Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak647 FtBenzin árak628 FtEUR414.42 FtUSD402.41 FtCHF440.92 FtGBP494.56 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Dinci #1834. hozzászólásáraMinden tulajdonostársnak ki kell jelölni saját a tulajdoni hányadát a térképen, és azt egyezségi okiratban kell rögzíteni, a térképen bejelölni. Aki részt vesz az egyezségben annak az okiratot, és a térképet is alá kell írni. Hozzájárulásnak számít az Fétv .71.§-ában meghatározott esetek is. Többségi döntés szükséges szintén a törvényben meghatározott feltételek szerint.
Szerintem ha nem sürgős a dolog, érdemes megvárni az osztatlanok megszüntetésének lehetőségét, ha végre sikerül összehozniuk az osztóprogramot.
Válasz D. Csaba(Quercus) #1833. hozzászólásáraKedves Csaba, a nevedre kattintva olvasható az összes eddigi hozzászollásod!
Azok alapján el hiszem hogy jobban képben vagy. Szivessen olvassuk hogy kell csinálni, oszd meg velünk. Ilyen időben úgy is rá érünk.
Válasz Dinci #1832. hozzászólásáraEz nem segítség, hanem félrevezetés.
Nincs olyan, hogy valaki egy osztatlanban tulajdonostársként kijelöli a saját tulajdoni hányadát ahol neki tetszik, majd ezt elfogadtatja a többiekkel, akik meg maradnak együtt anélkül, hogy az ő tulajdoni hányaduk elhelyezkedése is kijelölésre kerülne.
Válasz jambo #1828. hozzászólásáraMindenkinek külön példányt,kell postázni.
Időben sem lenne hatékony mindet egymás után visszavárni, meg ha nem küldik vissza de előtte már öten aláírták az kellemetlen.
Már ha jól értem a kérdést.
Nálunk 60 nap lett volna a türelmi idő, ha valaki nem küldi vissza, ezt biztasson tudom, de ez nem olyan rég volt és szerencsére nem volt rá szükség.
Válasz Dinci #1826. hozzászólásáraKöszönöm az információt. Még csak az lenne a kérdésem hogy mindenkinek ugyanazt a példányt kell elküldeni vagy mindenkinek külön példányt?
bocsánat remélem nem gond ha tegezőben válaszolok.
1. kérsz a földhivatalban egy térképvázlatot
(csak a sajátjukat fogadják el, mert az pénzbe kerül)
2. letöltöd a földhivatal onlinról a tulajdoni lapot amely tartalmazza a többi tulajdonos társ címét, adatait.(nem baj ha elavult)
3. Berajzolod a térképre melyik részét szeretnéd használni a területnek.
4. Írsz egy pár soros földhasználati megállapodást, miszerint a tulajdonos tudomásul veszi, hogy a térképen jelölt területet kívánod használni. (név, születési év-hely, cím)
5. Minden fellelhető tulajdonossal aláíratod, a megállapodást, és a térképet is.
6. aki nincs a közelben annak elküldöd tértivevénnyel, válaszborítékkal.Itt elég az eredeti földhivatalos fénymásolata.
Az a legjobb ha át sem veszik (mondjuk elhunyt), mert akkor , nem a te hibád, a visszatért tértivevényt elfogadja a földhivatal. Aki átveszi , de nem küldi vissza, annak 60 nap várakozási idő van, addig nem adhatod be a földhasználati kérelmet.
Ha valaki visszaküldi aláíratlanul és jelzi, hogy , hogy neki nem felel meg, akkor nagyjából bukta... esetleg megegyezel vele ha lehet és kezded elölről.
Nem egyszerű, de nem lehetetlen. Bizalmatlanok az emberek, nem írnak alá semmit, ha nem olyan emberrel mész akit ismernek.
Ja még egy . A posta rákapott a covid miatt, hogy aláírja a címzett helyett és bedobja a postaládába a tértivevényes levelet. Ez nagy hiba nekünk, mert jobb lenne, ha visszajönne, hogy nem vették át, akkor nem kell 60 napot várni.
Felénk mindenki segítőkész volt, és aláírta, mert lehet legközelebb Ő jön ugyanilyennel, szóval kivitelezhető. Az idősekhez meg vigyél valakit akit ismernek személyessen.
Sziasztok. Valaki el tudná magyarázni hogy a földbérlés hogy működik osztatlan közösben amiben van tulajdonos, de nem én vagyok a többségi tulajdonos? Sima földbérletet ugye visszadobták. Az nagyvonalakban megvan hogy térképrajzolás, többlethasználati megosztás... De ez a gyakorlatban hogy néz ki? Előre is köszönöm a segítséget...
"1. § A földnek minősülő ingatlanon fennálló osztatlan közös tulajdonnak az ingatlan megosztásával történő megszüntetése iránt a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásáról és a földnek minősülő ingatlanok jogosultjai adatainak ingatlan-nyilvántartási rendezéséről szóló 2020. évi LXXI. törvény 2. alcíme szerinti eljárás lefolytatásával összefüggő, a folyamatban lévő megosztás tényének feljegyzésére irányuló kérelem nem nyújtható be az ingatlanügyi hatósághoz."
