Hirdetés
Fórum
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Grubber új
- Búza termény felvásárlási árak új
- Műhelyfelszerelés, szerszám, berendezés, kellékek, gépek új
- AKG támogatás új
- Egyedi munkaeszközök házilag új
- Gaspardo vetőgép-munkaeszközök. új
- Agrártámogatások kifizetése új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
1569 hozzászólás
Bocs, hölgyek és urak, de most nem tudok linkelni, ezért az egész szöveget idemásolom.
És egyelőre jogszabályt se tudok mutatni, de nyilván hamarosan jön az is:
???? ZÖLDÍTÉS - VÁLTOZÁSOK VÁRHATÓAK❗️
Az Európai Bizottság ma hozta nyilvánosságra a több elemből álló uniós válságkezelési csomag részleteit.
Ezek alapján változások lesznek 2022-ben a szántóföldi kultúrák termesztéséhez előírt zöldítési követelményekben IS!
???? A bejelentett csomag egyik fő eleme az orosz-ukrán háború miatt kialakult gabonapiaci helyzetre és a globális élelmiszerellátási biztonságot veszélyeztető folyamatokra reagál azzal, hogy a tagállamok kérésére az év végéig átmeneti jelleggel enyhítenek a szántóföldi kultúrák termesztéséhez előírt zöldítési követelményeken, megteremtve a termelés növelésének lehetőségét.
A CSOMAG FŐBB ELEMEI:
????A parlagként bejelentett területeken megkötés nélkül termeszthető bármilyen, egyébként termeszthető növénykultúra.
????Az ilyen terület önálló kultúraként a terménydiverzifikációs követelmény teljesítésénél is figyelembe vehető lesz függetlenül attól, hogy a nem parlagként bejelentett területen esetleg ugyanazt a kultúrát termeszti a gazdálkodó.
???? Sőt, ezek a parlagként bejelentett, de valójában termelésbe vont területek ökológiai célterületként (EFA) is elszámolhatóak lesznek.
???? Magyar kezdeményezésre került be a javaslatba, hogy az ökológiai célterületként bejelentett parlag területeken ideiglenesen lehetőség lesz akár növényvédőszer használatra is, ha ezt az adott növényállomány sikeres termesztése megkívánja.
????Mivel az intézkedés adminisztratív szempontból összetett, kiemelt jelentősége lesz annak, hogy a gazdálkodók, a falugazdászok és szaktanácsadók pontosan kövessék majd az Agrárminisztérium és a Magyar Államkincstár megjelenő közleményeit, útmutatásait.
Válasz trikolor5 #1517. hozzászólásáraÉs ez miért jó így?
Nekem minden évben vannak bevetetlen területek a vetésforgó miatt, ezekről nem tudnak mert áprilisban mundig beírunk valami növényt a falugazdásszal. Igaz ezek vpöko nem akg területek.
Válasz Ares 826 #1514. hozzászólásáraValamit ezek már tudnak,ha ennyire kapkodnak
Válasz Ares 826 #1514. hozzászólásáraSzerinted mi volt az értelme a zöldítésnek, meg a parlagnak? És mi volt a hatása? Az ökológiai célterületnek?
Mondjuk az utolsó elnevezés már súg egy kicsit.
Válasz Matyi50 #1509. hozzászólásáraNa mégiscsak kell majd az árú????????? Érdekes eddig zöldítsen a gazda meg ne termeljen parlagon kellene hagyni a földeket! Mégiscsak szeretnének enni valamit a "sötét zőőőőőőőőődek"???? Menjenek Ukrajnába és egyék a repeszdarabokat, eddig hülyének voltunk nézve, vegyszerkivonás kevesebb trágya műtrágya stb...........!
Válasz trikolor5 #1512. hozzászólásáraDehogy...
Itt a kötelezően évente pihentetett területekről van szó! Szántóterületekről! Szerintem nálunk is ki fogják adni rá a parancsot,ha az unió engedni fogja. Csak akkor időben kéne bejelenteni,hogy netán aki pihentet az tudjon még vele kalkulálni vetőmagot rendelni rá stb....
