Sokunknak jelent kihívást az, hogy miként lehetne a megtermelt (vagy megvásárolt)  zöldségek és gyümölcsök frissességét megőrizni. Összegyűjtöttük azokat a hasznos ismereteket, amelyek a segítségedre lehetnek neked is a tárolás során.

tárolás

A zöldségek frissen tartása során kulcsfontosságú a páratartalom – fotó: pixabay.com

Tárolás a hosszabb eltarthatóság érdekében – a gyümölcsök frissen tartása

A drága alapanyagokat és egyéb élelmiszereket frissen kell tartanunk annak érdekében, hogy megelőzzük az idő előtti romlásukat.

A gyümölcsöket amennyiben lehetséges ne tegyük hűtőbe. A tárolásukra egy kb. 15 fokos helyiség, kamra a legmegfelelőbb. Ha nagyobb mennyiségű almát, körtét szeretnénk tárolni, akkor egy hűvös pince is tökéletes megoldást jelent. Arra azonban mindenképpen figyeljünk oda, hogy hosszabb tárolás esetén jól szellőző helyre kerüljenek, ne fedjük le semmivel, ne tegyük zacskóba, mert könnyen bepenészesedhetnek.

Ha a tárolásra külön helyiségben nincs lehetőségünk, akkor a kevésbé kényes gyümölcsök – amilyen az alma, a citrom, a narancs, a banán – a konyhapulton egy nagyobb tálban is elállnak. Itt arra kell ügyelni, hogy mindig csak ép külsejű gyümölcsöket tegyünk egymás mellé, hiszen ha már eleve penészes vagy rohadt példány is kerül a tálba, akkor könnyen megfertőzhetik egymást és a többi is romlásnak indul.

Ha mégis hűtőbe kell tennünk a gyümölcsöket akkor, soha ne mossuk meg őket, csak közvetlenül fogyasztás előtt. A gyorsabban romló bogyósokat tegyük egy nagyobb tálba, hogy ne legyenek túlzottan összezsúfolva és minél hamarabb használjuk fel.

Fontos az is, hogy a gyümölcsöket a zöldségektől külön tároljuk. A gyümölcsök ugyanis jelentős mennyiségű etilént bocsátanak ki (pl. alma, banán) így a zöldség élettartamát megrövidíthetik.

tárolás

A gyümölcsöket amennyiben lehetséges ne tegyük hűtőbe – fotó: pixabay.com


Zöldségek frissen tartása

A zöldségek esetében szintén érvényes, hogy ideális esetben egy hűvösebb, fénytől védett helyen tárolhatóak a legtovább, a pincében vagy a kamrában. Kifejezetten igaz ez a burgonyára és a hagymára, amelyeket általában nagyobb mennyiségben szoktunk megvásárolni. Lényeges, hogy jól szellőző helyre kerüljenek, ahol időnként célszerű átválogatni őket, és a sérült, hibás darabokat kiszedni.

A fokhagymát lényegében bárhol tárolhatjuk, sőt fűzérbe kötve a konyha dísze lehet és hónapokig eláll (csak akkor, ha nincs túl meleg).

A zöldségek frissen tartása során kulcsfontosságú a páratartalom is, ugyanis ha túl magas, akkor rothadásnak indulhatnak, ha pedig túl alacsony, akkor elveszíthetik a nedvességtartalmukat és élvezhetetlenné válnak. Hűtőben tárolás esetén, ne hámozzuk meg őket, mert úgy sokkal gyorsabban megromlanak.

tárolás

Az alma megfelelően tárolva hónapokig megőrzi a frissességét – fotó: pixabay.com

Extra tárolási tippek

  • a gyökérzöldségeket, sárgarépát és céklát rétegezd egy száraz homokkal vagy fűrészporral ellátott ládába, ez fenntartja a páratartalmat és megakadályozza a fonnyadásukat
  • a bogyós gyümölcsöket és a fűszernövényeket le is fagyaszthatod – de fagyasztás előtt adagold az egyszeri mennyiségeket légmentesen záródó zacskókba vagy dobozokba, így nem kell a teljes tételt felolvasztanod, amikor szükséged van az adott alapanyagra
  • a paradicsom nem "szereti" a hideget, ezért soha ne tedd hűtőbe (a szobahőmérséklet a legmegfelelőbb a számára ahhoz, hogy sokáig megőrizze a zamatát)
  • akkor sincs nagy vész, ha egy kicsit megfonnyadnak a zöldségeid: tedd őket néhány percre jeges vízbe, visszanyerik a frissességüket
  • a burgonyát mindig sötét, hűvös, száraz helyen tárold, így nem fog hamar kicsírázni. Fontos, hogy tartsd távol a vöröshagymától, ellenkező esetben könnyebben romlásnak indul a hagyma által termelt gáz miatt
  • az alma megfelelően tárolva hónapokig megőrzi a frissességét, természetesen az sem mindegy, hogy melyik fajtát választod. Ha hetekre, hónapokra akarsz betárolni belőle, akkor mindig a kemény húsú, vastagabb héjú fajtákból válogass, ilyen például a Golden Delicious, az Idared, a Jonaprince és a Fuji is. A hűvös, fagymentes, jól szellőző helyet, és a 90%-os páratartalmat meghálálják, megőrzik a ropogósságukat és az ízüket. Arra is figyelj, hogy az almát ne tedd más zöldségek vagy gyümölcsök közé, mert az idegen aromák könnyen átjárják, élvezhetetlenné téve az egyébként zamatos gyümölcsöket.