Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak644 FtBenzin árak625 FtEUR416.32 FtUSD400.8 FtCHF443.07 FtGBP501.5 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Ha neked be volt jegyezve az egészre a földhasználat, akkor szerintem esélytelen a szomszéd. De bizonyítható a dolog azzal is, hogy ki mire adott be évek óta területalapú támogatást.
#1. hozzászólás, endypapa küldte be 2013-12-04 15:52:10-kor | [TÖRÖL] | Felhasználó kitiltása: egy napra | egy hétre | egy hónapra
Tanácsot szeretnék kérni, hogy ezzel az üggyel fogadjak-e ügyvédet, vagy tiszta ügy, nem veszíthetek.
2008-ban vettem egy rétet osztatlan közösben, így a terület 2/3 az enyém lett, egy harmada egy halott nevén van. Kerestem annak idajén az örökösöket, de akit találtam nem kívánt az örökséggel foglalkozni, csak anyit mondott, hogy használjam egészséggel. Ez után mentem a földhivatalba, és lejelentettem a füldhasználatot az egész területre (akkor még lehetett). Azóta az egész területet villanypásztorral bekerítve, legeltetéssel folyamatosan hasznosítom.
Tavaj az elvadult részét nekiálltam tisztítani, bokrokat írtani. Az egyik szomszéd ezt látva neki állt rendes fákat levágni róla. mikor mondtam neki, hogy hagyja abba, mert ez az én tulajdonom, és használatom azt mondta, ezeket a fákat valamikor ő ültette és ezért az övé. Kora miatt (70 felett) és korábbi jó viszonyunkra való tekintettel nem jelentettem fel a rendőrségen, hanem a jegyzőt kértem meg, hogy járjon el az ügyben. A favágást ennek eredményeképp abba is hagyta.
Erre most kapok egy idézést, mint alperes, hogy el akarja bírtokolni a terület vele határos részét.
Szerintetek???
Eddig is saját rajz volt. Sőtt,volt ahol az se kellett,ha ráírtam,közös használat.De a lényeg,most hosszabbítsák a nemzeti földeket,az 1 éves engedélyeket.Addig nem jegyzik be,még nincs vázrajz.Szóval ez ügybe valakinek tapasztalat?
Ha kevesen vannak benne, akkor megoldható.
Ha sokan, akkor csak a rendelet alkotó szerint megoldható. Debrecenben több millió Ft-ot ajánlott munkabérnek, egy KFT, hogy .....
Nyilvánosan nem vállalta el a végrehajtást. Ezt már februárban Hajdúböszörmányben megállapítottuk hogy "nem lehet megvalósítani".
Annak a területnek pl az össz AK értéke 402,64 és ebből van Neked 2,28 AK-d.
Kellene tudni, hogy mennyi az osztatlan terület össz Ha-a és már ki is lehet számolni átlag alapján, ami nem 100%-os de megközelítőleg jó is lehet.
Osztatlan közös földterület tulajdoni lapján szerepel ez: tulajdoni hányad 228/40264. Ezt lehet tudni hogy mit jelent?? Azt honnan lehet megtudni hogy mekkora földterületről van szó?
Tisztelt Radocz,MZ/X,Szabi,köszönöm a reagálásokat,megpróbálom pontosítani a kapott szerződéstervezeteket mert látom,hogy volt néhány hibás közlésem. Pl.-ul résztulajdonom van,nem kukorica de 33kg búza/AK a haszonbér stb. Tehát mégegyszer köszönöm,hogy próbáltatok felvilágosítani és rövidesen pontos leírással jelentkezem.
Beszélj a falugazdászoddal, aztán hívj fel telefonon, vagy itt illetve privátan is foglald össze, hogy mit szeretnél. Vizsgáljuk meg, mivel jársz jobban.
Ezt eladod, a közeledben meg veszel másikat, illetve lőbb veszel asztán eladod. Esetleg csere is szóba jöhet.
Ez Internet világában kicsi a világ.
Az új földtörvény megnehezíti/lehetetlenné teszi a cserét is földmívesnek nem mondható emberek között.
Valami itt nem jó, hogyan vagy osztatlanban 1/1 tulajdoni résszel?
Ha valóban osztatlan, akkor figyelj rá, hogy 30 napon belül reagálnod kell a megkeresésükre, különben beleegyezettnek tekintik a bérletet és az ő feltételükkel művelik a területet.
A 30kg/ak nem olyan rossz összeg, tekintettel arra, hogy 1 ha területről van szó, persze tény, hogy nem is a legmagasabb bérleti díj.
Azzal ha kiméreted nem jársz feltétlenül jól, 1 ha különálló területért nem fog senki kapkodni. Ezt maximum a szomszédnak tudod kiadni bérbe, de ott is a szomszéd fogja a feltételeket diktálni, magasabb bérleti díjat nem nagyon kapsz érte. Ha neki nem kell vagy nem tudtok megegyezni akkor a nyakadon fog maradni és csak problémád lesz vele. Arra kellene törekedni, hogy az osztatlanban minél nagyobb tulajdonrészt szerezz, minél nagyobb területed van annál jobb alkupozícióban vagy.