Válasz Matyi50 #1509. hozzászólásáraMegnézem ahogy kitakarítják a cserjés csipkés elhanyagolt földeket mifelénk. Ezeket az elhagyott területeket szépen visszaveszi a természet és ez így is van jól.
Válasz Erdőjaro #1510. hozzászólásáraNa legalább majd mindent bevetnek, és nem csak a támogatást veszik fel...meg lesz az ország, itőbb az eu kenyere...a proli mehet vígan mekibe, mi meg alig bírjuk majd kifizetni a csökkentett gabona vételárból a megemelt inputanyag költségeket...és ugyanott vagyunk ahol kb 2o éve...
Válasz Matyi50 #1509. hozzászólásáraEz nagyon vészjósló .
Hoppá
https://agroforum.hu/agrarhirek/novenytermesztes/az-eu-engedelyezheti-a-parlagon-fekvo-foldek-hasznalatat/?
Válasz tothgazda #1506. hozzászólásáraTavasszal mi nem tárcsázunk.
Ha későn terminálja kiszáritja a talajt.
Válasz Dzotya #1503. hozzászólásáraHétvégétől mondja a biztosabb fagyokat, aztán ih tárcsa de tengelyig
Tavasszal meg majd látod mit kér
Válasz Dzotya #1503. hozzászólásáraTavasszal két héttel a vetés előtt egy glifó , majd a vetés napján vagy előtte nap rövidtárcsa és vetés.Nekem minden évben ez adja a legnedvesebb magágyat.
Válasz Dzotya #1503. hozzászólásáraKora tavasszal apríto hengerrel járd át. Legolcsóbb és a legjobb.
Vetésre kizoldul, akkor glifozát, majd vetés.
Válasz Dzotya #1503. hozzászólásáraAmi kifagy, kifagy, ami nem meg totális viszi vetés után, kelés előtt ?
Ki hogyan dolgozná be ezt a zöldítést?A fagyra hiába várok,szántani nemszántok már évekóta,a gruber meg bedugulna ha így meghúznám.Szártépő, vagy tárcsára gondoltam,de a talaj vizes és laza is!Várjak tavaszig?
Sziasztok.
Az új Meparnál kataszteri fedvényt hogy lehet varázsolni?
Egy ismerős szerint onnan a kataszteri fedvény segítsegével le lehet szedni adott terület eov koordinátáit. De en csak annyira jutottam, hogy kattintok, és az adott pont koordinátait megmondja. De ugye ez egybe művelt 2 területnél, és elcsúszott határnal gyikfing...
Válasz Nyomasek Bobo #1499. hozzászólásáraCsak a vetését kérik előre, azért hívtak nehogy kicsússzak a vetéssel, mert év végéig 60 napot a földben kell lennie, legyen idő megnőnie fagyok előtt .
Válasz Nyomasek Bobo #1499. hozzászólására6.a v 7.e a lejáratom, megint egy nappal lecsusztam...42+mm esőnél tartunk...
Válasz Zoli 63 #1498. hozzászólásáraJaja...sejtettem hogy ilyesmi. Akg-s a gyerek.
Akkor megnyugodtam. A saps beadasnál a " beforgatás tervezett időpontja" rubrika nem rémlik...
Válasz Lackó #1497. hozzászólásáraAKG felhívásból hoztam / Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés
A Felhívás kódszáma: VP4-10.1.1-21 / , de a zöldítés másodvetése is jelentésköteles, h betudják számolni, saps-nál előre kérik is, mikor akarjuk vetni a másodvetést, és hívogattak is pár éve ha nincs vetés bejelentése időben, nehogy kicsússzon a szept. 30.-ával .
Válasz Zoli 63 #1496. hozzászólásáraEz valami AKGs előírás lesz. Legalábbis nem tudok róla, hogy sima SAPS + Zöldítés esetén pl. egy középmély lazítást be kellene jelentenem.
