit még olvass hozzá! ))
Ne csak itt a fórumon, hanem mondjuk a NAV honlapján lévő „Információs füzetek” között is. Majd beszélgess el egy könyvelővel.
A 600e Ft.- mint értékhatár az nem választható, hanem minden őstermelői tevékenység és adózási mód esetén az szja kötelezettség határa.
Áfás számlát csak az, az őstermelő adhat ki, aki az adószám kiváltásakor ezt az adózási formát választotta a forgalmi adó tekintetében.
Ha már van adószámod, akkor mehetsz a nyomtatványboltba és vehetsz nyugta- illetve számlatömböt, valamint ne felejtsd el, ezek szigorú számadású nyomtatványok tehát nyilvántartást is kell vezetni róluk.
Ha csak felvásárlási jegyre fogsz értékesíteni akkor nem kell vele foglalkozni, mert azt a felvásárló adja ki neked.
Nem beszélve arról, hogy az őstermelő bevételeinek a nyilvántartására az igazolvánnyal együtt az adott /adó/évre kiadott betétlap szolgál.
Jó olvasgatást és keresgélést.
Visszaolvastam elég sok hozzászólást, de egy valami nem derül ki számomra. Ha én a 600ezer Ft-os bevétel szerinti "adózást" választom, akkor is mehetek számlatömbbért és állíthatok ki számlát? Milyen számlát? 0% Áfásat?
Válasz szokeszucs #994. hozzászólásáraKöszi!
Válasz kis11 #992. hozzászólásáraha van őstermelőid akkor csak a tevékenységek közé kell felvenni.
Válasz kis11 #992. hozzászólásáraNem tudom mi történt hogy 3x küldte el. Tudom valahogy törölni?
Sziasztok!
Jövőre szeretném a tojás felesleget eladni az 50létszám alatti kettős hasznú tyúkoktól. A falugazdász azt mondta hogy ehhez kell a kistermelői engedély. Van egy ismerősöm akinek a falugazdásza beírta az őstermelői könyvbe a tojás eladást és azt mondta nem kell kistermelői engedély hozzá most akkor hogy van ez? tudok valamit ezzel kapcsolatban? Köszi
Moderálási elveink miatt törölve: 2015-10-27 14:14:01
Moderálási elveink miatt törölve: 2015-10-27 14:13:41
Válasz green #985. hozzászólásáraSzia!
A NAK honlapján elektronikusan tagdíj bevallást kellett tenni 06.30-ig, ha nem csináltad meg, akkor pótold!
A falugazdász meg tudja csinálni, ha Te nem. Feltétlen vidd magaddal a személyi számodat, a 2014 évi őstermelői bevételedet, /felvásárlás, értékesítés és támogatás összege külön-külön/
A bevallás kitöltésével a gép kiszámolja az általad fizetendő összeget és még 10 %-ot.
és ezt kell befizetned.
Válasz sasa55 #987. hozzászólásáraItt a cikk.
http://www.nak.hu/hu/tagdijbevallas2015
Válasz green #985. hozzászólásáraAz Alapszabályban meghatározottak szerint a tag gazdasági súlyához igazodó sávokba történő besorolás ezen önbevallás alapján történik. A 2015. évre vonatkozó tagdíjat a 2014. lezárt üzleti év nettó árbevétele alapján kell megállapítani. Kiemelendő, hogy a nettó árbevételbe, mint tagdíjalapba a kapott támogatások, valamint a megfizetendő és a vissza nem térített vagy meg nem térülő jövedéki adó különbségének összege nem tartozik bele.
