Szombati rengés

Földrengés volt szombat délután a Vas megyei Répcelak és Csepreg között, a műszerek a Richter skála szerinti 3,4 erősségű földmozgást észleltek, kilenc kilométeres mélységben - közölte vészhelyzeti értesítési szolgáltatásán keresztül az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. A földmozgást, amelyet az ELKH Földfizikai és  Űrtudományi Intézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórumában mértek, Répcelakon többen is érezték - írták.

Hozzáfűzték: károkról a katasztrófavédelemhez egyelőre nem érkeztek bejelentések.

Másutt is előfordul

Magyarország közvetlen környezetében utoljára június 30-án rengett a föld, akkor Bosznia-Hercegovinát érte egy 4,7-es erősségű földrengés az Európai Földközi-tengeri Szeizmológiai Intézet (EMSC) mérése szerint. Ennek a rengésnek az epicentruma Mostar településtől 24 kilométerre volt északnyugatra, a fészke fészke pedig 5 kilométeres mélységben volt. A földrengést Szarajevóban és Zenicán is lehetett érezni, valamint Horvátországban, Splitben, Dubrovnikban és Makarskában. Károkról egyelőre nem érkezett bejelentés, de további utórengésekre számítanak.

A földmozgást, amelyet az ELKH Földfizikai és  Űrtudományi Intézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórumában mértek, Répcelakon többen is érezték - írták.

A földmozgást, amelyet az ELKH Földfizikai és  Űrtudományi Intézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórumában mértek, Répcelakon többen is érezték - írták. Kép: Wikimedia

Áprilisban egy 5,7-es erősségű földrengés rázta meg ugyanezt a térséget. Ennek az epicentruma Ljubinje településtől 14 kilométerre volt északkeletre, öt kilométeres mélységben. A Mostartól délre fekvő Stolac városban akkor szikla zuhant egy lakóházra, emiatt egy 28 éves nő sajnos súlyosan megsérült és a kórházban meghalt, a helyi hatóságok szerint több épület is beomlott. Gyarmati Anett szeizmológus a Kövesligethy Radó szeizmológiai obszervatóriumból akkor úgy pontosított, hogy a földrengés péntek este, tizenegy óra után keletkezett hét kilométeres mélységben Bosznia-Hercegovinában.

A földmozgás a Richter-féle skála szerin 6-os volt, és a Mostar és Dubrovnik között fekvő Ljubinje város környékén történt.

A földrengést a Magyarországon élők egy része is érezhette az obszervatórium on-line szeizmológiai állomásainak mérései szerint a Dunától nyugatra eső országrészekben, főként Pécs és Komló térségében, de károkról nem érkezett bejelentés az intézményhez. A földrengést egyébként az egész Balkánon érezték, tudósítók beszámolói szerint Belgrádban, Zágrábban és Szkopjéban, az epicentrumtól több mint 400 kilométeres távolságban is észlelték a nagyjából 20 másodpercig tartó földmozgást. Később több kisebb utórengés is érezhető volt. A Balkán-félszigeten egyébként gyakran fordulnak elő földrengések.


Horvátország középső részét 2020 decemberében 6,4-es erősségű földrengés rázta meg, akkor hét ember meghalt és több száz ház megrongálódott.

Ugyancsak komoly károkat okozott 2020 márciusában egy 5,3-es erősségű rengés Zágrábban. Albániában pedig több mint ötvenen haltak meg 2019 novemberében egy 6,4-es erősségű földmozgás következtében.

(Forrás: MTI)