Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak639 FtBenzin árak631 FtEUR406.67 FtUSD390.93 FtCHF432.71 FtGBP500 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz endypapa #11694. hozzászólásáraOk. Nem szántott felszín, de nem is élő, zöld. Nekem is van kuki után ami csak grubberezve lett, és nem vetettem takarót (sajnos).
Amikor akarsz, jössz! Vétójogommal élek, ha az az időpont nem jó. már fekszik a takaró, de még zöld.
Válasz Becő #11693. hozzászólásáraNem csupasz! A lazító nem viszi ki a takarót. A meghívással valszeg élni fogok. Mikor érdemes mennem (mikor van a legtöbb látnivaló) ?
Válasz endypapa #11682. hozzászólásáraAkkor miért végzel talajmunkát? Az őszi szántást is 30cm mélyen végzik. 20-50cm laza földnél a jól kiválasztott takarónövény már elvégzi a lazító munkáját. Így spórolsz 30l gázolajat, és télen nyersz egy csomó vizet. Most pont kiszívattad a vizet, drágán lazítottál és csupaszon hagytad a homokot télre. Ha jól tudom somogyi vagy, ha van kedved a Rinya partról ugorj fel Koppány várához megmutatom mit is (nem) csinálunk.
Válasz Mf-es? #11690. hozzászólásáraHasonló kialakítású, jellegű gépek. A Raptornál a tárcsasor szellősebb, az Lks-nél a grúber rész, talán az arany középutat a Kos hozza...
Válasz MrPoke #11665. hozzászólásáraTavaszinak 15-20cm mélyen nem csinálhatsz talajmunkát,ha van takarónövény.A saját rendszered ellen teszel.Meg az egész talajmegújító ellen.
Válasz MrPoke #11675. hozzászólásáraHát ezt nem próbáltam, ha bedolgozva lenne biztosan nem akkora csalogató tényezőként állna ott egész télen, de hidd el egyébként olyan a talaj utánuk mint amikor a marha karám lágy oldalán etetsz....
150-300kg 4 tenyérnyi felületen az károsabban tapos mint egy nagy traktor.
Válasz Berente Antal #11672. hozzászólásáraVadászok, csak épen a területeim fele van saját vadásztársaságunk jogosultsága alatt, ott meg leginkább kukoricázok szójázok a folyópart végett, itt disznó gond volt, azon tudtunk segíteni az intenzív vadászatokkal leginkább, de a szarvas az más.
Most reggel cserkelésnél is 70 szarvas a repcémen és az mind bika, úgy, hogy tegnap lőttek rajta ugyanígy reggel egy tehenet és elzavaródtak a rudlik.
Erre nincs megoldás, tavaly 6 bikánk volt engedélyezve hatóság részéről, idén kértünk 10-et megadták de ez édes kevés. Ráadásul a bika számával megemelik a tarvadakét is, abból pedig ilyenkor nagyon nincsen ám, keresni kell, valamiért így verődnek össze. Felvetettem a hatóságnál, hogy valamit kezdeni kellene ezzel, mert a régi arányok megfordultak, migráció van, ilyenkor ide jönnek a Bódva-völgyére mert itt van táplálék és viszonylag nyugton is vannak, de itt 5 évig a környező összes társaságnál ha 10bika volt és 28 tarvad hozzá mondjuk, meg kellene fordítani a kilövési arányokat, sok a selejt is. Remélem elindul valami ez úton mert így komolyan mondom, hogy kemény a helyzet.
Válasz endypapa #11681. hozzászólásáraA takarónövény egy gyökérhálózatot, hoz létre akár 1m-nél lentebb is (hajszálgyökerek). Mikor ezek elhalna, egy csatorna marad utánuk, amin a víz, és a következő növény gyökere le tud menni.
Ha meglazítod ezt mind összetöröd......
Sekély művelésre meg gruber ha az van otthon 20-30cm osztással keskeny kapákkal. És nem baj ha a közöket nem roppantja át. De ezt is kerülni kell mert sokat kever.
