A nyugat-franciaországi Mauzé-sur-le-Mignonban található 10 méter mély és 240 ezer köbméter – körülbelül száz úszómedence megtöltéséhez elegendő – vizet tartalmazó víztározónál már többször is heves összecsapásokra került sor a gazdák és a környezetvédők között az aszály sújtotta régióban.
A Politico brüsszeli hírportálra hivatkozva a Magyar Nemzet azt írja: nemcsak itt, hanem a néhány tíz kilométerre található sainte-soline-i víztározónál is feszültséget vált ki a tározó kérdése. Itt tavasszal harmincezer tüntető csapott össze háromezer rendőrrel, az attak során több százan megsérültek, ketten pedig kómába estek.
A konfliktus forrása, hogy miközben a gazdák többsége a víztározók szükségessége mellett érvel, arra hivatkozva, hogy azok a forró nyári időszakban az öntözésben segítenek, aközben az aktivisták szerint a túlzott vízkiszivattyúzás károsítja a környezetet, ezért a gazdáknak fel kellene hagyniuk az olyan vízigényes növények, mint a kukorica termesztésével.
Tavasszal a nyugat-franciaországi Sainte-Soline-ban található víztározónál csaptak össze klímaaktivisták a rendőrökkel – fotó: Twitter/France Bleu
Szerintük a globális felmelegedés miatt a gazdáknak reálisabbnak és szolidárisabbnak kellene lenniük.
Franciaország teljes vízfogyasztásának 45 százalékát adja a mezőgazdaság. A 2020-as kormányzati adatok szerint ez az arány nyáron egyes régiókban 90 százalékra emelkedik.
„Ahogy a víz egyre szűkösebbé válik, úgy nőnek a konfliktusok a felhasználással kapcsolatban, ami erőszakhoz fog vezetni"– fogalmazott egy, a francia víztározók ellen kampányoló aktivista.