Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak628 FtBenzin árak608 FtEUR411.52 FtUSD394.94 FtCHF442.09 FtGBP495.05 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz >>>>Cs.Gazda>>>> #1467. hozzászólásáraNincsen ilyen jelenség mint írod, viszont azt fenntartom, hogy lehet egy fokkal nehezebb a talajmunka, de nem merném egyértelműen kijelenteni.
Nekem van tábla ahol már többször volt sávozva, azt jó húzni maga után.
És ahol sávozott volt, ott következő évben milyen a talajmunka, amikor újra meg kell művelni a teljes keresztmetszetet?
Nem nehezebb a talajmunka?
Átlós művelésnél nem dobálja jobbra-balra a munkagépet, ahogy a keményebb-lazább részek váltakoznak? Vagy addigra újra egységes lesz a tömörség?
Válasz Dinnyés Laci #1465. hozzászólásáraannak idején,amikor vásárlás elött álltam,demóztam 3db-t.A sima sávozót műtrágyaszóró nélkül könyen ki lehetpróbálni,de műtrágyaszórással,fronttartályalmár sokkal bonyolultabb.Sávozásnak ott van nagy jelentősége,hogy az alaptrágyát lehelyezi a leendő gyökerzónába.
Tavasszal egyik munka sem jó a szűz talajokon, de még mindig ezzel tudod a kellő mélységű talajmunkát elvégezni, idén volt kb 30 ha napraforgó, 10 ha cirok és 5ha kukorica amiket tavaszi sávba raktunk el, nem volt rekord de hozták az üzemi átlagot ezek a táblák is, illetve a kukoricát még nem vágtam, azért lesz jó mert az előbb felrakott terület mellett van, egy azon viszonyok között, megnézzük mennyire marad el a kívánt őszi munka után.
Válasz Sk Laci #1460. hozzászólásáraSokkal jobb a terület teherbírása!
Viszont ahol belvizes, ott maradt kint belőle a közepén, mese nincs, ott egy "katlan" van, megreked a csapadék és nyeli el a gépet.
Nekünk itt majdnem minden terület erdős rész, de ebben az égtáji fekvésben elvitte a pestis a disznók nagyrészét, így összesen csak pár százalékos vadkár volt benne.
Szója elővetemény volt, az is igaz, az nagyon jó anyag kukorica elébe.
Amit érdemes megemlítenem, hogy ennek a táblának az első pár hektárját szója aratás után csak szimplán besávoztuk, a nagyobb részét pedig rövidtárcsával hántottuk, majd úgy lett megsávozva. és jobb volt az eleje neki! Ott egy picit rövidebb a tábla mint középen de ugyanúgy megtelt csurgásig, sőt! 0,4 ha volt egy kerülés aztán folyásig tellt a 12500 literes puttony. Brutális volt.
P9757 a hibrid amúgy, nyilván itt ez is kellett a nagyszerű eredményhez, viszont elfogytak a jövő évre ezek szóval nem nagyon lesz elérhető már...
Azt mondom, hogy nemcsak a költség és a menetszám csökkentését csupán, hanem a nagyobb terméshozam lehetőségét is magában hordozza a striptill technológia.
Sajnos idén ebben a sárban már nem fogom tudni húzni, illetve nem várhatok az épen kellően erős, de nem túl nagy fagyokra, mihelyst levesszük a kukoricákat elkell kezdeni bármivel ami elmegy, talajt készíteni.
Sáv frissítőt tudtok valamilyet? Én csak ezt a Yetter-eset találom kis hazánkban, gondolom az meg van vagy 1 milla kocsinként, a vázat meg nekem kell megcsinálnom.
Esetleg házilag készített már valaki, kultivátorból, vetőgépből, valamiből?
Válasz Pilátus" #1448. hozzászólásáraDehogy felejtjük el, hogy hogyan működik a szántás, hiszen már 30 éve azt csináljuk.
A karbamidot amúgy mi így szórjuk, nem 2 mázsa azt szevasz.
Válasz bandigh #1450. hozzászólásáraA rota után marha jó apró a szár, csak frissen még habos. Meg kell várni, hogy egy kis eső meg a harmat lenyomja a földre, letapadjon, csak sokszor ez már késő és igazából már csak szántani tudnál jól mert a barázdában az még megy, de ekét pár éve már ilyenkor sem akasztunk fel.
Válasz bandigh #1450. hozzászólásáraJelenleg még 30% feletti a víztartalma, illetve van még kis napraforgó, cirok, talajozás, Árpa búza vetések....csak ezek után jöhet a kukorica, amit szintén lassan vágjuk mert a máshonnan behordásoktól tele a placc végig szezonban, illetve közben dolgozzuk is be a tarlókat hogy az is haladjon párhuzamosan.
