A kórokozók ugyan már évezredekkel ezelőtt is létező problémát jelentettek, azonban ma, amikor a világ népességének nagy része városlakó, és mindössze néhány óra repülőútra van a bolygó két legtávolabbi pontja is, még súlyosabb következményekkel járhat egy járvány.

Nemrégiben tette közzé a WHO annak a felmérésnek az eredményét, amelyben bolygónk egyes régióira bontva szakemberek megvizsgálták, milyen kórokozók okozhatnak súlyos járványokat a jövőben. Korábban 2017-ben és 2018-ban végzett hasonló felmérést az Egészségügyi Világszervezet, amikor egytucatnyi világjárványra képes kórokozót azonosított. A kutatást a Scientific American ismertette.


Egy ilyen felmérés elsődleges feladata a szakembereknek szóló figyelemfelhívás, miszerint nagyon fontos számos kórokozót minél jobban megismerni, és előkészíteni a védekezést ellenük. Ilyenkor van lehetőség akár évtizedekkel egy járványt megelőző alapkutatásokra, amelyek eredményei azután gyorsabb gyógyszer- vagy védőoltás-előállítást tesznek lehetővé szükség esetén. A kutatás során több mint 200 kutató 2 évig összesen 1652 kórokozót vizsgált.

A korábbi hasonló kutatásokhoz képest abban eltérés volt, hogy nemcsak konkrét kórokozókat, hanem egyes kórokozócsoportokat választottak ki. Előtérbe került a SARS és a MERS korábbi járványait adó Merbecovirus, illetve a covid járványát adó Sarbecovirus csoport. De idekerült a szintén ismert m-himlő (korábbi nevén majomhimlő) is, amely a rettegett fekete himlő (Variola) rokonságába tartozó vírus. Mivel fekete himlő ellen már nem oltanak (1977-ben „kihalt" a betegség, ez volt az első, amelyet a védőoltásokkal sikerült kiirtani), a problémát az jelenti, ha egyes terrorszervezetek biológiai fegyverként használják e vírust.

A listára került hatféle influenzavírus is, illetve öt baktériumtörzs, amelyek például a pestist, a kolerát, tüdőgyulladást vagy hasmenéses betegségeket okoznak. Bekerült két rágcsálóvírus is, amelyek időről időre az embert is megbetegítik, illetve a denevérek terjesztette nipah vírus, amely ellen semmilyen gyógymódunk nincs. Míg számos kórokozó a világ egyes régióiban jelent súlyosabb veszélyt, vannak globálisan aggodalmat keltő típusok is, mint például a chikungunya lázat okozó Togaviridae család.

Forrás: ng.24.hu

Indexkép: Shutterstock