Válasz Agrárteenager #11680. hozzászólásáraAugusztus végén, takaró növényt vetek. Ezt novemberben lazítom (30-40 cm). Tavasszal totál, grúber, kuk vetés. Eddig így csináltam. Most tavasszal egy darabon terveztem elhagyni a grúbert, és sekélyen tárcsáznék helyette (sikerült az spc-t lecserélni ih-ra). Esetleg mit kéne másképp tennem?
Válasz endypapa #11677. hozzászólásáraA mélységes évjárat határozza meg és a gazdabot...
Horsch kapás grúber elég, 120 mm kapa 15 cm-ig, 80 mm 25 cm-ig és 40 mm akár 40 cm mélységig dolgozik...
Eketalp nincs így lazítás nem kell mellé, ha nincs grúber akkor egyenes késés lazítóval megoldható..
Köztes növény is kell..
Válasz szanberg #11670. hozzászólásáraEgy jó kifagyó keverék, szudáni, cirokra alapozva nem működhet ha sekélyen bedolgozod?
Bedolgozás előtt meg meghinted egy kevés rozzsal, tritikáléval.
Válasz horesz #11667. hozzászólásáraIgen egyet értek, a no-till nél is kialakulhat káros tömörödés. Nedves körülmények közötti gépi munka. De ez nem jelent akkora problémát később ha jobb a talajszerkezet.
Azért írtam azt, hogy a lazítót a kert hátsó sarkába kell rakni, mert bizony azért néha elő kell venni. Legalábbis én ezt látom.
Válasz Berente Antal #11669. hozzászólásáraÉn nem tudom alkalmazni a takarónövényes témát ezért nem is gondolkodom ebben, félretéve azt, hogy működik e vagy sem....
A vadak miatt nem. Amikor 20-40-70szarvas tiporná télen keresztül abból minden lenne tavasszal csak direktvethető pálya nem. Tudom mert több évben próbáltam, ahol nem volt vad épen akkor jól működött de másutt nagy károkat okoztam magamnak komoly hektárszámon...
Válasz horesz #11667. hozzászólásáraA direktvetés takarónövénnyel működik igazán jól, a vízállások is ettől szünnek. Még nyugaton sem általános a növények használata. Ha nem taposod feleslegesen és csak a megfelelő időpontban, nem lesz talp.
Válasz MrPoke #11665. hozzászólásáraItt a gyakorlat azt mutatja, ha takarónövény van a tavaszi előtt, felesleges 15-20cm-re művelni. Az idén is 1 hónappal tovább volt zöld a kukorica, mint a szomszédé (ő meg sárga )
Válasz MrPoke #11665. hozzászólásáraEgy ideje, olvasgatom ezt a fórumot, meg még néhány a témához tartozó részt. Bár eddig a háttérből figyeltem, de amit itt most leírtál lépéseket, most először látok egy olyan sémát amit idehaza adaptálhatok. Lényegébe most tartok kb 3. pont körül. De számomra még mindig furán hangzik a csak vess és arass dolog.
Sok videót néztem, és szemet szúrt, hogy ahol talajmunka nélkül csak direkt vetés van egyenest a tarlóba, akárhányszor jött nekik egy kiadós eső ültek szépen a tó közepén, mert az lett a földjeikből. Egy másik videóban meg azt magyarázták hogy át kell törni a 10 centin kialakult "eketalpat" amit a direkt vetőgép okozott... és ezt a great plaints (remélem jól írtam) cégnél láttam. Ezért kiadtak egy kultivátor szerűséget ami mélyebben dolgozik mint a vető és ezt áttöri. Akkor ez csak marketing fogás, hogy eladja a gépet vagy esetleg tényleg van ilyen problémájuk?
Semmi kötözködés nincs az írásomba, félre ne értsd pusztán érdeklődök, hátha valaki meg tudja magyarázni. :)
A gazdabotot ad oda asszonynak növénytámasztónak másra nem jó. Az ásó sokkal fontosabb, és a szemrevételezés.