Tagdíjfizetési osztályok:
1. tagdíjfizetési osztály: 0 Ft-tól 600 ezer Ft tagdíjalapig 2.000 Ft
2. tagdíjfizetési osztály: 4 millió Ft tagdíjalapig 5.000 Ft
3. tagdíjfizetési osztály: 10 millió Ft tagdíjalapig 10.000 Ft
4. tagdíjfizetési osztály: 25 millió Ft tagdíjalapig 15.000 Ft
5. tagdíjfizetési osztály: 50 millió Ft tagdíjalapig 30.000 Ft
6. tagdíjfizetési osztály: 80 millió Ft tagdíjalapig 50.000 Ft
7. tagdíjfizetési osztály: 150 millió Ft tagdíjalapig 100.000 Ft
8. tagdíjfizetési osztály: 350 millió Ft tagdíjalapig 250.000 Ft
9. tagdíjfizetési osztály: 750 millió Ft tagdíjalapig 500.000 Ft
10. tagdíjfizetési osztály: 1500 millió Ft tagdíjalapig 750.000 Ft
11. tagdíjfizetési osztály: 1500 millió Ft tagdíjalap felett: 1.000.000 Ft
Válasz green #985. hozzászólásáraA bevételed után számold ki,+ a kamat.
Sziasztok! Másfél éve váltottam ki az őstermelői igazolványt, és a mai napon kaptam egy levelet az Agrár Kamarától, hogy fizessem be a tagdíjat, de a mellékelt csekken egy árva kanyi nem szerepel, még oda írták hogy plusz 10 % késedelmi kamat. Ilyenkor mit tegyek? Mennyit fizessek be ha egyáltalán kell? Válaszotok előre is köszönöm.
Sziasztok!
Tudna valaki egy megbízható, mezőgazdaságra specializálódott Pest megyei könyvelőt ajánlani? Köszönöm!
Válasz Logen #982. hozzászólásáraA 6000 pár száz forint az eü hozzájárulás, ha nincs semmi bevételed, és nincs őstermelőid se. A minimálbér után fizetendő, az évközben kiváltott őstermelői után fizetendő járulékok.
Na, ezért érdekes a dolog, mert a navnál mondták a 6000 pár száz forintot, még a falugazda a minimálbér utáni fizetést.
Válasz szabo0715 #980. hozzászólásáraEgy normális könyvelő, havi 10 000ft-ért megcsinálja az őstermelői könyvelést. (normálisan)
Válasz endypapa #976. hozzászólásáraAz lenne a legegyszerűbb ha az érintet be tipegne a nav ügyfélszolgálatára és ott érdeklődne utána. De néha ott is néznek az embere mint borjú az új kapura. Mivel ez az őstermelős téma azért elég speciális, europában nem sok helyen van talán kettő országban.
Válasz Logen #973. hozzászólásáraDecemberben váltsd ki az őstermelőit. Így az idei év utolsó hónapjára fizeted a min.bér járulékát. A cdecemberben értékesített pl. disznó árbevétele után fogsz jövőre minimális, 1-2 ezer ft-os járulékot fizetned. Ha pályázatot nyersz, akkor mindegy, mert mindenképp vállalkozó leszel.
Válasz szabo0715 #974. hozzászólásáraBocs, de itt igen kevered a szezont a fazonnal.
Inkább ne adj tanácsot.
Válasz szabo0715 #975 hozzászólás
Szeretem a telefonos swaypot. Az elírásokért elnézést. Nem szénát hanem számlát és nem Ja hanem Ha meg még van egy pár. De ez a lényegen nem változat.
Válasz szabo0715 #975. hozzászólásáraElötted szólónak van igaza.
Állíthat ki számlát, de akkor nem jogosult a komp. felárra. A számlán az áfa helyére AM-t (alanyi mentes)kell beírni.
nekem volt navos ellenőrzésem, és minden ok. volt.
