Gázolaj árak 614 Ft Benzin árak 612 Ft EUR 395.57 Ft USD 359.71 Ft CHF 414.94 Ft GBP 464.04 Ft

Fórum

Vadkártérítés

Létrehozta: , 2010-03-29 16:26:55

Kedvencekhez Segítség

2495 hozzászólás
Nincs profilkép
#1795 Bigyófelügyelő
2021-08-15 23:30:57

Válasz fattyú #1791. hozzászólására"Vadorzás"..? Személy szerint több kiló drótot vágtam le az erdőkből ahol telente sétálni szoktam, de egy találomra kilőtt szarvasból még nem ettem egy jót, szemben az illetékesekkel..." Vadorzás"

Nincs profilkép
#1794 d-032a
2021-08-15 23:25:35

Válasz fattyú #1787. hozzászólásáraRelatív. Az egyértelmű, hogy a paraszt soknak érzi már most is a kárt. Te és a vadászok kevésnek tarják a paraszt kárát. Ez relatív.
A parasztokkal ellenséges hangvételed az viszont konkrét, de biztosan indokolja valami.
De hagyjuk, úgy látszik nemigen zavart senkit.

Ha a vadászok nem tudják, vagy nem akarják, akkor megoldja az állam, ha nem akar gebaszt.

Nincs profilkép
#1793 nagypistivagyok2
2021-08-15 23:19:16

Válasz bandigh #1784. hozzászólásáraDe milyen másik területen egy másik vadásztársasághoz tartozón?

"Te meg ottmaradsz a vadkárral meg az 5 db kilőhető kvótáddal."

81/B. § * (1) A vadászatra jogosult a vadkárért fizetendő kártérítés fedezete biztosítása érdekében elkülönített számlán pénzügyi alapot (a továbbiakban: vadkár alap) hoz létre.

(2) * A vadászatra jogosult az adott vadászati évet megelőző vadászati évben a vadászatra jogosult által a vadkárért kifizetett kártérítés mértékének megfelelő - az adott vadászati év október 31. napjáig vadkárért ténylegesen kifizetett összeggel csökkentett - összeget a vadkár alapban az adott vadászati év november 1. napjáig biztosítja.

(3) A vadászatra jogosult a (2) bekezdés szerinti összeg befizetésének igazolását a vadászati hatóság részére a vadászati év november 15-ig megküldi.

(4) A vadászatra jogosult a vadkár alap terhére teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba foglalt egyezséggel vagy jogerős bírósági ítélettel megállapított vadkár megtérítése érdekében teljesíthet kifizetést.

(5) A vadászati hatóság a vadászatra jogosultat törli a nyilvántartásból, ha

a) a vadkár alap (2) bekezdés szerinti képzését nem igazolja,

b) a teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba foglalt egyezséggel, vagy jogerős bírósági ítélettel megállapított kártérítési kötelezettségének nem tesz eleget.

(6) A vadászatra jogosult kártérítési kifizetési kötelezettségét abban az esetben is teljesíti, ha a vadkár alapon elkülönített összeg a kárt nem fedezi.

Tényleg ott maradok a kacsazsír mellett.

Nincs profilkép
#1792 d-032a
2021-08-15 23:15:46

Válasz nagypistivagyok2 #1786. hozzászólásáraÉn azt tartom parasztellenességnek, amikor egy mezőgazdasági szereplő "zsírosnyakú paraszt"-ozik.
(Amikor elküldtem az enyémet, akkor még nem láttam a te írásodat, nem arra reagáltam.)

Nincs profilkép
#1791 fattyú
2021-08-15 23:10:09

Válasz Bigyófelügyelő #1789. hozzászólásáraVadorzásért manapság már börtön jár...

Nincs profilkép
#1790 fattyú
2021-08-15 23:06:49

Válasz nagypistivagyok2 #1782. hozzászólásáraTe ismersz még olyan halászt, aki természetes vízen halászik? És olyat aki gyűjtögetésből él? Mert én egyet sem. Na ezért nem kiabálnak...

Nincs profilkép
#1789 Bigyófelügyelő
2021-08-15 23:05:01

Válasz bandigh #1784. hozzászólásáraAhol összeverődnek ott majd koptatják őket kilövési kvóta nélkül, be a fagyasztóládába...kérdezés nélkül, úgy hogy senki sem látta! Nekem meg zsíros a szám...