A kérdéses föld Csongrád megyében van. Somogyban lakom.Korom sem teszi lehetővé a gazdálkodást.Szeretném minőségének megfelelő bérleti díjért kiadni.Az ajánlat 30kg kukorica(júniusi tőzsde árfolyamon) AK-ként. Ezt nem tartom értékarányosnak. Igazából arra számítottam,hogy idén tavasszal az ígért kimérések megtörténnek és akkor szabadon rendelkezhettem volna a földdel. Köszönöm a hozzászólásod.
Osztatlan közösben lévő 30 AK minőségű (1 ha) 1/1-s tulajdonomra,a ZRT. .szerződés ajánlatot tett. Ebből beidéznék egy szakaszt :
"Tájékoztatom arról is,hogyha a levelemhez mellékelt haszonbérleti szerződés egyikét sem küldené vissza,akkor az Önnel régebben kötött haszonbérleti szerződés lejártakor termőföld használatba vételéről (tulajdonostársak tértivevényes megkeresése,földmérő mérnök fogadása,új használati megállapodás létrehozása,esetlegesen ügyvéd fogadása)a továbbiakban Önnek kell gondoskodnia,magas költségeit viselnie."
Azt szeretném tudni,ezt valós fenyegetettség vagy finom kényszerítés a szerződés aláírására.
Megjegyzem,korábban sem írtam alá a Zrt. szerződéseit,ezért egy minimális haszonbérleti díjat fizettek 8E. Ft./év. További kérdésem,ez nem volt jogtalan földhasználat ? Ha igen,akkor a földalapú támogatás felvétele is jogtalan lehetett.
Köszönettel várom megtisztelő válaszukat.
Válasz #402. hozzászólásra
Keversz két dolgot, de részben azért igazad van.
1. Az osztatlan állami, ingyenes mérése áll. Meg tudod csináltatni, ha vállalod a költségeket és végig csinálod az eljárást, földmérő és ügyvéd kell hozzá. A földmérő mér és vázrajzot gyárt, az ügyvéd egyezséget próbál létrehozni, ha nincs, vagy sorsol és a végén okiratot készít. Azokkal kell csak egyeztetni (ha jól tudom), akik kérték a mérést, ha szerencséd van beszállnak, esetleg összeálltok többen.
A mezei megosztáshoz képest előny, hogy nem kell telekalakítási engedélyt kérni, hátrány a mérésre vannak különleges előírások, ami miatt drágább lehet.
2. Használati megosztás, ami osztatlannál akkor kell, ha földhasználatot akarsz bejelenteni. Itt földmérővel vázrajzot kell csináltatni, ezt nem lehet átvezetni az ingatlannyilvántartáson, viszont alapja lehet a fenti megosztásnak (tartják az itteni sorrendet). Ezt a vázrajzot kell a többiekkel elfogadtatni, aláíratni. Célszerű tértivevénnyel küldeni, mert ha nem reagál valamelyik tulajdonos társ akkor a tértivevényt elfogadja a hivatal. Részletes szabályok a földtörvény 11 paragrafusában le vannak írva.
Nincs rá pénz,mint sok minden másra sem. De erre nem is lesz szükség, mert ha ma veszel egy darabka földet valahol,(vagy valaki ugyanazon a táblán belül) és osztatlan közösbe van ahhoz, hogy be tudd jelenteni a földhasználatot, előbb meg kell szüntesd az osztatlan közöst.Ehhez vázrajzot kell készíttetni fölmérővel,táblán belüli tulajdonosokkal meg kell, hogy egyezz a sorrendről majd ki kell, hogy méresd.Persze mindig vannak olyan tulajdonostársak akinek nagyon jó úgy ahogy van,vagy nem elérhetőek,stb. És ezek szülik a problémákat.Ezek után tudod bejelenteni a földhasználatot.
Ezek után már nincs is szükség az ingyenes kimérésre.Ez persze nem kevés pénz, utánajárás,idő,ideg stb.
Hát nem jól kitalálták ...
Az eltérés oka valószínűleg az, hogy amíg osztatlanban vagytok a tulajdonhányad alapján számolják ki a területet (tulajdoni hányad*terület). Viszont ha megosztásra, kimérésre kerül egy tábla, akkor az esetek 99%-ban aranykorona arányos osztás történik. Az akkor ha csak egy minőségi osztály (alosztály), mondjuk szántó 2-es van a táblában nem okoz gondot, mert az így kimért terület azonos lesz a fenti számítással. Abban az esetben ha több ilyen minőségi osztály van, és ezek ráadásul még nem egyenletesen helyezkednek el, akkor jelentős lehet az eltérés az aranykorona arányos osztásból kapott terület és a fenti között, ha jobb, magasabb minőségi osztályúba kerülsz akkor azonos Ak ért kevesebb, ha rosszabb, akkor több területet kapsz. Szélsőségesebb esetben ez hektáros eltérést is okozhat. Nálunk a szántó 1 52.10Ak/ha, szántó 2 45.20Ak/ha, szántó 36.50ak/ha, a szántó 4 26.90Ak/ha értékű, nem mindegy hova kerülsz.