Válasz szokeszucs #969. hozzászólásáraEzzel azért nem feltétemül értek egyet! Ha kompenzációs felárra jogosult az őstermelő akkor a piacon éppen nyugtát állíthat ki de szénát nem adhat, mert ugye milyen számlát is adna. Ja áfásat akkor nem jogosult a kompfelárra mert áfakörös mert ugye olyan őstermelő lehet, ha 0 áfásat állít ki akkor ugye szintén zenész mert ismételten egy bizonyos kedvezményes adótási formára jogosult (de nem a kompfelárra, mert a keztőrgyütt nem mehet) de erről nyilatkoznia kell a őstermelői igazolvány meghosszabbításakor. Tehát ha komp feláras akkor számlát még nullást sem adhat ki, csak felvásárlási jegyre értékesíthet. El kell dönteni tavasszal, a két kedvezmény egyszerre nem mehet. Sokan ezt rosszul tudják és egy ellenőrzéskor jön a buli.
Válasz Logen #973. hozzászólásáraAz attól függ mióta van őstermelői igazolványod! Ha kezdetektől fogva, pl közös őstermelői a 16 éves kortól lehetsz rajta és ők az adózási formánál a 20% költség hányadot választották és természetesen munka mellett volt nekik őstermelői akkor az előző évi árbevétel 20% nak a ...százalékát kell fizetni azaz azt a pár ezt forintot. Ha főállású őstermelő vagy és történetesen nem régóta akkor keress fel egy könyvelőt és Ő megmondja akkor kell a 50 ezer forint körüli összeget fizetni. Minden attól függ, hogy melyik adózási formát választottad tavasszal. Elméletileg a hallgatódásodnak is segítenie kellene.
Üdv mindenkinek! Kérdésem a következő: őstermelőivel kapcsolatban mondtak nekem egy olyant,hogy mennyit kell magam után fizetni. Az egyik szerint havi 6000 pár száz ft-ot,a másik szerint meg 45-50000-et. Most akkor tulajdonképp melyik az aktuális,illetve milyen feltételek mellett. Jövőre művelném a család 8-10 hektár földjét,meg valamennyi bérleményt. Azért lenne fontos tudnom,hogy bár pályáztam a fiatal agrárvállalkozó pályázatra,de nem sok esélyt látok rá,viszont jövőre mindenképp el kezdek "komolyabban" gazdálkodni. Segítséget előre is köszönöm!
Sziasztok! Őstermelőként értékesíthetek pl. éttermek részére feldolgozott termékeket? Gondolok itt pürékre, krémekre(fokhagyma-paprikakrém) Milyen engedélyek szükségesek, Nébih-től kell valami engedélyszám, illetve nyugta, vagy számlaadási kötelezettségem van?
Válasz Feritz #968. hozzászólására Nem csak a krumplizás szinte minden túl van bonyolítva kicsiny országunkban.
Válasz szokeszucs #969. hozzászólásáraSzia. Köszönöm, ezeken kivül én még ugy tudom hogy kellenek valamilyen reg. számok, nem tudom még pontosan, de megpróbálok utánna járni. Köszi hogy irtál.
Válasz Feritz #965. hozzászólásáraSzia! Hogy nyugodtan tudj árulni a NAV-tól ebben tudok tanácsot adni. Kell számlatömbödnek és nyugata tömbödnek lennie.
Az őstermelőnek a magánszemély vevő részére nyugtát v kérésére számlát kell adnod.
Ha pl a nagybanin egy kereskedő veszi meg a krumlit akkor ő állít ki a nevedre felvásárlási jegyet. Az őstermelői tevékenységeid között szerepelnie kell a burgonya termesztésnek is.
Remélem tudtam segíteni!
Válasz stamas #966. hozzászólásáraIgen, elég bonyolult ez a krumplizás...
Szép napot fórumozók!
Fiatal gazdaként átvettem édesapámtól a gazdaságot és behívtak az apehhoz ellenőrzésre. A könyvelőm mondta hogy mi kell és 1 dologról nem jutottunk megállapodásra. A juh állományt átpapíroztuk, de vajon elfogadják-e, hogy csak így át lett papírozva vagy írjunk róla egy ajándékozási szerződést ha ilyenre lehet esetleg? Ha valakinek van valami jó ötlete azt szívesen elfogadom. Egyéni vállalkozó vagyok édesapám pedig őstermelő.
Előre is köszönöm