Nincs profilkép
#1788 fattyú
2021-08-15 23:03:37

Válasz nagypistivagyok2 #1786. hozzászólásáraTehát úgy gondolod, ha a jogszabály nem adna lehetőséget a vadkár-megtérítési igényre (mint Szlovákiában), akkor nem lenne gond e téren?

Nincs profilkép
#1787 fattyú
2021-08-15 23:01:38

Válasz d-032a #1783. hozzászólásáraHa a kevés vadkár most nem nyelhető be, de nem lesz vadgazda, akkor milyen mértékig fogják benyelni a kárt?
Én inkább amellett vagyok, hogy legyen aki vadászik és rendet tart e téren a határban.

Nincs profilkép
#1786 nagypistivagyok2
2021-08-15 23:01:14

Válasz d-032a #1783. hozzászólásáraNincs itt semmiféle parasztellenesség.
Nem nyelik be a vadkárt mert van rá jogszabály.

A vad addig az államé amíg a vadászatra jogosult le nem lövi,vagy löveti na onnantól kerül a "birtokába"

Ezzel a vadhús közétkeztetéssel már kampányoltak aztán nem lett belőle semmi.
Nehogy már pór nép egye az urak eledelét!

Nincs profilkép
#1785 fattyú
2021-08-15 22:59:08

Válasz nagypistivagyok2 #1782. hozzászólásáraAkkor pontosítok. A vad az államé, mint én is a napokban megtudtam.
A nálunk most bomladozó társaságban éppen a helyi gazdák is érdekeltek (kb. harmaduk) voltak, de a külsős, nem vadászó gazdák miatt lehetetlenültek el és mennek szét.

#1784 bandigh
2021-08-15 22:52:22

Válasz nagypistivagyok2 #1782. hozzászólásáraLehetsz a saját földeden vadászatra jogosult. De nézzünk egy példát, amit tanult kollégánk említett régebben. Adott egy vadászterület, ahol van néhány szarvas. Ennek megfelelően, évente egy kis darabszámot lehet kilőni. Namost, az év bizonyos szakaszában a szarvasok egy másik területen többszázas csapatba verődnek, és átvonulnak a ti területekre. Pár hét alatt mindent szétbarmolnak, majd utána szépen, mindegyik magy a maga dolgára. Te meg ottmaradsz a vadkárral meg az 5 db kilőhető kvótáddal.

Nincs profilkép
#1783 d-032a
2021-08-15 22:44:51

Az mindig érdekes amikor egy paraszt, nemkicsit parasztellenes.

Ha ez a trend, akkor majd benyelik a parasztok a vadkárt.
Valameddig, egy elviselhető mértékig. Azután meg, majd nem nyelik be.

Mindenre van megoldás. A vad úgyis az államé. Zajlik a haderőreform is. Legalább a katonák időnként gyakorolnak egy kis éleslövészetet.
A hús meg pont jól jön, mivel állítólag úgyis sok az éhező az országban.

A 6 hektár gabona felgyújtása is csak addig tűnik jó ötletnek, ameddig 50 hektár és egyebek nem gyulladnak fel másoknál is.

Nincs profilkép
#1782 nagypistivagyok2
2021-08-15 22:43:16

Válasz fattyú #1781. hozzászólásáraAmikor az ember lejött a fáról egyből vadászott,halászott és gyűjtögetett.
Most a halászok és gyűjtögetők nem kiabálnak csak a vadászok.

"Nem olyan zsíros biznisz, mint a zsírosnyakú
parasztoké."

Tegyük már hozzá azt is hogy a paraszt földjén felhízott vadat a gazda nem adhatja el mert a társaságé!

"Pillanatnyilag úgy néz ki, hogy nincs jelentkező a vadgazdálkodás folytatására."

Első lépés az irányban,hogy a gazdák legyenek a saját földjükön a vadászatra jogosultak.
Ahogy sok más országban.

ui: Én nem kértem vadkárt soha. Nem is fogok mert a vadat tisztelem. Marhákat tartok de megfér a legelőn mindegyik.

Ha nem lesz az ágazatban rend, akkor a "zsíros nyakú paraszt "előveszi a kalát a kacsazsírból előbb utóbb.
Na akkor lesz rend.