Nagy daráló az őszi szezon, nekem itt kerül be a vetésterület 75+ szàzaléka
Válasz szanberg #1449. hozzászólásáraPedig pont az volna a poén, h középre dúratod a paplant! Lehet megjárhatnád az aprítóhengerrel, hátha könnyebb mozgatni az apróbb cuccot. Amúgymeg akinek szárítója van az ne novemberben vágja le a tengerit
Kukoricák után nehéz a sávozás, főleg mert mire oda jutunk az eső be-be figyel és ragad az agyag, nomeg ha jó az állomány, olyan szártömeg van frissében, hogy a sávtisztítók olyan paplant túrnak a közökbe hogy ihajj.
Idén bajban is leszek mert nincsen szójám ami után sávoztunk a leg könnyebben, most hirtelen nem is tudom mi az amit striptillezni fogok tudni, pláne ha olyanra fordul az idő...
Válasz Blaziusz #1446. hozzászólásáraNa azért ezt ne írjuk már a szántás kárára! Ki kell szórni a tarlóra 2q karbamidot és majd mindenki meglátja mit rúg a szántás a növényen.
Ez az amit már lassan mindenki elfelejt de a szántásnak pont ez az első legfontosabb és legnagyobb előnye a gyomtalanítással" párhuzamosan.
Tudom sokba kerül és ez sokk de ez tény! leg jó...
Így az eke csak maradjon!
Bár az ekét én is eladom de azonnal veszek egy legújabb generációsat
Még akkor is ha tudom hogy nem veszem elő mert a kukoricát sem vetem egyenlőre...
Válasz Blaziusz #1446. hozzászólásáraNekem 28q-t tudott, 27 volt az üzemi átlag, a többi cultussal lett művelve.
Szóval jó eredményt értem el sávba, gyenge földön hozta átlag felett, sajnos itt a határban ezek a jobbféle eredmények idén.
Viszont a kukoricánál fogadni mernék hogy a sávos táblák hozzák a tutit!
Mint tavaly is...
De nagy a csend itt!
Milyenek lettek a sávozott napraforgóitok?
Nálunk rettenetes érdekes volt az év vége. A szántásos kontroll területek amik végig 4 tonnásnak néztek ki végül beestek 2,2-2,5 tonnára, a strip-till területek amiket ritkának és gyengének tartottunk meg 2,8-3 tonnásak lettek.
Virágzásig volt versenyben a szántásos, onnantól beleért a gyökér a faszán leforgatott kukoricába és elfogyott a talajerő.
Jó lesz ez sávozás ha megtanuljuk, hogyan kell csinálni, addig is az ekét meghirdettem.
Válasz szanberg #1439. hozzászólásáraEgy helyi gazdának van egy ilyen táblája. Demóba hozta ki a focust. Kukorica után kukorica, ősszel 1 Tiger, tavasszal 1 Focus.
Nem néz ki rosszul, de képem sajnos nincs róla.
Válasz Bán Zsolt #1437. hozzászólásáraTábla méretek azért nem túl nagyok sok helyen nekem szerencsém van annó az idősök nem aprózták szét a kárpótlásnál .
Válasz Hús Futár #1434. hozzászólásáraNem azért írtam,hanem úgy látom meg érné többet kísérletezgetni,nem csak a kijárt úton menni.5-6 liter naftát meg 30-35 eurót fizetett a vetésért.Nem kellett neki rohangálni,dolgozni.És majd őszre fogom meglátni,de most úgy néz ki eddig,hogy működne ez a dolog a mi földjeinken itt.
Válasz mtz1221 #1433. hozzászólásáraIlyenen kár agyalni kinek milyen lett a termése a lényeg hogy a tied olyan legyen hogy te abból meg tudj normálisan élni . Én 6-6,5 tonnás kukoricából meg 4 tonnás gabonából és 2,5-3 tonnás napraforgóból minimum műtrágyázással jobban megélek mint jó pár hasonló méretű gazda az 1,5-szörös termésekből . Igaz nekünk nem nagyon van hitel inkább használt gépet veszek közepes árkateógirás vetőmagok amik bevált jó stressztűrőek . És a legfontosabb a területek nagy része saját és ami bérelt az is családon belüli .
Engem nem zseníroz hogy 100%-on menjenek a területek nekem elég 60%-is ha megélek belőle .
Válasz Hús Futár #1431. hozzászólásáraÉn meg jelen pillanatban úgy állok hogy legszívesebben tököm szúrnám magam,hogy nem kísérletezgetek eléggé.Ősszel került hozzám egy darab állami föld,amit ez év februárjában mértek szét. Tárcsáztam map-oztam gruberoztam másnap kombinátoroztam,majd rájött két hét eső február végén.Majd Ureáztam kombinátoroztam vetettem hengereztem.Szomszéd ugyanabból a parcellából mellettem,megtárcsázta vetés előtt 3 nappal (v tárcsával rögtörő nélkül,nagyon csúnya végeredménnyel(2 méteres napra szárak voltak az övében enyémben is)) majd tempóval nutrimappal együtt elvetették.Sokkal szebb volt ez ideig az övé,meg valami meg magyarázhatatlan módon úgy elveszett ez a rengeteg napra szár,hogy megbírták ekézni+műtrágyázni.Heti szinten figyelgetem,és a végén is ha jobb lesz neki,akkor lesz pár álmatlan éjszakám.