Ha osztás történt elvileg tudnotok kellene, mert minimum a földhivataltól egy határozatot illett volna kapni. Ha nem kaptatok be kell menni és megkérdezni mi történt.
Azt szeretném kérdezni, hogy találkozott-e már valaki olyan esettel, hogy megörökölt egy bizonyos földterületet az osztatlan közösbe, ezt a földhivatal bejegyezte a nevére, majd pár év elteltével értesítés nélkül módosítja a födhivatal az osztatlan közös földterület méretét, a tulajdoni hányadokat, minek következtében az öröklött terület szerintük jelentősen CSÖKKENT! .
Van-e erre ismereteitek szerint jogorvoslati lehetőség, bár most úgy néz ki, hogy ezt a manővert 1999-ben hajtották végre, hangsúlyozom mindezt értesítés nélkül?!
Aki tud, vagy volt hasonló esete, megköszönöm, ha válaszol.
Üdv. Mindenkinek
Megtenné valaki hogy néhány pontban leírná hogy mi a teendő ha osztatlan közösből tudnék földet venni? 11ha táblá és abból kb 1,5 ha.
Nincs benne részem, de helybéli vagyok stb...egyszerű szitu.
Mi is elkezdtünk ilyen dolgot intézni. Kell hozzá megosztási vázrajz, amit hivatalos földmérő készít el. A tulajdonos társakkal kell ez a megállapodás. Fizetni is elég sok a fizetni való. Úgyhogy nálunk az lett, hogy megvette az egyik fél a másik részét.
Az osztatlan közös tulajdonú földterület használati megállapodására, van valamiféle nyomtatvány????
Ha igen hol tudom letölteni??
És én mint nagyobb hányaddal rendelkező eldönthetem, hogy a terület melyik oldalán legyen az én részem???
Lassan közelednek a választások. Lesz addig valami a szétmérésből, vagy a "jót ötlet volt, felejtsük el" c. kategóriába tartozik a dolog?
A vicc az, hogy sem az állami "ingyen", sem a "költségvállalásos" módszerrel sem lehet semmit lépni.
Azért ez felháborító, nem?
Van egy osztatlan közös tulajdon amiben tulajdoni hányaddal rendelkezem és vele közvetlenül szomszédosan külön helyrajzi számon van 1/1-es tulajdonom is. Van erre törvény, hogy az osztatlan közösben lévő földhasználatot az 1/1 es tulajdonom mellé lehessen bejegyezni akár a többi tul. társ hozzájárulása nélkül is?
Üdv...
Következőben kérem a segítségetek.
Van egy földterület, két tulajdonossal, és egy bérlővel..
A földterület kisebbik felét a tulajdonos kiadta bérbe, a nagyobb részét idén ősztől mi vesszük át anyósoméktól. A területben a nagyobb rész a feleségemé.Amit eddig hivatalosan anyósomék használtak. A kérdés hogy kell e hivatalos személy beiktatása, a használati megosztáshoz? Vagy elég ha a két tulajdonos, és a jelenlegi bérlő közös megegyezés alapján írnak egy részletes mindenre kiterjedő földhasználati megállapodást, És azt mint akaratuknak mindennel megegyezően aláírják.
Természetesen, a hagyatéki végzésen is rajta van hogy én és a testvérem mennyi ak-t örököltünk és a 3. családtagomnak is megvannak a papírjai. Köszönöm a segítséget!
Válasz #385. hozzászólásra
Valamilyen iratod csak van,hogy hány Ar.korona föld van közösben!
Földalapú támogatást lehet rá igényelni.
Haszonbérleti szerződésben szintén van Ar.korona érték feltüntetve.
Ez azért szükséges mert a föld minősége osztályozva van!
Pl:10ak: 2 osztályú földben 0.5Ha
3 osztályú földben 0.9Ha
Értem, de gondolom valahogy alá kell támasztani azt hogy én ennyit szeretnék használni, mert 3 ha helyett nem jelölhetek be 5-öt. De gondolom ha megyek a földhivatalba ott majd segítenek.
Már csak arra lennék kíváncsi hogy pl. területalapút tudnám e így osztatlanból is a saját művelt területemre igényelni.
Válasz #383. hozzászólásra
Nevezzük táblának a földterületet.Lenni kell egy kiindulási pontnak,ami álltalában ott van, ahol hivatalosan kimért földterületek befejeződnek. Tehát kell az egész táblárol egy térkép és azon be kell rajzolni a használni kivánt földterületet.
És ha lejár a szerződés akkor egyszerűen csak bemegyek a földhivatalba és bejegyeztetem a saját nevemre? Meg még van 2 db ami családból kerülni hozzám használatra ugyanebből a táblából, akkor iratok velük egy haszonkölcsönt? és ennyi?