A dolog egyértelmű. Csak a megosztás van felfüggesztve. Ha nem lehetséges a megosztás, mert nem alakítható ki legalább önálló ingatlan, vagyis csak az a lehetőség áll fenn, hogy egy tulajdonostárs bekebelezze a többiek tulajdoni hányadát, az nincs felfüggesztve. Ettől függetlenül a földhivatalok vezetői szándékosan ezt sem engedik. Azt nem tudom, hogy ezt a baromságot saját kútfőből merítették, vagy utasították őket erre.
A rendeletnek egyébként semmi köze a covidhoz. Az van, hogy nem tudják megcsinálni az osztóprogramot.Szerintem nem is fogják tudni. Na meg az, hogy módosítani fogják a törvényt, mert úgy szar, ahogy van. Megjegyzem, a valós problémákat most sem orvosolták.
Lesz egy pár "apróbb" változtatás az osztatlan közös tulajdont megszüntető 2020. évi LXXI. törvényben.
Például ha több igazságügyi szakértói értékbecslés készül, akkor a legmagasabb megállapított értéket kell megfizetni a bekebelezőnek.
A részarány földkiadás során keletkezett osztatlanok megszüntetése átkerül ebbe a törvénybe.
Az egyezséget közjegyző, vagy kamarai jogtanácsos is ellenjegezheti.
Lehetőség lesz bírsághoz fordulni azon tulajdonostársaknak, akiknek a tulajdonrészét bekebelezték, hogy a bíróság a törvényben meghatározott feltételek esetén a részükre is kialakítson önálló tulajdoni hányadot.
Ha a teljes ingatlan egy tulajdonostárs tulajdonába kerül, vagyis a bekebelezés esetén nem a használat, nem a tulajdoni hányad, stb. fog dönteni, hanem az, hogy melyik tulajdonos társ ajánl többet a többieknek a cuccosért.
Válasz lkunfurminta #1818. hozzászólásáraNem tudom mekkora területről van szó, de komolyabb esetben keressetek ügyvédet. Itt az nem világos, elvileg jelenleg csak akkor indítják el az eljárást, ha egyetlen ember lehet a bekebelező, mert még nincs osztóprogram. Ha viszont egy eljárás elindul akkor a tulajdoni lapra bejegyzik ennek tényét és nem lehet adni-venni...
Tulajdonostárs bekebelezési eljárást kezdeményezett.30 napon belül nyilatkoztunk,hogy az általa megajánlott összeget nem fogadjuk el és I.Ü.szakértői véleményt kérünk.Elkészült 60 szoros a külömbség. Kézbesitve,átvette.Mivel ha nem készit tet uj szakértői véleményt,meg kell tériteni-e a szakértői dijat a fellebbezőknek. Földhitali bekebelezés elinditását, bejelentését nem lehet ellenőrizni a Hivatal elzárkózik. Közben Adásvételi szerződéssel kifüggesztésre került egy idős néni része amit megvásárolt napjainkban,persze nem a szakértő által megállapitott minimál áron.Támadható-e az adásvételi szerződés,hiszen egy eljárás közben,befejezése előtt egy megállapitott ár alatt,ill.létrejöhet-e a szerződés.Jótacsot várok. kösszi
Vettem földet az államtól.Érdekessége,hogy 67 AK.amit megvettem,osztatlanba vagyok,egy 86 éves emberkével,akinek van 1,15 AK.Küldték a papírt menjek be,hogy a megosztási irányt megbeszélni.Kérdés,ez valami vicc?A bácsi,ha egyáltalán él,lesz külön hrsz.-e 1,15 AK. nak?Látszik,hogy ez csak arról szól,hogy egyes xy-ok,megfejjék az államot.
Válasz laszlo.lakatos #1815. hozzászólásáraHa röviden akarok válaszolni, akkor azt mondanám, hogy semmi különös, annyi hogy azt az egyet kivéve megveszed a többit. Szerződést kötsz azzal aki eladja, kifüggeszted, vársz. Ha ne jelentkeznek rá, akkor a tiéd lesz.
Ott kezdődik hogy el kell olvasni azt a rohadt földtörvényt az interneten, legalább a vonatkozó részeket!
Sziasztok. Az lenne a kérdésem, hogy van egy 3ha területű legelő. 16 ember nevén van. Meg szeretném venni. Mi van akkor ha 1 ember nem megy bele az eladásba? Nekem nincs benne tulajdonom.
Válaszukat előre is köszönöm.
"Mert ott nem úgy működik a dolog, hogy ha nekem egy 10 ha területben van 4/10 tulajdoni hányadom, és mondjuk van a földrészletben szántó, meg erdő, és ha szerzek többséget, akkor kihasítok magamnak 4 ha szántót, az erdőt meg majd megkapják a kisebbségben lévők. "
Fele-fele arányban vagyunk tulajdonosok egy gyumolcsosben. Terulete miatt nem megoszthato. Bekebelezest nem tudok inditani - bar fiatalabb vagyok - de nincs meg a 3 eves tulajdonjog. A tulajdonostarsnak azonban megvan, amennyiben bekebelezest indit, koteles vagyok a reszemet eladni?
Azt ertem, hogy a vetelar meghatarozasan lehet civakodni, de egy igazsagugyi szakerto altal meghatarozott osszeg mennyire tamadhato? Egyaltalan el kell e fogadnom es a telekreszem eladnom? Vagy visszautasithato a bekebelezes? Peldaul elofordulhat e, hogy kevesebb az osszeg amit az igaszsagugyi szakerto meghataroz annal, amrnnyiert a telket vettem. Nem beszelve arrol, amit rakoltottem (gazdasagi epulet is van rajta).