Válasz >>>>Cs.Gazda>>>> #1427. hozzászólásáraKöszi majd meglátom de szerintem majd egyenlőre marad minden ahogy van esetleg szántás helyett a triolentet erőltetem majd jobban . Nem vagyok az a kisérletezős ember nem vagyok elég precíz hozzá . Faragni sem nagyon szeretek meg nem is tudok sajnos . Így marad egy kész kiforrott gép megvétele majd ha lesz rá lehetőségem .
Válasz Mf-es? #1418. hozzászólásáraOlyan Sokat mernek kérni egy ilyen cuccért abból röhögve vezsek RTK-t meg újsávművelőt és még lehet egy új vetőgép is belefér .
Válasz Hús Futár #1412. hozzászólásáraSzia, én a műtrágya sor alá helyezésére voltam kíváncsi, hogy van e pozitív hatása. Szintén nem akartam nagyobb összeget beinvesztálni, inkább barkácsoltam. Volt itthon egy ksmk-ról ledobott műtrágya adagolóm, ami alá csináltam 6 fix kést, kerekek is voltak a lazítóról. Pár százezerből megoldottam.
Szinte vetéssel egymenetbe ment, csak 2 traktorral, egyik húzta ezt a kócerájt, másik vetett utána 20 méterrel, letett nyomjelzővel, föld végén fordulás, visszafelé a műtrágyázós ment a nyomjelzőhöz, vetős utánna meg a 6 csíkhoz. Yara 8-24-24et szórtunk vele 180kg/ha. Vetőgéppel 100kg pétisót.
Eredmény első évben +1tonna kukorica, második évben semmi eltérés.
Ősszel grúberezett búza tarlóba húztuk, sok nedvességet fölforgatott, vetőgép majdnem beragadt, puha sávokban süllyedtek a kocsik, második évben leszántott kukorica tarlóba is próbáltam, ott a még nem elbomlott szármaradvány ráakadt a késekre és túrta csak a földet. Tudtam hogy nem lesz tökéletes a munkája így tömörítő és elővágó tárcsa nélkül, de a műtrágya hasznosulásra voltam kíváncsi. Ha kísérleteznél olcsópízből, vagy továbbfejlesztésre eladó:
Válasz Hús Futár #1413. hozzászólásáraEz amúgy azért tudna jól működni vetéssel egymenetben, mert a szerkezet járókerekei a sávokon gurulnak, itt meglenne a kellő tömörítés mélységeiben is.
Teccik nagyon, főleg hogy nagyok a tartályok, sőt, két különféle műtrágyát tudsz lehelyezni vele különböző helyekre is akár, de akkora bekerülési költsége van, hogy keveset fognak megvenni belőle az már biztos.
Válasz szanberg #1423. hozzászólásáraKöszönöm szépen ezt a szép hosszú kimerítő választ.
Nálunk is van mindenféle. Amit elsőre érzékelni: a legszebb kukoricák a kukorica elővetemény után vannak, a legcsúnyábbak repce után.
Na, aratásra ez pontosan fordítva szokott lenni.
Egy amerikai strip till fórumon olvastam, hogy "még senki nem kapott azért plusz pénzt, hogy májusban milyen szép a kukoricája".
Válasz Bán Zsolt #1416. hozzászólására220 le nehéz pályán is elviszi, nagyon ragadósban úgysem lehet vele dolgozni, meg nagyon száraz meg áprilisban úgy sincsen még.
6 soros, itt a sávhúzó része ami az erőt kéri, a többinek nem nagyon van gépigénye.
Nekem teccik ez a szerszám, csak szimplán tavasszal itt nem lehet maradéktalanul jót csinálni minden évjáratban, így inkább maradok az őszi sávozásnál, ha meg úgy sikerül akkor majd tavasszal, de azt lehetőség szerint hanyagoljuk azért.
Válasz Blaziusz #1422. hozzászólásáraAz én több éves tapasztalatom, hogy őszi sávozáskor tavaszi kultúrák alá mindenképpen bakhátasra kell műveltetni a pályát!
Én úgy csinálom, hogy az általad leírt saraboló tárcsák állását még jobban hátrafelé záródóvá állítottam be, magyarul jobban kotorja össze a földet középre. Ez bizonyos nedvességig jól működik, felette zárni kell a szögön, hogy jobban ki tudjon folyni közte a talaj.
Továbbá ahogy írod, a tömörítő egységet nem kell használni ilyenkor, maximum úgy, hogy rugókat levéve szimplán a pálcáshenger súlyával, mert az nagyot nem fog tömöríteni rajta, de én ki szoktam húzni és fejjel lefelé a tartó konzolra felülre szoktam rárakni, így a kocsit súlyozza némileg de nem tömörít semmit sem.
