Régen varázsszernek tartották az édesgyökeret, melyet már az ókori Rómában is használtak a népi gyógyászatban. Segíti az emésztést, jó hatással van a refluxra, a köhögésre, a benne lévő vegyület megállíthatja a rákos sejtek fejlődését, de túlzott bevitele magas vérnyomást és ödémát okozhat – írja a divany.hu.
Az édesgyökér gyógyírt jelent különféle betegségek kezelésére, azonban túlzásba vitt fogyasztása egészségügyi kockázatokat is hordoz. Fogyasztását többek között ekcéma, hörghurut, székrekedés, gyomorégés, gyomorfekély esetén javasolják. Jótékony hatása valószínűleg a benne lévő glicirrhizinnek köszönhető.
Kutatások alapján az édesgyökérben található Licochalcone-A vegyület megállíthatja a rákos sejtek növekedését, főleg bőr-, mell- és prosztatarák esetén.
Ám az édesgyökérnek számos kellemetlen, enyhe vagy súlyos mellékhatása is lehet, ezért az édesgyökér-tartalmú étrend-kiegészítőket csak rövid távú használatra javasolják.
A szakértők szerint az édesgyökér mellékhatásai ugyanannak az összetevőnek tulajdoníthatók, mint amelyiknek az előnyeit köszönheti. A glicirrhizin túlzott felhalmozódása a stresszhormonként ismert kortizol szintjének abnormális növekedéséhez vezethet, ami felboríthatja a szervezet folyadék- és sóháztartását, ami vérnyomás-emelkedést okozhat, továbbá a folyadék-visszatartás miatt ödéma is kialakulhat. Szívbetegeknek és vesebetegségben szenvedőknek egyáltalán nem javasolt az édesgyökér fogyasztása, ugyanis a növény befolyásolhatja a betegség kezelésére szedett gyógyszerek hatását.
Ritkán ugyan, de más súlyos mellékhatásokat is okozhat az édesgyökér, például neurológiai problémákat, stroke-ot, koraszülést és a magzatnál növekedési problémát. Szoptatás idején sem javasolt a fogyasztása.
A szakemberek úgy gondolják, hogy az édesgyökér kisebb mennyiségben történő fogyasztása a gyermekek számára biztonságosabb lehet, mint a felnőttek esetében.
Az édesgyökérnek számos kellemetlen, enyhe vagy súlyos mellékhatása is lehet – fotó: Pixabay
Kutatás hiányában nincs általános irányelv az édesgyökér adagolására vonatkozóan, az orvosok becslése szerint napi 1-5 gramm biztonságos adag lehet a legtöbb felnőtt számára.