Válasz #380. hozzászólásra
Ez kb. úgy megy,hogy megegyeztek egymással Akik nem hosszabítanak szerződést és földhasználati jogot jegyeztettek be az illetékes FMhivatalnál.Majd,ha lesz a földkimérés akkor kell oda figyelni,hogy ha lehetséges ott maradjon a földed amit addig használsz!!(megegyezés,sorsolás).
Tudnátok e olyan ügyben segíteni, hogy van egy osztatlan közös. Elég sok tulajjal és sok tulajdonosnak lejár a bérleti szerződése jövőre.(köztük az enyém is és többen nem újítanak szerződést). Többen be is adták az állami támogatott kimérési igényüket, viszont ahogy hallottam 5 évig sem fog lezajlani ez a folyamat.
A kérdésem az lenne hogy hogyan jutok hozzá a saját földemhez? Vagyis ki fogja megmondani a bérleti szerződés lejárta után hogy ez az enyém és használhatom?(mert úgy gondolom hogy addig nem lesz megosztva a tábla)
Kimérés előtt szét fogják szedni az osztatlant legelőre,mocsárra és szántóra.
Lesz 3db új osztatlan és te mindegyikben tulajdonos leszel tul. hányad szerint.
Vettünk már többen.
Ha visszaolvasol akkor ezt látod magad is.
Érdemes a topik kezdetét is átolvasnod. Én is abból tanultam.
ha vissza gondolsz matemetikai tanulmányodra, akkor a feltett kérdésed egy több ismeretlenes egyenletrendszer, amihez eggyel kevesebb egyenletet ismerünk.
Ha a tulajdonos társak meg tudnak egyezni a kimérésen, akkor oda kerül ki-ki.
Ha beadta mindenki a kimérési gényt, aés nem tudnak egyezséget kötni, akkor az asztal mellől Valaki eldönti, hogy kinek hol lesz a területe.
Marad minden a régiben. (magyarul továbbra is az erősebb kutya gyakorolja a tavaszi szerelmet.
Egyelőre vedd meg aztán próbálj egyezségre jutni a társakkal.
Ha nem vagy elég tapasztalt a vásárlásban meg sem tudod venni.
Azt is itt a Fórumon tanultuk meg. Na meg egy kicsit a saját kárunkon is.
olyan kérdésem lene hogy akarok veni egy földet ami osztatlanban van 102tulaj van benne, az össz föld kb 20%át venném meg de ugy van bejegyezve hogy mocsár,szánto, legelö. akitöl veszem annak a papirjaiban az van hogy szánto+legelö! most az a kérdésem hogy hogy az istenbe fogom megtudni hogy mettöl meddig az enyém és hogy nem e adnak nekem mocsaras területet helyette? vagy hogy meg tud e szivatni a zrt aki a többit rendezi? vagy aranykoronában lehet e cserélni szántot legelöre?
3024 hozzászólás
Válasz #422. hozzászólásra
Nem tudja elbirtokolni.
Válasz #422. hozzászólásra
Ha neked be volt jegyezve az egészre a földhasználat, akkor szerintem esélytelen a szomszéd. De bizonyítható a dolog azzal is, hogy ki mire adott be évek óta területalapú támogatást.
#1. hozzászólás, endypapa küldte be 2013-12-04 15:52:10-kor | [TÖRÖL] | Felhasználó kitiltása: egy napra | egy hétre | egy hónapra
Tanácsot szeretnék kérni, hogy ezzel az üggyel fogadjak-e ügyvédet, vagy tiszta ügy, nem veszíthetek.
2008-ban vettem egy rétet osztatlan közösben, így a terület 2/3 az enyém lett, egy harmada egy halott nevén van. Kerestem annak idajén az örökösöket, de akit találtam nem kívánt az örökséggel foglalkozni, csak anyit mondott, hogy használjam egészséggel. Ez után mentem a földhivatalba, és lejelentettem a füldhasználatot az egész területre (akkor még lehetett). Azóta az egész területet villanypásztorral bekerítve, legeltetéssel folyamatosan hasznosítom.
Tavaj az elvadult részét nekiálltam tisztítani, bokrokat írtani. Az egyik szomszéd ezt látva neki állt rendes fákat levágni róla. mikor mondtam neki, hogy hagyja abba, mert ez az én tulajdonom, és használatom azt mondta, ezeket a fákat valamikor ő ültette és ezért az övé. Kora miatt (70 felett) és korábbi jó viszonyunkra való tekintettel nem jelentettem fel a rendőrségen, hanem a jegyzőt kértem meg, hogy járjon el az ügyben. A favágást ennek eredményeképp abba is hagyta.
Erre most kapok egy idézést, mint alperes, hogy el akarja bírtokolni a terület vele határos részét.
Szerintetek???
Válasz #420. hozzászólásra
Eddig is saját rajz volt. Sőtt,volt ahol az se kellett,ha ráírtam,közös használat.De a lényeg,most hosszabbítsák a nemzeti földeket,az 1 éves engedélyeket.Addig nem jegyzik be,még nincs vázrajz.Szóval ez ügybe valakinek tapasztalat?
