Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO Rómában ülésező konferenciája 1979-ben ugyanis magyar határozati javaslat alapján nyilvánította élelmezési világnappá október 16-át. A világnap célja, hogy mozgósítsa a kormányokat és a közvéleményt az emberiség nagy részét sújtó élelmezési gondok orvoslására.


António Guterres, az ENSZ főtitkára a világnap kapcsán üzenetben fordult a Föld népeihez. Mint azt írja: a 2023-as élelmezési világnap egy globális élelmezési válság idején köszönt ránk, amikor a világ visszafelé halad az éhezés és a rosszul tápláltság felszámolása terén. Ugyanis világszerte mintegy 780 millió ember éhezik, közel 50 millió gyermek pedig az életét veszélyeztető alultápláltságban szenved.

"Ennek ellenére eddig az idei globális humanitárius felhívás finanszírozásának mindössze 32 százaléka áll rendelkezésünkre. A bőség világában felháborító, hogy néhány másodpercenként éhen hal valaki, ráadásul mindeközben a Világélelmezési Program is alapvető segélyprogramjainak csökkentésére kényszerül." – szögezi le.

élelmezés

António Guterres – forrás: wikipedia

Emlékeztet arra: a kormányok 2015-ben azt a célt tűzték ki, hogy teljesen felszámolják az éhezést 2030-ra. Nyolc évvel később mégis azt látjuk, hogy az éhezők száma jelentősen nőtt. Ezt a válságot azonban elsősorban a kormányoknak kell megoldaniuk, ugyanis a kormányok felelőssége annak biztosítása, hogy a lakosság rendelkezzen elegendő élelemmel. Sok kormány számára azonban nem állnak rendelkezésre az ehhez szükséges források, ezért továbbra is elengedhetetlen a hatékony nemzetközi részt vállalás.



"A globális élelmezési válság régóta fennálló okai közé tartoznak a konfliktusok, az éghajlati szélsőségek, az egyenlőtlenség és a gazdasági instabilitás. Az ENSZ rendszere e kiváltó okok kezelésére törekszik olyan fenntartható és méltányos élelmezési rendszerek támogatásával, amelyek az embereket helyezik a profit elé. Ez magában foglalja az ellenállóképes mezőgazdaságba történő befektetések jelentős növelését, és ezek összehangolását az éghajlatváltozás elleni fellépéssel. Ezenkívül idetartozik az élelmezési rendszerek hatásosságának és hozzáférhetőségének javítása a tudomány és a technológia segítségével. Az élelmezési világnap idei témája a víz, amely a tápláló és egészséges élelmiszerek előállításának elengedhetetlen feltétele. A mezőgazdasághoz és az élelmiszer-előállításhoz kapcsolódó fenntartható vízgazdálkodásra van szükség ahhoz, hogy megszüntessük az éhezést, elérjük a fenntartható fejlődési célokat, valamint ahhoz, hogy megőrizzük a vizet a jövő nemzedékei számára.

Elérhetjük, hogy senki ne éhezzen.


Az idei élelmezési világnapon együttműködésre hívom fel a kormányokat, a magánszektort, a civil társadalmat és a tudományos élet képviselőit annak érdekében, hogy helyezzék előtérbe az éhezők táplálását; a globális problémák közül pedig az élelmezési válság megszüntetését tekintsék legsürgősebbnek; valamint fektessenek be olyan hosszú távú megoldásokba, amelyek mindenki számára elegendő élelmet biztosítanak." – fogalmazott.

Azt már csak e sorok szerzője jegyzi meg, ha az ukrán gabona eljutott volna azokba az országokba, ahova elviekben küldeni akarták, akkor most valószínűleg kisebb lenne a baj. Nálunk, Európában is...

Indexképünk forrása: iStock