A sáv tisztító tárcsákat meg csak éppen kell leengedni még kukorica után is, szépen letolja úgyis a dolgokat.
Tavasszal itt a ragadós agyagos pályán az tud gond lenni, hogy még ha a felszínen jól is néz ki a sáv, a nagyon keskeny kés ellenére is megmarad a felszín alatt a kés nyoma, amit nem bír mélységeiben összezárni, így belevetve maradhat egy lyuk a sávokban ami ha nem ázik meg jól, ott lesz kelési probléma az biztos.
Egyszer nagyon jó optimális állapotok voltak április elején, akkor fullos munkát végzett a Stripcat, de idén kicsit el is hamarkodtuk, mert kezdtem volna vetni, több táblát meg túl korán húztunk meg, hogy ne kelljen oda vissza akasztgatni a szerszámokat dömping időkben, kicsit bánom mert inkább mikor minden mást elvetettünk volna, akkor kellett volna sávozni, két nap alatt lehúzni mindent aztán visszavenni vetőgépet és elvetni szépen a kultúrákat.
Egyébként idén vannak akkora differenciák egy azon művelési rendszeren belül is, hogy nem értjük egyszerűen miért...
Van tavaszi sávom amiben fullos a kukorica, meg olyan őszi amiben alulról kaparja a közepeset a napraforgó. Mindkettő tiszta, nem is volt gyomos, nem lett megfogatva vegyszerrel semmivel...
Viszont van olyan szántós szomszédom aki komoly szinten gazdálkodik klasszikus szerszámokkal, és ahhoz képest gyenge kultúrái vannak most több ízben is, de nekem is van olyan pár kisebb parcellám amit két sor rövidtárcsával húztunk csupán meg most tavasszal, mert nem akartam felnyerselni mélyen, most meg olyan benne a kultúra mint a legjobb szántott pályán az országban.
Továbbá van két táblám egymás melletti tőszomszédok. Egyik 7 ha téli sávozás, másik 0,5ha kis kocka parcella, őszi szántás. Nagygépet nem küldtem rá mert majdnem végigéri a szerelvény a parcellát, kis traki kiszántotta váltvaforgós kis ekével mikor ilyen kerteket küldtem el szántani. Ugyan olyan magas benne a kukorica, viszont a szántott jobban össze van borulva, a sávozottnak jobban felfelé állnak a levelei, nem nyílik úgy szét, nem terül úgy el mint amaz. Kíváncsi leszek a végeredményre, de most az amit írtam a szemnek jobban teccik, mármint a szántottban, de szakmai szemmel nézve meg semmivel nem jobb ez sem az sem, mert magasság, levélszám, levél szélesség, szín, szár vastagság minden passzol.
Beállításokra akkor azt javasoljátok, hogy mindenképpen púp legyen a sáv?
Gyári beállítás szerint a hullámos tárcsa a kés mellett elöl 38cm, hátul 35cm-re van állítva.
Szerintetek vegyem még összébb?
Pálcás hengert meg láttam, hogy vannak akik ősszel kiemelik. Az mennyire hülyeség?
2168 hozzászólás
Válasz >>>>Cs.Gazda>>>> #1467. hozzászólásáraNincsen ilyen jelenség mint írod, viszont azt fenntartom, hogy lehet egy fokkal nehezebb a talajmunka, de nem merném egyértelműen kijelenteni.
Nekem van tábla ahol már többször volt sávozva, azt jó húzni maga után.
És ahol sávozott volt, ott következő évben milyen a talajmunka, amikor újra meg kell művelni a teljes keresztmetszetet?
Nem nehezebb a talajmunka?
Átlós művelésnél nem dobálja jobbra-balra a munkagépet, ahogy a keményebb-lazább részek váltakoznak? Vagy addigra újra egységes lesz a tömörség?
Válasz Dinnyés Laci #1465. hozzászólásáraannak idején,amikor vásárlás elött álltam,demóztam 3db-t.A sima sávozót műtrágyaszóró nélkül könyen ki lehetpróbálni,de műtrágyaszórással,fronttartályalmár sokkal bonyolultabb.Sávozásnak ott van nagy jelentősége,hogy az alaptrágyát lehelyezi a leendő gyökerzónába.
Lehet valahol sávművelőt bérelni?
Válasz Radocz #1461. hozzászólásáraVan.Harmadik szezont húzom,ezen az őszön 150ha-n.
Válasz Radocz #1461. hozzászólásáraMár több éve sávozok zömében kapás alá, de repcét is vetettünk striptill be korábban.
Tavasszal egyik munka sem jó a szűz talajokon, de még mindig ezzel tudod a kellő mélységű talajmunkát elvégezni, idén volt kb 30 ha napraforgó, 10 ha cirok és 5ha kukorica amiket tavaszi sávba raktunk el, nem volt rekord de hozták az üzemi átlagot ezek a táblák is, illetve a kukoricát még nem vágtam, azért lesz jó mert az előbb felrakott terület mellett van, egy azon viszonyok között, megnézzük mennyire marad el a kívánt őszi munka után.