Nincs profilkép
#1781 fattyú
2021-08-15 21:51:18

Válasz envagyok2 #1770. hozzászólásáraNem olyan zsíros biznisz, mint a zsírosnyakú parasztoké. És ami ma van az nem lesz mindig így. Ha kissé visszábbolvasod, akkor láthatod, hogy nálunk most adják vissza a területet a földtulajdonosoknak, mert a vadkárral taccsra tették őket. Pillanatnyilag úgy néz ki, hogy nincs jelentkező a vadgazdálkodás folytatására.

Nincs profilkép
#1780 fattyú
2021-08-15 21:47:39

Válasz envagyok2 #1775. hozzászólásáraA vadászok helyében én sem engedtem volna a kerítést építeni, mert akkor ugyanazt a vadmennyiséget kisebb helyre összezsúfolva kellene a többi gazdával pörlekedni. Aztán mindenki építkezne és másból sem állna a határ mint kerítésekből. Sőt én megadóztatnám azt, aki kerítést épít, mert azzal a másikéra tereli a vadat.

Nincs profilkép
#1779 envagyok2
2021-08-15 21:35:36

Válasz Uazos #1778. hozzászólásáranincs fellebbezés, hiánypótlás van, ha nem pótlod, akkor nincs engedély. nincs mit fellebbezni.
egyébként sem fellebbezhetsz, mehetsz törvényszékre. persze ott nem járási bírók ülnek már, de egy közig határozat megtámadása általában nem jogkérdés, hanem szakkérdés, jön a szakértő, az meg nem nagyon kérdés, hogy mit mond.

#1778 Uazos
2021-08-15 21:19:42

Válasz envagyok2 #1777. hozzászólásáraÉrtem. Fellebbezd meg, hátha.

Nincs profilkép
#1777 envagyok2
2021-08-15 21:16:06

Válasz Uazos #1776. hozzászólásáraaz engedélyt a hatóság adja ki, de kell hozzá a vadgazdálkodó hozzájárulása is, anélkül elutasítás.

#1776 Uazos
2021-08-15 21:10:33

Válasz envagyok2 #1775. hozzászólásáraRemélem segíthetek.
Nem jó helyen igényelted.
Érdemes tájékozódni a megyei vadászati hatóságnál.
Berakom az érvényben lévö szabályt.

Nincs profilkép
#1775 envagyok2
2021-08-15 20:48:41

Válasz bandigh #1773. hozzászólásáranekem tud mit ajánlottak fel?
hogy nem keríthetem be a földjeim.
saját költségen, semmit nem kérek tőlük, csak engedélyt.
nem adtak.
nah, válalnád így a kukorica termesztést?

Nincs profilkép
#1774 Bigyófelügyelő
2021-08-15 20:29:18

Válasz bandigh #1773. hozzászólásáraTisztában vagyok a lehetőséggel, viszont itt nem ajánlották fel!

#1773 bandigh
2021-08-15 20:00:23

Válasz Bigyófelügyelő #1772. hozzászólásáraVan ahol a gazdának felajánlják hogy tag legyen ingyen, aztán megvédheti a veteményét, viszont akkor nincs vadkár igény lehetőség. Vállalnád?

Nincs profilkép
#1772 Bigyófelügyelő
2021-08-15 19:52:29

Válasz envagyok2 #1770. hozzászólásáraA csúnya szót nem írom le amit írtál, mert ahogy írtam is jóban vagyunk csak...! Abban igazat adok neked hogy senki nem akar menni vadászni, senkit nem lehet kényszeríteni rá, de ha dupla vadászható területet kapunk az se baj... Megtörtént! És a létszám ugye megmaradt, a terület nőtt, a vadlétszám nő, a vadkár nő... De mi legyünk csendben mert nem tud csámcsogni a tejes tengerin a disznó!

Nincs profilkép
#1770 envagyok2
2021-08-15 19:20:14

azért nehogy már az legyen, hogy köszönettel és hálával tartozunk ageciknek, hogy csak ennyi a kár!!!!

helló, van olyan terület az országba, pláne ahol vadkár is van (hiszen ahol vgadkár is van, ott vad is vad is van), hogy 4 éve nem sikerül vadgazdálkodfót találkni?
egjobb tudomásom szerint minden terült le van fedve, sőt, mindenki kapaszkodott a sajátjába, meg a szomszédjába is, szóval nem illet köszönet senkit azért, hogy csak ennyi a kár.

senki ne essen tévedésbe, igen zsíros biznisz ez.