Válasz Nyomasek Bobo #1495. hozzászólására9. Agrotechnikai műveletek
(1) Az első kifizetési kérelem előtt elvégzett zöldtrágyázást, istállótrágya kijuttatását és területen képződő melléktermékek (különböző szalma- és szármaradványok) visszaforgatását az első kifizetési kérelem benyújtását követő 15 napon belül kell bejelenten.
20
(2) A támogatást igénylőnek az Államkincstár felé az Államkincstár által közzétett elektronikus formanyomtatványon, ügyfélkapun keresztül be kell jelentenie a következő agrotechnikai műveleteket:
a) zöldtrágyázás megvalósítása esetén a zöldtrágyázásra kerülő növényfajt, a munkálat végzésének helyét és időpontját, a növényállomány beforgatását, a munkavégzést követő 15 napon belül;
b) istállótrágya kijuttatás esetén a munkálat elvégzésének helyét és időpontját a munkavégzést követő 15 napon belül;
c) területen képződő melléktermék visszaforgatása esetén a munkálat elvégzésének helyét és időpontját a munkavégzést követő 15 napon belül;
d) középmély lazítás megvalósítása esetén a megvalósítás helyét és időpontját a munkálat elvégzését követő 15 napon belül.
(3) Amennyiben a támogatást igénylő a határidőn belül nem tesz eleget az agrotechnikai műveletek (zöldtrágyázás, középmély lazítás, szervestrágyázás, területen képződő melléktermékek (különböző szalma- és szármaradványok) visszaforgatása) bejelentési kötelezettségének, akkor a mulasztással érintett agrotechnikai művelet nem kerül figyelembevételre az előírások teljesítésének vizsgálatakor.
(4) Az agrotechnikai előírásokat a kötelezettségvállalásban töltött idő alatt kell teljesíteni, abban az esetben is, ha a kötelezettségvállalási időszak rövidebb a támogatási időszaknál. Az előírások teljesítésének ellenőrzése a kötelezettségvállalási időszak végén történik.
Srácok.
A haver azzal riogat, hogy a szaktanácsadója szerint a zöldítés beforgatást a beforgatás tervezett időpontja előtt 2 nappal be kell jelenteni. Igaz ez? Megvaltozott a beforgazás után 15 napon belüli bejelentés?
Zöldítés kézikönyv a Nak oldalán a 2018ast adja ki.
Válasz Ares 826 #1492. hozzászólásáraEleg szépen mutat most.
Válasz Zoli 63 #1490. hozzászólásáraA bajor gazdák alapból nem 70.000 ft kapnak támogatásként! Csak azt nem értem ki volt az a barom aki azt nyilatkozta hogy hazai viszonylatban már elég lenne a 100 ezer forint is????? Az tuti elmeháborodott volt akinek annyi elég lenne a megélhetéshez!
Válasz Nyomasek Bobo #1487. hozzászólásáraAmikor bedolgoztad a földbe a magot, én azt gondolom. Én is azzal szórom majd tárcsázom bele a magot a földbe!
Válasz Nyomasek Bobo #1489. hozzászólásáraHengerelted?
Akkor ha elég a nedvesség a keléshez, pár nap. Ha nem hengerelted, száraz, akár egy hónap is lehet ha be nem "fullad".
MezőHír cikk ! --- Ennyi pénzért lenne még zöldebb a gazda
2021. szeptember 25. Gönczi Krisztina
Német agrárközgazdászok arra voltak kíváncsiak, hektáronként mekkora összeget kellene felkínálni a termelőknek azért, hogy az EU áhított zöld céljai teljesüljenek. Itt a válasz.
A sokszínű vetésszerkezet viszonylag olcsón megvalósítható (fotó: Horizont Média)
Érdekes tanulmányt készítettek a németek. A Közös Agrárpolitika célkitűzései kapcsán különböző összegeket „kínáltak fel” a termelőknek az ugaroltatásért és a sokszínű vetésforgóért. Arra voltak kíváncsiak, hogy bizonyos támogatási szintek mellett a művelt terület hány százalékán várható változás a vetésszerkezetben. Nem rossz ötlet lemérni egy intézkedés várható hatását, nem igaz?