Válasz Sk Laci #1460. hozzászólásáraSokkal jobb a terület teherbírása!
Viszont ahol belvizes, ott maradt kint belőle a közepén, mese nincs, ott egy "katlan" van, megreked a csapadék és nyeli el a gépet.
Nekünk itt majdnem minden terület erdős rész, de ebben az égtáji fekvésben elvitte a pestis a disznók nagyrészét, így összesen csak pár százalékos vadkár volt benne.
Az előbb sikerült sikerült a hozzászólásom leamortizálni.
Van-e aki több mint két év gyakorlati tapasztalattal rendelkezik sávművelésben?
Vissza olvastam a kezdetekhez.
2013 év.
https://www.agroinform.hu/forum/Strip-till-Orthman-fele-savos-muvelese-a-jovo/t3247?act=showTopic&tid=3247&page=29
https://www.agroinform.hu/forum/Strip-till-Orthman-fele-savos-muvelese-a-jovo/t3247?act=showTopic&tid=3247&page=29
Ott már írták, hogy tavasszal nem sávozunk. Kivéve homokon, ahol szántani is tavasszal szántunk és a kertet is tavasszal ássuk, mert .....
Válasz szanberg #1457. hozzászólásáraAmint nézem, nincsenek mély keréknyomok.
Ez a parcella nem volt víz alatt.
Erdőtől nem volt gond a vaddal?
Szója elővetemény volt, az is igaz, az nagyon jó anyag kukorica elébe.
Amit érdemes megemlítenem, hogy ennek a táblának az első pár hektárját szója aratás után csak szimplán besávoztuk, a nagyobb részét pedig rövidtárcsával hántottuk, majd úgy lett megsávozva. és jobb volt az eleje neki! Ott egy picit rövidebb a tábla mint középen de ugyanúgy megtelt csurgásig, sőt! 0,4 ha volt egy kerülés aztán folyásig tellt a 12500 literes puttony. Brutális volt.
P9757 a hibrid amúgy, nyilván itt ez is kellett a nagyszerű eredményhez, viszont elfogytak a jövő évre ezek szóval nem nagyon lesz elérhető már...
Azt mondom, hogy nemcsak a költség és a menetszám csökkentését csupán, hanem a nagyobb terméshozam lehetőségét is magában hordozza a striptill technológia.
Sajnos idén ebben a sárban már nem fogom tudni húzni, illetve nem várhatok az épen kellően erős, de nem túl nagy fagyokra, mihelyst levesszük a kukoricákat elkell kezdeni bármivel ami elmegy, talajt készíteni.
Válasz szanberg #1457. hozzászólására
Jól szerepeltek a sávos kukoricáim
Ortman kultivátort használ a KITE.
Az utolsó riportban.
https://www.youtube.com/watch?v=u1fzNCLVgVQ
A többi fajta kísérlet.
Sáv frissítőt tudtok valamilyet? Én csak ezt a Yetter-eset találom kis hazánkban, gondolom az meg van vagy 1 milla kocsinként, a vázat meg nekem kell megcsinálnom.
Esetleg házilag készített már valaki, kultivátorból, vetőgépből, valamiből?
Válasz lakatos gabesz #492. hozzászólásáraItthon milyen kés van a polcokon de gyorsan!? Ezeknek mi a cikkszámuk...
Megint csinálok valami olyant amit erre még senki(de nem -kuki-(ma)muki-cuki)
Minden strippes kés jöhet!
Válasz Pilátus" #1448. hozzászólásáraDehogy felejtjük el, hogy hogyan működik a szántás, hiszen már 30 éve azt csináljuk.
A karbamidot amúgy mi így szórjuk, nem 2 mázsa azt szevasz.
Válasz bandigh #1450. hozzászólásáraA rota után marha jó apró a szár, csak frissen még habos. Meg kell várni, hogy egy kis eső meg a harmat lenyomja a földre, letapadjon, csak sokszor ez már késő és igazából már csak szántani tudnál jól mert a barázdában az még megy, de ekét pár éve már ilyenkor sem akasztunk fel.
Válasz bandigh #1450. hozzászólásáraJelenleg még 30% feletti a víztartalma, illetve van még kis napraforgó, cirok, talajozás, Árpa búza vetések....csak ezek után jöhet a kukorica, amit szintén lassan vágjuk mert a máshonnan behordásoktól tele a placc végig szezonban, illetve közben dolgozzuk is be a tarlókat hogy az is haladjon párhuzamosan.
Nagy daráló az őszi szezon, nekem itt kerül be a vetésterület 75+ szàzaléka
Válasz szanberg #1449. hozzászólásáraPedig pont az volna a poén, h középre dúratod a paplant! Lehet megjárhatnád az aprítóhengerrel, hátha könnyebb mozgatni az apróbb cuccot. Amúgymeg akinek szárítója van az ne novemberben vágja le a tengerit
Kukoricák után nehéz a sávozás, főleg mert mire oda jutunk az eső be-be figyel és ragad az agyag, nomeg ha jó az állomány, olyan szártömeg van frissében, hogy a sávtisztítók olyan paplant túrnak a közökbe hogy ihajj.