Válasz D. Csaba(Quercus) #1810. hozzászólásáraA nagy magosz kiadta állásfoglalásban,hogy a megosztásnál az addigi használati rend semmis. Ezt nem tudom hogy ki és,hogy gondolta,,de erdőre pl a törvényben is ott van,hogy a már meglévú új törvény szerinti használati rend kialakítás előnyt élvez a megosztásoknál,és abbol lehet ingatlant is kialakítani.
Válasz Matyi50 #1804. hozzászólásáraAz erdőkkel kapcsolatos problémákat a használati rend kialakításával lehetne kiküszöbölni. Ennek két akadálya van. Egyrészről az erdészeti hatóságok téves jogértelmezése, másrészről az a kötelezettség, ami a használati rendhez szükséges erdészeti térkép szakirányítókra terhelt elkészítését jelenti. Ilyen térképet nem hogy egy szakirányító nem tud készíteni, de még az erdészeti hatóság sem.
Válasz Matyi50 #1807. hozzászólásáraHát vazze, ki a faszom akarna bekebelezni egy ótvaras feketefenyőben, mikor az erdőtérkép szerinti hektáronkénti értéke mondjuk 1200000 Ft.
Válasz Matyi50 #1804. hozzászólásáraAzt szerintem gyakorlatilag a legtöbb esetben el kell felejteni, hogy majd a tulajdoni hányadom alapján kiszámolom, hogy az összterületből mennyi az enyém, és majd azt kapom meg.
Olyan viszont elképzelhető, hogy ha valakinek ez alapján nincs mondjuk 1 ha-ja, de bevállalja, hogy alacsonyabb AK értékű részből, alrészletből kap, akkor már 1-ha fölé kerül, és nem kebelezik be a tulajdoni hányadát.
Az erdőnél meg ott van az 1 ha és 30 méter széles korlát. Na most mi van akkor, ha nem tudod úgy megosztani az erdőt, hogy ez működjön minden esetben, amikor valakinek egyébként több mint 1 ha a tulajdoni hányada?
Szóval ember legyen a talpán, aki ezt át tudja látni. Szerintem nem sokan fognak erre vállalkozást alapítani.
Válasz Matyi50 #1805. hozzászólásáraErdők megosztására szerintem akkor kerül sor, ha annak piaci értéke meghaladja az erdőtérképi adatok alapján számított értéket. Vagyis nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy fenyő, nyár, lágy lombos állományokban nem fogja senki kezdeményezni a megosztást. Kivéve, ha nem kell bekebelezni. Mert akkor nincs gond.
Válasz D. Csaba(Quercus) #1802. hozzászólásáraAz új törvényben ráadásul nem erre van erdőérték számítási képlet,hanem a kivásárlásra.
Ilyen jellegű erdőérték számítás óriási munka lenne,hogy a reális érték alapján legyen megosztva egy erdőrészlet,ne a leírólapokra felírt irodai,max műholdképes adatok alapján.
Szóval erdőt ilyen módon megosztani egyenlő lenne a lehetetlennel a jelen állás szerint.
Válasz D. Csaba(Quercus) #1802. hozzászólásáraNa itt a bökkenő! Mégpedig az,hogy a végén lesz sok sok olyan tulaj erdőnél,aki jóval kevesebb területet fog kapni,mint ami az ingatlannyilvántartásban visszaszámolhatóan szerepel a nevén akár terület,akár aranykorona értékkel számolva. Ez valahol még érthető is,csak így 100% hogy pl erdőknél bőven lesz olyan tulajdonos,akinek nem jut majd terület se a végén
Ha jól emlékszem, akkor pl. a szántókon belül is vannak minőségi osztályok, amikhez eltérő AK érték tartozik. Szerintem ezt is figyelembe kell venni a megosztásnál. Azt, hogy ezt az osztóprogram teszi-é tisztába nem tudom. Szerintem igen.
A gond majd ott lesz, ahol egy földrészleten belül eltérő művelési ágú alrészletek vannak. Mert ott nem úgy működik a dolog, hogy ha nekem egy 10 ha területben van 4/10 tulajdoni hányadom, és mondjuk van a földrészletben szántó, meg erdő, és ha szerzek többséget, akkor kihasítok magamnak 4 ha szántót, az erdőt meg majd megkapják a kisebbségben lévők.
Válasz D. Csaba(Quercus) #1799. hozzászólásáraEz pl erdőnél azért sem játszana,mert lehetetlen mindenkinek ugyanolyan minőségű állományt kiméretni még azonos erdőrészleten belül sincs rá sokszor mód.Az osztatlan meg azért osztatlan mert egy egység ugyanannyit ér elvileg még most papíron pityi palkónak is,mint a másiknak.
Válasz hegesztocsabi #1795. hozzászólásáraIgen, ez így fog működni. A többség határozza meg kinek hová jut az osztatlan megszüntetése során a saját önálló tulajdona. De, hogy ez hogyan fog működni azt senki nem tudja.
Szerintem ez a dolog nem fog működni. Nem tudják megcsinálni az osztóprogramot.
