Hamu és pezsgő
Az egyik legnépszerűbb orosz újévi szokás az, hogy az emberek egy kis cetlire felírják a következő esztendőre vonatkozó kívánságaikat, majd a papírdarabot elégetik, a hamut pedig a pezsgővel teli pohárba szórják, és éjfélkor megisszák.
Szerencsehozó ajándék
Skóciában úgy tartják, hogy az első látogató, aki az új évben átlépi a ház küszöbét, az egész esztendő hangulatát meghatározza. Ezért akik szilveszter vagy újév napján vendégségbe mennek, mindig visznek magukkal valami szerencsehozó ajándékot.
Aki utazni szeretne...
A kolumbiaiak szilveszterkor üres bőrönddel a kezükben járják körbe a házukat, ha a következő tizenkét hónapban minél többet szeretnének utazni a világban.
A mexikóiak január elsején szintén egy bőrönddel egyszer körbejárják a házat, hogy az új évben részük legyen egy szép utazásban.
Ahhoz, hogy jól teljen az új esztendő, a házon kívül egy pohár vizet is felhajtanak. Ez ahhoz kell, hogy megszabaduljanak a régi könnyektől és aggodalmaktól.
Csorba tányér
A dánok szilveszter éjszakáján tányérokkal és poharakkal dobálják meg a rokonok és barátok ajtaját, ugyanis ezzel szeretnék elűzni a gonosz szellemeket. A legenda szerint minél több tányér törik össze, annál jobb lesz az új év.
Jóslás az alma magházából
A csehek újévkor egy félbevágott alma magházából próbálják meg kiolvasni a jövőt. A magok csillagalakba rendeződve a jó szerencsét jósolják, de ha kereszt alakba rendeződnek, akkor szerencsétlenség érheti a házat.
A csehek újévkor egy félbevágott alma magházából próbálják meg kiolvasni a jövőt – fotó: Shutterstock
Tánc medvebőrbe bújva
Romániában van egy régi, de az elmúlt években egyre népszerűbbé váló vidéki újévköszöntő hagyomány: az emberek medvebőrbe bújnak, házról házra járnak, és táncolnak, hogy így űzzék el a gonosz szellemeket.
Cipős jóslás
Az alpesi országokban hajdan fiatal lányok és fiúk kiültek a ház nyitott ajtaja elé, háttal a bejáratnak, és a vállukra dobtak egy cipőt. Ha a cipő az orrával befelé nézett, azt jelentette, hogy még egy évig ott fognak lakni, ha viszont kifelé nézett, akkor a jóslat úgy szólt: a következő hónapokban megtalálod a párod, és elköltözöl a szülői házból.
Ugrás a boldogságba
Észak-Németországban régebben elterjedt szokás volt, hogy szilveszterkor röviddel éjfél előtt felállt valaki egy székre, éjfélkor pedig az első harangütésnél leugrott róla, szimbolikusan beleugorva a boldogságba.
Szokások Angliában
Angliában, ha a szerelmesek pontban éjfélkor fagyöngy alatt csókolóznak, akkor a következő évben elválaszthatatlanok lesznek. A szokás az írek körében is elterjedt.
Az angolok szerint balszerencsét hoz, ha a következő évi naptárat az újév előtt használják.
Régi szokás Angliában, hogy az óra első ütésére a házigazdának ki kell nyitnia a ház hátsó bejáratát, hogy kiengedje az óévet, majd a 12. ütésre pedig beengedni az újat és becsukni az ajtót.
Ha a szerelmesek éjfélkor fagyöngy alatt csókolóznak, akkor a következő évben elválaszthatatlanok lesznek – fotó: Shutterstock
Szerencseszőlő
Spanyolországban a bőség és a szerencse szimbólumai a szőlőszemek. A spanyol szilveszter fontos kelléke továbbá a rádió vagy a televízió, amin keresztül az is meghallgathatja a madridi Puerta del Sol téren lévő toronyóra harangütéseit, aki személyesen nem tud elmenni az órához. Egész Spanyolországban éjfélkor a rádió és a televízió közvetít 12 harangütést, és az emberek minden harangütésre megesznek egy szem szőlőt, ami szerencsét hoz. Ha sikerül tizenkét szőlőszemet elfogyasztani, az garantálja a sikereket a következő évre.
