Az egyetem érvelése szerint nem, mert környezeti károkat is okoz a túlszaporodó házikedvenc-állomány, amellett sok helyen már az emberre is veszélyesek az utcán kóborló állatok.

A háziállatok elbűvölő társaink lehetnek az életben, ám felelős állattartóként számos döntést meg kell hoznunk, amelyek hatással lehetnek nem csak kedvenceink egészségére, de környezetünkre is. Az egyik ilyen komplex döntés, amely különösen fontos, az az ivartalanítás. Az Állatorvostudományi Egyetem szeretné felhívni a figyelmet a beavatkozás jelentőségére, ezért az alábbi érveket és tudnivalókat tették közzé:

Miért fontos a kedvtelésből tartott állatok ivartalanítása?

1. A "véletlenül" megszülető macskák és kutyák általában az utcára, majd menhelyre kerülnek. A menhelyek viszont túlterheltek.

2. Még mindig a menhely a legjobb megoldás, mivel az utcán kóborlás veszélyes, mind az állatra, mind az emberek nézve, gondoljunk csak az időjárási viszontagságokra, éhezésre, betegségekre, vagy a közutakra szaladó állatok okozta balesetekre. A hontalan kutyák magas populációja sok országban az emberek számára is fenyegető méreteket ölt. Falkákat alkotva járókelőkre/kirándulókra támadhatnak, valamint számos emberre is ártalmas betegséget is terjeszthetnek.

3. A kóbor, illetve „ki-bejárós" macskák óriási környezeti károkat okozhatnak. Ezek a macskák ugyanis nem csupán a kártevő rágcsálókat tartják távol a háztól, de számos, akár védett madarat, kisemlőst levadásznak, amivel a biodiverzitást felborítva jelentős környezeti károkat okozhatnak.


4. Az ivartalanított állatok többnyire nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak, náluk kevésbé jellemző az agresszió.

További információkért érdemes Dr. Müller Linda összefoglalóját is elolvasni az ivartalanítás rövid és hosszútávú hatásairól.

Az ivartalanítás folyamata egyszerű és gyors

  • Az ivartalanítás folyamata altatás mellett történik, biztosítva az állatok számára a fájdalommentes beavatkozást.
  • A gyógyulási idő rövid, alig néhány nap.
  • Szükség lehet fájdalomcsillapításra az ivartalanítás utáni napokon, de ez komplikációmentes beavatkozás esetén otthon könnyedén elvégezhető feladat.

Az ivartalanítás időzítése

Kutyák esetében azt javasolják, hogy 6-9 hónapos korukban, a macskáknál 5-7 hónapos korban célszerű elvégezni a műtétet. Azonban az optimális életkor egyes állatok esetében ezektől eltérhet, ezért érdemes felvilágosítást kérni az állatorvosunktól.

Az Állatorvostudományi Egyetem évek óta partnere számos menhelynek, melyekkel együttműködve az István utcai campuson működő Kisállatklinika munkatársai is aktív részesei a probléma mérséklésének. Az ivartalanítás szerepe kiemelt az állatvédelemben, és tudjuk, hogy a lokális programok mellett országos léptékű ivartalanítási akciókra van szükség ahhoz, hogy érezhetőbb legyen az eredmény, ezért is működik együtt az egyetem a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvánnyal. Az Állatorvostudományi Egyetem tevékenységét is támogatta a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány 14,9 millió Forinttal.