Válasz #418. hozzászólásra
Nemrég olvastam, hogy talán megváltoztatják a törvényt, és nem kell a földmérővel megcsináltatni a vázrajzot, elég lesz saját rajz.
Válasz #418. hozzászólásra
Ha kevesen vannak benne, akkor megoldható.
Ha sokan, akkor csak a rendelet alkotó szerint megoldható. Debrecenben több millió Ft-ot ajánlott munkabérnek, egy KFT, hogy .....
Nyilvánosan nem vállalta el a végrehajtást. Ezt már februárban Hajdúböszörmányben megállapítottuk hogy "nem lehet megvalósítani".
Ez azért egyeseknek nem rossz. De kinek is jó?
1.
2.
stb.
Megosztási vázlat rajzal van valakinek tapasztalata?Halott az egész törvény.Kivitelezhetetlen.
Válasz #416. hozzászólásra
Annak a területnek pl az össz AK értéke 402,64 és ebből van Neked 2,28 AK-d.
Kellene tudni, hogy mennyi az osztatlan terület össz Ha-a és már ki is lehet számolni átlag alapján, ami nem 100%-os de megközelítőleg jó is lehet.
Osztatlan közös földterület tulajdoni lapján szerepel ez: tulajdoni hányad 228/40264. Ezt lehet tudni hogy mit jelent?? Azt honnan lehet megtudni hogy mekkora földterületről van szó?
Tisztelt Radocz,MZ/X,Szabi,köszönöm a reagálásokat,megpróbálom pontosítani a kapott szerződéstervezeteket mert látom,hogy volt néhány hibás közlésem. Pl.-ul résztulajdonom van,nem kukorica de 33kg búza/AK a haszonbér stb. Tehát mégegyszer köszönöm,hogy próbáltatok felvilágosítani és rövidesen pontos leírással jelentkezem.
Válasz #411. hozzászólásra
Másfél évre visszamenőleg olvasd végig a topikot.
Beszélj a falugazdászoddal, aztán hívj fel telefonon, vagy itt illetve privátan is foglald össze, hogy mit szeretnél. Vizsgáljuk meg, mivel jársz jobban.
Ezt eladod, a közeledben meg veszel másikat, illetve lőbb veszel asztán eladod. Esetleg csere is szóba jöhet.
Ez Internet világában kicsi a világ.
Az új földtörvény megnehezíti/lehetetlenné teszi a cserét is földmívesnek nem mondható emberek között.
Szerintem akkor jársz legjobban, ha .....
Válasz #405. hozzászólásra
Valami itt nem jó, hogyan vagy osztatlanban 1/1 tulajdoni résszel?
Ha valóban osztatlan, akkor figyelj rá, hogy 30 napon belül reagálnod kell a megkeresésükre, különben beleegyezettnek tekintik a bérletet és az ő feltételükkel művelik a területet.
A 30kg/ak nem olyan rossz összeg, tekintettel arra, hogy 1 ha területről van szó, persze tény, hogy nem is a legmagasabb bérleti díj.
Azzal ha kiméreted nem jársz feltétlenül jól, 1 ha különálló területért nem fog senki kapkodni. Ezt maximum a szomszédnak tudod kiadni bérbe, de ott is a szomszéd fogja a feltételeket diktálni, magasabb bérleti díjat nem nagyon kapsz érte. Ha neki nem kell vagy nem tudtok megegyezni akkor a nyakadon fog maradni és csak problémád lesz vele. Arra kellene törekedni, hogy az osztatlanban minél nagyobb tulajdonrészt szerezz, minél nagyobb területed van annál jobb alkupozícióban vagy.
Válasz #411. hozzászólásra
Ha ki lesz mérve a földet valószínű,hogy sokkal,de sokkal kevesebbet fog érni
Válasz #410. hozzászólásra
A kérdéses föld Csongrád megyében van. Somogyban lakom.Korom sem teszi lehetővé a gazdálkodást.Szeretném minőségének megfelelő bérleti díjért kiadni.Az ajánlat 30kg kukorica(júniusi tőzsde árfolyamon) AK-ként. Ezt nem tartom értékarányosnak. Igazából arra számítottam,hogy idén tavasszal az ígért kimérések megtörténnek és akkor szabadon rendelkezhettem volna a földdel. Köszönöm a hozzászólásod.
Válasz #409. hozzászólásra
az osztatlan közösnek nem csak hátránya van.
Rész igazságok vannak benne.
Én arra törekednék, hogy mint tulajdonos Én legyek a földhasználó.
Ezt a korábbi bérlő viszont nem szeretné.
Mit szeretnél, és mik a körülmények. Lehet ezen bukni is, meg nyerni is.
(Bocsi, hogy ..... Fogadatlan prókátor).
Válasz #406. hozzászólásra
Kedves Pöttinger,valóban,tulajdoni hányadom van. Így értelmezve mi a véleményed a szerződés beidézett szakaszáról ?
