A növényi termékek egyre növekvő nemzetközi forgalma megnöveli a kártevők és kórokozók egyik országból a másikba történő behurcolásának veszélyét, amit a termékek beléptetésénél rendkívül nehéz ellenőrizni – írja a hortidaily.com hírportál.
Megnőtt a kártevők és kórokozók egyik országból a másikba történő behurcolásának veszélye, ami ellen védekezni kell – fotó: pixabay.com
Tekintettel arra, hogy a Föld népessége 2050-ig 9,7 milliárd főre növekszik, az előállított agrártermékekből lehetőleg semmit sem szabad ezeknek a rendkívül falánk kártevőknek, főleg az invazív fajoknak az etetésére pazarolni.
Terjedésük veszélyének csökkentése érdekében a NIBIO, norvég kutató intézet „elektronikus orrnak" nevezett érzékeny műszert hozott létre, amely egy traktorra vagy más gépre szerelve akár a szántóföldön is képes kimutatni a növények fertőzöttségét.
Hasonló érzékelő műszerek kifejlesztésével több más európai ország is foglalkozott.
A norvég műszer egyelőre 80 százalékos pontossággal működik, de ez is óriási előnyt jelent, mivel csökkenti a szükséges peszticidek mennyiségét, és megakadályozza a kórokozók terjedését.
Az „elektronikus orr" működése azon alapszik, hogy minden kártevő speciális illatanyagot bocsát ki magából, amelyet felismerve azonosítani lehet egy adott kártevő jelenletét.
A növényvédők egyelőre a legveszélyesebb (több növényfajt megtámadó és nagy veszteséget okozó) kártevők felismerésére és irtására koncentrálnak, később szó lehet a műszer felismerő képességének és pontosságának finomításáról.