Válasz hegesztocsabi #1795. hozzászólásáraÉrdekes kérdés.Van 10 heki, abból enyém 4 heki és van egy 1 hekis .5 hekit én bekebelezhetek .az 1 hekis hova kerül?Talán az osztóprogram ad választ?vagy egyezkedni kell vele?
Válasz D. Csaba(Quercus) #1794. hozzászólásáraEzzel most azt mondod,hogy ha megszerzem a többsèget akkor oda mérem ahová akarom a részem?
Ami marad az meg a maradóké?
Mert az jó.
Meghagynám nekik a nádas rèszt.
Az ugy is olyan nagy aranykorona.
Igaz hasztalan.
A hétvégén átfutottam megint az törvényt,és a vhr-t. Konkrétan a határidőket keresetem.
Két verzió van ugye. Az egyik, mikor kialakítható két önálló ingatlan, vagyis megosztásra kerül a sor. A másik, mikor nem alakítható ki két önálló ingatlan, vagyis a teljes földrészlet egy tulajdonostárs tulajdonába kerül. Ilyenkor nincs szó megosztásról.
Na most. A második esetben a vhr ad egy 30 napos határidőt. Igaz nem konkrétan arra, hogy ennyit kell várnia tulajdonostársaknak küldött értesítés feladási időpontjától, hanem pl. arra,hogy a tulajdonostárs nyilatkozzon arról, hogyan, hová kéri a bekebelezésért járó összeget. Vagyis itt tiszta, hogy az értesítéstől, illetve annak átvételétől 30 napnak el kell telni.
De mi van akkor, ha a földrészlet megosztható? Mert itt nincs semmilyen határidő. Tehát valaki elküldi az értesítést a tulajdonostársaknak, bejelenti a megosztás megkezdését a földhivatalnak.......és utána?
Mert ha tegyük föl egymaga többségi tulajdonos, vagy már összehozta a többséget, és egymás között megegyeztek, akkor mi van? Ha megkapja az adatokat a földhivataltól, az osztóprogramhoz a kódot, akkor gyakorlatilag azonnal hozzáfoghat -ha egyéb dolgok nem akadályozzák- a megosztáshoz. Vagyis nem kell semmire és senkire várni. Nem kell megvárnia, hogy akar-é még valaki a másik tulajdonostárstól vásárolni, bekebelezni, vannak-é olyan tulajdonostársak akik szeretnének osztatlanban maradni, stb. Mire a többi tulajdonostárs fölriad, addigra kész a megosztás, a megállapodás a többség által aláírva, ügyvéddel ellenjegyezve....és a maradék nézhet ki a fejéből.
Válasz Rabó001 #1790. hozzászólásáraNem tudják megcsinálni az osztóprogramot. Ezért nem fogadja be a földhivatal azokat az iratokat sem, amikor egy tulajdonostárs tulajdonába kerül a teljes földrészlet. Miközben ezt nem korlátozza a kormányrendelet.
Gondolom, ha bukik az osztóprogram projekt, nagy égés lenne, ha ez a lehetőség meg működne.
Pár napja volt egy cikk, hogy osztoprogram sehol, a földhivatalok se fogadnak ügyfelet.
Csak azt nem értem akkor minek bevezetni egy törvényt elsejétől, meg reklámozni mindenhol, mikor még a feltételek sincsenek meg a végrehajtáshoz. Csak azért hogy erősnek mutassa magát a kormányzat.
Válasz Megmondó #1787. hozzászólásáraez a cikk 2005-ös az Alaptörvény később született meg. A PTK is jóval később 2013-ban. ( volt korábban is, de azok hatályukat vesztik az új jogszabályok megszületésével - lex posteriori derogat lege priori ).
Válasz Megmondó #1787. hozzászólásáraNincs olyan, hogy egy törvény Ptk. ellenes. Alaptörvény ellenes lehet. A Ptk. nem alapjog, annak rendelkezéseitől törvény eltérhet. Lásd pl. földforgalmi törvény.
3035 hozzászólás
Válasz Dinci #1834. hozzászólásáraMinden tulajdonostársnak ki kell jelölni saját a tulajdoni hányadát a térképen, és azt egyezségi okiratban kell rögzíteni, a térképen bejelölni. Aki részt vesz az egyezségben annak az okiratot, és a térképet is alá kell írni. Hozzájárulásnak számít az Fétv .71.§-ában meghatározott esetek is. Többségi döntés szükséges szintén a törvényben meghatározott feltételek szerint.
Szerintem ha nem sürgős a dolog, érdemes megvárni az osztatlanok megszüntetésének lehetőségét, ha végre sikerül összehozniuk az osztóprogramot.
Válasz D. Csaba(Quercus) #1833. hozzászólásáraKedves Csaba, a nevedre kattintva olvasható az összes eddigi hozzászollásod!
Azok alapján el hiszem hogy jobban képben vagy. Szivessen olvassuk hogy kell csinálni, oszd meg velünk. Ilyen időben úgy is rá érünk.
Válasz Dinci #1832. hozzászólásáraEz nem segítség, hanem félrevezetés.
Nincs olyan, hogy valaki egy osztatlanban tulajdonostársként kijelöli a saját tulajdoni hányadát ahol neki tetszik, majd ezt elfogadtatja a többiekkel, akik meg maradnak együtt anélkül, hogy az ő tulajdoni hányaduk elhelyezkedése is kijelölésre kerülne.