Idén bajban is leszek mert nincsen szójám ami után sávoztunk a leg könnyebben, most hirtelen nem is tudom mi az amit striptillezni fogok tudni, pláne ha olyanra fordul az idő...
Válasz Blaziusz #1446. hozzászólásáraNa azért ezt ne írjuk már a szántás kárára! Ki kell szórni a tarlóra 2q karbamidot és majd mindenki meglátja mit rúg a szántás a növényen.
Ez az amit már lassan mindenki elfelejt de a szántásnak pont ez az első legfontosabb és legnagyobb előnye a gyomtalanítással" párhuzamosan.
Tudom sokba kerül és ez sokk de ez tény! leg jó...
Így az eke csak maradjon!
Bár az ekét én is eladom de azonnal veszek egy legújabb generációsat
Még akkor is ha tudom hogy nem veszem elő mert a kukoricát sem vetem egyenlőre...
Ne keresétek mert nincs még európában ilyen!
Válasz Blaziusz #1446. hozzászólásáraNekem 28q-t tudott, 27 volt az üzemi átlag, a többi cultussal lett művelve.
Szóval jó eredményt értem el sávba, gyenge földön hozta átlag felett, sajnos itt a határban ezek a jobbféle eredmények idén.
Viszont a kukoricánál fogadni mernék hogy a sávos táblák hozzák a tutit!
Mint tavaly is...
De nagy a csend itt!
Milyenek lettek a sávozott napraforgóitok?
Nálunk rettenetes érdekes volt az év vége. A szántásos kontroll területek amik végig 4 tonnásnak néztek ki végül beestek 2,2-2,5 tonnára, a strip-till területek amiket ritkának és gyengének tartottunk meg 2,8-3 tonnásak lettek.
Virágzásig volt versenyben a szántásos, onnantól beleért a gyökér a faszán leforgatott kukoricába és elfogyott a talajerő.
Jó lesz ez sávozás ha megtanuljuk, hogyan kell csinálni, addig is az ekét meghirdettem.
Válasz Blaziusz #1443. hozzászólásáraAz egy allrounder, nekem is van olyan szerszámom csak más gyártótól.
Válasz Blaziusz #1443. hozzászólásáraDe én Focus TD-ről beszéltem ami se nem cruiser se nem más...
Válasz szanberg #1442. hozzászólásáraIgen, olyan mint egy kompaktor jó nagy kapatávolságokkal, hogy ne húzza össze a mulcsot.
Válasz Blaziusz #1441. hozzászólásáraA cruiser meg könnyű kultivátor nem?
Ja, bocs ezt benéztem. Az nem a focus hanem a cruiser volt.
Késő van már na.
Válasz szanberg #1439. hozzászólásáraEgy helyi gazdának van egy ilyen táblája. Demóba hozta ki a focust. Kukorica után kukorica, ősszel 1 Tiger, tavasszal 1 Focus.
Nem néz ki rosszul, de képem sajnos nincs róla.
Horsch focus van e valakinek, vagy látott e ilyen után kalászos kultúrát?
Válasz Bán Zsolt #1437. hozzászólásáraTábla méretek azért nem túl nagyok sok helyen nekem szerencsém van annó az idősök nem aprózták szét a kárpótlásnál .
Válasz Hús Futár #1430. hozzászólásáramondjuk meg is adtad a választ előbb hogy jó földek
mikor mentem a heltihez a tárcsáért csorgattam a nyálam a földek és táblaméretek láttán
Válasz szanberg #1424. hozzászólásárajó pár éve volt mikor láttam ilyet kite-nél de ha jól emlékszem 6sorost 8ezres a 8-sorost meg 9ezres húzta
Válasz Hús Futár #1434. hozzászólásáraNem azért írtam,hanem úgy látom meg érné többet kísérletezgetni,nem csak a kijárt úton menni.5-6 liter naftát meg 30-35 eurót fizetett a vetésért.Nem kellett neki rohangálni,dolgozni.És majd őszre fogom meglátni,de most úgy néz ki eddig,hogy működne ez a dolog a mi földjeinken itt.
Válasz mtz1221 #1433. hozzászólásáraIlyenen kár agyalni kinek milyen lett a termése a lényeg hogy a tied olyan legyen hogy te abból meg tudj normálisan élni . Én 6-6,5 tonnás kukoricából meg 4 tonnás gabonából és 2,5-3 tonnás napraforgóból minimum műtrágyázással jobban megélek mint jó pár hasonló méretű gazda az 1,5-szörös termésekből . Igaz nekünk nem nagyon van hitel inkább használt gépet veszek közepes árkateógirás vetőmagok amik bevált jó stressztűrőek . És a legfontosabb a területek nagy része saját és ami bérelt az is családon belüli .
