Szerencsére napjainkban már nem kell gyűjtögető életmódot folytatnunk ahhoz, hogy megszerezzük mindennapi betevőnket. Az ételeinkhez szükséges alapanyagok, és a kész élelmiszerek nap, mint nap tömegével állnak rendelkezésünkre – éppen csak az ízlésünk, a fantáziánk, na és a pénztárcánk vastagsága szabja meg, hogy mikor mi kerül a tányérunkra.

Ételek, amik akár károsak is lehetnek az egészségre

Finomnak néz ki, eszünkbe sem jut arra gyanakodni, hogy akár mérgező is lehetne — fotó: pixabay.com

De mi is kerül a tányérunkra?

Jobb esetben minden olyan, ami nem tartalmaz mérgező anyagokat. Az hogy egészséges-e, már egy másik kérdés, amiről több ezer oldalas tanulmányok születtek. Most kifejezetten azokról az élelmiszerekről és alapanyagokról lesz szó, amelyek lehet, hogy kis mennyiségben ártalmatlanok, de nagyobb adagban mérgezhetnek is. Ahogy már Paracelsus is megmondta: "A mennyiség teszi a mérget."

Valószínű, hogy  egy-egy jóízűen elfogyasztott ebéd során ez az, ami a legkevésbé foglalkoztatja az embereket. Pedig nem árt az óvatosság.

A fahéj kis mennyiségben egészséges, nagy mennyiségbenmérgező

A fahéj kis mennyiségben biztonságosan használható — fotó: pixabay.com

1. Fahéj: jótékonyan hat a vércukorszintre, de nagy mennyiségben káros

A fahéj a Cinnamomum növénynemzetségből származó egyes fafajok kérgéből készült, régóta használt és kedvelt fűszerféle a magyar cukrász és konyhaművészetben. Normál mennyiségben használva ezután sem kell száműznöd az ételeidből, mert a biztonságossága egyértelműen garantált.

Sokan nagy előszeretettel használják vércukorcsökkentő hatása miatt. Az ő számukra azonban nem árt az óvatosság, mert az átgondolatlan és mértéktelen fogyasztása nem ajánlott, ugyanis a benne található természetes aromaanyag a kumarin nagy mennyiségben visszafordíthatatlan májkárosodást és vérzékenységet okozA kumarin sokféle gyümölcsben és zöldségben előfordul, a legnagyobb arányban a fahéjfélékben, de van a tonkababban és a szagos mügében is.

vörösbab

A babféléknek megfelelő hőkezelésen kell átesnie — fotó: pixabay.com

2. Babfélék

A babfélék nagyon hatékony koleszterincsökkentő hatással rendelkeznek, lassú felszívódásuk miatt a cukorbetegeknek is ajánlott a fogyasztásuk. A hüvelyesek egy részénél azonban – bármennyire is hihetetlen –, de ha nem esnek át kellő hőkezelésen, olyan toxin termelődik, ami egészségkárosodást okozhat.

Ezért vedd komolyan az előírást: a vörös babot agy vesebabot áztasd be, és legalább harminc percig főzd forrásban lévő vízben, ellenkező esetben a babban lévő fitohemagglutinin mérgezést okozhat. A tünetek a bab elfogyasztása után három órán belül jelentkeznek: émelygés, hányás, hasmenés, hasi fájdalom.

manióka

A manióka a világ negyedik legjelentősebb kalóriaforrása a rizs, a cukor és a kukorica után — fotó: pixabay.com

3. Manióka, tápióka vagy kasszáva

A manióka ehető gumós gyökere a világ negyedik legjelentősebb kalóriaforrása a rizs, a cukor és a kukorica után. Főként a trópusi országokban fogyasztják ezt az igénytelen gyökérnövényt, aminek a linamarin és a lotaustralin nevű ciánglikozidjai okozhatnak gondot. A gumók mérgező anyagait hámozással, forró vízben való kifőzéssel és leszűréssel lehet eltávolítani.

A gyökerek másik feldolgozási lehetősége, hogy azokat meghámozzák, megmossák, majd lereszelik és kinyomják a levüket. A maradék tápiókát kiszárítják és lisztet csinálnak belőle, amit pontosan úgy használnak, mint bármelyik hétköznapi, bolti lisztet.