245 ezer forint alatt nincs ugar
A kieli agrárkutatók 774 termelőt kérdeztek meg. Elsőként arra voltak kíváncsiak, hogy a területek mekkora hányadát lennének hajlandóak kivonni a termelésből bizonyos támogatási szintek mellett. Az ugaroltatott területeken a betakarítást követő év augusztus elsejéig semmilyen mezőgazdasági művelet nem hajtható végre, kivéve a zöld növényzet egyszeri mulcsolását. Kiderült, hogy az 5 százalékos pihentetési célt csak nagyon nagy áron lehet elérni. Országos átlagban ehhez hektáronként 700 eurós (245 ezer forint) támogatásra lenne szükség. Északon, ahol az állattartás igényei határt szabnak az ugaroltatásnak, már csak 800 euróval, azaz 280 ezer forinttal érhető el ez a pihentetési szint. A számok egyben arról is árulkodnak, hogy milyen nyereségszintet várnak el a német gazdák egy hektár megművelésétől. Hazai viszonylatban már 100 ezer forint is csábító lenne.
A sokszínű vetésszerkezet könnyű cél
A sokszínű vetésszerkezet megvalósítása azonban egybeesik a gazdák igényeivel is. Már 50 eurós (17.500 forint) hektáronkénti támogatás mellett is a területük 30 százalékán így gazdálkodnának. Ez azt jelenti, hogy legalább ötféle kultúrát vetnének, ezekből a gabonafélék legfeljebb a terület 60 százalékát foglalnák el, míg a pillangósok minimum 10 százalékban lennének jelen a területen. Ebben az esetben a gazdag, bajor parasztok mutattak kisebb hajlandóságot a jól fizető kultúrák visszaszorítására, háromszoros támogatási összeget kértek volna ugyanezért a vetésszerkezetért. Nálunk az öntözhető, jó földminőséggel rendelkező Hajdúságtól várható el a legkevésbé, hogy öt növényre bővüljön a vetett kultúrák palettája.
A kutatók azt is kiszámolták, hogy mibe kerülne, ha a Green Deal célkitűzéseit teljesíteni akarná a német a kormányzat. A „zöldítés” támogatására szánt összeg 70 százalékát emésztené fel az agro-ökológiai alaptámogatás (eco-scheme). Pedig volna még pár cél, amit innen kellene kifizetni.
Srácok.
Ilyen időben mustár olajretek kb mennyi idő után kel ki?
6.án lett betárcsázva. Nem látok sehol. Jó lenne tudni hol szórt/nem szórt a műtrágyaszóró...mert nagyon picit mertem kinyitni a subert és ha kevés van a tartályba műtragya pl nemigen fogy ki üresre...
Válasz Nyomasek Bobo #1487. hozzászólásáraGondolom a bedolgozástól számítva.
Srácok.
Műtrágyaszórós szórva vetésnél mikortól számít vetettnek a placc?
Válasz ZZ #1485. hozzászólásáraElvileg igen.
Válasz Tom250 #1484. hozzászólásáraSaját előállítású vetőmagrol az igazolás nitrogenkotő növényre vonatkozik?
Tehát akkor sima ökológiai másodveteshez, jó a kombájn alól fogott mag?
Válasz ZZ #1483. hozzászólásáraSzerintem nem! legalábbis ezt írja:
" „Ökológiai másodvetés és nitrogénmegkötő növény
vetése során szükséges-e a fémzárolt vetőmag
használata?”
Az ökológiai jelentőségű másodvetés esetén nem szükséges
minősített szaporítóanyag használata. Nitrogénmegkötő
növény EFA területként való elismeréséhez minősített
szaporítóanyag vetése szükséges. Saját előállítású
vetőmag esetén a Nemzeti Élelmiszerlánc-
biztonsági Hivatal
szántóföldi ellenőrzésén és szemléjén átesett és az
ez alapján kiállított igazolásban alkalmasnak minősített
szaporítóanyagot kell használni."
