Van pár dolog, amit bármennyire is mindenevők vagyunk, jobb, ha nem fogyasztunk el. Ezekről állított össze egy listát a promotions.hu.

A teljesség igénye nélkül íme, a mérgező összetevők, a teljes listából csak azokat válogattuk ki, amelyekkel találkozhatunk a mindennapokban.

Cseresznyemagok

A cseresznyemag tele van ciánsavval, más néven cianiddal, amely mérgező. Ha véletlenül lenyelünk egyet-egyet, nem kell megrémülni, az ép magok egyszerűen áthaladnak a beleken, és a végbélen keresztül távoznak a testünkből. Azonban a magok ropogtatása, szétrágása már nem ajánlott.

Almamagok

Az almamagok is tartalmaznak cianidot, így nem okos egy marékkal fogyasztani belőle, mert az a mennyiség már veszélyes lehet. Az almamagok védőbevonattal rendelkeznek, ami megakadályozza, hogy a cianid kiszabaduljon a magból, ha véletlenül megesszük őket. De jobb óvatosnak lenni, mert a cianid még kis adagokban is gyors légzést, görcsrohamokat és esetleg halált is okozhat.

Bodza

Ha éretlen bodzabogyókat, a bodza kérgét, vagy leveleit fogyasztjuk el, rosszul járhatunk, mert lektint és cianidot is tartalmaznak, két olyan vegyi anyagot, amelyek hányingert, hányást és hasmenést okozhatnak. Ezért fontos, hogy a lekvárnak valónak csak teljesen érett bogyókat szedjünk le.


Szerecsendió

A szerecsendió kellemes, diós ízt ad, ha kis mennyiségben használjuk a főzéshez. De a túl nagy mennyiség komoly problémákat okozhat a szervezetben. Már 2 teáskanál is mérgező lehet a miriszticin miatt, amely egy olaj, ami hallucinációkat, álmosságot, szédülést, zavartságot és görcsrohamokat okozhat.

Zöld burgonya

A burgonya levelei, hajtásai és föld alatti szárai (gumói) egy glikoalkaloid nevű mérgező anyagot tartalmaznak. A glikoalkaloidok hatására a burgonya zöld színűvé válik, ha fénynek van kitéve. Tehát a rossz tárolás miatt kizöldült, magas glikoalkaloid tartalmú burgonya fogyasztása hányingert, hasmenést, zavartságot, fejfájást és halált okozhat.

Nyers vesebab

Az összes babfajta közül a nyers vörös vesebabban a legmagasabb a lektin-koncentráció. A lektinek olyan méreganyagok, amelyek gyomorfájást, hányást, vagy hasmenést okozhatnak. Mindössze 4-5 nyers babra van szükség ahhoz, hogy ezeket a mellékhatásokat kiváltsuk, ezért a legjobb, ha evés előtt felforraljuk a babot.

Rebarbaralevelek

A szár fogyasztása rendben van, de hagyjuk ki a leveleket. A rebarbara levelei oxálsavat tartalmaznak, ami megköti a kalciumot, és megnehezíti a szervezetben a felszívódást. Ezért vesekő-, véralvadási problémák, hányás, hasmenés és kóma alakulhat ki.

Keserűmandula

Mindkét mandulatípus – a keserű és az édes is – tartalmaz amigdalint, egy kémiai vegyületet, amely cianiddá alakulhat, de a keserű mandulában van jelen a legmagasabb koncentrációban. Az édes mandula biztonságosan fogyasztható, de a kezeletlen keserűmandula fogyasztása görcsöket, hányingert és hasmenést okozhat.