#1769 Uazos
2021-08-15 19:17:40

Válasz Bigyófelügyelő #1757. hozzászólásáraNem potom pénzért és haveri alapon! Bocsánat, de így nem igaz!
3-4 évet kellett várni míg kihalt valaki, már bocs, de így volt.
Addig ment hajtani, utat takarítani, vadat összeszedni, lest építeni és akkori vásárlói értéken kb majdnem annyit fizetett be belépéskor, mint most!
1980-1990 es években golyós fegyver adott területre limitált volt. Ha abba hagyta vagy elhunyt valaki, akinek golyós fegyvere volt a társaságban, a soron következő vehetett golyósat. Több esetben attól aki abba hagyta.
Most. Összepuskázza a vadász vizsgákat, megveszi az orvost, beballag a vadászboltba és kijön egy több millás puskával.
Na, ezeket hívom puskásoknak, a normálisabbja vadász, aki télen eteti, gondozza a vadat. Az újjulattól, vadkártól messze tartja!
Az urizáló kiviteti, felrakatja magát a szórózott lesre és lő ami jön.
Tisztelet a kivételnek!

Nincs profilkép
#1768 fattyú
2021-08-15 19:09:12

Válasz Bigyófelügyelő #1766. hozzászólásáraTévedsz! Aki nem akar kimenni vadászni, az a hegyekbe sem fog feljárni. Aki helyben vadászni akar, azt rohadtul meg kell becsülni, mert rá lehet számítani vadkár ügyben. Viszont ha ők is feladják a tagságukat, mert nem ér annyit (pénzt, viszályt és fáradtságot), akkor maradnak, akik nem járnak ki. Ebből lesz a nagyobb vadkár, aztán meg a társaság megszüntetése.

#1767 Uazos
2021-08-15 19:05:15

Válasz fattyú #1756. hozzászólásáraA vadásztársadalom felhígult. Jönnek majd a nagyarcú, dúsgazdag ficsurok, zéró fegyver és terület, terep ismerettel, 20 M ós csoda terepjárókkal, 5 M puskákkal, hőkamerával, 3-5M ós belépési díjjal, amit csikkzsebből kivernek. Nem jártak hajtani, közösségi munkát végezni, nem esnek át kapcsolatépítésen, “előszűrésen”, csak egyszerűen kipengetik a pénzt és mehet frenkizni!
Na ha ők kapjàk a területet, annak a tájegységnek lefőtt a kàvé! Ezt garantálom!
Hajtóvadásztunk egy ficsur pestivel, valami mufti volt mèg gyurcsanykor külföldön.
Leállította a felvezető. Elmondta neki a tilos lő irányt.
XY bácsi arra figyeljen, de nagyon, hogy arra, 12 óra irányába ne lőjön. Nézze fel is van festve.
Jól van, jól van, dehogy lövök.
Jöttek rá a kondák cefetül, volt visszatörő is bőven. Kiabáltak neki a szomszédos lőállásból, hogy lőjed már baz+, ott ment el nálad vagy 20 disznó!
Ne kiabálj! Nem lőhetek 12 órakor! Megmondták!
Na, erre mit lehet mondani?
Ilyen ez ha nincs ész és kötődés!

Nincs profilkép
#1766 Bigyófelügyelő
2021-08-15 19:00:59

Válasz fattyú #1763. hozzászólásáraAmelyik elmegy vadászni a hegyekbe mert nincs kedve vadkározni azzal a gazdálkodók semmit sem veszítenek, mert eddig sem csináltak semmit! Egyedül a társaság bukja el az éves tagdíjukat, amit itt jó pár gazdálkodó szívesen kifizetne, csak a belépési pénzzel magasra tették a lécet, hogy ne igazán férjen be külsős!