Most akkor kell fémzárolt vetőmag vagy sem?
Mert vissszaolvadva vegyes a vélemény.
Új falugazdász van, hiába kérdem,nem tud semmit....csak azt mondja, hogy vegyek fémzároltat ...persze dupla áron...
Azért hogy vegignezzem hogy eszik meg a kártevők azért nincs kedvem venni drága magot. Hamar növényvédőszerrel nem lehet beavatkozni,, hogy maradjon is valami abból a zoldtragyabol, azaz legyen az egésznek értelme
És végül megérkesztünk a büntetősdi-szankciósdi hülyegyerekek világába.Hmmmm.
Pl.miért nem lehet egy egyszerűsített táblázatosformát kitalálni, amit mindenki egyszerűen ki tud tölteni,(végén egy infó-magyarázat-kérdések rovattal)oszt ennyi.
Ehelyett egy szoftver algoritmus szórakozik velünk és idomít minket mint a cirkuszi majmokat.
Azóta van lejtmenetben a biodiverzitás-biomasszaminőség, mióta ilyen áltudományos vegyszergazdálkodással leszabályozták a természetet.
Válasz ZZ #1479. hozzászólásáraNincs ilyen előírás, mint, ahogy semnilyen vetőmagra sincs kötelező előírás, legfeljebb a fajtatulajdonos ajánlása.
De azért annyi menjen ki, hogy borítsa be a földet, hogy helyszíni ellenőrzéskor lássák, hogy el van vetve!
Válasz Ares 826 #1478. hozzászólásáraKezdetben úgy volt, vagy ha nem is fémzárolt, de igazolt forrásból. Szerintem időközben enyhűlt a dolog
Ökológiai másodvetes esetén van valami kötelezőeb előírt magnorma (kg/ha) amennyit igazolva bele kell rakni a földbe?
Például hogy 10 kg/ha fémzárolt csávazatlan mag kell mondjuk mustárból és olajretekből?
Mert ha nincs kötelezően előírt vetőmag norma , akkor veszek 1kg/ha csávazatlan fémzárolt vetőmagot illetve veszek 9kg kombájn alól fogott magot harmad áron....és már van is 10kg/ha magom
Válasz bandigh #1476. hozzászólásáraÉn úgy tudtam hogy kell a fémzárolt mag, mindig azt is vettem csak nem csávázottat.
Válasz bandigh #1476. hozzászólásáraZsombortól rendelek egyedi keveréket,amibe van legalább 2 olyan ami benne van a zöldìtési listába.Én még szoktam hozzá keverni saját olcsóbb beszerzésűt.Most amit veszek az le lesz kezelve nitrogénkötővel meg mikorhiza gombával is.
Válasz barazdabetyar. #1474. hozzászólásáraBár nem rendelet, én ennyit találtam. Te hogy szoktad vetni az ök. másodvetést?
Válasz Toxi #1473. hozzászólásáraNem kérik, hogy fémzárolt mag legyen(ennek ellenére én is azt vetek mindig), viszont csak csávázatlan(növényvédő szer mentes) lehet!
Válasz Ares 826 #1472. hozzászólásáraRendeletet bemásolhatnád.
Válasz Ares 826 #1472. hozzászólásáraKöszi, akkor marad a bolti zsákos megoldás duplaannyiért
Válasz Toxi #1471. hozzászólásáraIgen kérheti bármikor, csak fémzárolt és csávázatlan magot lehet elvetni zöldítésnek! erre figyelj oda!
Hali!
Zöldítéshez akarok olajretket és fehérmustárt venni az MVH kéri a fémzárolt vetőmagot hozzá, vagy csak a vetéstényét ellenőrzi ?
Válasz uff #1469. hozzászólásáraIGEN