A manióka okozta hosszú távú mérgezés következménye lehet a pajzsmirigyprobléma, idegkárosodás, tartós bénulás vagy a halál, de ehhez már nagy mennyiségben, hosszú időn keresztül kell fogyasztani a nem megfelelően elkészített maniókát.

szerecsendió

A szerecsendió nagyobb mennyiségben fogyasztva hallucinációkat okozhat — fotó: pixabay.com

4. Szerecsendió

A szerecsendió a trópusi területeken elterjedt, nagyon ízletes és értékes fűszert szolgáltató fa magja, aminek a terméshéját használják. Akár 15% illóolajat is tartalmazhat, amelyben miriszticin és szafrol  található. A miriszticin és rokon vegyületei a szervezetben amfetaminszerű vegyületekké alakulnak át, központi idegrendszeri tüneteket (hallucinációt is), nagyobb mennyiségben pedig mérgezést és halált okozva.

A bodza immunerősító hatású gyógynövény

A fekete bodza sokoldalú gyógynövény, ne téveszd össze a gyalog bodzával — fotó: pixabay.com

5. Bodza: ártalmatlannak tűnik, de nagyon veszélyes lehet, ha összekevered őket

A kedvelt és egészséges fekete bodza és fürtös bodza mellett, egy másik őshonos bodzafajunk a gyalog bodza. A gyalog bodzát sokan összekeverik a fekete bodzával, csakhogy előbbi mérgező.

A mérgező gyalogbodza lágyszárú, évelő növény, az különbözteti meg az ehető fekete bodzától, hogy nem cserje, azaz nem fásodó szárú. Mivel lágyszárú növény, így hajtásai minden évben elhalnak és tavasszal újra hajtanak. Ezzel ellentétben a cserjés feketebodza fás hajtásai télen is láthatók.

A gyalog bodza keserűanyagai mérgezőek: az érett nyers termések túladagolása vagy az éretlen termések fogyasztása hányingert, hányást, hasfájást, hasmenést, látászavarokat okozhat.

A fekete bodza egyike a legsokoldalúbb gyógynövényeinknek. A májusban megjelenő fehér virágai flavonoidokat, C-vitamint, szaponinokat, illóolajat tartalmaznak. A friss vagy szárított virágzatból üdítőitalt vagy frissítő teát készíthetsz. A bodzatea nyugtató, izzasztó, vizelethajtó hatású. Az őszre beérő fekete bogyóiból pálinkát, szörpöt, lekvárt, gyógyszert is készíthetsz.

DE! A fekete bodza népszerűsége ellenére is lehet veszélyes: a levelek, az éretlen bogyók, a friss kéreg mérgező, görcsöket, hányingert okozhat.

mogyorókrém

A mogyoróallergiások számára már egy mikronnyi mennyiség is halálos lehet — fotó: pixabay.com

6. Mogyoró: az allergiások folyamatos veszélyben vannak

Bár itt nincsenek veszélyes méreganyagok a teljes népesség 1%-a sajnos allergiás a mogyoróra. Számukra már 1 mikronnyi mennyiség is  légzés leállást okozhat. A jelentőségét az adja, hogy  a mogyoró közkedvelt adalékanyag az édességekben, a csokikban, de akár a chipsekben is megtalálható (amit sajnos nem mindig tüntetnek fel a csomagoláson).

chilipaprika

Extrém mennyiség esetén a chiliben található kapszaicin is okozhat mérgezést — fotó: pixabay.com

7. Csípős paprika: ki hinné, hogy a hatóanyaga nagy mennyiségben halált okozhat

A paprika csípősségét okozó kapszaicint a gyógyításban számos területen eredményesen alkalmazzák: keringésjavító, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, rákmegelőző. De nagy mennyiségben halált is okozhat.

mérgező gomba

Színes, vonzó és garantáltan halálos - mindig vizsgáltasd meg gombaszakértővel a saját kezűleg szedett gombákat — fotó: pixabay.com

8. Gomba

Kiváló ízesítő, de gyilkos méreg is lehet, ha nem hozzáértő szedi. Ezért nagyfokú óvatosságra és tudatosságra van szükség az alapanyagként való felhasználásához. Elég egyetlen mérgező gombából származó darabka a gombapörköltben ahhoz, hogy tragédia történjen. Alapszabály:  a saját szedésű gombát mindig vizsgáltasd be gombaszakértővel, vagy vásárolj termesztett gombákat.

9. Penészes lekvár

Nagy dilemma: ehető-e a lekvár vagy a befőtt, ha penészfolt van a tetején? Talán azt hiszed, hogy igen – hiszen a sajtok vagy a téliszalámi is penészes és ehető. Igen, ez így van, csak az nem mindegy, hogy milyen penészről van szó.

