A rákosi vipera többé már nem rákosi vipera néven "fut". Az állat a kisméretű európai elterjedésű Vipera ursinii fajcsoport síkvidéki alfaja. A kígyót a világhírű magyar zoológus, Méhely Lajos írta le először 1893-ban a Rákoson gyűjtött példányok ismeretében - írta meg a Sokszínűvidék.

A rákosi vipera jellemzői

A kígyó jellegzetes vipera megjelenésű, alig 50 cm hosszú, feje háromszögletű, a halántéktájon elhelyezkedő méregmiriggyé alakult fültőmirigyek miatt hátrafelé szélesedő. A háta általában világosszürke vagy szalmasárga. A teste zömök, izmok, a farka viszont rövid. A nőstényeket onnan lehet felismerni, hogy náluk a farok vége hirtelen elvékonyodik.

Az állat kizárólag a Kárpát-medencében előforduló faj. Magyarországon napjainkban alig egy tucat elszigetelt populációjáról tudni a Kiskunsági, valamint a Fertő-Hansági Nemzeti Park területéről.


Rendkívül ritka és környezeti behatásokra érzékeny faj. Az alig pár tucatnyi egyedből álló, egymástól elszigetelt állományait főleg az élőhelyeik csökkenése, valamint a ragadozók megnövekedett száma, illetve a megmaradt gyepterületek fokozott művelése veszélyezteti. Nem véletlenül szoktuk felhívni a figyelmet arra, hogy óvatosan a réteken és a kaszálókon, hiszen ilyenkor már éledeznek az állatok.

A rákosi vipera 1974 óta számít védett fajnak, az 1980-as évek végétől pedig fokozottan védett állattá nyilvánították őket Magyarországon. Természetvédelmi értékük jelenleg 1.000.000 Forint.

Mi lett a neve?

A rákosi vipera leírója, Méhely Lajos nem véletlen nevezte el így. A Rákos-patak menti lelőhelye alapján ugyanis ez jutott először az eszébe. Az 1950-es évek végén parlagi viperára keresztelték, de még ez sem volt megfelelő. Ezt akkor azért lépték meg, mert Rákosi Mátyás-t, Magyarország akkori miniszterelnökét zavarta, hogy a vipera az ő nevét viseli, így utasításba adta, hogy a Magyar Természettudományi Múzeum akkori főigazgatója, Dr. Boros István, parlagi viperává keresztelje a kígyót.

Magyarországon nem élnek veszélyes kígyók - fotó: pexels.com

Az elnevezés 1989-ig volt csupán használatban. A vipera helyes és jelenleg használandó neve a kígyó leírója által magyarul is megadott név, a rákosi vipera. Bár nem ezen a területen fordul elő, mégis ez a név ragadt rá, annak ellenére, hogy nem helyes a megnevezése.