Ha valaki végig olvasná ezt a topikot nagyon sok olyan dolgot találna ami, azóta már megdőlt.
a no-till felé vezető út 5 lépésben, (min-till mert néha az elején piszkálgatni kell a talajt)
1, dobd el az ekét
2, lazítóval törd át az eketalpat
3, tedd a lazítót az udvar leghátsó sarkába.
4, gabonának, takarónövénynek 5-10cm, tavaszinak 15-20cm mélyen csinálj őszi alapmunkát.
5, vetésforgót úgy kell össze hozni, hogy tavasziak elé menjen takarónövény
5, vegyél egy direkt vetőgépet, vess direktben.
A tömörséget meg felesleges nézegetni, mert a kötött talaj kemény, az erdőtalaj meg nem...... Ha 10 évig no-tillben műveled a talajt talán ki tud alakulni az a szerkezet amikor a kötött talaj sem lesz kemény.... De szerintem ha kiszárad akkor is kemény lesz :)
Válasz MrPoke #11656. hozzászólásáraJó is volna,ha ez ilyen egyszerű volna,ahogy írod.Akkor mehetne kapásból a no-till.
Miért kell használni a gazdabotot?Gondolom tudod.
Csak,ha úgy működne ahogy leírtad,nem volna rá szükség.
Válasz Gazda12 #11658. hozzászólásáraA szántásban nincs vetés ?? Nálunk is a vetések leolvadtak a szántásokon még van hó kevés.És semmi köze a mulcshoz hanem szeles időben esett a hó és több maradt rögtön a szántás átfagyott szalonnáiban rögeiben.
Valaki tudja miért van az,hogy a kukorica mulcsban vetett búza földröl előbb eltünt a hó mint a mellette felszántot parcelláról? Létezik,hogy a szár melegebben tartja a földet minimálisan vagy?
Válasz Mf-es? #11653. hozzászólásáraIgen mert gondolom annak is megadod a módját, mint az idén is a gruberrel. Pedig elég lett volna 5vm mély rövidtárcsa és vetés.
A min-till, no-till, -nek pont az a lényege, hogy kialakul egy olyan talajszerkezet, ami tömörnek tűnhet, a traktor nem tudja összetaposni jelentősen, de viszont a gyökereknek, víznek tökéletesen átjárható, egy porózus állapot alakul ki. Ennek a tartóképessége a szerkezetéből adódóan kiváló.
De ha ezt bármiféle talajművelő eszközzel megmozdítod, összetörik. Ha kap nedvességet összetömörödik, agyagos földeken pedig elfolyósodik.
De az egész Talajegészség konferencia erről szólt, a külföldi előadók mind erről beszéltek, valamint a magyar előadók nagy része szintén.
Válasz emcett #11652. hozzászólásáraNem a vegyszerre kell. Jelenleg én csak gyom irtót használok. Hanem nitrosol, lombtrágya, komposzttea (havonta minimum 1-2x), biostimulátorok(huminsav, alga stb....).
Szeretném picit megemelni az imput anyagok mértékét. Pár napja kaptam meg a könyvelést. 750eFt ment el növény védőszerre, 1,5m műtrágyára. Mindezt 70ha-ra...... A támogatást nem költöttem rá a földekre. De a gazdatársak szemében meg semmi vagyok az 50q-ás gabonával :) Ezen változtatni kell.
Ha minden összejön, lesz egy hozzáértő ember aki a levél analizisre tud normális szakvéleményt adni, és akkor az lesz a fő.
Válasz MrPoke #11650. hozzászólásáraVegyél vontatotat, 3000 L tartályal.
Nekem is 1000 L/ 18m volt, mostan 2700 L/ 18m van.
Nincsen tartálykocsim, és sokat segít a nagyobb tartály.
Válasz Mf-es? #11648. hozzászólásáraEz az elakadás csak akkor van ha pl tavasszal guberezzel. Régen mikor lazítóztam (szántottam) én is akadtam el. De ez már a múlté. Az idén tavasszal mikor a fagyott földre rájött 50mm csapadék és a laposokon megállt szemrebbenés nélkül szaladtam át a vízállásokon.