Engem nem zseníroz hogy 100%-on menjenek a területek nekem elég 60%-is ha megélek belőle .
Válasz Hús Futár #1431. hozzászólásáraÉn meg jelen pillanatban úgy állok hogy legszívesebben tököm szúrnám magam,hogy nem kísérletezgetek eléggé.Ősszel került hozzám egy darab állami föld,amit ez év februárjában mértek szét. Tárcsáztam map-oztam gruberoztam másnap kombinátoroztam,majd rájött két hét eső február végén.Majd Ureáztam kombinátoroztam vetettem hengereztem.Szomszéd ugyanabból a parcellából mellettem,megtárcsázta vetés előtt 3 nappal (v tárcsával rögtörő nélkül,nagyon csúnya végeredménnyel(2 méteres napra szárak voltak az övében enyémben is)) majd tempóval nutrimappal együtt elvetették.Sokkal szebb volt ez ideig az övé,meg valami meg magyarázhatatlan módon úgy elveszett ez a rengeteg napra szár,hogy megbírták ekézni+műtrágyázni.Heti szinten figyelgetem,és a végén is ha jobb lesz neki,akkor lesz pár álmatlan éjszakám.
Válasz szanberg #1426. hozzászólásáraMég nem kértem tőlük ár ajánlatot de a kisebb tartályos 4,5 méteres nekem elég lenne .
Válasz >>>>Cs.Gazda>>>> #1427. hozzászólásáraKöszi majd meglátom de szerintem majd egyenlőre marad minden ahogy van esetleg szántás helyett a triolentet erőltetem majd jobban . Nem vagyok az a kisérletezős ember nem vagyok elég precíz hozzá . Faragni sem nagyon szeretek meg nem is tudok sajnos . Így marad egy kész kiforrott gép megvétele majd ha lesz rá lehetőségem .
Válasz Bán Zsolt #1416. hozzászólásáranálam a G-210 szűken menne a 6 sorral vagy a 16245 krisztál a 4 sorral .
Válasz szanberg #1414. hozzászólásáraElég könnyű művelésű földjeink vannak .
Válasz Mf-es? #1418. hozzászólásáraOlyan Sokat mernek kérni egy ilyen cuccért abból röhögve vezsek RTK-t meg újsávművelőt és még lehet egy új vetőgép is belefér .
Válasz Hús Futár #1412. hozzászólásáraSzia, én a műtrágya sor alá helyezésére voltam kíváncsi, hogy van e pozitív hatása. Szintén nem akartam nagyobb összeget beinvesztálni, inkább barkácsoltam. Volt itthon egy ksmk-ról ledobott műtrágya adagolóm, ami alá csináltam 6 fix kést, kerekek is voltak a lazítóról. Pár százezerből megoldottam.
Szinte vetéssel egymenetbe ment, csak 2 traktorral, egyik húzta ezt a kócerájt, másik vetett utána 20 méterrel, letett nyomjelzővel, föld végén fordulás, visszafelé a műtrágyázós ment a nyomjelzőhöz, vetős utánna meg a 6 csíkhoz. Yara 8-24-24et szórtunk vele 180kg/ha. Vetőgéppel 100kg pétisót.
Eredmény első évben +1tonna kukorica, második évben semmi eltérés.
Ősszel grúberezett búza tarlóba húztuk, sok nedvességet fölforgatott, vetőgép majdnem beragadt, puha sávokban süllyedtek a kocsik, második évben leszántott kukorica tarlóba is próbáltam, ott a még nem elbomlott szármaradvány ráakadt a késekre és túrta csak a földet. Tudtam hogy nem lesz tökéletes a munkája így tömörítő és elővágó tárcsa nélkül, de a műtrágya hasznosulásra voltam kíváncsi. Ha kísérleteznél olcsópízből, vagy továbbfejlesztésre eladó:
Válasz Hús Futár #1413. hozzászólásáraEz amúgy azért tudna jól működni vetéssel egymenetben, mert a szerkezet járókerekei a sávokon gurulnak, itt meglenne a kellő tömörítés mélységeiben is.
Teccik nagyon, főleg hogy nagyok a tartályok, sőt, két különféle műtrágyát tudsz lehelyezni vele különböző helyekre is akár, de akkora bekerülési költsége van, hogy keveset fognak megvenni belőle az már biztos.
Válasz szanberg #1423. hozzászólásáraKöszönöm szépen ezt a szép hosszú kimerítő választ.
Nálunk is van mindenféle. Amit elsőre érzékelni: a legszebb kukoricák a kukorica elővetemény után vannak, a legcsúnyábbak repce után.
Na, aratásra ez pontosan fordítva szokott lenni.
Egy amerikai strip till fórumon olvastam, hogy "még senki nem kapott azért plusz pénzt, hogy májusban milyen szép a kukoricája".