#1764 Uazos
2021-08-15 18:45:24

Válasz Bigyófelügyelő #1754. hozzászólásáraVan olyan gazdálkodó vadásztársunk, aki még a bokor aljába is behúzza a Lajtát, ha bemegy valaki a müvelö nyomba és 1 m ert letér, feldönti a lest!!! Mégegyszer, vadásztagunk és 300 Ha os gazda!
Mit tudsz tenni? Ejnye bejnye!
Tölünk kb 50 km re értelmesebb gazda 1,8 m magas villanypásztort telepített 3-4 db 50 Ha os napra és kukorica táblákhoz, napelemes atomreaktorral. :-)
Na ott nincs vadkár. Igen ám, csak 50 Ha ktsg e 1,5 M nettó. Igaz egyszer kell költeni, max zsinórt cserélni, de nem mindenki engedheti meg ezt a ktsg et.
Nincs itt megoldás csak a medve, farkas, hiúz, sakál!

Nincs profilkép
#1763 fattyú
2021-08-15 18:41:51

Válasz Bigyófelügyelő #1762. hozzászólásáraLátom kezded érteni. Lehet a tagságnak kötelező munkája a tagdíj mellett, de azt meg kell szavaztatni a közgyűlésen. Te írtad, hogy 50 tagból 10 vadászik aktívan. A kötelezés így 40 főnek nem érdeke, nemmel fog szavazni az éjszakázására.
Ha pedig a tényleg vadászni akarók felmennek a hegyekbe, attól a mi gondunk még itt megmarad. És gondolj bele, hogy mi van akkor, ha tényleg nem lesz vadgazdálkodó a területen! Még azt a kevés zavarást, lelövést sem végezné senki, amit az eddigiek tettek. Nyugalma lesz a vadnak, beveszi magát a 60 hekis tábládba és dőzsöl benne egész nyáron. Te meg fordulhatsz a feljebbvalóhoz panaszra! Mert a Földön nem hallgat meg senki.

Nincs profilkép
#1762 Bigyófelügyelő
2021-08-15 18:35:15

Válasz fattyú #1759. hozzászólásáraHa egy tagot nem lehet arra kötelezni hogy X éjszakát segítse a társaság munkáját azzal hogy kiül vadkárelhárításra, akkor tényleg mindegy ha kilép! Mert így se előre se hátra... Ez elgondolásom szerint így nem társasági együttműködés! Ha akar lépjen ki, vegyen fennt a hegyekben egy "csomagot" aztán ott nincs kötelezve hogy mikor megy, kilövi a csomag darab számát és így eljutunk az általad említett hobbyvadászatig...!

#1761 Uazos
2021-08-15 18:34:56

Válasz Mihály #1750. hozzászólásáraAjánlom a csalánlevest :-) abban is van C de sok vas is :-)

#1760 Uazos
2021-08-15 18:33:45

Válasz Bigyófelügyelő #1749. hozzászólásáraRészben igazad van. Mi azt csináljuk, hogy még a covid elötti idökben szerzödtünk bérkilövökkel, akik potom árért ücsörögnek kint 19-06 ig. Helyzet az, hogy nem 8-8-8 van, mint a Nagy Feró énekli. Sok tagunk keményen nyomja a 10-12 órákat. Kinek van ereje, épp idegrendszere kiülni hajnalig?! Egyrészt veszélyes, másrészt, hogy megy dolgozni másnap?
Szóval sok oldala van az éremnek.
Másik. Bizony van olyan vadásztagunk, akik gazdálkodnak, köztük pár olyan, aki azért vet vadkáros 6-7 AK szar földbe bármit, hogy a vadkárért ő álljon oda elsőkènt a kasszához. Ilyen emberekkel mit tudsz kezdeni? Igaza van, mert van kár. Nincs igaza, mert nem villanypásztoroz meg nem ül kint. Ki mondja meg, hogy kinek van igaza. A vadászat sport, hobbi, nem hivatás, így nem tudjuk kötelezni az őrzésre.
A 2 vadőr nem tud kint ülni minden kultúrán.

Nincs profilkép
#1759 fattyú
2021-08-15 18:27:30

Válasz Bigyófelügyelő #1757. hozzászólásáraÉs mit ér el a szankcióval? Csak akkor vezetheti be, ha azt a tagság megszavazza. Ha ez esetleg meg is történik és a tag mégsem akar éjszaka kimenni, sem fizetni, akkor kilép. Kevesebben maradnak több melóra. Ez csak a kilépőnek jó, a bennmaradóknak nem. Ahol én gazdálkodom, ott belépési díj sem volt, a gazdák többségét hívták maguk közé. Én se mentem, mert nem érdekel. De unokaöcsémmel átrágva a dolgot ma még úgysem mennék. Egy vadászterületen van 30-50-100 gazda. Ezeket egy akolba terelni még akkor sem lehet, ha az mindegyiknek az érdeke lenne. Így meg, hogy mindegyik másként áll a dologhoz, eleve hamvába holt. Megértem az ittenieket, hogy inkább feladták, mert van pár olyan igazi gyökér, hogy inkább az ember a lóval imádkozik, mint vele beszélget. (Az egyik 80 milliós kombájnt vett, de a gyerekét 16 évesen kivette a suliból, hogy ne kelljen alkalmazottat tartania.)