Jó neked itt az idén 2 napon volt eső egész kukorica tenyészidőben.... Így meg is úsztam a kukorica gyom irtását, mert egy száll sem kelt ki egészen addig amíg a kukorica 1m-es lett.
És nem azt írtam, hogy nem számít hanem, hogy nem az a lényeg. Lehet permetezgetni, és permetezni. Sajnos az én permetezőmnek sincs normális keret csillapítása ezért nem tudok hatékonyan permetezni. 1000L/24m függesztett gép 90LE trakival max 10km/h és nincs víz kiszolgálás. Így 10ha/h a teljesítmény pedig ez lehetne akár 20-30 ha/h. Az idén valószínű le is cserélem, mert jelenleg úgy néz ki a permetező lesz a legtöbbet használt eszköz. Vagy keresek valakit aki hordja nekem a vizet.
Válasz Mf-es? #11648. hozzászólásáraTe se panaszkodhatsz, mert nem vagy partokon. Nekem volt olyan területem is, ahol a 18 m széles kerettel, csak 50 cm magaságu növényt tudtam fújni, mert a "vályún" áthaladva felakadt a keret két széle max magaságnál.
Esős tavaszon fel is kell húzni a parton a vontatot permetezőt, de az se gyerekjáték, amikor lefelé a traktor már nem bírja viszatartani a toló permetezőgépet.
Tavaszi mütrágyázásnál is már volt krízishelyzet, amikor ahelyet, hogy előre ment volna a traktor oldalba csúszot a "szakadék" felé, én meg ugrásrakészen, be ne zuhanjak a traktoral együt.
Válasz MrPoke #11646. hozzászólásáraValószínű,túl jó földjeid vannak,ha neked nem számít a keret szélesség.Itt mikor bejön egy jó Medárdi eső,azt számolgatom,hány helyt fogok elakadni,gyomirtáskor.És várni se lehet,tavasszal is volt egy fél napom,hogy a bokáig érő muharos kukoricát lefújjam.
Előtte is,utána is esett.Ilyenkor ütős szerek kellenek,ami akkor nem pusztul,az megfogja a kultúrnövényt.
És jólesik,ha a nagy permetező szélesség miatt,kikerülök pár izzasztó alkalmat.
15347 hozzászólás
Válasz endypapa #11694. hozzászólásáraOk. Nem szántott felszín, de nem is élő, zöld. Nekem is van kuki után ami csak grubberezve lett, és nem vetettem takarót (sajnos).
Amikor akarsz, jössz! Vétójogommal élek, ha az az időpont nem jó. már fekszik a takaró, de még zöld.
Válasz Becő #11693. hozzászólásáraA krisnásokhoz beszoktam nézni, bár egyre "modernebbűl" művelnek.
Válasz Becő #11693. hozzászólásáraAz idén 20 ha-ból 15-n a hernyó volt az úr. Csak az egyszikűek maradtak meg mindenhol.
Válasz Becő #11693. hozzászólásáraNem csupasz! A lazító nem viszi ki a takarót. A meghívással valszeg élni fogok. Mikor érdemes mennem (mikor van a legtöbb látnivaló) ?
Válasz endypapa #11682. hozzászólásáraAkkor miért végzel talajmunkát? Az őszi szántást is 30cm mélyen végzik. 20-50cm laza földnél a jól kiválasztott takarónövény már elvégzi a lazító munkáját. Így spórolsz 30l gázolajat, és télen nyersz egy csomó vizet. Most pont kiszívattad a vizet, drágán lazítottál és csupaszon hagytad a homokot télre. Ha jól tudom somogyi vagy, ha van kedved a Rinya partról ugorj fel Koppány várához megmutatom mit is (nem) csinálunk.
Válasz Mf-es? #11690. hozzászólásáraHasonló kialakítású, jellegű gépek. A Raptornál a tárcsasor szellősebb, az Lks-nél a grúber rész, talán az arany középutat a Kos hozza...
Válasz MrPoke #11665. hozzászólásáraTavaszinak 15-20cm mélyen nem csinálhatsz talajmunkát,ha van takarónövény.A saját rendszered ellen teszel.Meg az egész talajmegújító ellen.
