A szakértők egyetértenek abban, hogy agyunk egészségét elsősorban táplálkozásunk és életmódunk befolyásolja, kutatások pedig arra jutottak, hogy bizonyos tápanyagok célzott bevitele is segíthet abban, hogy kognitív képességeink jobban működjenek.

Az agy egészségét támogató tápanyagok

A gyümölcsökben, zöldségekben, összetett szénhidrátokban és egészséges zsírokban gazdag, kiegyensúlyozott étrend segíthet abban, hogy elménk éles, gondolkodásunk pedig tiszta legyen, és memóriánk is jól működjön.

Minden, amit megeszünk, hatással lehet a mentális egészségünkre.

Az orvosok és a táplálkozási tanácsadók a MIND diétát ajánlják agyunk egészségének megőrzése, valamint a demencia kialakulása kockázatának csökkentése érdekében.

A MIND diéta a mediterrán étrendhez hasonlóan az olyan élelmiszereket helyezi előtérbe, mint a zöld leveles zöldségek, a bogyós gyümölcsök, a diófélék, a teljes kiőrlésű gabonák, a halak, a baromfi, a bab és az olívaolaj.

ételek

Minden, amit megeszünk, hatással lehet a mentális egészségünkre – fotó: Shutterstock

Melyek az agyunk számára leghasznosabb vitaminok, tápanyagok?

Ómega-3 zsírsavak

Az ómega-3 zsírsavak nélkülözhetetlenek az agy és a szem egészsége szempontjából, és minden életkorban jelentős hatással vannak a mentális egészségre. Továbbá segítenek csökkenteni a szervezetben lévő gyulladást, csökkentik a kognitív hanyatlás, az Alzheimer-kór és a demencia kockázatát. Egyes kutatások szerint az ómega-3 zsírsavak segíthetnek megelőzni az agyban az idegsejtek károsodását.

D-vitamin

A D-vitamin rendkívül fontos agyunk megfelelő működése szempontjából. Kutatások igazolják, hogy a D-vitamin fontos a korai agyfejlődéshez, hiánya pedig később többek között demenciát, depressziót okozhat.


B-vitaminok

A B-vitaminok alapvető szerepet játszanak az agy egészségében, segítenek megvédeni minket a memóriavesztéstől, a kognitív hanyatlástól és a neurodegeneratív betegségektől. A legtöbb ember B-vitamin-szükségletét kiegyensúlyozott étrenddel biztosítani tudja. Az idősebb felnőtteknek, a növényi alapú étrendet követőknek és bizonyos betegségekben szenvedőknek azonban szükségük lehet táplálék-kiegészítőkre.

Kreatin

Az említett vitaminok és zsírsavak mellett segítheti még agyunk működését a kreatin, amit gyakran használnak izomépítésre és a sportteljesítmény javítására, de a legújabb kutatások szerint segíthet az agyműködés javításában is, enyhítheti a depresszió tüneteit, javíthatja a kognitív képességeket és a memóriát.

Koffein

Vizsgálatok szerint a koffein fokozhatja a kognitív teljesítményt, növelheti az éberséget és a jó közérzetet, javíthatja a koncentrációt és a hangulatot, valamint segíthet enyhíteni a depresszió tüneteit, emellett összefüggésbe hozták a kognitív hanyatlás és az Alzheimer-kór kockázatának csökkentésével is.

Forrás: divany.hu