#1758 Uazos
2021-08-15 18:21:23

Válasz fattyú #1748. hozzászólásáraMinden egyed szavaddal egyetértek!

Nincs profilkép
#1757 Bigyófelügyelő
2021-08-15 18:04:57

Válasz fattyú #1756. hozzászólásáraHa a vadkilövés az alkalmazott hivatásos vadászokon múlik ott óriási a probléma! Ha jól tudom 4000 ha/ 1 hivatásos akit alkalmazni kell! Tele vannak ügyvédekkel, jogászokkal, orvosokkal a társaságok, valamint idős régi motorosokkal! Van ott mindenütt elnökség, ismerik a problémákat, aztán szankcionálni azokat a tagokat akik nem mennek ki 20 éjszakát egy évben vadkározni! Akik régóta benne vannak potom pénzért szálltak be, vagy haveri alapon! Csak azt tudják hová tették le a lest! De az ilyeneknek mint én is a beszálló: 1,5 millió!

Nincs profilkép
#1756 fattyú
2021-08-15 17:50:21

Válasz Bigyófelügyelő #1755. hozzászólásáraHáááát. Szerintem a vadászat a sportvadászoknak hobbi. Akkor mennek ki, mikor jólesik nekik, nem kötelezheted őket! A hivatásos megy egyszerre nem tud 100 helyre menni. Márciustól tilalom van, ha jól tudom augusztusig - kivéve a disznót, de az nálunk eltűnt két éve. Itt alig van erdő (kb 2%), ami is inkább fasorokban merül ki. Innen aratással lelép a nagyvad zöme. Nyúlra meg csak ősszel lehet vadászni. Az itteniek kértek idényen kívüli lelövésre engedélyt. A hatóság adott 20, azaz 20 darabot. Köszi, puszi!
Ami meg a 20 évet illeti, lehet, hogy most oda jutunk hogy visszaadják majd nekünk a vadászati jogot. És mit fogunk vele kezdeni? Keresünk majd egy másik csapatot, akit aztán megint elüldözünk a vadkárral? Unokaöcséméknél - ami kopasz alföldi terület - állítólag volt olyan gazda, aki kijelentett, hogy számára az elfogadható vadkár mértéke 0%. Ezrelékes nagyságrendű vadkárra már szakértőt kért, meg szaladt a jegyzőhöz. Aztán egy 6 hektáros árpája meg véletlenül felgyulladt... "Szegény ember bánatában, nagy kárt tud tenni a határban". Én ezt nem akarom megélni. Inkább vetem 65 helyett 70 ezerrel a kukoricát és igyekeztem nem baszogatni őket. Szükségem lenne rájuk, ha most nem adnák fel a harcot. De a sok kapzsi barom nem lát át az üvegajtón.

Nincs profilkép
#1755 Bigyófelügyelő
2021-08-15 17:26:04

Válasz fattyú #1753. hozzászólásáraMeg nem ilyenkor kellene kapkodni a fejüket hogy mi van, amikor 5 métert nem látsz,hanem decembertől-áprilisig amíg tiszta a terep...

Nincs profilkép
#1754 Bigyófelügyelő
2021-08-15 17:22:24

Válasz fattyú #1753. hozzászólásáraFélreértesz: itt jelen helyzetben csak néhány "vadnyomásos" helyet érint a dolog! Ami persze simán megoldható lenne, ha rá bírnák venni a kedves tagokat, hogy márpedig vegyed a fáradtságot és told ki a segged a lesre! Simán meg lehetne oldani a dolgot, a gazdák is másként állnának hozzá, ha látnák hogy van jelenlét! Akkor kellettünk csak amikor alá kellett írni 20 évre, nehogy a szomszédos társaságoké legyen a terület..