Válasz #407. hozzászólásra
nézd meg figyelmesen a tulajdoni lapot és hívj fel!
70/453-6883
Segítek értelmezni.
Nekem is van osztatlan közösben 10-en néhány Ak-ám, nem tulajdoni hányadra van meghatározva. Akkor ez is hiba lenne?
Válasz #405. hozzászólásra
"Osztatlan közösben lévő 30 AK minőségű (1 ha) 1/1-s tulajdonomra"
Valami hiba van.
Osztatlan közösben tulajdoni hányad van.
Ha 1/1, az nem osztatlan ban van, csak úgy művelik, mintha .....
A tulajdoni lapod másolatával keress meg egy hozzáértőt.
Van itt több Fórumozó is, aki ehhez ért.
Szaktanácsadó, falugazdász, könyvelő, stb.
Tisztelt fórumozók és hozzáértők!
Osztatlan közösben lévő 30 AK minőségű (1 ha) 1/1-s tulajdonomra,a ZRT. .szerződés ajánlatot tett. Ebből beidéznék egy szakaszt :
"Tájékoztatom arról is,hogyha a levelemhez mellékelt haszonbérleti szerződés egyikét sem küldené vissza,akkor az Önnel régebben kötött haszonbérleti szerződés lejártakor termőföld használatba vételéről (tulajdonostársak tértivevényes megkeresése,földmérő mérnök fogadása,új használati megállapodás létrehozása,esetlegesen ügyvéd fogadása)a továbbiakban Önnek kell gondoskodnia,magas költségeit viselnie."
Azt szeretném tudni,ezt valós fenyegetettség vagy finom kényszerítés a szerződés aláírására.
Megjegyzem,korábban sem írtam alá a Zrt. szerződéseit,ezért egy minimális haszonbérleti díjat fizettek 8E. Ft./év. További kérdésem,ez nem volt jogtalan földhasználat ? Ha igen,akkor a földalapú támogatás felvétele is jogtalan lehetett.
Köszönettel várom megtisztelő válaszukat.
A területalapú támogatáshoz, vázrajzot kérnek tőlem, tőlünk.
0,6 ha területről van szó.
Hárman vagyunk benne egy 4 ha-os parcellában.
Megtaláltam a 11 paragrafust.
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99400055.TV
Ha valaki elmagyarázná, mit érdemes tennünk, annak nagyon hálás lennék.
Válasz #402. hozzászólásra
Keversz két dolgot, de részben azért igazad van.
1. Az osztatlan állami, ingyenes mérése áll. Meg tudod csináltatni, ha vállalod a költségeket és végig csinálod az eljárást, földmérő és ügyvéd kell hozzá. A földmérő mér és vázrajzot gyárt, az ügyvéd egyezséget próbál létrehozni, ha nincs, vagy sorsol és a végén okiratot készít. Azokkal kell csak egyeztetni (ha jól tudom), akik kérték a mérést, ha szerencséd van beszállnak, esetleg összeálltok többen.
A mezei megosztáshoz képest előny, hogy nem kell telekalakítási engedélyt kérni, hátrány a mérésre vannak különleges előírások, ami miatt drágább lehet.
2. Használati megosztás, ami osztatlannál akkor kell, ha földhasználatot akarsz bejelenteni. Itt földmérővel vázrajzot kell csináltatni, ezt nem lehet átvezetni az ingatlannyilvántartáson, viszont alapja lehet a fenti megosztásnak (tartják az itteni sorrendet). Ezt a vázrajzot kell a többiekkel elfogadtatni, aláíratni. Célszerű tértivevénnyel küldeni, mert ha nem reagál valamelyik tulajdonos társ akkor a tértivevényt elfogadja a hivatal. Részletes szabályok a földtörvény 11 paragrafusában le vannak írva.
Válasz #401. hozzászólásra
Nincs rá pénz,mint sok minden másra sem. De erre nem is lesz szükség, mert ha ma veszel egy darabka földet valahol,(vagy valaki ugyanazon a táblán belül) és osztatlan közösbe van ahhoz, hogy be tudd jelenteni a földhasználatot, előbb meg kell szüntesd az osztatlan közöst.Ehhez vázrajzot kell készíttetni fölmérővel,táblán belüli tulajdonosokkal meg kell, hogy egyezz a sorrendről majd ki kell, hogy méresd.Persze mindig vannak olyan tulajdonostársak akinek nagyon jó úgy ahogy van,vagy nem elérhetőek,stb. És ezek szülik a problémákat.Ezek után tudod bejelenteni a földhasználatot.
Ezek után már nincs is szükség az ingyenes kimérésre.Ez persze nem kevés pénz, utánajárás,idő,ideg stb.
Hát nem jól kitalálták ...
És a állami támogatott kimérésről van valami friss hír?
