Már márciusban is rengeteg a teendő a kertben, azonban áprilisban végérvényesen beindul a kerti szezon. De ez nem is baj, hiszen amikor kezd elhatalmasodni a fejünk felett a munka, gondoljunk vissza, milyen nagyon vágyakoztunk a kerti munkák után télen. Ráadásul, ha igazán előrelátók voltunk, akkor nagyon sok mindent előkészítettünk, hogy amikor eljön az idő, karbantartott szerszámokkal vághassunk bele a munkáknak, gondosan előkészített talajú kertünkben. 

Vegyük hát sorra, melyek azok a teendők, amelyeket áprilisban el kell végeznünk. Persze csak akkor, ha szép kertet és bőséges termést szeretnénk.

Újra kint lehetnek a növények

Április elején már elültethetjük az évelő virágokat, és megmetszhetjük a tearózsákat is, és amikor már egészen biztosan nem kell fagytól tartanunk, kikerülhetnek téli helyükről a kinti növényeink is. Azonban arra ügyeljünk, hogy a teleltetésnek ne egyik napról a másikra kelljen megszakadnia, hanem fokozatosan szoktassuk hozzá a kinti léthez a növényeinket.

Először kerüljenek a garázsba vagy a lépcsőházba, majd fokozatosan, egyre több időt töltsenek odakint, hogy a hirtelen napfény és hőmérséklet változás ne árthasson meg nekik.

Palántázásra és veteményezésre fel

Áprilisban a hinta-palinta mellett a palánta is szerepet kap. A hónap első felében ültethetjük ki a nem fagyérzékeny palántákat, mint amilyen a fejessaláta, a kelkáposzta, a brokkoli vagy a vöröskáposzta, de a virágok közül is ki tudjuk ültetni már az árvácska, a százszorszép és a nefelejcs palántát. Ha mégis megviccelne minket az időjárás, és fagy közeledne, érdemes szalmával betakarni a palántákat, így védve őket a hidegtől.

A hónap második felében ültethetjük ki az uborka, a főzőtök, a cukkini, a dinnye, a patisszon és a paprika palántáit, de éjszakára érdemes őket betakarni, ha még fagyok várhatóak.

kert veteményes

Áprilisban már nagyon sok zöldség magját elvethetjük. Fotó: Pixabay

A veteményesbe is elvethetjük a spenót, karfiol, zöldborsó, sárgarépa, retek, karalábé, póréhagyma, retek, sóska, paprika, paradicsom, kapor, uborka és csemegekukorica magjait. De a görög- és sárgadinnye magokat is nyugodtan elvethetjük.


A balkonládák is boruljanak virágba

A teleltetés után ki lehet ültetni áprilisban a muskátlikat is, de egyéb virágokkal is díszíthetjük már a balkonládákat. Ha nincs kertünk, nyugodtan használjuk ki a láda üres részeit, és ültessünk a muskátli közé petrezselymet, metélőhagymát, vagy akár majoránnát is, összekötve a kellemest a hasznossal.

Eljön a fűnyírás ideje is

Habár a többség ezt nem igazán várja, lassan itt az első fűnyírás ideje is. Persze csak akkor, ha már fagymentes az idő, éjszaka is. Azonban a legjobb, ha rögtön egy gyepszellőztetéssel kezdünk, így semmi akadálya nem lesz, hogy a fű megfelelő mennyiségű vízhez és tápanyaghoz jusson, és szellőzhessen.

Ha ugyanis nem tud szellőzni, az sok gombának és egyéb kórokozónak ad lehetőséget arra, hogy szabadon garázdálkodhassanak. A tavaszi gyepszellőztetésnek, az első fűnyíráshoz hasonlóan, csak akkor szabad nekikezdeni, ha már egészen biztosan nem fenyegetnek talaj menti fagyok, és a hőmérséklet tartósan 10 Celsius-fok felett marad.

A munka után pótoljuk a gyep tápanyagveszteségét, és öntözzük meg alaposan. A következő fűnyírással várjunk addig, míg a régi fűszálak elérik a 8 cm-es magasságot. Ekkor vágjuk vissza körülbelül 4-5 cm magasságúra a füvet.

Már szüretelhetünk is

De hogy a munka kellemesebb részét is megemlítsük, áprilisban már szüretelhetünk is, hiszen ekkor már szedhető a zöldhagyma , a retek és a fejessaláta is. Így megízlelhetjük az első finomságokat, amiket a kertünk ad nekünk, hogy újult erővel végezzük el a többi, tavaszi feladatot a jövőbeni termés érdekében.

Ha tavasz, akkor metszés

A tavasz a metszés időszaka is. Ne feledkezzünk meg a kertünkben élő fákról. Az őszi- és a kajszibarack esetében le kell vágni a friss vesszőket, amikor a virágrügyek már nyílni készülnek. A meggyfák esetében a régi ágakból kell vágni, míg a friss és fiatal vesszőkhöz nem nyúlunk hozzá.

A gyümölcsfáknál ki kell metszeni az egymást keresztező, sűrűn nőtt ágakat, és a beteg, törött részeket is el kell távolítani a fákról. Ezen kívül meg kell szabadítani a fákat a törzsön, a törzs tövén, vagy a gyökereken keletkezett sarjaktól, amelyeket tőből ki kell metszeni. A gyümölcsfák körül távolítsuk el a füves, mohás réteget, hiszen ez megakadályozza, hogy az esővíz lejusson a fa gyökeréig, és a tápanyagok egy részét is elvonja a fától.

Vegyük fel a kesztyűt a kártevőkkel szemben

A legjobb esetben már elvégeztük idén a tél végi lemosó permetezést, azonban a kártevők elleni védekezést sajnos ezzel nem tudtuk le egész évre. A gyümölcsfákon hamar megjelennek az év első kártevői, így hát permetezésre fel!

Gyomlálásra fel

Sajnos tavasszal nem csak a virágok és a haszonnövények, de a gyomok is új erőre kapnak, így hát folyamatosan fel kell venni a harcot velük szemben. Nem jó taktika, ha elodázzuk a dolgot, és várunk, mert akkor nagyon nagy mértékben lepik el a kertet, a veteményest vagy a virágágyásokat, meggátolva így a növényeinket a fejlődésben.

virág balkonláda

Borítsuk virágba a kertet és a balkonládákat. Fotó: Pixabay

Nem árt, ha segítünk magunkon, és a gyomlálást követően talajtakarást alkalmazunk. Így nem csak kevesebbet kell gyomlálni, de a nedvesség is tovább bent tud maradni a talajban, így az öntözéseket is ritkítani tudjuk.

A kerti bútorok ideje

Áprilisban már kikerülhetnek a kertbe a kerti bútoraink, így hát érdemes mielőbb átnézni és megjavítani, felújítani azokat. Egy festés csodákat tesz még a legrégebbi, fából készült kerti bútorral is, ráadásul ha jól választunk, még az esőtől is meg tudjuk védeni a fát.

Gondoskodj a fákról

Ne felejtsük el megtisztítani a fáink törzsét és a vastagabb ágaikat a felváló kéregpikkelyektől. Ez azért nagyon fontos, mert alattuk rengeteg kártevő tojása tudja túlélni a hideg időket, és a gombás betegségek spórái is életképesek maradnak itt.

Jó munkát és bőséges termést kívánunk!