Nincs profilkép
#1753 fattyú
2021-08-15 17:03:01

Válasz Bigyófelügyelő #1751. hozzászólásáraKét éve nálunk is így beszéltek a gazdatársak. Tavaly már kértek néhány milliót. Az idén állítólag 14 milliót kérnek. De számolj egy kicsit! Van egy 10 ezer hektáros vadászterület. Azon van 8000 heki szántó. Ennek ötöde mondjuk csak a kukorica és ötöde napraforgó. Ez 1600 az egyikből és a másikból is ennyi. Ha ezeken van 5%-nyi vadkár, az 80 heki kukoricának és 80 heki napraforgónak felel meg. Ennek 90%-t kell nekik megtéríteni, azaz 72-72 hektárnyit. Mondjuk a gazdák fele nem jelent vadkárt. Marad 32-32. Kukiból egy 100 mázsás terméssel a hektáronkénti bevétel idén lesz 700 ezer forint, azaz a 32 hektárnyi vadkár 21-22 milliót jelent. Napraforgóból is meglesz az 500 ezer hektáronként, ami további 16 milliós kárigényt jelent. A kettő együtt 35-40 millió, ami az éves árbevételük duplája. Én is feladnám a helyükbe, a paraszt meg kösse fel magát. Szójáról, borsóról meg egyéb nyalánkságokról, mint csemege vagy vetőmag kukorica nem is beszélve. Ugyan úgy fogunk járni, mint a gyümölcsösök. Itt már fizetnek a méhészeknek, hogy virágzáskor menjenek. Egyébként meg mindent rovarölőznek. Majd mi is fizetni fogunk, hogy valaki menjen vadászni és őrizni a terményt. Mi sem tudnánk ott lenni 30 táblán, ha megfeszülök akkor sem, pedig nem 10 ezer hektáron kell a vadkárt megelőznöm, csak 500-on. Én eldöntöttem magamban, hogy 10-15 %-os kárt hajlandó vagyok benyelni, csak legyen vadgazdálkodó! A belvíz meg az aszály többett is tud vinni. Utóbbiakat igyekszek megoldani és inkább egye meg a vad!

Nincs profilkép
#1752 Mihály
2021-08-15 16:49:07

Válasz fattyú #1748. hozzászólására S vajon hány ilyen buktás csapat lesz még itt meg alig haladja meg a 3 ezer hektárt a vadgazdák területe jó ennek fele akác erdő de a Tasó képviselő csapata szerintem ezeket benyelik s nekik lesz 1 20 ezer hektáros Mivel a katonai gyakorlótéren ők vadásznak smile cursingsmile cowboy

Nincs profilkép
#1751 Bigyófelügyelő
2021-08-15 16:45:53

Válasz fattyú #1748. hozzászólásáraItt a cél nem a társaság tönkretétele, milliós károk sincsenek egyelőre! De! Ha nem szedik össze magukat, baj lesz.. Nem kell sok idő hozzá! Lőni kell...

Nincs profilkép
#1750 Mihály
2021-08-15 16:43:39

Válasz Uazos #1746. hozzászólására Sajnos itt is eltűnt senki nem szereti pedig ebben a melegben egy tányér jó hideg leves kiváló és sok c vitamin van benne smile thumbupsmile cowboy

