Az egészséges étkezés megszállottjai

Egyre többen követik szélsőségesen az úgynevezett tiszta étkezés (clean eating) diétát, amelynek során csak organikus, bio, illetve kizárólag általuk egészségesnek hitt ételeket esznek. A Semmelweis Egyetem kutatása szerint sokan hajlamosak lehetnek az egészséges ételekhez kapcsolódó függőségre, pedig az orthorexia nervosa akár súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet.

Mi az az az orthorexia nervosa?

Az orthorexia nervosa (ON) az egészséges ételektől való függőség, amelyet 1997-ben írtak le először, de szakmai körökben továbbra is vitatott kórkép; valahol az evészavarok és a kényszerbetegségek között helyezkedik el.

Az ON általában az egészséges étkezés betartására irányuló ártatlan kísérletből fejlődik ki, mígnem átcsap egy kényszeres, beteges viselkedésbe.

Jellemzője, hogy az orthorexiás emberek nem az ételek mennyiségére, hanem azok minőségére figyelnek betegesen, kizárólag általuk egészségesnek vélt alapanyagokat és ételeket fogyasztanak. Választásaik azonban dietetikai szempontból nem feltétlenül megfelelőek.


„Ha valaki egy fajta alapanyagot, például csak halat, zöldséget, vagy éppen zöld színű, nyers vagy kizárólag szénhidrátmentes ételt fogyaszt, ugyanúgy hiánybetegségek léphetnek fel nála, mint az ételek mennyiségét korlátozó evészavaroknál, hiszen ugyanúgy nem visznek be elegendő tápanyagot, vitamint, ásványi anyagot, fehérjét vagy szénhidrátot" – magyarázza Bogár Nikolett, a Semmelweis Egyetem Magatartás-tudományi Intézetének evészavarokat kutató PhD-hallgatója, aki szerint bizonyos szakmákban és társadalmi rétegekben az egészséges ételfüggőségre való hajlam még gyakoribb.

A Semmelweis Egyetem szakemberei a világon elsőként vizsgálták divatmodellek körében az egészségesétel-függőségre való hajlamot. A kérdőívalapú kutatásba bevont női manökenek több mint 35 százalékánál mutattak ki ON-ra utaló jeleket, de a főleg fiatal egyetemistákból álló kontrollcsoport tagjainak több mint egyötöde is hajlamos volt az ilyen típusú addikcióra.

„Kutatásunkban a kérdések egy része az egészséges étkezéshez köthető pozitív érzelmekre fókuszált. Ebben mind a modellek, mind a kontrollcsoport tagjainak 95 százaléka magas pontszámot ért el, ami azt jelenti, hogy az egészséges étkezés olyan normatív társadalmi elvárássá vált, mint korábban a karcsú testalkat. Éppen ezért az ilyen függőség sokszor rejtve marad, hiszen egy társadalmilag fontosnak tartott és elfogadott jelenséghez, az egészséges életmódhoz köthető" – teszi hozzá a kutató.

gyümölcsök

Egyre többen követik szélsőségesen az úgynevezett tiszta étkezés (clean eating) diétát – fotó: Shutterstock

Figyelmeztető jel lehet, ha valaki annyira elkötelezett az egészséges étkezés mellett, hogy az az életének más területeire is negatívan hat. Ilyen például, ha valaki az életét, a programjait az egészséges étkezés köré szervezi, ha nem megy el egy karácsonyi partira vagy családi ebédre, illetve a megszokott rutinban való változtatás stresszt okoz. Gyakran a beteg teljes életvitele az étkezés köré szerveződik.

Súlyos szorongással járhat számára, ha nem sikerül a megszokott élelmiszerekhez hozzájutni, ugyanakkor jelentős örömforrás a velük való foglalkozás. Az orthorexiások az erre fordított időt nem sajnálva kutatják a bioboltokban, piacokon található "tiszta" alapanyagokat, élelmiszereket, hogy a tökéletes táplálékhoz hozzájussanak. A mániás viselkedés odáig fokozódhat, hogy már az alapvető élelmiszereket is kizárják az életükből, egyre kevesebb ételt hajlandók elfogyasztani, táplálkozásuk leginkább a böjthöz hasonlítható.

A hiánybetegség tünetei

A nem megfelelő tápanyagbevitel első tünete lehet például a hajhullás, körömtöredezés, energiahiány, levertség, de akár klinikai súlyosságú evészavarok, például anorexia vagy bulimia is kialakulhat.

Bogár Nikolett felhívja a figyelmet arra, hogy az étkezés nem csupán tápanyagforrás, hanem társasági és kulturális esemény, melynek nemcsak funkcionális, hanem érzelmi dimenziója is van, ezért fontos, hogy ne kategorizáljuk a jó és a rossz ételeket, és az étkezés ne váljon önsanyargatássá.

Forrás: qubit.hu/Semmelweis Egyetem, hazipatika.com

Indexkép: Shutterstock