Egy új tanulmány szerint az alkoholfogyasztás igen elterjedt lehet a természetben. Az eredmények azt mutatják, hogy az etanol a bolygó szinte minden ökoszisztémájában előfordul, tehát valószínűleg a cukros gyümölcsökből és nektárból táplálkozó állatok többsége rendszeresen fogyasztja a bódító anyagot.

A kutatók szerint az anyag kb. 100 millió évvel ezelőtt jelent meg nagy mennyiségben, amikor a virágos növények elkezdtek cukros gyümölcsöket és nektárt termelni, amelyeket az élesztő meg tudott erjeszteni. Az alkoholtartalom általában alacsony, 1–2% körüli, de egyes túlérett termésekben a koncentráció elérheti a 10%-ot is.

Számos élőlény úgy fejlődött ki, hogy kis mennyiséget fogyasztva elviselje az alkohol hatásait, és többletkalóriát vigyen be az etanol révén, más fajok viszont érzékenyebbek. Például a nyílfarkú mókuscickány rengeteg etanolt visz be, a kutatók viszont nem találtak részegségre utaló jeleket nála.

Azok az állatok, amelyek rendszeresen erjedt táplálékokat fogyasztanak, hajlamosak az alkohol gyors anyagcseréjére, ami megkíméli őket annak legrosszabb hatásaitól. Egyes élőlények viszont ritkábban találkoznak etanollal, ezért az erőteljesebben hat rájuk.


Az alkohol leglátványosabb hatásai egyébként a rovaroknál figyelhetők meg.

Érdekesség, hogy a gyümölcslegyek etanolban gazdag táplálékba rakják petéiket, megvédve őket a parazitáktól. A keleti lódarázs pedig korlátlan mennyiségű alkoholt vehet fel károsodás nélkül – ez lehet az egyetlen ilyen faj.

Olvasd el a témában alábbi összeállításunkat is:

Elképesztő állati lerészegedések +VIDEÓK

Forrás: 24.hu

Indexkép: Shutterstock