Nincs profilkép
#1749 Bigyófelügyelő
2021-08-15 16:41:29

Válasz bandigh #1747. hozzászólására Vannak társaságok, ahol megfelelő a vadállomány, ott igenis nagy haszon landol a zsebben! Láttam már kilövési árlistát,gondolom te is! Tudom hogy covid, meg stb. nem jöhettek a vendégvadászok, + az átlagos társaságok nincsenek elengedve túlságosan anyagilag!! DE akkor kérdezem én: miért bízzák a természetre az állományszabályozást? Tudják hogy van vad, nem is kevés, itt vannak újra a disznók, igazából el sem tűntek... A szarvasok le szorulnak a hegyekből, igazából meg is maradnak most már! Tudja a társaság hogy sok a vad, az emberek is tudják mert látják őket--ahol sok a nagyvad ott kár is lesz! Szóval ha van egy szerényebb társaság akkor előzzük meg a bajt, szorítsuk vissza az állományt elfogadható szintre hogy ne kelljen vad kárt fizetni! Csak ez úgy nem megy, hogy van 50 tagom, ebből 5-10 aki aktívan vadászik, a többi meg csak vakarja otthon a tökét, meglövi az 1-2 ajándék őzet egy évben aztán csókolom! Nem eteti meg magát a szúnyoggal, nem izzad bele a nadrágba, pólóba, de a gazda legyen kint, neki is segítenie kell a vadkár elhárításában..És nem szeretném ha félreértenél: imádom a vadakat, a társaságokkal is nagyon jó viszonyban vagyunk, de ha féltik(márpedig féltik) a nagyvadakat akkor nincs más út mint vadkároztatni! A 7-8000 forintos kukorica, és a 16-17000 forintos napraforgó szerintem mindenkinek pénz...azért dolgozunk hogy megteremjen és legyen belőle pénz! Nem pedig azért hogy 3 konda vaddisznó esténként jókat csemegézzen benne...

Nincs profilkép
#1748 fattyú
2021-08-15 16:23:55

Válasz Bigyófelügyelő #1744. hozzászólásáraNe légy abban olyan biztos, hogy egyszer csak nem dobják be a törölközőt! Nálunk a megye legjobb társasága oszlik fel a napokban a vadkár miatt. Gímszarvason kívül minden van nekik, kb 10 ezer hektáron gazdálkodnak.Két hete beszéltem az elnökkel, azt mondta, hogy vagy törvényesen gazdálkodnak vagy sehogy. A törvényest viszont nem lehet kigazdálkodni, mert a társaság éves bevétele kevesebb, mint egy 60 hektáros napraforgótábláé. A vadjuk 2/3-át eddig eladták, így a tagoknak pedig már többe kerül a tagság fenntartása, mintha elmennének máshová bérvadászni. Kérdeztem, hogy mire számítsunk jövőre. Azt mondta, hogy ő napraforgót nem vetne, mert ősszel már nem lesz letermelés, az éves tervükben szereplő 800 nyúl kint marad a területen. A vadkárt pedig a földtulajdonosok fogják benyelni, mert nem lesz vadgazdálkodó március 1-től. Kérdeztem, hogy jutottak idáig? Mondta, hogy a bevételük 25-30 M körüli volt évente, ebből fizetnek 4 alkalmazottat, meg az egyéb költségeket évi kb 25 milliót. Tavaly viszont nem jöttek vendégek, így a tartalékot felélték. Idén 7-8 gazda benyújtott nekik fejenként 1-3 milliós vadkárt, így két lehetőségük maradt. Vagy a tagság fizet fejenként 2 milliót és a következő vadkár-idényig még kihúzzák, vagy feloszlanak. Utóbbit választották. Mondtam is a vadkáros gazdatársaknak, hogy jól kibabráltak velünk és magukat is lábon lőtték, mert szerintem jobb egy állományszabályozott vadászterület, mint egy gazdátlan.

#1747 bandigh
2021-08-15 15:50:12

Válasz Bigyófelügyelő #1744. hozzászólásáraÚgy is lehet! Csak arra céloztál a bérleti díjjal, mintha a társaság valamilyen nagy haszon kaszálási céllal létezne, aztán ezzel szemben, ha nem lenne senki ott, akkor tudná meg az ember mi is az a vadkár

#1746 Uazos
2021-08-15 15:22:01

Válasz Mihály #1742. hozzászólásáraAdnék szívesen, de már nincs.

Alkatrész katalógusok

Cikkajánló


Sajtóközlemény
Ma startol a legnagyobb magyar műhold
Ma startol a legnagyobb magyar műhold
Aszálymonitoring műhold távvezérléssel.
Ezek a Syngenta legújabb fejlesztései a gazdáknak!
Ezek a Syngenta legújabb fejlesztései a gazdáknak!
Keresik az alternatív megoldásokat.
MTZ 892.2 traktor+ pótkocsi eladó
MTZ 892.2 traktor+ pótkocsi eladó

7.500.000 Ft

Szárzúzó
Szárzúzó

250.000 Ft

VZ 3 Szárzúzó RZ
VZ 3 Szárzúzó RZ

670.000 Ft

Oleo-Mac BC 350T fűkasza bozótvágó újszerű
Oleo-Mac BC 350T fűkasza bozótvágó...

160.000 Ft

Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]