Ez nem is lenne rossz.Hol,és mennyiért lehetne ilyet venni?
Agrárteenager, MrPoke!
Köszönöm a tanácsokat. Tolom a dolgokat a minél kevesebb földpiszkálás felé, apránként (egyszerre nem merem )
Válasz MrPoke #11675. hozzászólásáraHát ezt nem próbáltam, ha bedolgozva lenne biztosan nem akkora csalogató tényezőként állna ott egész télen, de hidd el egyébként olyan a talaj utánuk mint amikor a marha karám lágy oldalán etetsz....
150-300kg 4 tenyérnyi felületen az károsabban tapos mint egy nagy traktor.
Válasz Berente Antal #11672. hozzászólásáraVadászok, csak épen a területeim fele van saját vadásztársaságunk jogosultsága alatt, ott meg leginkább kukoricázok szójázok a folyópart végett, itt disznó gond volt, azon tudtunk segíteni az intenzív vadászatokkal leginkább, de a szarvas az más.
Most reggel cserkelésnél is 70 szarvas a repcémen és az mind bika, úgy, hogy tegnap lőttek rajta ugyanígy reggel egy tehenet és elzavaródtak a rudlik.
Erre nincs megoldás, tavaly 6 bikánk volt engedélyezve hatóság részéről, idén kértünk 10-et megadták de ez édes kevés. Ráadásul a bika számával megemelik a tarvadakét is, abból pedig ilyenkor nagyon nincsen ám, keresni kell, valamiért így verődnek össze. Felvetettem a hatóságnál, hogy valamit kezdeni kellene ezzel, mert a régi arányok megfordultak, migráció van, ilyenkor ide jönnek a Bódva-völgyére mert itt van táplálék és viszonylag nyugton is vannak, de itt 5 évig a környező összes társaságnál ha 10bika volt és 28 tarvad hozzá mondjuk, meg kellene fordítani a kilövési arányokat, sok a selejt is. Remélem elindul valami ez úton mert így komolyan mondom, hogy kemény a helyzet.
Válasz endypapa #11681. hozzászólásáraTe látod, hogy nálad mi vált be..
Lazítást takaró elé tenném..
Válasz endypapa #11681. hozzászólásáraA takarónövény egy gyökérhálózatot, hoz létre akár 1m-nél lentebb is (hajszálgyökerek). Mikor ezek elhalna, egy csatorna marad utánuk, amin a víz, és a következő növény gyökere le tud menni.
Ha meglazítod ezt mind összetöröd......
Sekély művelésre meg gruber ha az van otthon 20-30cm osztással keskeny kapákkal. És nem baj ha a közöket nem roppantja át. De ezt is kerülni kell mert sokat kever.
Válasz endypapa #11683. hozzászólásáraMindig, teló javított..
Válasz Agrárteenager #11680. hozzászólására" mélységes évjárat" mit jelent?
Válasz endypapa #11681. hozzászólásáraGazdabot a terület nagy részén 70-80 cm-re, máshol 20-30 cm-re ment le lazítás előtt.
Válasz Agrárteenager #11680. hozzászólásáraAugusztus végén, takaró növényt vetek. Ezt novemberben lazítom (30-40 cm). Tavasszal totál, grúber, kuk vetés. Eddig így csináltam. Most tavasszal egy darabon terveztem elhagyni a grúbert, és sekélyen tárcsáznék helyette (sikerült az spc-t lecserélni ih-ra). Esetleg mit kéne másképp tennem?
Válasz endypapa #11677. hozzászólásáraA mélységes évjárat határozza meg és a gazdabot...
Horsch kapás grúber elég, 120 mm kapa 15 cm-ig, 80 mm 25 cm-ig és 40 mm akár 40 cm mélységig dolgozik...
Eketalp nincs így lazítás nem kell mellé, ha nincs grúber akkor egyenes késés lazítóval megoldható..
Köztes növény is kell..
Válasz Radocz #11678. hozzászólásáraKérdéseid nekem szólnak?
Válasz endypapa #11677. hozzászólásáraVagyunk egy páran, akik rosszul kezdtük el.