Válasz D. Csaba(Quercus) #1831. hozzászólására
Nagyon szivessen! Örülök ha tudtam segíteni.
Válasz Dinci #1826. hozzászólásáraEz így ebben a formában nem igaz.
Válasz Dinci #1829. hozzászólásáraIgen,így értettem a kérdést. Nagyon szépen köszönöm a segítséget..
Válasz jambo #1828. hozzászólásáraMindenkinek külön példányt,kell postázni.
Időben sem lenne hatékony mindet egymás után visszavárni, meg ha nem küldik vissza de előtte már öten aláírták az kellemetlen.
Már ha jól értem a kérdést.
Nálunk 60 nap lett volna a türelmi idő, ha valaki nem küldi vissza, ezt biztasson tudom, de ez nem olyan rég volt és szerencsére nem volt rá szükség.
Válasz Dinci #1826. hozzászólásáraKöszönöm az információt. Még csak az lenne a kérdésem hogy mindenkinek ugyanazt a példányt kell elküldeni vagy mindenkinek külön példányt?
Válasz Dinci #1826. hozzászólásáraÉn csak 30 napról tudok.
Kedves Jambo,
bocsánat remélem nem gond ha tegezőben válaszolok.
1. kérsz a földhivatalban egy térképvázlatot
(csak a sajátjukat fogadják el, mert az pénzbe kerül)
2. letöltöd a földhivatal onlinról a tulajdoni lapot amely tartalmazza a többi tulajdonos társ címét, adatait.(nem baj ha elavult)
3. Berajzolod a térképre melyik részét szeretnéd használni a területnek.
4. Írsz egy pár soros földhasználati megállapodást, miszerint a tulajdonos tudomásul veszi, hogy a térképen jelölt területet kívánod használni. (név, születési év-hely, cím)
5. Minden fellelhető tulajdonossal aláíratod, a megállapodást, és a térképet is.
6. aki nincs a közelben annak elküldöd tértivevénnyel, válaszborítékkal.Itt elég az eredeti földhivatalos fénymásolata.
Az a legjobb ha át sem veszik (mondjuk elhunyt), mert akkor , nem a te hibád, a visszatért tértivevényt elfogadja a földhivatal. Aki átveszi , de nem küldi vissza, annak 60 nap várakozási idő van, addig nem adhatod be a földhasználati kérelmet.
Ha valaki visszaküldi aláíratlanul és jelzi, hogy , hogy neki nem felel meg, akkor nagyjából bukta... esetleg megegyezel vele ha lehet és kezded elölről.
Nem egyszerű, de nem lehetetlen. Bizalmatlanok az emberek, nem írnak alá semmit, ha nem olyan emberrel mész akit ismernek.
Ja még egy . A posta rákapott a covid miatt, hogy aláírja a címzett helyett és bedobja a postaládába a tértivevényes levelet. Ez nagy hiba nekünk, mert jobb lenne, ha visszajönne, hogy nem vették át, akkor nem kell 60 napot várni.
Felénk mindenki segítőkész volt, és aláírta, mert lehet legközelebb Ő jön ugyanilyennel, szóval kivitelezhető. Az idősekhez meg vigyél valakit akit ismernek személyessen.
Remélem tudtam segíteni. Szép napot.
Sziasztok. Valaki el tudná magyarázni hogy a földbérlés hogy működik osztatlan közösben amiben van tulajdonos, de nem én vagyok a többségi tulajdonos? Sima földbérletet ugye visszadobták. Az nagyvonalakban megvan hogy térképrajzolás, többlethasználati megosztás... De ez a gyakorlatban hogy néz ki? Előre is köszönöm a segítséget...
Ja, és ha nem fideszcsicska érdekvédelem lenne (nak, magosz), akkor ebből már országos botrányt csináltak volna. De ezeknek kuss van.
Válasz BélaNB #1821. hozzászólásáraA kormányrendelet csak a megosztás bejelentésnek lehetőségét függesztette föl.
"1. § A földnek minősülő ingatlanon fennálló osztatlan közös tulajdonnak az ingatlan megosztásával történő megszüntetése iránt a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásáról és a földnek minősülő ingatlanok jogosultjai adatainak ingatlan-nyilvántartási rendezéséről szóló 2020. évi LXXI. törvény 2. alcíme szerinti eljárás lefolytatásával összefüggő, a folyamatban lévő megosztás tényének feljegyzésére irányuló kérelem nem nyújtható be az ingatlanügyi hatósághoz."
A dolog egyértelmű. Csak a megosztás van felfüggesztve. Ha nem lehetséges a megosztás, mert nem alakítható ki legalább önálló ingatlan, vagyis csak az a lehetőség áll fenn, hogy egy tulajdonostárs bekebelezze a többiek tulajdoni hányadát, az nincs felfüggesztve. Ettől függetlenül a földhivatalok vezetői szándékosan ezt sem engedik. Azt nem tudom, hogy ezt a baromságot saját kútfőből merítették, vagy utasították őket erre.
A rendeletnek egyébként semmi köze a covidhoz. Az van, hogy nem tudják megcsinálni az osztóprogramot.Szerintem nem is fogják tudni. Na meg az, hogy módosítani fogják a törvényt, mert úgy szar, ahogy van. Megjegyzem, a valós problémákat most sem orvosolták.