Az eltérés oka valószínűleg az, hogy amíg osztatlanban vagytok a tulajdonhányad alapján számolják ki a területet (tulajdoni hányad*terület). Viszont ha megosztásra, kimérésre kerül egy tábla, akkor az esetek 99%-ban aranykorona arányos osztás történik. Az akkor ha csak egy minőségi osztály (alosztály), mondjuk szántó 2-es van a táblában nem okoz gondot, mert az így kimért terület azonos lesz a fenti számítással. Abban az esetben ha több ilyen minőségi osztály van, és ezek ráadásul még nem egyenletesen helyezkednek el, akkor jelentős lehet az eltérés az aranykorona arányos osztásból kapott terület és a fenti között, ha jobb, magasabb minőségi osztályúba kerülsz akkor azonos Ak ért kevesebb, ha rosszabb, akkor több területet kapsz. Szélsőségesebb esetben ez hektáros eltérést is okozhat. Nálunk a szántó 1 52.10Ak/ha, szántó 2 45.20Ak/ha, szántó 36.50ak/ha, a szántó 4 26.90Ak/ha értékű, nem mindegy hova kerülsz.
Ha osztás történt elvileg tudnotok kellene, mert minimum a földhivataltól egy határozatot illett volna kapni. Ha nem kaptatok be kell menni és megkérdezni mi történt.
Válasz #398. hozzászólásra
Régen átlagaranykoronával dolgoztak, most már nem. Lehet, hogy az örökölt föld erősebb Ak-s.
Szerintem...
Kedves Fórumtársak!
Azt szeretném kérdezni, hogy találkozott-e már valaki olyan esettel, hogy megörökölt egy bizonyos földterületet az osztatlan közösbe, ezt a földhivatal bejegyezte a nevére, majd pár év elteltével értesítés nélkül módosítja a födhivatal az osztatlan közös földterület méretét, a tulajdoni hányadokat, minek következtében az öröklött terület szerintük jelentősen CSÖKKENT! .
Van-e erre ismereteitek szerint jogorvoslati lehetőség, bár most úgy néz ki, hogy ezt a manővert 1999-ben hajtották végre, hangsúlyozom mindezt értesítés nélkül?!
Aki tud, vagy volt hasonló esete, megköszönöm, ha válaszol.
Üdv. Mindenkinek
Tisztelt Kollegák,
Megtenné valaki hogy néhány pontban leírná hogy mi a teendő ha osztatlan közösből tudnék földet venni? 11ha táblá és abból kb 1,5 ha.
Nincs benne részem, de helybéli vagyok stb...egyszerű szitu.
Köszönöm
Válasz #393. hozzászólásra
Mi is elkezdtünk ilyen dolgot intézni. Kell hozzá megosztási vázrajz, amit hivatalos földmérő készít el. A tulajdonos társakkal kell ez a megállapodás. Fizetni is elég sok a fizetni való. Úgyhogy nálunk az lett, hogy megvette az egyik fél a másik részét.
Válasz #393. hozzászólásra
az a tuti, ha megbeszéled a többi tulajdonossal
Válasz #393. hozzászólásra
nyomtatvány????
annál 1 kicsit komplikáltabb lesz a történet
Sziasztok...
Az osztatlan közös tulajdonú földterület használati megállapodására, van valamiféle nyomtatvány????
Ha igen hol tudom letölteni??
És én mint nagyobb hányaddal rendelkező eldönthetem, hogy a terület melyik oldalán legyen az én részem???
Köszönöm a segítségetek...
Lassan közelednek a választások. Lesz addig valami a szétmérésből, vagy a "jót ötlet volt, felejtsük el" c. kategóriába tartozik a dolog?
A vicc az, hogy sem az állami "ingyen", sem a "költségvállalásos" módszerrel sem lehet semmit lépni.
Azért ez felháborító, nem?
Sziasztok!
Van egy osztatlan közös tulajdon amiben tulajdoni hányaddal rendelkezem és vele közvetlenül szomszédosan külön helyrajzi számon van 1/1-es tulajdonom is. Van erre törvény, hogy az osztatlan közösben lévő földhasználatot az 1/1 es tulajdonom mellé lehessen bejegyezni akár a többi tul. társ hozzájárulása nélkül is?
kell hozzá használati megosztás, ha szeretnéd a földhasználatot is rendezni.
Válasz #388. hozzászólásra
kb 50-60eFt-ba kerül, és alá kell vele iratni, ha nem fontos én lehet nem is bolygatnám
Üdv...
Következőben kérem a segítségetek.
Van egy földterület, két tulajdonossal, és egy bérlővel..
A földterület kisebbik felét a tulajdonos kiadta bérbe, a nagyobb részét idén ősztől mi vesszük át anyósoméktól. A területben a nagyobb rész a feleségemé.Amit eddig hivatalosan anyósomék használtak. A kérdés hogy kell e hivatalos személy beiktatása, a használati megosztáshoz? Vagy elég ha a két tulajdonos, és a jelenlegi bérlő közös megegyezés alapján írnak egy részletes mindenre kiterjedő földhasználati megállapodást, És azt mint akaratuknak mindennel megegyezően aláírják.
Természetesen, a hagyatéki végzésen is rajta van hogy én és a testvérem mennyi ak-t örököltünk és a 3. családtagomnak is megvannak a papírjai. Köszönöm a segítséget!