Sokan vagyunk, akik még most sem tudjuk hogyan kezdjük el.
Erről tartanál egy előadást, bemutatót, tájékoztatót január 17 én Debrecenben?
Én inkább azt kérdezném: mivel ne csináljam?
Ha lesz PREGA Bugacon el tudsz-e oda is jönni?
Már beszélek a talajhoz, de nem nevezném beszélgetésnek.
Válasz MrPoke #11665. hozzászólására"tavaszinak 15-20cm mélyen csinálj őszi alapmunkát."
Mivel?
Válasz MrPoke #11665. hozzászólásáraAz ásást már Radocz is írta.
A gazdabot miért eldobandó?
Válasz szanberg #11670. hozzászólásáraEgy jó kifagyó keverék, szudáni, cirokra alapozva nem működhet ha sekélyen bedolgozod?
Bedolgozás előtt meg meghinted egy kevés rozzsal, tritikáléval.
Válasz horesz #11667. hozzászólásáraIgen egyet értek, a no-till nél is kialakulhat káros tömörödés. Nedves körülmények közötti gépi munka. De ez nem jelent akkora problémát később ha jobb a talajszerkezet.
Azért írtam azt, hogy a lazítót a kert hátsó sarkába kell rakni, mert bizony azért néha elő kell venni. Legalábbis én ezt látom.
Válasz VMisi #11666. hozzászólásáraIgazából semmi, kevesebb a belvíz de nem tűnt még el ez a probléma.
Ami viszont nagyon látszik a szomszéd területekhez képest, ha leesik mondjuk egyszerre 50mm nekem nem áll meg. Így az összefolyásból nincs belvíz.
Válasz szanberg #11670. hozzászólásáraSztem sok helyen van ilyen probléma az országban. Ráadásul vadászol...inkább a megoldást keresném.
Válasz Berente Antal #11669. hozzászólásáraKöszönöm!
Válasz Berente Antal #11669. hozzászólásáraÉn nem tudom alkalmazni a takarónövényes témát ezért nem is gondolkodom ebben, félretéve azt, hogy működik e vagy sem....
A vadak miatt nem. Amikor 20-40-70szarvas tiporná télen keresztül abból minden lenne tavasszal csak direktvethető pálya nem. Tudom mert több évben próbáltam, ahol nem volt vad épen akkor jól működött de másutt nagy károkat okoztam magamnak komoly hektárszámon...
Válasz horesz #11667. hozzászólásáraA direktvetés takarónövénnyel működik igazán jól, a vízállások is ettől szünnek. Még nyugaton sem általános a növények használata. Ha nem taposod feleslegesen és csak a megfelelő időpontban, nem lesz talp.
Válasz MrPoke #11665. hozzászólásáraItt a gyakorlat azt mutatja, ha takarónövény van a tavaszi előtt, felesleges 15-20cm-re művelni. Az idén is 1 hónappal tovább volt zöld a kukorica, mint a szomszédé (ő meg sárga )
Válasz MrPoke #11665. hozzászólásáraEgy ideje, olvasgatom ezt a fórumot, meg még néhány a témához tartozó részt. Bár eddig a háttérből figyeltem, de amit itt most leírtál lépéseket, most először látok egy olyan sémát amit idehaza adaptálhatok. Lényegébe most tartok kb 3. pont körül. De számomra még mindig furán hangzik a csak vess és arass dolog.
Sok videót néztem, és szemet szúrt, hogy ahol talajmunka nélkül csak direkt vetés van egyenest a tarlóba, akárhányszor jött nekik egy kiadós eső ültek szépen a tó közepén, mert az lett a földjeikből. Egy másik videóban meg azt magyarázták hogy át kell törni a 10 centin kialakult "eketalpat" amit a direkt vetőgép okozott... és ezt a great plaints (remélem jól írtam) cégnél láttam. Ezért kiadtak egy kultivátor szerűséget ami mélyebben dolgozik mint a vető és ezt áttöri. Akkor ez csak marketing fogás, hogy eladja a gépet vagy esetleg tényleg van ilyen problémájuk?