Válasz BélaNB #1821. hozzászólásáraIgen.
Üdv. Létezhet, hogy az illetékes földhivatal, a vírushelyzetre hivatkozva nem fogadja be a osztatlan megosztásával kapcsolatos papírokat?
Lesz egy pár "apróbb" változtatás az osztatlan közös tulajdont megszüntető 2020. évi LXXI. törvényben.
Például ha több igazságügyi szakértói értékbecslés készül, akkor a legmagasabb megállapított értéket kell megfizetni a bekebelezőnek.
A részarány földkiadás során keletkezett osztatlanok megszüntetése átkerül ebbe a törvénybe.
Az egyezséget közjegyző, vagy kamarai jogtanácsos is ellenjegezheti.
Lehetőség lesz bírsághoz fordulni azon tulajdonostársaknak, akiknek a tulajdonrészét bekebelezték, hogy a bíróság a törvényben meghatározott feltételek esetén a részükre is kialakítson önálló tulajdoni hányadot.
Ha a teljes ingatlan egy tulajdonostárs tulajdonába kerül, vagyis a bekebelezés esetén nem a használat, nem a tulajdoni hányad, stb. fog dönteni, hanem az, hogy melyik tulajdonos társ ajánl többet a többieknek a cuccosért.
Válasz lkunfurminta #1818. hozzászólásáraNem tudom mekkora területről van szó, de komolyabb esetben keressetek ügyvédet. Itt az nem világos, elvileg jelenleg csak akkor indítják el az eljárást, ha egyetlen ember lehet a bekebelező, mert még nincs osztóprogram. Ha viszont egy eljárás elindul akkor a tulajdoni lapra bejegyzik ennek tényét és nem lehet adni-venni...
Tulajdonostárs bekebelezési eljárást kezdeményezett.30 napon belül nyilatkoztunk,hogy az általa megajánlott összeget nem fogadjuk el és I.Ü.szakértői véleményt kérünk.Elkészült 60 szoros a külömbség. Kézbesitve,átvette.Mivel ha nem készit tet uj szakértői véleményt,meg kell tériteni-e a szakértői dijat a fellebbezőknek. Földhitali bekebelezés elinditását, bejelentését nem lehet ellenőrizni a Hivatal elzárkózik. Közben Adásvételi szerződéssel kifüggesztésre került egy idős néni része amit megvásárolt napjainkban,persze nem a szakértő által megállapitott minimál áron.Támadható-e az adásvételi szerződés,hiszen egy eljárás közben,befejezése előtt egy megállapitott ár alatt,ill.létrejöhet-e a szerződés.Jótacsot várok. kösszi
Vettem földet az államtól.Érdekessége,hogy 67 AK.amit megvettem,osztatlanba vagyok,egy 86 éves emberkével,akinek van 1,15 AK.Küldték a papírt menjek be,hogy a megosztási irányt megbeszélni.Kérdés,ez valami vicc?A bácsi,ha egyáltalán él,lesz külön hrsz.-e 1,15 AK. nak?Látszik,hogy ez csak arról szól,hogy egyes xy-ok,megfejjék az államot.
Válasz laszlo.lakatos #1815. hozzászólásáraHa röviden akarok válaszolni, akkor azt mondanám, hogy semmi különös, annyi hogy azt az egyet kivéve megveszed a többit. Szerződést kötsz azzal aki eladja, kifüggeszted, vársz. Ha ne jelentkeznek rá, akkor a tiéd lesz.
Ott kezdődik hogy el kell olvasni azt a rohadt földtörvényt az interneten, legalább a vonatkozó részeket!
Sziasztok. Az lenne a kérdésem, hogy van egy 3ha területű legelő. 16 ember nevén van. Meg szeretném venni. Mi van akkor ha 1 ember nem megy bele az eladásba? Nekem nincs benne tulajdonom.
Válaszukat előre is köszönöm.
"Mert ott nem úgy működik a dolog, hogy ha nekem egy 10 ha területben van 4/10 tulajdoni hányadom, és mondjuk van a földrészletben szántó, meg erdő, és ha szerzek többséget, akkor kihasítok magamnak 4 ha szántót, az erdőt meg majd megkapják a kisebbségben lévők. "
De, ez pontosan így lesz.
Sziasztok!
Fele-fele arányban vagyunk tulajdonosok egy gyumolcsosben. Terulete miatt nem megoszthato. Bekebelezest nem tudok inditani - bar fiatalabb vagyok - de nincs meg a 3 eves tulajdonjog. A tulajdonostarsnak azonban megvan, amennyiben bekebelezest indit, koteles vagyok a reszemet eladni?
Azt ertem, hogy a vetelar meghatarozasan lehet civakodni, de egy igazsagugyi szakerto altal meghatarozott osszeg mennyire tamadhato? Egyaltalan el kell e fogadnom es a telekreszem eladnom? Vagy visszautasithato a bekebelezes? Peldaul elofordulhat e, hogy kevesebb az osszeg amit az igaszsagugyi szakerto meghataroz annal, amrnnyiert a telket vettem. Nem beszelve arrol, amit rakoltottem (gazdasagi epulet is van rajta).
Elore is koszonom!
Válasz Matyi50 #1811. hozzászólásáraAz erdők kivételével a használati rendnek nincs jelentősége. Az erdők esetében azonban attól nem lehet eltérni.