Válasz #385. hozzászólásra
Valamilyen iratod csak van,hogy hány Ar.korona föld van közösben!
Földalapú támogatást lehet rá igényelni.
Haszonbérleti szerződésben szintén van Ar.korona érték feltüntetve.
Ez azért szükséges mert a föld minősége osztályozva van!
Pl:10ak: 2 osztályú földben 0.5Ha
3 osztályú földben 0.9Ha
Válasz #384. hozzászólásra
Értem, de gondolom valahogy alá kell támasztani azt hogy én ennyit szeretnék használni, mert 3 ha helyett nem jelölhetek be 5-öt. De gondolom ha megyek a földhivatalba ott majd segítenek.
Már csak arra lennék kíváncsi hogy pl. területalapút tudnám e így osztatlanból is a saját művelt területemre igényelni.
Válasz #383. hozzászólásra
Nevezzük táblának a földterületet.Lenni kell egy kiindulási pontnak,ami álltalában ott van, ahol hivatalosan kimért földterületek befejeződnek. Tehát kell az egész táblárol egy térkép és azon be kell rajzolni a használni kivánt földterületet.
Válasz #382. hozzászólásra
És ha lejár a szerződés akkor egyszerűen csak bemegyek a földhivatalba és bejegyeztetem a saját nevemre? Meg még van 2 db ami családból kerülni hozzám használatra ugyanebből a táblából, akkor iratok velük egy haszonkölcsönt? és ennyi?
Válasz #380. hozzászólásra
Ez kb. úgy megy,hogy megegyeztek egymással Akik nem hosszabítanak szerződést és földhasználati jogot jegyeztettek be az illetékes FMhivatalnál.Majd,ha lesz a földkimérés akkor kell oda figyelni,hogy ha lehetséges ott maradjon a földed amit addig használsz!!(megegyezés,sorsolás).
Válasz #379. hozzászólásra
Amiben én érdekelt vagyok ott ügyvéd előtt sok évvel ezelőtt megállapodtak a használók, hogy ki hol fogaj használni a területeit.
Időközben egy része már gazdát cserélt. Ott nem lenne jó az a változat, amit Te mondtál.
Tudnátok e olyan ügyben segíteni, hogy van egy osztatlan közös. Elég sok tulajjal és sok tulajdonosnak lejár a bérleti szerződése jövőre.(köztük az enyém is és többen nem újítanak szerződést). Többen be is adták az állami támogatott kimérési igényüket, viszont ahogy hallottam 5 évig sem fog lezajlani ez a folyamat.
A kérdésem az lenne hogy hogyan jutok hozzá a saját földemhez? Vagyis ki fogja megmondani a bérleti szerződés lejárta után hogy ez az enyém és használhatom?(mert úgy gondolom hogy addig nem lesz megosztva a tábla)
Válasz #377. hozzászólásra
Kimérés előtt szét fogják szedni az osztatlant legelőre,mocsárra és szántóra.
Lesz 3db új osztatlan és te mindegyikben tulajdonos leszel tul. hányad szerint.
Válasz #376. hozzászólásra
Vettünk már többen.
Ha visszaolvasol akkor ezt látod magad is.
Érdemes a topik kezdetét is átolvasnod. Én is abból tanultam.
ha vissza gondolsz matemetikai tanulmányodra, akkor a feltett kérdésed egy több ismeretlenes egyenletrendszer, amihez eggyel kevesebb egyenletet ismerünk.
Ha a tulajdonos társak meg tudnak egyezni a kimérésen, akkor oda kerül ki-ki.
Ha beadta mindenki a kimérési gényt, aés nem tudnak egyezséget kötni, akkor az asztal mellől Valaki eldönti, hogy kinek hol lesz a területe.
Marad minden a régiben. (magyarul továbbra is az erősebb kutya gyakorolja a tavaszi szerelmet.
Egyelőre vedd meg aztán próbálj egyezségre jutni a társakkal.
Ha nem vagy elég tapasztalt a vásárlásban meg sem tudod venni.
Azt is itt a Fórumon tanultuk meg. Na meg egy kicsit a saját kárunkon is.
senki nem vett még ossztatlanbol földet????? vagy nincsen senkinek tapasztalata ilyenben??
olyan kérdésem lene hogy akarok veni egy földet ami osztatlanban van 102tulaj van benne, az össz föld kb 20%át venném meg de ugy van bejegyezve hogy mocsár,szánto, legelö. akitöl veszem annak a papirjaiban az van hogy szánto+legelö! most az a kérdésem hogy hogy az istenbe fogom megtudni hogy mettöl meddig az enyém és hogy nem e adnak nekem mocsaras területet helyette? vagy hogy meg tud e szivatni a zrt aki a többit rendezi? vagy aranykoronában lehet e cserélni szántot legelöre?
Válasz #374. hozzászólásra
Na akkor elsőre marad a szabálytalan beadás...aztán remélhetőleg rajta ülnek pár hónapot. Addig a többit elintézem...