Egyes penészgombák ugyanis olyan mikotoxinokat – mérgező anyagokat – termelnek, amelyek már kis koncentrációban is veszélyesek. Rövid távon hányást, hasmenést, hosszabb távon rákot, fejlődési rendellenességet, immunrendszeri és idegrendszeri problémákat okozhatnak.

Krumpli, mint méreg?

Burgonya: ne edd meg, ha zöld vagy csírás - szolanin van benne — fotó_ pixabay.com

10. Burgonya: ne edd meg, ha zöld

Gyakran fogyasztott alapanyag, számtalan finom étel készíthető belőle. A megzöldült vagy kicsírázott gumókban azonban mérgező szolanin található, ami hányást, fejfájást, szédülést, agyödémát, kómát és görcsöket okozhat

11. Koffein: nagy mennyiségben komoly gondok jelentkezhetnek

A koffein mintegy 60 növényben található meg természetes formájában, leggyakoribb forrása a kávé, kólanövény, a tealevelek, kakaóbab. A kávéimádók nem véletlenül szeretik - kis mértékben  élénkít, de nagy mennyiségben fogyasztva már komoly problémákat okozhat.

Túlpörgeti a szervezetedet: emeli a vérnyomást, növeli a pulzusszámot, megterheli a keringést és az idegrendszert. Függőséget is okozhat, ami - a koffeinadag csökkentése után elvonási tünetek jelentkezésével jár.

fugu gömbhal

Nem érdemes orosz rulettet játszani a gömbhal fogyasztásával — fotó: pixabay.com

12. Egzotikus halak: nem érdemes kockáztatni

A japán gömbhal - a fugu - fogyasztása nem jelenthet bátorságpróbát senkinek. Ínyencségnek számít, de nem érdemes orosz rulettet játszani egy-két egzotikumnak számító falatért. Idegmérge rendkívül gyorsan és hatékonyan elbánik bárkivelteljesen lebénítja az érintettet, aki a fájdalmas haláltusa alatt végig a tudatánál van.

13. Nyers hús és tojás

A nyers húsok és a nyers tojás is okozhat mérgezést: a szalmonella baktériumok okozta ételmérgezések hasmenéshez és hányáshoz vezetnek. A húsok megfelelő tárolásával és elkészítésével , a tojások felhasználás előtti  ellenőrizésével sok kellemetlenségtől megóvhatod magad.

14. Mandula

A mandula belső héja mérgező cianidot tartalmaz, már 20 szem elfogyasztása is végzetes problémát okozhat.

15. A só is lehet mérgező

A só nagy mennyiségben fogyasztva a szervezet normál só és ásványi anyag háztartásának az egyensúlyát borítja fel, ami súlyos légzési és keringési panaszokhoz vezet.

sárgabarackmag

A sárgabarack magjában található amigdalin cianiddá alakul az emberi szervezetben — fotó: pixabay.com

16. Barackmag

A barackmag fogyasztásával is  érdemes óvatosnak lenni. A sárgabarack magjában található amigdalin olyan ciánglikozid, ami mérgező cianiddá alakul az emberi szervezetben. Erős rosszullétet, rosszabb esetben akár halált is okozhat.

17. Paradicsom

Paradicsom: a szára és a levelei egy erősen mérgező glycoalkaloid-ot tartalmaznak, ami bénuláshoz okozhat. Ezért étkezés előtt mindig teljesen távolítsd el a kis zöld szármaradványt a paradicsomról.

rebarbara

A rebarbara leveleit ne használd fel — fotó: pixabay.com

18. Rebarbara

Kizárólag csak a szárát használd fel, mert a levelei mérgezőek. A levelek nagy oxálsavtartalommal rendelkeznek, ami rossz hatással van a kalciumfelhasználásra, keringési problémákat és  vesekövet okozva. A spenótfélék fogyasztásával is emiatt kell óvatosnak lenni.

Összességében tehát elmondható: vannak olyan alapanyagok, amelyekkel jobb vigyázni egészségünk védelme érdekében. És még a kész – bolti élelmiszerekről nem is beszéltünk.

+1: Érdekesség: a víz

Hiszed vagy sem, de még a mértéktelen vízivás is lehet halálos. A túl sok folyadék ugyanis felborítja az ionegyensúlyt, megváltoztatja a vér összetételét.