Válasz Bán Zsolt #1416. hozzászólására220 le nehéz pályán is elviszi, nagyon ragadósban úgysem lehet vele dolgozni, meg nagyon száraz meg áprilisban úgy sincsen még.
6 soros, itt a sávhúzó része ami az erőt kéri, a többinek nem nagyon van gépigénye.
Nekem teccik ez a szerszám, csak szimplán tavasszal itt nem lehet maradéktalanul jót csinálni minden évjáratban, így inkább maradok az őszi sávozásnál, ha meg úgy sikerül akkor majd tavasszal, de azt lehetőség szerint hanyagoljuk azért.
Válasz Blaziusz #1422. hozzászólásáraAz én több éves tapasztalatom, hogy őszi sávozáskor tavaszi kultúrák alá mindenképpen bakhátasra kell műveltetni a pályát!
Én úgy csinálom, hogy az általad leírt saraboló tárcsák állását még jobban hátrafelé záródóvá állítottam be, magyarul jobban kotorja össze a földet középre. Ez bizonyos nedvességig jól működik, felette zárni kell a szögön, hogy jobban ki tudjon folyni közte a talaj.
Továbbá ahogy írod, a tömörítő egységet nem kell használni ilyenkor, maximum úgy, hogy rugókat levéve szimplán a pálcáshenger súlyával, mert az nagyot nem fog tömöríteni rajta, de én ki szoktam húzni és fejjel lefelé a tartó konzolra felülre szoktam rárakni, így a kocsit súlyozza némileg de nem tömörít semmit sem.
A sáv tisztító tárcsákat meg csak éppen kell leengedni még kukorica után is, szépen letolja úgyis a dolgokat.
Tavasszal itt a ragadós agyagos pályán az tud gond lenni, hogy még ha a felszínen jól is néz ki a sáv, a nagyon keskeny kés ellenére is megmarad a felszín alatt a kés nyoma, amit nem bír mélységeiben összezárni, így belevetve maradhat egy lyuk a sávokban ami ha nem ázik meg jól, ott lesz kelési probléma az biztos.
Egyszer nagyon jó optimális állapotok voltak április elején, akkor fullos munkát végzett a Stripcat, de idén kicsit el is hamarkodtuk, mert kezdtem volna vetni, több táblát meg túl korán húztunk meg, hogy ne kelljen oda vissza akasztgatni a szerszámokat dömping időkben, kicsit bánom mert inkább mikor minden mást elvetettünk volna, akkor kellett volna sávozni, két nap alatt lehúzni mindent aztán visszavenni vetőgépet és elvetni szépen a kultúrákat.
Egyébként idén vannak akkora differenciák egy azon művelési rendszeren belül is, hogy nem értjük egyszerűen miért...
Van tavaszi sávom amiben fullos a kukorica, meg olyan őszi amiben alulról kaparja a közepeset a napraforgó. Mindkettő tiszta, nem is volt gyomos, nem lett megfogatva vegyszerrel semmivel...
Viszont van olyan szántós szomszédom aki komoly szinten gazdálkodik klasszikus szerszámokkal, és ahhoz képest gyenge kultúrái vannak most több ízben is, de nekem is van olyan pár kisebb parcellám amit két sor rövidtárcsával húztunk csupán meg most tavasszal, mert nem akartam felnyerselni mélyen, most meg olyan benne a kultúra mint a legjobb szántott pályán az országban.
Továbbá van két táblám egymás melletti tőszomszédok. Egyik 7 ha téli sávozás, másik 0,5ha kis kocka parcella, őszi szántás. Nagygépet nem küldtem rá mert majdnem végigéri a szerelvény a parcellát, kis traki kiszántotta váltvaforgós kis ekével mikor ilyen kerteket küldtem el szántani. Ugyan olyan magas benne a kukorica, viszont a szántott jobban össze van borulva, a sávozottnak jobban felfelé állnak a levelei, nem nyílik úgy szét, nem terül úgy el mint amaz. Kíváncsi leszek a végeredményre, de most az amit írtam a szemnek jobban teccik, mármint a szántottban, de szakmai szemmel nézve meg semmivel nem jobb ez sem az sem, mert magasság, levélszám, levél szélesség, szín, szár vastagság minden passzol.
Beállításokra akkor azt javasoljátok, hogy mindenképpen púp legyen a sáv?
Gyári beállítás szerint a hullámos tárcsa a kés mellett elöl 38cm, hátul 35cm-re van állítva.
Szerintetek vegyem még összébb?
Pálcás hengert meg láttam, hogy vannak akik ősszel kiemelik. Az mennyire hülyeség?
Hopp ez lemaradt:
https://youtu.be/4rBRkVPa5q4
Válasz Hús Futár #1412. hozzászólásáraNem muszáj hozzá RTK, nézdd meg ezek is milyen ügyesen megoldották.
Válasz bandigh #1417. hozzászólásáraAgrárarisztokráciának csak a vityilló meg a garázsok annyi