Válasz D. Csaba(Quercus) #1810. hozzászólásáraA nagy magosz kiadta állásfoglalásban,hogy a megosztásnál az addigi használati rend semmis. Ezt nem tudom hogy ki és,hogy gondolta,,de erdőre pl a törvényben is ott van,hogy a már meglévú új törvény szerinti használati rend kialakítás előnyt élvez a megosztásoknál,és abbol lehet ingatlant is kialakítani.
Válasz Matyi50 #1804. hozzászólásáraAz erdőkkel kapcsolatos problémákat a használati rend kialakításával lehetne kiküszöbölni. Ennek két akadálya van. Egyrészről az erdészeti hatóságok téves jogértelmezése, másrészről az a kötelezettség, ami a használati rendhez szükséges erdészeti térkép szakirányítókra terhelt elkészítését jelenti. Ilyen térképet nem hogy egy szakirányító nem tud készíteni, de még az erdészeti hatóság sem.
Válasz Matyi50 #1807. hozzászólásáraHát vazze, ki a faszom akarna bekebelezni egy ótvaras feketefenyőben, mikor az erdőtérkép szerinti hektáronkénti értéke mondjuk 1200000 Ft.
Válasz Matyi50 #1804. hozzászólásáraAzt szerintem gyakorlatilag a legtöbb esetben el kell felejteni, hogy majd a tulajdoni hányadom alapján kiszámolom, hogy az összterületből mennyi az enyém, és majd azt kapom meg.
Olyan viszont elképzelhető, hogy ha valakinek ez alapján nincs mondjuk 1 ha-ja, de bevállalja, hogy alacsonyabb AK értékű részből, alrészletből kap, akkor már 1-ha fölé kerül, és nem kebelezik be a tulajdoni hányadát.
Az erdőnél meg ott van az 1 ha és 30 méter széles korlát. Na most mi van akkor, ha nem tudod úgy megosztani az erdőt, hogy ez működjön minden esetben, amikor valakinek egyébként több mint 1 ha a tulajdoni hányada?
Szóval ember legyen a talpán, aki ezt át tudja látni. Szerintem nem sokan fognak erre vállalkozást alapítani.
Válasz D. Csaba(Quercus) #1806. hozzászólásáraBekebelezni se sokan akarnak már szerintem,látva a káoszt,ami e körül van...
Válasz Matyi50 #1805. hozzászólásáraErdők megosztására szerintem akkor kerül sor, ha annak piaci értéke meghaladja az erdőtérképi adatok alapján számított értéket. Vagyis nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy fenyő, nyár, lágy lombos állományokban nem fogja senki kezdeményezni a megosztást. Kivéve, ha nem kell bekebelezni. Mert akkor nincs gond.
Válasz D. Csaba(Quercus) #1802. hozzászólásáraAz új törvényben ráadásul nem erre van erdőérték számítási képlet,hanem a kivásárlásra.
Ilyen jellegű erdőérték számítás óriási munka lenne,hogy a reális érték alapján legyen megosztva egy erdőrészlet,ne a leírólapokra felírt irodai,max műholdképes adatok alapján.
Szóval erdőt ilyen módon megosztani egyenlő lenne a lehetetlennel a jelen állás szerint.
Válasz D. Csaba(Quercus) #1802. hozzászólásáraNa itt a bökkenő! Mégpedig az,hogy a végén lesz sok sok olyan tulaj erdőnél,aki jóval kevesebb területet fog kapni,mint ami az ingatlannyilvántartásban visszaszámolhatóan szerepel a nevén akár terület,akár aranykorona értékkel számolva. Ez valahol még érthető is,csak így 100% hogy pl erdőknél bőven lesz olyan tulajdonos,akinek nem jut majd terület se a végén
Ha jól emlékszem, akkor pl. a szántókon belül is vannak minőségi osztályok, amikhez eltérő AK érték tartozik. Szerintem ezt is figyelembe kell venni a megosztásnál. Azt, hogy ezt az osztóprogram teszi-é tisztába nem tudom. Szerintem igen.
Válasz Matyi50 #1801. hozzászólásáraAz erdőknél van lehetőség az értékarányos megosztásra, már ha be lehet tartani az Evt. előírásait.
A gond majd ott lesz, ahol egy földrészleten belül eltérő művelési ágú alrészletek vannak. Mert ott nem úgy működik a dolog, hogy ha nekem egy 10 ha területben van 4/10 tulajdoni hányadom, és mondjuk van a földrészletben szántó, meg erdő, és ha szerzek többséget, akkor kihasítok magamnak 4 ha szántót, az erdőt meg majd megkapják a kisebbségben lévők.
Válasz D. Csaba(Quercus) #1799. hozzászólásáraEz pl erdőnél azért sem játszana,mert lehetetlen mindenkinek ugyanolyan minőségű állományt kiméretni még azonos erdőrészleten belül sincs rá sokszor mód.Az osztatlan meg azért osztatlan mert egy egység ugyanannyit ér elvileg még most papíron pityi palkónak is,mint a másiknak.
Válasz D. Csaba(Quercus) #1799. hozzászólásáraJó azt értem .De ha az aranykoronát el osztotuk,akkor a tulajdonosok ak. valahova kerül.http://www.nak.hu/kiadvanyok/kiadvanyok/3697-a-foldeken-fennallo-osztatlan-kozos-tulajdon-felszamolasarol-es-az-ingatlan-nyilvantartas-adatainak-rendezeserol/file?