Semmi kötözködés nincs az írásomba, félre ne értsd pusztán érdeklődök, hátha valaki meg tudja magyarázni. :)
Válasz MrPoke #11665. hozzászólásáraVízállásos terület javítására Neked mi vált be?
Válasz Mf-es? #11664. hozzászólásáraPedig ez ennyire egyszerű.
A gazdabotot ad oda asszonynak növénytámasztónak másra nem jó. Az ásó sokkal fontosabb, és a szemrevételezés.
Ha valaki végig olvasná ezt a topikot nagyon sok olyan dolgot találna ami, azóta már megdőlt.
a no-till felé vezető út 5 lépésben, (min-till mert néha az elején piszkálgatni kell a talajt)
1, dobd el az ekét
2, lazítóval törd át az eketalpat
3, tedd a lazítót az udvar leghátsó sarkába.
4, gabonának, takarónövénynek 5-10cm, tavaszinak 15-20cm mélyen csinálj őszi alapmunkát.
5, vetésforgót úgy kell össze hozni, hogy tavasziak elé menjen takarónövény
5, vegyél egy direkt vetőgépet, vess direktben.
A tömörséget meg felesleges nézegetni, mert a kötött talaj kemény, az erdőtalaj meg nem...... Ha 10 évig no-tillben műveled a talajt talán ki tud alakulni az a szerkezet amikor a kötött talaj sem lesz kemény.... De szerintem ha kiszárad akkor is kemény lesz :)
Válasz MrPoke #11656. hozzászólásáraJó is volna,ha ez ilyen egyszerű volna,ahogy írod.Akkor mehetne kapásból a no-till.
Miért kell használni a gazdabotot?Gondolom tudod.
Csak,ha úgy működne ahogy leírtad,nem volna rá szükség.
Válasz Gazda12 #11658. hozzászólásáraA szántásban nincs vetés ?? Nálunk is a vetések leolvadtak a szántásokon még van hó kevés.És semmi köze a mulcshoz hanem szeles időben esett a hó és több maradt rögtön a szántás átfagyott szalonnáiban rögeiben.
Válasz Gazda12 #11661. hozzászólásáraAz is lehet hogy ahogy lassan bomlik a kukoricaszár, kicsit melegebben is tartja a talajt.
Mivel a hótakaró alatt nincs annyira hideg, nem áll le a talajbiológia.
Legalább is gondolom én
Válasz kis Zombi #11660. hozzászólásáraHa 30 cm hó van rajta akkor,hogy süti a nap?
Válasz Gazda12 #11658. hozzászólásáraA szár magába szívja a nap melegét ezért olvad gyorsabban.
Válasz Gazda12 #11658. hozzászólásáraIgen, lehetséges
Valaki tudja miért van az,hogy a kukorica mulcsban vetett búza földröl előbb eltünt a hó mint a mellette felszántot parcelláról? Létezik,hogy a szár melegebben tartja a földet minimálisan vagy?
Válasz MrPoke #11654. hozzászólásáraIgen, így értem, köszönöm szépen a választ!
Válasz Mf-es? #11653. hozzászólásáraIgen mert gondolom annak is megadod a módját, mint az idén is a gruberrel. Pedig elég lett volna 5vm mély rövidtárcsa és vetés.
A min-till, no-till, -nek pont az a lényege, hogy kialakul egy olyan talajszerkezet, ami tömörnek tűnhet, a traktor nem tudja összetaposni jelentősen, de viszont a gyökereknek, víznek tökéletesen átjárható, egy porózus állapot alakul ki. Ennek a tartóképessége a szerkezetéből adódóan kiváló.
De ha ezt bármiféle talajművelő eszközzel megmozdítod, összetörik. Ha kap nedvességet összetömörödik, agyagos földeken pedig elfolyósodik.
De az egész Talajegészség konferencia erről szólt, a külföldi előadók mind erről beszéltek, valamint a magyar előadók nagy része szintén.