Az alsónemű színe
Közép- és Dél-Amerika több országában úgy tartják, nem mindegy, hogy az újév köszöntésekor milyen színű alsóneműt viselünk. Ha valaki az új évtől szerelmet remél, az pirosat vegyen fel, ha pedig pénzügyi sikerekre vágyik, akkor zöldet.
Olaszországban szilveszter éjszaka kötelező a piros fehérnemű, mert ez biztosítja a szerencsét az új évben.
Ablakon kidobott ósdi bútordarabok
Az itáliai városok utcáin az is előfordulhat, hogy egy-egy régi serpenyő, ósdi bútordarab, televízió landol mellettünk. Az olaszok ugyanis ezekkel a gesztusokkal jelzik, hogy megszabadulnak az óévtől, eldobják az azzal járó régi dolgokat. Hitük szerint így elég helyet készítenek elő az egész éves jónak. A régi dolgokat az ablakokból hajítják ki, hangos „vigyázat!" kiáltások kíséretében.
A tárgyak kidobálása Dél-Afrikában is szokás, főleg Johannesburg környékén: összeszedik azokat a bútorokat és nagyobb háztartási cikkeket, amelyekről úgy érzik, hogy a következő év során már nem veszik hasznát, majd kidobálják a ház ablakán. Ezt a veszélyes hagyományt a hatóságok igyekeznek betiltani, de egyelőre sikertelenül.
Ökölharc
Egy perui kis faluban az emberek ökölharcra hívják ki egymást december 31-én, hogy a nézeteltéréseiket rendezni tudják, mielőtt még megérkezne az új év.
Ónöntés
Igen különleges európai szokás a finnek újévi ónöntése is. A tradíció részeként patkó alakú ónt olvasztanak fel szilveszter éjjel, amit utána azonnal hideg vízbe öntenek, majd a különböző formákba szilárdult óndarabokból próbálják megjósolni, mit várhatnak a következő évtől. Ha szív alakúnak tűnik, közeli esküvő várható, ha hajó, akkor pedig utazás. Ha viszont több darabban szilárdul meg az ón, az a balszerencse jele.
Jóslatok
Görögország kultúrájának már az ókortól kezdve szerves részét képezték a különféle jóslatok. Napjainkban újévkor kártyát vetnek vagy kávézaccból jósolnak, hogy megtudják, mi várja őket az új esztendőben.
További görög újévi szokás az újév kezdetekor az órák felhúzása, ezzel hoznak szerencsét a házba.
Ugrás
A Fülöp-szigeteken a gyerekek éjfélkor olyan magasra ugranak a levegőben, amennyire csak tudnak. Úgy tartják, hogy így a gyerekek növekedése az új évben nagy lendületet vesz.
Égő madárijesztők
Ecuadorban december 31-én minden család madárijesztőt készít, hogy azok a lángok martalékaivá válva minél messzebb kergessék a balszerencsét. Az újságpapírral kitömött figurák a helyiek reményei szerint mindazt a rosszat magukkal viszik, ami az elmúlt 12 hónapban történt.
Az ecuadoriak is odafigyelnek, hogy milyen fehérneműt viselnek szilveszterkor. Akik szerelmet szeretnének találni, azok vöröset, akik pedig gazdagságra szeretnének lelni, sárga fehérneműt viselnek.
Gyertya ajándékba
A svédek házi készítésű gyertyákat ajándékoznak egymásnak, mivel ez a fény, az öröm és a boldogság jelképe.
Kínai holdújév
Az új év kezdete egyes kultúrákban nem január elsejére esik, ilyen például a kínai holdújév is. Ott a hagyományos kínai naptár szerint számolnak: eszerint az új év első napja, amely egyben a 15 napos tavaszünnep kezdete is, január 21. és február 21. közé esik. A pontos dátum minden évben más, az ünneplés azonban mindig ugyanúgy zajlik: lampionokkal, piros díszekkel, énekkel, tánccal, tűzijátékkal, családi összejövetelekkel, evés-ivással.
Arról, hogy hazánkban milyen szokások, hagyományok élnek, ITT olvashatsz.
Forrás: travelo.hu, ma7.sk
Indexkép: Shutterstock