Válasz én 11 #1796. hozzászólásáraAzért azt meg kellene érteni, hogy nem területet osztunk, hanem aranykoronát.
Válasz hegesztocsabi #1795. hozzászólásáraIgen, ez így fog működni. A többség határozza meg kinek hová jut az osztatlan megszüntetése során a saját önálló tulajdona. De, hogy ez hogyan fog működni azt senki nem tudja.
Szerintem ez a dolog nem fog működni. Nem tudják megcsinálni az osztóprogramot.
Válasz én 11 #1796. hozzászólásáraEgyszer megtudunk mindent is talán.
Válasz hegesztocsabi #1795. hozzászólásáraÉrdekes kérdés.Van 10 heki, abból enyém 4 heki és van egy 1 hekis .5 hekit én bekebelezhetek .az 1 hekis hova kerül?Talán az osztóprogram ad választ?vagy egyezkedni kell vele?
Válasz D. Csaba(Quercus) #1794. hozzászólásáraEzzel most azt mondod,hogy ha megszerzem a többsèget akkor oda mérem ahová akarom a részem?
Ami marad az meg a maradóké?
Mert az jó.
Meghagynám nekik a nádas rèszt.
Az ugy is olyan nagy aranykorona.
Igaz hasztalan.
A hétvégén átfutottam megint az törvényt,és a vhr-t. Konkrétan a határidőket keresetem.
Két verzió van ugye. Az egyik, mikor kialakítható két önálló ingatlan, vagyis megosztásra kerül a sor. A másik, mikor nem alakítható ki két önálló ingatlan, vagyis a teljes földrészlet egy tulajdonostárs tulajdonába kerül. Ilyenkor nincs szó megosztásról.
Na most. A második esetben a vhr ad egy 30 napos határidőt. Igaz nem konkrétan arra, hogy ennyit kell várnia tulajdonostársaknak küldött értesítés feladási időpontjától, hanem pl. arra,hogy a tulajdonostárs nyilatkozzon arról, hogyan, hová kéri a bekebelezésért járó összeget. Vagyis itt tiszta, hogy az értesítéstől, illetve annak átvételétől 30 napnak el kell telni.
De mi van akkor, ha a földrészlet megosztható? Mert itt nincs semmilyen határidő. Tehát valaki elküldi az értesítést a tulajdonostársaknak, bejelenti a megosztás megkezdését a földhivatalnak.......és utána?
Mert ha tegyük föl egymaga többségi tulajdonos, vagy már összehozta a többséget, és egymás között megegyeztek, akkor mi van? Ha megkapja az adatokat a földhivataltól, az osztóprogramhoz a kódot, akkor gyakorlatilag azonnal hozzáfoghat -ha egyéb dolgok nem akadályozzák- a megosztáshoz. Vagyis nem kell semmire és senkire várni. Nem kell megvárnia, hogy akar-é még valaki a másik tulajdonostárstól vásárolni, bekebelezni, vannak-é olyan tulajdonostársak akik szeretnének osztatlanban maradni, stb. Mire a többi tulajdonostárs fölriad, addigra kész a megosztás, a megállapodás a többség által aláírva, ügyvéddel ellenjegyezve....és a maradék nézhet ki a fejéből.
Válasz Rabó001 #1790. hozzászólásáraNem tudják megcsinálni az osztóprogramot. Ezért nem fogadja be a földhivatal azokat az iratokat sem, amikor egy tulajdonostárs tulajdonába kerül a teljes földrészlet. Miközben ezt nem korlátozza a kormányrendelet.
Gondolom, ha bukik az osztóprogram projekt, nagy égés lenne, ha ez a lehetőség meg működne.
Megosztási megállapodás tervezetét honnan tudnék letölteni?
Válasz Rabó001 #1790. hozzászólására Párhuzamos hazugságok.
Szinte semmit nem lehet intézni!
Pár napja volt egy cikk, hogy osztoprogram sehol, a földhivatalok se fogadnak ügyfelet.
Csak azt nem értem akkor minek bevezetni egy törvényt elsejétől, meg reklámozni mindenhol, mikor még a feltételek sincsenek meg a végrehajtáshoz. Csak azért hogy erősnek mutassa magát a kormányzat.
Válasz Megmondó #1787. hozzászólásáraez a cikk 2005-ös az Alaptörvény később született meg. A PTK is jóval később 2013-ban. ( volt korábban is, de azok hatályukat vesztik az új jogszabályok megszületésével - lex posteriori derogat lege priori ).
Válasz Megmondó #1787. hozzászólásáraNincs olyan, hogy egy törvény Ptk. ellenes. Alaptörvény ellenes lehet. A Ptk. nem alapjog, annak rendelkezéseitől törvény eltérhet. Lásd pl. földforgalmi törvény.
Válasz D. Csaba(Quercus) #1785. hozzászólásáraSzerintem ? PTK ellenes!
magántulajdonhoz való jog!
https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/alkotmanyjog/ch08s06.html
Válasz D. Csaba(Quercus) #1785. hozzászólásáraSzerintem ? PTK ellenes!
magántulajdonhoz való jog!
https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/alkotmanyjog/ch08s06.html