Válasz MrPoke #11654. hozzászólására
Válasz emcett #11652. hozzászólásáraNem a vegyszerre kell. Jelenleg én csak gyom irtót használok. Hanem nitrosol, lombtrágya, komposzttea (havonta minimum 1-2x), biostimulátorok(huminsav, alga stb....).
Szeretném picit megemelni az imput anyagok mértékét. Pár napja kaptam meg a könyvelést. 750eFt ment el növény védőszerre, 1,5m műtrágyára. Mindezt 70ha-ra...... A támogatást nem költöttem rá a földekre. De a gazdatársak szemében meg semmi vagyok az 50q-ás gabonával :) Ezen változtatni kell.
Ha minden összejön, lesz egy hozzáértő ember aki a levél analizisre tud normális szakvéleményt adni, és akkor az lesz a fő.
Válasz MrPoke #11650. hozzászólásáraBúza földek is sokszor ilyenek.
Válasz MrPoke #11650. hozzászólására"Az idén valószínű le is cserélem, mert jelenleg úgy néz ki a permetező lesz a legtöbbet használt eszköz."
Jó értelemben kérdezem, hogy a TMMG-ben nem a vegyszerek elhagyása lenne a(z) (egyik) cél?
Válasz MrPoke #11650. hozzászólásáraVegyél vontatotat, 3000 L tartályal.
Nekem is 1000 L/ 18m volt, mostan 2700 L/ 18m van.
Nincsen tartálykocsim, és sokat segít a nagyobb tartály.
Válasz Mf-es? #11648. hozzászólásáraEz az elakadás csak akkor van ha pl tavasszal guberezzel. Régen mikor lazítóztam (szántottam) én is akadtam el. De ez már a múlté. Az idén tavasszal mikor a fagyott földre rájött 50mm csapadék és a laposokon megállt szemrebbenés nélkül szaladtam át a vízállásokon.
Jó neked itt az idén 2 napon volt eső egész kukorica tenyészidőben.... Így meg is úsztam a kukorica gyom irtását, mert egy száll sem kelt ki egészen addig amíg a kukorica 1m-es lett.
És nem azt írtam, hogy nem számít hanem, hogy nem az a lényeg. Lehet permetezgetni, és permetezni. Sajnos az én permetezőmnek sincs normális keret csillapítása ezért nem tudok hatékonyan permetezni. 1000L/24m függesztett gép 90LE trakival max 10km/h és nincs víz kiszolgálás. Így 10ha/h a teljesítmény pedig ez lehetne akár 20-30 ha/h. Az idén valószínű le is cserélem, mert jelenleg úgy néz ki a permetező lesz a legtöbbet használt eszköz. Vagy keresek valakit aki hordja nekem a vizet.
Nem tökölni kell, hanem nyomni.
Válasz Mf-es? #11648. hozzászólásáraTe se panaszkodhatsz, mert nem vagy partokon. Nekem volt olyan területem is, ahol a 18 m széles kerettel, csak 50 cm magaságu növényt tudtam fújni, mert a "vályún" áthaladva felakadt a keret két széle max magaságnál.
Esős tavaszon fel is kell húzni a parton a vontatot permetezőt, de az se gyerekjáték, amikor lefelé a traktor már nem bírja viszatartani a toló permetezőgépet.
Tavaszi mütrágyázásnál is már volt krízishelyzet, amikor ahelyet, hogy előre ment volna a traktor oldalba csúszot a "szakadék" felé, én meg ugrásrakészen, be ne zuhanjak a traktoral együt.
Válasz MrPoke #11646. hozzászólásáraValószínű,túl jó földjeid vannak,ha neked nem számít a keret szélesség.Itt mikor bejön egy jó Medárdi eső,azt számolgatom,hány helyt fogok elakadni,gyomirtáskor.És várni se lehet,tavasszal is volt egy fél napom,hogy a bokáig érő muharos kukoricát lefújjam.
Előtte is,utána is esett.Ilyenkor ütős szerek kellenek,ami akkor nem pusztul,az megfogja a kultúrnövényt.
És jólesik,ha a nagy permetező szélesség miatt,kikerülök pár izzasztó alkalmat.